Új privát üzeneted érkezett!

Idegpályát nem de izmot igen, az se jobb ha nem jól sikerül...
Névtelen
 


Bocs,de azt nem gerincbe,hanem gerinc melle adjak.
nevtelen
 


Azt hiszem nagyon sok a tévhit a császármetszéssel és az érzéstelenítés módszereivel kapcsolatban, ezt az elõttem írók szépen demonstrálják.
A faros szülés veszélye 3x nagyobb hüvelyi úton mint császárral (ld. a fõoldalon lévõ, felkérésre irt szösszenetemet), tehát ma már, ha lehet a faros szülés helyett császárt csinálunk. Ez világkövetelmény!

Szerintem fájdalommentesen szülni "természetes". Mennyivel természetellenesebb, mint pl. kórházban szülni, vagy akár csak szülõházban is. A természetes szülés a barlangban zajlott, védett helyen, és a barlangi medve volt a doula. Azóta az EMBER távolodik a természettõl. A fájdalomnak biologiai szerepe van, figyelmezteti a nõt, hogy jön a gyerek, és a szülés alatt védtelen a vadállatokkal szemben, bújjon el. A gnu, ami menetben szül vszeg nem érez ilyet. A fájdalomnak tehát vészjezõ funciója volt. Így ma már a értelmetlenné vált, ha csak azt nem jelzi, hogy most kell bemenni a kórházba. Ha pedig már nincs funciója (mert már bennt vagyunk), akkor minek? A fájdalomnak is van szövõdménye (emeli a vérnyomást, befolyásolja a vércukor szintet), bár kevesebb mint bármely beavatkozásnak, de néhány esetben a fájdalomcsillapítás megelõhet szülész szövõdményeket, ekkor terápiás jelentõsége van. Megkönnyití a szülés minden fázisát, jobb lehetõséget biztosít a gátvédelemhez (kevesebb gátmetszés!), csökkenti a magas vérnyomást, és jelentõsen csökkenti a szülõszobai stresszt. Szóval jó dolog. Ezért nem értem a 7%-t. Ahol ugyanis van lehetõség arra, hogy bárki, bármikor kérhesse, ott 70% felett van.

Ez igazolja, hogy (fogyasztó társadalom) a lehetõség teremti meg az igényt.
dr.Csákány
 

 
 

Csaszar doktor!

Szervusz!
En csak egyetlen korhazat ismerek, ahol az epiduralis erzestelenites gyakorisaga 70 szazalek koruli, espedig a Peterfy. Van meg olyan korhaz, ahol ennyi lenne??? Vagy az EDA barmikor kerheto? Olvasgattam a legutobbi Szuleteskalauzt, es nagyon megteveszto, amit az osztalyvezeto orvosok irnak, sok helyen olvashato, hogy az EDA elerheto, ha kerik, az itteni tapasztalatok azonban mast mutatnak...Sok szules ejnek evadjan indul meg, es kozlik az emberrel, hogy hiaba ker EDA-t, nincs aki bekosse.
Lehet, hogy nincs igazam.

Szidonia
Szidonia
 


Kedves Gyuri!

Kedvenc mániás témámat szeretném megkérdezni tõled is. Ha elõzetes császár után hüvelyi szülésre kerül sor (ennek feltételeit most hagyjuk), akkor ezen szülés menetében szerinted az epidurális érzéstelenítés jó, vagy sem?
(Bunny írta anno, hogy edával több a sikeres VBAC, de valaki (tán MP) meg azt írta, hogy nem jó) Én laikusan azt gondolnám, hogy szerencsés, hisz finomabban kezelhetõ minden, ha mégis csaszi kell, akkor már ott a kanül, gyorsabban lehet lépni. Ha meg sikeres, akkor utána úgyis belsõ letapintás van a heg végett, és akkor nem kéne ehhez altatás. Amit meg ellenérvnek ismerek, az az, hogy nem lehet érezni a hegszétválást. Erre viszont olyat is rebesgetnek, hogy úgyis van a néma, azt úgyse lehet érezni. Mi a Te véleményed a dologról?

Ildi

Ildi
 
 


Tisztelt dr. Csakany!

On azt irta hogy a faros szules veszelye 3* nagyobb mint a csaszarre...Ez minden esetben igaz? valamint Anyara vagy babara nezve nagyobb ez a kockazat?
Adnilem
 


Én átéltem egy császárt farfekvés miatt. Hüvelyi úton szerettem volna szülni (2. szülés), az orvosom bele is egyezett, ha 3-3,5 kg körüli súlyú lesz a baba, elég erõs és hatékony fájásaim lesznek, és könnyen fogok tágulni. Mert õ medencevégû fekvésnél sose alkalmaz fájáserõsítést, és szülésindítást. (Megjegyzem, egy ismerõsöm a faros babáját indított szülés mellett, oxitocinnal szülte, hát, nem sok köszönet volt benne.) Beleéltem magam, aztán az utolsó UH 3,8-4 kg-nak mutatta. Az orvosom javaslatára letettem a hüvelyi szülésrõl. Tudni kell, hogy az elsõ babám, bár fejvégû volt, 2 órai kitolási szak után vákuummal született, tehát ott is felmerült némi téraránytalanság, pedig õ csak 3,4 kg volt. Jún. 8-ra voltam kiírva, de nem jött a babus, ezért 10-én befeküdtem a klinikára.
Szintén orvosi javaslatra az EDA mellett dönöttem -a dokibácsi altatóorvos is, ért hozzá, és én teljesen megbíztam benne. 12-én hajnalban megindult a szülés, az éjszakás szülésznõ csinált egy CTG-t, de az nem mutatott fájásokat, ezért elküldött aludni. (Vizsgálat semmi, pedig nem lõször szültem, tudtam, mi történik, ellenben a nõvérkével, aki még sosem szült, bátran jóslófájásoknak bélyegezte az én igencsak valódi fájásaimat.)
Vizitnél mondtam, hogy szülök, persze nem hitték el, látva a CTG eredményét, de kiírtak néhány vizsgálatot. Miután rám se néztek, és már irtóra szenvedtem, megkérdeztem, hogy ki vizsgál meg, és mikor. A saját orvosom, de még nem szóltak neki, de csinálnak egy új CTG-t, és ha az mutat fájásokat, szólnak az orvosomnak. Hát, mutatott... 2,5-3 perces, 95 százalékos méhösszehúzódások. Amikor megláta a szülésznõ, otthagyott a csodába, letépte a papírt és elrohant telefonálni a dokinak. Persze, nem lehetet elérni. Mire megérkezett, megvizsgált, kiderült, hogy 3,5 ujjnyira nyitva a méhszáj. Azt mondta, hogy aludni fogok, nincs idõ az EDÁ-ra. Utána csak a fejvesztett kapkodás, elõkészítés ezerrel, miközben félpercenként kérdezték, hogy nem kell-e még nyomnom. Nem kellett, de a bikaerõs fájások is épp elegek voltak. Fönt a szülõszobán, mikor az altatáshoz készítetek elõ, még majdnem engem szúrtak le, hogy miért várta ilyen sokáig, most aztán kapkodhatnak. Aztán felvilágosítottam õket, hogy én idõben szóltam, csak épp senki nem hitte el, hogy szülök. A lényeg, hogy még idõben történt minden, egészséges kisfiam születet 3850 g-mal és 56 cm-rel, 35cm-s fejkörfogattal. Bár néha elgondolkodom, mi lett volna, ha kifutunk az idõbõl, és meg kell szülnöm rendesen?
Az EDA miatt picit csalódott vagyok, mert szerettem volna azonnal látni és megszoptatni a babát, ráadásul a tubus miatt napokig fájt a torkom. Mára már csak emlék, a heg szépen gyógyul, nem fáj. Persze, jó lett volna hüvelyi úton szülni, de jobb volt biztosra menni, fõleg az elõzõ szülés imeretében. Talán a következõt sikerül minden segítség nélkül világra hoznom. Már, ha lesz következõ.
Bocs, hogy kicsit off voltam a történet miatt, de talán könnyebb döntést hozni, ill. beletörõdni, ezek ismeretében.
Ha újra csinálnám, akkor is beleegyeznék a császárba, de nem hagynám magam lerázni a kórházi személyzettõl, így talán úgy szülhetnék ahogy szeretnék -a körülményekhez képest.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Adilnem!
Egy statisztikai adat nem mond semmit egy esetre vonatkozóan, elõre. A statisztika azt mondja meg, hogy sok esetbõl mi lesz a végeredmény. Ha tehát nem veszem figyelembe a statisztikát és belemegyek egy sp. faros szülésbe akkor kockáztatok. Van jogom mások életét és egészségét kockáztatni?
dr.Csákány
 


Kedves DoktorbácsiKépKépKép!
(Mindig bajban vagyok a megszólítással!)
Csak a saját példám: én a nagylányt "simán" szültem, a kicsit EDÁval, de a dokimnak nagyon kellet gyõzködni,hogy belemenjek. Mert számomra elrémisztõ gondolat volt, hogy hátba fognak szúrni egy mûanyag izével. Másrészt minden "kedves" ismerõsnek volt néhány sztorija a dologról.
Utólag elmondhatom: a hátbaszúrás nem fáj, és nagyon jó volt, a párommal végigröhögcséltük a vajúdást, "fitt" voltam kitoláskor, Luca hipp-hopp kint volt.

(Persze megint nem szóltam, hogy emeljék meg alattam a támlát, nem akarok teljesen hanyattfeküdni!!, de ez nem is ide tartozik)

Borcsa

Borcsa
KépKépKép
 
 


Kedves Doktor Úr!

Én a fiamat 2002.02.13-án EDA nélkül szültem, mert én így akartam, bár lehetõségem sem lett volna EDA-ra szerintem. Nekem így volt teljes az élmény, és jó hangulatú szülés volt, két fájás között jókat derültünk a párommal.

Én jobban féltem az EDA gondolatától, mint magától a szüléstõl. Kép Pedig tudom, ez ma már rutin, meg nem is a gerincbe szúrják, hanem mellé. Mégis, engem elrémiszt. Pedig tudom, nem muszáj szenvedni. És épp ezért hangzik hülyeségnek, hogy én mégis így akartam.

Pedig nem vagyok éppen egy hõsi alkat, mikor a fogorvosom meghallotta, hogy EDA nélkül szültem, kis híján röhögõgörcsöt kapott, mert egy szimpla fogfúrást sem bírok ki érzéstelenítés nélkül. Kép De ez más volt, és örülök, hogy így döntöttem, és a következõt is így szeretném. Életem legkatartikusabb és legcsodálatosabb élménye volt a szülés! És a szülés élménye miatt is várom a következõ babát majd, bár ezért sok barátnõm nem tart egészen komplettnek. Kép

Lina
Lina
 


Kedves Borcsa és Lina!
Számomra a két story ugyanarról szól: a döntési szabadságról. Épp ezért kellene mindenütt lehetõvé tenni az EDA választási lehetõségét. És aztán Te döntesz. Minden szülés lehet élmény, de nem szabad elzárni tõle senkit. Ki így - ki úgy érzi jól magát.
Lám csak mindketten vidáman szültetek.
Ja, és nem vagyok doktorbácsi, doktor úr se szívesen. A net egy közvetlen dolog. A tekintély meg nem ettõl függ ....
esetleg "gyuri"
Dr.Csákány
 


Gyuri!

Én meg a netes "keresztanyád" ! Kép Kép Kép

Edó
bocs, OFFoltam
 
 


Szóval, ha ezután azt hallom:
- A keresztanyád .... !
Akkor az Edó-t jelent. (?)
csmgy


off.
Névtelen
 


Kedves Dr. Csákány M. György, esetleg "Gyuri"!

Nem tudom, nagyon olvashatatlan voltam? (kétségbeesett pofika rajzocska ideképzelendõ) Szerintem eléggé témához kapcsolódó, bár elismerem, nem pontosan az, de mégiscsak EDA és császár közös halmazába tartozó kérdésem, okt 15 10h00 keltezéssel teljesen válasz -reakció - nélkül maradt. Szeretnék kérni rá választ!

Köszönöm!!!
Ildi

Ildi
 
 


Total off!
Szerintem neten altalaban ugy szolitunk meg embereket, ahogy ok alairjak irasaikat. Vagy ami a nickjuk, de ugyebar ez pl. Dr.Csákány M.György eseten eleg maceraKép
-AfonyaKép
 
 


Kedves pildi! (szerintem mi személyesen is találkotunk tavasszal)
Elnézést, nem vettem észre a kérdésedet. De szinte nincs is mit irni, mert amit irsz mind úgy van, jó helyen néztél utána!

Annyit tennék csak hozzá, hogy a Szabolcs u.ban ahol 1980 óta több mint 10000 szülés volt EDA-ban és igen sok elõzetes császár után, egyetlen esetben sem volt súlyos szövõdmény. Jó EDA mellett a rendkivül fájdalmas fenyegetõ méhrepedés áttör, de a "néma hegszétválás" itt is néma. Volt ilyen is, de ez kell gyakorlattal felismerhetõ. Ugyanis nemmcsak az aneszteziologusnak, hanem a szülésznek is kell gyakorlatot szerezni a EDA-szülésben.! Az meg fentasztikus elõny, hogy a sima szülés utáni betapintáshoz nem kell altani.
Véleményem: nyugodtan lehet vállalni az EDA-t elõzetes császár után is!
gyuri
Dr.Csákány
 


Azért irom ki a teljes nevemet, mert szerintem azokban az esetekben, ahol leírom a véleménymet, ott az is fontos, hogy ki irja. Ettõl még maradok:
gyuri (egyéb nick: csmgy)
Névtelen
 


Gyuri!

Köszönöm a válaszodat! Valóban találkoztunk a nyáron.
MÁr csak az kell, hogy az én dokim is hasonlóan vélekedjen az EDA-ról(még nem kérdeztem), na meg hogy az egyéb feltételek összejöjjenek Kép. Apróság. Kép

Ildi

Ildi
 
 


Teljes nev kiirasaban max. egyetertek, ugy hiteles es talan meggyozobb is. Akkor marad az alairasKép
-Afonya
Névtelen
 


Szisztok lánykák!

Én ikreket várok,és a dokim azt mondta,hogy tuti császár lesz. Én nagyon nem szeretném!!! Ikreket nem lehet természetes úton szülni?! Én eredetileg otthon szerettem volna szülni,de arról végképp lebeszéltek...
Aki tud errõl valamit kérem irjon! Köszönöm!

Mira
mira
 


Mira, szerintem attól függ, hogyan fekszenek a babák. Anno '74-ben anyukám ikreket szült - bár akkor még sehol nem volt UH, és azt is meg kell mondanom, hogy második szülése volt, plusz nem is tudták, hogy ikrei lesznek... De szvsz a babák fekvésétõl függ, ahogy írtam is.
Zsóka

Zsóka
 
 


Mira!
Én nemrég szültem az Istvánban. Egy kórteremben voltam egy ikres anyukával. Simán szült.Az egyik fej- ,a másik farfekvéses volt. És nem is voltak olyan kicsik.Ha jól emlékszem 36 hétre születtek ,kb.2400 és 2800 grammal.
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Mira!
Mint ezt itt is irtak, szokás ikerszülést hüvelyi uton megoldani. Vannak kizáró okok: az elsõ magzat harántfekvése vagy az elsõ magzat far, második fej ilyenek, de sokan császárt csinálnak egyéb esetekben is, biztonságból. És ez nem kényelmi szempont, mert ikerszülés esetén igen sok a szövõdmény. Ennek következtében ma a fejlett világban az ikerszülések döntõ része császármetszéssel fejezõdik be.
Dr.Csákány
 


Mira!

Minden leírtak elõttem. Én anno az ikreimmel szintén úgy voltam, hogy szerettem volna normál (eyg szülésen már túl voltam korábban). De az A baba valahogy, leginkább harántnak nevezhetõen feküdt a végére. A kórteremben volt egy másik ikres, A baba fej, B baba farossal, õ meg a picik biztonsága miatt reménykedett a csasziban. Mondanom sem kell, nekem csaszi lett, neki normál. (B babája simán befordult, mihelyst A kint volt).
Az otthonszülés ikrekkel szerintem nagyon nem ajánlott, azért legyünk reálisak, sokkal nagyobb az esély a koraszülésre, ami otthon nem kezelhetõ dolog, a szülés elhúzódására és menetközbeni komplikációkra is.
Így bõ 7 évvel az ikreim születése után azt mondom, nem maradt bennem és bennük sem maradandó érzelmi károsodás a szülés ilyetén módja miatt. Ráadásul akkor még a rooming-in sem volt általános, 3 óránként kordták ki õket, mégis mindkettõ megtanult szopizni, és végül majd 19 hónapig jutott nekik tejecske (eleinte (3-4 hónap....) még egy fél babára valót fagyasztottam is)
Azt hiszem az fontos, hogy tudd elõre, mi lesz, az sokat segít a lelki feldolgozásban.

Ildi

Ildi
 
 


Sziasztok!


Én a császár mellett szeretnék érvelni, méghozzá azért, mert én mindkét lányomat (2000-ben és 2002-ben császárral szültem). Az elsõnél azért császároztak, mert relatív téraránytalanság, átlagosnál nagyobb babasúly állt fenn. A dokim azt mondta, hogy úgy készüljek 90% császár. Ennek megfelelõen bementem a kórházba, megvizsgáltak CTG-vel és behívták a dokimat. Õ azt mondta, hogy hagyhatna még 10-14 órát vajúdni, de valószínûleg akkor is császározni kellene. Mondtam neki, hogy én teljesen megbízom benne, vagyis tegyen mindent a belátása szerint. Gerincérzéstelnítést alkalmaztak, ami egyáltalán nem fájt, csak annyi volt mintha megcsípett volna egy szúnyog. Elõkészítettek és 30 perc múlva megvolt Kata 4000grammal és 52cm-vel. Idén január 2-án pedig bementem a kórházba ahol szintén megvizsgáltak és közölték, hogy mind rám mind a babára nézve nem kockáztatnak hüvelyi szüléssel, hanem máris megrendezik a császárt. Gondoltam rá, sõt már azt is tudtam mi fog történni, amikor az altatóorvosnõ közölte, hogy ha nincs az utolsónál újabb vérképem (thrombocyta: 106), akkor õ nem gerincérzéstelenítéssel szeretné elvégezni a mûtétet, hanem altatásban. Így is lett. Csak azt tudom mondani, hogy utánna kb. 2 napig eléggé fáj a mûtét helye, de gondolom a hüvelyi szülésnél is van ami fájjon. Különben sem volt idõm ezzel sokat foglalkozni. Mindenkinek azt javaslom, hogy ne kockáztasson feleslegesen, ne féljen a császáros szüléstõl, mert a császár elképzelhetõ, hogy sokkal jobb mind a babának, mind a babának. Persze azért rendelésre nem kellene császármetszéseket végrehajtani, csak akkor ha az orvosilag is indokolt. Egyébként Kata is, Eszti is és én is jól vagyunk.
 


Dr. Csákány M. György

Nekem az lenne a kérdésem, hogy császármetszés után mennyi idõnek kell eltelnie, hogy kitudjak hordani egy következõ terhességet. Mennyi idõ amig a méh és a hasfal regenerálódik?

Tudom, hogy ha két éven belül leszek terhes akkor ismét császármetszés szükséges, de én három babát szeretnék és az lenne még a kérdésem, hogy hányszor lehet császármetszést elvégezni és, hogy két császármetszés után lehet e még hüvelyi szülés.

A válaszát elõre is köszönöm.


Petra
Petra
 


Petra!
császár után sem kell egy évnél többet várni (ezelatt ugy is szoptatszt és ilyenkor ált. nincs peteérés.

Robert Kennedy felesége 11 gyereket szült császárral. ötöt már én is csináltam.
Két csaszi után nem szoktuk hagyni a sp.szülést, de volt rá (véletlen) példa.

gyuri
dr.Csákány
 


Dr. Csákány György
Köszönöm a válaszát. Én csak azért kérdeztem mert mi a férjemmel nem védekezünk és tudom, hogy szoptatás alatt nincs petérés de hát ez nem 100%. 100% csak az ha nem vagyunk együtt. Ha terhes lennék egyáltalán nem lenne baj csak egészségügyi okból kérdeztem mert nem szeretnék kockáztatni. A válaszából azt vettem ki, hogy azért jó ha egy évet várunk.

Petra
Petra
 


Petra!
A biologiában semmi sem 100%, de ezen belül a szoptatás mint fogamzásgátló elég messze van a 100%-tól. Ugyhogy készüljetek az új babára. Csak idõben vedd észre, mert a szoptatás alatt többnyire menses sincs ....
gyuri
dr.Csákány
 


Hello! Csak most akadtam erre a forumra, remélem van még aki olvassa.

Barátnöm most szült pár hete, a dokinö közölte epidurálist kell alkalmaznia, mert császárra kerül a sor. A kismama közölte ö nem egyezik bele, mert vannak rossz tapasztalatok közeli baráti körben (anyuka nem zsibbadt el mindent érzett és a kedves doktor nem hitte el, igy még kiabáltak is vele amikor üvöltött). Sajnos a doktornö erre közölte vele, hogy itt mindig epidurálist alkalmaznak hacsak nem sürgösen kell császározni és erre már nincs idö, ha neki ez nem tetszik, akkor elmehet másik intézménybe szülni.
Igy mit tehetett a választott orvosát nem akarta otthagyni, maradt és jött az EDA.

Engem nagyon felháboritott meg el is ijesztett a szüléstöl ugyanis nekem az orvosom korábban mondta nagy valoszinüséggel császárral kell majd szülnöm. Ezek után igencsak ijedt vagyok, mert én NEM engedem hogy a gerincemet tüvel megszurják és nem ismerem el, hogy errõl nekem nincs jogom dönteni.

Karmen
karmen
 


Karmen!

Igenis van jogod dönteni! De elõbb feltétlenül beszélj az orvosoddal arról, hogy ott ahol szülsz, mi a szokás császár esetében (altatás, EDA, vágás, a babát láthatod-e rögtön, ilyesmi). Én az EDÁ-t választottam, de nem jött össze, ezt a mai napig bánom, mert jó sokára láthattam a babámat, szoptatni még késõbb tudtamKép. Picit feljebb olvashatod a történetemet, de javítanám, mert utánagondoltam, és kiderült, hogy azért nem szülhettem EDÁ-ban, mert akkor épp nem volt ügyeletben az az orvos, aki EDÁ-t csinálKép.

A barátnõdnek mi a véleménye így utólag az EDÁ-ról?

Mi miatt kell a császár?

A szüléstõl ne félj, én szültem így is, úgy is, de egyik sem volt borzasztóKépKépKépKép! Hüvelyi szülés után ülni nem volt kényelmes, császár után meg feküdniKép! De a kényelmetlenségeket hamar elfelejti az ember, ha már ott van a babájaKép!

További kellemes (és aggódásmentes) terhességet, és problémamentes szülést!

Panda

Ui.: Mikor szülsz?

panda
Halásztelek
 
 


Karmen!
Mi értelme van annak, hogy "EDA.ban szülsz mert császár kell". ??
Ha császár kell annak több anesztéziája is van: általános (altatás), EDA (un.gerincközeli) és spinál(gerinvelõi).
Az utóbbi kettõt regionálisnak is nevezik, mert csak egy régiót (amit kell) érzéstelenít el.
Az általános (altatásos) érzéstelenítésél MINDEN SZEMPONTBÓL elõnyösebb elõnyösebb a regionális.
1. Az altatás hátrányosabb a babára, mert az altatószer átmegy a lepényen és a baba is kap belõle...
2. Az altatásnál a torkodba nyomnak egy vastag gumicsövet...
Ugyanugy fogalmazok mint Te: "szurkálják a gerincemet"
3. A regionáli-nál hallod mi történik: ha nem is úgy de jobban mint altatásnál átlsz valamit a szülésbõl, azonnal megnézheted a babát (pl. puszit is adhatsz neki)
4. Regionálisnál a mûtét után azonnal mellre tehetik, akár szoptathatsz is (és a sebed sem fáj egy ideig, mert a szer még hat a mûtét után is)
5. Világszerte az a helyzet, hogy altatásnak sokkal több szövõdménye van, mint a regionálisnak. Én több mint 20 és és mintegy 10 000 EDA-t és spinált láttam, egyetlen komoly, maradandó szövõdményt sem! Altatás után már több anyát láttam meghalni.
6. Az EDA ott jó ahol a szülés megindul és esély van arra, hogy simán szülsz, de ha nem akkor a császár is így mehet, a spinál ott jobb, ahol a császár elõre biztos (a mûtõben csinálják)
EGYÉBKÉNT TE ÉS CSAK TE DÖNTESZ. An önálló döntés jogát senki sem kérdõjelezheti meg!
Nyugi
Dr.Csákány
 


Pnada! Sajnos még nem vagyok terhes, most lesz a 3. lombik. De a barátnöim esete, akiknek azóta is fáj a hátuk, megijesztett, hogy EDA-val kell szülnöm. A dokim szerint, mivel kétszarvu a méhem és mivel csak nehezen jön össze, valoszinü nagyon, hogy császárral kell szülnöm.

Doktor Úr! Köszönöm válaszát, de engem többször altattak már, és az nem volt kellemetlen. Utólag sincs káros hatása, igy nem kockáztatok egy EDA utána hátfájást. Az igaz, hogy jobb lenne ha a babát rögtön látnám, de amig alszok ugysem tudom pár perc v. órák teltek el, igy amikor felébredek meg én is kérhetem hozzák a babát, ha jól tudom.
Én csak azért nem engedem az EDA-t, mert több személyt ismerek ahogy irtam, hogy azóta a háta fáj. Nem akarom kockáztatni ezt, bár elismerem a babának lehet hogy jobb lenne EDA-val szülni, de nem tartom sokkal veszélyesebbnek az altatást. Mindenesetre most rendesen megijedtem, hogy esetleg a dokim szerint majd választhatok altatást és végül az altatóorvos közli velem, nem engedi.
Szerintem ha az anya fél az EDA következményeitöl, akkor azt tiszteletben kell tartani és altassák el, ha ezt kéri és ha az altatásnak nincsenek egészségileg kizáró okai.
Természetesen az orvosom véleményét is ki fogom elötte kérni, adok esélyt neki is, hogy meggyözzön.

Köszönöm a válaszokat.

Karmen
karmen
 


Gyuri!

Hej, ha az a 4-es pont úgy általában igaz lenne, bizony könnyebben beletörõdnék, ha ez a babám a végén csaszis lenne! Az ikrekkel anno -spinális ide vagy oda- rájuk nézhettem, azt csá, még hogy mellretétel, még puszi se volt, aztán 24 óra az intenzíven, azalatt egyszer álmukban 2 percre felhozták õket, de ekkor se vehettem kezembe sem õket! Lehet, hogy kórháza válogatja, meg azért az 95-ben volt, de amennyire leszûröm, ott (sote i) most is hasonló a menetrend. És nekem most lesz a negyedik babám, és még egyet se tudtam 24 órán belül mellre tenni! (elsõnél nyuszi voltam, na, ez az igazság)

Ildi

Ildi
 
 


Karmen!

Nekem van egy ismerõsöm, akinek szintén kétszarvú méhe van. Spontán lett terhes és sima szülése vol, nem császár. Igaz neki is mondogatták, de végül megszült rendesen. Szedett gyógyszereket hogy ne görcsöljön, és minden rendben volt.

Csaszi: Nekem volt szerencsém megismerni mind a két változatot. Mindkét terhességem csaszival végzödött. Két spinálisom volt, de az elsõnél altatni is kellett, ahogy megvolt a baba. Borzasztó volt az ébredés (pedig én is voltam már altatva). Fogalmam sem volt, hogy hol vagyok, és mi történt velem. Miután rádöbbentem, hogy tulajdonképpen megszültem kértem a babát, de rengeteget kellett várnom, amíg hozták. Sosem sikerült olyan közel kerülnöm hozzá.
Másodszorra végig ébren voltam. Elárulom, hogy egy szót sem hallottam. Vagy olyan halkan beszéltek, vagy egy szót sem szóltak. Beszélgethettem volna az altató orvossal, de ahhoz nem volt kedvem. Mikor megszületett a baba, rögtön megmutatták, késõbb visszahozták, megpuszilgathattam. Csodálatos volt és hihetetlen érzés.
Az elsõ után azt mondtan, soha többet. Most pedig legszivesebben rögtön kezdeném elölrõl. A picikém most lesz 7 hónapos.
Ja igen, és én nekem nem fáj a hátam, nem érzem a szurás helyét.
Persze döntened neked kell.
Minden jót.

Djeszter
 


Ildi!

Lehet, hogy most nagyobb szerencséd lesz. Én a szülés után pár órával már szoptathattam. A mütõben talán csak azért nem, mert ahogy velem végeztek, már jött is a következõ.

Djeszter
 


Karmen!
"Szerintem ha az anya fél az EDA következményeitöl, akkor azt tiszteletben kell tartani és altassák el, ha ezt kéri és ha az altatásnak nincsenek egészségileg kizáró okai." Ez igy igaz, de ha azért fél, mert nem kellõen ismeri a körülményeket ... Hátfájás: gyakori érv. Kimutatták, hogy a legtöbb hátfájás oka nem az EDA volt a hát(maga). A terhesség kisfokú, átmeneti csontritkulást okoz, és a testtartás is megváltozik egyszer ide egyszer oda, ez is rossz, sokat kellen a hátat tornásztatni a szülés után. Hány embernek fáj a háta, aki nem kapott EDA-t?

Ildi: a 4.pont egészséges ujszülöttre vonatkoznak, de arra igen!
Dr.Csákány
 


Djeszter! Ez jó lenne ha lenne majd esélyem nekem is normálisan szülni. Nem tudod, a barátnödnek szigorú fekvés kellett, vagy lehetett dolgoznia a terhesség alatt? Anyagilag nagyon kellene hogy dolgozhassak, természetesen ha az orvos szerint feküdni kell, akkor a baba sokkal fontosabb. Csak ha semmi gond nincs, akkor dolgoznék én is.
Eezek szerint amit irtál várható majd hogy görcsölök?

Doktor Úr! Egyetértek azzal, hogy a szülés után sok nõnek fáj a háta, pl. testvérem is akinek normális szülése volt.
Meg fogom hallgatni a saját orvosom véleményét is de azt hiszem én magam biztonságosabbnak tartom az altatást. Lehet hogy a hátfájást nem az EDA-tól van, de kockázatosnak tartom ahogy már irtam a gerincemnél szurni. Másfelöl rettegek is töle. Nem csak ettöl, hanem a szülástöl is igy.
2 éve a hátamról vettek le ambulánsan egy anyajegyet és bár semmit sem éreztem, kész horror volt ahogy magam elé képzeltem hogy éppen hogy kaparják ki vagy vágják. A vége az lett, hogy olyan rosszul lettem, majdnem elájultam, utána a folyosóra kikisértek, ahol fél óra ültem, mert nem birtam még mindig felállni, majd inkább lefektettek egy korterembe. Ez engem lelkileg is nagyon megviselt akkor, rettegek hogy a szülést is ébren kell végigélnem.

Igy pontos az,hogy miért is nem akarok EDA-vel szülni.

Karmen
karmen
 


Karmen!

Úgy emlékszem, hogy a barátnõm otthon volt végig. Hogy ebbõl mennyit feküdt, azt nem tudom, de pihizett az biztos.
Neki azt mondta a doki, hogy max. 3 kg-os babát túd megszülni rendesen.
Nála a terhesség vége felé volt gond (görcsök). Ahogy nõtt a baba, úgy lett egyre kisebb a hely, pont a "két szarv" miatt. De ha érdekel megkérdezem tõle.

Djeszter
 


Karmen!

Úgy emlékszem, a barátnõm végig ottthon volt. Hogy mennyit feküdt, azt nem tudom, de sokat pihizett az biztos.
Õ a terhessége vége felé görcsölgetett, mert ahogy nõtt a baba egyre kisebb lett a hely, pont a "két szarv" miatt.
De ha gondolod megkérdezem tõle. Nem akarok butaságokat írni.

Djeszter
 


Djeszter! Köszi, érdekelne minden, milyen volt a terhessége, a szülést hamarabb meginditották-e hogy ne nöjjön a baba nagyra, stb. Nem ismerek senkit, akinek ugyanez lenne a betegsége, igy nagyon érdekelne a terhességgel kapcsolatban minden. Föleg mert félek hogy a vetélésre igy nagyobb az esély (valahol ezt olvastam)

Nekem mütétileg azt nézték meg, hogy a két szarv elég nagy, alkalmas mindkettö egy terhességre, igy nem is operálták.

Köszi: Karmen
karmen
 


Gyuri!

37. betöltött hét után, éretten, egészségesen (ha jól emlékszem 9/10 körüli apgarral) születtek mindketten. (csaszi a fekvésük miatt volt) De talán azóta ott is javult a helyzet. Persze az is igaz, hogy a normál szült kismamák is sokszor csak 12-18 órával szülés után jutnak be a baba-mamás szobákba, addig valahova elrakják õket, a szobák telítettsége miatt.

Ildi

Ildi
 
 


Ildi!
Nem értem, mit csinálnak velük annyi ideig. A max. amit tudok az, hogy 2 órára inkubátorba teszik, megfigyelés céljából. És azután?
gyuri
Névtelen
 


Gyuri!

Nem tudom, leginkább semmit se csináltak velük, hanem ÉN voltam az indok számukra. Merthogy az intenziven tartottak csaszi után mindenkit 24 óráig, (itt ugye persze nem csak kismamik, hanem mindenféle mûtöttek voltak) ahol csak feküdni hagytak, felkelni nem, és ide nem akarták behozni õket. Erre mondom azt, hogy leginkább hozzáállás kérdése a dolog. Meg reménykedek, hogy az elmúlt 7 évben ott is javult valamit a helyzet. (el kéne már oda valami nagyon bababarát vezetés, mert ugyan mindenki dicséri, milyen szépen átépítettek ott mindent, meg ugye babás szobák stb, de azért elég sok olyat hallok manapság is, ahol azért az elsõ 18-24 órában alig lehetett együtt a mama a babával, nem orvosi, hanem technikai okokból.)
Én meg fejembe vettem, hogy erõs és követelõzõ leszek most, már ha orvosilag lehet, és igyekszem mindent megtenni érte. Persze amikor az ember épp szülés után van, akkor nem jellemzõ, hogy duzzadna benne az erõ.... (egyelõre 33. héten tartok, meg ott, hogy a 38. heti uh-n dõl majd el lényegében, hogy nekifuthatok-e a normálnak, és aztán közben még jön az idõtényezõ, mert a dokim nem nagyon akar az uh-k által számított terminusnál tovább várni majd, amiben csak az a ciki, hogy az uh szerinti terminus 1 héttel elõbb van, mint a menses szerinti, ilyen esetben szerintem lehetne kicsit rugalmasabb a túlhordás tényét illetõen, nem?)

Ildi

Ildi
 
 


Karmen!

Én vagyok Djeszter barátnõje. Egyfomák a paramétereim veled. Igaz nekünk spontán jött össze a terhesség. Az elsõ UH-n vették észre mi a helyzet a méhemmel. Az elsõ babát 7 hetesen vesztettem el, de kromoszóma rendellenesség és nem a méhem miatt.
A pihi után 4 hónapra terhes lettem a fiammal, aki most 7 és fél hónapos. Nekem is össze-vissza hordtak minden félét, de a felét nem kellett komolyan venni. Ha jól vagy terhesség alatt, akkor dolgozhatsz, csak egy kicsit jobban kell vigyázzni, mint a többieknek. Egyébként amikor a baba mérete kezd jelentõsebb lenni 6-7 hónaptól akkor biztos pihizned kell majd. Nekem sokat görcsölt a hasam a végén szedtem a gyógyszerek, és nem volt gond. Csak pozítivan kell hozzáállni. Egyébként a fiam 3 kg-val született ez volt nálam a max., de én egyébként is alacsony vagyok és vékony is voltam.
Nekem is végig koraszülésrõl beszéltek, de az ikres idõt jelent 36 héttõl. Én a betöltött 38 hét után szültem, ami teljesen normálisnak számít. Szerintem olyan korházat válasz, ahol van koraszülött osztály, mint pl. a Schöpf-Merei, de végül nem volt jelentõsége a dolognak.

Nektek spontán nem ment?
Milyen mûtéten nézegették a méhedet? Melyik korházban?
Sajna otthon nincs gépem de idõnként ide jutok, ha van kérdésed, ird le.

Sok szerencsét

Muki mama

DjEszter

Mélkét küldöm! Most ide jutottam egy kicsit olvasgatni, de mindját neked is pötyögtettek.
Muki
 


Kedves Gyuri!
Ferde farfekvéses baba megszülhetõ hüvelyi úton?A nõgyógyászom azt mondta, hogy nem jelent feltétlen császárt, de én õszíntén szólva nem szeretnék hüvelyi úton szülni, ha a baba nem fordul meg.Szerinted mód van arra, hogy a császárt kérjem vagy intézménye válogatja?Ez lenne a második szülésem.Az elsõ gyors, hüvelyi szülés volt.Fejvégû volt a baba.Szóval nem a vajúdástól rettegek, hanem a baba biztonsága miatt.Elõre is köszönöm válaszod.


Szia Muki mama! Köszi, jelentösen megnyugtattál. Spontán nemigen van esély, mert a férjemnek kevés a spermaszáma. Amugy meg már eltelt több mint 3,5 év. Igy szerintem is a lombik jó megoldás, több esélyt szeretnék már.
Volt endometriozis mütétem, közben csináltak egy hiszteroszkopiát is, akkor akarták a méhemet operálni, de mégsem kellett, mert nem volt olyan az alakja. Azt mondták alkalmas terhességre. Amugy nekem UH vették észre, 30 évesen!

Karmen
karmen
 


Kedves anitaeszter!
Ferde fekvésbõl a fájások hatására, pláne, ha az elsõ simán ment még lehet normál hosszfekvés.
Ha ez fejvégû akkor minden OK.
Ha ez faros lesz: Létezik egy nemzetközi (és itthon is acceptált) ajánlás, hogy ha a farfekvés elõre ismert, akkor általában (épen a biztonság miatt) császármetszés a javallat. Ha ezt szülés közben ismerik fel és nincs idõ császárra, vagy olyan fantasztikusan jól megy a dolog, és a szülész gyakorlott, és van neonatologus háttér, akkor lehet sp. szülést is választani ....
Ha ferde marad: császármetszés.
üdv
dr.Csákány
 


Kedves Doktorúr!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy lehetséges-e hogy a császáros szülés után valami gond van nálam, vagyis valamit elhibáztak az orvosok.
próbálkozunk a második babával, elég régóta és nem jön össze. Én már nagyon ideges vagyok, mert az elsõ baba, szinte szó szerint elsõre sikerült.
rémálmaiban olyanok jutnak eszembe hogy véletlenül elvarrták a petevezetékemet vagy valami mást csináltak az orvosk véletlenül, amitõl nem tudok teherbe esni.

Van ennek esélye?

Köszönöm a választ: Tikka
Tikka
 


Tikka!
Minden hasmûtétnek lehet szövõdménye a meddõség.
Ez így elég szörnyen hangzik: lazítom.
Nagyobb az esély, ha a császár után lázas volt, mert elzáródhattak a petevezetõk (esetleg csak az egyik, de az is rontja a fertilitást: a terhesség esélyét). Okozhat ilyet a méhet torzító heg is (de az ált. nem a teherbe jutást, inkább a kihordást zavarja).
Valószinütlen, hogy olyan hibát csináltak volna, véletlenül sem, amitõl tart. Ha a császár az ok, akkor az "természetes" ok.
A baj azt hiszem a "statisztikában" van, mely szerint egy egészséges fiatal pár, rendszeres nemi élet mellett általában évente "hoz össze" egy terhességet, tehát lehet csak kissé türelmetlen, letelt az egy év? Esetleg csináltathat (kérhet) vizsgálatot is.
dr. Csákány
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet:

 

cron