A Szociális Minisztérium válasza:
"Tisztelt Polacsek Eszter Asszony! (anyád az asszony, teeeeee)
Hivatkozva a főosztályunkhoz intézett kérdéseire - bölcsödei felvételi kérelem elbíráslása - az alábbi tájékoztatást adom:
A bölcsöde - a személyes gondoskodást nyújtó ellátások körébe tartozó gyermekjóléti alapellátás - a gyermek napközbeni ellátását biztosító intézmény.
A személyes gondoskodást nyújtó ellátások szabályait, az ellátás igénybevételének módját, a tájékoztatási kötelezettséget a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban Gyvt.) 29§-33§ határozza meg.
Az Ön által írt levélből kitűnik, hogy 2008. október 6-án kérvényezte a RÁkosmente Egyesített Szociális Központban gyermeke bölcsödei felvételét a szükséges dokumentumokkal együtt, melyre 2009. februárjáig nem kapott választ.
A Gyvt. 29§-ában foglaltak szerint, a helyi önkormányzat rendeletben szabályozza az önkormányzat által biztosított személyes gondoskodás formáit, illetve az igénybevételre irányuló kérelem benyújtásának módját és a kérelem elbírálásának szempontjait.
Ha az önkormányzat rendelete eltérően nem rendelkezik, a kérelmező a kérelmet a lakühelye szerint illetékes települési önkormányzat által fenntartott intézmény vezetőjénél nyújtja be, más intézmény esetében az önkormányzat polgármesteri hivatalánál.
Az ellátás igénybevételéről, vagy a helyi önkormányzat képviselő-testülete határoz, vagy a települési önkormányzat jegyzője, vagy a fenntartó önkormányzat rendeletében meghatározott körben az intézmény vezetője (na, most igazodj ki, mi is van......)
Állami fenntartású intézmény esetén, ha az intézményvezető intézkedése alapozza meg az ellátás igénybevételét a döntésről az intézményvezető írásban értesíti a kérelmezőt (mint tudjuk, senki nem döntött, válaszolt....)
Ha a kérelmező az intézmény vezetője által hozott döntéssel nem ért egyet, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat (írtam az önkormányzatnak is februárban, ők sem válaszoltak......na most, akkor vajon mi van???)
Abban az esetben is ez az irányadó, ha az intézményvezető az ellátás igénybevételéről nem intézkedik.
A bölcsöde nyitvatartási idejére vonatkozó szabályozás a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint a személyek szakmai feladatairól és működési feltételeiről szóló 15/1998 (IV.30.) NM rendelet 30§ (1) bekezdésében foglaltak az irányadóak. (köszi
)
A bölcsöde a fenntartó által meghatározott napi nyitvatartási időn belül biztosítja a gyermekek ellátását. A gyermek napi gondozási ideje a 12 órát nem haladhatja meg. a bölcsödék nyitvatartási ideje általában napi 12 óra (hahaha!!!!! Ezt ugye ők sem gondolták komolyan!!!!Valaki tud egy bölcsit reggel 7-től este 7-ig?????)
Tudjuk, hogy ma már az édesanyáknak is minél korábban vissza kell menniók a munkaerőpiacra (tudjátok, bazmeg! Ti hozzátok a törvényeket, ami csak elvesz tőlünk, de nem ad!!! Mi az, hogy tudjátok????Családi pótlék befagyasztva, gyes-gyed lerövidítve, vajon miről beszélnek?????), hiszen sok esetben a család egzisztenciája, megélhetése függ ettől.
Mindannyiunk közös érdeke, hogy sikerüljön olyan kompromisszumos megoldást találni, ami jó a családoknak, kisgyermekeknek, és amelynek segítségével ezt a sokféle érdeket össze lehet hangolni. Kell olyan köztes megoldás, hogy a nő munkavállalása, a gyermekvállalás, a család egzisztenciális biztonsága nem egymást kizáró módon jelenjen meg.
A Kormány kezdeményezésére 2006. január 2-től a családok támogatásáról szóló 1998. évi 84. törvény lehetővé teszi a szülő számára, hogy a gyes mellett a gyermek 1 éves korát követően 8 órában is dolgozhat, ezáltal biztosítva a választás lehetőségét. (mi között?????? amit keresek, babysiterre költöm, vagy otthon ülök és elvesztem a munkámat? Hát köszi!!!)
Ugyanakkor tény, hogy a bölcsödei ellátást a 0-3 éves korosztály 8%-a veszi csak igénybe, pontosan a férőhelyszámok adta szűkös lehetőségek miatt.
Új férőhelyek létrehozására, bölcsödei infrastruktúrális fejlesztésre Európai Uniós Források állnak rendelkezésre, de sokkal nagyobb az igény, mint azt ki lehetne elégíteni.
Felhívom szíves figyelmét, hogy az Alkotmánybíróság 60/1992.AB határozata, valamint a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény alapján a fentiek a minisztérium szakmai álláspontját tükrözik, amely egy esetleges jogvita esetén az eljáró bíróságot nem köti, állásfoglalásnak nem minősül.
Dr. Katonáné dr. Pehr Erika"
Hát ennyi a minisztérium remek válasza és itt a kör bezárul. Írtam az önkormányzatnak, nem válaszoltak. Gyurcsány átdobta a Minisztériumnak, ők pedig ezt a semmitmondó választ küldték.
Írok majd még, csak most megbeszélés megbeszélés hátán.
Ja, és Fosternek:
pehr.erika@szmm.gov.hu,
Bajnainak pedig már nem lehet közvetlenül írni, neki a hivatalos címe:
kormanyszovivo@meh.gov.hu