Új privát üzeneted érkezett!

Sapkáról jutott eszembe, valamikor lehetett kapni, még a DM-ben is egy olyan spéci sapkát, ami direkt a fülnél melegítõs volt, eleve fülproblémákra találták ki. Ha már itt tartunk.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


A mi gyerekorvosunk nem akarja beoltani a lányomat. (3 éves)Azt mondja, hogy nézzem át esténként. Jó, és ha ott a kullancs!
Az az indoka, hogy a 14 betegségbol csak 1 ellen véd az oltás. Ti mit gondoltok?
Mi most Polybét szedünk.
Köszi
Andi2
andrea (andrea)
 


Andi

Nem tudom mi az igazsag, nekem lanyaim nincsenek beoltva mi is polybet szedunk ha erdos bokros teruletre megyunk. Nekem orvos ismerosunk azt mondta, ha talalok kullancsot lanyokba akkor is letezik egy agyhartya gyulladas elleni oltas es nem kell allandoan oltani oket. A tobbi betegseg miat meg ugyis kell figyelni. Csakhat ezt az oltast nem reklamozzak mert ebbol sokkal kevesebb kell. Azert aranylag keves kullancsot szedunk ki gyerkocokbol. En 5 eves lanyombol egyet se szedtem ki 9 evesbe is 1 volt eddig 2 eves kora kornyeken , utana tanultam meg polibes vedekezest. Mennyi sok oltast kaptak volna mar feleslegesen ha oltattam volna oket. Bennem is gyerekkoromba volt kullancs azota se. Ha meg talalok es nagyon felek meg mindig adathatok akkor 1 oltast nekik.


Napocska
Napocska (napocska)
 

 
 

Renata

Mi lett gyerkoccel kulancs csipes utan, ugye semmi bajotok nem lett

Napocska
Napocska (napocska)
 


Szia Zsóka és Pele!
Meggyógyultatok végre???

Tegnap megkapta a fiam a kullancs elleni oltást. Söt ha már ott voltunk, a doktornéni beadta neki a 6 éveset is. Talán megusszuk láz nélkül. Este szerintem egy kis höemelkedése volt, de reggel már semmi.

Jók legyetek!
Atiapuka
Atiapuka
 


Szia Atiapuka,
Ábel meggyógyult, gy néz ki, most a kisebbik köhög (nyolc hónapos), szörnyû hallgatni, és ahogy jön fel a váladék a tüdejébõl (szerencsére víztiszta, nem ronda színû), komolyan meghasad a szívem, ahogy hallgatom, hogy bugyog a torkában...
Bocs a részletekért, de edzett szülõk járnak erre Kép
üdv
Zsóka
Zsóka (zsóka)
 


Szia Atiapuka!

Mi szerencsére már jól vagyunk, köszi az érdeklődést. Főleg azért jó, mert idén megúsztuk kórház nélkül (nem úgy, mint tavaly).

Zsóka, ti is jól elkaptátok, jobbulást!

Pele
Pele
 


Sziasztok!

Sajnálom Zsóka a csöppségedet. Jól kifogtátok.
Nem allergikus a köhögése? Nálunk is divat volt "picikorban", akkor valamilyen cseppen (talán fenistyl) éltünk.

Akkor további javulást, rátok fér!!!

Atiapuka
Atiapuka
 


Sziasztok!

Elrettentésképpen: 7végén voltunk Visegrádon, a pici lányomban és bennem is fejenként 2-2 kullancs volt (a harmadikat a pólójáról szedtem le), ráadásul a nimfaállapot, ami épp csak gombostűfejnyi. Szegény Hannusnak tiszta véraláfutás lett a kis gyenge bőre, mire kicsíptem. Mondjuk az övét még a buszon hazafelé észrevettem, úgyhogy biztos benne vagyunk a 4 órában, de azért most figyelhetem magunkatKépKép
Szóval figyeljetek nagyon!
Üdv: Pele
Pele
 


Sziasztok, én is kullancs ügyben írok, bár kicsit eltérve az eddigiektõl. Bennem 10 éves korom körül volt egy kullancs, amit akkor kiszedett a nagymamám, és utána jó pár hétig volt azon a helyen egy tenyérnyi piros folt. Aztán az is elmúlt, és most ( majdnem 20 évvel késõbb) kiderült hogy sajnos LYME- kóros vagyok. 100 % hogy ATTÓL a kull.tól, mivel utána nem volt már többet kullancsom. Igazából azt szeretném kérdezni, hogy van-e esetleg közöttetek v.kinek ez a betegsége, ill. ismertek-e konkrét esetet ? Bármilyen tanács, ötlet, stb. jól jönne. Köszi: Dóra
dora
 


A barátnõm is kullancstól kapta a LYME-kórt, antibiotikumos kezelést kapott, valami speciálist erre, és meggyógyult.
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Köszönöm a válaszod, azt tudod esetleg hogy mióta hordozta már a fertõzést ? Mert a rögtön észrevett és kezelt esetek tényleg nagyon jól meggyógyulhatnak, csak az ilyen 10-20 éves fertõzésrõl nem szólnak sehol... Mégegyszer köszi: Dora
dora
 


Dora! Én is a neten olvastam utána a kullancs-csípés lehetséges következményeinek most mikor egy hete három kullancsot sikerült kibányásznom magamból, persze egy és két nap elteltével. A Lyme kórra azt írták hogy nagyon tipikus hogy 10-20 éveket lappang és csak utána derül ki. És hogy antibiotikus kezeléssel tökéletesen gyógyítható. Szerintem próbálj meg utánanézni, meg hogy melyik kórházba érdemes menni a kezelés miatt.

Sziasztok, és kullancs nélküli nyarat mindenkinek!

Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Dora! Ha pesti vagy, a László kórháznak van egy kullancs-ambulanciája, õket keresd. Vidéken sajnos nem tudom, ki az illetékes, de a körzeti dokid, vagy az ÁNTSZ helyi szervezete tud segíteni.

ld
ld
 


Sziasztok ! Hát... eléggé összezavarodtam és elbizonytalanodtam miután végigkerestem a netet ezzel kapcsolatban... az egyik cikk szerint még a 3. stádiumban lévõ ( legrosszabb,akár évtizedek óta meglévõ) Lyme-ot is lehet antibiotikumokkal gyógyítani, a másik orvos szerint meg ha már itt tart a fertõzés, akkor már csak tüneti kezelés jöhet, ti. meggyógyulni már sose fog !!!??? ( és ilyenkor várhatjuk a jó kis autoimmun izületi és egyéb nyavajákat).Ez borzasztó. Most akkor kinek van igaza, és melyik kórházat válassza az ember abból a párból...kire hallgasson ?! Teljes az elkeseredettségem. Na, tovább "kutatok", hátha lesznek jobb hírek is.Dóra
dora
 


Sziasztok !

Az én férjemnél múlthéten jött ki a folt . Éppen nyaralni voltunk, elment az ottani orvosi rendelõbe, ahol felírtak neki egy antibiotikumot. Amire a gyógyszertárban felhívták a figyelmet, hogy nem szabad napon tartozkodni, mert vakulást okozhat ( éppen van egy beteg, akinek a szeme megromlott ) na meg a bõr is leég.
Hazaérkezésünk után elment a körzeti orvosunkhoz, ahol azt tanácsolták neki, hogy jelentkezzen be a László kórház Lyme központjába. Telefonon be is jelentkezett, egy hétre rá adtak idõpontot. Ott is azt mondták, hogy a gyógyszert hagyja abba, mert azt nem szabad szedni. ( Doxicylin ) majd hétfõn menjen be ( és adnak Marypent ) Kérdezte a férjem, hogy vérvétel nem lesz ? Azt mondták, hogy nem !!!! Csak adják a Marypent.
Na erre éppen tegnap volt a Fókuszban, hogy azonnal meg kell kezdeni a kezelést. 4 hetes infuzió, antibiotikumos kezelés .
Két betegrõl volt szó, az egyiknél megkezdték egybõl a kezelést, míg a másik beteg már évek óta küzd mindenfelé mellékhatásokkal .....

Most mi az igaz ??? Kell kezelés ? Vagy sem ???

Nem értem, hogy a lyme központban miért mondták azt, hogy még vért sem kell venni ??

Várom a válaszotokat.

Köszönöm !

Szilvy (sysy )
Szilvy
 


Sziasztok!

Arról tudtok valamit, hogy ez a bepirosodás a kullancs után mennyi idõvel következik be? Vagy ez is teljesen eltérõ? Avagy ha x ideig nem lett piros, akkor megnyugodhat az ember?

Ildi

Ildi
 
 


Háááááááááááááát, Maripen... Nem hinném, hogy ez jó. Persze nem vagyok orvos. De a Dox. az NAGYON erõs antibiotikum, szóval arról inkább elhiszem, hogy azt kell alkalmazni...

Zsóka
 
 


Sziasztok !

Ma volt a férjem a lyme központban , kapott egy szatyor Marypent. Azt mondták neki, hogy még az elején van, úgyhogy ezzel mindenféle maradandó beteg nélkül meggyógyul .

A folt két hét múlva jelentkezik, annyi a lappangási ideje, ha nem jön ki, akkor nem volt lyme kór hordozó a kullancs.

Sziasztok

Szilvy
Szilvy
 


SZiasztok!

Szilvy köszi! Norcsi, olvastad ugye?? Most telik le éppen a két hetünk!!!!

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok!

Igen Ildi.Kép Ugye nektek sem lett piros a csípés helye? Egyébként egy ismerõsöm aki régen már átesett egy kullancs okozta agyhártyagyulladáson, azt mondta hogy az is olyan 2-3 hét a kullancs-csípéstõl számítva.
Szilvy, ez a folt a csípés körül olyan volt mint amilyen a nagykönyvben meg van írva:kokárdaszerûen váltakozik a gyulladt és az épnek látszó felület? Vagy ha nem, akkor milyen volt? Mondjuk a marypent furcsálltam hogy pont az erre való szer, meg amit írtál hogy vérvétel, stb. nélkül csak úgy felírták. Hát ha ez a Lyme-ambullancia, akkor vajon milyen a többi?

Sziasztok és kullancs-mentes nyári napokat mindenkinek!

Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Szia Norcsi!

Én is nagyon csodálkozom, hogy nem vettek vért, na meg ha letellik a 20 napos kezelés ( ami csak a gyógyszerszedésbõl áll ) akkor utána sem vesznek vért, hogy vajon a lyme sejtek valóban elpusztultak- e a szervezetben ??

A folt a csípés körül jött ki, kokárda alakja volt. Még most is van, csak már nagyobb.

Sziasztok

Szilvy
Szilvy
 


Szilvy köszi! Remélem hogy minél elõbb túllesztek ezen az egészen, és teljesen meggyógyul a férjed!

Szia: Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


A Lyme-kór tünetei és kombinált kezelése

A kullancs-csípés egyik következménye a Lyme borreliosis, amely ellen nincs védõoltás. Orvosi álláspont, hogy bármelyikünkben lappanghat a Lyme-kór, akit már megcsípett a kullancs. Ez még akkor is így lehet, ha tünetek nincsenek. A magyarázat, hogy a szervezetünk kellõ ellenállást tanúsít a betolakodóval szemben. A másik véglet, hogy lever a betegség a lábunkról, s ezt szó szerint kell venni. Mert a Lyme-kór úgynevezett Nyári influenza képében jelentkezik, amit többek között agyvelõgyulladás követhet, vagy az arcidegbénulással jelentkezik, vagy más ideggyulladások jelzik, de a tünetek között megtaláljuk a súlyos levertséget, kábaságot, különösen gyerekeknél a viselkedési zavarokat.

Ezek a tünetek sok esetben egy-két a csípést követõen jelentkeznek.

De jellemzõek erre a betegségre az izületi gyulladások, az izomfájdalmak is. Az amerikai orvosok ismerték fel, hogy a Lyme borreliosis az egész szervezet bármely szervét, szervrendszerét megtámadhatja, és a szervezet ellenálló képességétõl függõen, különbözõ mértékben meg is teszi. Nagy feladat hárul a családorvosokra, a sokféle panasz helyes megítélése annak tükrében lehetséges, aki a beteget szinte csecsemõkorától figyelemmel kíséri. Ha valakit megcsípett a kullancs, jegyezze fel, hol és mikor történt, és 4-5 hétig figyelje, nem alakul-e ki a testén a jellegzetes lyme-folt, a kokárdaszerû, körkörösen terjedõ bõrgyulladás a testünkön.

Ez a baktérium kitanulta az emberi szervezet védekezési lehetõségeit, és ezzel a tudással kellõ módion vissza is él. A többi kórokozótól eltérõen viselkedik, egyaránt becsapja a szervezetet, a beteget és az orvost.

Ezért szükséges a folyamatos kontrol, valamint a speciális antibiotikum-kezelés, amelynek "feltalálója" dr. Bózsik Béla Pál, akinek a módszerével az idejében felismert Lyme borreliosis maradéktalanul gyógyítható.

A beteget teljes tünetmentességig, rendszerint több hétig, esetleg hónapokig kell antibiotikummal kezelni. Elõre nem látható, hogy melyik gyógyszer végez a kórokozóval, ezért lehet, hogy a kezelés alatt felváltva kell használni a különféle antibiotikumokat. Lehet, hogy a harmadik lesz az, amelyikére érzékeny lesz ez a nagyon alattomos kórokozó. A különféle antibiotikumok egymást támogató hatását is ki kell használni a gyógyítás érdekében. Könnyen, lehet, hogy más betegségnél alkalmazott gyógyító adagok két-háromszorosával érhetõ csak el eredmény.

Bár jelentõs kiadás ez betegnek, biztosítónak, de ha nem gyógyítjuk ki teljesen a pácienst, akkor az nem csak a betegnek szenvedés, de a családjának és a környezetének is. És nem kis ideig, hanem évekig, évtizedekig. Ezt ismerte föl Connecticut Állam törvényhozása és rendelte el törvényben, hogy a biztosítók kötelesek háromhavi, illetve tünetek maradása esetén a további kezelések költségeit fedezni.

Az antibiotikumokkal szemben vannak bizonyos ellenérzések. A forgalomban lévõk ismertek, bevezetésük elõtt ellenõrizték ártalmatlanságukat, az ellenjavallatuk pedig ismertek. A gyógyító orvos számos készítmény közül választhat, ezeket szükség szerint cserélheti, válthatja. Folyamatos orvosi ellenõrzés nélkül természetesen egyetlen gyógyszer sem használható, veszélyessé ezek a gyógyszerek akkor válhatnak, ha a tünetmentesség elõtt fejezzük be a gyógyító kúrát.

Fontos, hogy a hosszú kezelés alatt a gyógyszerek hatását támogassuk vitaminokkal, nyomelemekkel, életmódváltással, szaunával-melegfürdõvel, valamint immunerõsítõkkel.

Ismeretterjesztés

Legfontosabb, a legolcsóbb, a legártalmatlanabb, a leghatékonyabb - mint a legtöbb betegségkezelésnél - a felvilágosítás, amely ráadásul minden kullancs által terjesztett betegségtõl véd. Ennek hatékonyságát több ismeretterjesztõ anyaggal segíti a Lyme Borreliosis Alapítvány.


[url=http://www.she.hu/main.php?form=cikk&id=737&startchapter=1" TARGET="_top]http://www.she.hu/main.php?form=cikk&id=737&startchapter=1[/url]
K
 


LYME BORRELIOSIS ALAPíTVáNY

Telefon: (361)-215-22-50.
H-1097, Budapest, IX. Gyáli út 2-6.

Budapest, 2000. április 26.

Több kullancs-közvetített betegséget ismer az orvostudomány. Többségében kisszámú, viszonylag ritka kórképek. Két betegség azonban valóban gyakori, és népegészségügyi szem-pontból jelentõs:

Hazánkban évente 200-400 bejelentett betegséget okozó fertõzés, a kullancs-okozta vírusos agyhártya-, agyvelõgyulladás ellen a szezon elõtt, esetleg alatt végzett védõoltás-sorozat is oltalmaz.

A leggyakoribb kullancs-okozta betegség a Lyme borreliosis, amelyet egy baktérium okoz, a fentieknél százszor-ezerszer gyakoribb: évente kb. 20 000 új megbetegedés várható:

Baktérium

Lyme borreliosis = Kullancs-fertõzöttségi arány ---------------------* KEC-BETEGSZáM

VíRUS

A Lyme borreliosis éves elõfordulását ezen képlet alapján biztonsággal becsülhetjük, mert a kullancsok egyidejûleg fertõzöttek lehetnek a Lyme borreliosist okozó baktériummal és a kullancs-eredetû agyvelõ-gyulladást (KEC) okozó vírussal:

Európa országaiban legalább minden tizedik kullancsban kimutatták a Lyme borreliosis kórokozóját; míg a vírusos fertõzöttség hazánkban átlagosan minden ezredik kullancsban mutatható ki. A kullancs-encephalitis (KEC) gyakoriságát is ismerjük: évente 200-400 új megbetegedést jelentenek. Ha meggondoljuk azt a tényt hogy a Lyme borreliosis eredményes antibiotikumos kezelését csak 1990 után kezdtük el és a spontán gyógyulás kialakulása igen ritka, akkor a Lyme borreliosis(LB) elõfordulásának halmozódását is fel kell tételeznünk.

Fentiek alapján állítható hogy hazánkban többszázezren szenvednek a Lyme borreliosis fölismert, vagy lappangó, rejtett formájától.

Többéves tapasztalatunk szerint az idõnként kialakuló, megtévesztõ javulásért valójában a kórokozó generációs ciklusa felelõs, amely a tünetek 2-3 hetes periódusokban kialakuló hullámzását, változását okozza legyen az bõr-, ízületi, idegrendszeri, szív-érrendszerben kialakuló, vagy másütt elõforduló gyulladása a szervezetnek. A panaszok hullámzását tévesen idõjárási, életkori tényezõkkel, szerencsétlenebb esetekben ismeretlen kórokú, esetleg gyógyíthatatlan u.n. szisztémás betegséggel szokták magyarázni, míg a gyógyítható eredeti kórok földerítetlen marad és a beteg fokozatos senyvedését okozza. A Lyme borreliosis sem gyakran, sem ritkán nem gyógyul kezelés nélkül, mégha a tünetek enyhülése/eltûnése ezt is sugallná. Lyme borreliosisban csak a több hétig, a más betegségekben általában hatásosnál legalább kétszeres dózisban alkalmazott antibiotikumok gyógyítanak.

Ez a számítás, a betegségnek ez az alakulása érvényes Európa többi országára is.

Veszélytelen védõoltással még valószínûleg évekig nem rendelkezhetünk. A Lyme-vakcina elõállítását az hátráltatja, hogy a kórokozó Borrelia burgdorferi európai és amerikai altörzsei különböznek, de a kórokozó maga is képes jelentõsen megváltoztatni tulajdonságait. A legújabb ameriakai oltóanyagról kimutatták, hogy olyan változásokat okoz, amelyek a szervezet védekezését hátráltatják és a kórokozó fennmaradását elõsegítik. A jövõ oltóanyagánál figyelembe kell venni, hogy a kórokozó és az emberi szervezet szövetei közötti rokonság miatt a Lyme borreliosis ellen hatékony oltóanyag a szervezet önpusztító, gyógyíthatatlan betegségét okozhatja.

A Lyme borreliosis orvosi kórismézését segíti a Lyme-folt fölismerése, amelynek gyanújára az érintettnek kell elõször fölfigyelni. A Lyme-folt jellegzetes kokárda-alakú, közepén a kullancs-csípés okozta elszínezõdött, ritkán kifekélyesedett göbcse van. Körülötte egy szélesebb épnek látszó bõrsáv, amit rendszerint enyhe bõrpír gyûrûje határol. A Lyme-folt a kullancs-csípés után napokkal, esetleg hetekkel(!) késõbb jelentkezhet, és napról-napra nõ. Közelében, különösen gyermekeken, nyirokcsomó duzzanat is lehet. A Lyme-folt az esetek felében el is maradhat. Rendszerint ezután alakulnak ki az egész szervezetet érintõ ezerarcú betegségformák. Ezek, illetve egyes tüneteik önmagukban nem jellemzõek, azonban megjelenésük, egymással -esetleg kullancs-csípéssel- kialakuló/kimutatható kapcsolatuk alapján tapasztalt, Lyme borreliosis diagnosztikájában jártas orvos számára fölveti a Lyme borreliosis fennállásának gyanúját. Amerikában (USA) a betegek átlagosan öt orvost keresnek föl panaszaikkal, mire a Lyme borreliosis fennállását igazolni tudják.

A betegek és egészségügyi fölvilágosítók tájékoztatása tehát a megelõzés és diagnózis szempontjából egyaránt fontos. A betegek és az orvosok gyógyító munkáját segíti a Lyme Borreliosis Alapítvány által két kiadásban, 40 000 példányban, ingyenes terjesztésre kiadott ismeretterjesztõ könyv, amely az ÁNTSZ helyi egységeinél és Alapítványunknál még átvehetõ.

A Lyme borreliosis klinikai gyanú-jelével az egykori 'Johan Béla' Országos Közegészségügyi Intézet Szerológiai Labora-tóriumába érkezett vizsgálati anyagok azt mutatják, hogy a kullancsok által terjesztett betegségek, így a Lyme borreliosis fölismerése, gyógyítása az ország egész területén, minden or-vosi rendelõben és kórházban meg kellene hogy történjék. A betegség ugyanis a hagyományos laboratóri-umi diagnosztikával kimutatható és a hagyományos kezelésekkel gyógyít-ható. A teljes gyógyulás elmaradását a rövidtávú megtakarítás elõtérbe kerülé-se, a rövid idõtartamú és alacsony dózi-sú kezelés, és az utógondozás leletei alapján végzett ismételt kezelés(ek) elmaradása okozza.

További ok, hogy az új diagnosztikus és therápiás elvek bevezetésére, -Alapítvá-nyunk erõfeszítései ellenére- csak korlá-tozott feltételek között van lehetõség.

Szakmailag új helyzet alakult ki, amikor a DualDur reagens alkalmazásához kapcso-lódva a Lyme Borreliosis Alapítvány Therá-piás Központ szervezése újra megindult, és így Therápiás Alapelveink szakmai és anyagi hátteret kapnak. Így a 30-50 százalékban elõforduló rejtélyes esetek fölismerése és gyógyítása továbbra is eredményesen végezhetõ. - Alapítványunk tízéves évfordulója alkalmából Nemzetközi Tudományos Kongresszuson mutatjuk be tudományos tevékenységünket.

Dr. Bózsik Béla Pál

fõorvos, a Lyme Borreliosis Alapítvány Kuratóriumának titkára

[url=http://www.she.hu/main.php?form=cikk&id=737&startchapter=2" TARGET="_top]http://www.she.hu/main.php?form=cikk&id=737&startchapter=2[/url]
K
 


Kérdések és válaszok a
LYME BORRELIOSIS-ról
Dr Bozsik Béla

Itt a tavasz és vele együtt felélednek az élõsködõk is. A kullancsok veszélyes betegségek okozói. Ezért a védekezésre, a megelõzésre a természetjárókat is tanítani kell. Ehhez a munkához ad jó segítséget a Lyme Borreliosis Alapítvány készülõ kiadványa. Ebbõl közlünk az alábbiakban egy részletet, mely a kullancsveszéllyel kapcsolatos fõbb tudnivalókat kérdések és válaszok formájában dolgozza fel.

Amit a betegségrõl és annak megelõzésérõl tudni kell

- Mi a Lyme borreliosis?

A Lyme borreliosis vagy "kullancs-kór" baktériumok által okozott betegség, amelyet Borrelia burgdorferi-vel fertõzött kullancsok terjesztenek.

- Mi a Borrelia Burgdorferi?

A Lyme borreliosis kórokozója, amelynek jellegzetes alakja jól fölismerhetõ. A szervezetben kezelés nélkül évekig-évtizedekig megbújhat. Ez rendkívüli alkalmazkodóképességének köszönhetõ.

- Hogyan alakul ki a Lyme borreliosis?

A Lyme borreliosist a kullancsokból, a kullancscsípéskor keletkezõ nyílt bõrsebbe kerülõ baktériumok okozzák. Emberrõl emberre semmilyen formában sem terjed. Beteg állatról emberre kullancsok közvetítésével jut át.

- Csak kullancsok terjesztik?

Igen. A kullancsok "középbelében" hónapokig-évekig vegetálhatnak a kórokozók. A fájdalmatlan kullancscsípés miatt nem vesszük észre a kullancsot, emiatt a napokig is tartó vérszívás iránya megfordulhat, és fertõzött vér is jut a sebbe, vagy az idõközben fölszaporodott kórokozó a nyálmirigybõl a nyállal jut a sebbe. Ezen felül a kullancsok már elõzõ fejlõdési alakjaikban megfertõzõdhettek, sõt néhány százalékban már így, fertõzötten bújnak ki a petébõl!

Más vérszívót fájdalmas csípésekor észreveszünk és eltávolítunk.
A többi vérszívó rovar gyakorlatilag nem fertõzött B. burgdorferivel, illetve bennük ez a kórokozó nem marad fertõzõképes, vagy nem szaporodik, illetve ezekben a rovarokban a Borrelia burgdorferi hamar elpusztul.
- Milyen gyakori a Lyme borreliosis?

A Lyme borreliosis az egész világon mindenütt, és hazánk egész területén is a leggyakoribb zoonózis (állatról emberre terjedõ betegség). Elõfordulásának pontos meghatározása nehéz. Számításaink szerint hazánkban száz ember közül legalább egy, de akár tíz ember is fertõzött lehet. Magyarországon így legalább 100.000, de akár egymillió embert is érinthet.

- Állatok megbetegszenek-e Lyme borreliosisban?

Igen, A Lyme borreliosis kórokozója, elvileg minden élõlényt megbetegíthet. Állatokat is. Sõt, a kórokozó fennmaradását is az állatok biztosítják! A betegség elõfordulása azonban állatokon ritkább, lefolyása enyhébb és kezelésre gyorsabban gyógyul.

Ez részben a természetes körülményeknek, a nagyobb ellenállásnak, de fõleg az embernél jóval magasabb testhõmérsékletnek (39-41 oC) köszönhetõ. A Borrelia burgdorferi 31-33 oC-on tartott táptalajon szaporodik a legjobban, efölött károsodik. Az ebben a betegségben megkísérelt lázterápia kedvezõ hatását részben ezzel magyarázzuk. A lázterápia részleges hatását épp a kórokozó életben maradása, az állatok megbetegedése bizonyítja.

- Hogyan védjük kedvenceinket?

Fokozott gondozással, átvizsgálással és szakszerû kullancs-kivétellel. Kora tavasztól havonta végzett vegyszeres kullancs- és élõsdimentesítéssel. A kullancs a bolhával ellentétben - napokig a csípés helyén marad, ezért a bolhaöv nem véd a kullancsoktól. Az állatok irhájában nincs izzadságmirigy, tehát Polybé nem "keni" be bõrüket. Az állatok önmaguk képtelenek megszabadulni a kullancsoktól. Így terjesztik a Lyme borreliosist. Gondozásukkal távol tartjuk a kullancsokat, és védjük állataink és saját egészségünket.

- Mindenki megbetegszik-e, akit kullancs csípett?

Valószínûleg nem. Nem, mert ezer kullancsból csak egyetlen fertõzött vírussal, de vigyázni kell, mert legalább száz(!) baktériummal. Vagyis csak minden ezredik csípés okozhat vírusos, de minden tizedik (!) bakteriális fertõzést. Nem, mert jó egészségi állapotban ritkábban okoz betegséget, de a testi-lelki-szellemi megterhelés a betegség kialakulásának kockázatát növeli.


- Nekem oltásom van! Védve vagyok!

De nem a kullancsok ellen! A kullancsok ugyanis minden élõlényt megtámadnak. A fertõzött kullancsok pedig néhány óra (4-8) után már befertõzhetik a "nyílt" sebet. Csak a vírusos agyhártyagyulladás ellen véd az oltás, de a Lyme borreliosis kórokozóját elpusztítja az antibiotikum. Más betegséget is terjesztenek, de hazánkban gyakorlatilag több nem fordul elõ.

- Megelõzhetõ-e a Lyme borreliosis?

Mindenféle kullancs elkerülése, elriasztása, minél elõbb történt felderítése, illetve szakszerû, speciális csipesszel történõ eltávolítása révén megelõzhetõ. Különösen kerüljük a kullancsban gazdag erdõszéleket, a csalánost, illetve átjutás után azonnal tartsunk kullancsvizitet.

- Van-e védõoltás a Lyme borreliosis ellen?

Jelenleg még nincs, de hatalmas erõkkel dolgoznak rajta. A kórokozó szokatlan változékonysága és egyes bakteriális fehérjéknek az emberi szövetfehérjékkel való hasonlósága miatt olyan összetevõt kell találni, amely a betegség során nem változik, és az emberi szövetektõl eltérõ szerkezetû. Ez ad majd hatékony védettséget és véletlenül sem károsíthatja az embert.

- Mi a Lyme borreliosis megelõzésének "receptje"?

Reggel/délben 1-2 tabletta Polybé-kullancsriasztó és megfelelõ ruházat. Délben/este kullancsvizit a testen, ruházaton, hátizsákon, de mindenféle "zsákmányainkon" és a kutyán is. A kullancs szakszerû eltávolítása, a seb ellátása, megfigyelése 4-6 hétig. Legjobb elkerülni a "kullancsos" helyeket. Ez évszakonként változik!

- Melyik a legjobb módszer a kullancs eltávolítására?

Amellyel nem nyomhatjuk meg a kullancs lágy potrohát.
Amellyel nem préselhetünk fertõzött tartalmat a nyílt sebbe.
Amellyel nem károsítjuk a kullancsot, és így elkerülhetjük a fertõzött anyag szervezetbe jutását!
Amellyel veszélytelenül "kipörgethetjük" a sebbõl és élve eltávolíthatjuk!
Ezért ne használjunk kémiai anyagokat, égetést stb., csak speciális csipeszt!
A kullancseltávolítás általános szabályai

A kullancsokat minél elõbb el kell távolítani!
A kullancs kivételekor sohase használjunk kenõcsöt, alkoholt, vagy más, a kullancsot károsító anyagot.
A kullancscsípéskor nyílt seb keletkezik!
A kullancs lágy részét megnyomva a kórokozót bepréseljük a nyílt sebbe!
Használati javaslat a kullancscsipesz alkalmazására

1. A rozsdamentes acélból készült, rugós csipeszt az ujjtõhöz támasztjuk, majd mutató- és hüvelykujjal fölhúzzuk a fémhengert. Ekkor az eszköz két szára szétnyílik, és alkalmassá válik a kullancs megragadására.


2. A szárakkal körbekerítjük a kullancsot. A fémhengert óvatosan engedjük vissza, úgy, hogy a kullancs kemény, feji részét a bõrfelszín közvetlen közelében/alatt megfogjuk. Így kerüljük el, hogy a kullancs lágy potrohát összenyomjuk, és fertõzött anyagot préseljünk a bõrbe. A csipesszel rögzített kullancsot egyszer forgassuk körbe. Bármerre! A szúrócsatornát csak így lehet kitágítani. A horgas alsó állkapocs csak így nem akad szövetekbe. A "föltárt" - eddig bõrhöz szervült - kullancsot ezután már egyetlen mozdulattal "kihúzhatjuk". Sikertelenség esetén ne féljünk megismételni a mûveletsort.


3. A kullancs eltávolítása után és másnap fertõtlenítsük jódoldattal a csípés helyét. A kullancsot gyufalánggal égessük el, a szárakat pedig fertõtlenítsük jóddal (Betadin) alkohollal. Csak tiszta, megtisztított csipeszt tegyünk tokjába! Elõvigyázatosságból 4-6 hétig figyelje a csípés helyét: körkörösen terjedõ bõrgyulladással forduljon orvoshoz!


A betegség tünetei és kezelése

- Miért és meddig kell a kullancs-csípés helyét figyelni?

Legalább egy hónapig, de jobb 4-6 hétig figyelni, mert a szervezeti reakció ennyit is késhet. Jegyezzük fel a kullancs-csípés feltételezhetõ földrajzi helyét és idejét is! Jegyezzük fel az idõközben esetleg alkalmazott antibiotikumok nevét és adagját.

- Mirõl ismerjük fel ezt a korai és kórjelzõ bõrgyulladást?

Kokárdaszerûen gyûrûs, gyulladt és épnek látszó bõrterületek váltakoznak. Leggyakrabban egyetlen, alig lobos külsõ gyûrû veszi körbe a központi gyulladásos területet, kettõjüket halovány bõr-sáv választja el. Lehet egyöntetûen és intenzíven lobos, vöröses folt is. Napról-napra terjed. Átmérõje öt cm-tõl akár száz cm-ig is terjedhet, gyakorlatilag fájdalmatlan, néha a bõrfelszín fölé emelkedik. Kialakulhat néhány óra, de néha csak egy hónap után. El is maradhat. Ilyenkor az esetleg ismételt laboratóriumi és klinikai vizsgálatok igazolják a Lyme borreliosis fennállását. Gyanú esetén keressük fel orvosunkat!

- Csak egy jellemzõ tünete van a Lyme borreliosisnak?

Igen! Ezért nagyon fontos ennek az ártalmatlannak látszó bõrgyulladásnak mielõbbi felismerése. De emellett az egész szervezet megbetegszik, amit az azonnal vagy csak késõbb jelentkezõ és szinte megszámlálhatatlan, miriád tünet jelez. Gyanús, ha "nyári influenzát" vagy meghûlést észlelünk (láz, fej-, izom- és izületi fájdalmak, fáradtság) természetben tartózkodással összefüggésben.

- Hány évig lappanghat ez a betegség?

A Lyme borreliosis hónapok, de évek, sõt évtizedek (!) múltán is megbetegítheti bármely szervünket. A kórokozó ugyanis a keringéssel bárhova eljuthat és alkalmas körülmények között (ha az ellenállás lecsökken) idült jellegû gyulladást vált ki. Spontán gyógyulás nem bizonyított, de lehet. Gyógyszerrel gyorsan gyógyítható.

- Milyen késõi tüneteket okoz a Lyme borreliosis?

Leggyakrabban idült bõrgyulladást (bõrhegesedés) okoz, de az idegrendszert (ideggyulladás, elsõsorban agyidegeken, agyhártya-agyvelõgyulladás), izületi és izomrendszert (fõleg nagyizületeket) és a szívet (szívburokgyulladás, ritmuszavar) is érinti.

- A miriád tünet ellenére lehet-e diagnosztizálni?

Lehet. Akkor is, ha nem alakult ki ez a bõrgyulladás, vagy nem sikerült megfigyelni. De csak együttesen: a beteg és a laboratóriumi és klinikai vizsgálatokat végzõ orvosok közös erõfeszítésével, minden panaszt/tünetet/leletet együtt megbeszélve.

- Milyen segítséget nyújt a laboratóriumi vizsgálat?

Kimutatja a fertõzés fennállását jellemzõ szervezeti ellenanyagokat,
bebizonyítja, hogy a szervezetben kórokozó baktérium van,
a Borrelia burgdorferi mindenkori antibiotikum érzékenységérõl tájékoztat,
az immunkomplexek kimutatásával bizonyítja a betegség aktivitását.
- Negatív leletek ellenére fennállhat-e Lyme borreliosis?

Kivételesen. Tartósan fennálló panaszok ill. tünetek esetén ismételt és kiterjesztett vizsgálatokkal kell megkísérelni a betegség fennállását igazolni, ill. ismételten tudakozódni a megbetegedés körülményeirõl, az észlelt tünetekrõl, az esetleg más betegség miatt alkalmazott antibiotikumokról és az alkalmazáskor észleltekrõl. Ekkor igazán "puzzle" a Lyme borreliosis diagnózisa/kórismézése.

- Gyógyítható-e a Lyme borreliosis?

Igen! Tökéletesen! A kórokozó Borrelia burgdorferi számos gyógyszerre érzékeny, sokféle antibiotikummal elpusztítható.

A teljes gyógyulás függ:

a betegség minél koraibb felismerésétõl,
a hatékony és elegendõ mennyiségû és megfelelõ ideig tartó antibiotikumos kezelés alkalmazásától,
az idõben történt esetleges ismétléstõl.
- Meddig kell kezelni a beteget?

A jelenleg alkalmazott antibiotikumokkal legalább négy-hat hétig, ugyanis a betegeknél a panaszok ill. a tünetek alapján a kórokozó kb. két-háromhetes szaporodási ciklusa valószínû, és ennek legalább kétszeres idejéig kell tartani a kezelésnek. Esetleg ismételten.

- Mindig ismételten kell-e kezelni a beteget?

Friss fertõzésnél NEM, ezért fontos, hogy minél elõbb orvoshoz forduljunk. Idült fertõzésnél valószínûleg IGEN, mert a kórokozó gyakrabban és nagyobb számban fordul elõ a sejten belül, az érellátástól távoli területeken, vegetatív alakban, vagy más szokatlan fejlõdési formákban, ahol és amelyekben a szervezeti védekezõ-rendszer és az antibiotikumok kevésbé hatékonyan károsítják/pusztítják.

- Mikor kell kezelni a beteget?

Ismerten magas kullancs-fertõzöttségi aránynál, még a tünetek megjelenése elõtt végzett megelõzõ kezelés vitatható: valószínûbb az elégtelen kezelés elõírása/alkalmazása. A kezelés kifejezett panaszok/tünetek/laborleletek esetén a leghatékonyabb, ezért lehetõleg aktív szakban kell kezelést végezni. Recidívánál (kiújulás; ismételten pozitív vizsgálati eredmények alapján), ezért a gondozásbavétel javallt, három évre legalább. Reinfectionál (újrafertõzõdés: pl. korai szakban kimutatható magas titernél) azonnal.

- Miért használunk általánosan ható gyógyszert?

Mert kullancs-csípés után a szövetekbe jutott Borrelia burgdorferi infiltrálja a sejteket: a vér- és nyirokerekét, idegsejteket és a kötõszöveti sejteket. Mert sejten belül és keringésben is igen hamar elõfordul, de kis számban, ezért csak nehezen mutatható ki. Mert a jelenleg ismert helyi hatású fertõtlenítõ szerek képtelenek meggátolni a fertõzés kialakulását.

- Miért kell ilyen nagymennyiségû gyógyszert szedni? Miért adnak több antibiotikumot egyszerre?

A Lyme borreliosis kórokozója hihetetlen alkalmazkodóképességû és részben sejten belüli elhelyezkedésû, ezért a kísérletek és az eddigi klinikai tapasztalatok alapján az örökítõ anyagát megbénítani és a kórokozót elpusztítani jelenleg csak két, egyidejûleg adott gyógyszerrel és a szokásos mennyiségek kétszeres adagjaival lehet.

- Mivel támogassuk a gyógyszerek hatását?

Pótoljuk a vitaminokat és a nyomelemeket. A gyógyszerszedés alatt ne járjunk közösségbe, nehogy felülfertõzést kapjunk. Fokozatosan ügyeljünk a személyi higiénénkre és rendezzük lelki/szellemi gondjainkat: fontos annak tudatosítása, hogy a Lyme borreliosis felismerésével a gyógyulás lehetõségét kaptuk és nem a szenvedését.

- Mire ügyeljünk a kezelés után?

A kezelés után hagyjunk másfél-két hetet a szervezetnek, hogy regenerálódhasson. Emlékezzünk arra, hogy a teljes gyógyhatás kifejlõdéséhez 2-6 hónap kell. A hosszú gyógykezelés és a bõséges vitamin/nyomelem adagolás kedvezõ lehetõséget ad a szervezet teljes áthangolásához: HASZNÁLJUK KI! Bioaktív bélflóra kialakításához bõségesen fogyasszuk az élõbaktériumos natúr joghurtot! Ne ijedjünk meg, ha átmeneti rosszabbodást észlelünk, a kezelés után két-három héten belül gyakori.

Bozsik Béla Dr.


[url=http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/lymekor.htm" TARGET="_top]http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/lymekor.htm[/url]
K
 


Természetes penicillinek 1996-ban Magyarországon

Székely Éva dr., Ludwig Endre dr.

Péterfy Sándor utcai Kórház, "A" Belgyógyászati Osztály, Budapest


Lyme borreliosis

A szervezet több szervét érintõ, szisztémás betegség, melyet a kullancscsípés által terjesztett Borrelia burgdorferi, egy spirocheta okoz.

A kórokozó a bejutás után néhány nappal-héttel elárasztja a szervezetet, idõnként átmeneti, majd hónapokkal, évekkel késõbb perzisztáló tüneteket okozva. A kórokozó az érintett szervekbõl a szervezetbe jutás után évekkel is kimutatható (24, 25, 26). Ez, valamint az a tény, hogy a betegség minden stádiumban jól reagál a megfelelõ antibiotikum kezelésre azt bizonyítja, hogy a kórokozó a szervezet erõteljes immunválasza ellenére a szövetekben (bõr, ízületek, központi idegrendszer) tünetmentesen, vagy betegséget okozva túlélhet évekig.

A neuroborrelisosis és az átvezetési zavarral is járó carditis kivételével a Lyme betegség különbözõ manifesztációi általában per os kezelhetõek. Az erythema chronicum migrans, a betegség elsõ stádiuma 10 napos doxycyclin (2-100 mg) vagy amoxicillin (3-500) adására jól gyógyul, a kezelés kivédi a késõbbi disszeminált tüneteket (27, 28). A magyar szakirodalom a Maripen kezelést (4x3 tbl.) ajánlja (1, 29). Figyelembe kell venni a kórkép kezelésekor, hogy doxycyclin gyermekeknek és terheseknek nem adható.

Disszeminált betegségben az elõbb felsorolt gyógyszerek 30 napos adása bizonyult megfelelõen hatékonynak (30). Arthritis esetében a kezelés többször sikertelen, esetleg ismételt kezelések ellenére, mint más klinikai formákban, mivel a kórokozó a fibroblastokban nehezen hozzáférhetõ mind az orális, mind a parenterális antibiotikum számára. Elõfordulhat, hogy gyógyulást csak a synoviectomia hoz.

Neuroborreliosisban parenteralis antibiotikum kezelés szükséges a liquor megfelelõ antibiotikum szintjének biztosítására. Napi 2-4 g ceftriaxon 3-4 hétig a leggyakrabban alkalmazott kezelés, de 20-30 ME Penicillin G, vagy 6-8 g cefotaxim adása is hatékony (31, 32).

Vezetési zavarral járó carditis esetén a neuroborreliosissal megegyezõ, parenterális antibiotikum adása szükséges, ami a tünetek megszûnése után szájon keresztüli gyógyszer adásával folytatható.


[url=http://sunrise.sote.hu/htsz/szekely.htm" TARGET="_top]http://sunrise.sote.hu/htsz/szekely.htm[/url]
Háziorvos Továbbképzô Szemle 1:361-365)
K
 


Tisztelt Doktor Úr!
Egy hónap múlva megyünk táborozni olyan területre, ahol sok kullancs lesz. Oltást már kaptunk, de látom, hogy ez nem véd mindentõl. Kicsi gyerekek esetében a Lyme-kórnak van-e valamilyen maradandó szövõdménye? Sokféle kullancs riasztó van forgalomban, mindegyik egyformán hatásos?
Üdvözlettel: Timi
 
 


Timi

Csak a neten meglevo infokat masoltam ide, nem en vagyok a szerzo. Kerdesedre nem tudok valaszolni.

K
K
 


Sziasztok !

Lanyok!Iden mi "ujsag" a kullancsokkal?
Szerintetek a Balcsi deli partjan vannak?
Azt hallottam,hogy mostansag a nagy szarassag miatt
nincsen olyan sok mint tavaly.

Koszi,
sziasztok
Csilla
LCsilla
 


Sziasztok!
A tv-ben mondták , hogy most sokkal több van. És a fertõzések is gyakrabbak. Hát elég ideges lettem! Kép
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Tisztelt Doktor Úr !

A férjemet nemrég megcsípte egy kullancs, amivel a Lyme központhoz fordult, ott felírtak neki Maripen Extra tablettát, amit 20 napig kell szednie napi 6 tablettát.
A foltot csak megtekintették, de laborvizsgálat nem történt. Sõt amit én furcsának tartok, hogy a gyógyszerszedés leteltét követõen sem kell vérvizsgálatra menni.
Ez így szokványos ? Ott a doktornõ azt mondta, hogy nyugodjon meg, a Maripentõl teljesen helyrejön a férjem.

A kullancs május végén, június elején csípte meg a férjem, a folt pedig június közepén jött ki, akkor háziorvos fordult a férjem, majd egy hétre rá kapott idõpontot a lyme központban. Azóta szedi a férjem a gyógyszert.

Kérem nyugtasson meg, hogy valóban tényleg nincs-e szükség vérvizsgálatra, mert nekem ez furcsa, mert így hogy lehet tudni, hogy valóban meggyógyult -e a férjem.

Várom válaszát !

Köszönettel :

Szilvy
Szilvy
 


Szilvy

Csak a neten meglevo infokat masoltam ide, nem en vagyok a szerzo. Kerdesedre nem tudok valaszolni.

Epp miattad kezdtem el kutakodni es keresni a neten. Probaljatok felhivni a LYME BORRELIOSIS ALAPíTVáNY -t
Telefon: (361)-215-22-50.
H-1097, Budapest, IX. Gyáli út 2-6.

Ok hatha tudnak valaszolni kerdesedre.
En ugy erzem nem artana egy ellenorzo tesz a gyogyszer szedes vegen.

K
K
 


K !

Nagyon szépen köszönöm a segítséget, holnap reggel gyorsan fel is hívom Õket.

Üdv.

Szilvy
Szilvy
 


Valaki tudja, hogy Pécs környékén mennyire fertõzöttek a kulnacsok, kislányom ott volt táborba, öt kullancs csípte meg, van akit 20 körül is megcsípett. A kísérõ nevelõk nem is szóltak senkinek semmit. Persze figyelem a köröket, remélem nem lesz semmi baj.
névvtelen
 


[url=http://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/orvostudomany/betegsegek/Lyme-kor/" TARGET="_top]http://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/orvostudomany/betegsegek/Lyme-kor/[/url]
K
 


Szilvy!
Mi van a férjeddel? Javul a Maripentõl? Mielõbbi teljes gyógyulást!

Norcsi.
norcsi
Lenti
 
 


Szia Norcsi !

Köszi az érdeklõdést ! Jól van a férjem, úgy tûnik, hogy rendbejött. Sajnos a gyógyszerszedés utá nem vettek vért, azt mondták, hogy nyugodjunk meg, ettõl a gyógyszeres kezeléstõl rendbejön.
( Megtudtuk, hogy a vérvétel, amit meg kéne csinálni, nagyon drága !!! )

Szia

Szilvy
Szilvy
 


Szilvy!

Akkor jó ha rendezõdtek a dolgok. Ez sajnos nagyon jellemzõ kis országunkra, hogy attól függ egy vérvétel is hogy mennyibe kerül?!Kép Nem ezért fizetjük a sok pénzt a TB felé?

Szia: NOrcsi.
norcsi
Lenti
 
 


[url=http://www.harmonet.hu/cikk.php3?rovat=50&alrovat=56&cikkid=3932&dire=kornyezet-harmonia&rovatnev=Környezet%2B-%2Bharmónia&PHPSESSID=d1f32bd155929cd57cfc4d107874a5a1]---Harmonet---Kullancs---[/url]
 


udvozlok mindenkit svajcbol !

Kullancsscipes ugyben irok. Svajci laboratoriumunk hatasos gyogyszerrel rendelkezik. Tobb szaz embert meggyogyitottunk.
Babakat is ! Akit erdekel hivjon reggel engem ( gyogyszeresz vagyok) es szivesen adok informaciot 0041/32.753.27.04

ilona :)

TIC-TOX - svajci gyogyszer Lyme kor kezelésére. (Sajat laboratorium)
Ara : 40 CHF + postaköltség. Telefonszàm : 0041/32.753.27.04 ( délelött, beszélek magyarul) fizetés bankkartyaval .


Sziasztok!
Én nagyon félek a kullancscsípéstől. Két hónapja adattam be a 20 hónapos kicsimnek az oltás első részét, a másodikat már nem merem, mert másnap hányással, hasmenéssel kórházba került, és két hétig tartott mire jobban lett. EGyik orvos azt mondja hogy közrejátszhatott az oltás is, a másik hogy nem. Most kellene a második részét, és nem tudom mit csináljak. :?:
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermekek - betegségek, gondok

Jegyzetfüzet:

 

cron