Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Azért hoztam létre ezt a topicot, hogy tanuljunk egymástól! Tudom, hogy a tartalom a fontos, de olyan szép anyanyelvünk van, szeressük annyira, hogy megpróbáljuk helyesen használni. Sok a félreütés is az írásokban, de nem arról beszélek, mert az mindenkivel elõfordul, velem is, hanem a következetesen helytelenül írt szavakról. Ha csak egy-kettõt megjegyzünk, hogy kell helyesen írni, már az is jó szerintem! Pár ezek közül, amiket sajnos sokszor nem így látok:

MUSZÁJ - pontos j !!!
UTÁNA - egy n !!!
EGYÜTT - egy gy !!!

Tényleg nem kötözködni akarok, de a gyerekeinknek is jó lesz késõbb, ha a mami tud helyesen írni!Kép

Lina
Lina
 


egyelõre
Névtelen
 


Igen, pont így gondoltam, hogy csak írjuk ide a szavakat helyesen! Köszi Névtelen!Kép

SZENVEDTEM - van benne d betû!!!

Lina
Lina
 

 
 

Már bocs, de az egyenlõrét "n"-nel írjuk, ellenben fenti névtelennel.
Detti
Detti
 


hirdet

Szila
Szila
 


Detti!

Egyelõre- mint idõhatározó (???)
Egyenlõre- egyenlõ mennyiségre

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


sziasztok! - szijjasztok helyett!
huhu
 


huhu, szerintem a szijjasztok direkt íródott így!
Névtelen
 


UTÁL - rövid u
MINDIG - rövid i mindkettõ
EGYÁLTALÁN - 1 l
SIMOGAT - rövid i


Lina
Lina
 


A ma esti Barátok közt-ben Andika még ki is oktatta Gézát, hogy a muszáj-t ly-nal kell írni. Tehát aki eddig véletlenül jól írta, az ma ki lett oktatva, hátha áttér a hibásra, hiszen a "tv-ben már csak nem mondják rosszul".
Elég ciki.
 
 


Juli! Lehet, hogy nem figyeltem elég intenzíven, de nekem úgy jött le, hogy <U>nem</U> ly.

Ezt tegnap néztük ki szótárból, magamtól szégyenszemre nem tudtam volna: kéredzkedik.

Borcsa

Borcsa
KépKépKép
 
 


BorcsaKép

Ezt én sem tudtam eddig leírni, köszi.Kép

JuliKép

Nekem is úgy rémlik, hogy Andi valami olyat mondott Gézának, hogy máskor ne ly-nal írja a muszájt. Legalábbis remélem, hogy ezt mondta!Kép Különben ejnye-bejnye!Kép

Lina
Lina
 


Sziasztok, én nagyon gyakram elütöm a szavakat és csak utána látom, mikor már elküldtem, hogy kimaradt egy betû vagy lehagytam egyet a végérõl.
Pedig elég jó a helyesírásom. (Legalábbis én ebben a tudatban élek. Kép)

sokszor látom elrontva pl. a videomagnót, mert a videó az hoszzú ó míg szóösszetételben már rövidül.

Míra
Míra
 


Mira!

Szerintem meg a video rövid o, de ha ragogozva van (éljen a szép magyar beszédKép), akkor már az o: ó. VAgyis én így tudom.

A BK-ban az Andika kijavította Gézát, hogy a muszáj az j és nem ly. Pont eszembe jutott ez a topikKép.

Szila
Szila
 


ragogozva=ragozva

bocsKép

Szila
Szila
 


Hali,
régóta gondolkodtam egy ilyen topikon, aztán mégsem nyitottam, úgy voltam vele, nincs értelme. De hátha...
Anno a hugomat úgy tanítottam, hogy
muszáj - JaJ de nagyon kell
uszály - foLYón úszik

Így elég könnyen megjegyezhetõ.
Zsóka

ui: a "netes kifejezésekbe" (Szijjasztok, mexoktam, 1általán stb. ne kössünk bele, jó?)

Zsóka
 
 


Sziasztok!

Én is gyakran ütök el szavakat, fõleg ha Dóri itt mocorog az ölemben, de az ilyet észrevenni, hogy elütés.
Na meg ha nem rohan éppen az ember, akkor 5-10 percig még ki tudja javítani a profiljában.

Ja, és én is úgy hallottam, hogy Andi épp azt ecsetelte Gézának, hogy a muszáj-t, LY-vel írjuk. Kép Még meg is jegyeztük a párommal, hogy jól hallottunk? Ezt leadta az RTL?????

Kata

KépKép


KépKép
 
 


A muszáj-t úgy lehet leginkább megjegyezni, hogy idegen szavakban nincs ly. A muszáj pedig német jövevényszó, a német "kell"-bõl származik.
Névtelen
 


általános (nem pedig "álltalános")
Névtelen
 


És:

ÁlTALÁBAN - szintén 1 l !


A Barátok közt pedig megoldódott, mert az öcsikém nem látta, de felvette, és utólag nézte meg.Kép A helyes nyelvhasználatra hívta fel Andi Géza figyelmét szerencsére.Kép

Lina
Lina
 


ÁLTALÁBAN Kép
Lina
 


amiatt

Szila
Szila
 


hall, hallott

Szila
Szila
 


a -d végû igék felszólító módja dd-vel van helyesen! Pl. mondd
kezdd
Névtelen
 


úszótábor (és nem úszó tábor, mert nem a tábor úszikKép)
Névtelen
 


Detti!
egyelõre - egyenlõre
Ha egyenlõre hozol valamit (pl egy egyenlet két oldalát), akkor van benne n!
Ha viszont egyelõre, vagyis még, mostanában stb-ként használod, akkor n nélkül!!!
Kép
Névtelen
 


Ja, tényleg mindenki tudja, hogy a muszáj jövevényszó...

Zsóka
 
 


Sziasztok

Ismertek ay interneten is elérhetõ helyesírási szótárt? Ha igen kérlek írjátok meg a címét.
Nevtelen
 


BEFEJEZ - pontos j !
IJED - pontos j!


Lina
Lina
 


Jaj de jÓ, végre van hol leírni az ilyen jellegû kínjaimat!!!

Ezer köszi, Lina!!!

A halálom: amikor a médiát médiumnak mondják. Pedig mekkora különbség!...

Azt hiszem, ez még nem volt: LESZ egy S!!!

Cili
Cili
 


Cili,
én is így tudom, de annyian mondják médiumnak, hogy nekem már nics erõm vitatkozni velük.

Szila
Szila
 


Sziasztok!

Engem a -ba, -be, -ban, -ben ragok helytelen használata zavar nagyon. De már a tv-ben is rosszul mondják Kép
HOL? - -ban, -ben
HOVÁ? - -ba, -be

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Talan elobb nezzetek mar utana egy ertelmezo szotarban, hogy mit is jelent a medium kifejezes.Meg fogtok lepodni...
Névtelen
 


PORSZÍVÓ
PORSZÍVÓZIK

Lina
Lina
 


Sziasztok!

Utánanéztem (Bakos Ferenc: Idegen szavak és kifejezések kéziszótára), és tényleg mindig tanul az ember!Kép

Média: a tömegtájékoztatási eszközök (sajtó, rádió, televízió), egyes számban: MÉDIUM !!!

Médium: 1. a spiritiszták elképzelése szerint az emberi és a szellemi világ között közvetítõ személy 2. szuggerálhazó, hipnotizálható egyén 3. valamilyen (kellemetlen) tevékenység szenvedõ alanya 4. tudományos közeg 5.->média

Tehát, amit eddig nem tudtunk, hogy pl. egyedül a tv az médium, de ha több tömegtájékoztatási eszközrõl van szó, akkor média!

CiliKép

Örülök, högy örülsz a topicnak! Én meg annak örülök, hogy írsz/írtok bele, mert féltem, hogy nem lesz túl népszerû. Szerintem a helyesírás megtanulható, és csak odafigyelés kérdése. Ehhez meg sosincs késõ!Kép És lám, eddig is mennyi minden újat tanultunk!Kép


CoryKép

A -ban, -ben, -ba, -be engem is zavar. Velünk úgy jegyeztették meg az iskolában, hogy a HOL? kérdés mássalhangzóra végzõdik, tehát akkor a válaszban is mássalhangzóra végzõdik a rag, így: -BAN, -BEN. A HOVÁ? magánhangzóra végzõdik, így a válasz is, tehát: -BA, -BE.

Tudom, hogy ez elég gyerekes, de hátha valakinek segít megjegyezni!Kép

Lina
Lina
 


Az én kedvenc vesszõparipám a helység és a helyiség szó helytelen használata. A tévében és a legtöbb helyen sajnos helytelenül használják!!! A helyIség a konyha, szoba, stb., tehát egy zárt hely, a helység (I nélkül) pedig pl. Budapest, Szentendre, Nagyszalonta, vagyis település! Én ennek a helytelen használatától tudnék a falra mászni! A -ba-be, és a -ban -ben szintén ide tartozik, valamint a csuk-csükölés is! Brrrrr! Ami szintén nagyon bántja a fülemet ha valaki "Görögbe meg Olaszba" jár! És itt az országnévre céloz! Jajjj!
Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Ha már Tv, akkor mit szóltok hogy a VV2-búl a csajt kismocsoknak hívják! Kis k-val. Még a kutyámat is Blökinek írom. A kis nemecsek ernõ meg ebbe halt bele...Ma meg ez a divat? A jelentésérõl nem is beszélve..Borzasztó
 
 


Borzasztó... és az rbogiba nem halsz bele? Kép Kép Kép
Névtelen
 


Számítottam egy ilyen fantasztikus humoros beszólásra-pesze név nélkül. Nem, nem halok bele, de a többiek se halnak bele a helyesírási hibákba. Csak tudod megpróbálunk kulturáltabban élni. Ha erre neked nincs igényed az a te színvonaladat jelzi. Egyébként -ha regisztráltál volna- észrevetted volna, hogy a gép rakja kisbetûre a nick-et.
 
 


Bogi, Te meg a vesszõket mellõzõd az írásaidból, ugye tudod?Kép
pl: Csak "," tudod "," megpróbálunk kultúráltabban élni. Ha erre neked nincs igényed "," az a te színvonaladat jelzi.

Többi hiba /nyelvhelyességi/: A ha-val kezdõdõ mondat második tagmondatának akkor-ral kéne kezdõdnie, azaz : Ha erre neked nincs igényed, akkor az a te színvonaladat jelzi. PErsze így is helyes lenne a mondat: Az, hogy neked erre nincs igényed, az a te színvonaladat jelzi.

A köv. mondat sem helyes nyelvtanilag, ugyanis a magyar nyelv szerint egy mondatnak akkor is értelmesnek kell lennie, ha elhagyjuk a gondolatjelek közötti szöveget. Ez a te esetedben nem valósul meg, fölöslegesen tetted idézõjelek közé. Hát ennyiKép

Másik Névtelen, aki jó helyesírónak tartja magát és nagyon bántja a szemét a sok hiba, de mégse szólna meg érte senkit, ez a net.
Névtelen
 


Bocsi, gondolatjelek közéKép
Névtelen
 


Kép
Névtelen
 


Kedves névtelen!

Ha nem tetszik ez a topik, akkor ne nézd meg!
Az pedig, hogy névtelenül sértegetsz valakit, leginkább gerinctelenségnek, gyávaságnak nevezhetõ. Vállald fel a neved, és úgy mondj véleményt! Vagy úgy már ciki? Nyilván érzed, hogy bunkóság, amit csinálsz. Akkor viszont névtelenül is bunkóság, vagy nem?

Amúgy a Bogi kioktatásának szánt okoskodásod hülyeség, jobban jársz, ha nem ragozzuk tovább a mondatalkotás témát, nehogy egyre nagyobb ostobaságokat írj.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Adrienn, nem tudom, hol találtál sértés a soraimban. Amennyiben a másik kioktatása annak minõsül, így kénytelen vagyok felhívni a figyelmedet, hogy Ti ugyanezt teszitek a többiekkel.
Nem igazán értek egyet azzal a megközelítéssel sem, hogy ha nem tetszik egy topic, akkor ne nézzem meg. És mi van, ha épp engem figuráznak benne, a hátam mögött? Az ember holtig tanul, még akár a BB topicból isKép
A névtelenség: szükséges rossz az én esetemben. Miért csak nekem teszed szóvá, az elõzõ hozzászólóknak miért nem?Kép
Szívesen olvasnám, ha továbbragoznád, érdekelne, mit írtam rosszul, Bogival szemben? Komolyan várom az igazi érvet, nem a levegõbe való beszédetKép
Névtelen
 


Bocs, de sajna nem tudok komolyan venni egy olyan vitapartnert, aki az "érveit" tkp. nem is igazán meri vállalni. Kép
A névtelenséget azért neked teszem szóvá, mert nálad párosul kötekedéssel.
Ez a topik nem a kioktatásról szól, de persze ahhoz hogy ezt észrevedd, el kéne olvasni az eddigi hozzászólásokat. Addig, míg nem olvasod el õket, ne ítélkezz, hogy ez +"kioktatós topik" vagy mi.

Szabó istvánné
adrienn
9100 Tèt Hunyadi ut
 
 
 


Még szerencse, hogy nem beszélsz a levegõbeKép
Nem akarok veszekedni, véleményemet már elmondtam. Remélem, hogy azok, akik az "Elsõ hetek.."-ben többször bántották az egyik hozzászólót (jónéhányan persze névtelenülKép), azok itt most kiélik magukat. Ezen rágtam be és ezért mutattam meg, hogy senki nem tökéletesKép S a jövõben a topicot nem látogatom.
Névtelen
 


Sziasztok!

Úgy látszik egyetlen topic-ot sem kímél a kötekedés Kép
A "jó néhány" két szó, az "egynéhány" pedig egy szó.
Ez pedig nem kötekedés, de ha tévedünk azt szépen is lehet(ne) közölni.

De a lényegre térve: nagyon zavar, hogy a SZERVUSZ köszöntést szerBusznak ejtik, s már írva is láttam ilyet.
A szerviz, pedig rövid "i".

Sziasztok, Phaedra
 


Sziasztok!

Hogy írjuk helyesen: VÁLASZD vagy VÁLASSZD KI?

Én arra vagyok allergiás, amikor feltételes módban beszélünk, egyes szám elsõ személyben és az ige vége következetesen mindig -NÁK. Pl.: aludnák, pedig ez aludnék. A -NÁK többes szám harmadik személyben használható, pl.: õk meginnák a vizet.

Dodus
Dodus
 


Dodus!

A helyes írásmód: VÁLASZD. Ugyanis a felszólítást a D jelzi, nem a két S.
Mindenkinek szeretettel ajánlom Varga Katalin: ÉN, TE, Õ címû könyvét. Nagyon érthetõen magyaráz, még a felnõttek is megértik :-)))

Cili
Cili
 


CiliKép

Az volt az egyik kedvenc könyvem, amikor 9-10 éves voltam! Most is õrzöm salátára olvasva! De eltettem a gyerekeimnek, mert olyan jó!

Lina
Lina
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: