Miért gyakoribb a középfülgyulladás gyerekeknél?
A gyerekek fejletlenebb immunrendszere nehezebben küzd meg a fertőzésekkel, de nem csak emiatt lehet, ha a középfülgyulladás időről-időre kiújul. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter összefoglalta a betegségre hajlamosító tényezőket.
A fülkürt a középfület az orrgarattal összekötő cső. Fő feladata, hogy a dobhártya dobüreg felőli részén a megfelelő légnyomást biztosítsa: időnként kinyílik, hogy szellőztesse a középfület. Ezáltal a középfül nyomását a környezeti nyomással kiegyenlíti, ami a dobhártya és a hallócsontok optimális működéséhez szükséges. A fülkürt gyermekekben rövidebb, keskenyebb és egyenesebben fut, a laza környéki kötőszövetek duzzanata miatt gyulladásban gyorsabban elzáródik, lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. Mindezek mellett az orrgaratban gyermekkorban meglévő orrmandula is ronthatja a helyzetet.
Gyakori megfázások és orrdugulás is okozhatja
Nátha esetén az orrgarati részen és a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, ezáltal beszűkül, sőt el is záródhat a fülkürt nyílása, így a középfül nem tud szellőzni. A kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a betegek által érezhető tünetek: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás érzés és halláscsökkenés. Amennyiben ez a folyamat hosszabb ideig fennáll, az elzárt középfülben folyadék halmozódik fel, amely a zárt fülkürtön keresztül nem képes kiürülni. Ez az állapot már fájdalommal nem jár, de fokozódik a halláscsökkenés.
Megnagyobbodott orrmandula is hajlamosít
Kialakulásának oka lehet, ha egy lezajlott fertőzés után a duzzadás szűnik ugyan, de a mandula mégsem húzódik vissza eredeti méretére. Okozhatja allergia is, de sokszor nincs igazi kiváltó oka, a mandula mérete egyéni adottság kérdése is lehet. A megnagyobbodott orrmandula akadályozza a fülkürt megfelelő szellőzését, visszatérő középfülgyulladás esetén ezért indokolt lehet a műtéti eltávolítása.
Helytelen orrfújás következtében
A fülkürt megfelelő szellőzéséhez fontos a rendszeres orrfújás, kisebbeknél az orrszívás, és a nyálkahártya lohasztó orrcseppek használata. Óvodás kortól kezdődően már kezdjük megtanítani a helyes orrfújást, ugyanis többet árt, mint használ, ha a gyerek rendszeresen használja ugyan a zsebkendőt, de nem jól. Fontos, hogy ne " pumpálja " az orrát, mert ha mindkét orrlyukat befogja, az orrgaratból az orrban lévő kóros váladékot, illetve az ebben lévő baktériumokat és vírusokat is bejuttatjuk a fül dobüregébe.
„Orrfújásnál egyszerre csak az egyik orrlyukat szabad befogni, a másikon kicsit erősebben fújjuk a levegőt. Ezt a mozdulatot gyakorolhatjuk például kis papírfecnik, vagy pingpong labda elfújásával asztalnál, de a kádban, vízben is lehet buborékokat fújni először szájjal, majd orron keresztül.”
Babanet, Budapesti Fül-Orr-Gégeközpont, 2016. május 02.