Új privát üzeneted érkezett!

sziasztok!én 98 novemberében szültem császárral Szombathelyen. itt fel sem merült más, csak az altatás. mikor elaltattak nem tudom, mennyi idő telt el, de egyszer csak éreztem, ahogy bennem túrkálnak, egy cső van a torkomban és valami iszonyu. probáltam szolni, de még a szememet sem tudtam kinyitni, met mély kábulatban voltam. egyszer csak éreztem, hogy valaki elkezdi felhuzogatni a szemhéjamat (gondolom észrevettek valamit) aztán ismét képszakadás. mikor kitoltak a mütöböl, ismét magamnál voltam és vissza sem aludtam. borzaszto fájdalmaim voltak. 2 évre rá ismét császármetszásés elött álltam. nagyon féltem ezért ki szerettem volna probálni a gerincközeli érzéstelenítést. orvosommal meg is beszéltem, aztán hirtelen kellett ugy dönteni, hogy azonnal mütét és az altatoorvos azt monddta hogy mégsem csinálja meg, mert nincs rá idö. kértem, hogy ha lehet azért figyeljenek oda hogy ne ébredjek fel és féltem, mert nagyon náthás voltam. hát mit mondjak... 8.30-kor altattak és másnap hajnali 4-ig képszakadás.
ez az én történetem
puszi mindenkinek!
Mea
Mea
 


Sziasztok Lányok!
Köszönömszépen a jókívánságaitokat!
Mindketten jól vagyunk, szépen szopizik a baba és fejlődik is rendesen.
A történetemet a Péterfy-ről nyitott topicban olvashatjátok majd el.
Azért gyorsan ideírom az EDA-ról, hogy egy olyan orvos csinálta nekem, akinek én voltam az első "szúrása". Annyira ügyes volt és gyors, hogy mondtam is neki, hogy szuper ügyesen beadta és rögtön sikerült is. Erre ő: Maga is nagyon ügyes, hogy nem hízott el és gyönyörűen látszanak a csigolyái. Hát én ezt eddig nem tudtam, hogy ez ennyire számít, persze szerintem a doki volt nagyon ügyes. Csak ezt akartam mondani.
Sziasztok!
Evey
Evey
 


Szia Mea!
Csodallak,hogy az elso mutet utan volt merszed a masodikhoz.Biztosan nem volt valasztasi lehetoseged.De legalabb a masodikbol nem emlekszel semmire.En is ateltem valami hasonlot,szornyu volt.Nem tudom miert nem figyelnek jobban oda a betegekre mutet alatti altatas eseten,hogy ne eljenek at foloslegesen ilyen szornyusegeket.Hogy dolgoztad fel ezeket a dolgokat magadban?Nekem lassan 5 eve,de ha ragondolok most is raz a hideg tole.
Hilda
Hilda
 

 
 

Szia Hilda!
Hát igen, ez nagyon fura dolog. még mindig kísért az emlék sokat gondolok rá. már lassan 3 éve. biztos nem fogom elfelejteni soha, de a gyönyörüség ami utána következett, mikor a lányomat a kezemben tarthattam , sokkal erösebb érzés volt és erre nagyon vágytam, hogy ismét átéljem. igaz, valaholbíztam abban, hogy ez nem ismétlödik meg
Mea
Mea
 


Meanak!
Hat igen,a leges -legcsodalatosabb erzes a vilagon
az amikor karjaidban tarthatod ujszulott babadat.
Ez feler barmivel,nem is lehet hasonlitani semmihez.Aki nem anya ezt soha nem ertheti meg.
Egyszoval csodalatos dolog anyanak lenni!
Hilda
Hilda
 


Snoopy!

Véleményed szerint az EDA milyen hatással van a babára. Állítólag kicsit le vannak lassulva az elsö napokban.

A pszichiáterem meg mindenáron le akar róla beszélni, mert szeerinte (és hivatkozik több nemzetközi konferenciára a tárgykörben) "súlyosan" visszaveti a születés utáni fejlödését.

Én viszont félek a fájdalomtól és így most csak további szorongásaim jöttek elö, mert a babának sem akarok ártani. Tehát akkor marad a szenvedés?

Köszi,
Adri
Adri
 


Adri!

Kíváncsi leszek, Snnopy mit ír neked, de ezeket most tõled hallom elõszõr. Pedig babás-szüléses témában az elmúlt 8 és fél évben elég sok mindent elolvastam. De hogy ártana a babának??? Ilyet még eddig sehol.

Ildi
Pethes Ildikó (pethesildi
 


Szervusztok!

A pszichiáterem meg mindenáron le akar róla beszélni, mert szeerinte (és hivatkozik több nemzetközi konferenciára a tárgykörben) "súlyosan" visszaveti a születés utáni fejlödését

Erre csak egy szóval lehet válaszolni, baromság. Soha erre vonatkozóan semmiféle adat nem merült fel, senki semmi ilyesmit nem publikált -elég aneszteziológusi szakmai cikket elolvastam már, hogy határozottan kijelentsem. Sok évvel ezelott volt egy rosszul elemezett nogyógyászok ártal írt cikk az USA-ban, ami az epidurál szülést meghosszabbítóhatását írta le, elég nagy publicitást kapott a médiában. Szerkesztoségi közlemények sora látott utánna napvilágot, hogy tisztázzák a helyzetet. Alapveto statisztikai analitikai hibát vétettek az eredeti közlemény írói, így jött ki az, ami akkor megjelent. Cseréld le a pszihiáteredet, mert neki is kezelésre lenne szüksége (etikai kezelésre, ne adjon olyan dologban tanácsot, amihez nincsen meg a képesítése).

Üdv: Bunny
Bunny
 


Sziasztok!
Adri!

