Ettől a két tevékenységtől okosabb lehet a gyerek – agykutatók tanácsai
Magasabb lesz a gyerekünk önbecsülése, jobb lesz a mentális egészsége, és alacsonyabb a stresszre, valamint a depresszióra való kockázat, ha ezt a két tevékenységet beépítjük a mindennapjaiba.
Minden szülő azt szeretné, ha hatékonyan segíthetné kibontakoztatni a gyereke képességeit. Most agykutatók vizsgálták, milyen tevékenységek segítik leginkább a gyerekeket.
Az olvasás és a szervezett sport a kulcs
A Kelet-Finnországi Egyetem szakembereinek kutatásában összesen 504 gyereket vizsgáltak két éven át, akik 6 és 9 év közöttiek voltak. A kutatók arra a megállításra jutottak, hogy azok a gyerekek, akik több időt töltenek olvasással és csapatsportokban való játékkal, a kognitív képességeik jobban fejlődtek, mint azoknak, akik számítógép előtt ültek vagy nem szervezetten (csapatban, edző segítségével), hanem egymás közt játszottak valamit.
A legjobb eredményeket akkor mérték a kutatók, amikor a gyerekek a több sportolást és olvasást egészséges táplálkozással is egybekötötték. Ez az étrend, amit követtek, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket és kevesebb vörös húst tartalmaz.
A jobb minőségű étrend, valamint a több szervezett sportolás és olvasás összefüggött a jobb kognitív képességekkel.
– írták konklúziójukban a kutatók.
Más tanulmányok is hasonló eredményre jutottak. A vizsgálatokból tökéletesen látszik, hogy a rendszeresen sportoló gyerekek önbecsülése magasabb, a szorongás és depresszió szintje pedig alacsonyabb, mint társaiké, és a tanulás is sokkal gördülékenyebben megy az ezen rendszerben élő gyerekeknek. A szakemberek azonban a strukturált és a strukturálatlan játék egészséges keverékét ajánlják a gyerekeknek. Előbbivel célzottabb lehet a tanuláshoz, az utóbbi pedig elősegíti a kreativitás és az önmotiválás kialakulását.
Olvasni, olvasni, olvasni!
A Cambridge-i Egyetem egy korábbi tanulmánya szerint a kedvtelésből való olvasás a gyerekek jobb mentális egészségével, kreativitásával és gondolkodási képességeivel függ össze. A Cincinnati Gyermekkórház vizsgálatai alapján azok a gyerekek, akik többet olvasnak, magasabb pontszámot érnek el a kognitív teszteken, mint azok, akik ezt az olvasásra szánt időt a számítógép vagy a tablet, mobiltelefon képernyőidejével helyettesítik. A kognitív fejlődést akadályozza, ha a gyermek felügyelet nélkül tölti az idejét a laptopja, tabletje vagy épp a mobiltelefonja társaságában – legalábbis a kutatók szerint.
Summa summarum: ha szeretnénk fejleszteni gyermekünk kognitív képességeit, mindenképp válasszunk számára egy megfelelő, szervezett kereteken belül működő sportegyesületet, és szerettessük meg vele az olvasást, a könyveket!
Babanet, 2024. november 15.