Sziasztok!
Mivel 4 éve foglalkozom hivatásszerűen ezzel a témakörrel, így eléggé kiképeztem magam e tárgykörben, s szívesen megosztom veletek a tudásomat, tapasztalataimat. Sajnos a Magyarországon kapható zöldségek és gyümölcsök annyi vegyszert tartalmaznak (talajkártevőmentesítés, permetezőszerek, gombaölőszerek maradványai), s mivel már a magot is meddő földbe vetik, így ásványianyag-nyomelem-vitamin tartalma oly csekély, hogy vitaminkészítményekre a gyerek egészséges és dinamikus fejlődése szempontjából igenis szükség van.
1. A szintetikus vitaminok viszont nem igazán jók. Ha logikusan belegondoltok, mi lehet a különbség a gyógyszergyárakban összekémiázott vegyianyagok és a napérlelte (bio!)gyümölcsök kivonatai között, akkor már valamit meg lehet sejteni, hogy miért nem jók. Le lehet szintetizálni, le lehet utánozni mindent, de kb. annyira egyenértékű ez, mint egy Maldív szigetekről szóló film nézése és személyes átélése közti különbség. Ugyanazt látod, és mégsem! Aztán van valami, amit nem is lehet szintetizálni: a fitonutriensek olyan fitokémiai vegyületek, melyek javarészt közvetlenül a gyümölcs héja alatt alakulnak ki, az érés befejező stádiumában, a túlérés előtt. Ez nincs benne abban az őszibarackban, szőlőben, amit a piacon/boltban megveszel, és féléretten szedik le, esetleg napokig raktárházakban tárolják. Ezt max. a saját fádról szedegetheted le a "majdnem túlérett" gyümölcsökkel, és ha egyáltalán nem permetezted, és egy km-es körzetben senki nem permetezett, akkor "relatíve bio"-nak tekinthető, nos ebből kell megenned naponta (és mondom, személyenként!) 3-4 kg-t ahhoz, hogy elmondhasd: nincs szükséged táplálékkiegészítőre. (Ja, és persze többféle ilyen gyümölcsfád és biokertedben termő zöldséged legyen ahhoz, hogy olyan széles vitamin- és ásványianyag-palettát adhass a szervezetednek, hogy matrixos formában, szinergikus, egymást segítő hatással legyenek egymásra.)
2. Nincs nagy publicitása, hisz akkor azonnal leállhatnának a gyártásával, de tény, hogy már vannak nagydobra nem vert klinikai bizonyítékok arra, hogy éveken át kálcium pezsgőtablettával ivott -mondjuk úgy- klimaxkor utáni hölgyeknél nagy mértékű csontritkulás alakult ki, miközben az érfalra jelentős mennyiségű szervetlen kálcium okozta plakk rakódott le (elmeszesítve, merevvé, rugalmatlanná téve az érfalat, szűkítve keresztmetszetét), és a vesét is csúnyán megterhelte a sok nehezen kiüríthető, összegyűlt szervetlen kálcium (vesekövesedés). Hogy is van ez? Eszed kétpofára a kálciumot és közben csontritkulásod van? Sajnos igen! Meg hozzá kálcium-lerakódás és vesekövesedés. Ugyanakkor a szerves kálcium a megfelelő kötésekben (pl. magnéziummal stb.) nagyon magas százalékban hasznosul, és szó szerint véve beépül a csontokba, még idősebb korban is mérnek visszafordított oestoporozist, pedig az orvostudomány szerint a csontritkulás lelassítható, de nem megállítható, pláne nem visszafordítható. De ez a kálcium beépül, nem pedig lerakódik! Mert szerves! Mert a testünk a szervetlen ásványokkal (mint ami pl. az ásványvizekben van) nem tud mit kezdeni, csak azokkal a szervetlen ásványokkal, amit a növények (zöldségek-gyümölcsök) a fotoszintézis és más kémiai folyamatai során szervessé alakítanak át. Tehát pl. az ásványvíz-ivás magas ásványianyagtartalommal = szétmorzsolt kőszikla eszegetése.
3. A magyar szerves vitaminok is nagyon jók, én azért szavazok "hazaáruló" módjára mégis az amerikaiakra, mert ha egy nagyon komoly, nagyforgalmú, sikeres világcégről van szó, amelyik legalább 20-30 országban el tudja adni a portékáit, akkor az biztosan jó (máskülönben nem vennék meg ennyi országban), másrészt az amcsi gyümölcs-ültetvények, amikből készülnek ezek a vitaminok, garantáltan biok. Itt akkora területek vannak egyetlen autóúttal, mint mondjuk nálunk az Alföld. És a bio-ültetvényeken már mindenütt elektromos autókkal folyik a leszüretelt termés begyűjtése. Tehát ott nem gagyi módon "bióskodnak", hanem profin.
4. Az FLP aloe vera termékei nagyon jók, 2 évig fogyasztottam őket, a First és a zöld krém + a mézük örökre a háztartásunk része marad. Az aloe verához hozzátenném, hogy külső jótékony hatása mellett elsősorban az EMÉSZTŐSZERVI betegségekben nagyon áldásos a hatása. Gyomorfekély, vastagbélgyulladás, ismeretlen eredetű gyomorfájdalmak, olykor refluxra is jó. Kisgyereknek is csak erre adnám (bár viszonylag ritkán találunk gyomorfekélyes kisgyereket). A kisgyerekeknek a csontozatuk erősítésére, vitamin-készleteik feltöltésére, az izomfejlődéshez, növekedéshez szükséges teljes vitaminpalettára, ásványianyagokra és nyomelemekre, rengeteg féle tápanyagra van szüksége, ehhez vitaminkészítmény kell, nem feltétlenül az aloe vera. (Hozzáteszem, az aloé jobb, mint bármelyik szintetikus vitamin!)
5. Apropó méz: visszautalva az előbbiekre, nem azért veszem az FLP-s sivatagi kaktuszmézet, mert az olyan trendi és egzotikus, hanem azért, mert míg a magyar ún. "bio-mézet" csak 2-3 éves kor fölött, akkor is kis óvatosan, kis mennyiségben javasolják a gyerekeknek, ugyanis egyszerűen Magyarországon NINCS BIO TERÜLET(!), addig az amcsi kaktusz-virágokon élő méhek mézét akár már csecsemőkortól beleteheted a kisbaba teájába, jelentős tápértékhatása miatt kisebb megfázásokban sokszor ennyi is elég!
6. Az én gyerekem óvodás koráig egyetlen egyszer volt beteg (megfázott, a mikor télen rányitották a -6 fokos levegőt), ovi óta nem tagadom, néhány fertőzést benyalt, viszont míg a csoporttársai 2-3 hétig betegeskedtek, ő max. 2-3 napig, és egyetlen tabletta gyógyszer sem kellett neki, természetes anyagokkal vittem le a lázát, antibiotikum helyett természetes gyulladáscsökkentőt kapott, ami hihetetlenül gyorsan szívódik fel és hat... káros mellékhatások nélkül! Nem kell megkérdezned kezelőorvosodat, gyógyszerészedet.
MINDEZ PERSZE NEM JELENTI AZT, HOGY NEM VISZEM A GYEREKEMET ORVOSHOZ, vagy hogy nem kérem ki az orvos tanácsát, tehát nem fanatikusan és ész nélkül, a gyerek egészségét kockára téve, inkább csak megelőzésként, vagy azonnal, az elején elcsípve a bajt hatásos.
7. Ami számomra tavaly nyáron a legmeglepőbb volt, hogy a problémáknak csak egy része táplálkozási eredetű, mert az allergén, irritatív és méreganyagoknak csupán egyharmada kerül a szervezetünkbe élelmiszeradalékokból, danonínó, túrórudi, krémtúró és sok más hasznosnak álcázott termékbe rejtve. Van, ami még ennél is veszélyesebb, s ez a dolog csak pár hónapja, alig egy-két éve került fókuszba. De nem akarom teleírni a topicot, ha érdekel, olvassátok el a honlapomon!!!
http://gportal.hu/portal/bionom/