Sziasztok!
Lara, nem cumizik Hanga? Azért kérdezem, mert általában azok a babák kérnek 4-5 óránként szopit, akik a komfortszopási igényüket cumin elégítik ki. (Van persze kivétel is.) A cumi pedig nem csak a szopási technikát zavarhatja meg, hanem a kereslet-kínálat egyensúlyába is beavatkozik.
Az teljesen normális, ha egy baba délután, este többet akar szopizni vagy ha úgy tûnik, hogy olyankor kevesebb a tej.
A tejtermelõdésrõl: A tejtermelés a prolaktin nevû hormon hatására történik. Prolaktin viszont akkor termelõdik, amikor a kisbaba szopik. Ez egy kör tehát, minél többet és minél hatékonyabban szopik egy csecsemõ, annál több tej termelõdik. Igazad van abban, hogy a tejtermelés közvetlenül azután a legélénkebb, hogy a kisbaba szopizott. (De késõbb már nem.) Ezért is kell a babát megfelelõ ideig a mellen hagyni. Egy szoptatás alatt többször is beindul a tejelválasztás, mivel a prolaktin hatására folyamatosan termelõdik a tejcsi. A két szoptatás közötti idõben azonban nem éri inger a melleket, nem termelõdik elegendõ prolaktin, tehát a tejtermelés nem jelentõs. Két szoptatás között az összes tejmennyiségnek mindössze egyharmada termelõdik.
Azok a babák, akik gyakrabban szopiznak, általában beérik kisebb mennyiséggel is egyszerre, míg a ritkábban szoptatott babák egyszerre több tejet vesznek magukhoz. Nem azért, mert több lett a mellben az eltelt idõben, hanem azért mert régebb óta nem szopiztak.
Ha este a napközben lefejt tejet adod Hangának, éppenhogy nem serkented a melleidet újabb munkára.
Még egy tévhitrõl: nincs maradék, amit le kell fejni. Az a tej, amit szoptatás után találsz a melledben, nem maradék, hanem azóta termelõdött. Lefejni inkább csak akkor van mit, ha valamiért kimarad egy szoptatás és túltelítõdik a mell. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szükségtelen fejés problémákhoz vezet (tejcsatorna-elzáródás, mellgyulladás). Itt a Babaneten is megfigyelhetõ, hogy azok a mamák, akik fejnek, általában nem kerülik el a mellgyulladást (persze, itt is van kivétel).
Tehát a leghatékonyabb módja a szoptatásnak, az igény szerinti szoptatás, ha nincs mesterséges cumi, a baba a komfortszopási igényét is a mellen elégítheti ki, ezáltal nem csak elegendõ tej termelõdik, hanem a kereslet és a kínálat is egyensúlyba kerül. Az idõhöz kötött szoptatás problémákhoz vezethet. És ez nem csak egy újszülöttre, de nagyobb babára is igaz.
Mariann, jól harap rá a kisbabád a melledre? A rossz szopási technika, vagy a helytelen mellrehelyezés vezet leggyakrabban a mellbimbó kisebesedéséhez. Itt korábban leírtam, hogyan kell mellretenni a babát, esetleg keresd meg és figyeld meg a babádat, hogy csinálja. kirepedt mellbimbó esetén még nagyon hatásos, ha váltott testhelyzetekben szoptatsz: egyik szopinál ülve, következõnél fekve, aztán hónaljtartásban, újra ülve, stb. Mennyi idõs a babád?
Norcsi, szerintem, nem ördöngösség pohárból itatni egy csecsemõt, csak másképpen kell hozzáfogni, mint egy nagyobb gyereknél. Nálam az vált be, ha ülõ helyzetben kissé elõredöntöttem a babámat, a poharat pedig csak annyira döntöttem meg, hogy a folyadék éppen a szájához érjen. Õ, ahogy belehajolt, elkezdte kiszopizni a pohárból a tejcsit, csepp se ment mellé.
De beválhat még a szemcseppentõ, kiskanál, fecskendõ is. A kiskanál is hasonlóan a pohárhoz, ha a baba hajol elõre, akkor kiszopizza belõle és nem dõl a nyakába a lé.
Kriszta, biztos, hogy tápláló a tejed és egy 9 hónapos babának még nagy szüksége van az anyatejre. Az elsõ életévben az anyatej a fõ táplálék, ha bevezeted nála a fõzeléket, akkor sem kell kihagyni miatta a szopizásokat. Ez még nem az elválasztás ideje. A WHO és az UNICEF ajánlása szerint is legalább két éves korig (vagy tovább is) fontos a szoptatás.
Nyugodtan hagyd õt akárhányszor is szopizni, vannak babák akik egyéves korukig kizárólag anyatejen élnek.
Hogy érted, hogy nyûgös?
Ágci, mi lett mellgyuszi ügyben? Remélem, ezúttal megúsztad!
Emese, elképzelhetõ, hogy pszichés okai voltak annak, hogy nem jött a tejcsid. Az biztos segíteni fog, ha elõtte "rendbeteszed" magad és fõleg nem görcsölsz. Sok mamánál elõfordult már, hogy amikor végleg beletörõdött abba, hogy õ már nem tud szoptatni, akkor sikerült. Mert ellazult, nem stresszelt tovább. De így utólag, meg látatlanban nehéz okosnak lenni.
Erika, vannak olyan babák, aki nem jó helyre teszik a nyelvüket, õket néhány gyakorlat segítségével meg lehet tanítani a helyes technikára. Nagyon szépen fejlõdött a kis Boti és az is természetes, hogy most már nem hízik olyan ütemben, mint eleinte.
Sziasztok
Iboly