Örülök, hogy megoldódott kola2 kislányának a problémája. (Ámbár meggyőződésem, hogy ezt a dolgot nem lehet "kinőni", ha megoldódott a probléma, valami változás azért biztosan történt.)
A többi székrekedéses babás anyuka kedvéért mondom el, hogy én mit tudok ezzel kapcsolatosan:
Pesztushoz áll legközelebb az én véleményem is: a legalapvetőbb ugyanis az, hogy a gyerek minél több tiszta vizet igyon. (ugye még véletlenül, még jutalomból sem kap kólát vagy más szénsavas üdítőt?) A vizen kívül max. tartósítószer-mentes, 100 %-os gyümölcslevet igyon egy kisgyerek (meg ilyen kubu-féle zöldség-gyümölcs koktélokat). Én nehezen szoktattam rá a fiamat, hogy sárgarépát és a húslevesbe kerülő karalábé zsenge felét AKARJA, de egy kis anyai trükkel el lehet velük hitetni, hogy ez milyen fincsi, és ettől nagyra nő, megtanul fütyülni stb., másrészt a fiam, aki nem szerette nyersen a répát-karalábét, pl. 2 évesen elcsórta a frissen meghámozott, lereszelésre váró hatalmas kígyóuborkát, és én alig 5-6 percet beszéltem a barátnőmmel, de mire a gyerekre néztem, hogy mit eszik, már a háromnegyedét megette, utána előttem a negyedik negyedét is. (40 deka nyers kígyóubi hammbekaplak, csak úgy, üresen... mert kívánta. Így jöttem rá, hogy ezt viszont kimondottan szereti: kígyóubi és paradicsom, bármennyit megenne belőle nyersen... rengeteg leve van, akárcsak a dinnyének, amit szintén szeret, vagy rostosnak ott a főtt-kukorica)
A gyerekeknek rengeteg gyümölcsre és nyers zöldségre van szükségük, akármennyire is vegyszeresek és permetezőszeresek és gombaölőszeresek (legfeljebb majd lehet méregteleníteni)... ÉLŐ ROSTOKat kell kapniuk. Legyen havonta legalább kétszer pl. savanyúkáposzta, vagy székelykáposzta formájában, vagy vajas kenyér mellé, csak úgy, hidegen-nyersen eszegetni. Szokjon rá, épüljön bele a gyerek táplálkozásába. Én savanyúkáposztából készült ételt (főként tejföllel) szinte kizárólag csak otthon tudok enni, mert utána aztán jól megfuttat néhányszor (a kishelyiség irányába). Tehát sok víz, sok zöldség-gyümölcs, növényi rostok... korpás zsömle, barnarizs, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyér, palacsinta, sütemény... meg lehet szokni.
Tehát mindig a táplálkozására figyeljünk oda, nem igaz, hogy a gyerekeknek sok főzeléket kell ennie! NEM! A gyerekeknek sok főzelék-FÉLÉT kell ennie, viszont lehetőleg nyersen vagy csak alig párolva. (A rántásra ugyanis nincs szüksége.) De akinek a gyereke kizárólag a rántott-husit eszi meg sültkrumplival, ott jelentős hibák vannak... sebaj, sosincs késő kiküszöbölni őket, és szép lassan, türelmesen a gyerek átnevelhető, ízlése formálható (sajnos jó példával kell járni előttük). Jön a tél, a sütőtök szezonja, ez is nagyon jó vacsi-tipp, és magas a tápértéke.
Az én fiam pl. nem issza meg a tejet. Egyáltalán nem hajlandó rá. Ezért kénytelen voltam megengedni neki a kakaózást, mert abból viszont 3 pohárral iszik meg naponta. Egyből bogyós lett a "soft-kolbászos" kakija, alig másfél-két éves korában. Ekkor figyeltem oda arra, hogy min változtathatnék, hogy a kakaópor székletfogó hatását kompenzáljam. A fentiekben ismertetett módszerek (naponta legalább 6-8 dl tiszta víz, 40-50 dkg gyümölcs és/vagy nyers zöldség, ünnepi italnak csak tartósítószermentes gyümilé) teljesen rendbetették, napi 2 normál kaki van!
A kórosnak tűnő hasmenésnek is oka van, itt a legfontosabb, tudni, hogy mikortól kóros: a napi 2-3 normálnál picit hígabb kaki nem = a kóros hasmenéssel. Nekem van vegán ismerősöm, akinek folyamatosan híg a széklete és egyébként semmi baja. Fontos, hogy figyelni kell hasmenésnél, hogy ne száradjon ki, tehát sok-sok apró kortyos vízivás, másrészt az egy napnál hosszabb, kóros hasmenésnél vagy nyálkás és/vagy görcsös hasmenésnél azonnal orvoshoz kell fordulni, székletmintát leadni. Egyébként a bifidobaktériumokat és laktobacillusokat és más jóbaktériumokat tartalmazó PROBIOTIKUM szedése rendbeteheti a veszélytelenebb bakteriális fertőzést is. Ebből érdemes a legjobbat, legtöményebbet megvenni.
Ha érdekel, hogy mi mindenre kell még figyelned, milyen természetes gyulladáscsökkentőket használhatsz például antibiotikum helyett, s milyen egyéb veszélyek leselkednek a kicsikre, sok mindenről olvashatsz a honlapomon:
http://gportal.hu/portal/bionom/