Új privát üzeneted érkezett!

Cili!

Nem az eredet a lenyeg, hanem a helyesseg!
Mintha fentebb azt olvashattuk volna, hogy a sertodoK is jo. Vagy valamit felreertettem?

Ertetlenke (aki inkabb olvas es jegyzetel...)
Névtelen
 


Sziasztok!
Szila!

fénylik ige felszólító módja
én fényeljek
te fényelj(él)
õ fényeljen
mi fényeljünk
ti fényeljetek
õk fényeljenek

Ez legalább olyan "kitekert" Kép, mint amikor a lánykámnak azt mondom, hogy "ne csukolj(ál)" (mintha attól elmúlna Kép ).
Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de például ez a két ige tipikusan olyan így ragozva, hogy teljesen idegenül hangzik a fülemnek.

Ha van kedvetek nézzétek meg ezt a linket "igeragozgató": [url=http://bme-tk.bme.hu/other/kuszob/kuszirgz.htm" TARGET="_top]http://bme-tk.bme.hu/other/kuszob/kuszirgz.htm[/url]

Értetlenke! lehet, hogy villám sebességû írásaink közben elírtuk (elírtam), de helyesen:
"sértõdöm". Vannak az ikes igék között is kivételek, de ez így helyes.

Dorka! Hova lettél? Gyere vissza légy szíves Kép

sziasztok, Phaedra
 


Phaedra,
én is azért kérdeztem, mert elvileg én is így gondolom, de az annyira idegen nekem.

Szila
Szila
 

 
 

Sziasztok!

Az helyes, hogy megsínyelheti?

köszi
Solya
 
 


SolyaKép

Nem tudom, de elég furcsán hangzik. Én inkább úgy írnám, hogy: lehet, hogy megsínyli. Bár így kikerültem a dolgot, de ugyanazt jelenti.Kép

Lina
 
 


Sziasztok! Kép

Lina! Solya!

'megsínyliné'

ebbõl gondolom, hogy megsínyliheti (de ez utóbbi egyáltalán nem biztos)

Phaedra
 


Nem inkább megsínylené? Úgy jobban hangzik...

Linda
Linda
 


Ezen gondolkodtam én is. De, azt hiszem, igen.
Köszi
Solya
 
 


Értetlenke!

Most ezt nem értem. Kötözködni akartál (?) vagy akkor én nem értem. Az eredet azért fontos, hogy megértsük, valamit miért írnak/mondanak valahogy, és az eredetben benne van, hogy miért éppen úgy helyes.

A sértõdök-kel és a többi ikes igével az a helyzet, hogy k-val és m-mel is jó nyelvtanilag, csak m-mel SZEBB! Mármint a vájtfülûek számára. És azt hiszem ebben a topicban õk (mi) vannak túlsúlyban...

Cili
Cili
 


Helyesírással kapcsolatos szó a gépkocsiknál a gumi centrírozása. Na ezt mindenhol, kivétel nélkül csak hibásan látom leírva illetve kiírva így: centírozás. Egyszer a Grétsy László nyelvészeti mûsorában kitértek erre is, azóta szúr szemet.

Solya:Kép

Linda
Linda
 


Sziasztok! Kép
Linda! Solya! Cili!

Az igeragozást én arról a bizonyos linkrõl szoktam megnézni, amit fentebb ajánlottam nektek. Ezt a Budapesti Mûszaki Egyetem, Nyelvi Intézet, Magyar Nyelvi Csoportja készítette. Lehet, hogy rosszul készítették el?
Az 'ajánlással' kapcsolatban, hogy egész pontos legyek, a honlapot, ebben a topic-ban Juca ajánlotta, mert ott részletesen le vannak írva a nyelvtani szabályok.

Linda! Solya! én csak ide másoltam, de hangzásra valóban barátságosabb, amit Linda írt! Kép

sziasztok, Phaedra
 


Sziasztok Lányok!

Bocs, hogy még névtelen vagyok, lusta voltam regisztrálni. Hamarosan pótolom. Gondoltam, segítek megoldani a megszólítással kapcsolatos problémát. Dorka, ezt te vetetted fel, és bizonyos szempontból igazad van. A megszólítás (név) után tényleg vesszõt kell tenni. Pl.: "Dorka, ezt te vetetted fel..." De csak ebben az esetben, azaz csak a név után, a köszönés után (szia) nem. Szerintem is fontos, hogy ne írjunk nagyon bénán, de szvsz egy ilyen kötetlen fórumban nem olyan nagy baj egy-egy lazább formula megjelenése, hiszen a köznapi beszéd sem olyan kifinomult, mint az irodalmi nyelv. Nekem félig-meddig az a munkám, hogy helyesen írjak, de bevallom, hogy a magánleveleimben vagy fórumokon nem vagyok valami figyelmes. Szeretem használni a rövidítéseket is. Jó, egy elegáns étterem étlapján ne írják azt, hogy koviubi, de ha a piacon így adják a kolbász mellé, akkor nem zavar. Attól viszont kiver a víz, hogy gyakran egy tök drága könyv is tele van hibákkal. Bocs, ha ez off volt. Zuzi
Névtelen
 


Sziasztok!
Azon gondolkodtam, hogy a személyes névmásokat kis vagy nagy betûvel szoktuk írni? Van erre szabály, vagy Ti/ti sem foglalkoztok vele?
Solya
 
 


SolyaKép

Én levélben mindig nagybetûvel írom, ha arról az illetõrõl van szó, akinek írok. Most például Neked írok, és akkor ez nagy betû (ez két szó?). De nem tudom, hogy ez mennyire szabály, vagy inkább csak meg akarlak tisztelni vele.Kép

Lina
 
 


SolyaKép

Én levélben mindig nagybetûvel írom, ha arról az illetõrõl van szó, akinek írok. Most például Neked írok, és akkor ez nagy betû (ez két szó?). De nem tudom, hogy ez mennyire szabály, vagy inkább csak meg akarlak tisztelni vele.Kép De én például a chat-en is nagybetûkkel írom a személyes névmásokat.

Lina
 
 


Na ez jó lett, azt hittem az elõbb nem küldte el, és még írtam hozzá.Kép

Lina
 
 


Sziasztok!
Két témához szeretnék hozzászólni.

1. Szavak vagy szók
A köznyelvi "szó" többes számú alakja valóban "szavak", viszont ha nyelvészeti fogalomról, szakszóról van szó: pl. "határozószó", "viszonyszó", akkor csak a "szók" többes szám használatos, tehát "viszonyszók" és "határozószók"...

2. Személyes névmások
A magyar nyelvben kis betûvel írjuk õket, kivéve, ha a tiszteletünket akarjuk kifejezni, akkor valóban a nagy kezdõbetût használjuk.

Puszi, Nyuszimanó
 


Köszi!
Solya
 
 


Nyuszimanó !
Köszi Kép
Phaedra
 


Egy cégtábláról jutott az eszembe:

video, videomagnó = rövid o
DE!
pl. videózik = hosszú ó

Cili
Cili
 


Sziasztok! Néha bekukkantok ide - csak úgy csöndesen, vagy 1-1 kérdéssel -, hogy kupálódjak egy kicsit. Tetszik a topik, hasznosnak is tartom, és köszi a válaszokat is.

Szerintem sem baj, ha a neten, smsben rövidítésekkel írunk. Teccik, láccik... szerintem belefér, én is szoktam használni, eccerûbb, gyorsabb leírni.

Viszont az idegen szavak indokolatlan használata nem tetszik. Az élet más területein is jobban oda lehetne figyelni arra, hogy van szép magyar megfelelõje egy külföldrõl csak majmolt dolognak.

mikoo
 
 


SegitseeeeegKép

Hogy kell irni, hogy ha megyunk a gyerekkel sulyt merni vedonohoz? Tudjatok, amit "méreckedni"-nek ejtunk.

-Afonya
 
 


Szerintem méredzkedni.

Solya
 
 


Szerintem meg méretzkedni!

Linda
Linda
 


Én is a "méredzkedni"-re szavazok.

Lina
 
 


Mázsálni! Kép
Üdv.
Malacka
 
 


A word a méredzkednit fogadta el, bár tudom, hogy csak kínkeservvel tudom kijavítani a pluszt hosszú sz-rõl, így nem igazán mérvadó. Kép
Solya
Solya
 


Helyesírási kéziszótár (1994):
méredzkedik, méredzkedtek, méredzkedjenek,
de
méretkezik, méretkeztek, méretkezzenek

Zsóka

Zsóka
 
 


Sziasztok!

Nekem is gondom van a helyesírással. Pontosabban fogalmazva: csak akkor van, ha számítógéppel írok, akkor nincs, ha mindezt papírra, tollal teszem. Én azt gondolom, hogy amikor az iskolában tanultunk írni, akkor a toll helyes tartása volt a fõ szempont, nem pedig a billentyûk ütögetése. Szemrebbenés nélkül írom le a muszályt muszáj helyett, és amikor átolvasom, akkor sem veszem észre.
Veletek ez nem fordult még elõ? Bár én a mindennapokban a munkámhoz nem használom a számítógépet, lehet, hogy idõvel majd javul a helyzet...

Egyébként azt vettem észre, hogy az itteni topicokban lévõ írások olyanok, mintha az élõ beszéd lenyomatai lennének, és nem egy igényesen megfogalmazott levél a többieknek. Amikor a topicban történt dolgokról mesélek valakinek, akkor nem azt mondom, hogy "levelezek valakikkel", hanem azt, hogy "beszélgetek valakikkel". És ebbe szerintem belefér az "asszem" kifejezés, mert amikor ezt írom, nem azt mondom, hogy azt hiszem, hanem azt, hogy "asszem". És ennek nincs helye a hivatalos levelezésben, itt sem mutat szépen, de ez az új társalgási forma szabadabb, és még most is alakulóban van, éppúgy, mint az SMS mûfaja.

Az viszont nagyon érdekelne, hogy mi a "kedvenc" szavatok? Engem a hideg ráz, ha valaki azt mondja: fain. Vagy pl. a másik kedvencem, amit a taxisok használnak, az az, amikor azt mondják: ez négy pénz. Ez nálam úgy hangzik, hogy négy- ezer forint.
Van nektek is hasonló kedvencetek?

Sziasztok!
Csi
Csi
 


Asszemrõl ugrott be:
Anno néztem a híradót vagy nem tudom már milyen mûsort, Göncz Árpád beszélt. Õ használta az "asszem" kifejezást, így, ahogy mondom, tehát nem azt hiszem-et mondott. És akkor arra gondoltam: itt van ez a nagy ember, aki ráadásul tud még magyarul is, mûfordító stb., és abszolút igaza van, miért ne mondhatnánk az élõ beszédben, akkor is, ha épp nem "illene" pongyolán fogalmaznunk, ilyen szavakat?
No, arra akarok kilyukadni, hogy nem minden a helyesírás és a helyes beszéd...
(Természetesen fontos, sõt, hajlok arra is, amit vagy itt vagy az indexen vki írt, hogy bizony ha vki a muszáj-t muszály-nak írja vagy hasonló hibát többször elkövet, az az illetõ személyrõl vmiféle jelzés számomra.)
Nem tudom, értitek-e, mire akarok kilyukadni.
Zsóka

Zsóka
 
 


Zsóka!
Göncz Árpádot én is hallottam többször is beszélni. Szerintem nem asszem-ezik, csak nagyon zártan beszél, ezért tûnik úgy, mintha elharapná amit mond.
Nem tudom, mire akarsz ezzel az utóbbi kijelentéseddel kilyukadni. Bár nekem is jelzés: vagy nem tanították meg neki, vagy nincs érzéke hozzá és soha nem kellett azért utóvizsgát tennie, mert túl sok helyesírási hibája lett. Ha érted, mire gondolok. Attól még lehet valaki kedves, megértõ, szeretetre méltó, hogy nem tud helyesen írni, nem? Sõt még igényes is. Csak van, akinek nincs füle hozzá. Vagy tolla. Én pl. tudom magamról. hogy nagy ellenségem a vesszõzés. Hiába tanultam meg a szabályokat. És a muszály is sokáig kérette magát, míg muszáj lett. Sõt, mostanában kezdem észrevenni, hogy elfeljetek helyesen írni! Kénytelen leszek elõvenni gyermekkorom egyik kedvenc könyvét: a helyesírási szótárat. (És azért csak kisbetûvel, mert nem tudom, a pontos címét! Kép) De én a KRESZ-t is betartom! Van, aki tiszteli a szabályokat, van, aki felrúgja és van, akit egyáltalán nem érdekelnek. A nyelv szeretete nem minõsít egy embert. Szerintem.

Solya
 
 


Zsóka: egyetértek veled. De azért azzal kicsit vitatkoznék, hogy _biztosan_ jelzés a másikról ha nem tud helyesen irni. Nekem két olyan ismerösöm van, akik egyébként az élet minden területén "normálisak", jól teljesitenek, okosak, szépek, csak a helyesirás nem megy nekik, ha belegebednek sem. Egyikük osztálytársam volt, és mára eléggé felivelt a karrierje, de ugyanúgy vért izzad mikor helyesen kell irni, mint gyerekkorunkban.

zsani
 
 


Sziasztok!

Ha meg tudom választani, hogy milyen közegben hogyan beszélek/írok, akkor nincs nagy gond. A probléma akkor kezdõdik, ha nincs "mibõl" választani, vagy, ahogy Solya írja, valakit nem érdekel.
Az én magyartanárom még "belénkverte" a nyelvtant. Akkor még az volt a divat, hogy minden tanár a saját tantárgyából megíratott dolgozat után jelezte a magyartanárnak, ha valamelyik terület nem ment nekünk. Keresztlányom dolgozatait olvasva viszont megdöbbenve látom, hogy nincs kijavítva pl. a földrajz dolgozatban a helyesírás, így simán benne maradnak olyan szarvashibák, amitõl az ember haja az égnek áll.
Szerintem az is elgondolkodtató, hogy hogyan kerültünk az olvasás, és az olvasott szöveg megértésével kapcsolatban készült felmérés mezõnyében a sereghajtók közé...

Egyébként nekem is bent volt a munkahelyemen a Helyesírási kéziszótár, de ellopták. Ez most jó jel? Kép

Csi
Csi
 


Csi!
LehetKép, bár én inkább papírgyûjtésre gyanakszom...Kép
Solya
 
 


Solya!
Kép Kép Kép
Csi
Csi
 


Lányok!
Csúszda vagy csúzda?
Solya
 
 


Én úgy tudom hogy csúzda! Többiek???

Linda
Linda
 


CsúSZda, hiszen csúszol rajta Kép - persze, lehet, hogy valakinek a csúza is kifejlõdik tõle! KépKépKép

Márti
 
 


En ugy, hogy "csúszda" Kép

-Afonya
 
 


Nekem is a csúszda jön be inkább! Kép

köszi
Solya
 
 


Ez ugyan nem írás hanem beszéd, de Ti hogy mondjátok hogy mûanyag cserép? mert ugye mindenki tudja mirõl van szó, de ez ellentmondásos mert a cserép nem lehet mûanyag. Szóval???? :-)))

tudtok még ilyen szavakat? amelyek ilyen ellentmondásosak?
ha igen jrjátok le, mert én gyûjtöm köszi!!!!

Knóri
Knóri
 


Knóri: fém laposüveg
 
 


Sziasztok!
Bocs, hogy névtelenül írok.(Lusta vagyok regisztrálni, úgyis mindig elfelejtem ezeket a jelszavakat.)
Tud nekem valaki abban segíteni, hogy a sorszámneveket hogy írjuk manapság? Én még anno úgy tanultam, hogy pl. 5.-én. Azt hallottam viszont, hogy most már így helytelen és pont nélkül kell írni.(5-én)Akkor ez most hogy is van?!
Elõre is kösz:
Ági
Névtelen
 


az utóbbi a helyes
de 1-jén és 1-én is. Úgy tudom.
 
 


Egyetértek Solyával.
Egy régebbi kérdésre:
videó - ma már ez a helyes, néhány éve még nem volt az.
Hasonlóan hosszú a videóval képzett szavak "o"-ja is, mint a videózik.
De: a video- összetételnél, ahol az elõtag a látással kapcsolatos jelentést hordoz, az "o" rövid. Pl.: videomagnó.
Hasonló karriert futott be a rádió szó. Elõször, mint idegen szót, rövid "o"-val használták. MA már, mivel beépült a magyar nyelvbe, a magya rszabályok szerint hosszú a vége. De továbbra is rövid az olyan szavakban, mint "rádioaktivitás".
 
 


Bocs: radioaktivitás
 
 


Sajnos - már legalábbis nekem, mert nagyon bántja így a szememet - a legutóbbi módosítás óta így kell írni: 2-dikán, 1-jén, stb.
 


És arról mit tudtok, hogy gyümölcslét vagy gyümölcslevet?
Vagyis világos, hogy a szó-szavak, de határozószó-határozószók, de ez a szabály vonatkozik-e a többi esetre is, amikor egy alapszó képzése/ragozása más, mint az összetételekben található párjáé? Vagyis lé-levet, de gyümölcslé-?
(Zavaros voltam?)
 
 


gyümölcslevet
uyganúgy képzed, mint a szóösszetétel eredeti tagját

Zsóka
 
 


Sziasztok!

Nagyon egyszerû helyesírási szabályt kérdeznénk: mikor kell hosszú í-t írni ? Régen úgy tudtam, hogy t elõtti i mindig hosszú, de ez most hogy van??? pl: tanít, épít...stb, mikor van kivétel?

Központozás: ha valakinek írom levélben, hogy mond azt neki, hogy hülye vagy! Azt hogy írjam?
mond azt neki, hogy "Hülye vagy!".
............., hogy hülye vagy.
.............., hogy: Hülye vagy!

Nekem nagyon nem tetszenek ezek a kicsinyítõk: ücsi, Balcsi, hari, vagy akár iszike... Mi a véleményetek?

Neten sem tudom elviselni: a müxik és hasonló társaikat, szerintem borzasztó!

A megvan-t egyben vagy külön írjuk?

köszi a válaszokat
zsu
zsu
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: