Kancsalság
A gyerekek körülbelül 4 százaléka kancsal, és közülük minden harmadik tompalátó. Három hónapos kortól ötéves korig jelentkezik a leggyakrabban, de később is megjelenhet. A kancsalság fiúkat és lányokat ugyanolyan arányban érinti. Sokat dörzsöli a szemét a gyerek, hunyorog, bántja a fény...
Amennyiben ezt tapasztalod gyermekednél, az a kancsalságra utalhat. A legfontosabb ellenőrizendő tünet, hogy szemből nézve nem párhuzamosak a szemtengelyek. Fontos, hogy szemből ellenőrizzük, mert oldalról nézve - a szemrés alakja, szemhéj íve miatt - nem ítélhető meg pontosan a kancsalság. Mandulavágású szemek, széles, lapos orrgyök esetén kancsalnak tűnhet a kicsi. A kancsalság akkor alakul ki, ha a két szem összehangolt együttes működése sérül, a szemtengelyek keresztezik egymást, az ideghártya különböző pontjaira vetül a kép. Az agy tehát kettőzötten látja a dolgokat. Gyerekeknél a zavar kiküszöböléséért az agy "letiltja" az egyik szem felől érkező információt.
Néhány gyakoribb kancsalságtípus
Fénytörési hiba
Koraszülöttség - éretlen idegrendszer, gyakoribb kísérő szemészeti betegségek
Kancsalság, szemüvegesség előfordulása a családban
Egyéb látáskárosodással járó szemészeti betegségek
- Csecsemőkori kancsalság. Hat hónapos kor előtt jelentkezik. Közelre és távolra egyaránt igen nagy a kancsalsági szög. Sokszor nincs fénytörési hiba, az ok a szemizmok beidegzésének nem megfelelő fejlődése. Szerencsére mindkét szemüket egyformán használják, így kevésbé kell a tompalátástól tartani. Megoldást a szemizmokon végzett műtét jelenti.
- Befelé kancsalítás. A 2-3 éves korban jelentkező túlzott alkalmazkodás miatti befelé kancsalítás oka leggyakrabban távollátás (+3,0D és +8,0D közötti). A fénytörési hiba szemüveggel történő korrigálása párhuzamos szemtengelyállást eredményez.
- Átmeneti kifelé kancsalítás a leggyakoribb kancsalság típus. Általában 4 éves korig jelenik meg. Elsősorban akkor észlehető, ha a gyerek fáradtabb, távolba réved, nem koncentrál vagy beteg. Közelre nézéskor nincs panasz.
- Összenézési (konvergencia) gyengeség 10 éves kor után jelentkezik általában. Távolra párhuzamos a két szemtengely, de közelre nem tudja megfelelően összetéríteni. Jellegzetes panaszok olvasáskor jelentkező homályos látás, fejfájás. Kivizsgálás javasolt vérszegénység, pajzsmirigy betegség irányába. Gyakori összetérítő szemtorna gyakorlatok. Ha ez nem elegendő, akkor esetleg dioptria nélküli prizmás szemüveg.
- Bénulásos kancsalság - ha a szemizmokat ellátó idegköteg sérül. Méhen belüli és szülést kísérő sérülés, fejlődési rendellenesség, ideggyógyászati eltérések. Kezelés ez esetben is a tompalátás kivédése és szemizom műtét.