Lyly!
Béküljetek ki
Melisch!
Ezt találtam neked
Az egyik legismertebb módszer a hőmérőzés, amelynek lényege, hogy a ciklus második felében, a petefészekben termelődő progeszteron hatására az alaphőmérséklet néhány tized fokkal megemelkedik és ez az emelkedés egészen a menstruációig (vagy az előtte lévő 1-2 napig) fennáll.
A hőmérőzést a ciklus első napján vagy a menstruáció utáni első napon kezdjük.
Az alaphőmérsékletet mindig közvetlenül ébredés után mérjük (minimum 5 óra alvás után), még mielőtt az ágyból kikelnénk, lehetőleg minden nap azonos időben. Kizárólag testüregben (szájban nyelv alatt, hüvelyben, végbélben) mért hőmérséklet értékelhető. A mérésre egyaránt alkalmas higanyos vagy digitális hőmérő, de a tapasztalatok szerint a digitális típus általában 1-2 tized fokkal alacsonyabb értéket jelez. Minden esetben ügyeljünk a hőmérő gondos fertőtlenítésére, nehogy pont attól kapjunk el valami fertőzést.
A hőmérsékleti adatokat soha ne önmagukban, hanem grafikonon vezetve értékeljük. Minimum két hónapon át vezetett görbe értékelése után lehet egyértelműen következtetni a peteérés meglétére, valamint az ovuláció idejére.
A szabályos görbén a ciklus első felében a hőmérséklet alacsonyabb, majd közvetlenül az ovuláció előtt hirtelen leesik (figyelem: ez nem mindenkinél történik meg). Az ovuláció után 24-48 órával a hőmérséklet hirtelen vagy fokozatosan megemelkedik és a ciklus második felében a hő pár tized fokkal magasabb a ciklus első felében mért eredményhez képest. (Nem baj, ha a hőmérséklet nem megy 37 fok fölé, mert ez egyénenként változhat, mindig a ciklus első felében mért hőmérsékletez viszonyítsuk.) Ha nem következik be a teherbeesés, akkor a menstruáció előtt egy-két nappal, vagy akár a menstruáció napján a hőmérséklet hirtelen leesik. Amennyiben a hőmérséklet fent marad, akkor jó esély van a terhességre. (Figyelem: vannak, akiknél csak a menstruáció 2. napján esik le a hő, így csak több hónap hőmérőzés után lehet következtetni terhességre.)
A hőmérőzés legnagyobb hátránya, hogy időigényes, macerás és a legkisebb betegség, gyógyszerszedés, kialvatlanság is befolyásolhatja.