2002.02.03 02:35
Szerző: Anonymous
Kedves Másikviki!
A ciklus közepi vérzés oka lehet egy enyhe krónikus gyulladás is. Erre utal a jelenlegi hólyaghurut is. Gynevac-ot kaptál-e? Ez jó a krónikus gyulladás gyógyítására.
Az antibiotikum valóban fellobbantja a gombát, és nem gyógyítja meg a krónikus gyulladást.
Valóban lehet az ovuláció hiánya miatt is a vérezgetés. Milyen az alaphõd? Írd meg. Ha valóban nincs ovuláció, vagy alacsony a progeszteron szint, akkor tényleg kell a Clostylbegyt.
A méhszájsebet nem fogja megszûntetni az irrigálás. Nem kell megijedni tõle, a méhszájseb nem igazi seb, hanem piros folt a méhszájon, csak mi nõgyógyászok magyarul így mondjuk. Mivel kellene irrigálnod? Gardó professzor szerint az irrigálás káros, és valószínûleg igaza is van. Csak bizonyos esetekben, és ritkán indokolt.
Kedves MB.
A fogamzásgátló tabletta abbahagyása után kell 2-3 hónap ahhoz, hogy helyreálljon a saját normális hormon rendszer. Valószínûleg ez az oka annak, hogy nem volt rendes, megszokott az elsõ gyógyszer nélküli menstruáció.
Kedves Ilda!
Szülés után általában Continuint írunk fel, mert ez az egyetlen fogamzásgátló tabletta, ami nem befolyásolja károsan a szoptatást. A szoptatás pedig nagyon fontos minél tovább! Mint minden hormon, befolyásolja ez is a hormonháztartást, de azért nem tudom, mit értett alatta az, aki azt mondta, hogy felborította a hormonháztartását. Lehetõségek még: Depo Provera ( injekció 3 havonta, és addig nincs vérzés, amíg ezt kapod), Óvszer – ez biztos nem károsít senkit, IUD (azaz méhen belüli eszköz) kb. 10 % terhesség következik be mellette, és 30% gyulladás – utóbbi miatt 9 év óta senkinek nem ajánlom. Van az általad említett Pharmatex kúp, hatásfoka legalább olyan, mint az IUD hatásfoka. Van még a MIRENA nevû hormont tartalmazó IUD, mely drága, de valószínûleg ez a legalkalmasabb fogamzásgátlás szoptatás alatt (korábban írtam róla én is és a lányok is). Saját tapasztalatom nincs róla.
Kedves Moni!
Kösz a táblázatot.
Mivel a nmol a molekulasúlyból következik, ezt nem igen befolyásolhatja a mérõmûszer milyensége, tehát erre is érvényesnek kell lennie, hogy a szükséges progeszteron érték a luteális fázisban 64 nmol/ l fölött van (Siklósi professzor tudománya szerint –és ez valóban megfelel az én tapasztalatomnak is).
Kedves Bogyeszka!
A 2500 g a 39. Héten nagyon az alsó határon van, de ha 1 hét alatt 2600-ról nem emelkedett, hanem csökkent 2500 g-ra, akkor az különösen nem jó. Indokolt, hogy a kórház vendége legyél, hogy alaposan tudjanak figyelni a babára. Diabéteszben azonban nem alacsonyabb, hanem túl nagy szokott lennia baba súlya.
Kedves Névtelen exkismama!
Rákszûréskor a méhszáj külsõ felszínérõl vesznek kenetet. Ez a mûvelet semmiképpen nem okozhatja a magzat elhalását. Okozhat ugyan közvetlenül utána egy kis vérzést, ha vérzékeny a méhszáj (de nem napokkal késõbb), de ez nem befolyásolja a baba állapotát. Azért, mert jól érezted magadat, attól fennállott az a körülmény, ami a magzat elhalását okozta. Ez sok minden miatt lehetett, pl. életképtelen fejlõdési rendellenesség miatt is. Minden 6-ik terhesség vetéléssel fejezõdik be!
Kedves Juci!
Én a 2 spontán vetélés miatt feltétlenül szükségesnek tartanám a hormon vizsgálatot, melyet a ciklus második felének közepén csináltatnék meg (amikor a hõ 37 fok fölött van), és feltétlenül progeszteron szint méréssel együtt. Inkább várj még 3 hónapot, mint hogy reszkírozd a következõ vetélést is!
Kedves Zsu!
Semelyik fogamzásgátló nem okoz hormonzavart addig, amíg szedik, de bármelyik okozhatja azt, hogy a szedés abbahagyása után hormonzavar marad vissza. Minden tabletta hormon, ami azt a hormonszintet adja a szervezetnek, amit a szedõje bevisz a szervezetébe. Tehát ilyenkor nem a saját hormonjaid adják a hormonháztartásodat, hanem a tabletta. Hogy késõbb mit okoz, vagy mit nem okozott, az csak akkor derül ki, ha abbahagyod.
Az endometriózist nem a fogamzásgátló tabletta okozza! Pontosan nem tudjuk, hogy mitõl keletkezik, de az a lényege, hogy a méhnyálkahártya sejtjei elkóborolnak máshová, és ott megtapadnak, és önálló életet kezdenek élni. Oly módon, hogy a petefészek hormonjainak változására ugyanúgy válaszolnak, mint a méhbe: a menstruáció alatt ott is vérzés keletkezik. Leggyakrabban a petefészekben, és ott egy vérrel telt cysta keletkezik, ez egyre nagyobb lesz. A mensesek közti idõben ez a vér elbomlik, a felszabaduló vastól sötét barna sûrû folyadék keletkezik (ez a csokoládé ciszta). A hashártyán is keletkezhetnek kis barna csomók ilyen módon. Általában a meddõség egyik okának tartják, bár keletkezhet terhesség endometriózis mellett is.
Az endometriozist is legjobb lézeres laparoszkópiával elpárologtatni, és utána fél éves gyógyszeres kezeléssel megakadályozni az újra kifejlõdését, majd gyorsan peteérés kiváltóval létrehozni a terhességet, mert gyakran kiújul.
Kedves Dorisz!
Nem baj az, ha Ti is adtok egfymásnak itt tanácsot, ha valamivel nem értek egyet, úgyis megírom.
Kedves Gabi!
Azt gondolom, hogy telefonon megbeszéltük a kérdést, mivel pénteken én nem vagyok itthon, de telefonon elértél.
Kedves Eni!
Ha még mindig nem jött meg a vérzésed, küldd el faxon vagy írd meg a teljes ciklusban mért hõmérsékletedet. Nem hinném, hogy terhes vagy.
Kedves Vanda!
A prolactin nagyon magas, a progeszteron alacsony. Bár utóbbiról azt gondolom, ha nem a 19. napon, hanem pl. a 25-en mérték volna, sokkal jobb eredményt kaptál volna. A 30. Napi se lesz jobb progeszteron vonatkozásában. (A 19. Nap korán, a 30. Nap késõn van mérve esetedben.) A Bromocryptint feltétlenül ¼ szemmel kezdve, és így fokozatosan emelve szedd, hogy ne legyen tõle hányiingered, és bírd szedni folyamatosan. Ha lecsökken a prolactin: feltétlenül szedd tovább, abba ne hagyd! (Korábban ezt is leírtam, hogy miért.) Ha a prolactin csökken, a progeszteron emelkedni fog. Ha nem eléggé: akkor Clostylbegytet vagy Serophent is kell szedni a Bromocryptinnel együtt, a szokásos módon (az 5-9 vagy 3-7 napon). Igy várható lesz az egészséges terhesség. Az alacsony vércukor szint nem függ össze a nõi hormonokkkal, de oka lehet a fáradtságnak.
Mivel a prolactint az agyalapi mirigy termeli, mindenképpen annak túlmûködése az oka. Akkor is, ha látható daganat nem mutatható ki az agyalapi mirigyben. Márpedig az esetek legnagyobb részében nem mutatható ki se Rtg-el, se MR vizsgálattal. (Azért kell megvizsgálni, mert azon ritka esetben, amikor mégis van daganat, akkor azt kezelni, azaz eltávolítani kell.) A polycystás petefészek (PCO) ismereteim szerint nem oka, hanem következménye lehet a prolactin túltermelésnek.
Üdvözlök mindenkit
Erazmusz.