Új privát üzeneted érkezett!

Jól elbeszélgetek itt magammal, de hátha egyszer mégis jár erre valaki...

Tavalyi tönkölypelyvából maradt valakinek? Illetve lesz idén is?

KépKép
 
 


Livus,

köszönöm a linket! Tudod, még tavaly kaptam egy nagy (100 grammos) doboz sheavajat egy francia barátunktól. Csak néztem rá, hogy mi ez, de azért elkezdtem használni. Na, most már azt is tudom, miből van:) Érdekes az állaga, olyan, mint a disznózsír, és kicsit nehezen szívódik fel, de jól ápol.

Olyan seborrheás, piros bőrbetegségem nekem is szokott lenni, Anna, és tényleg stressz hatására jön elő. Ha elmúlik a feszültség , vele megy ez is. Talán körömvirágkenőccsel is meg lehetne próbálni kenegetni, az nagyon jó gyulladásokra.

Indianyó,
köszönöm a mosogatószeres tippet!

Üdv,
Nuska
 
 


Kedves környezettudatos Mamák!

Rémlik nekem, hogy tavaly(?) nyáron nekiláttatok szappant főzni.

Mivel baráti körömben most érett meg a házi szappanfőzéshez a kedv és elhatározás, érdeklődöm, hogy sikerrel jártatok-e, ill. hogy a know how-t megosztanátok-e velem.

Egy oldalszám vagy dátum is elég, hogy ne kelljen újra meg újra leírnotok a már elmesélt dolgokat!

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
 
 

 
 

Szia Leni!

Indianyó főzött anno használt étolajból szappant. Biztos jön majd, és segít! ;)

Itt a hagyományos, ősi disznózsíros recept (nem próbáltam még, csak rokonaim mesélték, hogy ők is így készítették):

A házi szappan, vagy más néven parasztszappan készítéséhez egész évben gyűjtötték a zsíros hulladékot (disznó-, marha- és birkafaggyút). A szappanfőzés ideje kora tavaszra, rendszerint a húsvét előtti hetekre esett. Az Alföldön régebben a kiszáradt tavak fenekéről söpörték össze a sziksót (szódát), amelyből megfelelő mennyiségű hamu és mész hozzáadásával lúgot főztek. A főzés addig tartott, amíg a kicsapódó szappan a lúg fölé nem került.

Ha fehér szappant akartak, új lúgban többször is kifőzték. Ezután a szappant ruhával letakart farekeszbe öntötték; padláson vagy a szoba mestergerendáján kiszárították, majd kihűlés után kockára darabolták, és a padláson újra kiszárították.

Andi
 
 



KépKép
 
 


Livus :) Pont ma vettem a dm-ben jessa tampont, kíváncsi vagyok, mennyire áll helyt ;) (eddig ob.-t használtam, de ha már van ilyen is ;), no meg fele annyiba kerül :shock: )

Andi
 
 


De ezt a Naturt vetted? Mert nem minden Jessa az!

KépKép
 
 


Andi!
Köszi a választ! :D
 
 


Livus, megnéztem és nem az. Rákerestem google-ban, hogy van-e róla kép, mert én csak egységes csomagolásút láttam (ezért gondoltam, hogy az egész márka öko), de ezek szerint tévedtem. Ilyen csomag nem is volt itt :evil:

Andi
 
 


Andi: :(
Nálunk már van. Én vettem egy tisztasági betétet. Sztem ugyanaz, mint a Natracare :)

KépKép
 
 


A dm honlapjan azt irjak, h csak a tamponok vannak bio pamutbol. A tisztasagi betet is abbol van?

Ismeritek? http://green-cotton.hu/
Kivancsi lennek az araikra, a webshopjukba nem tudok belepni.

Biobaba
 
 


Na most már tényleg érdekel ez a Jessa, hogy akkor melyik miből is van :?

Találtam egy cikket róla:
http://www.dm-drogeriemarkt.at/dmAHomep ... ature.html

Andi
 
 


Szia Leni :) Ahhoz, hogy meg tudjam az oldaszámot adni, nekem is vissza kéne olvasnom sokat, ezt inkább neked ajánlom - szerintem érdemes :) Tavaly május.-június körül zajlott a nagy szappanfőzős szervezés, akkor több videót és gyakorlati útmutatót is feltöltöttünk.
A használt olajos/avas zsírszalonnás adagolás a néni szerint: 10 kiló zsiradékhoz 1 kiló nátronlúg - azúr vegysezrboltban kapható granulátum formában(először hidegen elkeverni, óvatosan, mert hő fejlődik lés spriccel-éget) aztán lassan kevergetve főzni, akár többször is forralni, amíg kicsapódik a megfelelő mennyiség,. Nagyon finom szappanillat lesz hamar. Vigyázni kell vele, amikor majd elkészül és kiöntöd - fadobozba érdemes, én a zöldségestől szereztem kidobandó narancsosládákat, kibéleltem tetra pelussal és abba öntöttem a sazppant - a kifolyó lé a glicerin, ami nagyon jó sokmindenre, de azon frissiben mar, tehát óvatosan, kesztyűben kell vele dolgozni, a szappant sem lehet használni egy-két hétig, de minél tovább áll, annál jobb állagú lesz.
Hamulúghoz pedig keméynfa kell - tehát minimum akác (nagymama szerint azért nem sikerült nekünk annak idején, mert a fenyő hamuja nem jó).

Sok sikert, majd számolj be az eredményról!

nekem is van kérdésem: a réz borsőrlőm (oylan, mint egy nagy töltényhüvely, belül egy rézrúd és két fogaskerék) "berozsdásodott" a konyhai szellőzésmentességtől, mint tanácsoltok a működésképesség visszaállításhoz? Msot kinyitni sem igen tudom, elfordítani a kart végképp. Valamilyne olaj jó lehet a célra?

 


Indianyo,
Lehet, h jo az olaj, de inkabb csak ahhoz, h a kart el tudd forgatni. Valahogy szet kene szedni mindenkeppen. Vegszuksegben rozsdamarot onteni bele? Meg talan a csavarlazito folyadekkal is be lehetne segiteni.

Biobaba

OFF
multkor az Alexandraban, a Szia, Baba bemutatojan szerintem melled telepedtunk le...
 
 


Indianyo, nekem is a rozsdamaró ugrott be elsőre - mert a rozsdát olajozni csak átmeneti segítség. :roll:

Andi
 
 


A réz úrvacsorai edények tisztításához enyhe szódabikarbónás vagy szalmiákszeszes oldatot ajánlanak, aztán szépen szárazra kell törölgetni egy puha ruhával, de nem tudom, hogy a borsőrlőhöz mennyire jó egy ilyen ötlet.

Anna (9 gyermek anyja)


Köszi szépen midnekinek! Majd jövök az eredménnyel. IGazából az volt a furcsa, hgoy rozsdásnak tűnik, emrt eddig úgy tudtam, hgoy a réz nem rozsdásodik. Aztán persze lehet, hogy nem rozsdás, csak valahogy másképp hívják a jelenséget.

Biobaba :) persze, hát én is felismertelek, csak oylan sokan voltunk a gyerekes traktusban, de örültem ám nektek :) Olyan magától értetődő volt, hgoy összefutottunk :)

 


Sziasztok!

Honlap a fenyszennyezesrol.
Emlekszem, h kb. 10 evvel ezelott, mikor mentem haza a Borzsonybol az Alfoldre, mar messzirol latszodott egy sarga bura, es lehetett tudni, h igen, az Budapest. Szabalyos kis kupola a varos folott. Azota mar persze tobbszor lattam, de az az elso racsodalkozas megmaradt.

Biobaba
 
 


Sziasztok!

Tudtok esetleg olyan habfürdőt, ami nem káros a bőrnek, de habzik? A gyerkőcnek szeretnénk olyan "habos élményt", de mivel eddig is csak tiszta vizet látott a bőre, én nem merem akármibe beleültetni.

A másik pedig, hogy nem tudtok-e abban segíteni, hogyan kell olyan "űrhajós sapit" kötni gyereknek? Tudjátok, ami egy csőszerűség két lukkal: a bebújáshoz, meg az arcnak. (Nem vagyok egy nagy kötős, pulcsi még megy, de zokni vagy kesztyű eddig nem - ezért nem merem csak úgy megpróbálni)

Köszönöm a segítséget előre is!!

Livi
Kép
 


Szia Livi!

A Tinti cuccok direkt gyerekeknek vannak elmenyfurdozeshez:)

Mar volt itt szo vmikor az urhajos sapirol, tettem is fel kotesmintat, de mar nem talalom. Hatha valakinek azert eszebe jut, de keresem, hatha elokerul.

Biobaba
 
 


Livi: Jucuunak varrott van, ott találsz szabásmintát is. http://jucuu.blogspot.com/2008/09/rhajs-sapka.html

Ha mindenáron kötni szeretnél, és Biobaba nem találja meg a mintát, akkor sztem Jucuu tudna segíteni, hol találsz leírást. Csak nem tudom, mennyire válaszolgat e-mailekre, mert most kis szünetet tart a blogon.

KépKép
 
 


Biobaba, Livus :)
Köszönöm szépen!!!!

Livi
Kép
 


Biobaba, végignyálaztam ezt a topikot, de nem találtam a kötésleírást :-((...
Ha véletlenül megtalálod, nagyon hálás lennék, ha feltennéd újra!

Köszönöm!

Livi
Kép
 


nem biztos, h ebben volt, lehet, h a hordozosban
de megtalaltam a linket a konyvjelzoim kozt
http://www.knittingonthenet.com/patterns/kidshelmet.htm
http://www.karensvariety.com/NEWSLETTER ... Helmet.htm

Biobaba
 
 


KÖSZÖNÖM!!!

Livi
Kép
 


Szivesen!
En meg mellenyt nemezeltem a kisebbik gyerkocnek. Haaat ennel nagyobb meretben tutira nem csinalok. De legalabb lett a gyerkocnek melegito, es nem kerult olyan sokba. :) A hulladekbol meg csinaltam egy nagy labdat (amilyeneket 3000-ert lehetett venni a Mestersegek unnepen :wink: )

Biobaba
 
 


No én meg jövök a szokásos karácsonyi dilemmával: nem találok kölcsönzést - igaz, nicns nagyon időm keresgélni, így már-már feladnám a karácsonyfa ötletét.

A tavalyról bevált dolog: Dominó építőfái a tavalyi karácsonyfa törzséből lettek: 1-2-3 ujjnyira felszeletelve, lecsiszolva (a fűrészelést nem , de a csiszolást annál inkább lehet gyerekekkel végezni). No és a babatűzhely gombjai is abból készülnek. Remélem, a nagypapáéktól idén is sikerül majd megszereznünk a kidobandót.

 


Karácsonyfa:
mi évek óta a szobafenyőt (selyemfenyő vagy mi a becsületes neve) használjuk erre a célra.
Mivel csak egy-két szalmadíszt teszünk rá - többet én magam se szeretnék látni -, nagyon jól szokta viselni ezt a pár napos szerepét.

Így ráadásul minden évben nagyobb a karácsonyfánk :))

Livi
Kép
 


ui: már nincsenek azok a régi jó visszaváltható fák Budapesten?? 2006-ban még tuti volt...
De szomorú :(

Ökoszolgálat se tud?

Livi
Kép
 


Hurrá, megjött a Tudatos Vásárló hírlevele, így egy kis keresgélés után ezt találtam 2008-ra:


Visszaváltható karácsonyfa

Bár a legjobb az lenne, ha a karácsonyfa alternatív helyettesítői terjednének el széles körben, a fenyőfa sokunk számára továbbra is elengedhetetlen karácsonyi kellék, ami nélkül nem is ünnep az ünnep. A visszaváltható fenyőfák létjogosultságának kérdése évek óta vitatéma: egyesek a környezettudatosság jegyében támogatják a földlabdás fenyők szélesebb körű árusítását, mások szerint a fák a több hetes „igénybevétel" során menthetetlenül tönkremennek, így fenntarthatatlan a visszaváltós rendszer.

Valóban nem elég el- és visszavinni a karácsonyfát, a környezettudatosság és anyagi megtakarítás ebben az esetben is kompromisszumokat kíván. A fát szentestéig hűvös helyen kell tárolni, majd a fűtőtesttől a lehető legtávolabb felállítani, valamint csak óvatosan, kevés dísszel, lehetőleg a gyertyákat mellőzve díszíteni. Ha kíméljük a növényt, nem csak pénzt takarítunk meg, de a visszaváltós rendszer fenntarthatóságáért is teszünk egy keveset.

Fenyőfa „kölcsönzés":

Oázis kertészet: január 2-5 között visszavihető fenyő, az ár felét adják vissza, fák 4990-től 8990 forintig - Budapest, Cegléd, Diósd, Hajdúszoboszló, Mohács, Monor, Orosháza: www.oazis.hu;

általában Budapesten a Moszkva téren, az Örs vezér téren, a Harminckettesek terén, az Almássy téren és a Nyugati téren is lehetséges;

tavaly a Praktiker is forgalmazott visszaváltható fenyőfákat.

 


Livi :) szobafenyő jó ötlet, bár nem tudom, hová tenném, nálunk csak egy szoba van, ami midnenes helyiség... mármint jó, hgoy msot majd itt lesz, de utána? No meg igazság szerint én még szép szobafenyőt nem láttam eddig . Valami örökzöld is jó lenne, vettem volna egy cserepes valamit is, csak hát az ára azért visszatart.

No igen, sok díszt én se szeretnék rajta, nálunk kis sósperecek és némi papírmasé golyók (összegyűrt újságpapírból golyócska, amit vagy színes papírral vonunk be, vagy valami magocskákba kempergetjük, vagy befestjük) és néhány szalmadísz lenne rajta - ha majd kitalálom, hogy is legyen.

Az a néhány kitartó olvasó, aki itt maradt, hogyan tervezi, a dolgot? vannak fenyőn kívül alternatív öütleteitek? lehetnének ágak is összekötve, scak hát attól tartok, hamar elhullanának a levelek, kisgyerek közelében az meg veszélyes.

 


Hát, amint én mondtam is neked, a mi lakásunk klímája alkalmatlan cserepes fenyőnek.
Sokat agyaltam már ezen, milyen alternatívák jöhetnének szóba. De egyelőre nem sokra jutottam. Úgy vagyok, ahogy a cikk írta: nem tudok elszakadni a fenyőfától... :oops:

KépKép
 
 


Sziasztok!

Mi szombaton ultettuk el a kertben a fat. Nemezeltunk par harangocskat, gombot, meg angyalkat is. Meg agyagbol is csinaltunk parat (de az lehet, h nem lesz mar kiegetve addig).

Amig nem volt kert, nem volt fank. Csinaltunk karacsonyi dekoraciot. Pl vmi vallfat szep szalaggal betekerni, es arra nemezelt golyocskak. EZeket ki lehet disziteni uveggyongyokkel. Meg a kis csengettyuk is jol neznek ki nemezelve. Es sok log egymas mellett. Meg csinaltam agyagbol fali mecsestartot, es ezzel a vilagitassal is lehet karacsonyi hangulatot csinalni. Szerintem :wink:

Biobaba
 
 


Indi! Kicsit elkestem :-) En is azt akartam, irni, hogy Oazis Kerteszet. Nalunk mar itt figyel a fa az erkelyen, mult heten vette meg a ferjem az Oazisnal.
En ugy tudom, a Nyugati teren pl. (tavaly) mar nem lehetett kapni visszavalthatot, es a tobbi helyszinre is elobb rakerdeznek. Az Oazisban tuti van. Mi iden vettunk naluk eloszor (korabban itt-ott hol ilyet, hol olyat - volt olyan, ami hiaba volt foldlabdaval, mar akkor sem elt, mikor megvettuk :-(
Az Oazisban megbizom, szakszeruek es jol kezelik a novenyeket. Mi is jol banunk a faval, igy biztosan tuleli. Es ha nagyon megszeretjuk, lehet, hogy a csaladban elulteti majd valaki (mi sajna nem tudjuk).
Ha lenne kertunk, asszem mi is ultetnenk egyet es minden evben az lenne a karacsonyfa.
A szobafenyo tenyleg nagyon jo otlet, de nálam az a noveny mumus - szerintem nagyon keves helyen marad meg ugy, hogy raadasul szep is legyen.

Puszi, Aniko

Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendő-tanfolyamvezető, LANA
http://hordoznijo.hu
 
 


Talan nem ujdonsag, de azert aktualis :wink:

Karácsonyfa állítás
A karácsonyfa előzménye a pogány hagyományokban a termőág, zöldág házba vitele, illetve a ház és a ház környékének örökzöld ágakkal díszítése. A szokást ismerték a kelták, náluk a fagyöngy, a magyal és egyéb örökzöldek játszották a főszerepet. Magyarországon a zöldág általában rozmaring ágacska, nyárfa vagy kökénybokor ága. A gerendára függesztették fel, aranyozott dióval, piros almával, mézesbábbal, szalmafigurákkal díszítették. A diónak rontást űző erőt tulajdonítottak, a gyümölcs a bőség, egészség jelképe, a szalma pedig a betlehemi jászolra emlékeztet. A karácsonyi ág később fejlődött kis fácskává, amit szintén a házba vittek, és különféle módon díszítettek. Feljegyzések szerint az első hagyományosnak mondható karácsonyfát freiburgi pékinasok állították a város kórházában a XV. században. Átvitt jelentése a hagyományosan pirossal ékesített fenyőnek az életfa, a természet évről-évre megújulása, körforgása. A fán látható girland (vagy boa!) a paradicsomi rosszra csábító kígyót jelképezi, az alma a tudás fájáról szakasztott gyümölcsre emlékeztet (ennek mintájára alakultak ki később a piros, arannyal díszített üveggömbök), a gyertyák pedig a fény, a nap, keresztény felfogás szerint Jézus szimbólumai.
A manapság megszokott díszes, üveggömbökkel, szaloncukorral felállított fa német protestáns hatásra terjedt el bécsi közvetítéssel, kezdetben az arisztokrácia és a városi polgárság körében. A feljegyzések szerint először Brunswick Teréz martonvásári grófnő állított karácsonyfát. magyar paraszti életben a mai értelemben vett karácsonyfa állítás szokása, házilag főzött szaloncukorral, a fa alá helyezett betlehemmel csak a XX. században terjedt el. A szegény paraszti családokban a II. világháború végéig megmaradt a zöldág állítás szokása, sőt volt ahol a jó szaporulat reményében az istállóba is vittek belőle. A karácsonyfát hagyományosan Vízkeresztkor (január 6.) bontják le.

http://unnep.mentha.hu/karacsony.htm
 
 


OFF
Sziasztok!

Senki nem kert fel ugyan, de gondoltam, hatha tudtok valakit:
Unyban van a gazdasag, ahova kellene megbizhato ember. Ott kellene lakni, ellatast es fizetseget kapna, aki odamegy. Ha nem talalnak embert, akkor nem fogjak tudni tovabb csinalni a termelest.
Ha tudtok esetleg valakit, privatban irjatok.

Biobaba
 
 


Karácsonyfa: megkérdeztem ma az árust, hogy hogyé' a fa, és eléggé ledöbbentem! :shock: :shock: :shock: Az a kis fa (kábé másfél méter), ami tetszett, 8000 Ft volt!!!
Iszonyatos árak vannak! Ismét egy mínusz pont a vágott karácsonyfának... :roll:

KépKép
 
 


Livi - hát igen, tulajdonképp örülök is, hogy iylen drágák a vágott fenyők, mert 5-6 ezerért már gyönyörű cserepeseket is lehet kapni, hátha legalább ez egy kcisit más irányba visz néhány gondolkodó embert. No persze nem godnolom hogy 5-6 ezret ki kéne adni egyáltaláne gy fenyőfáért, ami mégiscsak külsőség, de ha valaki a kertjében - vagy más kertjáben - elülteti, akkor ez tompíthatja a dolgot.

A Garay piacon a virágosnál lehet kapni 15-20 centis cserepes tuját és fenyőt 2-3 ezerért :lol:

Annyira szép lenne, ha lenne itt az udvaron egy fenyő, amit minden évben feldíszítetnének, én máris boldogan készítenék rá díszeket. De így... így meg boldogan díszítgetem az évszakasztalunkat, oylan gyönyörűség, csuda! Tényleg az a jó, hogyha új, saját hagyományokat teremtünk, egyre inkább érzem, hogy ez mennyire fontos az ünneplésben.

Köszui az összes hozzászólást, angyontanulságos volt!

 


A sz.fenyőt mi úgy kaptuk... elég satnya volt szegény, de mióta szeretgetem, évente hoz egy-egy emeletet, és most már 4 ágat szintenként. (mikor megkaptuk 2 volt a limit... :( )
Szóval megszeretett minket, mi meg bevonjuk az ünnepeinkbe. :)

Kerti fenyőnk nekünk is van már, amióta itt lakunk, de igazából én azokat ki fogom vágni, mert az előző tulaj valami elvetemült elme volt - a cseresznyefa ALÁ ültetett hármat :twisted:
Hogy lesz-e másik, még nem tudom...

Ja, Peti most szólt, hogy van a kertben egy 6-7 méteres vörösfenyő - elfelejtettem....
Csak ahhoz meg alpinisták kellenének, díszíteni.

Livi
Kép
 


Sziasztok!

A fenyőárakról nem mondok semmit, de Nyugat-Magyarországon van, ahol egész falvak a fenyőültetvényeikből élnek, családi vállalkozásokban generációk óta, kifejezetten karácsonyra szánt fenyőkből. Többévi munka van egy-egy fenyőben (nyáron sem ölbe tett kézzel ülnek), és az egész évi betevőt is gyakorlatilag ilyenkor keresik meg. Szóval van az éremnek másik oldala is...

Györgyi

Kép


Szia Gyorgyi, persze ez is benne van a pakliban. De azert arrol se feledkezzunk meg, h a fenyoultetvenyekkel kiszoritjak az ottani oshonos fajokat. Ugyanaz a baj, mint mindenfele monokulturaval... Kar, h nem valami masba kezdtek bele. De persze, ha erre van kereslet, ezt termelik.
Ezzel most nem elitelni akarom, h valaki ebbol akar megelni, mert ahogy irtam, erre van kereslet... Ok meg kielegitik, amire kereslet van. Ha masra lenne kereslet, mast kezdtek volna termelni.

A kertbe ultetett fenyorol azert annyit tudni kell, h novekszik.:) Egy fenyo kb 25-30 meter magasra megno:) Jol meg kell gondolni, hova ultessuk, nehogy aztan ki kelljen vagni. Mondjuk vegso esetben fafaragasra meg jo lehet. Tuzelonek nem annyira.

Szerintem is az a legfontosabb, amit Indianyo irt, h sajat hagyomanyt kell megteremteni. Az teszi unneppe az unnepet. Nem egy fa. Hanyan allitanak fat, es kozben meg mennyire nem tudnak unnepelni... Nekem ott van meg a nagyszuleimtol orokolt paraszti hagyomany karacsonyra, azzal tudok mit kezdeni, van hova nyulni karacsonykor. Persze ezek is csak kulsosegek, de azert kulsosegek is tartoznak az unnephez :wink: Valamitol elter a megszokott napoktol. Ha csak annyi, h mondjuk keszitunk par diszt a lakasba, amit akkor teszunk ki. V valamit maskepp csinalunk, mint ahogy megszokott.

Amikor nem volt sajat fank, a varban a Hiltonnal levo templomromnal felallitott fa alatt volt mindig a gyerek ajandeka. H h kerult oda?:) :wink:

Biobaba
 
 


Biobaba: mesélj még! :)
Milyen paraszti hagyomány?
És hogy kerültek az utcai fenyőfa alá az ajándékok? :) És milyen volt ott bonyolítani ezt?
Ez nagyon izgi! :D

Beszélgettünk a férjemmel hétévégn erről a fa-ügyről :) Agyalunk. Nem tartom valószínúnek, hogy már idén el tudunk szakadni a fától. De úgy érzem, előbb-utóbb (mint már annyi más kérdésben)felül fog kerekedni a környezettudatos énünk :) Meglátjuk.

Amúgy pedig szerintetek nem lenne rossz az idővel Boginak, hogy máshova fát is hoz az angyal, hozzánk meg nem? :roll:
Habár... Az is igaz, hogy az ünnep nagyrészét a nagyszülőknél töltjük. Ott meg tutira életük végéig lesz faállítás. Á, nem tudom...

Műfenyővel mi a gond, azon túl, hogy mű? Mert talán ha abból látnék egy élethűt, azzal lehet, hogy beérném. Vagy mégse?...

KépKép
 
 


Á, lehet, hogy nem. Végülis most szabadultam meg a műfenyőgirlanduktól is. Mert nem szerettem a "műségét" :roll:

KépKép
 
 


Biobaba,

ökológiai vonatkozások: rendben, győzködnöd sem kell, mert szakmámba vág. De rossz tanuló voltam, mert a karácsonyfánál szemet hunyok.

Hogy szívfacsaró a januárban utcára dobáét fenyők látványa? Tényleg az, nekem ők egytől egyig mind Andersen mesehősök, mint a teáskanna. Talán írt is mesét kidobott karácsonyfáról, nem tudom. Lehet leélni egy fenyőöltőt békében, nyugalomban, és méltósággal, állva meghalni. (Nemzeti parkban talán még ez is megadatik.) Lehet íróasztalként, gardróbként, ágyként beépülni egy család életébe, voltaképpen ez sem rossz pályafutás. De néhány napig feldíszítve, csillogva haldokolni, majd szemétre vettetni, micsoda sors ez? Az én szememben mégsem kisebb jelentőségű, mint az első kettő, sőt...

Ja, különben nem kötözködni akarok, még csak nem is vitatkozni. Nincsenek megfellebbezhetetlen igazságok.

Györgyi

Kép


Livus,
nagyapam minden karacsonykor eloadta nekunk a betlehemest. Mivel akkor mar nem volt szokas hazrol hazra jarni ezzel, o ott a hazban egyedul beoltozve mindenfele szereplonek, vegigenekelte az egeszet. Neha mi voltunk bekecsben baranyoknak beoltoztetve. Az etkezes is mas volt mindig, mint a hetkoznapokon. Voltak apro kicsi szertartasok a fogasok kozott.

Az utcai fa ala persze mi tettuk az ajandekot, de a gyerkoc mindig ugy tudja, h az a kislany kuldi, akirol minden este meselek neki. Mivel karacsonykor Jezus szuletesnapjat unnepeljuk, ezert nem a Jezuska hozza nalunk a karacsonyi ajandekot:) Egyebkent nalunk mindig aprosagok az ajandekok, ugyh nem olyan nehez lebonyolitani az utcan, meg eldugni a gyerek orra elott , ugy h ne vegye eszre. Aztan tetszik neki, h keresi, es h ott talalja meg. H valami az utcan, neki szol. Nekunk ez bejott.

Nagyszuloknel persze van fa, es ha ott vagyunk, akkor az ajandekok a fa alol kerulnek elo, de ott tudja a gyerek, h a nagyszuloktol kapja, mint ahogy akkor is, ha hozzank jonnek, es atadjak, amit hoztak.

Biobaba
 
 


Igen, írt Andersen mesét a karácsonyfáról :)

Anna (9 gyermek anyja)


Köszi, Biobaba :) Ez az utcai fa alatti meglepi nagyon kreatív :D

(OFF: Nálunk még nem lejátszott meccs a "hova ki hozza az ajándékot" kérdés. Én is azt szeretném, ha csak a szenteste lenne mesével-csodával körített, és mindenhol máshol szimplán egymástól kapnánk ajándékot. De valamiért erről nem sikerült eddig meggyőznöm a férjemet... :cry: Ha valaki tud, valami nyomós érvet az álláspontom mellett, az ossza meg, legyen szíves! :? )

KépKép
 
 


MI gyújtósnak szoktuk elhasználni a karácsonyfát. Még a tűleveleket is összesöpröm egy papírra. Jól be lehet vele gyújtani, bár nem használnék minden nap ilyen drága gyújtóst :wink:

Anna (9 gyermek anyja)


sziasztok!
Fa-megoldasaink: ma fogom megkerdezni az iskolaban, mit csinalnak az osztalyban felallitott faval? Ha senki nem, mi szivesen hazavinnenk :) Egyik evben a nagyszuleim mufenyojet allitottuk fel, az meg 20-30 evvel ezelottrol valo, nagyon mu volt. Masik evben 24-en ejjel hazafele egy kapualjba kirakott (nem beszeltek meg, s mindketten vettek?) fat vittunk haza. De akkor meg nem voltak gyerekek.
Petine
 
 



KépKép
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: