Új privát üzeneted érkezett!

NévtelenKép

Ezt tudom, de itt megszólításnál vetõdött fel a vesszõ kérdése!

Lina
Lina
 


Sziasztok!
Cili!
A helyesírási kéziszótár szerint egybe kell írni: intelligenciahányados.

Engem meg a hivatalos szövegekben az zavar, amikor az 'alternatíva' kifejezést imigyen használják: "...van két választási alternatívánk...", de már így is hallottam "...nincs választásunk, csak egy alternatívánk..." (áááááááááááááááááá)

Arról már nem is szólva, hogy elõszeretettel telegyömöszölik a mondatokat idegen szavakkal.

Most ennyi
Sziasztok, Phaedra
 


Kedves Lányok!
Köszönöm, a gépet sikerült átállítani. Nem mondom, hogy nem telt bele egy óra, de végül megtaláltam azt az egy eldugott pénztárcakímélő vagy pénztárca-kímélő beállítást.
Én a szabályból nem régen imigyen vizsgáztam:
az összetett szavakat, ha két tagból állnak, akkor mindenképpen egybe kell írni. Lehet az százhúsz szótagos is. Csak a kettőnél több tagból álló összetételekre vonatkozik a hat szótagos vagy hatszótagos ? szabály.
Szerintem ezért a pénztárca-kímélő a helyes, mert a pénz + tárca már eleve két tag, ehhez jön a kímélő, így együtt pedig már hét szótag.
A megszólításnak ismét utána fogok járni, ígérem! Azért is foglalkoztat a dolog, mert én kimondottan erre az okításra emlékszem. Elárulom, hogy a férjem magyart tanít, rendkívül az a helyesírásra, tőle lesem a dolgokat (de lehet, hogy most rosszul? Megkérdezem holnap!!!). Amúgy pedig a főiskolán is ezzel nyaggatnak minket (jegyzem meg, joggal), van olyan csoporttársam, aki még a félévi aláírásért küzd a vizsgaidőszak utóvizsgahetén. Szóval nem veszik félvállról a tanítók nyelvi okatatását nálunk. Ez nagyon jó, de most azért néha vért izzadunk. Iszonyú sok szabály van, még több kivétellel. Szinte lehetetlennek érzem néha. Elvileg a vizsgákra minden szabályt tudni kell... elvileg.
Akkor most megyek aludni, de holnap jövök a férjem verziójával a megszólítás utáni vesszőről! Kép
Sziasztok!
Dorka

Ui. nem is reagáltatok a "lakcsitelpcsi"-re Kép Annyira szörnyű, hogy már-már szép Kép
 
 

 
 

Sziaszok!
Dorka!
lakcsitelpcsi, húúúúúúúúúúú
és a "turi ruci butik"??????????????

Sajnos, én a jó kis nyelvtan könyveimet kölcsönadtam és most futhatok utánuk Kép . Tehát csak az említett két könyvbõl (na és az emlékeimbõl) tudok kiindulni. Viszont, ha ennyire benne vagytok a témában (Te most újra frissen tanulod, illetve a férjed tanár), tudtok ajánlani olyan nyelvtankönyvet, amit igazán érdemes megvásárolni.
Köszi, Phaedra
 


Kedves Phaedra!
Meg fogom kérdezni! Kép Én a főiskolán egy őrült vastag könyvből tanulok, szerintem nem annyira jó: Adamikné Jászó Anna írta. A magyar nyelv könyve a címe, de teljesen más szemlélettel ír, mint amit mi tanultunk régen.

Viszont mégis jól tudtam a megszólítás utáni vesszőt.
Például: Szia, Kata! azért, mert ez két tagmondat, a vessző a tagmondathatáron van. Ráadásul tagolatlan tagmondat mind a kettő, vagyis nem tudod megmondani, hogy a "szia" milyen mondatrész. Nem szimplán hiányos mondat, hanem tagolatlan. A hiányos mondatban meg tudod mondani, hogy milyen mondatrész van meg. Hát ezért...

Sziasztok, Lányok! Kép
Dorka
 
 


Sziasztok!

Lakcsitelpcsi, hát enyhén szólva borzasztó!Kép
De hasonló amit láttam a múltkor: "Sári turkáló". Hát nem tudom, ha valaki a Sáriban akar turkálni, na jó szóval kicsit gusztustalan kiírás volt.

Azon viszont meglepõdtem amit most tudtam meg, mert eddig úgy hittem hogy mindkét verzió helyes, nevezetesen a "férfinak" és a "férfinek" is. Hát nem, csak az elsõ verzió a helyes, vagyis a "férfinak". Márpedig amiatt (mint utánanéztem) hogy régebbi alakja ennek úgy volt hogy férfiúnak, itt szóba sem jöhet a férfiúnek, ugye! Szóval vannak még meglepetések.

Amit viszont korábban olvatam azzal kapcsolatban hogy a "mateket" is helyes lenne, nos ennek is utánanéztem mert kíváncsivá tett, és ez a megoldás nem is helyes. Nemhiába volt a fülnek is annyira szokatlan a hangzása.

Jajj, mégvalami! Egy óriásplakáton szúrtam ki, hogy azt hiszem a mászik igének a felszólító alakját írták egy "sz"-szel, így hogy "mász"! Elborzasztó, hogy ilyenek megjelenhetnek! Pedig gondolom hogy ez nem egy kézen megy keresztül mielõtt megjelenne!Kép

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Norcsi!

"férfinak" és a "férfinek"
Nálunk amikor a fiam nevét ragozom szokott idõnként kicsúszni a számon a Doniknak helyett a Dominiknek. Kép

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Kata! Kép

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


"Eredetének megfelelööen (bocsánat, de a hosszú ő helyett ezt írja, így inkább két rövidet írok egymás mellé) a férfi hagyományos toldalékolása mély hangrendű [ mély: a, á, o, ó, u, ú ] férfiból, férfinak, férfivá. Magas hangú határozóragokkal is eröösen terjed, de kevésbé ajánlatos (férfibööl, férfinek, férfivé, férfivel). Ha nem is éppen hiba a (hangtanilag szabályos) magas hangú toldalékolása, helyesebb a fiú, férfiú mintájára mély toldalékokkal ellátni. Magánhangzóval kezdöödöö toldalékai még szigorúan öörzik hagyományos alakjukat, csak mély hangú változatban használatosak: férfiak, férfias." Nyelvművelöö kézikönyv, Akadémiai kiadó, Budapest. 1980.

Hangrend, illeszkedés:
A mély hangrendű szavakhoz mély hangrendű toldalék
A magasakhoz magas
A vegyes hangrendűek illeszkedése már bonyolultabb és bizonytalanabb:

"Két kizárólagos és három nem kizárólagos érvényű szabály:
Két kizárólagos érvényű:
1. Ha az utolsó szótagban mély magánhangzó van, akkor a toldalék is mély hangrendű: leányról, bíróság
2. Ha az utolsó szótagban ö, öö (hosszú ö), ö, ű van, akkor a toldalékos magas hangrendű: sofőrrel, kosztümben.

Nem kizárólagos érvényű:
Ha az utolsó szótagban illabiális magas mangánhangzó van (á, e, é, i, í illabiális=ajakkerekítés nélküli magánhangzó), akkor ingadozhat a toldalék hangrendje:
1. Ha az utolsó szótagban é,i,í van, akkor a toldalék általánban mély: kávéban, kocsiban
2. Ha ezek a hangok - mármint az é és az i - a szó belsejében is szerepelnek, akkor ingadokik a toldalék: pozitívan - pozitíven, oxigénban - oxigénben
3. Ha az utolsó szótagban nyílt e van (ahol a szegediek is e-t ejtenek, nem ö-t), akkor is ingadozik a toldalék hangrendje: fotelban - fotelben (mert idegen szó), Ágnessal - Ágnessel. Az ingadozások esetében a nyelvművelés mindig a mély hagnrendű változatot részesíti előnyben, mert az e hangnak amúgy is nagy a megterheltsége a magyar nyelvben." A magyar nyelv könyve, Trezor kiadó, Budapest. 1990.

Sziasztok, Dorka
 
 


Norcsi: hol néztél utána? Anno, mikor elõször hallottam, elég sokfelé utánamentem, és mindenhonnan az jött le, hogy helyes, csak kevéssé használjuk. És azt gondolom, az azért még nem érv, hogy beletörik a fülünk Kép Nekem is sokminden bántja, mégis helyes. Pl. csikál a csikiz helyett, vagy cukorborsó a zöldborsó helyett.
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Cory. Természetesen több helyen is utánanéztem, remélem megteszed te is, azt hiszem ez elég meggyõzõ:
"[url=http://bme-tk.bme.hu/other/kuszob/hangok.htm" TARGET="_top]http://bme-tk.bme.hu/other/kuszob/hangok.htm[/url]#A.3.1.1.2.

3.1.1.2.1.3. a vegyes hangrendû szavakhoz a többalakú toldalékok közül mindig mély hangrendû kapcsolódik: hibáról, kávéba, áprilistól, vidáman, udvariasak, sétálok, vigyáznának, alakítod;"
Ebbõl minden kétséget kizáróan kiderül hogy a mateket HELYTELEN! Ugye ez már érvnek számít?Kép

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Norcsi: én úgy tanultam (nem tudom pontosan idézni a tankönyvet), hogy a vegyes hangrendûekhez ÁLTALÁBAN a mélyhangrendû toldalékot rakjuk, de helyes a magas hangrendû is.
Még valami: nem olvastad végig az általad adott linket:
"3.1.1.2.2.2.1.
az utolsó szótagban ?ö?, ?õ?, ?ü?, ?û? hangot tartalmazó (általában idegen eredetû) vegyes hangrendû szavak magas hangrendû toldalékot kapnak: pl. amatõr (amatõrök), kosztüm (kosztümöm), manikûr (manikûröz), operatõr (operatõrrel), parfüm (parfümöt), sofõr (sofõrnek);
3.1.1.2.2.2.2.
az utolsó szótagjukban ?e? hangot tartalmazó idegen eredetû vegyes hangrendû szavak általában magas hangrendû toldalékot kapnak: pl. docens (docensnek), József (Józsefet), koncert (koncertre), korrekt (korrekten), modell (modellek), november (novembertõl), október (októberben), partner (partnerem), púder (púderrel);
3.1.1.2.2.3.
az utolsó szótagjukban ?e?, ?é?, esetleg ?i? hangot tartalmazó egyes idegen eredetû vegyes hangrendû szavaknál ingadozik a mély és magas hangrendû toldalékok használata: pl. Albert (Albertet/Albertot), aszpirin (aszpirinnel/aszpirinnal), balett (balettre/balettra) fotel (fotelek/fotelok), objektív (objektívek/objektívak), oxigén (oxigénbõl/oxigénból)."

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Volna egy kérdésem: mikor írjuk így egybe: nemcsak, és mikor külön nem csak?
Köszi
 
 


Sziasztok!
RJuli!

Én úgy tudom a csaknem a "majdnem" értelemben kell egybeírni
de: Csak nem rontottad el?

A többi "csak"-os kapcsolat is érdekes
pl.: csakhamar = nemsokára, csak hamar = gyorsan
csakígy = ugyanígy, csak így = csupán így
stb.
 


Kedves Dorka!
Elkerülte a figyelmem, hogy írtál nekem. Bocsánat, de az elmúlt héten nem igazán voltam gép közelben és csak végig futottam a hozzászólásokat.

Könyv: köszönöm elõre is, hogy megkérdezed!

Levélkezdés: a köszönés utáni vesszõ, hát nem tudom... Elnézést, nem azt akarom kétségbe vonni, hogy igazad van. A húgomnál most néztem meg egy levelezési tanácsadó könyvet (a könyv íróját és a pontos címét majd leírom, csak nála felejtettem), amiben a mintalevelekben szintén sehol nem használ ezen esetekben vesszõt. Most már teljes a káosz Kép

Apropó, újabb téma:
- Írásjelek használata.
1. Sokszor érzem azt, hogy különféle írásokban elhagyjuk/ják a felkiáltójel használatát, pedig megkívánná a mondat tartalma.
2. A mondatokban (szintén sokszor tapasztalom) elhagyják vagy ellenkezõleg, ömlesztik a tagmondatokat elválasztó vesszõket.

Mi a véleményetek?

Phaedra
 


Nemcsak én mondom, de ti is, hogy nem csak anyukák írnak ide, de apukák is Kép.
Zsóka

Zsóka
 
 


Phaedra!
Igazad van! Az elõbb én sem tettem ki egy felkiáltójelet, pedig felszólító volt a mondat. Talán azért ódzkodunk tõle, mert túlságosan figyelemfelkeltõ (ugye még egybe?)és provokálásnak is olvasható. Ha éppen nagyon figyelsz arra, hogy ne légy kioktató és senki ne gondolja, hogy azt hiszed, hogy mindent jobban tudsz, akkor ez is dilemmát okoz. Inkább átfogalmaztam a mondatot, mint a felkiáltójel.

Mostanában többször láttam az ijesztet LY-nal. Le sem merem írni. Egészen rosszul lettem.
Másik kedvencem a muszály. De gondolom errõl már sok szó esett. Nem új hiba.
Szerintetek azok is olvassák a topikot, akik tényleg sokszor helytelenül írnak?

Snoopy
snoopy
 


SnoopyKép

Szerintem nem olvassákKép, mert ugyanúgy látok szörnyûségeket, mint mielõtt létrehoztam volna ezt a topicot. Pont amiket Te is írtál. De én már sok újat tanultam, és legalább megnyugodott a lelkem, hogy leírom ide, amit felfedezek.

A legújabb gyöngyszem:

SZIMPATIKUS!!! - és nem szinpatikus

Lina
Lina
 


Bezzeg külöMbözõt írnak a jó külöNbözõ helyett!
Névtelen
 


Sziaztok!
Snoopy!
Jaj, jaj, nem célzás volt, és én sem kioktató akarok lenni a "!"-jelekkel!!!! Inkább csak tapasztalatokat írok ki magamból mind a netrõl mind akár hivatalos levelekbõl, amiket mindannyian százával kapunk, nem beszélve (mint már Dorka is említett hasonlót) a munkahelyi körlevelekrõl. A sajtót ki ne felejtsem!
Azt gondolom (s látom, hogy itt mindannyian), hogy egy hivatalos formának - akár írva akár elõszóban - aztán végképp kifogástalannak kellene lennie.
Részemrõl, pontosan azért merek itt leírni illetve kérdezni dolgokat, mert itt olyanok írogatnak, akiknek ugyanúgy bántja a szemét vagy a fülét a helytelenség. Nem utolsósorban azért is, mert olyan bonyolult a nyelvtanunk, hogy állandóan van újat tanulni, akármilyen jól is ismeri ezt valaki (vagy bárki?)-> ezt egy újabb kérdésnek is értelmezhetitek; pl. mikor valaki és mikor bárki Kép. Lina is valami hasonló meggondolással hozta létre ezt a topic-ot. Kép

Kérdésedre válaszolva pedig, szerintem sem olvassák Kép

Egyébként ma vettem egy nyelvhelyességi könyvet, ami igen tanulságosnak tûnik elsõ olvasatra; Simon Györgyi - Zala Mária: Magyar nyelvtan és helyesírás
Dorka! Azért, várom a könyvvel kapcsolatos ajánlásodat, mert ennél teljesebbre vágyom.

Most ennyi, mert a csemetém szólít Kép
Sziasztok, Phaedra
 


Tévedtek, ha azt hisztek, hogy nem olvassák. Én például olvasom és tudom legtöbb hibát tõlem, szeditek. De bármennyire furcsa is nektek én tudom a szabályokat, ha rákérdezel megmondom, hogy kellene írnom, de leírni mégse úgy sikerül. Sõt hiába olvasom át ezerszer akkor se találom meg saját hibáimat.

Viszont valószínû egyre kevesebbet fogok írni, hogy ne kelljen felháborodnotok rajtam. De azért sajnálom, hogy itt kell hagynom a jó kis társaságot.

Most inkább névtelen
Most inkabb nevtelen
 


Kedves Névtelen,
ne legyen üldözési mániád!!! Én pl. rengetegszer melléütök, na és?! Rengetegen követnek el típushibákat, nem biztos, hogy mind tõled való Kép. Ezért nem érdemes itthagynod a babanetet Kép.
Maradj itt, és írogass továbbra is,
üdv
Zsóka

Zsóka
 
 


Kedves Névtelen!
Csatlakozom Zsókának minden szavához Kép és ne vonulj önkéntes számüzetésbe, mert nem tetszik az, amit vagy ahogy írunk. Ez nem egy zártkörû (na tessék egybe vagy külön írva?) topic, annál jobb minnél többen írunk, annál többet tudunk egymástól tanulni.
Itt senki sem az elütésbõl adódó hibákon akad fenn. Sõt, ha esetleg a babanetrõl írnék le valamit, sosem nézem, hogy ki írta, csak egyszerúen fenn akad rajta a szemem, de ha újra elolvasonád a hozzászólásainkat, 1. zömében nem is a babanetes hozzászólásokról szól, bár nem lehet és teljesen talán nem is akarjuk kikerülni, végtére is ezen a helyen vagyunk, 2. akik itt írogatunk, mi is kérdezünk, amiben bizonytalanok vagyunk, illetve nem tudunk, 3. sõt olyan téma is van, amihez már legalább öten szóltunk hozzá és még mindig nibcs megnyugtató eredmény.
Hajrá, minnél többen írjunk!!! Kép
Sõt, a saját hibáján mindenki átcsúszhat 'hiába olvassa át'!
Szia, Phaedra
 


PhaedraKép

Nehogy nekem megsértõdj, bár Te nem vagy olyan szerintemKép:

MINÉL - 1 n

Amúgy teljesen egyetértek Veled és Zsókával is!

Lina
Lina
 


Sziasztok!
Lina!
Miért is kéne megsértõdnöm? Kép
A MINÉL miatt, dehogy, ha erre gondolsz pont ezt próbáltam ecsetelni a névtelennek, hogy mi, akik itt írogatunk -> ugyanúgy hibázhatunk és hibázunk! Tudom, hogy az a fránya (na figyeled ezt a választékosságot Kép ) N 1db, ennek ellenére sajnos sokszor 2-vel írom Kép
Nyugodtan javíts ki máskor is, végtére ilyenekbõl (is) tanulunk és ezért járunk ide.
Szia, Phaedra

ui.: A sértõdötségrõl van egy elméletem, de már nem merem itt leírni, nehogy valaki magára vegye. Viszont, ha kíváncsi vagy rá, mail-ben szívesen megosztom veled a gondolataimat, csak jelezd! Kép
 


PhaedraKép

Most már látszik az emil címem a nevemnél! Írj, várom!
MINÉL hamarabb!Kép

Lina
Lina
 


Hello Szakértõk!Kép

Melyik a helyes: ventilátor vagy ventillátor

mert én ugyan az elsõ megoldás felé hajlanék, de így még úgy is láttam már szakkönyvekben.

Phaedra, légyszi írd meg a sértõdéses elméletedet, engem is érdekel. De szerintem nyugodtan írd meg ide, pl. nekem címezve, én meg majd nem sértõdöm meg jó???KépKép

Míra
Míra
 


Sziasztok!
Lina! Kép
Míra! Látom mégis ide tudtalak csábítani Kép Kép Kép
VENTILÁTOR ("ventilál"-ból)

Lina és Míra! A sértõdötség (és itt természetesen nem a direkt bántásra gondolok) a gyengeség jele. A bizonytalanság(unk) velejárója, gyakorlatilag a hibánk beismerése (és sajnos ezt általában senki nem hajlandó elismerni).
Két nagy hibám van (inkább leírom, mielõtt ezt más megtenné): az írásaim terjengõsek. Nem mentségül írom, de ebben nyilván közre játszik a munkahelyi levelezés megszokása. Ugye, ezt a magyar nyelv IGAZI szakértõi hibának minõsítik.
2. élõ szóban elõfordul, hogy - finoman szólva - nem megfelelõ szavakat használok. Na, ezt csak azért írtam, mert ha valaki más mondja, lehet hogy megsértõdnék Kép

Apropó, "idegen szavak" témája. Ez senkit nem zavar? Írjatok már valamit! Kép

Sziasztok, Phaedra
 


Sziasztok!
Már megint eszembe jutott valami Kép

Rövidítések!
Nagyon zavaró és sokszor félreértésre is okot adhat, amikor az utca (u.) és az út megnevezéseket rosszul használják és ennél tényleg csak hanyagságról van szó.
Pl. Az "Andrássy út"-at sokszor lehet látni "u."-nak
de a nagyobb gond az (mint céloztam is rá) Váci út illetve Váci u. Találkoztam már olyannal, hogy "üzletünk a Váci u. XX. számban található". Igen ám, de nem volt felüntetve a kerület és ugye az "u." miatt egyértelmû, hogy a Váci utcát az V. kerületben keressük. Pedig ne higyjetek a szemeteknek!

A másik:
-> a földszint rövidítése fszt., magasföldszint: mfszt.
ennek ellenére nagyon sokszor "fsz."-ként látni a rövidítést.
-> korlátolt felelõsségû társaság rövidítve kft.
ez utóbbival két bajom szokott leni.
1. ha cég neve után következik, már nagy betûvel kell kezdeni: "XY Kft."
2. ha a rövidítésekhez toldalékot teszünk, azt a teljes kiejtett formához kell illeszteni.
tehát pl. nem helyes a "XY Kft-vel felvettem a kapcsolatot", hanem úgy kellene írni, hogy "az XY Kft-gal felvettem a kapcsolatot"

Fontos! a rövidítéseket nem szabad keverni a mozaikszavakkal.

Ha már itt tartunk Kép a szó többes száma: szók vagy szavak?
Emlékszem, hogy az iskolában felért egy egyessel, ha "szók"-at mondtunk "szavak" helyett. Most pedig többnyire "szók"-at látok és hallok. ?????????????? Melyik helyes?

Sziasztok, Phaedra
 


"Pedig ne higyjetek a szemeteknek!"

Ne is! Inkább HIGGYÉTEK el, hogy ezt a szót hosszú gy-vel írjuk, szemben a HAGYJÁTOKBAN szereplõ gy+j-vel. Kép

ld
ld
 


Sziasztok!

ld! köszönöm, igazad van Kép
"Pedig ne higgyetek a szemeteknek!"
Megint tanultam valamit! Kép
Phaedra
 


Még anno a magyar tanárom hívta fel mindig a figyelmünket a köv. szabályra ami aztán belém is rögzült, és mindig "kihallom" a mondatban.

Sokan mondják: de viszont ... pedig vagy de vagy viszont.
A kettõ együtt tilos!

Míra

Ui. Azt hiszem igazad volt Phaedra, tényleg érdemes ide betérni.
Míra
 


Sziasztok Lányok!
Hol vagytok, merre jártok????
Gyertek vissza!!!
 


PhaedraKép

OFF: írtam emailt, de idõközben megcsináltam a profilomat is!

Puszi, Lina
 
 


Sziasztok! Miért higgyétek, ha hagyjátok?
De tényleg!
mikoo
 
 


Szerintem a szótõre vezethetõ vissza, a hisz a szótöve az egyiknek, a hagy a másiknak. Vagy nem így van???
Linda
Linda
 


Engem az érdkelne, hogy az Off miért Off. Azt hiszem tudom mit jelent itt a neten (ha valamit valakinek közlünk, ami nem a topic témájához tartozik) de miért off????

De tényleg!!!

A másik kérdésem Lináé lenne, ami tulajdonképpen off: hogy csináltad hogy látszik a email címed, a febr. 5-ei hozzászólásodnál, és mégsem a regisztrált neved van fenn?

Köszi: Lévai N.
Névtelen
 


Lina helyett válaszolok: amikor kitölti az azonosítót, akkor kitölti az alatta lévõ e-mail címet is, ennyiKép
példa
 


Lévai N.Kép

Fogalmam sincs arról, hogy miért OFF az OFF!Kép De ha valaki tudja, akkor engem is érdekel!

Azt úgy csináltam, hogy az email címem látszódjon, hogy alulra beírtam az E-mail cím rubrikájába.

Lina
 
 


Névtelen:
Off: kikapcsolod a témát, elmondod a nem idevaló szöveget, majd On, amivel visszakapcsolod.
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Sziasztok!

Phaedra: sértõdöttség két t-vel. Kép

Tényleg tök jó ide idõnként bekukkantani, mert mindig tanul az ember újat.

Szila
 
 


Sziasztok!

Szila! kösz a javítást, általában jól írom Kép
Majd jobban figyelek, ha már ide írogatok Kép

Ezt találtam a felszólító módról:
" A felszólító mód -j jele a szótövek nagyobb részéhez -j (a rendhagyó ragozású jön igéhez pedig –jj = jöjjön) lépjen, szõjön stb.
Más esetekben a tõvégi mássalhangzóval azonos hangként jelentkezik: ásson, vesszen stb.
Az eszik, iszik, lesz, tesz, vesz, visz igék magánhangzós tövéhez –gy alakban járul, egyem, igyál, legyen, tegyek, vegye, vigyed.
A HISZ ige felszólító alakjaiban ez a –gy megnyúlt: higgyem, higgyen stb.”

„Ha a gy és az ny végû igékhez j-vel kezdõdõ tárgyas igerag (-ja, -juk, -játok, -ják) vagy a felszólító mód –j jele járul, a kiejtésben a j teljes hasonulása következik be. Az írás ezt a szóbelseji teljes hasonulást nem jelöli, hanem megtartja az igék eredeti gy és ny hangjának, illetõleg a toldalékok eredeti j hangjának jelét: hagy+játok, hagy+juk”

(A magyar helyesírás szabályai – Tizenegyedik kiadás)

Viszont mondja már meg valaki; szó vagy szavak????????

sziasztok, Phaedra
 


Most miért tett már megint be kódokat? Kép
 


Sziasztok!

Szerintem szavak és nem szók.
Ezt megtaláltam az topikban, de bemásolom, mert illik ide:

"Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk

Lõrincze Lajosnak és Grétsy Lászlónak
Kezdjük tán a jó szóval: Tárgy esetben jót.
Ámde tóból tavat lesz, nem pediglen tót.
Egyes számban kõ a kõ, többes számban kövek.
Nõnek nõk a többese, helytelen a növek.
Többesben a tõ nem tõk, szabatosan tövek,
Aminthogy a csõ nem csõk, magyarföldön csövek.
Anyós kérdé van két võm, ezek talán vövek?
Azt se tudom mi a cö, egyes számú cövek?
Csók - ha adják - százával jó, ez benne a jó.
Hogyha netán egy puszit kapsz, annak neve csó?
Bablevesed lehet sós, némely vinkó savas,
Nem lehet az utca hós, magyarul csak havas.
Miskolcon, ám Debrecenben, Gyõrött, Pécsett, Szegeden,
Mire mindezt megtanulod, beleõszülsz idegen.
Agysebész, ki agyat mût, otthon ír egy mûvet.
Tût használ a mûtéthez, nem pediglen tüvet.
Munka után füvet nyír, véletlen sem fûvet.
Vágy fûti a mûtõsnõt. A mûtõt a fûtõ.
Nyáron nyír a tüzelõ, télen nyárral fût õ.
Több szélhámost lefüleltek,
Erre sokan felfüleltek,
Kik a népet felültették,
Mindnyájukat leültették.
Foglár fogán foglyuk van.
Nosza tömni fogjuk.
Eközben a fogházból megszökhet a foglyuk.
Elröppenhet foglyuk is, hacsak meg nem fogjuk.
Fõmérnöknek fáj a feje, vagy talán a fõje?
Öt perc múlva jõ a neje, s elájul a nõje.
Százados a bakák iránt szeretetet tettetett,
Reggelenként kávéjukba rút szereket tetetett.
Helyes, kedves helység Bonyhád, hol a konyhád helyiség.
Nemekbõl, vagy igenekbõl született a nemiség?
Mekkában egy kába ürge Kába kõbe lövet,
Országának nevében a követ követ követ.
Morcos úr a hivatalnok, beszél hideg s ridegen,
Néha játszik, nem sajátján, csak idegen idegen.
Szeginé a terítõjét, szavát részeg Szegi szegi,
Asszonyának elõbb kedvét, majd pedig a nyakát szegi.
Elvált asszony nyögve nyeli a keserû pirulát:
Mit válasszon: a Fiatot, fiát vagy a fiúját?
Ingyen strandra lányok mentek, Minden elõítélettel mentek,
Estefelé arra mentek, Én már fuldoklókat mentek.
Eldöntöttem megnõsülök, fogadok két feleséget.
Megtanultam, hogy két fél alkot és garantál egészséget.
Harminc nyarat megértem, mint a dinnye, megértem,
Anyósomat megértem, én a pénzem megértem.
Hiba mentes mentõ vagyok, Szõke Tisza partján mentem,
Díszmagyarom vízbe esett, Díszes mentém menten mentem.
Szövõgyárban kelmét szõnek. Fent is lent, meg lent is lent.
Kikent-kifent késköszörûs lent is fent meg fent is fent.
Ha a kocka újfent fordul: fent a lent és lent is fent.
Hajmáskéren pultok körül körözött egy körözött,
Hagyma lapult kosarában, meg egy adag kõrözött.
Fölvágós a középhátvéd. Három csatárt fölvágott.
Hát belõle vajon mi lesz? Fasírt-é vagy fölvágott?
Díjbirkózó gyõzött tussal, Nevét írják vörös tussal,
Lezuhanyzott meleg tussal, Prímás várja forró tussal.
Határidõt szabott Áron, Árat venne szabott áron.
Átvág Áron hat határon, Kitartásod meghat Áron.
Felment - fölment, tejfel - tejföl, ...Ne is folytasd
barátom!
Elsõ lett az ángyom lánya a fölemás korláton.
Magyarország olyan ország, hol a nemes nemtelen,
Lábasodnak nincsen lába, aki szemes szemtelen.
A csinos néha csintalan, szarvatlan a szarvas,
Magos lehet magtalan, s farkatlan a farkas.
Daru száll a darujára s lesz a darus darvas.
Rágcsáló a mérget eszi, engem esz a méreg.
Gerinces vagy rovar netán a toportyán féreg?
Egyesben a vakondokok vakond avagy vakondok?
Hasonlókép helyes lesz a kanon meg a kanonok?
Némileg vagy nemileg? Gyakori a gikszer.
"Kedves egesz seggedre!" köszönt a svéd mixer.
Arab diák magolja: "tevéd, tévéd, téved,
Merjél mérni mértékkel, mertek, merték, mértek."
Pisti így szól: "Kimosta anyukám a kádat!"
Viszonzásul kimossa anyukád a kámat?
Óvodások ragoznak: "Enyém, enyéd, enyé",
Nem tudják, hogy helyesen: tiém, tiéd, tié.
A magyar nyelv, remélem meggyõztelek barátom,
Külön leges-legszebb nyelv, kerek e nagy világon."

Phaedra!
Ha valahonnan másolsz, akkor csinál ilyeneket. (Remélem én kijavítottam mindet, amikor bemásoltam ide ezt a versikét! Sajnos mindig csak elküldés után derül ki... Kép)

Egyébként én a neten terjedõ x-eket sem szeretem. "Mûxik" -olvasom sokszor. Oda miért kell x?

Üdv: Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Hi-hi!

"Ezt megtaláltam az topikban, de bemásolom, mert illik ide:"
Ebbõl a mondatból kihagyta az (aaa)-t, mert zárójelek közé tettem. Szóval abból a topikból vettem. Kép

Juca

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


Sziasztok!
Juca! Köszi. Én is a 'szavak' felé hajlok Kép
A bemásolás a könyvbõl történt, tehát én írtam ide Kép

Ha az x-eket említed Kép, (bocsánat, ha már volt róla szó)nekem a neten ezek sem tetszenek: eccer, télleg stb.

Phaedra

ui. Amit pedig bemásoltál, nekem nagyon tetszik! Kép Jó, hogy rátaláltál!
 


Juca!
Megint én Kép Már értem! Most jutott eszembe, hogy elõször a Word-ben írtam meg, utána másoltam át.
Köszi, Phaedra
 


Sziasztok!

Juca, ez nagyon tetszett, ki is másoltam magamnak.

lányok: a fénylik ige felszólító alakja hogy van?

Én sem szeretem learni, hogy mûxik, eccer...stb. Én még az sms-ben is kirakom a vesszõt, szóközt viszont nem mindig (helyhiány miatt). Egyetlenegy szó van, amit én is megrövidítek: valszeg (tudom, hogy nem helyes, de elõfordul, hogy gyorsan akarok írni és így rövidebb).

Szila
 
 


SzilaKép

Én is így írom az sms-t, én ott az egyszert rövidítem, így, hogy 1x. De csak azért, mert ezzel rengeteg karaktert nyerek.Kép

JucaKép

Ez nagyon jó!Kép

Lina
 
 


Sziasztok!

Na akkor nyelvészkedjünk egy kicsit!

Az úgy volt, hogy a régmúltban, mikor még Kazinczyék nem fogtak hozzá ékes anyanyelvünk megújításához, egy csomó szónak más volt a töve: pl. szó=szov vagy szav , ló=lov, stb. stb. ezért van az hogy szó/szavak, ló=lovak, stb.
Én legalábbis így tudom, de ha tévedek, sem sértõdöm (ikes ige, tehát 'm') meg az esetleges kiigazításon.

Cili
Cili
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet:

 

cron