Sziasztok!
Nyuszimanó, hurrá!!! Nagyon örülök, klasszak vagytok! Donci édes a fotón.
Laura, remélem, idõközben Romola jobb kedvre derült. Nyálkás kakit általában nátha idején lehet tapasztalni, mivel hátrafolyik a váladék. Nem taknyos a leánykád? És zöld a kakija, vagy ugyanolyan sárgás, mint rendesen?
A vitaminok átmennek a tejcsibe. Fontos a mama helyes táplálkozása, ugyanis ha nem étkezel megfelelõen, akkor a szervezeted a saját raktáraiból "vesz el" a tejtermeléshez. Éppen így tudja fenntartani az anyatej összetevõinek egyensúlyát. Mindenesetre, krónikusan alultáplált, éhezõ anyák tejének alacsonyabb lesz a vitamintartalma (pl. A,D,B6,B12). De ha az anya elkezd megfelelõen táplálkozni vagy mesterséges vitaminkészítményeket kap, akkor hamarosan helyreáll a tej vitamintartalma.
Vegetáriánus anyák, vigyázat! Aki egyáltalán nem fogyaszt állati eredetû ételeket, B12 hiány alakulhat ki a babában (és a mamában is). Tünetei: étvágytalanság, visszamaradott motorikus fejlõdés, letargia, izomsorvadás, hányás, vérrel kapcsolatos problémák.
Snoopy, mi idõközben szóban megbeszéltük, de azóta utánanéztem, és semmi olyat nem találtam, ami arra utalna, hogy a mama vashiánya befolyásolná a tej vastartalmát. Tehát azt hiszem, emiatt nem kell aggódni.
És azt is megbeszéltük, hogy a zab nem tartozik a gluténtartalmú élelmiszerek közé.
Zsuzsa, nem, szerencsére egy hami sem váltja ki a szoptatásokat, az elsõ évben végig az anyatej a fõ táplálék. Az a lényeg, hogy szoptatás után kínáld a babádat egy pici, negyed teáskanálnyi gyümölcspéppel, olyankor, amikor nagyon jó hangulatban van. Lehet ez a délelõtti alvás után, vagy délután. Ha nincs allergiás reakció, akkor másnap ugyanebbõl a gyümölcsbõl kínáld, csak kicsit többet. És így fokozatosan emeld az adagot, egy új étel bevezetése 4-5 napig tartson és ne adj a babádnak két ismeretlent, mert ha reakciója van, nem tudod, melyiktõl.
Na, inkább bemásolom ide amit a szilárd ételek bevezetésérõl írtam, megtalálható lesz az ezer éve készülõ honlapomon (ez itt a reklám helye).
Szilárd étel bevezetése
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt.
Almával, õszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. (a legújabb információk szerint, a banán, mint általában a déligyümölcsök, allergizál.)
Az elsõ próbálkozásokhoz egy nyugis idõszakot válassz, pl. a délutánt, amikor kipihent a kicsi és vevõ valami újra. Elõször szoptasd meg, majd kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belõle!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következõvel. A kicsik általában imádják az õszibarackot, ha van rá idõd, le is fagyaszthatsz belõle, akkor télre is lesz. Kezdésnek még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbõl is jó felkészülni a télre. A körte is jó, de érdemes várni vele néhány hetet, hasfájást okozhat.
A gyümölcsök szoktatása után jöhetnek a zölségek, utána következzék a hús. A nyári idõszakot, amikor minden zöldség friss, zsenge, jóízû, érdemes kihasználni.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsõként szóba, a csicsóka, répa (bár a nitrát miatt meggondolandó), sütõtök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab. Ha egy-egy ételrõl megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fõtt krumplival szoktunk sûríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban elõforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt. Rizs viszont adható.
Egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a gyerkõcnek a fõzéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben fõtt zöldséget, husit, de még a berántás, habarás elõtt vedd ki belõle, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell fõzni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fûszerezhetõk is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fûszerekkel, hanem egyszerûen tégy a fõzõvízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízû, aszerint, hogy mit fogyasztott elõzõleg.
Egyéves kor elõtt nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (elõször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínû, hogy érzékeny), liszt és lisztnemûek, tehát a kenyér, piskóta sem, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.
Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt. A mogyoró és a belõle készült ételek erõsen allergizálnak, érdemes a baba három éves koráig várni velük.
Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlõdik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon. Ne feledd, hogy az elsõ életévben az anyatej a gyermekek fõ tápláléka.
Kati, akinek ég a mellbimbója! Ez tipikus tünete annak, ha a baba erõsen összeharapja az állkapcsát szopi közben. Pl. hypertóniás babáknál fordul elõ (aktív izomtónus, feszíti magát szopi közben). De lehet, hogy bizonytalan, szorosabban kell tartani, ölelni szoptatás közben. Vagy párnákkal megtámasztani. Hónaljtartás kiváló, csak ne feszüljön a baba lába a szék háttámlájának.
Segíthet még, ha váltogatott hideg-meleg vizes ruhával áttörölgeted az arcát, vagy ha az ujjaddal lenyomva tartod az alsó ajkát miközben szoptatod.
De csak találgatok, lehet, hogy cumi zavarta meg, vagy mellgyulladás készülõdik, esetleg a fogzás miatt harap rá másként.
Réka, ha van hozzá erõd, írd le nekem a történetedet, azon vagyok, hogy elérjem valahol felsõbb szinten, hogy eljussanak a Liga füzetei a védõnõkhöz, az anyákhoz. Néhány történetet magammal vinnék tanulságul.
Heni, szilárd kaja, lásd fentebb.
+ Nem kifejezetten arról van szó, hogy a szilárd kajáktól kevésbé híznak. Inkább arról, hogy ha korán vezetik be, akadályozzák a táplálék (anyatej) hasznosulását. Ha viszont idõben, tehát valamikor 6 hónapos kor után, akkor már amúgy is lassabban gyarapszik a baba, mint az elsõ hónapokban.
Dohányzás: vadul dohányzásellenes vagyok! Ezért nehezemre esik kimondani, hogy egy dohányzó anya is szoptathatja gyermekét. De! Minél többet szív, annál nagyobb veszélynek teszi ki a gyermeket.
Milyen következményei lehetnek a dohányzásnak? Korai elválasztás, nyûgösség, a tejmennyiség csökkenése, gondok a tejleadó reflexszel. A dohányzás ugyanis csökkenti a prolaktinszintet.
Erõsen dohányos anyák kisbabáinál olyan komoly reakciók is felléphetnek, mint hányás, szédülés, hasgörcs, hasmenés.
A passzív dohányzás (mindegy, hogy szoptatott a baba vagy sem) megnöveli a tüdõgyulladás, bronchitis és a hirtelen bölcsõhalál esélyét.
Ha nagyon nem akar vagy nem tud lemondani az anya a dohányzásról, akkor legalább érdemes lecsökkenteni a napi adagot. Ezenkívül inkább közvetlenül szoptatás után szívja el a cigijét, ne szoptatás elõtt vagy -ne adj isten- közben. A nikotin felezési ideje - tehát amennyi idõ alatt a nikotin mennyiségének fele lebomlik a szervezetben - 95 perc. Arra is érdemes figyelni, hogy ne a babával egy helyiségben dohányozzanak a szülõk.
Sziasztok
Iboly