Új privát üzeneted érkezett!

Szia Timi!

Jól látom, a fiaink között egy nap van?:D Hol szültél?

A gyülekezetben keresed a helyed, vagy inkább a hitedben? Mert nekem inkább ez utóbbi jött le a hozzászólásból, de lehet félreértettem...:oops:


Hasonló tapasztalatom nekem is volt, az esküvőnk után a férjem kívánságára egy darabig egy nagy gyülekezetbe jártunk,ahol újak voltunk mindketten. Nem nagyon fogadtak be, legalábbis nekünk úgy tűnt, hogy megvoltak kialakult körök, akik gyerekkoruk óta odajártak, és nem nagyon hiányzott oda egy új pár. Pedig próbálkoztunk.
Mikor Emi megszületett, utána én már nem is tudtam menni, gyerekkel nem nagyon lehetett, úgyhogy mi végülis emiatt jöttünk el.


Esetleg a babaklubban nincs másik olyan anyuka, aki, mint te, nem "bennszülött"?

KépKépKépKépKép
uxi
 
 


Ráhel,
nekem is ezek a problémáim. És ez a méregetés, meg mástól kérdezik, ki vagyok, mi vagyok. Ez nekem fáj, és nehezíti a beilleszkedést :cry: Persze nem az a baj, hogy kérdezősködnek rólam, hanem hogy nem tőlem kérdezik...

Itt is csak olyanok vannak, akik már gyerekkoruk óta ide járnak, meg az ő gyerekeik. Az én korosztályom meg nincs is...

Andi
 
 


Andi, nem rosszindulatból csinálják, egyszerűen nem tudják, hogyan forduljanak hozzád (sajnos egyik faluban sincs "hogyan fogadjuk az új egyháztagokat szeretettel"-képzés) Timi, ez neked is szól. A beilleszkedés hosszú idő, és ha felhúzzátok a süniruhát, sokkal nehezebb (mondom én, aki szinte csak a templomi öregasszonyokkal tartok kapcsolatot, velük is csak azért, mert házhoz jönnek :wink: )
Vigyetek a baba-mama körbe egy tányér sütit, hogy oldódjon a hangulat, hívjátok meg egy kávéra (pontos időpontot megbeszélve) aki a legrokonszenvesebb, kérjetek tel.számot és kérdezzétek meg hol lehet tojást, tejet venni, hova kell fogorvoshoz menni és hasonló fontos dolgokat. Dicsérjétek meg a másik gyerekét (ez mindig bejön).
És az öreg nénik is hasznosak, van mindenféle virágmagjuk, ha a gyereketek szereti valamelyiket, félórát biztos vigyáznak rá és tele vannak élettapasztalattal és legtöbbször legalább annyira magányosak, mint egy gyesen lévő kismama.
NA, oktatás befejezve, menjetek sétálni és beszélgetni!
Szép napot!

Anna (9 gyermek anyja)

 
 

Sziasztok!

Na, lehet, hogy kicsit félreértettetek páran. Gyorsan tisztázom :)
Nem faluban lakunk, hanem a számomra legszörnyűbb városban, amit valaha is el tudtam képzelni magamnak: Budapesten. Én úgy jöttem ide annak idején, hogy az egyetem 5 éve után tűzök haza. Nem úgy alakult. Annyira veszprémi méretekhez vagyok szokva, hogy közel 10 év után sem bírom Budapestet. Remélem, pár év múlva sikerül rászánnunk magunkat a férjemmel, és valami nyugisabb és élhetőbb helyre megyünk.
Itt a kerületen belül egyszer voltunk templomban, és az bőven elég volt nekünk ahhoz, hogy tudjuk, nem jövünk többet. Most a szomszéd kerületbe járunk át. Szóval az, hogy csak úgy elmenjek sétálgatni valakivel a baba-mama körből, nem annyira könnyű. Persze van más nem bennszülött is, és süniruhát sem húztam magamra, legalábbis nem tudok róla.
A hit kérdésben pedig nem az a gond, ami belül van, mert belül azt hiszem, jól elvagyok Istennel. Inkább az a gondom, hogy hogyan lehet ezt közösségben megélni. De ez már jópár éve tartó problémám. Például mi a fenét tud nekem mondani egy prédikáció? Erre még egész életemben nem jöttem rá. Tudom, ahol ketten vagy hárman összejönnek..., de ez valahogy mostanában nem érint meg.

Na, majd szép fokozatosan feltárom magam nektek is :)

Timi

Kép
 
 


Uxi!

A II. Nőire küldtek az Istvánból 27 hetesen koraszülés gyanúja miatt. Ha a gyanú nem igazolódott volna, akkor nem egy nappal, hanem majdnem három hónappal lenne fiatalabb a kisfiam a tiédnél... Na, majd a következő gyereknél jobban fogunk figyelni a legapróbb problémára is.

Kép
 
 


Timi, én a helyedben végigjárnám nagy Bp. közösségeit. Egy akkora városban biztosan van egy közösség, ami megfelelne neked és vannak nagyon jó igehirdetők (ezt tudom).
Az "ez pont nekem szól"- érzést csak átélni lehet, elmagyarázni vagy megértetni nem.
Papíron milyen vallású vagy?

Anna (9 gyermek anyja)


Anna,
és egy kis faluban mit ajánlaná? Mert itt aztán választási lehetőség nincs, vagy elmegyek abba a pár fős közösségbe, ami itt van - és nincs egy korosztályombéli sem, sem "nem bennszülött".
Rendszeresen eljárni meg nem tudok, szóval patt helyzet :(

Andi
 
 


Egy kis faluban csak az működik, ha beilleszkedsz a közösségbe.

Ha még nem takarítottak húsvét előtt a templomban, esetleg elmehetnél segíteni. Furcsán fognak rád nézni először, te meg lazán azt mondod, ha már szeretnék idetartozni, eljöttem segíteni, kedvesen mosolyogsz, cseréled a vizes vödröt, vagy felmászol a létrára.

Vasárnaponként kicsit előbb érkezel, beszélgetni. kérdezz csak meg bárkit, hogy hogy van. Jegyezd meg, amit mondanak, hogy legközelebb rákérdezhess! Legyél Te mindenkivel kedves! Vagy ha az a szokás, istentisztelet után maradj beszélgetni (olyan nincs, hogy se előtte se utána nem beszélgetnek)

Kérdezd meg a tiszteletes urat vagy a feleségét, hogy a korodbeliek közül ki az aki korábban többet járt templomba, mint most. Keresd meg, és mond el neki, hogy örülnél, ha ő is eljönne, hogy ne legyél egyedül. Esetleg, ha vannak többen is talán havonta egyszer lehetne egy felnőtt ifit tartani...

Szóval dolgozz azon, hogy befogadjanak és azon, hogy te magad jól érezd magad. Az idegen öregasszonyok ritkán rokonszenvesek.
Minél jobban megismered őket, annál szerethetőbbek lesznek.

Remélem, szóba állsz még velem
:wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Andi, egyébként ismered a falubeli fiatalokat, ahol élsz?

KépKépKépKépKép
uxi
 
 


Timi, jól értem, három hónappal előbb született a kisfiad? :shock:
Van egy ismerősöm, az ő lánya is 28 hétre született, ma már 3,5 éves, semmi baja, egészséges óvodás. Nála az ultrahangon derült ki, hogy nem fejlődött rendesen a baba.

Én az Istvánban szültem Benit.

KépKépKépKépKép
uxi
 
 


Anna
szóba állok még veled, és köszönöm! :)

Uxi
egy-két embert ismerek csak, de nagyrészt csak jóval idősebbeket.
A korombeliek meg egyetemre járnak, és csak hétvégente vannak itthon (vagy még akkor sem), vagy beköltöztek vmelyik városba, ahol dolgoznak.

Anyósom most csinált egy kérdőívet, hogy milyen ifjúsági tevékenységre lenne igény itt a faluban. Kíváncsi leszek a végeredményre (már ha kap vissza elegendő számú kérdőívet).

Még ha nem is ilyen témájú lenne, már az is jó, aztán majd alakulna a dolog ;)

Andi
 
 


Andi, olvasod még a Könyvet? Mostanában nincs kérdésed? És milyen volt a húsvét?

Anna (9 gyermek anyja)


Szia Anna!

Hogy olvasom, azt túlzás lenne mondani, néha-néha olvasok bele. Egyszerűen mire beérek a kertből, mindent helyre rakok, stb, nincs erőm, energiám olvasni. Pedig időt kellene rá szakítani, mert érzem, hogy így ez nem jó :(

Húsvét jól telt, gyakorlatilag itthon nem is voltunk. Templomba se sikerült eljutnom ezért.

Ti hogy vagytok? Látom, már túl vagy a félidőn :wink: Neveken gondolkodtok már?

Andi
 
 


Még nincs nevünk.
Próbáld meg reggel olvasni, és úgy indulni a napnak. Nem sokat - annyival biztos nem lesz kedved előbb felkelni már a második nap -, csak 5-10 percet naponta, akár még az ágyban.

Anna (9 gyermek anyja)


Anna
lehet, ez lesz a megoldás. Vagy napközben leülni csak pár percre.

Tavaszi fáradtságra van valami tuti tipped? Már napok óta olyan fáradt vagyok, alig bírok felkelni, állandóan csak aludnék...

Andi
 
 


Aludj :wink: , feküdj le hétkor, napközben meg legyél minél többet kint a levegőn. Más ötletem nincs. Nem vagy állapotos?

Anna (9 gyermek anyja)


Állapotos biztos nem vagyok :lol: , az alvás lenne a megoldás, de annyi a teendőm, hogy nem megoldható. Inkább reggel kéne a pár órával több alvás... Levegőn szoktam kint lenni, meg ha főzök, akkor is állandóan nyitva az ajtó, hogy legalább friss levegő jöjjön be.

Te hogy viseled a terhességet? Most már minden rendben?

Andi
 
 


Igen, most úgy tűnik jobban vagyunk, kedden megyek ultrahangra, addig nem tudok biztosat.

Pont azért írtam a korai lefekvést, mert a reggeli több általában nem jön be :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!

Mi volt ultrahangon?

Te hogy oldod meg, hogy este korán lefeküdj? Nekem ugye egy gyerekem sincs még, mégis néha úgy elcsúszok a teendőkkel, hogy örülök, ha 10kor már alhatok :roll:

Andi
 
 


MAjd hétfőn írok. Kórházban voltam, de már minden rendben.
Én abbahagyok mindent és lefekszem. Úgyis megvárnak...

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!

Remélem, tényleg minden rendben! Pihenj sokat!

A munka engem is megvár, csak engem zavar, ha ott marad :oops:

Neked a nagylányok segítenek már?

Andi
 
 


Engem is zavar, ha ottmarad, de meg kellett tanulnom rangsorolni, és ha 1-2-szer előbb lefekszel attól még nem dől össze a világ.
Nagyon sokat segítenek a lányok :) , nehéz lesz majd, ha kirepülnek...

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!

Az a jó, ha a gyerekek segítenek, és nem pont az ellenkezőek. Én is így szeretném majd nevelni az enyé(i)met.

A könyvben Saulnál tartok Kicsit lassan haladok, de most már próbálok legalább annyi időt szentelni neki egy nap, hogy egy-egy kis történetet elolvashassak. :)

Andi
 
 


Az jó. És ha van kérdésed, írjál!

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!

Hogy vagy?

Kérdésem az szokott lenni, csak vhogy mire idejutok, nem tudom szépen megfogalmazni :oops: Meg én inkább még mindig próbálom "lefordítani hétköznapi nyelvre", amit olvasok, és ezen szoktam filozofálni.

Pl. most olvastam Dávid kiválasztását, hogy ne külsőre ítélj, hanem belsőre. Így választotta az Úr Dávidot, a legkisebb fiút, akit semmibe vesz a családja.
Az ítélkezést sokszor nekünk felnőtteknek is nagyon nehéz megállni, hogyan lehet ezt egy gyereknek megtanítani?

Andi
 
 


Hát, azt gondolom, hogy a bibliai példákon keresztül és saját példamutatással.

Nem baj, ha nem tudod "szépen" megfogalmazni, néha még a félreértésekből is jó jön ki :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


A te gyerekeid amúgy hogy állnak pl a fentebbi kérdéshez?

Azért is nehéz ez, mert hiába tanítom meg neki, olvasok Bibliát, a későbbi környezete (óvóda, iskola) úgyis más lesz. Mármint itt a faluban biztos :(

Ti szoktatok otthon énekelni az énekeskönyvből? Ha igen, hogyan választjátok ki, hogy mikor mit?

No, én nem magamnak akarok énekelni, csak olvasgatni szoktam, és próbálom kiválasztani, hogy mikor melyiket is kellene...

Andi
 
 


Mindenképpen az első három év és az otthon a legfontosabb a gyereknevelés szempontjából.

Én azt éneklem, ami eszembe jut. Egyébként együtténekelni csak karácsonykor meg a szülinapokon szoktunk (134:3). Sajnos.

Anna (9 gyermek anyja)


[quote="laki papné"]Mindenképpen az első három év és az otthon a legfontosabb a gyereknevelés szempontjából. [quote]

Ezt a kormánynak köszönhetően mi nem tudjuk majd megoldani :( Max első gyerek után, mert kis korkülönbséget szeretnénk.

Tegnap a Dávid és Góliát történetét olvastam, teljesen más így a Bibliából olvasni, mint anno a tankönyvből. :)

Andi
 
 


A tankönyv nem bizonyságtétel :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!

Nem tudom, ismered-e, én most fogom letölteni.

http://bibliaidezetek.try.hu/

Andi
 
 


Én tudom,hogy mit hol keressek a Bibliámban :wink: , de neked biztosan nagyon jó lesz. Néha egyetlen bibliai vers napokra erőt tud adni és nagyon sokat segít. :)

Anna (9 gyermek anyja)


Azt elhiszem, hogy Te már mindent megtalálsz benne csukott szemmel is :wink:

Egy-egy történet, vagy akár egy egysoros idézet is nagyon sok erőt tud adni :)

Andi
 
 


Ismered a Magyar Református Önismereti Olvasókönyvet?

Andi
 
 


Megvettük, de még nem olvastam el, de amikor lapoztam, volt benne egy-két nagyon jó cikk. :)

Anna (9 gyermek anyja)


Akkor lehet, majd én is beszerzem.

Most ott tartok, hogy Saul legyilkoltatta a papokat. Elég kegyetlen király, és mindez Dávid "miatt". Sajnos manapság is elég sokan vannak, akik a hatalomért és a pénzért szó szerint mindenre képesek :(

Andi
 
 


Találtam még két könyvet (nekem még nem aktuális):

Elizabeth George: Isten bölcsessége kislányoknak, Isten bölcsessége kisfiúknak

Andi
 
 


Ezeket nem ismerem.

Anna (9 gyermek anyja)


Szia!
Nagyon nehéz héten vagyok túl, de Isten most is segített! Tegnap voltam templomba, kértem a segítségét ott is, és megadta!
A legfurcsább pedig, hogy pont úgy jött ki a Biblia olvasás, hogy a legnehezebb percekben jött a Dávid megmenekülése c. fejezet :) Biztos nem véletlenül!
Jövőhéten pedig egy teológia egyetemi prof. jön, szeretném Őt is meghallgatni.

Andi
 
 


Remélem, sikerül, és jó dolgokat fog majd mondani!

Istenre mindig lehet számítani :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


Én is kíváncsi vagyok már rá :wink:

Isten mindig ott van, amikor szükség van rá :wink: Nélküle nagyon nehéz lenne (nem csak most).

Remélem a terhességeddel minden rendben (korábban írtad, hogy volt vmi). Név van már?

Andi
 
 


Saulhoz lenne két kérdésem:

1) Mikor jósnőhöz megy, és megidézteti Sámuelt, ez nem bűn? Ez a kérdés számomra még nem egyértelmű keresztényi megközelítés szempontjából.

2) Az öngyilkosság is beletartozik a Ne ölj! parancsolatba?

Andi
 
 


Mindkét kérdésedre igen a válasz. A Szentírás szigorúan tiltja, a halottidézést, varázslást és a jóslást.
Az öngyilkosság is gyilkosság. A saját életünk felett is Isten rendelkezik és nem mi magunk.

Anna (9 gyermek anyja)


És Isten rendelkezésést mi honnan tudhatjuk? Miből jöhetünk rá, hogy jó úton járunk-e? Mert a Bibliában ugye csapásokat mér Isten az emberekre, akkor ha vmi rossz történik velünk vagy a környezetünkben, ez Isten figyelmeztetése lenne?

Andi
 
 


Isten rendelkezését elsősorban a Bibliából tudjuk. Ott is inkább az Új-, mint az Ószövetségből.

Előfordulhat ilyesmi is, de szerintem inkább belemagyarázás. Pl. pár éve Kárpátalján rettenetes árvíz pusztított. Nm értettük, hogy miért sújtja épp őket az Atya. Aztán pár hónap múlva írt a püspökük egy levelet, hogy így kaptak sok ennivalót, ruhát, takarót, az árvíz - és következménye a segély nélkül azon a télen nagyon sokan éhen haltak vagy megfagytak volna. Szerintem a "rosszat" inkább ilyen háttérrel engedi Isten. :)

Anna (9 gyermek anyja)


Ezek szerint minden rossz mögött ott van a jó, csak ez még várat magára?

Előző témához visszatérve: ma olvastam Khusai történetét, ő bűnt követett el, hogy Dávidot megmentse, de a bűnét viszont nem tudta elviselni, és öngyilkos lett - ergo újabb bűnt követett el. Miért nem kérte Isten bocsánatát? Hisz a Biblia erről szól, nem?

Andi
 
 


Igen, de az ószövetségi emberek másként látták Istent gyakran, mint mi, akik Jézus Krisztus tanítása alapján tudunk többet az Atyáról és országának törvényszerűségeiről.

Nem mindig várat, néha rögtön benne van a rosszban a jó, a keserűségben az áldás, és vannak olyan esetek is, amikor majd csak a mennyben tudjuk meg, hogy mi is volt az igazi háttér.

Anna (9 gyermek anyja)


Az Újszövetségnél még nem tartok, de már nemsokára (a csúnya képes Bibliában) :)

Mai értelemben mi számít bálványimádásnak? Tudnál példákat mondani?

Andi
 
 


Pénzimádat, munkamánia, tv-rabság - minden, ami Isten akarata helyett meghatározza az ember életét.

Anna (9 gyermek anyja)


2Móz 20:4 Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, amelyek fenn az égben, vagy amelyek alant a földön, vagy amelyek a vizekben a föld alatt vannak.
2Móz 20:5 Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, aki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, akik engem gyűlölnek.

Ezek szerint pl a katolikusok is bálványimádók :roll:

Andi
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: