Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Olyan anyukák jelentkezését várom, akik gerincérzéstelenítéssel szültek.
Mindkét szülésem császáros volt gerincérzéstelenítéssel.
Az elsonél pár másodpercig éreztem fájdalmat a gerincemben, utána rögtön zsibbadt a lábam, s a mutétbol nem éreztem semmit sem. Utána órákig nem fájt a hasam.
Ellenben most a másodiknál az orvos jó pár percig szúrkálta a gerincemet. Kevesebb anyagot adhatott be, mert éreztem ahogy turkálnak bennem. Utána ahogy kitoltak a mutobol majd szétesett a hasam. úgy fájt.
Szerintem most valamit elszurtak.
Nektek milyen élményeitek volt.

Köszi

Andi
Névtelen
 


Kedves Andi!

Nekem hatszor szúrtak, mire eltalálták, hogy hová kell. (Fájások közben persze.) Szerencsére ez jó hely volt, mert semmit nem éreztem, (megkockáztatom: el is aludtam közben-utána pedig biztos) se a vágást, se a "matatást". Késöbb sem fájt a hasam. Csak azt a hat szúrást tudnám feledni! Kép

Juca
juca (juca)
 


Kedves Andi!
A szurast joforman nem ereztem, mindenesetre nem tudok visszaemlekezni, hogy fajt volna. Hamar zsibbadtam utana, nem ereztem sem a vagast, sem, hogy turkalnak bennem. Utana sem fajt a hasam egy percig sem.
Anrola
anrola
 

 
 

Sziasztok,
nekem a második császárom volt gerinces érzéstelenítésben. Maga a szúrás nem volt fájdalmas, inkább nagyon kellemetlen, ami akkor a frászt hozta rám, hogy amikor beadta, a jobb lábam elkezdett réngatózni, de azt mondták, ez normális (abba is maradt). Én nagyon féltem attól, hogy nem fog hatni, de minden rendben volt. A vége felé volt olyan érzésem, mintha nagyon égne a hasam (a seb széle). Talán kiment a hatása, nem tudom.
A mûtét alatt elég kába voltam, viszont sokkal hamarabb felépültem mint az elsõ császár után.
Az szerintem nagyon jó, hogy mi is meglátjuk így a babákat születésükkor, nem csak órákkal késõbb...
zsóka (zsók
 


Kedves Andi,
megkérhetlek, hogy tegyél egy kettest vagy valami más ismertetõt a neved után, mert én is Andi néven levelezgetek már elég rég óta. Köszi! Andi
andi
 


Sziasztok! Én is császáros vagyok, 3 évvel ezelőtt altattak, most 2 hét múlva EDA-val fogok szülni a Péterffy-ben. A "gyengéd császár" miatt választottam a kórházat (előző máshol volt). Ha valamelyikőtök szült a Péterffy-ben, szívesen venném, ha leírná a tapasztalatait. Köszi! Evey
Evey
 


Szia Evey!

Én a Péterfyben szültem ez év februárjában császárral, igaz természetes szülésnek indult.Nekem nem volt semmi rossz tapasztalatom, egy szúrás volt és a műtét alatt fájdalmat nem éreztem csak furcsa volt ahogy rángatnak két oldalról ( amikor az izmokat tágították).A műtőbe kerülés és az összevarrás között kb:20-30 perc telt el.A műtétre 2 órára ment ki az érzéstelenítő hatása. Az első nap nagyon kellemetlen a seb miatt, de erőltetni kell a mozgást és akkor hamar rendbe jön. Az orvos és az összes asszisztense nagyon kedves volt és ez volt ott a többiek véleménye is. Nagyon sok császáros volt, és mindenki hasonló tapasztalatokkal. Szóval sok sikert.

Bea
bea (bea)
 


Szia Bea!
Köszi szépen, hogy megosztottad a
tapasztalataidat, biztos "kellemesebb" lesz a 3 évvel ezelöttinél, ahol vágtak mindent és 1 nap múlva kellett felkelni, de kellett 3 nap, mire normálisabban tudtunk mozogni.
Még megkérdezném, hogy mikor adták oda a babát elöször szopni a császár után?
Evey
Evey
 


Sziasztok!

nekem szépen hatott az érzéstelenítõ, egy darabig. Aztán egyre inkább éreztem, mintha nyomogatnák a hasamat. Ekkor az aneszteziológus altatót tett az infúzióba. Ebbe viszont megpróbáltam belefulladni, mert úgy akartam elaludni tõle, hogy nem vettem levegõt. Így aztán nem hagytak aludni.... Még az intenzíven se hagytak, na ott nem direkt, csak állandóan lázmérõ, ivás, szomszéd ágyas nyögött stb-stb.
Amúgy javallom nektek a másik császáros topicot! (szülési esélyek császármetszés után), igaz a cím mást sugall, de ugyanígy a császárainkat dumáltuk ki.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Evey!

Még annyit, a férj is bent lehet a császárnál így legalább, ha Te nem is tudod Ő megfoghatja a babát.Nekem is a férjem hozta oda, hogy megpuszilhassam.Engem este 9-kor császároztak és másnap reggel hozták a babát.Ha neked programozott császárod lesz, gondolom azt délelőtt csinálják, valószínű estére már megkapod, elöbb úgy sem nagyon tudnád ellátni.Ugyan te már tapasztalt anyuka vagy (nekem első baba), de sajnos a csecsemősök nem túl jók.Ez nem csak az én véleményem, hanem az akkor szült kismamáké és egy másik topickban is sokan így nyilatkoztak.Mindenre válaszolnak amit kérdezel, de maguktól nem nagyon segítenek.
Ha valami még érdekel szívesen válaszolok.Egyébként kinél szülsz?

Bea
bea (bea)
 


Szia Bea!
Kösz az infót, valószínüleg délelött megcsinálják a császárt, azt mondta a dokim, hogy kb. 3-4-5 órát hagynak elötte vajudni, de még szerintem akkor is kb. 14-ig megleszünk. Remélem most szerencsésebb leszek, mert az első babámat csak a 3 nap után mutatták meg egyáltalán, mert sajnos az intenzíven kellett lennie. (7/9 volt az Apgarja)
Igen én már tapasztaltabb vagyok babailag, úgy hogy a csecsemösök tehetnek egy szívességet, ha olyanok lesznek. Ugyis az a megszokottabb dolog, hogy a tapasztaltabb anyukák segítenek a többieknek, ahol tudnak. Sajnos a férjem nem bírja a kórházi légkört, úgyhogy valószínüleg kint várakozik, de az anyukámat sikerült befüzni.
Mi a véleményed a fizetös egyágyas szobáról, tudsz róla valamit?
Ja, egyébként a Czikmántory Péternél fogok szülni, te kinél szültél?
Ha már ilyen jól összeismerkedtünk leírom, hogy a kisfiam március 21-én volt 3 éves és Krisztián Zsolt a neve, ez a baba pedig Adrián Zoltán lesz.
Neked hogy hívják a babádat?

Szia Ildi!
Kösz az infót Neked is, közben én is rátaláltam a másik topicra, már írtam is bele. Ismerösek az intenzíves tapasztalataid, minket is mindig zargattak valamivel, mondjuk én azt sem tudtam egy darabig, hogy ki vagyok, amíg nem ment el a hatása az altatonak. Azért gondoltam most az EDA-ra. Remélem jobb lesz.
Evey
Evey
 


Sziasztok!
Gerincvelõközeli érzéstelenítésem még nem volt, de hamarosan lesz, merthogy a 36.hétben járok, és EDA-ban szándékszom szülni. Viszont csináltam már jópárat, merthogy altatóorvos vagyok. Nem tudom biztosan, hogy mindenki tudja-e köztetek, hogy mi a különbség a kétfajta gerines mûvelet közöztt. Pedig talán érdemes, hogy tudjátok, hogy mik a jellemzõik, ha lehet közöttük választani.
A szúrás- gyors zsibbadás csak mûtéthez, tehát csaszihoz adott érzéstelenítõ, amit a gerincvelõ körüli folyadékba adnak, és ha eleget, akkor gyors teljes zsibbadást okoz. Ha nagyon óvatosak, akkor nem lesz bénulásosan mély a zsibbadás, de csak akkor elfogadható, ha az éles fájdalom nem érezhetõ. Sajnos itt utólagos pótlásra nincs lehetõség, ezért csak az infúzióba adhatnak kiegészítést, vagy ha egyáltalán nem hat (extrém ritka, különlegesnek kell hozzá lenni, vagy a doki nem lelte meg a pontos helyet, de ennek még a mûtét kezdete elõtt ki kell derülnie), akkor altatás következik. Szóval ez az érzéstelenség jobbára mély, de utána 12-24 óráig nem lehet felülni, felkelni, viszont az ember sok infúziót kap és sokat kell innia. Elõfordulhat utána erõs fejfájás.
Az EDA egy vékony csövecske behelyezését jelenti egy réteggel kijebb, azaz nem úszkál a folyadékban, mert a hártya túloldalán van. A megtalálása kicsit nehezebb, no meg persze bonyolultabb betenni a csövecskét, mint csak injekciót adni oda mélyre. Így ez egy kicsit hosszabb ideig tart. Fájnia nem szabad, mert érzéstelenítõt a bõrbe is adnak, mint ahogyan a másik érzéstelenítéskor is. Ami jó benne, hogy mivel bármikor, bárhogyan adagolható az érzéstelenítõ, így szülési fájdalmat is csillapíthatnak vele, ha mûtétre kerül a sor, akkot töményebb, több érzéstelenítõ annyira elzsibbaszt, hogy metszeni is lehet, és ha mûtét után is bennhagyják a csövecskét, akkor mûtét utáni fájdalomcsillapításra is alkalmas. Viszont annyira nem lesz mély a mûtét alatti zsibbadás. Minden érzéstelenítéskor ele kell mondania az aneszteziológusnak, hogy éles fájdalmat nem, de nyomást, húzást, feszítést érezhet a páciens a mûtét alatt. Ez sokkal érvényesebb az EDA-ra. Gyakran látni a kismamákon, hogy a baba fejének kiszabadítása nem kellemes dolog, mert akkor nagyon kell húzni, tolni a babát, hogy kiférjen a divatosan szûk nyíláson, de ha minden szép és jó, akkor olyan az egész, "mintha kiscicák játszanának a hasamon"-egy császáros kismama mondata. Mindig ezt szoktam elmesélni a nagyon izguló kismamáknak. Ami a procedúra gyorsaságát illeti: az egyszeri szúrás(spinál) legrövidebb ideje elõkészítéssel együtt kb 3 perc, a másiké kb 6-10. Ennyit mindenképpen ki kell bírni. Sajnos ahogy az infúzióbekötés is lehet többszöri próbálkozás, úgy ezek is lehetnek nem olyan egyszerû dolgok, nem mindenkinek ugyanolyan a gerince. Lehet, hogy máshogyan áll a csigolyája, vagy nagyon kemények a tartószalagok, esetleg vizes a kismama háta, márhogy a bõr alatt, vagy esetleg nehezítheti a dolgot az erõteljes elhízás is és persze lehet gyakorlatlan a doki, vagy lehet rossz napja. Mindenkinek saját lebontási gyorsasága van, így olyan is van aki fél napig zsibbadt még, és olyan is, aki nagyon hamar kér fájdalomcsillapítót. Az esetek 99.75%-ában a mûtét idején teljesen jó a fájdalomcsillapítás.
EDA nem minden kórházban elérhetõ még. Sajnos.
Most ennyit. Ha tudok segíteni, akor nyugodtan kérdezzetek, akár emilben is.
Sziasztok!
Snoopy
bertagab@freemail.hu
Névtelen
 


Szia Snoopy!
Köszi, hogy leírtad mindezt, megnyugtató dolog, hogy egy orvos is beleír, föleg arról, ami minket érdekel.
Annyit én is tudtam, hogy a spinális és az epidurális között mi a különbség, hála istennek a Péterffyben epidurál van. Az után ugye nem létezik fejfájás, mert nem kell átszúrni az agyburkot? Mondd meg, ha hülyeségeket írok!
Más: hogyan tudsz hosszú Ö-t írni?
Szia! Evey
Evey
 


Szia Evey!

Igazad van, az EDA-nál extrém ritka a fejfájás, merthogy ahogyan profin írtad, nem kell átszúrni az agyburkot. Persze, mint minden gyógyszerre minden mellékhatást ráírnak, így itt is el lehet mondani, hogy volt már rá példa, ami lehetett attól, hogy véletlenül egy picit mégiscsak átcsúszott a tû, az a hártya ugyanis nagyon vékony és a rés, ahol meg kell állni igen szûk, no meg persze elõfordul pont rosszkor megmozduló kismama is. De lehet azért is, mert a delikvens pszichésen bármire képes, vagy pedig olyan okból, amire az orvostudomány még nem talált magyarázatot.

Ami a hósszú õ-t illeti, fogalmam sincs. A billentyûzet tudja. Itt lenyomom, a képernyõn meg megjelenik.

Csáááá!
Snoopy
Névtelen
 


Szia Snoopy!
Köszi a felvilágosításokat, most már úgy érzem mindent tudok, csak tüt ne lássak, mert rosszul vagyok még a vérvételnél is.
Most már hamar túl leszek rajta, remélem nem lesz gond, mert elég sok gyógyszerre vagyok allergiás, de gondolom nem csak egyféle van.
Kapsz már jobban levegöt? Most már lejjebb kellett szállnia a hasadnak, ha jól számolok?!
Evey
Evey
 


Sziasztok!
Remélem még valaki tud nekem válaszolni, mielött pénteken befekszem a kórházba?!
Sajnos teljesen zárt és hátrahajló a méhszájam, így azt mondta a doki, hogy nem tud burkot repeszteni és vajúdás nélkül kell megcsinálni a mütétet. Azt is mondta, hogy megpróbál kézzel tágítani, erröl van valakinek valamilyen élménye?
A barátnöm szerint nagyon fáj, a doki szerint nem.
Mondjuk a doki férfi, ezt honnan is tudhatná, hogy mennyire fáj.

Snoopy!
Egy szakmai kérdés: Olyat szerinted lehet csinálni, hogy oxitocin infúzióval elindítják a fájásokat, de közben EDA-val fájdalomcsillapítanak?
Nagyon nem szeretnék vajúdás nélkül szülni!!! Annyira sajnálom a babát, hogy csak úgy kikapják onnan. Mit lehetne tenni szerinted?
Válaszolj légyszi hamar, teljesen meg vagyok már zavarodva, akárhová írok mostanában nem nagyon kapok választ senkitöl, csak töled!
Hol vagytok többiek?
Evey
Evey
 


Evey, vagyok, olvaslak, de nem tudok okosat írni. Egyfelõl már sok babát kikaptak csak úgy, szóval azért ne rettegj ettõl annyira.
Szerintem az oxytocin és az EDA nem kell, hogy bántsák egymást, de nem vagyok orvos.
Kézzel tágítani egy zárt, hátrahajló méhszájat? Rémesen hangzik. Én olyat tudok, van doki, aki megnézi mennyire van nyitva alapon kicsit besegít, na ez szar érzés. De egy teljesen zártat??? Akkor már inkább csináljanak olyan méhszájérlelõ zselés dolgot, mint nekem 1993-ban. (az totál fájdalmatlan, rákeni a zselét, és elindulnak a dolgok) Kérdezz rá! (valamelyik topicban elmeséltem ezzel a saját esetemet valakinek nemrég, talán a másik császárosban?)

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szia Every!

Nálam az elso császár elott adtak infúzióban egy kis oxitocint. Most a másodiknál nem. Mindkét baba Apgar-ja 9/10 lett. Hál' Istennek az állapotukban sem volt különbség!
Nekem is azt mondták, hogy erosen hátrahajló méhem van és borzasztóan nehéz lesz teherbe esnem.
Nos mindkét alkalommal egybol sikerült.
Ennyit errol!

Szia
Andi2
andrea (andrea)
 


Szia Evey!

Nálunk az összes indított szülést EDA mellett csinálják, mert az oxitocinos (merthogy az indításhoz mindig jár ilyen infúzió) fájások állítólag sokkal erõsebbek és fájdalmasabbak. A kézzel tágítás valóban horrorszerûen hangzik és ahogyan emlékszem a látványra fájdalmas is. De az EDA pl ennek a fájdalomcsillapítására is alkalmas. Valószínûleg a babát teljesen hidegen hagyja, hogy vajúdtál-e elõtte, vagy sem. Állítólag a tágulási szak nagy részét végigalusszák.
A méhszájat sajnos muszáj kinyitni, merthogy különben nem tud rendesen kifolyni az a sok véres-nyákos mindenség, ami a lepény helyének gyógyulásakor keletkezik. Alkalmas arra is, hogy jól és azonnal lássák, ha a baba után túlsádosan vérezne a nyálkahártya maradványa. Ezt a méhszájnyitást, viszont mindegy, hogy mikor csinálják meg (szerintem), nálunk soxor csak a császármetszés közben.
Biztos, hogy császároznak? Miért?
Szia!
Snoopy
snoopy
 


No még egy pár kiegészítés.
Bocsi az Every-ért, csak elírás.
Szóval Evey!

Milyen gyógyszerekre vagy allergiás? Érzéstelenítõre is?
Asszem a természetes szülés vagy epidurál topicot érdemes elolvasni az érzéstelenítõk fajtája végett. Bunny írt róla részletesen, aki azóta viszont eltûnt. Szerintem õ is aneszteziológus.

Hogy a hasam lejjebb szállt volna, az nekem még nem tûnt fel, de lehet, hogy csak a kismanó nem tud számolni. A medencém már hónapok óta úgy fáj, mintha rég beékelõdött volna. Levegõ éppen úgy, mint eddig.

No most már befejezem.
Sziasztok!
Snoopy
snoopy
 


Szia Evey!

Írtam neked a másik topicba is, nem tudom, hogy még el tudod-e olvasni, mert látom holnap fekszel be.Én Tarnóczi Péternél szültem és, mint a másik topicba is írtam Cser Kata volt a szülésznőm.A kislányom neve Liza Anna.A szobáról annyit, hogy egy ágyas szoba egy van ez is alapítványi ami annyit jelent, hogy az adott cég élvez előnyt a szobával.Amikor én szültem dönping volt és nem tudtam bejutni oda, de az első napokban még 2 ágyasba sem.Utólag nagyon nem bántam, mert nagy segítség volt első nap, hogy nem vagyok egyedül, nehéz volt a mozgás.Amint a 2 ágyasban üresedés volt oda mentem.Ott van tévé, zuhanyzó, hűtö.Én úgy tapasztaltam, ha van elég szabad 2 ágyas úgy helyezik el a kismamákat, hogy egyedül tudjanak lenni.A fizetendő összeget a végén kell befizetni egy csekre, alapítvány javára.Remélem levelemet még el tudud olvasni és sok sikert a holnapi naphoz.


Bea
bea (bea)
 


Szia Snoopy!

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha jól értettem a császár közben is tágítanak. Bocsi, de én teljesen el voltam zsibbadva, így nem éreztem semmit sem, szóval kézzel tágítottak?
Én eddig azt hittem, hogy a rám kötött "szívók" (hát ez nagyon szakszeru, mi?) intézték el a nagyrészét.
Köszi
Andi2
andrea
 


Szia Andi2!

1-2 ujjnyira tágítanak a csaszi közben is, de akkor nem kívülrõl befelé,hanem belülrõl kifelé, mert az is kézre esik, de általában, vagyis amikor én láttam akkor mûszerrel ún. Hegarral csinálták. Fájni éppn úgy nem fájhat, mint ahogyan a mûtét sem, nem csoda, ha nem érezted. A szívó azt tudja kiszívni, ami benn van. Azaz a magzatvizet, ill. a metszésekbõl származó vért. A késõbb termelõdõ maszatoknak egyedül kell kiürülniük.

Remélem Evey mindent el tudott olvasni, amit írtunk neki, csak nem volt ideje válaszolni.
Sziasztok!
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok Lányok!
Tegnap is itt voltam, leírtam vagy 20 sort és egész egyszerüen nem sikerült felraknom.
Szóval: A méhszájat csak akkor tágítaná, ha egy kicsit már nyitva lenne. Megpróbálom kérni az oxitocin-EDA kombinációt, ha nem akarja, akkor müt csak úgy. Látom itt többeknek volt császárja vajúdás nélkül és még senki nem panaszkodott. Nekem egy orvos mondta, hogy azért kell a vajúdás, hogy ne érje stressz a gyereket és a késöbbiekben ne legyen zárkózott, ingerült gyermek. Mi a véleményetek erröl?
Allergiáim: penicillin, sumetrolim, amidazophen, cataflam.
Az elözö mütétem 12 óra vajúdás (szük 1 ujjnyi voltam csak)rossz szívhang, altatás...
Ez van a zárójelentésen: IU retardatio, meconiumos magzatvíz, fenyegetö IU asphyxia.
2360 gramm volt a 41 héten a fiam.
Mondta a doki, hogy a műtét közben fog valószinüleg csak tágítani.
Bea! Kösz az infót a szobákról, remélem most nem lesz teltház.
Köszi mindannyiótoknak a gyors válaszokat!!
Gondoljatok rám hétfön!!!
Puszi, Evey
Megpróbálok este még benézni.
Evey
 


Sziasztok! (foleg Andinak)

Nekem is ket csaszarom volt.Az elsonel majdnem megfulladtam,vagy legallabbis ugy ereztem.Egybol elkaptak a zsibbasztast,de meg le sem fekudtem az asztalra mar nem kaptam levegot es mozdulni sem tudtam.Elkezdtem kiabalni levegoert,erre ramnyomtak egy maszkot es ezzel megszakadt a film.
Mikor felebredtem mar kesz volt minden,agyereket is elvittek mar.Mar ot eve ennek de meg nem dolgoztam fel teljesen ezt az elmenyt.Szornyu volt.
A masodik mutetnek bizony felve mentem neki,mert kisertett az elso mutet rossz emleke.Masodszor bizony nehezen ment a zsibbasztas,45 percet szurkaltak mig vegul eltalaltak.Mar elore szoltam,hogy kerek oxigent,nehogy ugy jarjak mint elobb.Hala Istannek most minden jol ment es a gyereket is lathattam azonnal.Mar elore szoltak mikor vettek ki a gyereket,hogy vigyazzak mert most fog fajni a legjobban ,de oromomre nem ereztem semmit.Utana aztan szornyen kezdett razni a hideg meg nagyon fajt a hasam is.De tuleltem.
Hat igy tortent.
Hilda
 


Szia Hilda!

45 perc! Nekem a másodiknál óráknak tunt az az ido mire megtalálták a pontos helyet.
Neked is annyira fájt?
Az elsonél én egybol kaptam oxigént az orromba egy vékony csovön. Mind a kétszer rosszul lettem.
Hányinger, szédülés, gyengeség, mindjárt elájulok érzés.
Ilyenkor elkezdte állítgatni az orvos a mutoasztalt. Tudod a mai modern asztalok!!!
Akkor Te is megszenvedtél ezekkel az érzéstelenítokkel. Lehet, hogy az elsore allergiás voltál?
Szia
Andi
andrea (andrea)
 


Kosz,Andi,hogy maris irtal.
Most jut eszembe,hogy a masodik mutetnel nekem is igazgattak az asztalomat.Es bizony nagyon fajt amig szurkaltak.Nem szamoltam ,de azt hiszem minimum husszor szurtak.
Nem,az elsore sem es a masodikra nem voltam allergias,ugyanis a gerinerzestelenitest Xilinnel vegzik,ugyszinten a fogzsibbasztast is.Mar huztak nekem fogat azelott es nem volt semmi gond.Ha valamire egyszer allergias valaki akkor eletveszelyes kiserletezni az illeto anyaggal rajta.
Hilda
Hilda
 


Sziasztok!
Épp hogy csak beköszönök, mindenkinek minden jót, jövök, amint tudok.
Evey
Evey
 


Szasztok lányok!

Micsoda rámtörténeteket írtok!
Ne csináljátok, teljesen megrendül az altatóorvosi szakmába vetett hitem. Hússzor érezni, hogy szúrnak? Horrorszerû. Hivatalosan a mély szúrás elõtt a bõrbe és alá is kell érzéstelenítõt adni, akkor már a többi szúrás nem is fáj. Ebbõl az kis érzéstelenítõbõl pedig legfeljebb 3 lehet, mert ennyi csigolyaközötti résben lehet próbálkozni, a többi már nincs jó helyen. Az, hogy ha nehéz megtalálni a rést jelentheti azt, hogy hosszú ideig tart, de fájnia nem szabad, legfeljebb nagyon kényelmetlen lehet azt a helyzetet megtartani, amit a doki kér.
Az érzéstelenítõk: Magyarországon a bõrbe a Lidocain az elterjedt (amit a fogászatokon is használnak), a mély érzéstelenítéshez leginkább Marcaint használnak, ami másik csoportba tartozik. Ha az ember az egyikre allergiás, akkor általában a másikra még nem. Szerencsére.
Hilda!
Miután felébredtél senki nem magyarázta meg, hogy mi is történt az elsõ mûtétnél? Nem csodálom, hogy tartottál a másodiktól. Nagyon bátor cselekedet volt, hogy belementél a következõ érzéstelenítésbe is.

A legtöbb helyen az érzéstelenítéshez automatikusan jár az oxigén. Csaszihoz pedig, tekintettel a babócára, remélem mindenhol kötelezõ.

Az asztalállítgatás azért fontos, mert az érzéstelenítõ általában nehezebb, mint a folyadék, amibe adják és a gravitációtól függ, hogy hol helyezkedik el. Ha a mama feje lent van, akkor magasra folyik a gerinc mellett, és olyan helyeket is elzsibbaszt, amit nem kellene (pl.nehezebb lehet a levegõvétel), ha túlságosan fent van a mama feje, akkor pedig nem zsibbad el kellõ magasságig és csak lábmûtéteket lehetne végezni. Ha eltelt 15-30 perc a beadás után, akkor az érzéstelenítõ már odakötõdött az idegekhez és nem mozdul, ha a testhelyzet változik, akkor sem.

Sziasztok!
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!

Snoopy, megnyugtatlak, oxigént automatikusan még a SOTE I-en sem használnak, én legalábbis nem kaptam (spinális, császár, ikrek miatt, elõre tudva, 1995-ben) Egyébként ugyanitt a nõvérem 2000-ben közölte, hogy Lidokain érzékeny (terhesség alatt lett az), elõre szólt, ezzel együtt végül nem kaphatott epidurált. (a szöveg volt, hogy a, már nem érdemes, b, hogy várni kell az aneszteziológusra ) Sose fog számomra kiderülni miért, a doki "kitörölte" a méhét szülés után, érzéstelenítés nélkül, mert nem került elõ aneszteziológus és nem volt kedve várni. (a gátmetszés varrását pedig altatásban csinálták, szintén a lidokain érzékenységre hivatkozva.) A doki ugyanaz, mint nekem, eddig nagyon hittem benne, meg a klinikában is, de ez az eset, ezekkel a szövegekkel, hogy nincs aneszteziológus? A SOTE I-en? Hát ha ott nincs ráérõ aneszt. akkor mit szóljon más hely?
Ja, még az egyémrõl. A spinális hatása egy idõ után kevés volt, kaptam altatót az infúzióba, viszont ahogy elaludtam volna, az alvással a légzést is abbahagytam. Így végül a lóadag altató mellett nem hagytak aludni (páromnak kellett engem ébren tartani). Az esetrõl a zárójelentésemben semmi nincs, gõzöm nincs, hogy ez miért van és jelent-e a késõbbiekben esetleg veszélyt rám, azaz ez az altatóra való vmilyen érzékenység, és kéne tudnom a nevét, vagy ettõl még az jó lesz nekem máskor, csak valami egyéb oka lehetett?
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szia Ildi!

Az oxigén kérdését még csak nem is értem. Az oxigénszonda ugyan kényelmetlen, a kismamának, de még csak nem is drága. Központi oxigén, pedig már szerintem mindenhol van, úgyhogy a gyakori palackcsere sem lehet az oka a hiányosságnak.
A méh kitörlése érzéstelenítés, vagy altatás nélkül még a mentõellátásban is szakmai hiba. Legalábbis a mentõs tankönyvben is le van írva, hogy ha ilyesmire van szükség, hálistennek ritkán, persze a nõgyógyászatokon hamarabb eszükbe jut, mint egy mentõs szülésnél, akkor ha nincs lehetõség az altatásra, vagy az altatáskor a kismama megfigyelésére, hiszen a mentõn csak egy orvos van, akkor tudni kell, hogy az borzasztóan fáj. Szerintem ha a nõgyógyászok olvasták is ezt a könyvet (muszáj lett volna) , akkor már régen elfelejtették. A nõgyógyászeti könyvekben pedig nem fordítanak elég figyelmet az ilyen apróságokra.
A nõgyógyásszal szemben, aki unalomból, türelmetlenségbõl nem biztosítja egy fájdalmas beavatkozás fájdalomcsillapítását erõs ellenérzésem lenne. Az egyetlen szóbajöhetõ indok, ha a beavatkozás sürgõs, mert a zajló folyamat reálisan veszélyezteti a pácienst. Akár a mamát, akár a babát. Ha ez az indok nem áll fenn, akkor az empátiás készséggel van baj. Az pedig egy nõgyógyásszal szemben szerintem megbocsáthatatlan, mert õ a saját tapasztalataira nem támaszkodhat, csak a beleérzõ képességére. A szakmai szempontok sem lehetnek olyan fontosak. Szerintem.
A gátmetszés varrását a nõgyógyász szokta helyileg érzéstelenítewni, õ más érzéstelenítõvel nem dolgozik, nincs gyakorlata. Biztosan rögvest az altatás jutott eszébe, mint másik megoldás. Ami szerintem nem olyan rossz. Nagyon kevés nõgyógyász tud tényleg minõségin, jól helyi érzésteleníteni.

A csaszid alatti történések valószínûleg nem függenek össze semmilyen érzékenységgel, ami bajt okozhatna késõbb. Az úgynevezett kábító fájdalomcsillapítók csökkentik az ember légzését, de ez teljesen normális reakció. Nem kábító nem lenne elég mûtéti helyzetben, viszont olyan mélyre biztosan nem akartak elaltatni, hogy helyettesíteni kelljen a légzésed, mert az komoly beavatkozásnak számít. Lehet, hogy annyiban különbözöl másoktól, hogy a fájdalomcsillapító hamarabb csökkenti a légzésed, mint másnak. De amikor ilyen gyógyszert kap az ember, akkor erre mindenképpen számítani kell, úgyhogy máskor is fogják figyelni.
Nem csoda, hogy a záróban nincs benne. Lehet, hogy gyakran történik ilyesmi, ott ahol írták. A nõgyógyász írja a zárót, lehet, hogy nem is tudta, hogy miközben mûtöttek ilyesmi történt. Biztosabb mindent akkor, ott, az a altatóorvostól megtudni.
Szia!
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy?
Te Magyarországon élsz? Ha igen, hol, melyik korházban?
Judit
judit
 


Snoopy!
Köszi!
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szia Snoopy!

En Erdelyben elek,s nalunk altalaban az orvosnak van igaza ,akkor is,ha valojaban teved.Az elso csaszarmutetem utan vegigkerdeztem mindenkit akirol tudtam,hogy bent volt a mutoben(nogyogyasz,aszisztensno,gyerekorvos,altatoorvos)es senki de senki nem valaszolt a kerdesemre,hogy mi is tortent a mutet alatt.Sot kitertek a kerdesem elol.Azt mondod ,hogy horrorszeru amit meselek.Meglehet.Elarulok annyit,hogy a masodik mutetemnel(selytem csak)valoszinu,hogy egy altato-alorvos erzestelenitett,kevesebb lehetett a tapasztalata,hogy annyiszor kellett szurnia.(es mellesleg skoliozisom is van,aminek a maximum pontja az L1-nel van,Ugy hogy kotelezo volt a mutet,ha akartam ha nem)
Az asztalallitgatas pedig oldalra volt(balra),nem elora-hatra;mivel haton fekve nem kaptam levegot,izzadtam,hanyingerem volt stb.(vena cava inferior syndroma)
Es nem hiszem,hogy Magyarorszagon mindig,mindent konyvszerint vegeznek az egeszsegugyben.(pedig idealis volna,nem?)
Hilda
 


Kedves lányok!

Ezek igazi rémtörténetek amiket itt leírtok. Ezekhez képest az én spinális érzéstelenítésben végzett császármetszésem egy leányálom volt. Műtét előtt az altatóorvos megkérdezte az adataimat súly,stb., elmagyarázta, hogy mi és hogyan fog történni, mondtam neki, hogy nem tudok vízszintesen feküdni, mert nem kapok levegőt, erre a műtőasztalt úgy megemelték, hogy szinte majdnem ültem. A műtőben is mindent magyarázott, mielőtt a tűvel szúrt volna, a körmével benyomta a bőrömet, hogy érezzem, milyen lesz majd a szúrás. Az asztalt nemcsak felfelé. hnem oldalra is billentették, csak a dokim tette vissza, mikor már varrt össze, mert nem ért el rendesen, nagyon le kellett hajolnia.Szöval abszolut semmi negatív élményem a műtéttel kapcsolatban nem volt. Az azt követő gyógyulás is hihetetlen gyors volt. Nem telt el 24 óra, de én már lementem egy emelettel lejjebb, mert a kajám az ottani hűtőben maradt.

Snoopy!
Volna egy kérdésem : A műtét alatt rettenetesen kiszáradtam (csak a szám belülről)Ez a reakció várható a következő császármetszésnél is? Vagy ez csak véletlen volt?Köszönöm, ha válaszolsz!

Kívánok mindenkinek hasonló élményeket, ha már egyszer valami miatt császárral kell szülnie és egy hasonlóan gyönyörű pici babát (4200gr., 52cm) mint amilyen Gergő, aki ma már 15 hónapos kis rosszaság.
Rita
ritasol
 


Sziasztok lányok!

Igen, Magyarországon élek, Budapesten, a Rókus kórházban dolgozom. Mindamellett, hogy úgy tûnik, hogy a szülészeti érzéstelenítés nálunk ezek szerint osztályon felüli (pedig semmi extrát nem csinálunk, csak sok a fiatal és mindenki a fõorvos és a régiek tanítása szerint dolgozik. Ezeket a módszereket szoktuk meg.)azért magától a kórháztól nem vagyok elragadtatva. Lehet, hogy minden, ami úgy történik, ahogy annak kell, az már szenzációszámba megy Európának ebben a részében???

Rita!
Örülök, hogy azért van jó példa is.
Ami a szájkiszáradást illeti, az természetes, nem veszélyes, ámde igen kellemetlen tünet. Az infuzió megakadályozza a szervezet folyadékhiányát, de az izgalom, az adrenalin szárítja a szájat és, ha adnak olyan gyógyszert, ami csökkenti a hányingert(néha automatikusan adnak, a kismama speckó beteg), annak is van ilyen hatása.

Hilda!
Mint ahogyan jól látiod, Magyarországon sem történik minden úgy, ahogyan kellene, pedig semmivel sem lenne bonyolultabb, nehezebb, lehetetlenebb. Az orvosi felvilágosításra ugyanez vonatkozik. Ha valamiért kellemetlen nekik, akkor még rosszabb a helyzet. Ebben az a bukfenc, hogy Neked jogod van a korrekt felvilágosításhoz. Csak nagyon nehéz küzdeni érte, ha õk nem akarják.

Hálistennek azért a természet is gyõzhet, és akadnak olyan esetek is, amikor mindenki azt teszi, amit neki tennie kell, úgyhogy csüggedésre semmi ok, csak meg kell próbálni kompromisszumokat kötni, hogy a lehetõsége a legjobb legyen annak, hogy minden olyan színvonalon történjék, ahogyan mi szeretnénk.
Fel a fejjel!
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Nagyon szepen koszonom a batoritast!

Szia!

Hilda
Hilda
 


Szia Snoopy!

Köszi a választ!
Rita
ritasol
 


Sziasztok Lányok!
Május 28-án megszületett Adrián nevü kisfiunk (2900gr és 49cm), mindketten jól vagyunk.
Késöbb bövebben.
Sziasztok, Evey
Evey
 


Gratulálok Every.
Jó egészséget mindkettotöknek.

Andi2
andrea (andrea)
 


Sziasztok!

Én 3,5 éve szültem az I.számú Nőgyógyászati Klinikán, császárral, gerincérzéstelenítéssel.
Elsőre, fájdalom nélkül,szúrták a tűt a gerincembe, utána semmi sem fájt, egészen másnap délutánig.
Azt hiszem nálam nagyon "összejött" a dolog, és tudom, hogy a 2. babám is tervezett császár lesz, 2002.január végén.
Bízom benne, hogy a 2.-kal sem lesz senmmi gond Kép!

Üdv,
Kriszta
TKriszta
 


Kriszta!
Mesélnél nekünk a Szülési esélyek császármetszés után-ba? Miért biztos, hogy a második is császár?
Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Eveynek!
Gratulalok mindkettotoknek!
Hilda
Hilda
 


Sziasztok!

Rég jártam itt.
De van alibim.
2001.05.30-án világra jött Zsombor 51cm-rel, 3150g-mal és szövevényesen, ahogyan ez egy egészségügyi dolgozónak kijár (tudnillik a szövõdmények ugrásszerûen szaporodnak, ha egészségügyi dolgozó, vagy annak hozzátartozója a páciens, vagy a beavatkozást luxusindikációból végzik, nálunk a két elõbbi volt az esélynövelõ tényezõ.).
Persze az EDA-mat kétszer kellett szúrni, mert olyan féloldalas lett, mint a fene.
Itthon és jól vagyunk, csak a gátsebem ne fájna annyira, mint ahogyan fááááááj!
Sziasztok
Snoopy
snoopy
 


Sziasztok!

Csatlakozom azokhoz, akiknek nem volt sikeres az epidurális érzéstelenítés. Nekem nagyon sokat próbálkoztak az aneszteziológusok, mind a három lehetséges helyet kipróbálták, de azzal az indokkal, hogy nincs olyan hosszú tű, hogy elérjen a megfelelő pontig végülis az altatás mellett voksoltak. Azt hittem ilyen nagy darab vagyok, de megnyugtattak a szobatársaim, hogy aznap egy másik császáros lány is ugyanigy járt.
Hát ennyi: Nik
Névtelen
 


Nik tényleg duci vagy? Mert én igen és lehet, hogy ezért nem sikerült nálam is?
Reni
Reni
 


Szia Reni!

Hát sajnos van rajtam mit fogni. Nem tudom császárnál miért ajánlják az epidurális érzéstelenítést, ha ilyen magas a "hibaszázalék".

Nik
Névtelen
 


Kedves snoopy!
Szivbol gratulalok nektek !
Hilda
[(Vajon miert van ez igy,hogy az egeszsegugyi dolgozok koruli beavatkozasok mindig problemasak?
Nalunk is altalaban igy van.(Erdelyben)]
Hilda
 


Szervusztok!

Én az epidurálos topicban szoktam irogatni és bár mostanában kevesebb idom jut az ilyesmire, azért nem tuntem el. Egyetlen megjegyzést szeretnék az eddíg leirtakhoz hozzáfuzni anélkül, hogy vitába szállnék Snoopyval. Ha az epidurál vagy spinál nem tökéletes a császárhoz, akkor a következo lépés az altatás. Az ilyen toldás foldás (kábító fájdalomcsillapító adagolása)a 21. században már muhiba. Ha pedig az anyukát úgy kell pofozgatni, hogy ébren maradjon, akkor az ilyen aneszteziológust szinte azonnal eltiltják az orvosi praxistól. Ja igen, ez Angliában van. De ezt még sem egy amerikai, sem egy német aneszteziológustól sem hallottam. Hol publikálták ezt a technikát, vagy melyik könyvben van ez leírva?

Üdv: Bunny
Bunny
 


Sziasztok!

Szerintem még a kutya nem publikált ilyet, de azért sajnos elõfordul, legalábbis Magyarországon biztosan. Helyesnek semmiképpen nem nevezhetõ, azt kellene csinálni, amit Bunny írt, azaz áttérni a narkózisra. A kiegészítõ kábító fájdalomcsillapítót mindenesetre csak gondoltam, mert hallottam már ilyenrõl, és a leírás szerint erre lehetett következtetni, mindamellett nem voltam ott, így nem tudhatom.

Azért ajánlott az epidurál császárhoz, a hibaszázalék elenére is, mert ha jól sikerül, akkor ez a legjobb megoldás a mamának, a babának és a nõgyógyásznak is.
Az altatás a gyógyszerek miatt nem az igazi a babának, bár ugye igyekszünk a lehetõ legkevesebb babát is altató szert adni, amíg ki nem szabadítják, a nõgyógyásznak sietnie kell, hogy minél elõbb kiteljesíthessük az altatást, a mama pedig nincs ébremn, amikor a baba felsír, és behozzák megmutatni.
A spinál ugyan gyorsabban és mélyebb érzéstelenítést biztosít, de kiegészítõ érzéstelenítõadagolási lehetõség nincs, sokkal gyakoribb az érzéstelenítés utáni fejfájás és még a mûtét utáni fájdalomcsillapítást is vénásan kell megoldani. Ámde az EDA...
A tû hossza lehet probléma, bár ritkán, illetve lehet nagyon nehéz megtalálni azt a kis rést, amit az ember ilyenkor keres. Ugyanezek a bajok a spinálnál is elõfordulhatnak.

Ami a saját problémámat illeti, arról többé-kevésbé senki nem tehet, merthogy a résen belül merre kanyarog a madzag azt senki nem tudhatja, amíg gyógyszer nem kerül a kérdéses helyre.

Hogy miért nõ a szövõdményszám az egészségügyi dolgozók körében? Azt bizony nem tudom, ez a tény szájhagyomány útján terjed és pontos felmérést még senki nem végzett. Azonban szerintem az egész világon általános vélekedés.

Sziasztok
Snoopy
snoopy
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: