Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Én most 35 hetes terhes vagyok és megbeszéltük a DR rel hogy sétállo epidurt kapok amit elötte mielöt megkapom szintén elérzéstelenitik azt a területet aki tud erröl valamit mondani kérnék egy böveb felvilágositást.Medig tart,hánny perces fájdalmaknál adnak,tényleg nem érzek semmit stb ..? köszönöm.
BUBU
Névtelen
 


Szia Bubu!

A Rókus kh-as szokásokat tudom elmondani, melyik kórházban fogsz szülni?
Az ED kanül (kis mûanyag madzag) behelyezése bármikor történhet elvileg, mielõtt nagyon kitágulna a méhszáj. Leggyakrabban 2-3 ujjnyi méhszájnál szokták nálunk betenni, ha már elõrehaladott a tágulás, akkor szinte felesleges, mert amire igazán hat, esetleg már a kitolás jön, és akkor egy hasa zsibbadt anyuka nem nagyon tud tudatosan segíteni. A sétálóhoz az kell, hogy a hatás alatt ne legyen szédülés és a lábad egyáltalán ne zsibbadjon. Akkor adnak gyógyszert a már benn lévõ kanülbe, amikor Te kérsz. Azaz, amikor már nagyon fáj, vagy elmúlt az elõzõ adag hatása. Ismételhetõ, akkor nem szotak adni, ha közeledik a kitolás merthogy ld. fenn.
A procedúra annyira fáj, mint egy fogászati érzéstelenítés.

Úgy tûnik, hogy mivel én a 37. héten járok elõbb fogok róla személyes tapasztalatoat szerezni, majd leírom, hogy milyen volt. Egyelõre csak a túloldali tapasztalataimat tudtam leírni.
Kitartás!

Snoopy
snoopy
 


szia Snoopy!
Köszönöm a vállaszod,a Margit korházban fogok szülni. Te ugy látszik szintén ezzel a modszerrel szeretnél szülni ez számomra elég megnyugtato mivel egy szakmabeli vagy ha jol tudom. Lenne még egy kérdésem pontosan hova szurnak ? és meddig marad bent ez a kadüt? ha gerincbe nem gond a fekvésnél ? válaszod elöre is köszönöm . fiad vagy lányod lessz ? köszi BUBU
Névtelen
 

 
 

Bubu!

Fiam lesz, ha a kis szemérmetlen nem a köldökzsinórját mutogatta. Azt állították, hogy azt könnyen meg lehet különböztetni a kukijától. Persze lánynevünk már van, fiú még nincs.

Te is pontosan ki tudod keresni, hogy hová fogják szúrni. De a párod is segíthet, neki jobban kézre esik. Ha egyenes ülés közben (könnyebb, ha kényelmesen leengeded a vállaidat és amennyire tudod kitolod a derekadat hátra) kitapogatjátok a csípõcsontod felsõ peremét, majt ezt a magasságot megkeresitek a gerinced vonalában. Ott, vagy picit alatt, felette érezhetitek, hogy két csigolya között van egy gödör. Vagy ez lesz a kiválasztott, vagy az eggyel felette tapintható gödör. Ha nagyon szûkek a rések olyan lent, akkor még eggyel mehetnek feljebb, de ez már ritka. Itt érzéstelenítik a bõrt és utána már csak a matatást szabad, hogy érezd. Ami fontos, hogy ha valami nem stimmel, akkor sem szabad ugrani, de rögtön szólni persze lehet, sõt kell is.

Állítólag a Margit szülészete jó, sokfajta lehetõség van. A nõgyógyászati részrõl viszont sok jót nem tudok mondani.

Tegnap nem is válaszoltam minden kérdésre. A fájdalomcsillapítóadag beállításakor az a cél, hogy lehetõleg csak a fájdalom múljon el (ezzel párhuzamosan a hideg érzése is), de a tapintás és a mozgás készsége ne. Pontos és óvatos adagolás szükséges hozzá, mert mindenki máshogyan reagál ugyanakkora adagra.

Csáááá!
Snoopy
snoopy
 


Kedve Bubu!

A sétáló epidurálnak az a lényege, hogy a korábban szokásos helyi érzéstelenito mellé egy nagyon eros hatású fájdalomcsillapítót is adunk, így mindkettobol igen kevés is elég a tökéletes hatáshoz. A dolog onnan kapta a sétáló nevet, hogy így az izmok ereje megmarad olyannyira, hogy akár sétálni is lehet vele, miközben a fájdalomcsillapítás tökéletes lesz. Emiatt a kitolási szakban sem leszel "zsibbadt", nem kell aggódni. De persze ez csak akkor igaz, ha olyan valaki csinálja, aki ért is hozzá, és nem csak gyorstalpalón hallott a dolgokról. A szülés vezetése és a szülési fájdalomcsillapítás két külön szakterület, ezért két külön ember kell hozzá. Ne engedjétek, hogy szülészek turkáljanak a gerincetekben.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Bubu!

Bunnynak teljesen igaza van. Általábanm külön szakterület, és biztosan külön ember csinálja, de van olyan nõgyógyász, akinek van anesztes szakvizsgája is, ígyhát csinálhatja, ha akarja, csak nem akkor amikor a szülést õ vezeti.

A kanültõl nyugodtan fekhetsz háton, csak a ragtapasz húzza az ember bõrét.
A kanült kivehetik, a szülést követõ 2 óra múlva, illetve késõbb is. Ne engedd kihúzni másnapig.
Mostmár saját tapasztalat.
Május 30-n megszületett Zsombor. Úgy gondoltam, hogy a kórházban én leszek az elsõ sétáló epidurál, de persze a természet,és a tény, hogy a hóhért akasztják közbeszólt, így persze a kanül jobb oldalra csúszott, és a próbaadag érzéstelenítõ is azzal kezdte, hogy a jobb oldalam mozgáskészsége jelentõsen romlott.
Persze ez mással is megeshet, de persze nem ilyen kombinációban és töménységben mert persze ez csak egy része volt a kialakult bonyodalmaknak.
Szóval a másodszori kanül már profi volt, csak hagytam, hogy kihúzzák, így mivel Zsombor 13:20-kor született, másnap reggelig csillagszórózott a szemem a fájdalomtól a gát és annak metszése miatt. Ha még akkor kanülöm lett volna...
Tarts ki mellette! És persze harcold ki a fájdalomcsillapítást utána is.
Csáááá!
Snoopy
snoopy
 


Szervusztok!

Mutét utánni fájdalomcsillapítás. Javasolhatok egy nagyon egszeru, ugyanakkor kiválóan ható eljárást, amit nálunk a kórházban rutinszeruen alkalmazunk? Mi a mutét végén adjuk, de mindenképpen azelott, hogy a spinál/epidurál hatása elmúlna. 100 mg. Voltaren kúp a végbélbe. Olyannyira jó, hogy ezután a szokásos paracetamol, algopyrin elegendo. Ha nem érzékeny a paciens a Voltarenre, nem volt fekélye, nincsenek véralvadási problémái stb., részletesen lásd a tájékoztatót, nyugodtan kaphatja. Szoptatni is lehet, nem lesz hatása a babára. Egyszer a magyarországi praxisba is majd csak bejön a kombinált érzéstelenítés, amikor a helyi érzésteleníto mellé fájdalomcsillapítót is tesznek. Ez sokszor abban az esetben is segít, ha félre megy a kanül.

Üdv: Bunny

Ui: Ha esetleg ritkában is jövök errefelé akkor sem tünök el.
Bunny
 


Egy mondatot elfelejtettem, a Voltaren maximális adagja 150 mg. naponta, tehát 24 óra múlva lehet folytatni tablettában.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Sziasztok!

Az ötlet jó, Magyarországon még sehol sem hallottam, hogy ilyesmit csináltak volna. Kiváncsi vagyok, hogy milyen lehetõségek lennének a bevezetésére.

Lányok!
Hallott valaki Magyarországon olyan kórházról, ahol korrekt a fájdalomcsillapítás? Nem a mûtétek alatt, hanem utána. Úgy szeretnék ilyenrõl tudni minél nagyobb számban...
Nálunk (Magyaro.-n) is van ahol adnak fájdalomcsillapítót az érzéstelenítõ mellé. Márha arra gondoltál, hogy a kanülbe. Ez a módszer általános (állítólag) ott ahol szokványos eljárás a sétáló EDA.
Speciel én nem szerettem volna, ha az enyémbe adnak, mert a gyakorlati tapasztalatok azt mutatták, hogy az érfalaimon kissé átdiffundál az érzéstelenítõ, akkor valószínûleg a fájdalomcsillapító is, az meg nem hiányzott a Zsombornak.
Mindamellett ez is lehet egy lehetõség azok között, hogy hogyan javítsunk a féloldalas kanül hatásán.

No csááááá!
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok, engem nem vágtak és a gátvédelem nem tudom milyen volt de valszeg hatásos mert utána csak egy öltést kaptam ami a kisfiam hosszú körme által okozott (doktornö szerint) seb miatt kellett. A férjem szerint öntötték a kibujó feje köré az olajat, erre nem emlékszem, más dolgom volt.:-) De én sem Mo-n szültem. A szülésben aktivan a szülésznő vett részt, a doktornö azt csinálta amit mondtak neki (álljon ide, hajoljon le, fogja meg stb.) és a végén ö varrt. Végig magázódtunk, szülés után tegezödtünk csak össze.

Az otthonszülés statisztikáira nagyon kiváncsi lennék de amennyire én tudom, nagyon kevés esetük végződik kórházban és eddig egyetlen babát vagy anyát sem vesztettek el otthonszülés közben vagy utána. Persze erre az is magyarázat hogy otthonszülésre (és Ildikó kérlek ne keverd ide a gyermeküket ilyenolyan okok miatt otthon TITOKBAN világrahozó és esetleg aztán "el is tüntetö" anyákat), csak szigorú egészségügyi kritériumoknak megfelelö nök vállalkoznak illetve az Alternatal csak öket "vállalja". Ahol én szültem ott lehet otthon szülni, ott sem sokan csinálják de nem is egy kuriózum, söt TB támogatása is van. Azt a "fejpénzt" amit egy gyerek születésére fordit az ország, ebben az esetben nem a kórház kapja meg hanem a szülésznötöl kapott számla alapján tériti neked a TB (orvos nincs otthonszülésnél). Én szeretnék otthon szülni de persze ez legyen mindenkinek szive joga.

szia
idike
 


Idike, azt hiszem, amirõl belekeversz,az az a gondolatom, hogy a titkon szülõk is vállalják saját életük kockáztatását a titkon (otthon?) szüléssel, nyilvánvaló, hogy amirõl most te beszélsz, az nem az õk esete. Én õket csak azért hozom fel, mert ha bárki úgy véli, hogy ugyan sehol doki, de õ nem megy kórházba, akkor elivleg azt hiszem ezt megteheti. Persze lehet, hogy nincs igazam, erõszakkal kórházba vihetik?
Amirõl te itt beszélsz, az természetesen más.
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


szia Snoopy gratulálok a kisfiadhoz igy utolag remélem jol vagytok sajna nem tudtam elöbb jelentkezni mert csinálták a gépet mi még egyben vagyunk bár egyre fáratab és feszülteb vagyok remélem a kiirt idöpont elöt szülök 296re vagyok kiirva.Hogy van Zsigmond és te hogy vagy hogyan telnek napjaitok? szia BUBU
bubu
 


Szia Bubu!

Bocsi, az ifjú titán nem Zsigmond, hanem Zsombor. Köszi a gratulációt, jól vagyunk. Én tikkadtan és a gátsebemet fájlalva, õ felháborodva az esti lefekvés szükségessége miatt. De teljesen egészségesen és életvidáman, csak azok a fránya büfik ne lennének.

További szemelvényeket olvashatsz az elsõ napok, hetek rovatban.
Mikori is az idõpontod? Sajnos nem tudtam rájönni.
Zsombort az vette rá, hogyí elinduljon kifelé, hogy az utolsó napon bringáztam és terhestornáztam. A Kedvesemet viszont nem tudtam levenni a lábáról. Lehet, hogy az még hatásosabb lett volna. (Szerintem ne hagyd, hogy az ilyen jótanácsokat a párod is lássa, mert elenyészõen kevés pasi siettetné annyira a babák kibújását, mint amennyire a kismamák szeretnék már megoldani szorult helyzetüket)
Hajrá!
Szasz!
snoopy
 


hahó van itt valaki?
Névtelen
 


Hahó, itt vagyunk! Én rendszeresen átnézem az oldalakat, amit frissen látogattak. Julcsi
Julcsi
 


Sziasztok!

Mi a különbség az epidurális és a peridurális érzéstelenítés között? Nálunk a felkészítö tanfolyamon csak PDA-ról volt szó.

Ha EDA nem = PDA, akkor utóbbival kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

Lynn
Lynn
 


Lynn

itt van a PDA valahol a lap alja felé.

és itt az EDA.Véleményem szerint(illetve a leírás) szerint uaz,de nekem nincs tapasztalatom.
Amennyire én tanultam,azt tudom kiokoskodni,hogy mindkettőnek az a lényege,hogy a gerincvelőt körülvevő kemény agyhártyán(dura mater ) kívülre adják az érzéstelenítést.Az epi- mint előtag főlé-t jelent, a peri- pedig mellé,körülötte jelentéssel bír.Vagyis én eszerint azt hámozom ki,hogy mindkettő csak mellé adja az érzéstelenítést,hogy a gerincvelő ne sérüljön.Ezzel szemben a spinális érzéstelenítés magába a gerincvelőbe történik.A gerincvelő latin neve:medulla spinalis

Nem tudom,mennyire voltam világos,de talán nem zavartalak nagyon összeKép

Anyapoc

 
 


Kedves Anyapoc!

Köszönöm a segítséget! Még hogy középhaladó felhasználó! Egyenesen profi! Egyáltalán nem zavartál össze. Bár pontosan én sem látom a különbséget, az a gyanúm, hogy ami a babaneten EDA-ra vontakozóan található, annak a PDA-ra is többé-kevésbé igaznak kellene lennie.

Mégegyszer köszönöm!
Lynn
Lynn
 


Szia Lynn!

KösziKép.
Én akkor is azt mondom,hogy nincs különbség,csak az elnevezésben.Mert mindkettőnél az a lényeg,hogy a gerincvelő köré adjanak érzéstelenítést,így csökkentik a gvelő sérülésének kockázatát.A spinálisnál pedig a gerincvelői csatornába adnak,vagyis behatolnak a gvelőbe.Ezt leginkább az agyfolyadék mintavételhez lehetne hasonlítani.És amennyire én tudom,előzőeket katéterrel,az utóbbit egyszerűen tűvel csinálják.

A kockázat egyébként mindegyiknél nagy,mint minden orvosi beavatkozásnál.

Egyébként mindkét elnevezést használják sok helyen.Talán van aprócska különbség,teszem azt a technikábanKép!

Csak nem EDA-t szeretnél?

Szia,Anyapoc

 
 


Sziasztok!

Lynn!
Az EDA és PDA az ugyanaz. Csak a neve más.

Anyapoc!
A fenti mondat szerint teljesen igazad is van. A spinál azonban csak részben stimmel. A gerinccsatornában ugyanis nincs végig gerincvelő, csak az újszülötteknek. Aztán a gerinc gyorsabban nő, mint a velő. Így szerencsére szó sincs róla, hogy a gerincvelőt meg kellene szúrni. Ott lent csak a gerincvelői folyadék van már, amibe a gyógyszer kerül. Valóvan ugyaninnen lehet mintát is venni.


Snoopy

KépKép
 
 


Szia Snoopy

Az újszülöttben sincs végig gerincvelő,a 3.ágyékcsigolyában végződik.Majd tovább rövidül.
Valójában van gerincvelő is,de ez csak egy vékony,idegszövetet nem tartalmazó szál(filum terminale),de mellette elég nagy mennyiségű gerincvelői ideg is halad még itt,amit viszont meg lehet sérteni.De nem csak az agyfolyadék található itt és nem véletlen,hogy nem igen szabad mozogni a tű bevezetésekor.
Egyébként a spinális érzéstelenítés tényleg a gerincvelőbe,pontosabban a gerincvelői folyadékba(ami a gerincvelőben található gerincvelői csatornában van) történik,míg az EDA a gerincvelőt takaró agyhártya köré,vagyis itt nem kell behatolni a gerincvelőbe.De itt megnézheted,pontosan leírják és le is rajzolják.

Egyébként való igaz,tényleg az ágyéki szakaszból történik a csapolás,hiszen nem véletlenül hívják lumbálásnakKép!


Üdv,Anyapoc

 
 


Szia Anyapoc!

"Csak nem EDA-t szeretnél?" Még nem döntöttem, most gyüjtögetem az információkat. Egyenlöre nem zárom ki teljesen a PDA lehetöségét, de nem is ragaszkodom hozzá foggal-körömmel.

A kórház szüléselökészítö tanfolyamán azt mondták, ha nem zárunk ki teljesen egy esetleges PDA-t, azt már a kórházi felvételkor jelezni kell, mert akkor rögtön elvégeznek néhány szükséges elökészítö vizsgálatot. Ez persze nem jelenti azt, hogy rögtön "szúrnak" is. :-)

Jól látom a hozzászólásaidból, eü-szakember vagy? Akkor biztos jobban tudod, milyen vizsgálatok ezek, és miért kellenek.

Üdv
Lynn
Lynn
 


Szia Snoopy!

Köszönöm a tömör, egyértelmü választ.

Egy régebbi hozzászólásodban olvastam, hogy EDA-s szülést terveztél, mint altatóorvos, biztos mindenkinél jobban ismered elönyeit, hátrányait. Ha nem találod tolakodónak a kérdést, "élöben" milyen volt?

Üdv
Lynn
Lynn
 


Szia Anyapoc!

Az újszülöttben végig lévő gerincvelőt úgy értettem, hogy azon a szakaszon is van belőle, ahol felnőtt korban már nyugodtan manipulálhatunk (a sacralis szakasz már akkor is csak az idegek kilépésére szolgál). A gerincvelői és agyfolyadék, hivatalos nevén liquor nem csak az agykamrákban és a gerincvelő középső csatornájában lelhető fel, hanem kívülről is borítja az említett idegszöveteket. A Th12, L1 alatt becsszóra nincs gerincvelő. A filum terminale a maradványa. Az idegek, amik a megfelelő csigolya nyilásán szeretnének kilépni (ahol újszülöttkorban is tették) valóban ebben a viszonylag nagy mennyiségű összefüggő folyadéktérben futnak lefelé és a lassan beszúrt tű elől ügyesen elúsznak. Amikor egy ilyen ideghez mégis hozzásúrlódik a tű, akkor éles, villámláshoz hasonló érzéssel fut végig benne az ingerület.
Mozgó célpontra elég nehéz lőni. Spinálnál és lumbálásnál azért kell mozdulatlannak maradni, mert a gerinc csontos, porcos részén elég kicsi a nyílás, amit el kell találni, hogy a csatornába jussunk.Ráadásul csak akkor van esélyünk, ha az ágyéki szakasz homorulatát a páciens, vagy a segítők megszüntetik, azaz a beteg leengedi a vállait és úgy domborít, mint egy jól szituált macska ébredés után.Kép

Tök jó, hogy hozzáférhetők az ilyen oldalak a laikusok számára is, bár ez nem helyettesítheti az orvostól származó személyes felvilágosítást, hiszen nem jut mindenkinek internet. Viszont akinek igen az egészen részletes kérdéseket tehet fel az ámuló anesztesnek az anamnézisfelvétel során. Kép

Snoopy

KépKép
 
 


Szia Lynn!

Az elsőt sikerült is EDA-ban szülnöm, bár alapvetően azért mentem olyan helyre, ahol 24 órás (megbízható) EDA van, mert még nem láttam olyan szülészt, aki a gátmetszés varrásához tudott volna megfelelően érzésteleníteni. Első szülésnél majdnem tuti a gátmetszés, ami állítólag fájás közben nem is fáj (azért így a második után vannak fenntartásaim, bár igaz, hogy a legtöbb általam látott gátmetszéshez is adnak némi lidokaint), de a varrogatáskor eddig még mindenki jajongott és tekergett a tű alatt. A korrektül vezetett EDA-s szüléseket kivéve.

Élőben ilyen volt: "Következett az ED kanül beapplikálása a hátamba. Úgy gondoltam, hogy csak akkor kérek bele gyógyszert, ha már nem bírom tovább, de jobb, ha a hátamban van, mert ilyen kellemes hangulatban mégiscsak kényelmesebb üldögélni, mint a fájdalomtól szenvedve.
A lokálozás közben tudatosan nem akartam mozdulni, reflexesen mégis ugrottam egy kicsit, de akkor még lehet. Utána persze már csak a matatást éreztem, ahogyan mondani is szoktam, amikor a felvilágosítást végzem. A kanül bevezetése feszítõ érzéssel és kifejezetten jobb oldali villámlással járt. Ez nem volt véletlen. A próbadózis érzéstelenítõ, ami ilyenkor kötelezõ és illik semmilyen észlelhetõ hatással nem bírnia, mérsékelten elzsibbasztotta a jobb oldali lábamat. Azért nem csüggedtem, juszt is sétálni fogok, ha akarok.
Megérkezett a doktorom (dr Mihályi István) és azzal a hírrel örvendeztetett meg, hogy az események tempósítása érdekében burokrepesztést kellene végeznünk. Viszont, bár maga a repesztés nem fáj, de az óvatos magzatvíz leengedés, illetve a mérsékelt tágulás elősegítés nem mondható kellemesnek, valamint erre a fájások rendesen neki szoktak lódulni, ezért az érzéstelenítõ adagolását javasolja. Kötélnek álltam és egy töredék dózis Marcaint kértem a barátnémtõl.
A burokrepesztést követően 15-20 percen belül a tízperces, kellemes kis kontrakciók 7, majd háromperces, jelentősen erősebb fájásokba mentek át. Aminek során bebizonyosodott, hogy a kanülöm olyannyira jobb oldalon kanyarog, hogy a bal oldalon kitűnően élvezhetem a csillapítatlan fájdalmakat. A jobb oldalam persze mintha nem is létezett volna. Persze vajákoltunk ahogy ilyenkor lehet, kintebb húzták, bal oldalra feküdtem, amíg az érzéstelenítőnek kötődnie kellett, de a helyzet nem javult. Még erős és lelkes voltam, és azt vallottam, hogy a gátmetszés úgyis a jobb oldalon van, ha van, úgyhogy annak érzéstelenítése megfelelő lesz, hát maradjunk, ahogy vagyunk.

Ha nincs kitolási inger, mondá a doktor, akkor majd félóra múlva megnéz megint. No nem, én már azt hittem, hogy nekilátunk az akciónak! Még egy fél órát nem bírok ki tétlenül! Szúrjunk akkor másik EDA-t. Ez hogy úgy mondjam nem szokványos eljárás, ilyen nyitott méhszájnál,de sosem lehessen tudni, ha mégis császármetszésre lenne szükség akkor ez a mostani biztosan nem lesz elég, és különben is, arra a félórára is nagyon jól jönne a fájdalommentesség.
Az volt az általános vélekedés, hogy a buksi lezökkenésében sokat segítene a húgyhólyagom kiürítése (ami sajnos akkor már nem állt saját fennhatóságom alatt, így kiélvezhettem a csapolás örömeit, amit ugye csak bal oldalon éreztem) és persze az EDA-zás ülő pozíciója is. Két-három ember és egy daru segítségével felültem. Őszintén érdekelt, hogy hogyan maradok a megfelelő pozitúrában úgy hogy nincs kapcsolatom a jobb oldali alsó régióimmal és még csak támaszkodni sem lehet fájás közben. De segítőkész Kedvesem aládúcolt, majd Viki (a szülésznő) gondjaira bízott, mert sürgős relaxálásra volt szüksége lábfeltámasztással, hogy ne szaporítsa a lepadlózó apukák táborát. Színe harmonizált a rajta lévő műtősruha zöldjével. Kriplikommandónkon csak nevetni tudtam. Ildi (a kolléganőm) a nehezített körülményekkel nem törődve, szerintem kicsit tartva attól, hogy ülve szülök villámgyorsan belémvarázsolta szükséges madzagot.
Majd jött a jól ismert: "nagy levegõ, szemet, szájat becsukni és nyomás!!!!" Mivel az EDA most már tök jól hatott azt is kunszt volt kitalálni, hogy mikor is jön a tolófájás, merthogy lent nem éreztem semmit. Tapogattam a hasamat, hogy mikor kemény. Zsombi még mindig a nyakamban üdült és fájásszünetben aktívan rúgkapált. Rájöttem, hogyha hirtelen elfogy a levegő, mert Zsombi bepréselődik a rekeszizmomba, akkor az a fájás.

Ami a gáttájékot illeti remélem én vagyok az elrettentő példa, és ennél rosszabb már senkinek nem lehet, de sokszor megbántam, hogy hagytam kihúzni az EDA kanülömet. Amíg az érzéstelenítő hatott, nem volt semmi baj, később azonban a létezés is nyomorúság volt. A tologatható babakosár járókeretnek kitűnően bevált. Másnap már járni tudtam, de a félfenéken ülés állandósult"

Pár szóban ennyit tudtam róla mondani.
De enélkül is túl lehet élni, ld második szülésem történetét (még nekem is sikerült) Kép

Vizsgálatok a véralvadásra vonatkoznak és 2-3 napnál tovább nem őrzik meg a szavatosságukat. Egy vérvételt és esetleg a karod megkarcolását jelenti kórháztól függően.

Snoopy
snoopy
 


Szia Lynn!

Nem,nem vagyok eü-szakember,csak egyszerű biológia tanár,így Snoopy nyertKép!

Elég régen tanultam ezeket,úgyhogy frissítettem,még jó,hogy vannak ilyen topikok!KépCsak nem akartam annyira belebonyolódni,megszoktam,hogy a gyerekek miatt kicsit egyszerüsítsek!Azért az érdekelne,hogy miért akarsz EDA-val szülni.Csak úgy kíváncsiságbólKép

Snoopy

OK,Te nyertél.Azt ugyan nem írtam,hogy olyan nagyon lent is van még gerincvelő,csak hogy tovább rövidül.Minden esetre,jól elbeszéltünk egymás mellettKép.De legalább látszik,hogyan közelíti meg egy orvos és egy tanár a dolgot!
Ha nem haragszol,elolvastam Lynn-nek írott hozzászólásodat.Nos,örömmel tudatom,hogy az én orvosom akkor az első,aki megfelelően tudott érzésteleníteni a gátvarrásnál!KépSemmit nem érzetem,igaz,belül is varrt,muszáj volt jól csinálnia.Na jó,kicsit hazudok,mert az utsót már érzetem,de nem volt vészes az sem.Csak egy öltésért nem akart egy 3. injekciót beadni már.Egyébként nem is értem,miért nem érzéstelenítenek mindenkit!Én biztosan ragaszkodni fogok hozzá,hogy varrás alatt érzéstelenítsenek,mert minek kínlódjon az ember,ha van megoldás?
A másik,amit nem értek,hogy miért nem lehet mindig felszívódó varratot alkalmazni(talán Te jobban tudod).Én ugyan azt kaptam,de a szobánkban volt olyan,aki nem..Kép
Mivel van összehasonlítási alapod,kíváncsi lennék,hogy hogyan vélekedsz arról,hogy lassítja az EDA a kitolást.Bár ahogy olvastam,a válasz egyértelmű...Kép

Üdv,Anyapoc

 
 


Szia Anyapoc!
Kép

Igen a válaszból kiolvasható, hogy hogyan lassíthat. Ami még közrejátszhat, hogyha nagyon el van dozírozva, vagy... akkor a haráncsíkolt (has) izmok beidegzése is renyhe, azaz akaratlagosan sem tud segíteni a kismama a kitolásban.
A normális EDA vezetés azonban a kitolásból már nem is hat, azaz akkor minden érzéklet és beidegzés fullon van, viszont a kibújást követően egy adag még jár az anyukának éppen a gátmetszés utómunkálatai miatt.
Szerencsés vagy, hogy ilyen profi az orvosod! Kép Ilyen sztorikat csak szájhagyomány útján hall az ember!Az érzéstelenítőt mindegyik doki beadja, de nem jól, jóhelyre, dózisban...Nem tudom, de láttam,. hogy beadták mégis leugrott az anyuka az ágyrólKép
A felszívódó varratok kérdésére nem tudom a választ. Nálunk mindenkinek az volt. Lehet, hogy a doki BIZTOSAN találkozni akar a pácienssel?

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy

Az utolsó kérdés édesKép!Lehet,hogy azért bár nem tudom róla elképzelni.Eredetileg ő lett volna a dokim,de szabin volt(két nap hijjánKép,így mégsem.És nem olyan pénzéhes,ezt többször bebizonyította.Persze nem is fiatal,lehet,a megszokott dolgot szereti.

Nem tudtam,hogy mindenki kap érzéstelenítést,azt hittem,amélkül csinálják,mert hogy sokaknak fájKép.
Ennek nem örülök...

A doki a helyettesítő volt és az ügyeletes is,tehát mindenképp hozzá kerültem volna.Na,róla pl. azt mondják,pénzéhes!Hát,nem tudom....Persze hüvelyi varratot nem nagyon lett volna célszerű kivehetőre csinálni...

EDA-ról én is úgy tudtam,hogy csak a fájások alatt adnak,kitolásnál nem,de számtalanszor olvastam,hogy a kitolásnál szólni kellett,mikor nyomjon a kismami,mert nem érezte a tolófájásokat.

És azt meséld már el nekem,ha nem vagyok indiszkrét,hogy milyen érzés volt kétféleképpen szülni,hogy miért döntöttél EDA mellett és a köv.-nél miért nem!!!

Nekem akkora élmény volt a szülés,hogy 2 nap múlva újracsináltam volna!Na nem azért,mert nem fájt,csak egyszerűen csodás volt!És úgy gondolom,hogy ha nem érzetem volna át végig,akkor nem tudnám így értékelni.Mindettől függetlenül tisztában vagyok vele,hogy vannak olyanok,akiknek van az érzéstelenítésre,mert esetleg félnek a fájdalomtól és a félelem lelassítja a szülést,ha ugyan meg nem állítja.

Ezért vagyok nagyon kíváncsi a Te álláspontodra!

Anyapoc

 
 


Szia Anyapoc!

Érdeklödve várom én is Snoopy elemzését a pro-/kontra-EDA témában.

Megpróbáltam összeszedni, miért hajlok az EDA-ra. Van néhány magánjellegü szempontom, amit nem szeretnék a teljes Internet-nyilvánosság orrára kötni. Írhatok neked a profilodban található címre?

Lynn
Lynn
 


Szia Lynn!

Persze,várom a leveled!

Szia,Anyapoc

 
 


Hali!

Igen, én is úgy gondoltam, hogy másodjára, amikor már csak sikerül lebeszélni a dokit a gátmetszésről, akkor kipróbálhatnám, hogy milyen lehet végigélni a maga teljességében a szülést. Egy vetélést már sikerül, de az azért mégis más (bár nagyon-nagyon fájt).

De az egész mindenségre nem került sor. Itthon zajlott minden. Az össz idő 1 óra 37 perc volt, ahonnan azt tippeltem volna, hogy szülök egyáltalán, az csak 37 perc. Kép
Részletek a szüléstörténetek között.

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok,

látom, hogy itt most nem pont arról van szó, de nem találtam pont az engem érdeklő témáról topikot. A téma a gátvédelemmel vezetett szülés. Első gyerek lesz, mondják, akkor ha kell ha nem vágnak. Na szerintem, ha nem kell ne vágjanak! Másrészt viszont inkább vágás, mint repedés.
Van tapasztalatotok erről? Hol (Bp-en) van olyan szülészet, ahol rutinszerüen tudják a gátvédelmet?

kösz
orsko
orsko
 


Orsko,
Nem tudom miert el a koztudatban az, hogy a vagas jobb, mint a repedes? A repedesnek ugyan vannak fokozatai, de az esetek tobbsegeben, es fokent szakerto segitseggel a gatrepedes egy feluleti serules, mig a gatmetszes minden esetben izmok es szovetek durva atvagasabol all. Engem ketszer vagtak, egyszer repedtem. A vagas hetek, honapok alatt gyogyul, a repedes utan- amit termeszetesen azert ossze is oltogettek- 2-3 nappal mar semmi kellemetlent nem ereztem.
Zsuzsi
 


Sziasztok!

Az biztos,hogy nem mindegy,vágás vagy repedés,de attól is függ,hol keletkezik.

Nekem pl. hüvelyi repedésem volt és még most, 1 év után is fáj.Persze ez nem egyenértékű a gátmetszés illetve repedéssel.

A természetes akkor is,hogy nem vágnak,csak ehhez jó lenne hagyni úgy vajúdni,szülni a kismamát,ahogy neki jó.Hiszen ha hanyatt kell feküdni,vagy félig lehet felülni,lehet,hogy nem jön olyan könnyen a baba,ezért azonnal vágnak.

Azért én is kíváncsi lennék,ha úgy szülhetek,ahogy akarok,repedtem volna-e.Kép

Anyapoc

 
 


Lányok, nekem még a méhem is repedt, amikor oxitocinos turbószülésem volt...KépValójában nem mondhatok semmi rosszat, úgy értem, fájdalmaim nincsenek, de ki tudja, mi lenne, ha megint terhes lennék (Kép), mit bír el egy ilyen méh...
A második szülésem viszont, amelyik "természetességi szempontból" a legkevesebb kívánnivalót hagyta maga után, nem keletkezett semmi gátsérülésem, szülés után egy órával már úgy sétáltam, mint más a korzón. Kép
Kíváncsi
 


Kedves Lányok,

hol történt meg veletek a vágás nélküli szülés? Tényleg érdekelnek az ilyen szülészetek.

kösz
orsko
orsko
 


orsko,
Budai Honvéd, MÁV, Erzsébet Kórház (Sopron). Ez utóbbiban viszont repedtem (mint fent).Kép
 


Orsko!

Otthon.Kép
Snoopy
snoopy
 


snoopy,

nem mernék otthon szülni... legalább is az elsőt nem. Majd a negyediket Kép

orsko
orsko
 


Orsko!

Szent István kórházban kérdezték ha úgy jön ki a lépés akarom-e a vágást vagy nem. Nem akartam. Nem lett. Írtó kedvesek.

Csenge
 


Orsko!

Ezzel úgy voltam, hogy mindet kórházban. Természet anyánk nem hallgatott rám. Kép
És akkor még mondtam is a Kedvesemnek, hogy" vágj el, vágj el, el fogok repedni!!!!" De arra sem volt idő, így maradt a napraforgóolajos gátvédelem. Kép

Snoopy
snoopy
 


Snoopy,
Elolvastam a történetedet KépKép
ilyet még csak sokat próbált parasztasszonytól hallottam: "a Péterkémet (a 4. gyerek) itt a kapuban tettem ki"....
orsko
 


Snoopy,
a spinalis erzestelenites utani fejfajas elkerulesehez en mit tudok csinalni a sok folyadek-ivason es a fekvesen kivul? Mennyi ido a javasolt fekves? Itt 24 orat olvasok, az orvosom "csak" 6-12-t emlitett.

Mas: Gyorben allitolag a spinal es az altatas kozott lehet valasztani, szukseg eseten. Ugy remlik, azt irtad anno, hogy ebben az esetben Te az altatast valasztanad. Fenntartod még ezt? Es milyen ervekkel tamasztanad ala?
Azert kerdem, mert jelen pillanatban ugy nez ki, hogy faros a gyerkocom /38. het/ es a doki szerint -ha nincs semmi gond- siman mehet a huvelyi szules is, de azert szeretnek lelekben es tudasban felkeszulni az esetleges csaszarra is. Koszi.

-Afonya
 
 


Szia Áfonya!

Ajajj!
Félre vagyok értve. Minden esetben a gerincvelőközeli érzéstelenítést választanám. Az egyetlen eset, amikor az altatás mellett döntenék, az, ha már volt postspinális fejfájásom és nem vágyom újra ilyen élményre. De akkor is csak azért, mert kívülállóként nem tudnám biztosan, hogy jobb körülmények között történik-e a spinál, mint a "régi" , ami a fejfájással járt. Újabban egészen vékony, nem hegyes tűvel szúrnak, így a fekvési idő lerövidül akár 6 órára és mellett a fejfájás is ritkább. Egyébként természetesen nem volt mindenkinek (sőt!) akkor sem, amikor vastag tűvel szúrtak, sőt olyan kismamát is tudok, akinek az EDA tű csúszott át spinál térbe (az pedig piszok vastag) és mégsem lett fejfájása. Kell hozzá hajlam is.

Tehát spinálra szavazok előzetes fejfájásos tapasztalatok nélkül.
A másik eset, amikor biztosan altatnak, ha a baba, vagy Te életveszélyben vagytok. Akkor a leggyorsabb módja a megmentésnek. A babát 3 perc alatt ki lehet kapni és már lehet is segíteni rajta, ha szükséges. Anyai oldalon az életveszélyes helyzetek intubálással, lélegeztetéssel szoktak járni, akkor pedig úgy is el kell altatni a veszélyben lévőt.

Azért jobb a spinál, mert:
-A baba nem jut hozzá altatószerhez
-Jelen lehetsz agyilag a szülésednél (kérhetsz szorongásoldót, ha kell)
-Születése után rögtön láthatod a babát
-Műtét után rögvest melletted lehet, mert nem vagy kába (kell egy nővér, aki segít a mozgatásában)
- Az anesztes nem görcsöl azon, hogy kiemelésig mennyi altató, zsibbasztószer jutott a dedbe.
- A nőgyógyász rendesen, szépen operálhat, nem kell brutális gyorsan utat nyitni a dednek, hogy még a lórúgás jellegű anesztes gyógyszerek előtt kimentse a gyermeket.

Mit tehetsz a fejfájás ellen? megelőzésként semmi mást. Esetleg hosszabban fexel, mint a javasolt. Ha már fáj, akkor előnyben részesíted a fekvés, úgy, hogy nyomja valami a hasadat (pl homokzsák), erre hamar rájössz. Sok kávét iszol (a koffein segít, hogy hogyan, azt ne kérdezd), szólsz a nővérnek, orvosnak, ha látod, akkor az anesztesnek (vagy bármelyik anesztesnek), ők javasolnak infúziót kegy- és vegyszerekkel. Illetve súlyos kórság esetén és anesztes tapasztalatok esetén saját véredet fecskendezhetik a szúrás magasságában az epidurális térbe(újabb hátszúrás) és arra azonnal megszűnik a fejfájás.

Ennyi jut eszembe.
Kérdezz még, ha van még mitKép....!

Snoopy

KépKép
 
 


Snoopy,
koszi a kimerito valaszt, mar mindent tudok es ertekKép

Mas: ha megis altatasra kerul a sor /gyakorlatlan anesztes vagy surgosseg miatt/, akkor erdemes-e megmutatni a tavalyi pajzsmirigymutetem altatasi papirjat, az utani hanyasomatKép es az intubalas miatti egyhetes nemasagom, ill. suttogasom?

Olvastam valami Voltarenes kuprol is, kombinalva mas, fajdalomcsillapitoval. Ebben mar van elorelepes itthon? Ill. partizanakcioban meg lehet oldani szerinted?

Es ezt a vervisszafecskendezest miert nem csinaljak automatikusan? Kerdezzek még? Mi lenne, ha nem ertenem, mi?Kép

-Afonya
 
 


Sziasztok!
Nekem volt szerencsém a spinális érzéstelenítés utáni fejfájáshoz.
Nagyon pocsék érzés, de elviselhetőKép
Ha feküdtem, teljesen megszűnt a fejfájásom, értsd ezt úgy, hogy a fejletámasztás pillanatában.
Én is kaptam kávét, no nem a kórházit, hanem az anyu hozott be egy jóó nagy adag "hazait", és meglepő módon azonnal használt nekem isKép, míg a kegy- és vegyszerek az infúzióban nem. Pedig a toxémiám miatt igencsak lórúgásnyi fájdalomcsillapítóval láttak el.

Csi
 
 


Most olvasom, milyen baromsagot irtam: megmutatni az egy evvel ezelotti hanyasomat a dokinak... Csi, es bele sem kotottel, mi van Veled?KépKép

Csi,
es mikor "lehet" es mikor "kell" egy csaszarosnak felkelni? El nem birom kepzelni, ilyen dog melegben fel napig mosdatlanul, gyermekagyi verzessel, brrrr...

Raadasul en, ha nagyneha migrenes fejfajasom van, egybol hanyok is, ugyhogy biztassal mégKép Es kavet sem tartunk itthon. Megyek es a korhazi listas topicot kiegeszitem egy doboz kavevalKép Szoptatas mit szol a koffeinhez?

-Afonya
 
 


Áfonya!
Hogy velem mi van? Semmi, csak Te még védett állapotban vagy, nem kötözködöm VeledKép

Hogy mikor lehet, azt felejtsük el, nem szempontKép
Hogy mikor kell, azt Snoopy majd megmondja.
Nekem mondták, hogy "Anyuka keljen fel!", és hipp-hopp fél óra múltán már lábon is voltam.
Enikő (ő "spinálos" császár volt) születése után aznap már tusoltam (kellett is), és sétáltam. A felállás nehéz, aztán már nem vészes a mozgás.
Érdemes kérni egy Algopyrin injekciót a nagy akció előtt, nekem bevált. Sőt, ha nem császárral szülsz, akkor is jó lenne a szülésszel fájdalomcsillapítót íratni, sok helyről hallom, hogy nincsen az osztályonKép
Koffein és a szoptatás: nekem a toxémia miatt a vérnyomásom kezelhetetlenül az égben volt. Mikor szülés után két nappal jött a fejfájás, akkorra sikerült levinni 180-ra, és a nagymennyiségű koffein sem vitte fel-meglepő módon.
Enikő besárgult, és egy cseppet sem lett éberebb a koffeintől, hogy más hatással volt-e rá, azt nem tudom. Azt hiszem, hogy a fájdalomcsillapítók (ami nálam nem használt) sem jobbakKép Ráadásul nálam a császár miatt a tejtermelés később indult be, így a tejmennyiség, amit Enikő kapott, nagyon kevés volt eleve. Fogyott is pontosan fél kilótKép

Csi
 
 


Áfonya!

Felkelés -bár ezt Snoopy már írta- függ a tűtől, van 6, 12, 24 órás tű. Ezt meg az anesztes dönti el. Vagy az eszközhiány, mint nálam, azért kaptam 12 órásat, mert elfogyott a 6 órás!!! (röhej)
Azért amig mozdulni sem nagyon tudsz (zsibbadás), illetve amikor már hasról oldalra próbálsz fordulni és szenvedsz közben, akkor valahogy már nem érzed olyan zavarónak, hogy a fürdés miatt felpattanj!
Ezzel együtt szerintem amire mondják, hogy lehet, akkor érdemes is felkelni. Ez megint kórház+nővérkék függő is, van ahol muszájosan keltik az embert, van ahol bátorítgatják, de nem sürgetik (nekem éjjel 11-re esett volna a 12 óra, naivan azt beszéltem meg az éjjeles nővérkével, hogy inkább alszom az első éjjel és csak kora reggel jöjjön nekem segiteni felkelni. Hiba volt, volt egy szobatársam ugyanilyen csaszis, csak két órával előttem, ő is így döntött mint én, viszont ő folyamatosan kínlódott a méhvisszahúzódása miatti fájdalommal (első gyerekes), és nem hagyott engem sem aludni. Nővérke viszont többet nem tette be a lábát hozzánk....)
Az első felkelés nagyon pocsék, meg még utána is egy darabig minden olyan mozgás, ami hasizmot is használ (köhögés, nevetés is!)
De légy optimista, nem lesz csasziKép!

Ildi

Ildi
 
 


Csajok,
es mennyi ideig faj az ember feje /ha faj/, egy napig csak? /Ha mar volt erre valasz, bocsi, PIldiKép/

Csi,
a Te oriasbebijeidnek fel kilo minusz meg sem kottyan, még pont benne voltak a -10%-ban, nem?Kép

PIldi,
koszi a tapasztalatot. Nem is tudom, nalunk a csaszisoknal is elso perctol rooming van-e.
Optimista lennek en, csak nem hagynakKép

Nadekomolyan: Ti mit valasztanatok -ha lehet alkudni-, egy mondjuk normal meretu gyereknel, masodik szuleskor, de faros es fiu. Csaszit vagy huvelyit? Fokent a baba szempontjat nezve, a nagyobb oxigenhianyos, csipoficamos eselyt es a fiuknal allitolag hereseruleses /?, valahol olvastam/ veszelyt? Es masodlagosan figyelembeveve a szoptatasi nehezsegeket csaszinal, harmadszor pedig az en kinjaimat /csaszi-hasi seb, fejfajas; huvelyi faros-tuti gatmetszes/?

Bocs az offert, de nem talaltam ideillo topicot, ennyiert meg nem akartam nyitni. Juteszembe, akartam is kerdezni, Ildi, mi van Veled, sorban nyilnak a dupla topicok, a reklamok, az ilyen "Ibolya topicja" cimuek meg a 3 hozzaszolasra kalibralt temajuak es Te meg sehol? Belefaradtal?Kép A Szerkeszto egyebkent nezi ezeket neha?

-Afonya
 
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet:

 

cron