Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Luca!

Sajnálom, hogy nem a legjobak az emlékeid, de ahány ház, annyi szokás. Az angol egészségügy tényleg nagyon jó - a várólisták kivételével, de ezt is ki lehet kerülni - de meg is van az ára: a legmagasabb adókategória 40 %, az orvosoknak évente el kell számolni szakmai képzettségükkel, és ha nem megfelelo, visszavonhatják a regisztrációjukat. Ha a beteg nem elégedett, akkor bizony jön a panaszkodás, a kórház általában elintézi a dolgot, de komolyan rá is lehet fázni. Egy volt kollégám spinált csinált császárhoz, nem volt tökéletes a blokk, o pedig az altatás helyett mindenféle gyógyszereket adott, végülis befejezodött a mutét, senkinek nem lett semmi baja, de a no panaszt tett. Már nem dolgozott nálunk, amikor 5000 font (kb. kétmillió forint) kártérítést fizettek neki. Amerikában ennél is rosszabb a helyzet, és talán nem véletlen, hogy pont a szülészet az egyik olyan szakma, ahol a legnehezebb a foorvosi állások betoltése.

De térjünk vissza a szakmára. Az epidurál csak annyit jelent, hogy az agyat és a gerincvelot burkoló kemény agyhártya két rétege közé tesszük a katétert és oda adjuk a gyógyszert. Az, hogy milyen magasságba és mit adunk be, már az elérni kívánt hatástól függ. Mellkesi nyelocso mutéthez nyilván más és máshova kell mint vékonybél mutéthez, vagy szüléshez, vagy éppen a térdmutéthez. A bevezetési technika is más, mivel a csigolyanyulványok máshol vannak, és a kldök magassága feletti terület érzéstelenítése már olyan helyre követeli meg a katéter bevezetését, ami mögött már gerincvelo is van. Gondolom nem kell senkinek sem elmagyaráznom mire számíthat ha oda egy majdnem két mm. átméroju tuvel beleszúrnak. Abban a magasságba, ahova a szüléshez szúrjuk, az emberek 98%-ánál már nincsen gerincvelo. Vagyis azért a lebénuláshoz ilyenkor a szülo no mozdulatán kívül más is kell.

Kétség kívül az egyik legnagyobb frusztráció a szakma elismertsége és a fizetés. Mert csak akkor lehet egy beteg "szálka" az orvos szemében, ha vagy nem szereti amit csinál, vagy nem tudja megoldani a helyzetet szakértelmének hiányossága miatt, vagy nincs megfizetve. Még itt Angliában is, az emberek túlnyomó többsége az aneszteziológust technikusnak tartja, fogalma sincs róla, hogy orvos o is. A másik az ismert hozzállás a társszakmák részérol: elaltatjuk, megoperálom, elbaltáztátok....(az eredetiben ez utóbbi egy kicsit máshogyan hangzik) A nagy sebészeti attrakciók kizárólag azért hajthatóak végre, mert az aneszteziológia és az intenzív betegellátás fejlettsége azokat lehetové teszik. Csak egy példát hadd mondjak -és tényleg befejezem az off topic írásomat, - egy 80 éves szív és cukorbetegségben szenvedo beteg legnagyobb gondja, hogy fájdalmas, meszes csípoje miatt alig tud mozogni. Belevág a csípoprotézis mutétjébe akárhány plakk kerül is a koszorús ereimre az altatása során meg utánna, mert vállalja a nagy rizikójú mutétet, hogy hátralévo életét mozogva és fájdalom mentesen élhesse le. Ha erre felhasználjuk a tudomány adta eszközeinket, akkor milyen jogon fosztanánk meg ennek áldásos hatásától a szülo not?


Udv: Bunny
Bunny
 


Tisztelt Doktor úr!

Azt szeretném megkérdezni, hogy abortusznál Ön elaltatja a beteget? Van aki teljes alvásról beszél, míg más csak egy injekcióról, amitől elkábult.
Infúziót kap a beteg a műtét alatt?

Köszönettel
Kitti
Kitti
 


Sziasztok!

Kedves Bunny!
Sajnálom, hogyha így félre lehetett érteni ezt a mondatot. Csak azt akartam érzékeltetni vele, hogy igen kemény szorítás van odabenn, ha még egy kifejlett csonttal erősített ujjat is fájdalmasan megnyom, hát még egy kocsonyás állagú köldökzsinórt.
No persze, ha belegondolunk, hogy mondjuk ezt a problémát a kórháztól 15 km-re a mentőorvos észleli, akkor mire a császármetszésre kerül a sor addigra,( természetesen amellett, hogy a baba mégis, ilyen rossz konstelláció mellett életben marad,) bizony igencsak nehéz lesz azokkal a doktori ujjakkal ellátni a szolgálat további részét. Még akkor is, ha ez természetesen össze sem mérhető probléma az előnnyel, ami a baba élete.
Biztosan vannak olyan orvosok, akik nem elsősorban a beteg érdekét nézik, de személy szerint én sosem tartoztam közéjük. Igen,természetesen elismerjük, hogy a magyar egészségügy csődtömeg, és rengeteg kívánnivalót hagy maga után, de ezek szerint empátiából Olaszország sem kapott jelest.
Sajnos nem minden kórház mondhatja el magáról itt, hogy 24 órás EDA szolgálatot vállal. Speciel a miénk épp ilyen. Ezért is választottam ezt a szülésem lebonyolítására. De ezt például meg lehet tudni a szülés előtt. Szerintem érdemes is. Hiszen a tények még tények maradnak, ha nem is tetszenek. Ami Erika történetében számomra rosszabbul hangzott, hogy ha EDA nincs is, de semmilyen más fájdalomcsillapítást nem ajánlottak fel a kismamának, pedig valamilyen lehetőségnek lenni kell, még akkor is, ha nem olyan hatásos, mint az EDA, ami tényleg a legjobb.
Éjszakai császármetszés még ha nem is sürgős, olyan helyen, ahol nincs 24 órás EDA valószínűleg spinál érzéstelenítésben folyik. EDA fel sem merül.
Ami szerintem részben magyarázza a szülési fájdalomcsillapításnak, illetve a gátmetszés varrásának hatásos érzéstelenítésének szempontjából mutatkozó nagyvonalúságot, az nem más, mint az általában férfi nőgyógyászok alapvető hibája, hogy sosem szültek. Elképzelni sem tudják, hogy milyen érzés lehet. Bár szeretném, ha belegondolnának, hogy milyen lenne hólyagtükrözést csinálni nekik fájdalomcsillapítás nélkül. Egyébként én az EDA-t leginkább azért szerettem volna magamnak, hogy a gátmetszés varrása ne fájjon. Mert profi helyi érzéstelenítésről csak a hősi, szájhagyomány útján terjedő mesékben hallottam, látni viszont láttam sok mást.
Angliában mindenki, mindig, mindenhol kérhet EDA-t? Ott akkor tényleg jó lehet szülni.

Kitti!
Ne haragudj, ha a doktor urak mellett én is válaszolok, aki a női táborba tartozik. Szerintem ez függ az országtól, remélem a kórháztól már Magyarországon nem. Mindenesetre azt elmondhatom, hogy a Szent Rókus Kórházban az abortushoz altatás jár, injekcióval és gázzal. Infúziót csak az kap, akinek pl. spontán abortusa van, amit be kell fejezni, és közben sok vért vesztett.
Fiúk, nyugtassatok meg, hogy ez Magyarországon már mindenhol így van?!!!!

Snoopy
snoopy
 

 
 

Kedves Mindenki! Sziasztok! Korábban már írtam nektek, és nagyon gyorsan és megnyugtatóan kaptam a válaszokat, köszönet érte. Nekem a korábbi két szülésem közül az elsönél ugyanaz volt a sajnálatos tapasztalatom mit Erikának, vagyis a szülés alatt hiába kértem fájdalomcsillapítást, azt mondták, hogy már nem lehet. pedig akkor még elöttem volt a neheze, még csak kétujjnyira voltam nyitva. A második szülésemröl már írtam korábban, hogy indították, infúzióval ágyhoz voltam kötve, és mikor már a császárhoz készítettek elö akkor mondták, hogy nemsokára megkapom a fájdalomcsillapítást, pedig elötte is kértem, elhihetitek. Most résen vagyok, úgyhogy mindenképpen szeretném az epidurált, ezért is mentünk el a szülésfelkészítönek az érzéstelenítéssel foglalkozó elöadására két héttel ezelött. (Egyébként ott esett szó a korábban általatok vitatott 40-45 perces idöröl, hogy annyi idö alatt hat tökéletesen.) Ami számomra megdöbbentö adat volt az az, hogy kiderült, hogy nagyon sok maradi orvos dolgozik a kórházban, akik általában sikerrel beszélik le a kismamákat arról, hogy fájdalomcsillapítást kérjenek, így HAVONTA mindössze NÉGY-ÖT esetben alkalmaznak epidurált. Ez a kórház egy nagymúltú, híresnek mondott, PIC-cel ellátott kórház. A tájékoztató szerint mindenképpen elöre kell kérni azt, hogyha valaki epidurállal kíván szülni, mert erre a szülés alatt már nincs mód. Ezért is kérem én már a kiírt idöpont elött hetekkel! Erröl persze a legtöbb kismama nem tud (mármint, hogy elöre kell kérni), így nem is vehetik késöbb igénybe. Természetesen a császárhoz behívják az altatóorvosokat, de a "sima" szülések korántsem számítanak olyan fontosnak, hogy az elöre történö megbeszélés nélküli esetekben is alkalmazzák ezt a lehetöséget. Ez kikívánkozott belölem a korábbiakban olvasottak hatására. Köszi hogy meghallgattatok: Norcsi.
norcsi (norcsi)
 


Szervusztok!

Angliában a kórházak 99%-ában van 24 órás EDA lehetoség, de foleg azért, mert már rájöttek, hogy a szüloosztályokhoz külön aneszteziológust kell biztosítani. Sokkal gyakrabban jelentkezik olyan helyzet, amikor azonnali (és most itt tényleg az azonnalit értem alatta) mutétre van szukség, nem lehet megvárni, mire az aneszteziológus befejezi amit éppen csinál. Ha pedig van valaki, aki csak a szülészeten van, a többi idejében nyugodtan beszúrhatja az EDA-t. Ahol én dolgozom, egy 700 ágyas kórház, átlag 3200 szüléssel évente, napi 2-3 császár és 3-4 EDA, nem túl sok. És a napi rutin mutéti programhoz semmi köze. Persze külön muto is rendelkezésre áll. Azért ez pokoli pénze kerül a kórháznak és az államnak, szóval biztos vagyok benne, hogy sok más országban erre egyszeruen nincs pénz. De okos szervezéssel, jó hozzáállással sokminden elérheto. Tisztességesebnek tartanám azt mondani, hogy sajnos nincs lehetoségünk arra, hogy az EDA a nap 24 órájában hozzáférheto legyen, mint a hátrányait ecsetelgetni és lebeszélni a terhes not. Az angol egészségügy távol áll a tökéletestol, sok hibája van ennek is (idonként nevetséges ésérthetetlen), de speciel a szülészeti ellátás a jók közé tartozik.
Küretet, vetélést atatás nélkül csinálni szerintem kínzás, az mármás kérdés, hogy milyen módszerrel történik az. Az a bizonyos injekció vagy eros kábitó fájdalomcsillaító, ami önmagában nem elég, vagy egy eros hatású altatószer jelentos fájdalomcsillapító hatással (a neve ketamin), ez tökéletes lenne, csak felébredni belole - mit mondjak, kutyának való dolog. Persze lehet kombinálni a dolgokat, de ahhoz úgyis anesztes kell, aki meg tud sokkal jobbat.

A helyi érzéstelenítés is megtanulható, csak akarni kell. Meg tudni, hogy a repedt gátsebet sokkal nehezebb érzésteleníteni a varráshoz, mintha elobb érzéstelenítünk és utánna vágunk. De a gátmetszés már nem az én területem.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Norcsi!
Érdekelne, hogy melyik kórházban fogsz szülni. Azt már tudom, hogy hol nem szeretnék de azt még nem tudom, hogy hol szeretnék szülni.A nőgyógyászommal meg vagyok elégedve eddig de a kórházban ahol dolgozik az aszisztencia viselkedése lehangoló.Így mostanában azon gondolkodom, hogy orvost váltok. Még megtehetem mert még nem vagyok terhes.Ha te vagy bárki tud ajánlani jó orvost vagy kórházat Pesten azt örömmel venném. Mindenképpen olyan kórházat és orvost szeretnék ahol és akinek nem az a természetes ha szenved a nő szülés közben a fájdalomtól.

Előre is köszi: Erika
Erika
 


Minket annak idején úgy tájékoztattak a BM kórházban, hogy azért kell elõre szólni, ha valaki EDA-t kér a szüléséhez, mert bizonyos idõszakokben (pl. éjjel, hétvégén) csak egy aneszteziológus van bent, és ha éppen ekkor szül az ember, akkor azt az egyszem anesztest nem hívják szüléshez, csak császárnál, mert ha pont ekkor beesik valami komoly eset, hirtelen mûtét, amihez kellene az aneszteziológus, akkor ugye mi van. A sima szülésnél mégsem élet-halálról van szó... Ha szól valaki elõre, hogy õ mindenképp akar EDA-t és lehet is neki, akkor behívnak plusz egy aneszteziológust a szüléséhez az ilyen "kényelmi" (ezt most viszonylagosan értem) fájdalomcsillapításhoz. Tehát nem arról van szó, hogy nincs bent altatóorvos, ezért nem is lehetne pl császározni.

Lenne két kérdésem kedves orvosainkhoz:
1. Mi a véleményetek a szülés alatt használt Dolargan-ról?
2. Császár utáni hüvelyi szülésnél, amikor szülés után átvizsgálják a méhet, akkor ugyanazt az altatási módszert alkalmazzák , mint mûvi terhességmegszakításnál? (Egy szúri, a végére aztán fel is ébred az ember.)És ez egyébként mi? (Én úgy képzelem, mindenhol ugyanazt használják valami elõírás szerint, ezért merem ezt a kérdést így minden info nélkül feltenni, ha nem így van , akkor bocs). Ez már három kérdés, :-)), elõre is köszönöm, ha válaszoltok.
Egyébként még annyit, hogy elég szomorú, hogy az orvostudománynak ez az ága ennyire elhanyagolt (erkölcsileg, anyagilag), nem csoda, hogy senki nem akar altatóorvos lenni, pedig ebbõl a topikból is látszik, hogy a fájdalomcsillapítás, persze nem is csak szülésnél, mennyire fontos tényezõ. Ha már az ember beteg, vagy komplikált a szülése, akkor legalább ne szenvedjen annyit- ezzel azt hiszem mindenki egyetért. És mégis... Úgyhogy kedves Bunny, Snoopy és mp , le a kalappal elõttetek, hogy mégis csináljátok.
Üdv,
Moni
moncaberta
 


Kedves Erika!
Bár nem én vagyok a meszólított, de szerintem olvasgass bele az Anyaság rész más csevegöibe, mert sok hasznos információt találhatsz a különbözö kórházakról, orvosokról. Biztos találsz olyat, ami számodra a legjobb, van aki elég részletesen beszámol a kórházi, szülési egyéb tapasztalatairól. Könnyebb lesz biztos a választás.
Üdvözlettel: Ágci
Ágci
 


Kedves Erika! Azt most itt nem szeretném elárulni, hogy hol fogok szülni (nehogy kellemetlenségeim legyenek belöle, ugyanis több topicban is megírtam az "élményeimet" a korábbi szüléseimmel kapcsolatban ), de ha megszültem meg fogom írni. Egyébként az én kórházamat (tehát magát a kórházat) kifejezetten nem ajánlanám (hacsak nem várható valakinél koraszülés, akkor a baba érdekében -de csakis miatta - igen), nemúgy az orvosomat, aki nagyon kedves, aranyos és lelkiismeretes. Csak sajnos ebben a kórházban dolgozik. Ha nem itt dolgozna, biztos, hogy én sem lennék itt csak maga a kórház miatt.
Egyenlöre nemigen volt ez részemröl nagy segítség, de mint írod ez még csak puhatolózás. Csatlakozva Ágcihoz én is javasolnám, hogy olvasgasd a különbözö kórházakról, orvosokról szóló beszámolókat más topicokban. Azt viszont soha nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy két egyforma szülés - így két egyforma vélemény - sincs ugyanarról a kórházról vagy szülészorvosról.
Szülés után ígérem én is jelentkezni fogok újra!
Szia: Norcsi.
norcsi (norcsi)
 


Kedves Erika! Azt most itt nem szeretném elárulni, hogy hol fogok szülni (nehogy kellemetlenségeim legyenek belöle, ugyanis több topicban is megírtam az "élményeimet" a korábbi szüléseimmel kapcsolatban ), de ha megszültem meg fogom írni. Egyébként az én kórházamat (tehát magát a kórházat) kifejezetten nem ajánlanám (hacsak nem várható valakinél koraszülés, akkor a baba érdekében -de csakis miatta - igen), nemúgy az orvosomat, aki nagyon kedves, aranyos és lelkiismeretes. Csak sajnos ebben a kórházban dolgozik. Ha nem itt dolgozna, biztos, hogy én sem lennék itt csak maga a kórház miatt.
Egyenlöre nemigen volt ez részemröl nagy segítség, de mint írod ez még csak puhatolózás. Csatlakozva Ágcihoz én is javasolnám, hogy olvasgasd a különbözö kórházakról, orvosokról szóló beszámolókat más topicokban. Azt viszont soha nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy két egyforma szülés - így két egyforma vélemény - sincs ugyanarról a kórházról vagy szülészorvosról.
Szülés után ígérem én is jelentkezni fogok újra!
Szia: Norcsi.
norcsi (norcsi)
 


Kedves Snoopy!

Biztos, hogy a magyar egészségügy csödtömeg? Én ugyan nem tudom, mert míg otthon éltem sem volt túl sok dolgom vele. Persze az itteni kilenc év alatti is csak szülni mentem kórházba, meg az óvoda óta sajnos gyerekorvoshoz is elöfordul, hogy mennünk kell. De szerintem mások elmondása alapján is, semmi irigyelni valónk nincs. Nem tudom olvastad-e azt hiszem az Abortus topic-ban az írországi és belgiumi terhesgondozások minösítését például. És biztos vagyok benne, hogy sok nyugati vagy annak tartott ország sem dicsekedhet nálunk jobban. A különbség csak az, hogy ök meg vannak arról gyözödve, hogy náluk aztán jobb nincs. Még ha például itt 60 (!) napot kell egy rutin szemészeti vizsgálatra is várni, ettöl ök még mindig a legjobbaknak tartják magukat (lehet, hogy szakmailag azok, de szervezettségben nem, márpedig az is számít). Mi meg még jobb feltételek mellett is azt hisszük, hogy nálunk a legrosszabb, ennél máshol csakis jobb lehet. Erröl persze mindenki szentül meg van gyözödve és mindenkit szentül meggyöznek. Pedig nem így van.
Dicsekednek itt is azzal, hogy egy nap két tüdőátültetést is megcsináltak, ha pedig egy gyereket beviszel a kórházba negyven fokos lázzal és mellkasi fájdalmakkal, hazaküldenek. Meg sem fordul a fejükben, hogy akár tüdőgyulladás is lehet. Tudom ezek szélsőségek, mégis megtörténtek.
(Bocs a túl sok példával való elöhuzakodásért).
Gondolom nálunk is lehet mindenfélével találkozni, sok függ magától az orvostól is, a struktúrától, szokásoktól, pénztől, de már az a tény, hogy te, mp, Bunny és még más orvosok is itt vannak a Babaneten azt igazolja, hogy azért van akinek esődleges a beteg, a segítségnyújtásra törekedés és a minél jobb felvilágosítás. Remélem még sokáig megtalállak itt benneteket.
Viszont tényleg sok függ a pénztöl is. Itt például úgy tudom, hogy egy sima szülésnél a kórház nem kap azért több pénzt, mert például EDA-t használt, vagy bármilyen más fájdalomcsillapítást. Akkor meg - úgy gondolják - minek csinálják. Az csak plusz költség nekik, bele meg senki nem hal. Nem tudom ez máshol hogy van. Valószínüleg itt is csak egy radikális szemléletváltozás segíthetne az egészen.

Bunny!
A különbözö panaszok, perek indítása tényleg jobban elterjedt angolszász országokban, mint nálunk. Ök magabiztosabbak, jobban ki tudnak állni jogaikért mint mi. Viszont attól is sok függ mit látsz magad körül. Ha például nagy port kerver egy olyan per, ahol az altatóorvost felmentették, mert noha annak ellenére, hogy maradandó agykárosodást szenvedett az ö mühibájából egy nö, és bünösnek is találtatott... hát nem tudom, én ezekután az általad említett nö helyében már megszólalni sem mernék.
Üdv. Luca
Névtelen
 


SZijasztok!

Bunny! Köszönöm a válaszod, én meg itthon halálra idegeskedtem magam, hogy mi lesz velem, ha szülés elött nem sikerül elvégeztetnem ezt a vizsgálatot. De akkor ezek szerint felesleges volt :-)))) Na mind1, legalább gyakorolták a kórházban a növérek a vérvételt:-)))))

Szijasztok, Lara
lara (lara)
 


Szia Luca!

Igazad van. A csődtömeg kifejezést több módon lehet érteni. Azt akartam írni, hogy aki mindenképpen szeretne eleget tenni az esküjének és ehhez az érzelmi ambícióin kívül még esetleg a tárgyi tudása is megvan, az is csak igen kevés helyen képes ezt megtenni a feltételek nehéz megteremtése miatt. Ahol pedig mondjuk az intézménynek van is elég pénze, hogy minden a szabályok szerint menjen, akkor pedig másban kell kompromisszumokat kötnünk. Mindenképpen az a világban előre vivő tényező, ha úgy gondoljuk, hogy van hová fejlődjünk. Amellett, hogy az orvosok és más egészségügyi dolgozók között sok olyant ismerek, akiről nem terjednek túl jó hírek, de azt hiszem, hogy azért működik még bármi a magyar egészségügyben, mert vannak jó bolondok, ahová magamat is számolom. Mindamellett nem azt mondom, hogy nincs itt sehol pénz, csak bődületesen egyenlőtlenül, igazságtalanul és gondatlanul van elosztva. Itt csak érintőlegesen gondolok az orvosi fizetésekre.

Örülök, ha bármiben tudunk Nektek segíteni.

Snoopy
snoopy
 


Sziasztok !!

Eddig ezt a topicot csak olvasgattam.
Moni !!
Hidd el, nagyon sokan akarnak altatóorvosok lenni az orvostanhallgatók közül, mert látják, hogy érdekes, NAGYON tudják a beteget segíteni vele - benne. Nagy kihívás de sokszor azonnali az eredménye is. Nagy felelõsség, de nagy sikerélményt is ad, orvosnak, betegnek egyaránt.
Aztán a diploma után az új rezidens képzési szisztémába kerülve nagyon sokan elvesztik a lelkesedésüket, mert évekig nem találkoznak azzal az érzéssel, ami medikus korukban megcsapta õket. Családfenntartónak pedig nem is elég a kezdõfizetés.
Onnan tudom ezeket, hogy egyetemi klinikán dolgozom 8 éve, mint gyerekaneszteziológus és nics olyan hét, amikor a gyakorlat után ne jönne oda legalább egy orvostanhallgató, hogy ez neki tetszik! Szóval, volna utánpótlás!
Puszi mindenkinek, maradjon ilyen az idõ karácsonyig!

Maminti
Maminti
 


Sziasztok! Kicsit meglepödtem tegnap mikor mebeszéltem az altatóorvossal az epidurált (amit ugyebár elöre meg kell beszélni, szülés elött pár héttel), ugyanis kiderült, hogy kicsit titkos információként kezelik azt a tényt, miszerint a kórház nem téríti az epidurál költségeit. Tehát ha ténylegesen igénybe fogom venni, akkor a gyógyszer, stb. összköltségeként 15.000.-Ft-ot kell majd fizetnem. Ezt elöre (most már) meg is tudtam. Kérdem én, hogy más kórházakban is a betegekkel fizettetik meg az epidurál költségét? És mi van abban az esetben, ha igénybe veszem ugyan, mert simán indul a szülésem, viszont idöközben császár válk szükségessé? Akkor is megfizettetik velem? Szóval számomra ez meglehetösen meglepö és felháborító, mert itt megint arról van szó, hogy ha van pénzed akkor szülhetsz fájdalom-mentesen, ha nincs, szenvedj nyugodtan! Kíváncsi lennék a véleményetekre, sziasztok: Norcsi.
norcsi (norcsi)
 


Kedves Moni

idoszakokben (pl. éjjel, hétvégén) csak egy aneszteziológus van bent, és ha éppen ekkor szül az ember, akkor azt az egyszem anesztest nem hívják szüléshez, csak császárnál, mert ha pont ekkor beesik valami komoly eset, hirtelen mutét, amihez kellene az aneszteziológus, akkor ugye mi van.

Tegyük fel a kérdést fordítva. Beesik egy sürgos gyomorvérzo, vagy hasi sérült, vagy koponya sérült. Az egyszem anesztes elaltatja a beteget, majd 2 perccel késobb hirtelen lelasssul egy magzat szívhangja. Vagy eloreesik a köldökzsinórja. És akkor ilyenkor mi van??? Mennyivel másabb ez az eset annál, amit Te leírtál? Csak a sorrendet cseréltem meg. Abban a kórházban, ahol akut ügyeleti felvétel és szülészetiosztály együtt van, ott kijár(na) két anesztes. Persze ennek a bekövetkezte nagyon valószínutlen, legalábbis addíg, mig valaki meg nem hal.

A sima szülésnél mégsem élet-halálról van szó...

Sajnos van most elég szörnyuségrol szó világban, de tudnék mesélni...

Mi a véleményetek a szülés alatt használt Dolargan-ról?

Világszerte elterjedt a használata, elsosorban az EDA elotti idöszakban volt nagyon népszerü. Rövid hatású, opioid tipusú fájdalomcsökkento, szülésnél kizárólag izomba szabad adni. Átmegy a placentán, okozhat magzati légzésdeprssziót, de van azonnal ható ellenszere, és az ajánlott dózisban adagolva ez nagyon ritkán fordul elo. Angliában a szülésznoknek is van joguk ezt adagolni.

Császár utáni hüvelyi szülésnél, amikor szülés után átvizsgálják a méhet, akkor ugyanazt az altatási módszert alkalmazzák , mint muvi terhességmegszakításnál?

Budapestrol Debrecenbe el lehet jutni vonattal, kocsival, biciklivel, gyalog, talán mostmár repülovel is. Hogy melyiket választod az ugye sok mindentol függ, mennyi ido alatt akarsz odaérni, fáradtan vagy frissen, mennyi pénzt áldozol a közlekedésre, bírod-e szusszal a gyaloglást, stb. Valahogy így van az altatással is, nagyvonalakban: bevezetjük, fenntartjuk, majd megszüntetjük bizonyos fájdalomcsillapítást hátra hagyva. A pontos kivitelezése függ a betegtol, a mutéti követelményektol, a rendelkezésre álló eszközöktol, stb.

(Egy szúri, a végére aztán fel is ébred az ember.)

Igen, Neked csak ennyit kell látni és érezni belole. De a szuri és a felébredés között igen sok minden van.

És ez egyébként mi? (Én úgy képzelem, mindenhol ugyanazt használják valami eloírás szerint

Nos javaslatok tényleg vannak, de mindenki úgy csinálja, ahogy o szereti, és ami a betegnek, lehetoségeknek megfelel. Egy nem veszélyeztetett betegnél több választási lehetoséged van, de pl. egy olyan betegnél aki malignus hyperpyrexiában szenved (ne kérdezzétek mi az, az anesztes rémálma) igencsak leszukül néhány gyógyszerre. Ha van rá igény, esetleg leírhatom egy átlagos altatás menetét, de az már tényleg off topic lesz.

Kedves Luca

[i]A különbözö panaszok, perek indítása tényleg jobban elterjedt angolszász országokban, mint nálunk. Ök magabiztosabbak, jobban ki tudnak állni jogaikért mint mi.


Nem errol van szó, szerintem, hanem arról, hogy az orvosok és a szakértok igazat mondanak a bíróság és a különbözo vizsgáló szervezetek kérdéseire, és abból megállapítható az igazság. És ha valaki állandóan hímezikhámozik mint szakérto, akkor többet meg sem hallgatják, saját magát pedig eláshatja.

Viszont attól is sok függ mit látsz magad körül. Ha például nagy port kerver egy olyan per, ahol az altatóorvost felmentették, mert noha annak ellenére, hogy maradandó agykárosodást szenvedett az ö mühibájából egy nö, és bünösnek is találtatott... hát nem tudom, én ezekután az általad említett nö helyében már megszólalni sem mernék

Lásd fennt. Pedig szólni kell, küzdeni kell. Igaza van Snoopynak, a jó bolondok fölötti réteget egyszeruen ki kellene rugni, kevesebb, de lelkes orvosnak több fizetés jutna, a betegeknek magasabb színvonalú ellátás. De ezt melyik kormányzat tenné meg? A mostani kórházvezetok túlnyomó többsége az én kezdoorvosi idomben a legaktívabb párttag volt, most meg a legaktívabb hívo.

Norcsi!

kicsit titkos információként kezelik azt a tényt, miszerint a kórház nem téríti az epidurál költségeit. Tehát ha ténylegesen igénybe fogom venni, akkor a gyógyszer, stb. összköltségeként 15.000.-Ft-ot kell majd fizetnem.[/i]

Ez is kezd a piacgazdaság felé haladni. Igény van, a kiszolgálása pedig nehézkes. Pénzt kérni a fájdalomcsillapításért szerintem etikátlan, de akkor minek nevezzem azt, amikor Ti kérdezitek egymástól a szülések, császárok "árfolyamát"? Miért, ingyen nem megy?? Ha nagyon naiv akarok lenni (nyugi, én is tudom mirõl van szó), akkor a szülészeti ellátás önmagában alapveto egészségügyi ellátás, és mint ilyen, ingyenes. Az epidurál extra, plusz, nem tartozik bele, ezért fizetni kell. OK, mondom én, de akkor tisztázni kellene, mit kaptok a pénzetekért. Ott lesz végig, vagy csak beszúrja és viszlát? Mi történik, ha nem tökéletes? Mi van, ha két szettet használ el? Az is benne van az árban? Mi van ha nem vagy elégedett a szolgáltatás minõségével, kinél lehet reklamálni? Mikor fizetsz, elotte, vagy utánna? Adnak számlát stb.? Mert ha ez hivatalos, akor az egy üzlet - szolgáltatást vásárolsz, amiért feleloséggel tartozik mindkét fél, aki nyújtja a szolgáltatást és aki igénybe is veszi azt. Pontosan ilyen alapon megy Angliában a magánbeteg ellátás. Egészségügyi szolgáltatás, ahol mutét elott az altatással kapcsolatos kérdéseket beszéljük meg éppugy mint az állami kórházban, de a viszlát holnap elott jön a kérdés, mennyibe fog kerülni. Mármint az, hogy többet kérek-e, mint amit a beteg biztosítója fizet, mert akkor a különbséget a betegek kell megfietni. De sumákolás, feketézés nincs. Ezért zavar engem az a "titkos" szó.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Elnézést kérek, doltbetusen csak az idézeteket akartam írni, egy formázó utasitás kimaradt.

Bunny
Bunny
 


Kedveseim! Örülök, hogy a topic nélkülem is jól megy! Sajnos a közeljövõben nem ígérhetem a jelenlétemet. Ha valaki ért hozzá: írjátok át a topic címét Bunny+Snoopy-ra! Õk sokkal jobban rá fognak érni nálam, és úgy látom , megfelelõ válaszokat adnak nektek. Amint lehet, visszajövök! Addig is sok kielégítõ választ kívánok mindenkinek, és köszönöm Snoopynak és Bunnynak! mp
Névtelen
 


Kedves Bunny és Snoopy! A szerkesztõ Gabi vagyok és kaptam ezt a kérdést:

Lesz egy szájsebészeti operációm, elég komplikált, és hosszú. Kérdésem az, ha terhes lennék (...) akkor altatásban meg lehetne csinálni úgy hogy a babának ne ártson?

Köszönöm, Gabi
Gabi
 


Gabi!

Ami azt illeti, ha lehetséges, akkor altatában végezhetõ mûtéteket halasztani kell a szülés utáni hatodik hétig. Ha addig nem lehet, akkor legalább a második, harmadik trimeszterig. Egyébként pedig gondosan kell megválasztani a gyógyszereket, mind a belélegzetteket, mind a vénásan kapottakat. Ha a baba elmúlt 16 hetes, akkor a mûtét után megelõzõ/terápiás fájásleállító gyógyszer adása és CTG ellenõrzés kötelezõ.

Üdv:
Snoopy
snoopy
 


Kösz Snoopy,
Gabi
szerk
 


Kedves Snoopy és Bunny!
Két kérdésem lenne, amire eddig senki nem felelt nekem: Szülés után kb. 6 hónapig nagyon fájt mind a két csuklóm, pedig semmi indok nem volt rá? A végén már alig bírtam felemelni a kisbabámat! Nem látszott semmi, és nem volt inhüvely gyulladás sem. Aztán egyik napról a másikra elmúlt.
A másik kérdésem az, hogy mennyire létezik olyan, mint az én fájásaim alatt, hogy a lábaim (combom) felsõ részébe sugárzott, de annyira hogy jobban fájt a combom, mint bárhol. Ilyet se hallottam még másoknál! Elõre is köszi a választ!
Andi.
Andi
 


Tetszik nekem ez a topic, bár ha jól tudom MP. anesthesiologus(mint ilyen kiváló), de a szülészeti érzéstelenítésrõl(EDA) nem sok "lövése" lehet, mert azt az esetek 99 %-ában a szülészek végzik a Margitban.
V-Power
 


Kedves V-Power

Hát ez az. Ha végigolvastad volna a topicot láthattad volna mi erröl más véleménye. Például, olyan tanács is elöfordult, hogy ne engedjük, hogy szülészek csinálják nekünk az EDA-t. Mert egy dolog, hogy valaki altatóorvos és egy dolog ha csak megvan hozzá a szakvizsgája. Egyáltalán nem védeni akarom MP-t, mert még csak nem is ismerem, viszont volt akinek ö volt az altatóorvosa és nagyon pozitivan irt róla itt a Babaneteten. Egyébként szintén az egyes vélemények olvasása után egyáltalán nem vagyok meggyözödve arról, hogy Magyarországon a szülészek kizárólag szakmai okokból (!!) csinálnák saját maguk az EDA-t.
Tudod vannak olyan országok, ahol ezt szülészek nem is csinálhatnák illetve ha csinálhatnák mivel szakvizsgájuk van se csinálják, hanem inkább a biztonság kedvéért egy csak anesztesre bízzák a dolgot.
Egyébként nem értem hogy müködne ez. Beadja az EDA-t a szülész utána csinálja pl. a császárt vagy vezeti a szülést. Majd pedig saját maga adagolja utána. Egyszerre több dolgot is ö csinál. Hát nem valami biztató... Vagy esetleg két szülész lenne jelen? Ebböl az egyik lenne az anesztes?
Végül pedig úgy erkölcsileg mint szakmailag elég elítélendö dolog valakit csak úgy különösebb indok nélül így leszólni.
Luca

Ui.: Te szakmabeli vagy?
Névtelen
 


Sziasztok!

Andi!
Sajnos a csuklófájdalmakhoz nem nagyon tudok hozzászólni. Így látatlanban még kevésbé, mint ha azt is tudnám, hogy esetleg látszott-e valami a kérdéses területen, illetve mikor és hogyan fájt, amikor fájt. Éjjel, nappal, mozgás közben, terhelésre, bemozgatáskor? Vizsgáltak e vele? Az ízület, a csont, vagy a környéki izmok?
Ami a szülés közbeni fájdalmakat illeti, amelyik fájdalom sugárzik, az valamilyen idegi kapcsolat miatt fáj ott is, ahol esetleg nem történik semmi. Nem túl gyakran panaszkodtak ilyesmire a kismamák akiket EDA-ztam, de azért elõfordult. Persze az EDA ezeket a fájdalmakat is tompította, így nem nagyon néztem eddig utána. Lehet, hogy MP és Bunny ismerõsebbek a részletekben. Esetleg kérdezd meg Erazmust a nõgyógyászatos részben, vagy Csákány doktor urat az Érdi születésházas topicban.

Luca!
Hivatalosan olyan ember nem csinálhat EDA-t, aki éppen azt a szülést vezeti! Igazad van. Ez nem korrekt, hiszen mi lesz akkor, ha csaszira van szükség? Akkor ki folytatja az érzéstelenítést? Olyan nonszensz dolgot is mondtak nekünk, amikor az EDA-ról tanultunk, hogy van olyan kórház, ahol azt az EDA-t, amit a nõgyógyász szúr a csaszihoz riasztott anesztes kihúzza és szúr egy másikat, mert csak azért tud felelõsséget vállalni, amit õ csinál. Hát ez minden, csak nem jó a kismamának, a kórháznak, stb..

Üdv
Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!
Köszi a választ. Igazából rájöttem, hogy hülyeséget kérdeztem a csuklómmal kapcsolatban, mivel tényleg látni kellett volna a dolgot ahhoz, hogy válszolhass. Akkor elmentem a rheumatológiára, de mivel nem látszott semmi rajta, elküldtek vagy 6 helyre kivizsgálásra, (nõgyógyász,fogászat, szemészet,meg ilyenek!)hogy nincs-e gócom. Nem mentem el. Mindegy végülis elmúlt szerencsére. Nekem EDA-m nem volt, de legközelebb mindenképp ki szeretném próbálni, ha rajtam múlt volna az elsõt is így szülöm, de 9 óra könyörgés után se kaptam meg, aminek aztán persze már örültem a végén, de azért mégis....
A kérdésem még az lenne, van-e valami statisztika arról, hogy az EDA hány százalékban problémás? Értem ezalatt, hogy nem hat, vagy mellékhatások lépnek fel. Te anestes vagy? Meg lehet tudni hol?
Köszi szépen elõre is!
Andi
Andi
 


Sziasztok!
Kerdesem, hogy tudtok-e vmi biztatot mondani fajdalomcsillapitassal kapcsolatban, ugyanis, ha jol tudom en sem epiduralis, sem spinalis erzestelenitest nem kaphatok a gerincem also reszen levo servem miatt.
Jol tudom? Ilyenkor az esetleges csaszaretszest is altatasban vegzik?
Berta
 


Sziasztok!

Berta!
Pont ez a kérdés már felmerült egy másik topicban is. Idemásolom Bunny válaszát:
Gabi kerdésére a válaszom:

"Az angol Szülészeti Anesztetziológusok Társaságának az állásfoglalása: a szüléskor fájdalomcsillapítás céljából végzett epidurál korábban porckorong sérv mûtéten átesett nõk esetében nem ellenjavalt, de nem javasolt. Az indoklás lényege:

Jól muködo epidurál esetében igen lényeges fokú fájdalomérzés csökkenés jön létre, mely arra a területre is kiterjed, ahol korábban a sérv volt. Ha az epidurál hatásának ideje alatt a sérv netalántán kiújulna, vagy az esetlegesen már meglévö kisebb fokú súlyosbodna és a térfogatában megnövekedett porckorong nyomást fejt ki a környezo ideggyökökre (ez okozza porckorongsérv esetén a fájdalmat), az epidurál miatt ezt a szülo no nem érzi, vagy olyan enyhe mértékban ami elkerülheti az o és orvosa figyelmét. Amennyiben ez a nyomás hosszabb ideig fenn áll, az ideg sérülhet, mely esetleg csak akkor derül ki amikor az epidurál hatása elmúlik. Ekkorra viszont olyan hosszú ido eltelhet, hogy az ideg károsodása esetleg végleges lesz és az azonnali sérvmutét sem tud azon lényegesen javítani. Ilyenkor az adott ideget ellátó érzészavarok és/vagy izomgyengeség, rosszabb esetben bénulás is létre jöhet. Ez egy szerencsére ritka, ám potenciálisan igen súlyos kockázat, ami egy fiatal kismamát esetleg élete hátralevo részére tolókocsiba kényszerítheti.
Bunny "
Annyit tennék hozzá, hogy a spinál érzéstelenítés általában rövidebb ideig tart, mint az EDA, de intenzívebb az érzéskiesés, a mozgatórendszerre is majdnem biztosan kiterjed, így ez is lehet, hogy befolyásolja a döntést. Az is számít, hogy pontosan melyik csigolya magasságában van, vagy volt a sérv, mert ha pont ott, ahol a szúrást végeznék, ott biztosan senki nem szívesen szúrna hátba.

Andi!
Miért örültél a végén? Legfeljebb magadat veregethetted vállon, hogy ilyen stramm csaj vagy és kibírtad. De ha nem volt semmi ellenjavallat, akkor az ottaniakat semmi féle dícséret nem illeti, hogy nem segítettek rajtad!
Anesztes doki vagyok a Rókus kórházban, jelenleg babázom a féléves kisfiammal. Hogy meg lehet-e valahonnan tudni az EDA-s szövõdmények számát, az egyelõre nem tudom, de ha kiderül valami, akkor jelentkezem. OK?

Snoopy
snoopy
 


Szeretnek tanacsot kerni,illetve velemenyt.Surgos csaszarral szultem,altatassal,/nem is kerdezett az altatoorvos semmit,meg azt se,hogy nem vagyok-e allergias gyogyszerre/.Az erdekes az volt,hogy kozben felebredtem/!/,es mindent hallottam,amit beszeltek.Azt ereztem,hogy megfulladok,probaltam jelezni kezzel,de nem mozdult,aztan a szememet kinyitni,de az se sikerult.Borzaszto volt,meg most is bekattan a szivem,ha ragondolok.Aztan,mikor felebredtem,kiderult,hogy valoban azt hallottam,amit beszeltek.Azota a szivem sokszor furcsan elkezd zakatolni,es legszomjam lesz.Kerdesem,hogy ilyen letezik-e,es,ha igen,mitol lehetett.A masik dolog,hogy most ismet terhes vagyok,/osszesen 18 honap telik el a 2 szules kozott,/es nem tudom,hogy,ha sikerul normal uton szulni,akkor milyen fajdalomcsillapitast lehet alkalmazni,ha meg csaszar lesz,vajon mire szamithatok az altatasnal!Elore is koszonom a valaszt!Kata
Kata
 


Azt elfelejtettem irni,hogy azt is ereztem,hogy milyen iszonyu erofeszitesbe kerul kirancigalni a gyereket,es olyan erzes volt,mintha funyiroval mennenek rajtam keresztul.Kata
Kata
 


Szia Kata!

Az, hogy altatás közben felébredtél sajnos nagyon ritkán, de elõfordul. Amikor általános érzéstelenítést, "altatást" végzünk, akkor 3 fajta nagy csoportból választunk gyógyszert: választunk altatószert, izomlazítót és fájdalomcsillapítót. Ezek egy része persze valamennyire többfajta hatással is rendelkezik, azaz pl:nem csak altat, hanem fájdalomcsillapít is. Úgy tûnik, nálad az altató hatásúból volt kevesebb, mert a kezedet mozdítani nem tudtad, és nem is azt írtad le elsõsorban, hogy borzasztóan fájt, amit csináltak. Ha legközelebb bármi miatt altatásra lenne szükséged, akkor szólj az altatóorvosnak, hogy volt egy ilyen élményed, akkor biztosan mindent meg fog tenni, hogy még egyszer ne forduljon elõ.
A következõ babáddal korántsem biztos, hogy altatásra lesz szükség. Az altatás szerencsére már ritka, leginkább a sürgõsség indokolja, ha 2 perc alatt ki kell szabadítani a babát, akkor azt csak altatva lehet, vagy akkor, ha a mama nem egyezik bele a gerincközeli érzéstelenítésbe. A beteg kikérdezése akkor is fontos, ha csak pillanatok állnak rendelkezésre. Szerintem.

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!

Köszönöm szépen a választ!

Berta
Berta
 


Snoopy,
en is koszonom a valaszt!Egyebkent azon is csodalkoztam,hogy amikor,meg ott a mutoasztalon felkeltettek,kozoltek,hogy akkor most kapaszkodjak jo erosen a mutosbe.Mondtam,hogy nem birok,de ugy ramripakodtak,hogy kenytelen voltam.Hat,mit mondjak,nehany masodperce osszevarrt nagy hasi vagassal nem volt tul kellemes ez az "osszecsavart" helyzet!Potyogtak is a konnyeim!Na,mindegy!Koszi megegyszer.Kata
Kata
 


Köszi a választ!
Andi.
Andi
 


Kedves Orvosok!
A szerkesztõ Gabi vagyok és ismét egy hozzám érkezett kérdésre szeretnék tõletek választ kérni.

Császármetszés elõtt spinális érzéstelenítést kaptam, amely az egyetlen rossz emlékem a mûtéttel kapcsolatban, ugyanis többször megszúrtak, mégsem zsibbadtam, már majdnem altatni kellett, de az utolsó próbálkozás sikerült. Többször áramütésszerû érzésem volt, még ma is kiráz a hideg, ha rá gondolok. Mi okozta ezt, miért nem sikerült elsõ próbálkozásra az érzéstelenítés?

Elõre is köszönöm.
Gabi
szerk
 


Gabi!

A spinális érzéstelenítésnél egy viszonylag szûk résben kell megtalálni a gerincfolyadékot rejtõ területet, és ez ütközhet nehézségekbe (keményebb, elterelõ szalagok, gerincferdülés, nem tökéletes hátgömbölyítés, orvosi gyakorlatlanság, stb.). Ilyenkor kellhet többször szúrni. Ha a szúráshoz is adnak érzéstelenítõt, akkor ezt csak akkor éli meg a páciens többszöri szúrásként, ha csigolyaközt is változtat az orvos a siker érdekében. A villámlásszerû érzés akkor van, ha valami hozzáér valamelyik érzõideghez. Valószínûleg a tû. Kellemetlen, de nem konkrét fájdalom. Legalábbis így tanítják és a személyes tapasztalatom is ez. Ha szükség lesz esetleg újabb spinális érzéstelenítésre, akkor korántsem biztos, hogy megismétlõdnek ezek a kellemetlenségek.

Snoopy
snoopy
 


Köszönöm, Snnopy
Gabi
szerk
 


Kedves Snoopy,

Lehet hogy nem jó helyen kérdezem, de láttam, hogy már másoknak is tudtál válaszolni "császáros" kérdésre (sõt egy másik topicban egyszer már nekem is, amit még egyszer köszi!).
Az én babám is császáros lett, szülés elõtt két nappal vettek fel a kórházba, mert Manó feje beilleszkedett ugyan, de mozgatható volt. A szülés magától indult el és jól haladt, de a tolófájásoknál baba sehol... Végül a magzatvíz színe miatt lett császár. A kisfiam homloktartásban volt, és kétszer a nyakán volt a köldökzsinór. A doki közölte, hogy esélyünk sem volt a normál szülésre. Ez azért édes, mert õ végig ott volt, és hat óráig hagyta, hogy vajúdjak. Azt várta, hogy majd csak elindul lefelé a baba? Lehet ilyen? Mostanában sokat gondolkodom azon, hogyha nem lesz meconiumos a magzatvíz, akkor meddig vajúdok hiába? A kórházban töltött két nap alatt a szülésznõk és az osztályvezetõ doki is megkérdezte mintegy mellesleg (a felvételi lapom alapján), hogy császárra várok -e....
A dokim vajon tudta elõre? Nekem miért nem szólt? Látható a köldökzsinór az UH-n? Nagy gondban vagyok, mert egyébként én meg voltam elégedve vele ( a férjem nem, szerinte a doki tudta, hogy ez lesz a vége). A következõ babát talán más dokinál, egy PIC-el is rendelekzõ kórházban kellene szülnöm?
Másik kérdésem: a katétert nem lehet érzéstelenítés után betenni? Nekem elõtte, még a szülõszobán tették be, harmadszorra sikerült. Szülés közben egy hangos szavam nem volt, de a katéter miatt ordítottam a fájdalomtól...
Elõre is köszi a választ,
Jutka
bolegajudit (bolegajudit)
 


Szia Jutka!

Szívesen leírom, amit tudok. Az UH és a köldökzsinór helyzetérõl megoszlanak a vélemények azok között akiket én ismerek. Lehet, hogy nem lehet biztonsággal látni. Ezt nem tudom. A lapodat nekem is látnom kellett volna, hogy tudjam, hogy miért kérdezték többen, hogy csaszira vársz-e. esetleg még jobb lenne, ha egy nõgyógyász tudna róla véleményt mondani. A fejtetõtartás önmagában nem teljesen reménytelen, de nehezítõ tényezõ. tekeredett köldökzsinórral szerintem már túl bonyolult. De ez utóbbi csak akkor derült volna ki, ha már kicsusszant a baba a normál úton, az elõbbi tapintható is vizsgálat közben. a kitolás gyakran azért nem halad elég gyorsan, mert a köldökzsinór visszatartja a babát. Errõl ahogy emlékszem az otthonszülõs topicban más a vélemény, de nálunk a nõgyógyászok mindenesetre gyakran indokolják így az elhúzódó kitolást. A zöld magzatvíz gyors beavatkozást kíván. Egyébként lehet türelmesnek lenni, ha a szívhangok is jók. A kórházakban gyorsabban döntenek császár mellett, mint ahogyan az otthonszülõk kórházba indulnak. A vajúdás önmagában nem haszontalan, állítólag segít a babának felkészülni a kinti életre, akkor is, ha nem a normál úton jön világra. szerencsés konstellációban az eddig ismert adatok alapján akár a Te babád is megszülethetett volna normál úton, de nem tetszett neki a szituáció. Tehát szerintem nem hiába vajúdtál. A következõ babádnak semmivel sem lesz nagyobb esélye ilyen helyzetbe kerülni, mint azoknak akiknek szokványosan született a tesójuk. Tehát most sem kell jobban számotokra a PIC, mint eddig. Persze ha biztonságra törekszel akkor megnyugtathat a jelenléte.
A katéter általában szokásjog. Be lehetne tenni a mûtõben is. Akkor is, amikor már nem érzed. A szokásjog esetleg a felszerelés helyhezkötöttségére is vonatkozhat (pl a mûtõben nem biztos, hogy van) bár szerintem szállítható. Kösd ki, hogy csak úgy engeded magadnak betenni. Légy határozott. Lehet, hogy legközelebb használ. De hiszen úgy sem lesz rá szükség! Kép Nem?

Snoopy
snoopy
 


Szia Jutka!

Szívesen leírom, amit tudok. Az UH és a köldökzsinór helyzetérõl megoszlanak a vélemények azok között akiket én ismerek. Lehet, hogy nem lehet biztonsággal látni. Ezt nem tudom. A lapodat nekem is látnom kellett volna, hogy tudjam, hogy miért kérdezték többen, hogy csaszira vársz-e. esetleg még jobb lenne, ha egy nõgyógyász tudna róla véleményt mondani. A fejtetõtartás önmagában nem teljesen reménytelen, de nehezítõ tényezõ. tekeredett köldökzsinórral szerintem már túl bonyolult. De ez utóbbi csak akkor derült volna ki, ha már kicsusszant a baba a normál úton, az elõbbi tapintható is vizsgálat közben. a kitolás gyakran azért nem halad elég gyorsan, mert a köldökzsinór visszatartja a babát. Errõl ahogy emlékszem az otthonszülõs topicban más a vélemény, de nálunk a nõgyógyászok mindenesetre gyakran indokolják így az elhúzódó kitolást. A zöld magzatvíz gyors beavatkozást kíván. Egyébként lehet türelmesnek lenni, ha a szívhangok is jók. A kórházakban gyorsabban döntenek császár mellett, mint ahogyan az otthonszülõk kórházba indulnak. A vajúdás önmagában nem haszontalan, állítólag segít a babának felkészülni a kinti életre, akkor is, ha nem a normál úton jön világra. szerencsés konstellációban az eddig ismert adatok alapján akár a Te babád is megszülethetett volna normál úton, de nem tetszett neki a szituáció. Tehát szerintem nem hiába vajúdtál. A következõ babádnak semmivel sem lesz nagyobb esélye ilyen helyzetbe kerülni, mint azoknak akiknek szokványosan született a tesójuk. Tehát most sem kell jobban számotokra a PIC, mint eddig. Persze ha biztonságra törekszel akkor megnyugtathat a jelenléte.
A katéter általában szokásjog. Be lehetne tenni a mûtõben is. Akkor is, amikor már nem érzed. A szokásjog esetleg a felszerelés helyhezkötöttségére is vonatkozhat (pl a mûtõben nem biztos, hogy van) bár szerintem szállítható. Kösd ki, hogy csak úgy engeded magadnak betenni. Légy határozott. Lehet, hogy legközelebb használ. De hiszen úgy sem lesz rá szükség! Kép Nem?

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy,

Nagyon köszi a választ és a biztatást.
Én is normál szülésben reménykedem a következõ alkalommal, de azt hiszem -többekkel megvitattam ezt- PIC-es kórház mellett döntök, tehát marad Miskolc. Egy másik topic-bn írtad, hogy ismerõsöd a Semmelweis-ben szült. Nem tudod, kinél? Õ ajánlaná azt a dokit?
Minden jót!
Jutka
bolegajudit (bolegajudit)
 


Szia Snoopy!

Kicsit off lennék: Az eddigi hozzászólásokból olvastam, hogy Te a Rokusban dolgozol. Szeretnék 1-2 dolgot kérdezni a kórházról, ill. pár orvosról, mert még nem tudok választani (bár még csak a "felkészülés" idejében járunk). Ha nem zavarlak, kérlek jelentkezz az e-mail címemen: sviragi@freemail.hu. Itt nem szeretném a helyet foglalni.
Köszönöm elõre is.
Szia Mági
mági
 


OFF

Szia Judit!

Megkérdeztem a barátnõmet, õ a megyei kórházban szült, egy másik dokinál. De azt mondta, hogy az ottani PIC-re hoztak át babát a Semmelweisbõl. Lehet, hogy csak a megyeiben van PIC? Sajnos ezt nem tudom, de, hogyha akarod, akkor megírom a barátnõm dokijának elérhetõségét, õ ott szeretné szülni a tesót is majd egyszer.

Snoopy
snoopy
 


Kedves Snoopy!
Ismét tolmácsolni szeretnék feléd egy kérdést:

NEGY HONAPJA EPIDURALIS ERZESTELENITESSEL SZULTEM.
A SZULES MESTERSEGESEN LETT ELINDITVA, AZ ERZESTELENITES SAJNOS NEM SIKERULT,CSAK EGY ENYHE ZSIBBADAST ERZEKELTEM A BAL TERDEMBEN.
A ZSIBBADAS AZOTA IS TART, SOT IGENY ERZEKENY ES SOKSZOR NYILALO, HASITO FAJDALOM IS KISERI.
JELENLEG IRORSZAGBAN ELUNK, AZ ITTENI ORVOSOK SZERINT A TUNET NORMALIS, MAJD ELMULIK.MI AZ IGAZSAG? NAGYON VAROM KEDVES VALASZUKAT!

Kösz,
Gabi
szerk
 


Szia Gabi!

Sajnos, ez így kevés információ. Jó lenne tudni, hogy miért nem sikerült az érzéstelenítés. Miért nem próbálták meg újra?
A térd zsibbadása ugyanolyan jellegû-e, mint amit az érzéstelenítés közben érzett?
Nekem 4 hónap soknak tûnik, hogy természetes legyen ez az érzés. De nem tudom, hogy az érzéstelenítést ott csinálták-e és, hogy a technikája, vagy a használt anyagok különböztek-e, a nálunk szokásostól.
Sok a kérdés sajnos és kevés a válasz.
Bocs.
Snoopy
snoopy
 


Kösz Snoopy.
Hiába, bonyolult szerkezet vagyunk
Gabi
szerk
 


Szervusztok,

Írországban, ahogy Angliában és ahogy Európa többi országában az epidurált ugyanúgy csinálják, ugyanazokból a gyógyszerekbõl választanak. Az begyetlen különbség az, hogy elsõsorban császárokhoz, egyre népszerûbb a kombinált spinál/epidurál. De neked biztosan nem az volt különben máshogyankezdõdöt6t volna a leveled. Az, hogy az érzéstelenítés nem sikerült rögtön kiderül, hogy a katéter nem volt korrektül felvezetve. Minden olyan tünet, ami a katéter eltávolítása után tartósan fennáll kóros, nem normális. Javasolom keresd fel a GP-det és kérd meg referáljon egy pain clinicre. Azt anesztesek csinálják, és utánna fognak járni a dolgoknak.

Üdv: Bunny
Bunny
 


Kedves Snoopy,

Franciaorszagban elo anyuka vagyok es sajnos nincs valami jo tapasztalatom az itteni korhazi politikaval sem.
Szeretnek tanacsot kerni a kovetkezo dologban. Ket es feleve szultem epidurallal, tervezett csaszarom volt, mert a baba farfekveses helyzete miatt. A szules ota faj a hatam, migreneim vannak. Ezen okbol kifolyolag voltam egy gerincrontgenen ami kimutatta, hogy egy verrogom v veromlenyem van. (Kép) elnezest a francia szakkifelyezesekkel meg egy kicsit bajban vagyok.)
Tornasz voltam, most ha lehajolok eszmeletlenul szur . Eddig csak egy pontonban ereztem, de nehany honapja, ha rosszul fordulok belenyillal az egesz hatamba es sajnos fajdalomcsillapito nelkul alig birom ki.
Az epiduralt ulve adtak haromszora, a masodik sikertelen utan hogy valaki megjegyezte: -vigyazz, verzik.
Azutan szinte abban a pillanatban hatott, de elfeheredtem es elkezdett zsibbadni a fejem es a szam, valamint majdnem elvesztettem az eszmeletem. Szerintuk lement a vernyomasom,
ami igaz lehet, mert amikor felpockoltak a derekam, jobban lette. Sajnos ez nem tartott sokaig, mert a szuleszorvos nem akart igy felpockolva muteni, tehat visszafektettek vizszintes helyzetbe es kb ot percenknt felraztak, mert szerintuk elfeheredtem megint. Nekem csak kodos emlekeim vannak.
Szeretnem megtudni, mivel tervezunk masodik babat. Tudom nem biztos, hogy csaszaros lesz, de ha az lesz es erzesteleniteni kell, vajon mennyivel fog jobban fajni a hatam.
Erdekes dolog, hogy a kezeloorvosom meg van gyozodve, hogy a problemaim az epiduraltol vannak, a szuleszem pedig az ellenkezojerol es teljen elzarkozik ennek lehetosegeto.
De ha megis ettol van, hova lehetne menni kivizsgalasra?
Elore is megkoszonve,
Aniko
dufi
 


Sziasztok
Van egy olyan problémám, hogy keményedik a méhem.Van valakinek hasonló panasza? A Doki azt mondta,hogy az egésznek nem szabadna.Pl: hirtelen felkelek,reggeli felkelés.A 29. hétben vagyok.Segítsetek ,köszönöm
Szilvi
Szilvi
 


Kedves Anikó

gerincrontgenen ami kimutatta, hogy egy verrogom v veromlenyem van

A "sima" gerinc RTG nem mutatja ezt ki, fel kell tételeznem, hogy CT vagy MRI scan-ned volt. Itt tudni kellene, hogy mekkora ez a vérömleny (milyen magasságban indul ki és meddíg tart, okoz-e nyomásos tüneteket). A fájdalmon kívül vannak-e egyéb tüneteid is, - nem akarok pánikot kelteni, had ne soroljam fel mik lehetnek, stb. Vérzés szinte mindíg van epidurál felvezetésekor, de ez általában "kivülre" történik, viszont a súlyos az, amikor vérömleny pont ott jön létre, ahol a katéternek kell lennie. Föltéve, hogy nincsenek véralvadási zavarok, a thrombocyta szám és funkció normális, a vérzés általában nem jelentõs és nem okoz tüneteket. Néha azonban igen. tehát itt kellene tovább lépni, és megnézni, kell-e valamit tenni azzal a vérömlennyel. Újabb MRI-t kell csinálni és összehasonlítani a korábbival, az egyértelmûen megmondja, mire számíts. Nincsen garancia arra, hogy hasonló következik be, vagy nem következik be a következõ epidurálnál, ellenben ha véralvadási zavaraid vannk - melynek van olyan formája a mi a terhességgel függ össze és akár napok alatt is kialakulhat - epidurált csinálni nem szabad. A kezelõorvosodnak van igaza, a szülésznek nem. De erre most mit mondjak, inkább semmit. Nyugtass meg, hogy nem szülész csinálta, van néhány francia anesztes kollegám, és tõlük úgy tudom, Franciaországban csak anesztes csinálhatja. Érdemes lenne beszélni vele, ez a szövõdmény ismert, tanítják is beleértve a kezelést is.

Azutan szinte abban a pillanatban hatott, de elfeheredtem es elkezdett zsibbadni a fejem es a szam, valamint majdnem elvesztettem az eszmeletem

Sajnos nekem úgy tûnik az érzéstelenítõ egy része a spinális térbe ment, akkor szokott ilyen hatás kialakulni. Sajnos ez is egy lehetséges szövõdmény, megfelelõ gyakorlattal az ilyen esélye minimálisan tartható. Elhárítás, kezelés szintén oktatva vagyon.

kb ot percenknt felraztak, mert szerintuk elfeheredtem megint

Ha azért kellett felrázni, mert elfehéredtél, akkor inkább lement a vérnyomásod, azt nem így szokták kezelni. Esetleg elszürkültél, mert nem vettél levegõt, arra a rázás néha jó, de...

Szeretnem megtudni, mivel tervezunk masodik babat

Erre csak az elõzõekre adott válasz alapján tudok felelni, ha gondolod írj magánban, címemet most megadtam.

Üdv: Bunny
Bunny
 

Vissza: Szülés

Jegyzetfüzet: