Lányok!
Közzéteszem a fonott kali receptet, ami olyan, mint az albumomban láttátok (ill. az dupla adag!).
0,5 kg finomliszt ( ebből 5-10 dkg-t teljes kiörlésűvel szoktam helyettesíteni, ilyenkor egy picit több folyadékot felvesz a tészta)
2,5 dkg élesztő
10 dkg porcukor
1 cs vaníliáscukor (elhagyható)
1 ek olaj
1 cs. só
1 tojássárga
1 kis doboz tejföl (elhagyható)
2-3 dl tej (amennyit felvesz, hogy lágy, ruganyos legyen a tészta)
Ez a normál adag.
A száraz hozzávalókat egy nagy tálban összekeverjük. Az élesztőt kevés, kicsit cukrozott, langyos tejben felfuttatjuk. Ha kész, a maradék hozzávalóval a lisztes tálba öntjük és az egészet összedolgozzuk, bedagasztjuk, majd pihentetjük, míg megkel.
Én szoktam tölteni mazsolával (előtte áztatni kell), és/vagy cukrozott kakaóporral vagy a gyerekeim ajándékba kapott csokifiguráival (mikulás, nyúl, tojás ,minden ami kakaós tejfigura, de a rendes csoki is jó).
Ha megkelt a tészta,lisztezett deszkán kinyújtom, a tetejét megszórom jó sok összedarabolt csokival, mazsival és felhengergetem. Sütőpapíros, vagy olajozott, lisztezett tepsibe teszem és még 10-15 percet pihentetem (nem szabad, hogy nagyon megnőjön). Sütés előtt egy felvert tojással megkenem a tetejét és 180-200 fokos sütőben készre sütöm (kb. 20 perc, de az én sütőm kicsit béna, így ezt nem tudom pontosan megmondani).
Fonni is lehet, a dupla adagot érdemesebb. Ilyenkor a megkelt, téglalapra nyújtott tésztát három egyforma csíkra vágom, a csíkokat egyenként töltöm, felhengergetem, a széleit bevizezem, hogy jól leragadjon, nehogy kifollyon a csoki. A három hengert egymás mellé rakom, a tetejüket összeragasztom, majd a hengereket egymásbafonom, ha kész, az alját megint vizezéssel ragasztom. Utána ugyanúgy tepsi, pihi, tojás és sütés.
Nálunk nagyon bevált, finom és nem tart egy hétig, mert már most alig van a tegnapiból.
A tésztából (feleannyi cukorral) aranygaluskát és buktát is lehet készíteni, vagy mindenfélével megtölteni. Ki mit hoz ki belőle?