Apa is altathat néha: így szoktasd hozzá a kicsit!
Valljuk be őszintén, hiába az a kilenc hónap „felkészülés” a szülőségre, egészen addig, amíg a kezünkben nem tartjuk a kisbabánkat, fogalmunk sincs róla, mire vállalkoztunk, mekkora felelősség anyának és apának lenni és hogy milyen sok kérdéssel, gonddal, akadállyal fogunk szembesülni életünk hátralevő részében.
Számtalan eldöntendő kérdést kell megválaszolnunk már attól a perctől kezdve, hogy hazaérünk a kórházból a kis jövevénnyel: mint például, hogy külön szobában aludjon-e, vagy velünk; hogy fogadunk-e látogatókat, vagy várunk pár hónapig; vagy hogy mindent magunk csinálunk-e a kezdetektől, vagy bevonjuk a nagyszülőket, testvéreket. Szerencsére mindössze néhány hónap és kellően belerázódunk, no meg persze össze is szokunk a kisbabával, így már valamivel gördülékenyebben mennek a dolgok, mire már nagyobbacska lesz.
Nagyjából úgy fél éves korától, de 8-10 hónaposan már biztosan egyre több mindent ért meg az őt körülvevő világból, megszokja és elfogadja a körülötte sürgölődőket és persze kialakul valamiféle napirendje is. Akárhány szülőt megkérdeztem eddig az ismerősi körömben arról, hogy miként zajlik náluk az altatás, mind fixen azt válaszolta, hogy este 8 óra körül van a fürdetés, azonban az ezt követő rituálék igazán változatosak voltak. Sokan panaszkodtak arra, hogy miután egész nap talpon voltak és csak a baba körül tettek-vettek, nagyon nehéz nekik, hogy még esténként sem tudnak elszakadni a gyerekszobából, ugyanis a babájuk „anyát akarja” a fektetésnél.
Újragondoltam hát, hogy mit lehetne tenni, hogyan lehet elejét venni annak, hogy ne csak anyával nyugodjon meg, aludjon el a nagyobb baba.
Íme néhány érv amellett, hogy APÁNAK is érdemes átadni az altatást (akár már kisebb korban), hogy nem csak anya társaságában aludjon el.
1. érv: a babának nem csak az anyja kell, hogy biztonságot jelentsen, hanem azok az emberek is, akik az édesanyján kívül még a legtöbbször körülveszik (apa, nagyi, a szülők testvére, stb).
2. érv: azzal, ha hozzászoktatjuk, hogy többen is altatják, alkalmazkodóbb lesz és talán a szeparációs szorongásnak is elejét vehetjük
3. érv: mi magunk is nyugodtabb szívvel hagyjuk ott pár órára a nagyszülőkkel, ha tudjuk, hogy a gyerek bízik bennük
4. érv: az anya, attól, hogy anya lett, még ugyanaz a szuverén egyén, aki korábban volt. Néha neki is szüksége van arra, hogy levegőhöz jusson, kilépjen a négy fal közül és kicsit kikapcsolódhasson. Ezt pedig nem mindig lehet megtenni napközben.
5. érv: ha nagyobb lesz, már nem lesz kérdés, hogy szívesen alszik-e ott a nagyinál, vagy az unokatesóéknál, barátoknál. Megtanulja, hogy az ismert környezetben, általa elfogadott emberekkel biztonságban van és náluk, velük bármikor nyugodtan hajthatja álomra a fejét.
És néhány tipp, hogyan lehet ezt sikeresen megvalósítani:
Időben kezdd el: Kezdjétek el ezt a folyamatot a lehető legkorábban, hogy a kisbaba megszokja az édesapa jelenlétét az altatás során.
Alakítsatok ki rutint: Készítsetek egy meghatározott altatási rutint, amely minden este hasonlóan zajlik le. Így a baba megtanulja, hogy az altatáshoz mindkét szülőre számíthat.
Közös altatás: Kezdetben mindkét szülő együtt vegyen részt az altatásban. Az édesapa is segíthet az etetésben vagy az éjszakai pelenkázásban, mielőtt az altatás kezdetét veszi.
Kényelmes környezet: Biztosítsatok egy kényelmes és nyugodt altatási környezetet, ahol az édesapa is kényelmesen tudja tartani és altatni a babát.
Az édesapa bőrének érintése: Az édesapa érintése is nyugtató hatású lehet a babára. Ha az apuka megöleli, megsimogatja a babát, az is segíti az altatásban.
Szoktasd hozzá lassan: Ha a baba kezdetben csak az anyuka altatását szokta meg, a változtatás lehet fokozatos. Kezdetben az édesapa csak pár percig maradjon a baba mellett az altatás során, majd fokozatosan növelheti az időt.
Kedvenc játék: Az édesapa egy különleges játékot vagy plüssállatot is használhat, amelyet az altatáshoz kapcsol, így a baba az édesapa jelenlétével és a játékkal is azonosítani fogja a közös altatást.
Nyugtató dallamok: A baba kedvenc dallamai vagy altatózenéi is segíthetnek a megnyugtatásában és az altatásban.
Légy kitartó: Az átállás időbe telhet, így fontos, hogy mindkét szülő legyen türelmes és kitartó az édesapa bevonásával kapcsolatban.
Babanet, 2023. július 31.
Forrás: Nyitókép: GettyImages.com