Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok, engem pl. a pedagógia irányzat kialakulása érdekelne. Szóval, élt Steiner, voltak megérzései, gondolatai, és megalkotta az antropozófiát, ami egy világmagyarázat, jól összekeverve a zsidó-keresztény, a keleti meg a ki tudja még milyen filozófiai és vallási irányzatokat. És ennek egyik gyakorlati alkalmazása a W-pedagógia. Azért nagyon érdekelne, ki is volt ez az ember, hogy ilyen okosságokat ötlött ki. Mert az vitathatatlan, hogy sok gondolatát később igazolta a tudomány.

Nomeg sok helyen olvastam, hogy a szülőknek nem kell antropozófusnak lenni, ha a gyereküket így szeretnék nevelni. Azért csak kell valamennyire azonosulni az alapvető elvekkel (lélekvándorlás, test-lélek kettőssége pl.), mivel erre építik a gyerek nevelését-oktatását, nem? Ha valami probléma van a gyerekkel, nyilván visszanyúlnak a kezdetekhez úgymond.

Kicsit szétszórt vagyok, ezért elnézést.

Erika
wer
 
 


Szilvi, igen, ilyesmikre gondoltam én is, de azért reménykedtem, hogy hátha van olyan is, aki messze is lakik és semmi rokoni segítsége és mégis boldogul.
Nekünk a nagyik egyáltalán nem laknak közel. Sőt. Az enyémek 120 km, a férjemé 220 km.
Férjem munkahelye pont a másik irányban van, tehát 2 órával később érne a dolgozóba, ami vagy belefér vagy nem. (Mármint a később érkezés a munkába, de még ha belefér is, annak meg az lenne az ára, hogy a kicsi hétköznap már alszik, mire hazaér és ugye reggel is csak annyit lát Apából, hogy ébred, készülődik és indul is a naggyal. És a nagy is csak a reggeli egy óra oda útat kapná Apából hétköznaponként és ezt így előre nem tudom megmondani, hogy megérné-e...)

Egyedül a 4. pontot tudnám kivitelezni :-), de az tényleg csak 1-1 napra megoldás.

Szóval tényleg nagyon nehéz :-(.
De még nem adtam fel ;-). Mármint a reményt.
marcsi77
 
 


És persze a 3. pont is kivitelezhető.
Tetszik is az ötlet.
marcsi77
 
 

 
 

wer írta:( test-lélek kettőssége pl.),


Nem iiiiiiis! Hanem test-lélek-szellem hármassága! 8) 8) :lol:
Az az igazság, hogy én személy szerint nem tudom, hogy hogyan lehet ide járni, ha nem azonosulsz valahol ezekkel az elvekkel. De lehet, hiszen sokan vannak, akik nem, és teljesen jól megvannak.
Ezt az azonosulást úgy értem, hoyg elég az elfogadás. Én pl. nem vagyok antropozófus, de nagyon sok mindent meg tudok magyarázni magamnak az én filozófiámmal is, mert eléggé egybecseng a kettő.

Amúgy amit leírtál, az teljesen korrekt úgy. :)
h_szilvi
 
 


Erika,
nem olvastam végig, de ez jó részletesnek tűnik:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Steiner
h_szilvi
 
 


Erika :) Nagyon jó a kérdés egyébként! Persze, sokat berzenkedtünk az elején bizonyos dolgok ellen, mert annyira más világból jöttünk, más tanulmányokkal és élményekkel. De van egy nagyon fontos dolog, ami minden w-tanárra igaz: az, hogy mit, hogyan, mikor tanít, az ő döntése, senki sem szól bele. És öltözködési kódex sincs. S hogy mégis hasonló végkövetkeztetére jut a legtöbb tanerő? Hát ez azért van, mert nagyon sokat meditál, megfigyel, gondolkodik egy tanár. Sok a közös szellemi munka.

Steiner a pedagógiai módszerét egyrészt szellemtudományos úton hozta létre - azaz a megismert filozófiai irányzatokat követve, meditálva alakította ki azt, mégpedig a gyakorlatban almazva. Volt ugyanis egy "fogyatékos" tanítványa, az ő iskolázása már a Waldorf-alapokon nyugodott.

És az is milyen szép, hogy egy gyáros fizette az első W-iskola megalapítását azért, hogy a gyári munkások gyerekei ne az általános poroszos iskolában tanuljanak! Dohánygyáros...

Vekerdy mindig azt mondja, hogy egy ateista szülő is járathatja W-isibe a gyerekét. ezzel egyrész teljesen egyetértek, hiszen nyitott intézmény és ne uis "szektásodjon", másrész én azt látom, hogy ha valaki nem tud szellemileg azonosulni az iskola pedagógiájának alapjaival, akkor neki ez csak egy lila maszlag marad és előbb-utóbb a gyerekei máshová fognak járni.
Antropozófiáról az oktatásban nem esik szó, Steinerről sem. De ez nem egy materialista intézmény.

Szilvi :) Bizony, jó és szép volt ez így :)

indianyo
 
 


Szilvi!

Igen, megbízható forrásból hallottuk a hírt, hogy hányan nem kerültek be Óbudán oviba... :( Durva. Szerintem máshol is vannak ennyien.