Bunny rátapintott a lényegre.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az EDA semmiféle káros hatással nincsen a magzatra, sem az újszülöttre. Ami a lelassulást illeti, szerintem onnan a rémhírek, hogy maga a kitolási szakasz nyúlhat meg valamennyit akkor és csakis akkor, ha még a kitolási szakaszban is nagyon erős és kiterjedt az érzéstelenítő hatás, mert a kismama nem érzi, hogy mikor jön a tolófájás, ha az egész pocakja el van zsibbadva és nem tud olyan hatékonyan segíteni az akaratlagos hasizompréssel.Esetleg, ha nagyon erősen hat az érzéstelenítő akkor a hasizmok ereje is csökkenhet. Ezt megfelelő érzéstelenítő adagolással el lehet kerülni. Az is segít, ha már nem az első babája születik a kismamának, mert vannak emlékei az előző(k)ből és akkor is tud segíteni, ha éppen nem pontosan azt érzi, amit a múltkor.
A babák születés utáni lelassulását már a kórházunkban is mondta a csecsemősnővér, így akart lebeszélni az EDA-ról, agyvérzést is kaptam tőle menten. Mit jelent egyáltalán a lelassulás, a mozgása, a szellemi-, vagy izomfejlődése, a légzése, vagy a súlygyarapodása lassul le? Saját tapasztalat: Zsombi, aki EDA mellett, hátsó koponyatartásban (fordítva forog a szülőcsatornában, amitől sokkal nehezebben bújik elő, és jobban megviseli a dolog, mint a normál esetben)született meg 20percnyi kitolással, úgy, hogy a pocakom teljesen zsibbadt volt, a fordított forgás miatt kicsit lassan szedte össze magát ezért születése után 2 órányi inkubátoros raboskodásra ítélték. Amit ordítással és masszív kapálózással töltött, mert éhes volt, mint a fene. Amikor két óra múlva találkoztunk akkor teljesen profi módon, eszeveszett gyorsan bepuszilt 15g előtejet, egy hetesen hasonfekvésben felemelte a fejét és 15 másodpercig magasan tartotta, majd megfordítva letette, 3 hét alatt 1kg-t hízott és 5 cm-t nőtt. Nem hinném, hogy bármije is lelassult volna.

Abban a speciális esetben lehet a baba aluszékonyabb az első pár órában, ha az EDA kanülbe nem csak érzéstelenítőt(mint a lidocain), hanem kábító fájdalomcsillapítót ( mint a morphin szerű anyagok)is adnak (leggyakrabban ott, ahol "sétáló epidurált" csinálnak és ráadásul a speciális (ED)térbe juttatott folyadék átszivárog az erecskék falán(ami egészséges érfal esetén nem lehetséges)és még a megszületéshez időben nagyon közel kapja a kismama az utolsó adag fájdalomcsillapítót.

Szerintem ha félsz a fájdalomtól, akkor ne azt válaszd. Nekem is és még rengeteg embernek megkönnyítette és pozitív élménnyé változtatta az EDA a szülést.
Bátorság!
Te szülsz, ne hagyd, hogy az ellendrukkerek befolyásoljanak!
Szia!
Snoopy
snoopy
 


Kedves Bunny és Snoopy!

Köszönöm a megnyugtató válaszoktokat. Azt hiszem fogom kérni az EDA-t.

Azt hiszem a doki egyébként nem testi lemaradásról, hanem pszichésröl beszélhetett.

Margitban fogok szülni, az orvosom Dr. Lacza, ö is nyugodtan ajánlja az EDA-t. Azt hiszem ott a sétálós változat van, de majd megkérdezem ha legközelebb megyek hozzá.

Adri
Adri
 


Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy nektek fájt-e időváltozásra, erős szélre a gerincetek a szúrás helyén.
Nekem az első három és fél éve volt, a második hét hónapja. Ma majdnem megőrültem a fájdalomtól. Először az első műtét utáni napon éreztem ilyet, akkor is erős szél volt.

Köszi

Andi2
andrea (andrea)
 


Szia Andi!

Nekem a szülés környékén fájt az egész hátam, de valószínűleg a ragtapasztól, mert minden elképzelhető típusra allergiás vagyok, így egy hétig lángvörös az ilyenek helye.
Utána kifejezetten a szúrások helye fájt, de nem nagyon, elviselhetően. Kedvesem szerint semmi extra nem látszik rajta.
Hogy milyen összefüggés van a frontok és egyebek és a fájdalom között, azt még nem tudom,de nem lehetetlen, hogy van.
Az anesztesek nemigen tudnak segíteni a kérdésben, én sem gondoltam, hogy ilyen van, mielőtt személyesen nem tapasztaltam.

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok, valaki tapasztalt olyat, hogy a spinális érzéstelenítés után 6 nappal, zsibbad egy ponton a háta, és 1-2 ujja? Ez baj, vagy majd elmúlik? Előre is köszönöm.
Emgé
Névtelen
 


Szia Emgé!
Az az 1-2 ujj a lábadon, vagy a kezeden van?
Állandóan zsibbad, vagy csak időnként? A hátad ott teszi, ahol megszúrtak?

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy, a lábamon és a jobb combomon, és a hátamon a lapockám alatt, nem ahol megszúrtak.
Előre is köszönöm a választ.
emgé
Névtelen
 


Szia Emgé!

A hátad egészen biztos, hogy nem a spináltól fáj. Hogy mitől, azt egy reumatológus, esetleg egy fizioterapeuta, vagy gyógytornász jobban meg tudná mondani.
A lábujjak és a comb legalább a spinál hatósugarába esnek. Hivatalosan spinált csak ott lehet szúrni, ahol a szokványos anatómiának megfelelően már nincs gerincvelő, így annak sérülése egészen valószínűtlen. A lefelé szálló idegek rutinosan elúsznak a tű útjából. Ha mégis hozzá tudott érni a tű esetleg, akkor a mérsékelt duzzanatnak (az idegen) el kell múlnia pár nap alatt. Ha nem teszi akkor meg kell nézni, hogy nem nyomhatja-e valami kint ezeket az idegeket, amit leginkább az ideggyógyász tud megtenni. Ha felmerül az idegsérülés gyanuja, akkor szintén hozzá kell fordulni, miután megkérdezted az altatóorvost is.

Jobbulást!
Snoopy
snoopy
 


Snoopy, köszönöm szépen!
emgé
Névtelen
 


Sziasztok! Régen járt ezen a topicon új arc, ezért most itt vagyok én. Szívesen beszélgetnék Bunnyval, mert vannak új híreim. Ha valamelyikőtöknek tartós háttáji, gerinctáji panaszai vannak, ajánlom mentoromat, Dr. Gutman Tamást, a Szt. Margit Kh Fájdalomambulanciáján / 250-24-20 / 142 mellék, vagy a Római Klinika privát rendelésén:244-78-50/. Higyjétek el, ő egy zseni, rajtam is ő segített. Egyébként az " Anyaság " rovatban megtaláltok: Üdv:mp.
Névtelen
 


Lehet, hogy későn szólok, de az a véleményem, hogy az egészségügyi dolgozókkal mindig baj van, ha betegek, vagy páciensek. Okai: 1. Mindenki segíteni akar a " kollégának", tehát túl sokan " pofáznak bele". 2. Aki a beavatkozást / érzéstelenítést / végzi, úgy gondolja, vagy affelé orientálják, hogy most valami olyat kell produkálnia, mint még soha azelőtt. Ilyenkor kerülnek elő a soha nem alkalmazott, csak olvasott technikák, a feleslegesen megduplázott gyógyszerdosisok, a többször , orvos által megszúrt és eldurrantott vénák / lehet, hogy egy tapasztalt asszisztens ehhez jobban ért !/. Nekem az a véleményem és az alkalmazott technikám, hogy ha valaki kolléga, akkortól most beteg / páciens, és azt kapja, amit a területi beteg / se kutya-se macskája senkinek/ kapna.Így valószínűbb, hogy minden simán fog menni. A különbség az, hogy egészségügyi dolgozótól és annak hozzátartozójától soha nem fogadok el paraszolvenciát / bár ők mindig adnának- ez is érdekes/. Magamnak is ezt kívánom, ha beteg leszek! mp.
Névtelen
 


Sziasztok!

Én a két császárommal, kipróbáltam a gerincérzéstelenítést is (az elsõnél) és az altatást is (a másodiknál). Egyiket sem én kértem így alakultak. Másodjára levállt a méhlepény, belsõ vérzés életmentõ mûtét, nem volt idõ gerincérzéstelenítésre.
Szerintem mindkettõnek meg van a maga elõnye és hátránya. Nekem a gerinc után 2 nappal iszonyúan fájt a fejem, a szülés után a kórteremben fekfe pedig remegtem és fájt a hasam, de észnél voltam amikor "kivették" belõlem a picit, nem így az altatásnál.

Mindenkinek Üdv: Rita
ritaa (ritaa)
 


Sziasztok!
Én is császárral szültem a Margitban 5 hete. Elõtte a vajúdás során kaptam EDÁ-t, utána a császárhoz spinált. Egyikkel sem volt semmilyen problémám hálistennek, az EDA alatt aludni is tudtam Kép, a mûtét alatt sem éreztem semmit, nyomkodáson kivül. Na és persze bucira száradt a szám, és majd meg pusztultam az arc- fõleg az orrviszketéstõl. Egyébként amig ki nem vették a babát, kaptam oxigént is maszkon keresztül. Az ezutáni 6 órás õrzés alatt megittam a kancsó teámat (szomjas is voltam), amit odakészitettek, és az égegyadta világon semmi fejfájásom, hasonló nyavalyám nem volt - végre tudtam vakarózni is Kép. Közben kaptam infúziót is, abban õszintén szólva nem tudom mi lehetett. Mikor végül áttoltak a kórterembe, a nõvérke segitett felülni, kivette a katétert, és kocogtam megnézni a babámat. Olvastam, hogy 12-24 órákat kell szigorúan feküdni, hát nekem ilyet senki nem mondott, mondjuk nem hiszem, hogy a lekötözésen kivül bármi is maradásra birt volna - elég nagy hajtóerõ, ha a gyerek a PIC-re kerül és csak a szülés utáni harmadik napon lehet kézbe venni... :-/
De más császárosoknak sem mondták, hogy ágyban kell maradniuk, sõt, a mielõbbi mozgásra biztattak mindenkit, szóval nem értem.
Lényeg, hogy nekem nagyon jól sikerült mindkétféle érzéstelenités, az EDA feltalálójának (vagy aki bevezette a szüléseknél) pedig legszivesebben kezet csókolnék, mert elõtte a vajúdás során eljutottam arra a szintre, amikor csak azt kivántam, hogy valaki adja meg a kegyelemdöfést, vagy vágjon fejbe egy kalapáccsal... Kép
bogyeszka
 


Keverem, hogy melyiknél (EDA vagy spinál), de amelyikkel nekem csinálták Kép, annál azt mondták, hat órával a mûtét után fel KELL kelni. És tényleg, felkeltettek, megtetettek velem úgy három métert, és mehettem vissza az ágyba Kép.
A dokim azt mondta, hogy régebben valóban 24 óra volt, aztán már csak 12, most már hat. Ha legközelebb megyek, szvsz a mûtõbõl már a saját lábamon kell kimennem Kép.
Egyébként én ennek tulajdonítom a gyors felépülésemet - az elsõ csaszinál (ugyan volt komplikáció is) sokkal lassabban épültem fel, napokba telt míg egyáltalán fel tudtam kelni.
üdv
Zsóka

Zsóka
 
 


A sorban utánam következõ császáros csajszi _valóban_ a saját lábán jött ki, ha nem is a mûtõbõl, de az õrzõbõl... Kép
bogyeszka
 


Pocok, a kalapáccsal legalább egy darabig (jóó darabig... Kép ) nem éreztem volna semmit... Kép
A "fitneszes" csaj egyébként 35 körüli volt, második gyerek, második császár, és a következõ nap baba-mamás szobába is kérte magát... Kép Nekem a legnagyobb problémát az oldalra fordulás jelentette, mert valami kegyetlenül fájt a derekam, úgyhogy én is jó negyedórákat szántam a felülésre. Kép

Nekem nem tiltották a fej emelgetést, és amikor kértem, a nõvérke meg is emelte egy kicsit az ágy fejrészét. A fejfájástól sem óvtak, igy eszembe sem jutott, hogy az nekem fájhatna is Kép, csak annyi volt az ukáz, hogy inni, inni, inni! Kép
bogyeszka
 


Sziasztok!
Én is epidurált kaptam császárnál,de én csak másnap kelhettem fel. Mert abban a kórházban úgy van,hogy a császár után 24 óra mulva szedik ki a katétert és az infuziot.Tehát ha akartam volna sem ugrálhattam.
Igaz ez 1999-ben volt,úgyhogy leeht,hogy azóta már változtak a dolgok.
Giti
Giti
 


Sziasztok,
Az elsõ csaszimnál több mint egy hétig volt bent infúzió Kép,
a másodiknál nem emlékszem... (elsõ csaszi altatásos volt).
A második csaszinál a hat óra letelte után ki akarták venni az katétert, mondtam hogy ne, mert ugyan a zsibbadó lábammal valahogyan ki tudnáék tántorogni, de az ingert félig-meddig elzsibbadt alfelemmel nem biztos, hogy megérezném... Kép Az infúziót asszem másnap vették ki.
Ahogy elnézem, aháény ház, annyi szokás...
üdv
Zsóka

Zsóka
 
 


Sziasztok!

Nekem az elsõ mûtét spinális érzéstelenítéssel történt,24 óra múlva lehetett felkelni,addig volt katéter.Az infúziót már hamarabb kivették.Semmmit nem mondtak az esetleges fejfájásról,stb,de nem is volt semmi mellékhatás.
A második mûtét EDA-val történt,ekkor nem volt infúzió,négy és fél óra múlva lehetett felkelni,a katétert ekkor vették ki.
Persze ez kettõ különbözõ kórház volt.

Mariann
Mariann
 


Sziasztok csajok!

Leginkább az ahány ház, annyi szokás érvényesül. Hol a nõvérke az erõsebb az osztályon, hogy az anesztes doki.
Általános (anesztes) szabály, hogy EDA után futhatsz amint megtart a lábad, spinál után javasolt a vízszintes kb 12 óráig. Ahol extra vékony tûvel szúrnak, ott rövidebb is lehet az idõ. Viszont valóban inni, inni, inni. A fejfájás spinál után jöhet, vastagabb tû, kevés folyadék, gyors felkelés mellett. Persze minden egyéb változatra van példa pro és kontra. Hajrá!

Snoopy
snoopy
 


Snoopy ugy tünik te elég profi vagy altatás témában. Megmondod hogy csásázánál spinált, és EDA-t is alkalmaznak???( Nekem spinálban csinálták a Mávban és szerintem szuperül)
Köszi
Zsuzsa
Névtelen
 


Persze hogy profi, altatóorvos Kép.
Ne haragudjatok, de nem bírtam ki, bele kellett pofáznom Kép.
Kotnyeles
 


Hallo !
Nekem tavaly volt csaszarom Nemetorszagban,azon a napon meg sem birtam mozdulni annyira fajt a hatam es a vallam.(epiduralis erzestelenites )
Harom napig BORZALMAS fejfajasom volt amit egy "Blood Patch"
nevu eljarassal szüntettek meg(Egyszerüen vert fecskendeztek
ugyanabba a"csatornaba "mint az erzestelenitesnel)Abszolut nem fajt es a fejfajasom szinte azonnal elmult.
Névtelen
 


Sziasztok!
Én márc 7-én szültem, 11órás vajúdás után (baba beszorult, nem tágultam) császárral. Spinális érzéstelenítéssel 6 órát kellett feküdnöm háton. Utána felkelés segítséggel tusolás katéter ki. A fejem nem fájt , elég hamar szaladgáltam is.
A csecsemõsök azt hitték "rendesen" szültem, olyan mozgékony voltam.
Ja a pici fiam 4000g és 59cm lett.

KépKép
Kép
xsara
Érd
 
 


Sziasztok!

Rég jártam itt, bocsi a figyelmetlenségért.

Zsuzsa!
Mindenfélét lehet csinálni csaszihoz. Ha nagyon sürgõs a baba, vagy a mama miatt,(vagy a mama nem enged a hátához nyúlni) akkor altatás.
Ha kicsit kevésbé sürgõs, akkor spinál(kb 10 perc), vagy a már benn lévõ EDA kanülbe adott csaszihoz való mennyiségû gyógyszer.
Ha kicsit sem sürgõs, akkor lehet választani EDA és spinál között. Elõnyök, hátrányok a mama és az anesztes szempontjából is vannak, ezért elõfordul, hogy az EDA-t fel sem ajánlják hozzá.
Szüléshez mindezek közül csak az EDA használható.

Kotnyeles!
Köszi a segítséget! Kép

Amirõl Névtelen ír, arról hosszú, részletes beszélgetést olvashattok az mp, aneszteziológus válaszol kérdéseitekre címû topic legelején a hõsi idõkben.

Xsara!
Grarulálunk! Ügyes is vagy, hogy ilyen sportosan viselted, biztosan jó vékony tûvel szúrtak, meg sokat is ittál.

Snoopy
snoopy
 


Szia Lányok!

Két császárom volt toxémia miatt /220-as vérnyomi/, és a nagy babák miatt/5050g, és 5200g/. Az elsõ még spontánnak indult, csak késõbb lett császár. Az egész mûtét alatt majd meghaltam a fájdalomtól! De miért?....
A másodiknál semmit sem éreztem, csak késõbb az a pokoli fejfájás ne lett volna! JOBBAN FÁJT MINT A SEB! Aztán orvosom tanácsolta a sok-sok kávét, és valóban hipp-hopp elmúlt a fejfájás!
Snoopy! Lehet ezt ajánlani másnak is?

Sziasztok Csi
Névtelen
 


Szia Csi!

Azt nem írtad, hogy milyen anesztéziában voltak a mûtétek. Alvás, spinál, epidurál? Amikor fájt, akkor mi fájt, Hogyan? Tompán? Élesen? Szóltál? Tettek valamit?

Az a fejfájás, amit a kávé javít, az leginkább az alacsony vérnyomáshoz kötõdhet. Szerintem. Az orvosod a nõgyógyász, vagy az anesztes volt? Az igazi postspinális fejfájás esetleg még romolhat is a vérnyomás emelésére, ha nem a folyadékbevitellel emeled.
Hiányosak az általam ismert tények. Így nem tudom, hogy érdemes-e tanácsolnod másnak is.

Snoopy
snoopy
 


Snoopy!

Hasonlóan Csihez, rajtam is a kávé segített! Nálam nem volt vérnyomásprobléma, attól nem fájhatott a fejem. Spinálban ment a csaszi, lehet hogy picit rosszabbul szúrt a doki, mint ahogy ideális, kicsit lassabban is állt be az érzéketlenség, mint ahogy várták (késõbb mondta az anesztes, hogy egy picit megijedt, hogy nem sikerül...), de persze itt félpercekrõl van csak szó. Ezért gondolom hogy a szúrással lehetett gond (ez nem szemrehányás, egy vajúdót megszúrni nyilván nagyon nehéz, mert nem nagyon bír mozdulatlanul maradni). Rengeteg infúziót kaptam utána, rengeteget ittam, feküdtem 24 órát és mégis beállt a három napos nagyon durva fejfájás (Valóban: az elõnye, hogy az ember nem nagyon bír foglalkozni vacak kis császárvágásokkal stb..:-)) . A harmadik nap reggelén megegyeztünk a szülészemmel, hogy hagyjuk a francba az infúziót, mert már attól is rosszul vagyok. A fõorvos erre azt javasolta, hogy igyak kávét, sokat. Úgy tettem, elkúsztam a büféig, két duplát lenyomtam, délutánra már egy kicsit mintha...folytattam a kúrát, másnapra egész jól rendbejöttem.

Nem azért írtam le ezt, hogy meghazudtoljalak, hanem csak azért, mert talán jelent ez valami tapasztalat félét neked, hogy ilyen is van. Talán még azt is megfejted, mi történi ilyenkor:-))


Írtatok régebben a blood-patch eljárásról, nem tudod azt itthon miért nem nagyon alkalmazzák?

Egyébként hasonlóan többi orvos kollégádhoz, te is kincs vagy ezeken a fórumokon.

Üdv,
Moni
Moncaberta
 


Szia Móni!

Köszönöm a többiek nevében is az elismerést. Engem anno az indított a hozzászólásokra, hogy azok az orvosok, akiknek az itt megforduló hölgyeknek el kellett volna mondani a dolgokat, nem tették.
Az, hogy valaki rég elfeledte amit az iskolai biológiaórán kellett tanulnia, az az õ dolga. Engem az idegesített, hogy a nõk kérdeztek itt a neten, valószínûleg az orvost is megkérdezték, de nem kaptak választ! Ha nem kérdezték a doktort, akkor úgy viselkedett az illetõ, ami azt sugározta, hozzám ne szólj, mert én vagyok az Isten. Egyik sem jobb a másiknál.

A blood-patch technikában keveseknek van gyakorlata. MP. ért hozzá (ld megfelelõ topic elsõ fejezeteit), ezért a fiatalokat is kevesen tudják megtanítani rá. Speciel a mi kórházunkban hiába mondjuk el mindenkinek, hogy ha jelentkezne fejfájás, akkor keressenek meg bennünket. Ennek ellenére nagyon kevés eset jut a tudomásunkra Kép

Az információ hasznos, de egyelõre számomra nem levezethetõ logikai alapon. De nem csüggedek. Persze több dolog van földön és égen...

Snoopy
snoopy
 


Szia Snoopy!

Bocsi, azt hittem, leírtam mindent, közben...
Szóval:
Az elsõ baba megindulásánál úgy mentem szülni, hogy szülünk, és kész! Bennem a császár gondolata fel sem merült, és amikor kiderült, hogy gáz van, nem is foglalkoztam vele, hogy milyen érzéstelenítés lesz!
Azt tudom, hogy bekötötték a gerincembe, abban bízva, hogy a fájdalom enyhülésére a vérnyomásom kedvezõen alakul, és talán nem kell császározni, ha rendesen tágulok! A MÁV-ban szültünk, ott külön anesztes orvosok vannak, ha jol tudom! A párom fogott le, nem volt mocorgás a szúrás alatt. A beszúrás után kb. három órával császároztak, mert a szülés elakadt.A vágást magát nem éreztem, de a lábam nem volt érzéketlen, ezt ott le is tesztelték, de rendben lévõnek találtak mindent. Amikor kezdték kicibálni a fiamat, na az nem csak a beígért matatásról szólt! Majd' leestem az ágyról mert a Kölyök még úgy sem fért ki! A dokim szerint majdnem segédmetszést kellett alkalmazni, mert féltek a sérülésõl. Na a cibálós szakaszban olyan volt, mintha nem kapnék levegõt, és több ember állna a hasamban! Nem tudom mihez hasonlítani, de csak azt tudtam motyogni, hogy nagyon fáj! Erõsen, nem egy ponton, hanem az egész felsõ testem, még a mellem alatt is, valószínûleg a kisfiam szíven rugott. Az anesztes hölgy tündéri volt, valóban velem foglalkozott, de csak azt mondogatta, hogy mindjárt kint lesz, mindjárt túl leszünk rajta! Óráknak tûnt, de szerencsésen világra jött a fiam, megpuszilgattam, majd mondták, hogy most elaltatnak. Így történt! A csövet csak másnap, vagy harmadnap vették ki, de a mûtét után is folyamatosan igen erõs fájdalmaim voltak, tehát olyan, mint ami másnál akkor jelentkezik, amikor elmúlik az érzéstelenítõ hatása. Nekem, mintha rögtön elmúlt volna... A vérnyomásom gyakorlatilag a szoptatás végéig igen magas volt, a kórházban pedig folyamatosan 200 körül volt, egyszerûen nem tudták levinni tartósan alacsony szintre.

Ezután jött a második baba, és persze a második császár, mitõl persze rettegtem!
Itt viszont minden más volt:
-Szúrás a mûtét elõtt volt közvetlen
-Semmit sem éreztem a császár alatt, beleértve a lábamat se,
-Csak a végén lett 220 a vérnyomásom,/a második értéket nem tudom/,
-Nem altattak el
-Rögtön kivették a csövet
-Sokáig voltam az érzéstelenítés hatása alatt,
-És itt fájt NAGYON a fejem, csak "vízszintesben" nem.

Elõször én is a vérnyomás váltlozására gondoltam, de azt hiába mértük, az stabil magas volt, hiába szopogattam a Corinfart, mint a cukrot.Hiába ittam sok folyadékot,a fejem egyre jobban fájt. Ekkor mondta a szülészdokim, hogy igyak sok-sok kávét! És érdekes, hogy az egyébként magas vérnyomásom egyátalán nem lett még magasabb, de a fejfájásom
szinte azonnal elmúlt. Még itthon is sokszor kávéztam, mert ez a fejfájás kb. két hétig elõfordult, de mindig segített a koffein.
Egyébként ez olyami fejfájás, mint amikor nagyon-nagyon sokat sírsz, és másnap nem bírod még a szemedet sem kinyitni mert annyira fáj!

Tudod, ezért volt pontatlan az elsõ levelem, mert az egész történet egy kisebb regény!
Köszi a türelmed!
Szia Csi!
Névtelen
 


Sziasztok!
Elsõ fiamat császárral szültem, 2000. januárjában teljes altatással. Most 3 hónapos terhes vagyok, s ismét császár vár rám. Sajnos már elõre is rettegek, mert az orvosnõ azt mondta, hogy elsõ alkalmommal a sietség miatt kellett altatás, most már spinál lesz. Sajnos én nagyon gyenge vagyok ilyen szempontbõl egy injekciónál is el tudok ájulni. Lányok, nem ijesztõ ébren lenni, mikor vágják az embert? A férjemet három éve operálták aranyérrel, hátgerincérzéstelenítést kapott, s meg van gyõzõdve, hogy azóta gykrabban van pl. meghûlve. Létezik ez?
Köszi elõre is a válaszokat.
Ildics
 
 


Szia Ildics!
Én is spinállal császárral szültem most június 18.-án.
Nekem semmi rossz érzésem sincs vele, sõt sokkal jobban jártam, mint akiket altattak.
Elõször is kapsz egy érzéstelenítõ injekciót, nem fájt egyáltalán, utána adták a gerincbe, az sem fájt egyáltalán, az egyik lábadban érzel egy kis nyillalást,. ennyi.
Utána szép lassan a lábfejedtõl felfelé kezdesz egy kis melegséget és érzéketlenséget érezni.
Maga a mûtétbõl szinte semmit sem érzékeltem, kivéve amikor kiemelték a babát, akkor is csak azt, hogy "megkönnyebbült" a hasam, a varrásból sem éreztem semmit.
Ezeket a spinálokat már nagyon vékony tûvel csinálják, utána sincs semmi baj, azon kívül, hogy 6-24 órát (dokitól függõen, nekem 24-et kellett) kell feküdni és a fejet nem lehet felemelni (fejfájást megelõzendõ).
Nekem homokzsákot is tettek a hasamra 2 órára, ez szinte jólesett, szemben az altatásosokkal, akiknek ez nagyon fájt.
Csak az furi egy kicsit, hogy úgyérzed hastól alulra megbénultál. De ez szép lassan felülrõl lefelé elmúlik.
A férjed meghûlése biztos nem ettõl van!
Úgyhogy fel a fejjel nincs mitõl tartanod!
Üdv
Ilusta
 
 


Sziasztok!

Két császárom volt. Az elsõnél rossz helyre szúrták az érzéstelenítõt. A második szúrás sikerûlt. A "matatás" nekem is kellemetlen volt (közben hánytam egy nagyot). A mûtét után 6 órával felkelhettem, de mint a rongybaba összeestem. Ja, rettenetesen remegtem. Nem fáztam, egyszerûen nem tudtam uralni a testemet.(Ez nem tudom mi volt) A fejem nem fát, mert nálunk is csak egy intelem volt: sokat inni! Fõleg teát, szánsavast nem szabad! A második csaszinál jó helyre szúrtak. A remegés most már a mûtõben kezdõdött, annyira remegtem, hogy lefogták a lábaimat. Valaki a fejemnél egyfojtában csak annyit ismételgetett, hogy ha kint a baba kapok nyugtatót. Valóban ahogy kiszedték a picit, már nyomták is a nyugtatót. Innentõl filmszakadás (állítólag beszélgettek velem).
Színtén 6 óra után kellhettem fel, fejfájás nem volt és nem estem össze. Én az Istvánban szûltem, ott így történik. Örök hálám a mûtõsöknek, mert mindkétszer éjjel érkeztünk és õk mégis kedvesek, türelmesek voltak.

Sziasztok: Ági
Ági
 


Snoopy!

Az elõbb írtam, hogy az elsõ csaszinál a szúrás nem sikerûlt. Azóta sokszor fáj a hátam a szúrás helyén. Ez kb. 10 centis szakasz. Ha maszírozza a párom a hátamat, a gerincemnél ezt a szakaszt ki kell hagynia, mert bepirosodik ( pedig nem barbár módon maszíroz ).
Mi lehet ez?

Köszi: Ági
Ági
 


Ági és Snoopy!

Nekem is fáj mai napig a szúrás, éppúgy mint Áginak, de nekem ezt senki nem hitte el, sõt van, hogy egy pillanatra érzem azt a benyilalást, mintha tût szúrnának bele a gerincembe!

Lehet, hogy mégsem vagyok hipohonder/ezt hogy írják?/

Sziasztok Csi!
Névtelen
 


Köszi lányok a hozzászólást, sajnos van pozitiv és negatív is!! Nekem az altatás után nem volt semmi problémám, bár csak 20 órára rá kelhettem fel (délbe mûtöttek, s csak reggel vették ki az infúziót). Egyedüli gond a torkommal volt, csak négy nap után tudtam meg, hogy le volt nyomva valami csõ, na az állandó köhögésre kényszerített, ami ugyebár eléggé fájdalmas. Ja a fiamat csak 4 nap után láttam elõször, de akkor már három óránként jártam a lépcsõket, mentem szoptatni. Ugyanis januárban szültem és a szobákban 16 fok volt!!! hát természetesen a gyereket nem adták mellénk, a gyerekosztálynak volt külön fûtése.
Szóval azért, úgy van ahogy gondoltam ez a hátgerincbe való szúrás eléggé veszélyes dolog - ha nálatok ilyen történik, mi lehet itt Romániában Kép
Köszi
Ildics
 
 


Ildics!

Sajnos a 16 fok után nem sok remény van arra, hogy tényleg a csúcstechnikát hozzák. De ha a spinál jól sikerül, amire azért ha gyakorlatuk van benne, akkor nagy az esély, akkor pl a torokba-csövet biztosan elkerülöd. Ami egyébként altatáshoz szükséges, csak el kellett volna mondaniuk, hogy mire számíts.
Valószínû, hogy mivel a vékony egyszerhasználatos tûk drágábbak, mint a többi ezért ezen lehet spórolni. Ami a fejfájás valószínûségét növeli. Mindamellett akiket vastag újrasterilezett tûvel szúrtak hátba a hõsi idõben, azoknál sem mindenkinek fájt a feje.

Csí!
Az elsõ EDA lehetett, ami nem terjedt elég magasra, és nem volt benne elég érzéstelenítõ, hogy ameddig terjed, addig legalább teljesen elzsibbadj. Ha rossz rétegbe tették volna a csövet, akkor a vágást is érezted volna. Ha van elég idõ akkor ellenõrizni lehet és kell, hogy meddig terjed az érzéstelenség. Ha túl alacsonyra, akkor a csaszihoz újra kell szúrni, még akkor is, ha a szúrás magassága teljesen korrekt. Ha pedig zavaróan nem teljes az érzéstelenség az egyébként zsibbadt területen, akkor, mivel a csövecske benn van, akkor kiegészítõ adagot lehet/kell adni. Ha összességében nem megfelelõ az érzéstelenítés, akkor az elején el kell altatni a pácienst. Ha a baba-kiszabadítást kibírtad ébren, akkor utána sokkal kevésbé kellemetlen a mûtét további része. Biztosan megvártam volna, hogy utána mit érzel.
A második spinál. Ez önmagában is mélyebb érzéstelenséget okoz. Általában a hatása is tovább tart. De ha az EDA kanült nem húzzák ki mûtét után, akkor abba lehet mûtét után is fájdalomcsillapítót adni.

Azoknál, akiknek fáj a háta a beavatkozás után, (különösen a kipirosodás miatt )arra gondolok, hogy egy felszíni ideg megsérult, és most butaságokat küldözget az agyba és az erek falához a környéken (ettõl a pirosság). Ideggyógyász többet tudhat segíteni.

Snoopy
snoopy
 


Köszi Snoopy!

Jó hogy vagy!
Köszike:
Csi
Névtelen
 


sziasztok!
Nekem 3 császárom volt, három spinállal.Az elsõ után a 24 órás fekvés alatt arra gondoltam, hogy nekem a büdös életbe több gyerekem nem lesz. Ti tudjátok milyen érzés, nekem még néhány klassz kis pánikrohammal is fûszerezõdött a dolog. A férjem másnap reggel majdnem elájult amikor meglátott, már bõgni se volt erõm, a nõvérke csak nyomta szorgalmasan a nyugtatókat, a mai napig álmodom azzal a 24 órával.
A második spinálnál már tapasztaltabb voltam, 12 óra után letekertem az osztályra, de így sem volt leányálom. A harmadiknál, viszont kívánságmûsor volt, még az anesztes asszisztenst is ledumáltuk elõre, egyébként egy angyal az a lány. A mûtét csúszot egy fél órát, mert én már hetek óta szinte nem aludtam, annyira féltem, ezért a kimerültségtõl és a rettegéstõl folyamatosan zokogtam, a mûtét közben néhányszor bepánikoltam, a dokim nagyon helyes volt, rezzenéstelen arccal tûrte a mûsort, Szégyeltem magam, de tényleg nem tudtam abahagyni a remegést. Aztán jött az örzõ,
a kedvencem, ahol sikerült felállítanom a kórház addigi rekordját, mivel kevesebb,mint 4 óra után mondtam a nõvérkének, hogy mennék, mire persze az volt a válasz, hogy majd,ha letelik a 12 óra, addig jobb, ha nem is nézelõdök.
Nem õ nyert. Valahogy felkeltem, felöltöztem, kiszálltam az
ágyból, és elindultam. A mai napig nem tudom, hogy mi munkált bennem, de valahogy lekerültem. Amikor a férjem bement a babáért, hogy kihozza nekem, úgy néztek rá,mint egy elmeháborodottra, dehát a maga felesége csak holnap reggel jön le az örzõbõl, mire õ: fogadjunk?!
Szóval van három csodagyönyörû kisfiam és persze, hogy megérte. Talán majd egyszer kimegyek az utcára sötétben, simán végigmegyek egy körfolyosón és nem fogok az örzõ rossz órájával álmodni, egyenlõre még vannak ilyesfajta nyûgjeim, de múlnak idõvel. Ismerek egy lányt, aki a spinálos, örzõs emlékei miatt soha többé nem akar gyereket,
meg tudom érteni.
Na ez elég depisre sikerült, bocsánat, remélem írtok, ha visszajöttük a nyaralásból.
OA
 


Hello!

Nem ijesztgetni akarok bárkit de ilyen is van. Barátnõm az elsõt epidurális érzéstelenitéssel szülte, azóta is fájt a háta ott, ahol beleszurtak, megfogadta a következõnél nem fogja engedni. Sajna megint császárra került a sor, és nem lehetett egyéb veszélyes tényezõk miatt altatni, igy megint az epidurális mellett döntöttek az orvosok. Bekötötték, majd elkezdték adagolni az érzéstelenítõt, miközben folyamatosan csiklandozták a hasát mit érez. Váltig állitotta hogy érzi, amikor már nem lehetett többet beadni neki, akkor is. A doki szerint ennek hatnia kellett, biztosan csak hisztizik, kiabáltak vele, majd elkezdték vágni. Üvöltött a fájdalomtól, amikor már a babát is kiemelték akkor kezdték mégis elaltatni, innentõl megszüntek a fájdalmak. Maga az élmény hátborzongató volt. A meglepõ miért állitották váltig hogy cirkuszol, amikor el volt takarva nem is láthatta mikor érnek hozzá, ha ennek ellenére meg tudta mondani mikor érzi a hideget akkor tudniuk kellett volna hogy nem szimulál. Én mindenesetre ez az eset elõtt is megfogadtam nem engedem magamnak igy a szülést, ezután már biztosra veszem.

Ellenpélda férjemnek volt mûtéte, semmi panasza nem volt. Igaz a 4 emberbõl egyiknek nagyon is, ezt már nem mesélem el, õ is azt mondta látva azt nem menne el újból a mûtétre.

Karmen
karmen
 


Karmen!

Döbbenten olvastam a történetedet!!!
Te jóságos ég! Biztosan nem a középkorban vagyunk????
Lányok ez a kórház, nõgyógyász, anesztes NEM NORMÁLIS!!!!
Jelentse fel õket!
Súlyos szakmai, emberi, etikai hibák lettek vétve! Ezért felelniük kell!

Ha az érzéstelenítõ nem hat, akkor nem lehet elkezdeni a mûtétet!
Miért nem altatták el az elején????
Ha valakinek egyszer már használt az érzéstelenítõ (ld elõzõ szülés) akkor teljességgel valószínûtlen, hogy késõbb elveszítse a hatásosságát. Két más valószínûbb oka van: vagy nem érzéstelenítõt adtak be, vagy nem arra a helyre, ahol hat.

Senki nincsen kiszolgáltatva az orvosoknak. Aki ilyen szituációba kerül az mondja meg, hogy nem egyezik bele a mûtétbe, amíg nem biztos, hogy nem fogja érezni a fájdalmat. Alapvetõ emberi jog! Ha ez nem segít és mondjuk kezdik letakarni (már ez is nonszensz!), akkor üvöltsön, csapkodjon, sikítson! Akkor ha a mûtét muszáj, úgyis elaltatják, mert máshogyan mûteni sem lehet!
Ne hagyjátok magatokat! Bele kell verni a kõfejû egészségügyisek fejébe (a többi úgyis tudja), hogy a beteg nem egy munkadarab, amirõl a dolgozó dönt, hanem egy partnernek tekintendõ döntésképes személy, ember, akinek a teste a sajátja!

Ne rémüljetek el az EDA-tól, higgyétek el, hogy jó dolog és azért találta ki az orvostudomány, hogy Nektek segítsen!

Snoopy
snoopy
 


Karmen!
Snoopyhoz hasonlóan én is döbbenettel olvastam a történetet!!
Valóban van olyan (már többször olvastam is róla), hogy nem mindenkinél hat az EDA!
A dokiknak el kellett volna hinniük amit érez és elaltatni!
Én biztos nem hagytam volna annyiban!
Szétkürtöltem volna újságokba, tv-be mindenhová!
Ez tûrhetetlen!!!
 
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: