Sziasztok!
En az illoolajat nem azert hasznaltam, h ne legyen budos a vodor, hanem epp a fertotlenito hatas miatt. Ha csak a szagtalanitas lenne a cel, akkor akarmilyen minosegu es fajtaju olajat bele lehetne tenni a vodorbe.
Ha csak levendula illatu valami, akkor az meg nem feltetlenul tartalmazza mindazt, amit a levendula olaj. Csak a szagert felelos reszet, es azt vegyi uton is elo lehet allittani, es elo is allitjak, es hasznaljak pl parfumokben stb. Az illoolajok terpenek, sesquiterpenek, aldehidek, alkoholok, eszterek, laktonok, oxidok stb elegyei. Allaguk hasonlit a zsiros olajokhoz, kemiai osszeteteluk viszont mas. Pl szobahomersekleten maradektalanul elparolognak, noha forraspontjuk magas. A novenyi hatoanyagokat magas koncentracioban tartalmazzak. (Pl mumifikalas soran kihasznaltak az illoolajok bakteriumolo, konzervalo hatasat.)
http://href.hu/x/2288
http://www.profeed.hu/Termekek/Sertes/oregol10.htm
http://href.hu/x/228a
http://www.phoenix.hu/hu/22602text.php
Ezek meg nem az ismerosom valaszai, hanem amit meg en kutatgattam regebben.
Hasonlatkeppen: en ugy kepzelem, h ahogy az ecet a vizben eloszlik, az illoolaj a vodor levegojeben parolog, az ott megjeleno bakterumtenyeszetekkel kapcsolatba kerulnek a hatoanyagai. Csak ezt azert nehezebb elkepzelnunk, mert mi csak az illatot fogjuk az illoolajbol (nem mintha az ecetbol fognank mast:)) Szoval szerintem az ecet hatasmechanizmusat sem tudom jobban, mint az illoolajet, aztan megis konnyebb elhinni:) Mindenesetre az igazi (minden vegyuletet tartalmazo illooalajak sem olcsok, de cserebe eleg tomenyek).
Ismerosnek ment a level, remelem, hamarosan valaszol is.
Biobaba