Orsi
osoa75
 
 


Na férjuram ma azzal állt elő, hogy ő lehet mégse waldorfba akarja járatni a gyerekeit, mert szerinte az alapból szétszórt gyerkőcön csak ront a waldorf engedékenysége. ...khm semmit nem tud a waldorfról persze, csak amit úgy hébe hóba véleményeket hall szintén hozzánemértőktől.
kicsit vacak, hogy vele is meg kell majd küzdenem ezért.
most persze elkezdhetek utána olvasni jó alaposan. mert én se vagyok elég tájékozott ahhoz, hogy az ilyen felvetéseket csípőből visszadobjam. csak hát én, annak ellenére, hogy nagyon agyi ember vagyok, erről érzem hogy jó. és érzem hogy segít a szétszórt gyereknek. (nekem ebben a témában nem hiányoznak a logikus érvek. (csak most))Például azzal hogy az ovi nincs telezsúfolva szines játékkal, vagy azzal hogy kiszámítható ritmus szerint zajlik az ovi élete.
cáfoljatok meg, vagy erősítsetek meg ha nem így van.
és jól jönne egy-két férjmeggyőző technika is :lol:

mások véleménye nem érdekel, de az apjuknak legalább annyi beleszólása kell, hogy legyen az iskola és óvoda választásba mint nekem. nem akarom, hogy úgy járjanak oda, hogy ő közben ezt nem helyesli.
savitri
 
 


Szilvi írta:

Ezeka barátnőmék Karácsonytól már Perbálról fognak járni Óbudára (kisfiú elsős lesz, kislány ovis, picilány még otthonülő). Nagyon elszánt, meg akarja tudni oldani. Reggel befelé biztosan egy óra lesz az út, hiszen a 10-es áll minden reggel.


Szia Szilvi,

Csak egy kérdés miért nem választ közelebbi Waldorf óvodát hiszen van Piliscsabán és Pilisszentlászlón is? Perbálról az utba esik. Csak egy kérdés volt nem akartam belekotyogni :D

Laura
tabajd
 
 


Mert az Óbudai suliba jár majd a fiuk, és a kislány is az óbudai oviba kezdett járni az idén.
Perbálról Szentlászló borzasztó messze van, és csak Szentendréről lehet odajutni. (Direkt megnéztem)
Solymár lenne valamivel közelebb, de inkább Óbudát választották.
h_szilvi
 
 


Szilvi :) És Szávitri ovisdilemma-apameggyőző kérdésére nem akarsz reagálni? Azt gondolom, hogy egy már ovis járó szülőnek lehetnek itt igazán meggyőző válaszai.

Szávitri :) Azért csak egy dolgot leírok, ami megütötte a szemem: pont a Waldorf-oviban nagyon is ritmikus az élet, persze vannak benne jó hosszú) szabadjáték-idők, de minden napnak megvan a maga rendje és ez nagyon jó hatással van a gyerekekre. A szabad légkör nem káosz, nem anarchia (ez az, amit a nem szabad emberek nem értenek: a szabadsághoz a szabályok betartásán át vezet az út.)

indianyo
 
 


A nem szabad emberek nem ítélkezés volt, tulajdonképpen mindannyian tagjai vagyunk valahol ennek a csoportnak, de javítható az arány önmegismeréssel - a tanárképzésen az állandó ideillő mondat: Dolgozz magadon! :wink:

indianyo
 
 


Savitri
Waldorf szerintem egyáltalán nem engedékeny. Inkább úgy fogalmaznék, hogy átgondolja a szabályokat, kereteket, amik között mozoghat a gyerek. Nem talál ki csak azért szabályokat, mert a felnőttnek úgy kényelmesebb. (Pl. ha nincs hideg miért ne sarazhatna, vizezhetne a homokozóban? Azért, hogy anyukának ne kelljen annyit mosnia, vagy mert új a ruhája? Az ovi nem divatbemutató, mi az udvarra viszünk váltóruhát, tudjuk, hogy úgyis koszosak lesznek és boldogok. :) )
Ezekre a keretekre szüksége van a gyermeknek. Tudja, hogy ezek között szabadon mozoghat.
És igen a szétszórt gyereknek jót tesz a Waldorf állandó ritmusa. Tudja, hogy mi következik, és várja. Ez rendre szoktatja. Olyan erősen, hogy sokszor itthon is számon kérik.

Férjmeggyőző technikához ismerni kéne a férjedet. Mi a fontos neki?
Az enyémet az ünnepek fogták meg. Mi is úgy kezdtük, hogy ha nekem fontos, hogy odajárjanak ám legyen. Szépen lassan egyre jobban belefolyt az óvoda életébe. Most ott tartunk, hogy óvodaszéki-tag. :)
Vendég
 


köszi lányok!
nagyjából ezekre a válaszokra számítottam.
a férjemet azt hiszem azzal fogom majd igazán meggyőzni, ha látja, hogy egy klasszik oviban hogy mennek a dolgok. már a gondolattól is borsódzik a háta, ha arra gondol, hogy a gyerek intézménybe kerül egyszer.

KépKép
savitri
 
 


Ne haragudjatok, nem érdektelenségből nem reagáltam, hanem mert úgy érzem, nem tisztem meggyőzni senkit. Vagyis, hogy is mondjam, aki úgy áll elém, hogy győzz meg, annak azért elég sok előítélete van, és azokból már nem kérek. Már nem szeretem bizonygatni a magam igazát. :oops:
A saját rokonságomat is elintézem azzal (ha nagy ritkán, sőt egyre ritkábban!) kételkednek, hogy "majd megtanulja", ami késik, nem múlik. Legutóbb a nyolcvansok éves nagynénit hívta el Olivér az iskolai kiskoncertre, ahol mindenki, aki szeretné, bemutathatja hangszeres tudományát. Megmutattam a néninek 3-4 osztálytermet is, az ebédlőt, a mozaikkal gyerekek által kirakott folyosót. Másnap felhívott és megköszönte. Pedig korábban nagyon féltette a gyerekeket, hogy nem fognak elég jól fejlődni. Elbűvölte, amit látott.
Barátaimtól hallom, hogy sokuknál egyre csendesebb a tiltakozó rokonság, ahogy cseperednek az unokák, és esetleg össze tudják őket hasonlítani nem-waldorfos unokákkal. A bősz katolikus nagyi, aki a waldorfban anno a megrontást látta, ma már boldogan jön a családi ünnepekre, és ezen gyerekekre bármikor hajlandó vigyázni, míg a többit inkább csak hittanra szállítmányozza...

Csak azt tudom javasolni, hogy menjetek el egy iskolába (persze ez most nyárom nehéz), vegyetek rész egy nyitott ünnepen/bazáron, keressétek waldorfos családok társaságát és ismerkedjetek meg a gyerekeikkel. Nem az ovis-korúakkal, az sztem nem mindig mutatja meg, hogy hol lesz egy kisgyerek 8-10 éves korában.
Rengeteg "bajom" van a nagyfiaimmal: szemtelenek, lusták, kiskamaszok. DE nagyon sok elismerést kapunk értük olyanoktól is, akiknek semmi érdekében nem áll megdícsérni őket nekünk. És mi tudjuk, hogy a Waldorf nélkül nem lennének ilyenek, mert mi sem lennénk olyanok, hogy így tudnánk őket nevelni.

A szétszórt gyereket nem biztos, hoyg külső vas-szigorral fogjuk rendre tanítani, sőt. Lehet, hogy csak felnőtt korára válik összeszedetté, lehet, hoyg akkorra is csak mértékkel, mert ő olyan. Hány szétszórt embert ismerünk, aki a porosz módszer ellenére is az maradt?!

Tényleg nincs hagyományos fegyelmezés, de ahogy erre mindig mondom: az, hogy egy óvodás társaság egy félórás, abszolút szimbólikus, lassú, "akvciómentes", egyetlen mesélő által mesélt, selyemkendős-waldorfbabás bábjátékot csendben és feszült figyelemmel végigül, vagy 30 első osztályos (a szétszórt, nyugtalan gyerek is) 30 babzsákot a magukban(!) mondott mondókára pontosan egyszerre adogat,- ott, kérem, fegyelem van, belső fegyelem.

És mi az, hogy egy kétéves szétszórt?! Milyen a nem-szétszórt kétéves? Arra próbálj rájönni, hogy mi a VALÓDI baja a párodnak a waldorffal. Mit hallott, ami valóban megrémítette? Valóban nagyon nem jó, ha az egyik szülő nem támogatja, netán ellenzi ezt a pedagógiát.
h_szilvi
 
 


Cikaboga :) Oylan jó volt olvasni, amit írtál! Én ugyan elég hosszan visszaolvastam, de elkerülte a figylememet: melyik oviba jártok? írsz róla egy picit?

Olyan jó lenne, ha mesélnétek az ovikról/iskolákról kicsit bővebben - egyrészt a sajtá örömünkre, másrészt az ide látogató, esetleg még hezitáló érdeklődők miatt. Msot ugye János-nap volt (lesz?), hogyan ünnepeltétek?

indianyo
 
 


Szilvi :) kösziiii. Szerintem nem kell magyarázkodnod, hogy miért nem szereted az embereket győzködni. Egyébként is nagyon sokat kapunk tőled a waldorfról a blogodon keresztül. ezúton is ezer köszönet érte!

engem megerősítenek az olyan történetek amiket te is, meg cikaboga is ír, hogy eleinte így meg így gondolta bizonyos nagymama, de most már lám...

a mi döntésünk is nyilván nem egy fórum hozzászólásai alapján fog történni, hanem tényleg megnézzük majd a konkrét ovit ahova szánjuk a gyereket.
Bár mostanában én úgy érzem kompromisszumképtelen (de hosszú lett) vagyok a kérdésben. nem tudom elképzelni, hogy máshova járjanak mint waldorfba.
savitri
 
 


Cikaboga = lányom első szavainak egyike, azóta is egyik kedvence a katicabogár.

Régen, amikor irogattam ide, még nem járt oviba Panka. Akkor a gödöllői óvodát nézegettük, majd végül a szadai Meseházban kötöttünk ki.
Ovi egy csoportos. Egy önkormányzati épületben működik, amit elvileg el kell hagynunk. Sok számolgatás után arra a következtetésre jutottak okos szülőtársaim, hogy az lesz a legjobb nekünk, ha új ovit építünk. Ez lesz Magyarországon - ha jól tudom - a második olyan óvoda, amely olyan épületben működik, amely Waldorf óvodának épült. Ez már két csoportos lesz. A két csoportnyi gyerek - ebből 8 testvérpár - a küszöbön áll startra készen, de ahogy lenni szokott az építkezés csúszik. Még nem tudjuk hol kezdünk szeptemberben.
Ez a helyzet jó csapatépítő tréning, jó nálunk a szülői közösség, szeretünk együtt lenni - még bulizni is szoktunk az ovi épületében. :)

Igen János-napra készülünk. Jó nagy kert tartozik a mostani épületünkhöz, tele nagy fákkal - ez hiányozni fog -, itt tartjuk az ünnepeinket.
Föld:Lesznek kincsek apukák által épített manó/törpe homokvárba rejtve. Természetesen ezt szedik szét először.
Lesz bábozás. Tavaly a szülők Csipkerózsikát bábozták - leírhatatlan élmény, ahogyan néma csendben, maximális figyelemmel nézik. Mindig a szülőkkel van a gond ilyenkor. Idén nem mehetünk be. :cry: Az óvónőképzőről jönnek hozzánk bábozni.
Víz: Lesz cseresznye-horgászat, papírhajót kapnak az ügyes pecások.
Tűz: Similabdával célbadobás. Labdán lévő farok lesz olyan, mint egy lángnyelv dobás közben.
Levegő: Héliumos lufit kell elengedniük a levegőbe. Mindenki előre izgul, hogy az ő gyereke képes lesz-e rá. Persze utána kapnak egyet, amit hazavihetnek, de ezt akkor még nem fogják tudni. Óvónénik azt mondta, hogy ezzel mintegy az ovit engedik el nyárra, a nagyok végleg.

Hazamegyünk. Este lefektetjük a gyerekeinket. És akinek sikerült megszervezni a gyermek felügyeletet, azok a szülők vissza mennek - mi is :lol: - az oviba, a felnőttek tüzet is ugranak. Állítólag, ha párok együtt ugranak, a következő gyermekük fiú lesz, ez már ebben az oviban többször igazolódott. Óvónénik kevésbé örülnek, mert sokkal több fiú van a csoportban, és a testvérek között sem más az arány. Nálunk előnyben vannak a kislány jelentkezők. :)

Én is kíváncsi lennék, hogy más ovikban hogyan zajlanak az ünnepek.

Szép napot nektek!
Vendég
 


cikaboga írta: Állítólag, ha párok együtt ugranak, a következő gyermekük fiú lesz, ez már ebben az oviban többször igazolódott.


Hát akkor itt szúrtuk el! :P
Na, mostantól nem ugrunk együtt.
(És hogy kell ugrani, hogy ne legyen több csemete????? Háttal, esetleg?)
h_szilvi
 
 


Nem tudom, de majd megkérdezem óvónéninket.
Három gyerkőcnél mi is megállnánk. :wink:
Vendég
 


Sziasztok!

Tegnap hatalmas vihar volt, letört egy nagy fűzfa két hatalmas ága a sarkon, mivel úttorlaszt képezett, a tűzoltók jöttek éjszaka, szétfűrészelték és elhúzták az útról. A vihar kezdetén újból elmeséltem a vihar-mesénket, reggel megnéztük a fát, aztán délután ezt játszottuk az ágyon: még csak egy kis szellő lengedez, rezegteti a faleveleket kezek fent, ujjak mozognak most már jobban fúj a szél karok is mozognak - itt már megfogtam Kata karját és én mozgattam, közben fújtam a szelet :) Húha, nagy vihar jön, nagyon fúj a szél össze-vissza lengettem Kata két karját, miközben nagyon fújtam a szelet :) jaj, de fúj a szél, ezt már nem bírja a fa ága: Reccs! egyik kezét leengedtem letört a fa egyik ága - júj de nagyon fúj a szél: Reccs! - letört a másik ága is. Puff! - kidőlt a fa, rádőlt az útra. másik kezét is leengedtem, majd fekvésbe döntöttem az ülő Katát. Nínó-nínó-nínó - jönnek a tűzoltók, és elfűrészelik a fát: nyissz-nyassz, nyissz-nyassz kezemmel fűrészelem kezénél, lábánál, és lehúzzák az útról ölembe húzom Na, ha már itt van ez a sok faág, rakjunk tüzet! Egymásra rakjuk a faágakat "összecsomagolom" Katát: behajlítom és testére hajtom kezeit lábait és gyufával meggyújtjuk lábamon meggyújtom a kezemben lévő láthatatlan gyufát és a "tűzhöz" teszem Ég a tűz, ég a tűz... csikizem Hú, de jó kis parázs van, süssünk krumplit! összeszorított öklömet bedugom a háta alá, kicsit mozgatgatom-csikizgetem Na, megsült a krumpli kiveszem az öklömet és a szája elé tartom, fújd le róla a hamut! Még egy kicsit megdörzsöljük - Misu, nézd, itt a krumpli! - Nyamm-nyamm-nyamm! :)

GyeZsu[/i]
gyezsu
 
 


Wer/Erika,
azért azt ajánlom, hogy a waldorf iskolák ideológiai hátterét, pedagógiai módszereit jól ismerd meg, mert az biztos nagyon nehéz, ha a megismerés után kell döntened, hogy mégsem ez az az iskola, ahol végigvezetnéd a gyerekeidet.
Az én történetemet és gondolataimat - három gyerekem járt oda, egyik ott is érettségizett - valamelyik előző oldalon olvashatod.
nálunk az osztályban, ahonnan a most 9-edikes fiamat elhoztam, hetedikre sokan elhozták, pedig a mi w. tanítónk egy ünnepelten elvhű w. tanító volt, mindenkinek példaképe, senkiben sem merült fel, hogy komoly hiátusai vannak. nagyon el kell fogadni a w. szellemet, ami egy szempontból jó, de ha nem tudsz mindennel azonasulni, akkor az baj, mert itt szinte alig van lehetőség a változtatásra.
A mostani iskolánkban meg tudjuk beszélni a problémáinkat, jól érzem magam benne, a waldorfból kicsöppentem, kiszerettem. De talán más megoldást most sem találnék jobbat, csak már az elején többet kérdeznék és kevesebben hinnék.
Szeretettel: Rita
nováky_rita
 
 


GyeZsu :) Köszi a viahros mese folytatását! Sokszor elolvasom, szeretem :)
Én sajnos még nem tudok a Csibészkémnek igazi meséket mesélni, mert nincs hozzájuk türelme. Ha könyvből tenném, akkor azonnal kikapná a kezemből és nekiállna lapozgatni, akkor persze fuccs az alvásnak. Inkább még midnig a verses meséket (már amit meg tudok tanulni könyv nélkül) mondom, azokat nagyon szereti és meg is nyugszik tőlük (Sün Balázs, Cinege cipője, Mehemed, Iciripiciri, Százlábú), így végülis megvan a déli és esti mese, csak hiányzik nekem az, ahogyan te mesélsz a tieidnek. Nyugtassatok meg, hogy hamarosan eljön ez az idő :)

Melinda :) Cikaboga nagyon tetszik :) És az ünnep leírása is, köszönöm szépen! Az együttugráson pedig jót nevettem. Érdekes, hogy egy szadai ismerősöm állandóan szidja a faluját, hogy mennyire rossz ott élni - hát nekem egész más a benyomásom: ahol ennyi lelkes szülő építgeti az ovit, nagyon jó lehet lenni....

indianyo
 
 


http://www.michaelmaspress.com/bridge4.htm

Ehhez mit szóltok? Érdekes elgondolás. Lehet, hgoy a pozitív neveléses topikba kellett volna raknom...

indianyo
 
 


Melinda, nagyszerű hely lehet a ti épülő ovitok :)
és irigylésre méltó a szülői közösség
az ünnep is nagyon tetszik
utána is néztem gyorsan merre van Szada :lol: hát a XVI. ker. azért még mindig közelebb lesz :lol:

igen Indi, ez igazi pozitív neveléses "trükk"
nekem nagyon szimpi elgondolás, főleg, hogy a sáját bőrömön tapasztalom, hogy mennyit segíat a gondolataim elrendezésében, ha a környezetemet rendbe teszem. És a gyerekeknél is megfigyeltem már.
savitri
 
 


Indi, melyik részére gondolsz? A babák helyretételét, rendrakást én próbálgattam, de nem vettem észre, hogy segítene. (Leaglábbis önmagában nem.) A második része viszont tényleg így működik.

Egyébként jó könyv, én szeretem. Csak elég hiányos, sok területet nem érint. Viszont most kaptam meg ezt. Ismeritek? Nagyon-nagyon jó, tényleg mindenre van válasza! És nem csak a szoptatásra, elválasztásra, fegyelmezésre, az apaszerepre, zenei-művészeti nevelésre meg ezer más dologra tér ki, hanem igazi lelki táplálék is egyben, mely nem csak a gyereknevelésre, de az élet többi területére is ad útravalót.

Pl. volt egy mondat, ami nagyon szíven ütött: "The best way to help a baby develop in the first three years is to provide warmth and love to meet her physical and emotional needs, and then to work on oneself"

Bár tudná ezt a sok okosbabázó anyuka, hogy nem azon múlik a gyermeke "fejlettsége", személyisége, jövője, az életben való "bevállása", hogy tud-e kétévesen olvasni, hanem hogy ő, az anyuka hogyan munkálkodik önmagán. :?

Pindi
pindi
 
 


Szadai ovi: a nővérem kislánya járt oda kb. egy évig (mert az volt a legközelebbi). Elég neurotikus tünetek jöttek ki rajta, aztán amikor elköltöztek, és elvitték államiba, rendbe jött. Persze a diagnózis, hogy az ovi volt a rossz, vagy legalábbis a kislánynak nem való.
Hát nem tudom, az vajon nem okozhat ilyesmit, hogy a kislány háromévesen került be (felvették, mert kevés volt a gyerek), ráadásul pont amikor kistesója született, vagy hogy otthon nem volt igazán waldorf-párti a hozzáállás? (főleg apuka részéről) Mondjuk azt is el tudom képzelni, hogy valamelyik gyerek bántotta, meg az sem tett neki jót, hogy az adventi spiráljárásnál meggyulladt a haja. :shock:

Viszont megörököltük a babáját, amit az ovónénik készítettek neki. :)

Mi is kinéztük azt az ovit, meg tetszik, hogy a környéken van több w. ovi és suli is, arrafelé akartunk költözni, csak hát az árak ott is elszaladtak... :(

Pindi
pindi
 
 


Indi! :)

lesz ez másként is a mesékkel, én is nagyon vártam már, hogy mesélhessek :lol:

Cinege cipője: jó, hogy írtad. Ez az, amiről a Halász J. is énekel? Annyira aranyos, de szomorú. Balázsnak énekeltem és elsírta magát, hogy nincsen cipőcskéje és nem varrnak neki. Néztem és gondolkoztam, hogy mit kéne most tenni? Hozzátoldani a dalhoz a pozitív befejezést? Valami ilyesmit találtam ki... Vagy nem szabad? Át kell élje, hogy ilyenek is vannak?

Orsi
osoa75
 
 


Hú, Pindi, jól feldobtad a labdát! Én még nem találkoztam senkivel, akinek az ovi nem jött be(ez persze nem jelent semmit), az iskolában már több gond lehet az erős intellektuális otthoni nevelés ill. a családi támogatás hiánya miatt. Nem ismerve a körülményeket azt gondolom, hogy talán valamelyik - esetleg több - gyerkőccel lehetett gondja, esetleg az óvónénivel nem találtak egymásra? Mindkettő nagyon szomorú lenne, mert az óvónéninek észre kell vennie az ilyen dolgokat és a szülőkkel, esetleg az összes szülővel "dologzni" azon, hogy a helyzet javuljon. Persze a Waldorf-tanerők is emberek a maguk gyengéivel. A meggyulladt haj - remélem, nem lett komoly baja a kislánynak! Hű, mennyi mindenre kell figyelni :shock:


Orsi :) de jó :)

Én HJ-t nem szeretem,a Kalákás változatot ismerem, de nálunk elalváskor csak egy dalt - én költöttem még régen - lehet énekelni, a dednek az éneklés a napközbeni tevékenységhez tartozik, ha álmos, akkor tiltakozik. Úgyhogy nagyon halkan szoktam mesélni.

Cinege cipője: érdekes, hgoy a picurkád elszomorodik rajta. Talán azzal nyugtatnám meg, hogy igazából nem is kell neki cipő, hiszen a téli madárkák lába nem fázik, és azért nem volt ideje a vargának
a cinege szllnaámára cipőt varrni, mert a messzire repülő vándormadaraké sürgős volt. Esetleg lehetne hozzákölteni egy-két versszakot, amiben rájön a cinege, hgoy nem is baj, hogy nincs cipője, mert a hóban milyen jó ugrabugrálni és sokkal nehezebben tudna ágról-ágra repülni egy vastag téli cipőben, mint így, ahogy a Természet Anya(APA?) megteremtette.

indianyo
 
 


Indi, egy nagyon érzékeny kislányról van szó, aki mindenkinek próbál megfelelni, én ezért gondoltam, hogy talán az is lehetett az ok, hogy annyira más volt az óvodai és az otthoni környezet, hozzáállás.

Az én fiam már majdnem kétéves volt, amikor először lehetett neki mesélni, úgyhogy türelem. :) (Azóta viszont...! :D)

Pindi
pindi
 
 


Pindi,
mikor járt Szadára a kislány? Két éve óvónőt váltottak. Mi már vele kezdtünk. Igen sajnos minden évben felvesznek egy-két túl kicsi gyereket. Általában ilyenkor a felvételin abban egyeznek meg a szülőkkel, hogy eleinte csak két napot járhat a gyerek hetente és szépen fokozatosan egyre többet. Sajnos a szülők szeptemberre ezt sokszor elfelejtik, a kicsi pedig elfárad.
Sajnálatos balesetek szerintem mindenhol vannak. Tüzes dolgoknál lehet, hogy szerencsés lenne, ha a szülő menne a nagyon fiatal gyermekekkel - erre van is lehetőség.
És ahogy írtad, szerintem sem szerencsés, ha mást hall a gyermek otthon, mint az oviban. Bár a "felvételi elbeszélgetés" ennek kiszűrését is szolgálja - elvileg.

Szilvi,
Szeretnélek megkérni, hogy mesélj te is - ha van időd - a János napról!
Vendég
 


Melinda,
nálunk is hasonló volt, mint nálatok, pár kicsi különbséggel.
A kincskeresés nem manóvárban volt, hanem csak úgy a homokózóban. Igen, ezt szedték szét legelőször, hála egy drága kisfiúnak, aki a szokás szerint nem bírt magával és a hozzátartozói nem szóltak rá. :? Merthogy nálunk a kincskeresés a vége felé szokott lenni, volt, hogy hasonló okok miatt a zsákocskák a bábozás lettek elrejtve. (Fúj, bocs a nyelvtanért.)
Aztán cseresznyehalászat, amiért nem járt jutalom, sőt, volt, aki a cserit sem ette meg, hanem visszaadta. Volt lovacskázás, mármint kantárral szaladgálás kijelölt pályán, papírhajó-verseny egy kék anyagon (kis botra kellett feltekerni a papírhajó zsinórját, ami így közelebb jött...). Készültek gyöngyökkel díszített filc fejdíszek (fonott koszorú helyett), mesegyapjú-pillangók és szélforgók. A szélforgókkal is lehetett szaladgálni a lovacska-pályán. Volt célbadobás, nálunk nem a labdáknak volt farka, hanem a karikáról lógtak le kreppapír lángnyelvek.
Volt közös éneklés, és bábozás (Szentjánosfű). Meg eszem-iszom.

Tűzugrás az oviban nincs, amióta én ott vagyok, nem is volt. Az ovi kertje nem túl nagy és nagyon zsúfolt: nem csak játékokkal, hanem fákkal-bokrokkal. Viszont a suliban a bizonyítványosztás után szoktak az emberek ugrani, szülök is, kistesók is.

Nagyon tetszik nekem a héliumos lufi, lehet, hogy jövőre felvetem. Honnan szerzitek őket, amúgy? Gondolom, nem ti töltitek meg őket, hanem úgy hozza valaki... És a kistesók is kapnak, vagy csak maguk az ovisok?
h_szilvi
 
 


A lufi eregetés nagyon jól sült el. Mindenki elengedte, még a kistesók is - igen, ők is kaptak. Nagyon szép volt. 50 db lufi emelkedett a levegőbe. Gyerekeknek is tetszett.
A lufit nem mi töltöttük, sokkal drágább lett volna. Felfújva hozta egy anyuka vhonnan Pestről.

Nekem a papírhajó-versenyetek tetszett meg.
Koszorú nálunk sem volt :( . Pünkösdre készítettek a lányoknak, most nem.
Vendég
 


cikaboga írta: Felfújva hozta egy anyuka vhonnan Pestről.


Igen, így egyszerűbb. :)
Elképzelem, hogy berámolok ennyi sok lufit a Zafirába: a végén még repülve jövök az ovihoz és nem kell benzin! :lol:
h_szilvi
 
 


Szilvi!

Próbálkoznék babavarrással, most, hogy már egy picit varrtam. Olyanra gondoltam, ami rongybaba-szerű, és talán ez jobban bejön, mint a picuri. Van esetleg szabásmintád? Fiam ki is nyilvánította, hogy szeretne egyet :)

Köszi, Orsi
osoa75
 
 


[quote="h_szilvi"]
Pindi,
öltöztethetőset akarsz, vagy ilyet?
Kép
Merthogy ennek nem olyan nehéz a testét megcsinálni. Szívesen elmondom.

Szilvi, én szívesen varrnék ilyet.

Orsi
osoa75
 
 


fúú dejó, hogy megint előjött a babavarrás téma :D

Hana épp egy ilyen manóbabát kapott az első szülinapjára tőlünk. Hát nem volt lenyűgözve :? később jöttem csak rá, hogy akkor még korai volt neki. kB másfél éves lehetett amikor rátalált anyósomnál egy műanyag fejű és végtagú, ámde rongytestű babára, neki az lett A Baba :)

Ennek ellenére azt tervezem, hogy Iván is kap egy ilyet. És hát miért is ne csinálhatnám meg én? Iván sokkal érzelmibb alkat, hátha nála nem lesz korai.
szerintetek egy egyéves fiúnak ez megfelelő ajándék lenne? (apja mondjuk biztos nemm bírja ki és vesz neki valami járművet)

Hanának viszont szeretnék egy nagyobb öltöztetős, fésülhető hajút.
Vagy várjak vele még egy évet?

Szilvi, Abigél hogy volt a babákkal 3 évesen?
savitri
 
 


Savitri, ha tudsz németül, itt tök jól leírja, hogy milyen életkorban milyen baba a jó (a lap aljafelé, "welche Puppe für welches Alter").
Ha nem, akkor majd Szilvi biztos elmondja. :)

Az én fiam igazán érzékeny, de kb. 2 éves koráig őt sem érdekelték a babák. Most (2,5) varrtam neki egy ilyen nagyobb manóbabát, az tetszik neki, de a játékába még nem vonja be, csak a napi tevékenységekbe (evés, alvás, fogmosás, séta).

A kicsinek (lány, 10hós) olyan "gyömöszölhető" manóbabát varrtam, állatira nem érdekli... :) (2-3 hónaposan legalább rágcsálta a kezét, most már azt sem...)

Pindi
pindi
 
 


Pindi, köszi :)
sajna nem tudok németül
savitri
 
 


Savitri,
Timó is olyat fog most tőlem kapni, amit itt fent látsz. Az elmúlt 3 hónapban négy ilyet varrtam, MIND egyéves fiúknak (a korosztályos topikból, na...), most kérdezte valaki, hogy lánymanót is szoktam-e. :lol: :P
Szóval lehet, hogy korai, de. Timónak nincs más hasonlója, tehát egy macija, kutyája sincs, ezért érzem azt, hogy valami ölelhető az jó lenne. Másrészt többször el akarta lopni a kész babákat, tehát valahogy vonzódik hozzájuk. :)

Abigél egyévesen egy 30 centis öltöztetőset kapott (mert el akartam kerülni, hogy a rokonság jöjjön mindenféle babákkal), de azzal várhattam volna. Olyan 2 1/2-3 évesen szerette meg. Négyévesen kapott egy 40 centis csecsemőbabát. De neki pl. volt/van egy nagy kutyája, és sokáig az volt a bújós-állat.



Orsi,
akkor megkeresem a test-leírást és pü-ben küldöm.
h_szilvi
 
 


Szilvi, köszi:) egészen fellelkesedtem
én is én is szeretnék leírást :P
savitri
 
 


Szilvi!

Egy ismerősöm olyan babát varrt a pár hónapos kislányának, aminek rendes kemény (bár nem annyira kemény), formált babateste van, de bébiplüssből rugdalódzót és sapkát varrt rá, vagyis úgy néz ki, mint egy manóbaba. Az a terve, hogy a baba majd vele együtt nő, ha nagyobb lesz, a sapkát és a rudgalódzót kibontja, hajat, ruhát varr neki. Ez így működik szerinted? Csak azért kérdem, mert akkor miért szokás újabb és újabb babákat varrni, ahogy nő a gyerek? (Persze azon kívül, hogy babát varrni jó. ;))

Pindi
pindi
 
 


Nem tudom. Talán, mert a gyerek is szereti, ha nem csak egy van neki. Mert persze milyen jó, hogy ugyanaz a megszokott arc néz majd vissza rá, de ugyanolyan jó kapni egy vadonatúj babát is, bemutatni az eddiginek, együtt játszani bvelük... Az nem azt jelenti, hogy el kell árasztani babával, de gyereke is lehet több egy embernek, így babája is, nem?
Mondom, nagyon kreatívnak tartom az ötletét, de én maradok annál, hogy kapjon újakat...
h_szilvi
 
 


Sziasztok, reg nem irtam ide.

Sajnos a lanyom osszel megsem Waldorf oviban kezd, mert nem jon ossze a csoport, ahova adtuk volna.

Ennek ellenere maradok itt iro-olvaso, szeretnenk jarni tovabbra is jatszohazba (ha lesz), es bizom benne, hogy a kovetkezo ev mar waldorfiaban er minket.

Szilvi,
nem lenne kedved babavarrast tanitani? Szerintem lenne ra jelentkezo rajtam kivul is. Vagy ha neked nincs kedved, nem tudod, van-e olyan csoport, ahova lehetne csatlakozni? Nagyon szeretnek a lanyaimnak Karacsonyra magam varrni egy-egy babat, de szivesebben probalkoznek ugy, hogy elotte megismerkedek az alapokkal, illetve menetkozben is van kit megkerdezeni, ha gondom akad.

gyezsu, még meséket!!!! :)
ullakalle
 
 


Ullakalle ,
csoportot tartani biztosan nem fogok, egyszerűen nem fér bele az időmbe sem, az energiámba sem. Meg az azt is szokta jelenteni, hogy az alapanyagokat (pl. a testszínű baba-trikó) a résztvevők helyben megvehetik: nekem pedig nincs annyi, én is csak korlátozott mennyiségben tudom venni. De nagyon szívesen segítek, akár személyesen is, ha megbeszélünk egy-két alkalmat. Tudok olyan alapanyagot is adni, pl. csőtrikót, amiből elég fél méter/baba, nem kell ahhoz megvenned az egész dobozt (20 métert...) Szóval iskola-óvodaidőben térjünk vissza rá. Egy délelőtt alatt meg lehet csinálni a fejeket (ami szerintem a legtöbb tudást és gyakorlatot igénylő rész) és választott testtől függően (rávarrt ruhás v. öltöztethető).

Két babavarrót tudok, akik tartanak babavarrást iskolaidőben, egyikük Solymáron, másikuk Zuglóban (hacsak ő el nem vállal egy ovis csoportot, mert óvónő), majd ősszel, ah még érdekel, megadom az elérhetőségüket. Csak szólj rám.


Sajnálom, hogy nem jött a csoport a lányaidnak. Van rá esély, hog ykésőbb összejöjjön, és akkor pl. jövőre áthozd őket?
h_szilvi
 
 


Ullakalle ,
csoportot tartani biztosan nem fogok, egyszerűen nem fér bele az időmbe sem, az energiámba sem. Meg az azt is szokta jelenteni, hogy az alapanyagokat (pl. a testszínű baba-trikó) a résztvevők helyben megvehetik: nekem pedig nincs annyi, én is csak korlátozott mennyiségben tudom venni. De nagyon szívesen segítek, akár személyesen is, ha megbeszélünk egy-két alkalmat. Tudok olyan alapanyagot is adni, pl. csőtrikót, amiből elég fél méter/baba, nem kell ahhoz megvenned az egész dobozt (20 métert...) Szóval iskola-óvodaidőben térjünk vissza rá. Egy délelőtt alatt meg lehet csinálni a fejeket (ami szerintem a legtöbb tudást és gyakorlatot igénylő rész) és választott testtől függően (rávarrt ruhás v. öltöztethető).

Két babavarrót tudok, akik tartanak babavarrást iskolaidőben, egyikük Solymáron, másikuk Zuglóban (hacsak ő el nem vállal egy ovis csoportot, mert óvónő), majd ősszel, ah még érdekel, megadom az elérhetőségüket. Csak szólj rám.


Sajnálom, hogy nem jött a csoport a lányaidnak. Van rá esély, hog ykésőbb összejöjjön, és akkor pl. jövőre áthozd őket?
h_szilvi
 
 


Bocsánat, elsőre azt hittem, nem ment el.
h_szilvi
 
 


Szilvi, koszonom. Osszel ujra felhozom a temat. A solymari babavarras nekem nem lenne jo, de a zugloi esetleg igen. Ha osszejon egy csoport, akkor azt valasztom, de ha nem, akkor koszonottel elfogadom a felajanlott segitsegedet.

En is nagyon sajnalom, hogy nem jon most ossze az obudai masodik csoport. Gondolkodtam mas w. ovin is, de mind nagyon messze lenne nekunk.

Abban nagyon bizom, hogy jovore megis beferunk az majd az obudai oviba, bar van egy olyan rossz erzesem, hogy nincs annyi erdeklodo, ami harom w. csoportot eltartana a III. keruletben. Marpedig most ugy tunik, hogy a csillaghegyi csoportnak all jobban a szenaja, mert a mindenki altal rokonszenvesnek tartott ovono jelolt azt az ovit valaszotta.
ullakalle
 
 


Szilvi, köszi! Akkor nem állok le a babavarrással. :)

Ullakalle: Indi írta nemrég, hogy ő tanítana szívesen babavarrást, csak hely kellene hozzá.

Ovi: külföldön helyenként szokás, ha nincs a közelben w. ovi, hogy egy waldorf óvónő vagy waldorfos szülő otthonában oldják meg. Ugyanazt az óvodai programot valósítják meg, amit az oviban is, 6-12 gyerekkel. A gyereknek ugyanolyan jó, az óvónő pedig anyagilag jól jár, és közben nem kell egy egész ovit fenntartania (adminisztratív és egyéb teendők).
Egy ilyet nem tudnátok/akartok összehozni?

Pindi
pindi
 
 


ullakalle írta:bar van egy olyan rossz erzesem, hogy nincs annyi erdeklodo, ami harom w. csoportot eltartana a III. keruletben.


Khm. Nagyon csendben súgom, hogy ne becsüld alá az alapítvány akaraterejét. Neki az az érdeke, hogy jó sok gyerek után kapjon fejkvótát. Márpedig a csillaghegyiek után nem kap, csak a mostani csoportunk után, az meg kevesebb, mint amit kaphatNA, ha két csoport működne. Úgyhoyg ne add fel, előbb-utóbb az épület másik szobájában másik csoport is lesz.
h_szilvi
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: