2007.12.21 11:34
Szerző: kuzsanna
Hát hosszú lenne elmondani, úgyhogy beillesztek egy érthető oldalt:
Technikák – meddőség ellen 2.
In vitro fertilizáció – embriótranszfer (IVF-ET)
Bencsik Andrea
2006. október 17.
Lombikbébi-kezelésen a szervezeten kívül történő megtermékenyítés különböző formáit értjük, melyek során a spermiumok és a petesejt találkozása, s így a petesejt megtermékenyülése a szervezeten kívül, laboratóriumi körülmények között történik.
Az első lombikbébi születése* óta ez a tudományág dinamikus fejlődésen ment keresztül és technikája széles körben elterjedt. Egyre újabb és újabb eljárások, technikák váltak ismertté és alkalmazhatóvá a mindennapokban. Napjainkban e beavatkozások segítségével összességében már legalább 25-35 százalékos eredményességgel érhető el terhesség.
Az eljárás sikeressége nagymértékben függ a technikai és személyzeti feltételektől, a higiénés viszonyoktól, a nő és a férfi egészségi állapotától illetve életkorától. Három embrió visszaültetése esetén, 30 év alatti életkorban 30-35 százalékos a terhesség bekövetkeztének valószínűsége, 30-35 év között kb. 25%, 35 és 40 év között 15%, 40-45 éves kor között kb. 5%. Aki 45 éves kor fölött kíván ilyen eljárást, annak külön nyilatkozatban kell tudomásul vennie, hogy a terhesség valószínűsége 1 százalék alatti.
Gyógyszeres előkészítés, beállítás
Lombikbébiprogramba kerül az a pár, akinél a terhesség inszemináció útján sem következett be. Leggyakoribb indikációja (orvosi szükségessége) az elzáródott petevezeték, az endometriózis**, valamint a nagyon rossz spermakép.
A bonyolult eljárás több lépcsőből áll. Elsőként a női szervezetben hormontartalmú gyógyszerek (tabletták és injekciók) segítségével el kell érni, hogy a petefészkekben a szokásos havi egy petesejt helyett több termelődjön. Az optimális tüsző- illetve peteszám hat, de nem ritka, hogy 8-10, sőt akár 15(!) tüsző is érlelődik. Ezt kontrollált hiperstimulációnak nevezzük, mely 8-12 napig tart. Ezen időszak alatt a gyógyszerek hatását ultrahang-vizsgálatokkal és vérvételből történő hormon-meghatározásokkal ellenőrzik.
Az eljárás sikeressége nagymértékben függ attól is, hogy beérik-e az optimális számú tüsző. Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy ezekben a napokban az érintett pár életének központi kérdése a tüszőszám.
A petesejtek leszívása (punkció)
A stimuláció végén ki kell nyerni a női szervezetből a petesejteket. Ez a tüszőleszívás, vagy más néven punkció, mely kisebb műtétnek felel meg. A punkcióra a folyamatos ellenőrzések alapján előre meghatározott napon, általában a reggeli órákban kerül sor. Annak érdekében, hogy a petefészkekben érlelődő tüszők közel azonos méretűek, érettségűek legyenek, s a műtétet megelőzően ne történjen meg a tüszőrepedés, a punkció előtt 32-36 órával nagy mennyiségű HCG-hormont tartalmazó injekciót kap a nő. A műtét – a nő kérésének megfelelően – történhet altatásban vagy altatás nélkül.
Annyi mindenhez hasonlóan a fájdalomérzet is egyénileg eltérő. Van, aki a fájdalom elkerülése érdekében kéri az altatást, van, aki attól tart, hogy fokozott izgalmi állapota, feszültsége befolyásolhatja a műtét sikerességét.
A petesejtek leszívása ultrahangvezérlés mellett történik, a hüvelyboltozaton keresztül bevezetett speciális tű segítségével. A tűt beszúrják a tüszőbe, s vákuum segítségével leszívják a tüszőfolyadékot. Mikroszkóp segítségével a biológusok keresik meg a folyadékban úszó petesejtet. Külső szemlélőként is ezek a műtét izgalmas pillanatai. Az egyes leszívások között egy-két perc telik el, az orvos feszülten várja a biológus válaszát: van-e petesejt, vagy csak granuloza- és kumulusz-sejteket (ezek veszik körül és táplálják a petesejteket) sikerült leszívni. Ilyenkor is van még esély arra, hogy a következő „mosásnál" előkerül a petesejt.
A megnyugvás átmeneti pillanatai ezek a nő számára abban az esetben, ha sikerült a szervezetéből megfelelő számú petesejtet leszívni. A műtétet követően 6 órát kell pihennie orvosi ellenőrzés mellett, ezután mehet haza. Méltán érzi úgy, hogy ő mindent megtett, s megadással várja a csigalassúsággal vánszorgó következő 48 óra elteltét, a megtermékenyülés kifürkészhetetlen jövőjét és eredményeit.
A petesejt megtermékenyítése
A leszívott petesejtek táptalajba kerülnek, s 37 fokos hőmérsékletű termosztátban várják találkozásukat a hímivarsejtekkel, melyre 3-6 óra múlva kerülhet sor. A klasszikus lombikbébi-eljárás során akár több százezer – az inszeminációnál már ismertetett (ld. itt) módon kezelt – hímivarsejtet helyeznek egy-egy petesejthez, melyek közül a természethez hasonló módon választódik ki a nyertes: a leggyorsabb és legrátermettebb fog behatolni a petesejt belsejébe. A kis csészékben elhelyezett petesejtek és spermiumok táptalajban úszva visszakerülnek a termosztátba. A következő napon, 18 óra elteltével az orvos és a biológusok értékelik a megtermékenyülést. Sikeres megtermékenyülés esetén két mag látható a petesejten belül, az anyai és az apai előmag. Ez a 2 PN állapot, azaz két pronukleusz található benne. Táptalajcsere (átágyazás) után visszakerül a megtermékenyült petesejt a termosztátba, majd a következő nap, tehát 48 óra elteltével következik az embrió értékelése. Szerencsés esetben ekkor 2-3-4-5-6 sejtes lehet az embrió, s ebben az állapotban kerül be az anyaméhbe.
Embriótranszfer
A visszaültetés, azaz embriótranszfer hüvelyi úton történik, fájdalommentes, pár perces beavatkozás. Egy speciális katéter segítségével az embriók közvetlenül a méh üregébe kerülnek, melynek pontos helyét előzőleg, a menstrució idején történt szondázás során határozták meg. A beültetés után a páciensek kb. egy órát pihennek, pozitív gondolatokat és bíztatást küldve a parányi embrióknak a beágyazódáshoz. Gyakran előfordul, hogy 8-10 embrió is fejlődésnek indul. A transzferre nem kerülő embriók sorsáról a pár közösen dönt: lehetőségük van lefagyasztatni későbbi felhasználás céljából, megsemmisíteni vagy felajánlani más, terméketlen házaspároknak illetve kutatási célokra.
Tapasztalatok szerint a következő két-három hét szinte a legnehezebb időszak valamennyi pár életében. Érthető ez, hiszen egy olyan mérföldkő felé közelednek, mely végérvényesen megváltoztathatja életüket, valóra válthatja régen dédelgetett álmaikat. Ebben az időszakban dől el, hogy a parányi embrió sikeresen befészkelődik és továbbfejlődik-e, vagy vágyaikat szétzúzva semmivé foszlik. A 21. napon végzett ultrahangvizsgálat adhat végső bizonyosságot a sorsdöntő kérdésre.
Zsuzska