Új privát üzeneted érkezett!

Azt ajánlják, hogy ebédre husi, vacsorára húsmentes főzelék, mondjuk kevés reszelt sajttal vagy túróval. Én úgy szoktam, hogy délelőtt megfőzöm a napi adagot, megturmixolom és a felét elteszem estére. Így kétszerre eszi meg az 5 deka húst. Ha még nem eszik zöldséget a kisbabád, akkor én megpróbálnám a főtt krumpli, főtt alma + főtt hús pépet. Az alma miatt édeskés lesz és szerintem szívesen megeszi. De lehet, hogy párolt barackkal is finom.
rifu
 
 


Livus: nézd meg ezt az oldalt és nyugodj meg! :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Livi: ez a papimentes-hozzátápis oldal, ugye? Amit egyszer a blogon is belinkeltél.

Ebből sajnos nem értek egy kukkot se :cry: Legalábbis semmi érdemit nem tudok kihámozni belőle. Egyre silányabb az angoltudásom.... :( Már ott elakadtam, hogy mi az a "baby led weaning" :oops:

De ha tudnál róla írni nekem egy kicsit (magyarul :wink: ), azt nagyon szívesen elolvasnám, mert érdekelne!!! :)

KépKép
livus
 
 

 
 

Amúgy először "wearing"-nek olvastam, de ez már más tészta.... :roll:

KépKép
livus
 
 


Livus, szerintem nem kell ezt olyan nagyon komolyan venni. Az igény szerint szoptatott babák, gyakran jóval később kezdenek igazi mennyiségeket enni. Nem kell a hónapokkal törődni, bízd nyugodtan a gyerekre.
Mivel az igény szerint szoptatott gyereknáél, nioncs ebéd meg uzsonna, (Illetve kinevezhetünk egy-két szopit annak, ha olyan típusú a gyerek, hogy kb azonos időszakokban eszik, nekem egyik gyerekem se ilyen.) így elég nehéz a hozzátápit úgy gondolni, hogy kiváltom ezt vagy azt az étkezést.

Hanával én úgy csináltam, hogy először mindig vacsoránál(nálunk az a fő étkezés) kínáltam, aztán később minden étkezéshez odaültettem és raktam elé ezt-azt, vagy evett vagy nem, nme sokat aggódtam rajta. Igazából egy éves koráig szinte csak anyatejet fogyasztott. Nme mondom jutott más is a pociba, de nem értékelhető mennyiségben. Aztán amikor 1 éves kor után bevezettem, a gluténtartalmú ételeket (kenyér, kifli), tejtermékeket, akkor kezdett el enni.
A mai napig alig tudok belé zöldséget csempészni, de a húst, joghurtot, sajtokat szivesen eszi és temérdek tejet iszik. Amíg csak egyszer is szoptattam, addig nem adtam neki tehéntejet.

Ja és azt se felejtsük el, hogy lehet ám egy babát vegetáriánus mód is etetni. A fehérjét megkapja az anyatejből, vasat meg számtalan zöldség tartalmaz. pl cékla
a céklát ráadásul szeretik is a babák, mert édes.

persze én is csináltam tojásmentes fasírtgolyócskákat(vaspótlás végett) a 7-8 hónapos Hanának, de nem értékelte. a püréket viszont kizárólag hajpakolásként volt hajlandó alkalmazni.

Iván most lesz 9 hónapos. Ő se jobb evő mint annak idején a nővére. A rekordja egy teljes doboz frutapura. Az kb félüveg bébiételnek felel meg. Az átlag fogyasztása azonban 3-4 kiskanál. nagypon sokszor nem is eszik semmi mást csak anyatejet.

KépKép
savitri
 
 


Savitri: Igazából nem Bobó miatt parázom: úgy értem, nem az a para kiindulópontja, hogy "nem akar papit enni", hanem az, hogy ÉN lusta vagyok, meg satöbbi és nem viszem túlzásba ezt a hozzátápi dolgot... :?

És amúgy tényleg azt írják (most beleolvasgattam én is ebbe a "Rendelőbe"), hogy 6 hó után csökken az anyatejben a fehérje mennyisége, ezért kell a husi-sajt stb. De a férjem pl. hallani sem akar a tejtermékek bevezetéséről (joghurt, sajt, túró, kefír)

Lehet, hogy nekem is meg kéne próbálni asztalhoz ültetni, mikor eszek/eszünk? (Bár etetőszéke még nincs, de majd ha lesz.) De akkor hogyan hangoltad ezt össze a szopikkal? Úgy értve, hogy a "szopis nagykönyv" szerint szopi után jön a papi, hacsak nem elválasztásra törekszünk. :?:

KépKép
livus
 
 


Livus: röviden: hagyjuk a babára, mikor, mit és mennyit és hogyan akarja "hozzátápláltatni" magát. A pürével több gond is van: 1. a normál emberi kaja nem ilyen, 2. általában túletetik az anyák a gyereket, 3. pepecselés, idő megy el vele és lehet, hogy semmi sekiert nem arat.
Ezért vannak "bátor és árral szemben úszó" anyukák, akik a gyerek keze ügyébe tesznek banánt, sajtot, barackot, brokkolirózsát, stb., aztán kiderül, hogy a gyerek remekül elboldogul velük és még élvezi is . (A monoton tömést nem élvezik) Lehet játszani a kajával, ami gusztustalan, de hát így fejlődnek a kölykök, ha pepecselhetnek. Ja, és az 1. évben a kaja csak "for fun" azaz csak mulatságnak, ismerkedésnek van, nem kalóriaigény kielégítésére.
A tejben nem csökken a fehérje, sem a zsír.
A szopis nagykönyvet, meg hagyd...az igény szerinti szopi mellett mindegy, mikor adod a kezébe a falatkákat.

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Egészen kezdetek megnyugtatni. :) (Bennem nagyon nagy bizonytalanságok vannak hozzátáplálás terén - amint az látszik...)

Livi: a fehérjecsökkenést Sződy Judit írta, ő asszem IBCLC is, tehát azért abban lehet vmi...

És amúgy ez nem veszélyes szerinted? Mármint az, hogy nem lehet, hogy pl megakad a torkán a banán?

A "gusztustalanság" engem nem zavarna. MErt így van: attól fejlődik, ha megtapasztalhat dolgokat. (hát ezt a családban mondjuk nem mindenki gondolja így rajtunk kívül :wink: ). úgyis terveztem egy etetőköpeny beszerzését...

És akkor szerinted is lehet akár minden étkezéskor (mármint mikor mi eszünk) a kezébe nyomni vmit?

KépKép
livus
 
 


Az öklendezésről, félrenyelésről, stb. az egyre elfogadottabb nézet, hogy: "nyugi. ha félremegy, megoldják maguknak, így tanulnak, egyre ügyesebbek lesznek". Én láttam a barátnőm 8 hónaposát brokkolirózsát, sajtszeletet, avokádószeletet majszolni. Néha "félremegy", akkor kicsit öklendezik, köhintget párat és eszik tovább. Nagyon ügyes. Szóval én nem aggódnék, de ez is személyfüggő... :wink:

Én etetőköpennyel sem vackolnék: evés után a csap alá tartod és kész, nem kell mosni! sztem nyugodtan tegyél a keze ügyébe kis puha falatkákat, míg esztek, jól el fog Bogi szórakozni!

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Köszi, Livi!
És ha pici falatokban raknám elé?

Nem tudnád belinkelni nekem ennek a módszernek az "elméleti alapjait"? Szóval ahol leírja a lényegét. Megmutatnám a férjemnek, ő "picit" jobban tud angolul...

(nálunk sajnos a csap nem alkalmas gyerekmosásra... :( úgyhogy asszem maradok az etetőköpönyegnél... MErt a babaruhák meg kölcsönbe vannak. :roll: )

Mégegyszer kösz a tanácsokat!

Más: egy ismerősöm most küldött nekem egy írást, amit egy bőrgyógyász írt neki a gyerekkori (tehén)tejfogyasztással kapcsolatban. Ha beleegyezik, majd bemásolom ide. Érdekes.

KépKép
livus
 
 


Kép

Kép
vamberyviki
 
 


Sziasztok!

Brokkolimajszolás és felöklendezés nálunk, kb. 2 hónappal ezelőtt.
Teljesen úgy működik, ahogy Livi is írta: megoldja maga.

Viki
vamberyviki
 
 


Livus,

és nem ijesztgetni akarlak ám a második képpel! :lol: Nálunk így megy az ügyesedés. Viszont ami nem a pociba való, azt eszébe sem jut lenyelni. Minap egy dinnyemagot talált a földön (nem takarítottam fel rendesen :shock: ), egy darabig forgatta a szájában, aztán felkérésre kiköpte. A papírral is ugyanez a helyzet. Egy darabig nyammog rajta, aztán ha kérem, és nyújtom a szájacskája elé az ujjamat, akkor ráköpi, vagyis rátolja a nyelvével.

:?: Szófia ma 10 hónapos, naponta kb. 4-5x szopizik (éjszaka 2-3x), emellé kap 2-3x egyebet. Valahogy az az érzésem, hogy a folyadékszükségletét nem elégíti ki a csak szopi, mert ha nem itatom mellé, akkor alig pisil, és ez nem csak a nagyon meleg napokon van így. Erről a melléitatásról ti mit gondoltok? (pí-vizet kap, rizstejet vagy valamilyen biojuice-levet)

Viki

Viki
vamberyviki
 
 


Hali!

Az én gyerekeim roppant későn voltak hajlandók bármit is enni, a lányom 10, a fiam 14 hósan (ő csak azért, mert kórházba kerültem, és kénytelen volt). És semmi bajuk nem lett. :) És a másodiknál már én is lusta voltam, még naponta sem próbálkoztam, amikor visszautasított, inkább csak 2-3 naponként (a fene akart pepecselni, amikor úgysem ette...). Viszont tejterméket szigorúan csak egy éves koruk után kaptak, akkor is a savanyítottakkal kezdve. Van egy jó táblázat a neten ( http://www.otlettar.try.hu/articles/0/2 ... lek-1.html ), ezt szopis tanácsadó írta (Rózsa Ibolya, talán ismeritek), én ezt használtam. Náluk sem a pürés, sem a darabos nem jött be, azaz a darabos az, amit végül megettek. És tényleg nagyon ügyesen öklendezik vissza a dolgokat, szóval puhát már szerintem is lehet adni, amit el tudnak majszolni.
Nekem inni is csak későn ittak (kb. 10 hósan kezdtem adni (akkor is csak anyós miatt), de csak a szilárd kajához adtam egy kicsit, és max pár kortyot ittak), de náluk nem volt gond a pisivel, ezért nem zavart...

Zsizsa
zsizsa
 
 


Livus remélem most mrá tényleg nyugodt vagy :lol:

az öklendezésről én is csak azt tudom írni mint a többiek, megoldja.
Hanánál minden étkezéshez járt minimum2 ilyen jelenet, hamar megszokja az ember bár az elején halálra rémülsz :?

Hanánál a kölesgolyó volt az egyetlen sláger. Glutén mentes, kézbefogható, nyállal viszont hamar oldódik, tehát ha meg is akad, csak némi vizet kell utána löttyinteni és már le is csúszik. Soha nem kellett vizet löttyintenem hiszen már a szájában kölespéppé vált a nyáltól.

etetőköpeny: én vettem, de nem sokat használtam mert
- a gyerek ölébe így is odakerült a kaja, hiába a kis zseb, a feneke alól is mindig előkerültek mindenfélék.
- minden étkezés után ki kéne mosni, hogy legyen gusztusod ráadni legközelebb. ez már napi 3 étkezésnél is több mint ami nekem belefér, ráadásul meg se szárad
- gyerek akkoriban nem szeretett öltözködni, nem szivesen iktattam be plusz öltözködéseket a napi programba

helyette nekem az örök sláger tetra vált be :D
nyáron, egy szál pelusban etettem és alapos mosakodás követett minden étkezést. olyan is volt, hogy a gyereket etetőszékestül beraktam a zuhanyzóba :lol: (2 legyet egy csapásra)
hidegebb időben egy klasszikus tetrát kötök a nyakába és feltűröm a ruha ujját ha hosszúujjú. a tetra elég hosszú ahhoz, hogy a lábát is takarja, ráadásul úgy redőződik, hogy épp az álla alatt több anyag van, ahova több cucc is kerül.

egyéb tanulság: az őszibarack és az alma semmivel sem jön ki. hypóval se
a meggy és a cékla viszont sima mosással is eltűnik
szóval ha félted a ruhát akkor vedd le róla mielőtt őszivel vagy almával eteted

egy másik módszer, apa ócska pólóját adni a gyerekre, ez még a fenék részt is védi, csak ebből nincs annyi mint tetrából.

etetőköpenyben brokkolival :lol:
Kép

apa pólójában
Kép

tetrával tavaly
Kép

KépKép
savitri
 
 


Livus

nekem Emese lassan 14 hónaposan szinte semmit nem eszik. én próbáltam már mindent pepecseltem, külön főztem neki stb mára már feladtam. annyi ennivaló veszett kárba :(
Mikor eszem/eszünk odaültetem amit kér azt kap megkostólja vagy megeszi vagy kiköpi. egyedül kefir (Holle gabonapehellyel dúsítom egy kicsit)az ami jöhet minden mennyiségben és persze szopi. Mostanában a leves még amit szeret. Néha én is aggódom hogy elég-e neki amit eszik illetve elég egyoldalú, de úgy vagyok vele hogy megtömni nem fogom, mindig kínálom mindenfélével. sokan mondják hogy míg szopik ne is várjam hogy mennyiséget fog enni.
Már méreckedni sem viszem, ránézek látok egy boldog örökmozgó kicsit pocakos gyereket és ez nekem elég.
ugyhogy nyugodj meg nyugodtan Livus 1 éves kora után még egyszerűbb mert bármit ehet már, mindent adhatsz majd neki az asztalról amit ti esztek.

Laura
tabajd
 
 


((((Nem tudom, a fülledt idő miatt vagyok-e ilyen figyelmetlen, a fenti melléitatás-kérdésemnél elég félreérthetően írtam.
Szóval napközben szopizik 4-5x (+ 2x, elalvás előtt ui. cicin alszik el, tehát ilyenkor is csurran-cseppen valami) és éjszaka 2-3x. Bár nem tudom, hogy egy-egy alkalommal milyen mennyiségeket.
És így pisil keveset, ha csak szopi van.))))

Savitri!

papa ócska pólója - nagyon jó ötletnek tartom!!!!

Viki
vamberyviki
 
 


Lányok, köszi mindenkinek!!!! :D :D :D Elmúlt a para. Asszem. Férjemmel is beszéltem. Ő se parázik. Ja, és Bobó megint magára dobott 300 gr-ot egy hó alatt, szóval "jó a tejem" :lol: 8)

Viki: Képzeld először azt hittem, hogy a második fotón egy óriási brokkoli repül a farmer mellett :shock: Aztán megnéztem alaposabban az első fotót, és rájöttem, hogy csak egy póló (vagy olyasmi). :lol: Jó vicc volt! :lol:

Itatás: én ha eszembe jut, itatom. Forralt vízzel vagy Janával. Mert egyre ritkábban szopik, és közben meg meleg van, és iszonyú izzadós is. Meg Dr. Savitri is ezt javasolta a múltkor :wink: (más ok miatt. Bár azon nem segített...)

Bobó amúgy egyelőre pont fordítva működik, mint Szófia: mindent megeszik ami nem ennivaló (ma pl. az 1989-es Óvodai Programot :shock: Bár az igaz, hogy öklendezte is rendesen, ahogy kell.). De tegnap pl. a banán nem nagyon került a szájába, mikor kerülhetett volna... Persze majd biztos változik.

Asszem beszerezzük az etetőszéket (két hete tanult meg ülni), és akkor tényleg ide teszem majd magam mellé evéskor.

Zsizsa: nekem a kismamás táblázat van. az alapjaiban uez, csak bővebb. :)

Saviri: kölesgolyóval is próbálkoztam már. Jól ráragadt az ujjára :D De jól szórakozott, az biztos. A szájába egy gr se ment :D

Az első fotó csúcsszuper!!!!! Ja, és kösz a tetrás tippet is! Amúgy nekem az őszib. kijött, ha rögtön kimostam. A meggy viszont nem :(

Tabajd: És egyéves kora után már nem kell kisérletezgetni, meg kostolgattatni piciket egy-egy új kajából?

Na szóval köszi mindenkinek!!!!! :D :D :D

Mindjárt bemásolom a bőrgyógyászos cuccot is, amit ígértem.

KépKép
livus
 
 


Na itt az írás:

[quote]A írta: legújabb álláspont szerint gyermek 3 éves kora előtt ne kapjon tejet, ugyanis immun-áthangoló tulajdonsága miatt később számos betegség forrása lehet. A B-vércsoportosak többet fogyaszthatnak egyébként, a többieknek szinte kivétel nélkül árt, mivel a tej immuntulajdonságai a B-vércsoporthoz állnak közel, így a többi ember vérét a bélbolyhokban kicsaphatja. Ez lokális keringési zavarokhoz, elhalásokhoz, puffadásokhoz, felszívódási zavarokhoz - ezek kapcsán allergiás tünetekhez vezet a tej és tejtermékek fogyasztása. Kevésbé ártalmas a savó, joghurt, kefir. A tejjel szembeni tolerancia 1 éves kor után kialakulhat, de ez annak az árán, hogy csökkent működésű, értéktelen immunitás alakul ki. Nem igaz, hogy jó kalciumforrás, így a csontritkulástól sem kell félteni a gyermeket. A világ távol-keleti felén évezredek óta nem isszák, és ott kevesebb az oszteoporozis. A tej mellőzésén kívül nagyobb figyelmet fordítson a liszt-mentes diétára (a lakosság hihetetlen nagy százaléka nem tudja, hogy glutén-érzékeny, az orvosok csak becsülik az allergiások számát.)


KépKép
livus
 
 


Na ehhez még annyit, hogy én a gluténnel nagyon vigyázni fogok (új para :shock: ). Múltkor gyüli táborban asszem 160-an voltunk, és abból 4 lisztérzékeny volt!!!! Szerintem ez nagyon sok!

A tejtermékekkel meg nem tudom, mit kezdjek. Ti mikortól adtok nekik joghurtot és társait, amiket a fenti idézet szerint is hamarabb lehet?

KépKép
livus
 
 


Mindenhol azt olvasom, hogy a babáknak 6 és 8 hónapos kor között a legfejlettebek az ízlelőbimbói, ezért kell a zöldségeket és a gyümölcsöket ebben a korban bevezetni, ráadásnak a szopi mellé. Egy éves kor fölött ugyanis kialakul az izlés és gyökeresen megváltozik a baba hozzáállása az evésnek - mert az ugyebár ma már egy szociális tevékenység - vendégeket hívunk, hogy együtt együnk, beszélgessünk, stb.

Nálam bevált az, hogy 6 hónapig csak szopi, utána zöldség, gyümölcs. Most 10 hónapos a kicsi és naponta kétszer kap főzeléket (az egyikben van hús), kétszer gyümölcsöt, de naponta 5x megszoptatom, vagy amikor csak kér. Ez persze azzal jár, hogy állok a konyhában szinte egész nap és hámozok-turmixolok-mosogatok. Megéri, mert a baba szép rózsás, egészséges, kiegyensúlyozott. De estére eldőlök, mint egy oszlop...
rifu
 
 


Rifu: ezt a tézist már rég megcáfolták! (mármint az ízlelési ablakot, vagy mi volt a neve) Sőt! A sokáig szoptatott babák kevésbé válogatósak, mint akiket hamar elkezdenek etetni. :wink: :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Rifu: én már nem parázok, szerintem ne parázz te se! :) Anyukám még parázik időnként, de a hétvégén megnyugtattam: mondtam neki, hogy még nem láttam olyan felnőttet, aki anytejen él, úgyhogy előbb-utóbb Bobó is "normális" kaját fog enni. :wink:

KépKép
livus
 
 


Livi,

Bocs de én se boldogulok azzal a hozzáetetős honlappal amit ajánlottál. :oops:
Az én kisfiam egy hét múlva 7 hónapos, még nem kapott csak anyatejet. Akkor tegyek oda mondjuk alma vagy barack darabokat az orra elé? Vagy vegyesen többfélét, aztán ami tetszik, azt megkóstolja? Mert a védőnő ugyebár azt mondta, hogy hetente egyfélét próbáljak. Mivel érdemes kezdeni, gyümi,merthogy írtátok a brokkolit is?
Elnézést a sok hülye kérdésért, de ez sokkal homályosabb és bonyolultabb neekem, mint a szoptatás volt :shock:

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Igazad van, Livus, inkább "no para". A kórházban a szülésznőm azt javasolta, hogy egy éves korig ne adjak semmit, csak szoptassam. A védőnő ezt megvétózta és állandóan almát akart a gyereknek adatni - már négy hónapos korban. Ellenálltam és most már jó úgy ahogy van, hogy nem csökkentettem a szopik gyakoriságát, de már ezt-azt megkóstól.

A szüleink annak idején húslevest adtak a hathetes babáknak, nekik persze furcsa, hogy mára már minden megváltozott.
rifu
 
 


Már régen meg akarom kérdezni, hogy szabad-e kávézni, ha szoptatsz. Nem merek kávézni már a terhességem kezdete óta (jó, akkor émelyegtem is tőle). De nagyon szeretem az ízét. Olyan szívesen innék reggel egy hosszú kávét, de a koffein miatt nem merek. Most mi a hivatalos álláspont, szabad vagy nem szabad?
rifu
 
 


Nem tudom, mi van nálunk, de Szófia ma legalább tízszer (!)szopizott. Nyűgös is volt kicsit. Bár már áttörték az ínyét, de lehet a 7. és 8. fogak miatt?

Rifu,

én nem vagyok nagy kávés, de néha jól esik az íze (sok (szója) tejjel és cukor nélkül). A Nescafé - Gold koffeinmentes, és nagyon finom. Bár nem tudom, hogy szereted-e a nem főzött kávét.

Viki
vamberyviki
 
 


Sziasztok!

Eszter: igen, kábé erről van szó! :wink: most van gyümölcs és zöldség elég, én a kezébe nyomnék puha barackot, banánt, mittudomén, aztán hadd kóstolgassa! :D

Rifu: én kávézok minden nap, pedig már majd' 3 éve hol terhes vagyok, hol szoptatok, napi 1 tejeskávé nekem kell a puszta létezéshez! :oops:

Viki: ...vagy a hidegfront? :wink:

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Én úgy látom Rifunak bevált, hogy főzelékezik, azaz van ki megegye amit főz :D nincs ott semmi para, csak egy jóétvágyú gyerek hihi

Én az első terhességem alatt csak koffein mentes kávét ittam. A másodiknál azonban meghaltam volna kávé nélkül. Utánanéztem. Napi 2 laza kávé simán belefér.
Most hogy már "csak" szoptatok, ellenben van két örökmozgóm becsúszik a napi három is :oops: és ezek mind koffeines kávék.
Mivel Ivánra láthatólag nincs izgató hatással, nem nagyon aggódom miatta.

Viki, a hidegfront, a fogak és a csillagok mindig elegendő indok a nonstop szopizásra és nyűgösködésre :lol:

Éljen Livus, aki nem parázik! az anya nyugtató szöveg különösen tetszett. Én is valami hasonlóval szoktam leszerelni őket.
savitri
 
 


Livi, köszi!
De jó, hogy felvetettétek ezt a kávés témát! Én is hetek óta szemezek egy tejeskávéval, aminek eddig ellenálltam, de most azt hiszem fogok inni egyet. :D Régen én is minden reggel ittam, mert anélkül képtelen voltam megmozdulni (90/60 vérnyomással), aztán várandós lettem Nándival és a kávé szó hallatán is rohantam a mosdóba. Azóta meg nem nem mertem ld Rifu :D

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Már nem tudom, hol olvastam, de ha jól emlékszem azt írták, hogy napi 4 kávéban van akkora mennyiségű koffein, ami már érzékelhetővé válik az anyatajben. Szóval egy kávé simán belefér, az tuti! :)

KépKép
livus
 
 


Én sem bírnám kávé nélkül, a vérnyomásom katasztrófa anélkül. Meg nekem kell a szertartás, a bögre a méz bele, a tejszín...az illat...jaj, ma még nem ittam, megyek, csinálok egyet! 8)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Én is az alacsony vérnyomásosok táborát erősítem. A kávétól rosszul vagyok. Így időnként az őrült egészségtelen Coca-Cola light-hoz fordulok. Persze nekem már nem csecsemő korú a szopizós csemetém, de azért utána néztem a koffeines dolgoknak. A Szoptatasért Magyar Egyesület oktatóanyagában a következő áll:

" Koffein
A koffein felezési ideje újszülött esetében 3,5-80 óra közé esik a máj lebontóképességétől függően. (Ez azt jelenti, hogy a csecsemő szervezetében az anyatej közvetítésével kapott koffeinmennyiség ennyi idő alatt csökken a felére.) A megfigyelések azt igazolják, hogy ha az anya legfeljebb 400 milligramm koffeint fogyaszt, az átlagos csecsemőnél nem kell mellékhatásokkal számolni, a túladagolás azonban olyan mértékig igénybe veheti a kisbabát, hogy mérgezési tünetek is mutatkozhatnak rajta. (Ezért nem kaphat semmi körülmények között kólát a csecsemő és a kisgyerek)

Koffeinmennyiségek:

- egy csésze filteres feketekávé, kb. 150 ml: 60-100 mg koffeint tartalmaz
- egy csésze fekete tea, 150 ml: 20-50 mg theobromint tartalmaz
- 10 dkg tejcsokoládé 6 mg theobromint tartalmaz
- egy liter Coca-cola kb. 520 mg koffeint tartalmaz"

Az eredeti elolvasható A szoptatás és az anya életmódja oldalon.

Zita
pzita
 
 



Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 



Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
liv731
 
 


Livi: Annyira szép volt! :cry: Olyan csodálatos ez az egész: hogy tudja, honnan és hogyan szopizzon... Újra és újra lenyűgöz ez a dolog! :)

KépKép
livus
 
 


Livi: Hát én is elérzékenyültem.. Érdekes, az én fiamnak esze ágában sem volt szopni rögtön születése után. Igaz, még másfél óráig "evett" a köldökzsinóron keresztül, jól lekakilt, aztán mély álomba merült a pocakomon. :D Cicizési lehetőség egyáltalán nem érdekelte, kicsit meg is voltam ijedve, de aztán másnap átalakult mellpiercinggé :lol:

Ja, ezúton jelentem, ma kezébe nyomtam ebédnél egy negyed barackot, igaz, hogy még az én fülem is barackos volt, de betörölte. :D Mókás volt, mert mindig kicsúszott a kezéből, aztán végül én tartottam, mert egy idő után begurult, hogy nem bírja megfogni. Aztán szépen elcsócsálta. Terítőnek annyi, pedig próbáltam biztosítani a terepet előtte, de ezek szerint nem eléggé..

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Azt akartam kérdezni, hogy nálatok szerveznek a védőnők vmit a szoptatás hete alkalmából?

Mert nekem anno egy ismerősöm mesélte, hogy ilyenkor meghívják azokat az anyukákat, akik nemtudommeddig szoptattak, és van kis műsor, süti, ajándékcsomag.... Meg tavaly még albiban laktunk, és tudom, hogy ott is szerveztek ilyet a vnők, mert kismamaként engem is hívott az enyém.
És most úgy vártam, hogy milyen jó lesz, idén már én is mehetek majd ilyenre... Erre semmi. :(

KépKép
livus
 
 


Azt lehetne hinni, hogy egy épphogycsak megszületett csöppségnek fogalma sincs az élet nagy dolgairól, és láss csodát!!
Világos volt már az elején, hogy meg fogja találni a cicit, de mégis végigizgultam a felvételt.
És húúú, nekem biztosan nem lett volna türelmem kivárni, hogy megkeresse saját maga. Klassz, hogy ezek az emberek ennyire tudnak bízni a természetben!!

Savitri, Livi,

köszi! Én annyira balga vagyok, hogy a frontok (és csillagok) nem jutottak eszembe :oops: pedig Szófia kisebb korában mindig ezzel magyaráztam a rosszabb napjait, de valahogy mióta "megnőtt", elfeledkeztem erről a kézenfekvő okról :lol:

Koffein: várandós koromban -korábbi saját magamhoz képest - vedeltem a kólát :shock: Egyébként nem vagyok nagy kólás, de akkor ellenállhatatlan vágyat éreztem iránta, nem tudni, miért. Határt csak a férjem szigorú tiltása szabott, úgyhogy néha zugivásra vetemedtem :lol: Remélem, nem ártottam túl sokat vele a lurkovicsnak :shock:

Viki
vamberyviki
 
 


A szoptatás elején nagyon kívántam a csokoládét és vagy négy-öt hónapon át naponta megettem egy fél-táblával (zugevés alkalmával - egy táblával). Azóta ez elmaradt. Tehát nem lehet elmondani, hogy koffein mentes volt a tejem... Ma reggel ittam egy korty hosszú kávét és naggggyon jólesett.
rifu
 
 


Sziasztok! :) Visszatértem a nagy nyaralásokból, úgyhogy igyekszem felvenni a fonalat!

Pillanatnyilag azon parázom, hogy kb. 20 hetes várandós korom óta, azaz lassan három hónapja egyetlen csepp tejem sincs, pedig nagyon lelkes a gyerkőc. Mondja is, hogy nincs semmi a ciciben.
20 hétnél tapasztaltam egy kis előtejcsepegést és azóta semmi. Szerintetek ez normális?

KépKép
KépKép
safrany
 
 


Rifu: a csokievés nálam is dívik, pedig várandósság alatt, meg előtte se nagyon ettem, most meg én is táblaszámra. Én bele se gondoltam, hogy abban is koffein van :oops:
Szerintetek mi van benne ami miatt ennyire rákattan az ember? Már többektől is hallottam, hogy szoptatás=csokievés :D

Sáfrány: sajnos nincs tapasztalatom, nem tudok segíteni :(

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Livus,
nálunk tudtommal semmi sem lesz (legalábbis nem szóltak) :(
Azért ha jobban belegondolok, nekem ez nem annyira szimpi, hogy "jutalmazzák" azokat, akik sokáig szoptatnak, mert nem mindenki tud aki akar. Nem csak olyanok vannak akik azért nem szoptatnak, mert kényelmesebb a tápszer, féltik a mellüket/alakjukat, nincs kedvük vagy mittudomén. Nekik feltételezem amúgy is épp elég nehéz feldolgozni ezt a tényt, hát még ha külön mutogatják is azokat akiknek jól megy..
Vagy lehet, hogy vmit félreértek?

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Livus,

egyik szomszédos faluban volt ilyen a héten, nálunk nem :(

Viki
vamberyviki
 
 


Nem, sztem ez nem mutogatás, mert csak a szoptatós anyukák vannak itt. Sztem beszélgetnek, tapasztalatot cserélnek, esetleg ha vannnak kismamák is, akkor azok is tudnak beszélgetni velük.

Na, mindegy! Igazából én is kíváncsi lettem volna, hogy mi történik egy ilyen alkalmon...

KépKép
livus
 
 


Esztercica, egyetértek veled. Aki nem tud valami oknál fogva szoptatni, annak nem esik jól, hogy csak azokat jutalmazzák, akik szoptatnak. Attól még nem rossz anya valaki, hogy tápszerezni kényszerül. Végül is a mai tápszerek már nem puffasztanak és ezerféle van.
Az elején nehezen indult be a tejem, mert nem szoptathattam a babámat igény szerint (koraszülött volt) és három hónapos koráig kellett pótlás. Volt aki azt mondta, hogy biztos azért nincs elég tejem, mert "nem akarom elég erősen". Azóta nem bírom felhívni az illetőt... Ittam teákat, urtikákat, mindent kipróbáltam. Akkor lett elég tejem, amikor a baba három hónapos lett. Onnantól már nem kellett pótlás.
Érdekes, én sem nagyon ettem a csokoládét a terhességem előtt, most meg úgy kívánom, hogy kirontok a konyhába és tépel le a papírt a tábláról. Szerencsére már nem minden nap, mint az első hat hónapban.
A koffein miatt ne aggódj, a tejcsokiban alíg van.
rifu
 
 


Ja, akkor más. Az úgy ok, de arra meg ott vannak a szoptatós baba-mama csoportok, amibe egész évben lehet menni. Tervezem, hogy kéne itt is ilyesmit csinálni, bár lehet, hogy egymagamban lennék :(

Eszter

Kép
esztercica
 
 


Rifu: Sztem ez inkább egy figyelmesség (lenne) a védőnők részéről. És szerinetm nem gond, ha ezáltal is "kampányolnak" a szoptatás mellett - főleg ha várandósokat is bevonnak! Természeesen én sem azért szoptatom a gyerekem, hogy meghívjanak a védőnénik egy partyra :D :wink: De szívesen elmentem volna, mert annyira negatívak a környezetemben a tapasztalataim, hogy néha már azt gondolom, én vagyk az egyetlen, aki igény szerint szoptat, és érti ennek az egésznek a lényegét. :cry: (Ezért is jó ez a fórum, mert itt kiderül, hogy mégse vagyok ufo, és van még rajtam kívl is anyuka, aki tudja, mi az az LLL, meg cumizavar, meg satöbbi...) :)

Valamiért egyébként az a gyanúm. hogy több gyerek kap tápszert, mint ahány anya orvosi okokból nem tud szoptatni. De nem olvastam kutatásokat ezzel kapcsolatban, csak ez a tapasztalatom a környezetemben.

Ahhoz, hogy vki szoptassa a babáját, sokszor nagyon elszántnak kell lennie, és persze az sem mindegy, hogy viselkedik a környezete! Mert a kezdeti időszak nem mindenkinek zökkenőmentes, nagyon nehéz tud lenni több szempontból is - mint ahogy neked is. Nekem is egy rémálommal ér fel az első hetek élménye. És többször is azt mondtam: ezerszer egyszerűbb lenne egy cumisüveget a szájába dugni egy adag táppal, mint reggeltől estig, aztán pedig estétől reggelig szoptatni. És sokan inkább lemondanak a szoptatásról, egyszerűbb(nek tartják) a tápszer(t).
Én nagyon hálás vagyok a férjemnek, mert sokat segített, hogy túljussak a kezdeti nehézségeken, bíztatott, segített a szoptatásban - amennyire tudott... :)

Tök jó, hogy Te is elszánt voltál, és nem adtad fel a szoptatást! :) És látod: nálatok is bejött a kereslet-kínálat elv. Amit nekem például senki nem hisz el a családban, környezetemben (persze férjemen kívül)!
Pedig épp nemrég igazolódott a rokonságnban az elv - csak sajnos negatívan: időre szopi, mérleg, cumi, cumisüveg, hozzátápi 3 hósan.... És a most 5 hós babának már nem elég a tej... Tápszert kap. :cry: Mikor megtudtam, olyan szomorú voltam! Pedig elmondtam szülés előtt röviden a lánynak, hogy hogy működik a dolog, és hogy mit jelent igény szerint szoptatni. Felírtam neki a szopis oldalak címét is. És mégse. :(

Eszter: Sajnos nincs tőlünk értelnes távolságban szopis csopprt. :( Pedig mennék... :)

Hosszú lettem, bocs...

KépKép
livus
 
 


Livus, nálunk eddig volt ilyen, de most nem szóltak. Biztos, mert eddig még sose mentem el :oops: ilyenkor általában nyaralni szoktunk

szerintem ilyenkor nem csak az kap ajándékot aki sokáig szoptat, hanem mindenki aki részt vesz a rendezvényen. ennek is nyilván az a célja, hogy népszerűsítse a szoptatást, ami lássuk be azért eléggé ráfér kis országunkra.
ha nem lennék az a csökönyös fajta, akkor tuti nekem se lenne már tejem.
anyukám még a mai nap is azt a tanácsot adta ma délben, hogy estig ne szoptassam meg a gyereket és akkor biztos több tej lesz a mellemben :roll:
én ugyan nem hallgatok anyukámra, de a világon a legtermészetesebb dolog, ha szoptatás ügyben az ember az anyjára hallgat. kár hogy ez ennyire nem tud működni :(

Sáfrány, én a terhességemn 4. hónapjában hagytam abba a szoptatást. Valószínű azért mert már nem volt benne tej. És soha , de soha nem csöpögött a mellemből előtej. Viszont egészen biztosan tudom, hogy nem kaptak a kölkök a mellemen kívül semmit az első 6 hónapban. Szóval egész biztos, hogy volt benne valami, annak ellenére, hogy látható és érezhető jele ennek csak kb szülés után a 3. napon volt.
Van olyan aki kizárólag csak egy baba kedvéért tud tejet produkálni és még fejni se sikerül, de ha a gyerek mellre kerül mégis jóllakik.
savitri
 
 


Ja, most nézem, hogy a 2. bekezdésbe nem azt írtam, amit akartam: szóval azt gondolom, hogy a tápszerező anyukák között több az olyan, aki egyszerűen nem szoptat, mint aki nem tud szoptatni

KépKép
livus
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?