Új privát üzeneted érkezett!

CSúszda -mert a csúszik igéből képződött a szó a -da képző hozzáillesztésével.
ZSuzsa
 
 


Virág,
Most beugrott például, hogy lakata vagy lakatja. Talán a lakatja. VIszont pl. olvasata.
most megint ez az egy jut eszembe, de van egy csomó ilyen birtok végződés Kép Nem találtam meg a közös szabályt.
Térd-térde, DE: kardja, leopárdja, partja példák o.k. Talán a mély magánhangzók miatt?
nebuló
 


Ennek meg ellentmond a kertje, kürtje, szirtje... Kép (Egyébként lakatja. Kép) De jó ötlet volt. Én sem látok szabályt. Vannak a magyar nyelvben olyan helyzetek, ahol egyszerűen nincs szabály. Fősulin kb.4-5 oldalnyi szó volt, aminek a ragozását meg kellett tanulni - szabály nélkül. Kép

Virág
Virág
 

 
 

Lanyok,
hogy irjak helyesen az "oszt" ige felszolito modjat, targyas ragozasban, a rovid alakjat?

-Afonya
 
 


ossz
Keverd meg a lapokat és ossz.
Nyanya
 


de ha "d" is van a vegen? Az osszad rovid alakja?
Azert vagyok gondban, mert ugye a "t" hasonul elvileg, meg a felszolito "j" is. Cska mive?!Kép

-Afonya

ui: Nyanya, visszajott anno egy uzenet a freemailtol, hogy nem tudott kezbesiteni Neked egy levelemet...
 
 


kozben latom, hogy a "fest" szot mar kiveseztetek, az vegulis ugyanez. Akkor elvileg "oszd" a helyes, igaz?

-+Afonya
 
 


Áfonya!
Ezt az "igeragozgatót" még régebben ajánlgattam. Szerintem egész használható oldal, bár találtam már benne hibát (pl. a nyitva tartás-t elfogadja egybe írva)->
http://bme-tk.bme.hu/other/kuszob/kuszirgz.htm

alanyi ragozásnál-> ossz(ál)
tárgyas ragozásnál -> osszad / oszd
 


Afonya
Elküldöd mégegyszer? Szerintem a f.m. szolg. hibája volt.
Kriszta
Nyanya
 


jajjj de ciki, pont én kérdeztem a fest szót, 'oszt' keverem az alanyival
Nyanya
 


Hogy kell azt írni, hogy e-mail? Mert én így írom, de az e-mailed, e-mailje stb már kicsit fura.
Én úgy emlékszem iskolából, hogy az idegen szavakat kiejtés szerint írjuk. Akkor ímél lenne, de így még sohasem láttam.
Valaki?
 
 


Egyszerűbb, ha csak annyit írsz, hogy méled, mélje -mivel nálunk csak az elektromos leveleket hívjuk így, senki nem fog az eredeti angol szerinti postai levélre gondolni Kép
 
 


Sziasztok!
Engem az érdekelne, hogy van-e valami szabály az összetett szavaknál, hogy mikor kell kötőjellel vagy egybe, esetleg külön írni? Még általánosban azt tanultuk, ha több, mint 3 szótag, akkor kötőjel, de középisiben aztán felvilágosítottak, hogy ez már nem érvényes.
Andi
 
 


Ezt én 6 szótagra tudom Kép Mármint 6 felett kötőjeles. De lehet, hogy azóta már ez sem igaz.
 
 


Epp a minap filoztam ezen en is. En is 6 szotagra tudom. De akkor hogy kell irni, hogy Mosonmagyaróváron? Mert szerintemigy, egyben szoktak.
 
 


Ha rag a hetedik, az még nem tör szerintem. Meg talán ami már név, az megint nem ugyanaz a szabály, nem?
Végül is az elkelkáposztástalanítottátok is egyben írandó, tudtommal.

Ildi
 
 


Viszont az elkelkáposztástalanítottátok nem összetett szó. Kép Meg a Mosonmagyaróváron sem. Ezek bővített egyszerű szavak.
 


A hatos szabály tudtommal a kettős összetételekre érvényes. A többes összetételeknél más, illetve kettesével számol az ember. A tulajdonneveknél meg, amit alapesetben egybe írnak, azt ragozottan is egybe kell írni (hacsak magának a rag kapcsolódásának a módjában nincs vmi suskus, pl. idegen tulajdonnevek magyar raggal való ellátásánál).

Üdv
Kriszi
 
 


Lányok, ez már kezd nálam súlyossá válni. Szerintem már órákban mérhető a mai napon babanettel eltöltött időm, és még éjjel egykor is képes vagyok levenni a polcról a helyesírási szabályzatot, hogy pontosan idézhessem az összetett szavak írását Kép Kép Íme (a példáknál rövidítettem Kép):

Szóösszetétel révén gyakran keletkeznek hosszú szavak. Ezeket bizonyos esetekben célszerű kötőjellel tagolni, hogy könnyebben olvashatók legyenek.

A két egyszerű közszóból alakult összetételeket egybeírjuk: asztallap, paradicsomsaláta, teljesítménynövekedés stb.

A kettőnél több szóból alakult (úgynevezett többszörös) összetételeket általában ugyanúgy egybeírjuk, mint a kéttagúakat: cseppkőbarlang, gépkocsivezető stb. - A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk a két fő összetételi tag határán: dokumentumfilm-bemutató, munkaerő-nyilvántartás stb.

Az egyébként szabályos, de túlzottan hosszú összetett szavak szerkezetes megoldással elkerülhetők: tervezőiroda-vezető = a tervezőiroda vezetője stb.

Az úgynevezett szótagszámlálás szempontjai a következők:
Szótagszámon az összetett szó jel és rag nélküli alakjának szótagszámát kell érteni.
A származékszók képzőeleme azonban beleszámít a szótagszámba: élelmiszerkészletüknek, de (bőséges) élelmiszer-készletŰ.
Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak: előadó-művészet, de befogadóképesség.

Az idegen szavaknak csak a magyarban is önállóan használatos elemeit (pl. centi-, extra-) tekintjük külön szónak: centiméter-beosztású, extraprofit-elmélet stb.

A mozgószabályokról majd legközelebb Kép

Jó éjszakát!

GyeZsu
 
 


Akkor tévedtem. Ezer bocs...
 
 


Sziasztok!

Jár még erre valaki? Nekem olyan kédésem lenne, hogy tanu vagy tanú. Az előbbi jobban rémlik, de mindkettőt láttam már leírva. Rémlik valami a kivételekről: kapu, falu, gyalu, de nem tudom, hogy ide tartozik e.

Hajni

Kép

Kép
 
 


tanú Kép
 


Köszi, akkor csak én képzeltem a kivételek közé Kép.

Hajni

Kép

Kép
 
 


Kép
 


Beatrixszel. Ez helyes, vagy maskepp kellene?
 
 


Asszem kötőjellel kell írni: Beatrix-szel.
 


Nem, jo ugy, ahogy Papucs irta: Beatrixszel. Kotojellel akkor kell, ha dupla massalhangzora vegzodik a szo es igy mar 3 egyforma betu kerulne egymas utan, pl. juss-sal. Nem tudok jobb peldat hirtelenKép
 
 


A jussalt így kell írni, ahogy írtam Kép. A Beatrixszel úgy jó, ahogy Papucs írta.

Zsóka
 
 


Jogos.
Strauss-szal, ezt kell igy irni. Ugye?Kép
 
 


Sziasztok!

Nagyon-nagyon régen jártam itt. Valaki emlékszik még, az -ik-es igék ragozásán mennyit vacakoltunk? Amikor ezt: http://www.btk.elte.hu/delg/publications/modern_talking/35.html olvastam, ti jutottatok az eszembe.

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Hm, érdekes volt!
Egyfelől a milyen kategória is votl régen az ikes igék.
Másfelől meg a miért képzünk most új szavakat -ikesnek, honnan érezzük, hogy az lesz.
Ez utóbbi arról jutott eszembe, hogy a netezik ugyanúgy jön szeirntem, mint a labdázik, kártyázik stb, főnévből képeztük.

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok!

Lenne egy hülye kérdésem. A minap olvastam az újságban hogy bányásszobor. Ezt nem úgy kell írni, hogy bányászszobor, vagy bányászszakszervezet, vagy kulcscsomó?

Kép

Kép
 
 


de Kép
 
 


Köszike a választ. Azért jó időnként, ha valaki megerősíti, hogy nem én vagyok teljesen meghibbanva Kép.

Kép

Kép
 
 


Sziasztok!

Szuper ez a topik, köszi a létrehozónak!

Az lenne a kérdésem, hogy vajon hogyan írják a benzinkutat más néven? "Üzemanyagtöltö-állomás" vagy "üzemanagytöltö állomás"? Az "Üzemanyagtöltö" szó második ö-je tudom, hogy hosszú, csak nem írja ki a gépem, valami krixkraxot ír helyette Kép

Köszi

Timi

KépKép
KépKép
 


Üzemanyagtöltő-állomás, szerintem.

Bár már biztos a kutya sem kíváncsi rá, pedig nagyon jó ez a topic, kár lenne, ha itt fejeződne be. :(

Driennke

Kép
 


Sziasztok.A kérdésem az lenne,hogy:Állítólag v. álítólag.Úgy tanították nekem az iskolában anno,hogy két lábon áll.
Akkor az általános és az általában miért nem?
Vendég
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: