Sziasztok!
Gerincvelõközeli érzéstelenítésem még nem volt, de hamarosan lesz, merthogy a 36.hétben járok, és EDA-ban szándékszom szülni. Viszont csináltam már jópárat, merthogy altatóorvos vagyok. Nem tudom biztosan, hogy mindenki tudja-e köztetek, hogy mi a különbség a kétfajta gerines mûvelet közöztt. Pedig talán érdemes, hogy tudjátok, hogy mik a jellemzõik, ha lehet közöttük választani.
A szúrás- gyors zsibbadás csak mûtéthez, tehát csaszihoz adott érzéstelenítõ, amit a gerincvelõ körüli folyadékba adnak, és ha eleget, akkor gyors teljes zsibbadást okoz. Ha nagyon óvatosak, akkor nem lesz bénulásosan mély a zsibbadás, de csak akkor elfogadható, ha az éles fájdalom nem érezhetõ. Sajnos itt utólagos pótlásra nincs lehetõség, ezért csak az infúzióba adhatnak kiegészítést, vagy ha egyáltalán nem hat (extrém ritka, különlegesnek kell hozzá lenni, vagy a doki nem lelte meg a pontos helyet, de ennek még a mûtét kezdete elõtt ki kell derülnie), akkor altatás következik. Szóval ez az érzéstelenség jobbára mély, de utána 12-24 óráig nem lehet felülni, felkelni, viszont az ember sok infúziót kap és sokat kell innia. Elõfordulhat utána erõs fejfájás.
Az EDA egy vékony csövecske behelyezését jelenti egy réteggel kijebb, azaz nem úszkál a folyadékban, mert a hártya túloldalán van. A megtalálása kicsit nehezebb, no meg persze bonyolultabb betenni a csövecskét, mint csak injekciót adni oda mélyre. Így ez egy kicsit hosszabb ideig tart. Fájnia nem szabad, mert érzéstelenítõt a bõrbe is adnak, mint ahogyan a másik érzéstelenítéskor is. Ami jó benne, hogy mivel bármikor, bárhogyan adagolható az érzéstelenítõ, így szülési fájdalmat is csillapíthatnak vele, ha mûtétre kerül a sor, akkot töményebb, több érzéstelenítõ annyira elzsibbaszt, hogy metszeni is lehet, és ha mûtét után is bennhagyják a csövecskét, akkor mûtét utáni fájdalomcsillapításra is alkalmas. Viszont annyira nem lesz mély a mûtét alatti zsibbadás. Minden érzéstelenítéskor ele kell mondania az aneszteziológusnak, hogy éles fájdalmat nem, de nyomást, húzást, feszítést érezhet a páciens a mûtét alatt. Ez sokkal érvényesebb az EDA-ra. Gyakran látni a kismamákon, hogy a baba fejének kiszabadítása nem kellemes dolog, mert akkor nagyon kell húzni, tolni a babát, hogy kiférjen a divatosan szûk nyíláson, de ha minden szép és jó, akkor olyan az egész, "mintha kiscicák játszanának a hasamon"-egy császáros kismama mondata. Mindig ezt szoktam elmesélni a nagyon izguló kismamáknak. Ami a procedúra gyorsaságát illeti: az egyszeri szúrás(spinál) legrövidebb ideje elõkészítéssel együtt kb 3 perc, a másiké kb 6-10. Ennyit mindenképpen ki kell bírni. Sajnos ahogy az infúzióbekötés is lehet többszöri próbálkozás, úgy ezek is lehetnek nem olyan egyszerû dolgok, nem mindenkinek ugyanolyan a gerince. Lehet, hogy máshogyan áll a csigolyája, vagy nagyon kemények a tartószalagok, esetleg vizes a kismama háta, márhogy a bõr alatt, vagy esetleg nehezítheti a dolgot az erõteljes elhízás is és persze lehet gyakorlatlan a doki, vagy lehet rossz napja. Mindenkinek saját lebontási gyorsasága van, így olyan is van aki fél napig zsibbadt még, és olyan is, aki nagyon hamar kér fájdalomcsillapítót. Az esetek 99.75%-ában a mûtét idején teljesen jó a fájdalomcsillapítás.
EDA nem minden kórházban elérhetõ még. Sajnos.
Most ennyit. Ha tudok segíteni, akor nyugodtan kérdezzetek, akár emilben is.
Sziasztok!
Snoopy
bertagab@freemail.hu