Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Azért indítom ezt a topikot, mert szeretnék minél több információt összegyűjteni erről a rútságról Kép
Úgy tudom, a terhesség alatti hormonális változások elősegítik az arra amúgy is hajlamosoknál az epekő megjelenését - nálam valószínűleg így történt: 20 hetes terhesen volt egy epegörcsöm. Onnantól kezdve diéta (először nagyon szigorú, majd egyre megengedőbb) Bár görcsöm több nem volt, panaszaim a diéta ellenére sem szűntek meg a szülés utánra sem, sőt... Kép
Érdekel, hogy ki milyen panaszokkal miféle orvosoknál járt, milyen tanácsokat kapott, akit esetleg már megműtöttek, hol, milyen tapasztalatokat szerzett! Különösen érdekel, ha vki még aktívan szoptatott a műtét után is - hogy lehet ezt jól megoldani? Illetve kíváncsi lennék, hogy a műtét után mennyire élhet az ember "normális" életet a maradék 100 évében????

Márti
 
 


Sziasztok!

Mártiéhoz hasonlóan indult az én epés történetem is, szintén a 20. hét táján kezdtem el görcsölni, vagyis igazábol a hátam közepe fájt nagyon és eltelt 1-2 hét mire rájöttünk hogy az epegörcs sugárzik ki ide, ekkor már hánytam is. Aztán az 6. hónap táján teljesen megszüntek a görcsök, nagyon jó volt a közérzetem, bátrabban ettem minden félét nem okozott semmi sem panaszt. A szülés után, azt hiszem a 8 napon begörcsöltem, se gyógyszer, se se meleg fürdő, szenvedtem egész éjszaka. Azóta is rendszeresen görcsöltem diéta mellett is 3-4 naponként, rendszerint éjszaka. A férjem elcipelt belgyógyászhoz, hogy legalább egy uh csináljanak, hogy tudjuk mi a helyzet. Én igazából teljesen feleslegesnek tartottam mivel három és félhonapos volt ekkor a kislányom és szoptattam, úgy gondoltam szóba se jöhet a műtét, valahogy majd csak kihúzom a szoptatás végéig. Aztán jött a fekete leves, kiderült hogy az epém számtalan kis kővel van tele, és szabad epe gyakorlatilag nincs, a belgyógyasz azonnali műtétet javasolt, mivel nagy volt az epevezeték elzáródás, besárgulás és hasnyálmirigy gyulladás kockázata. Amivel végül meggyőztek az volt hogy most még
4 nap korházzal megúszhatom a műtétet, ha szővődmény lesz akkor 8-10 nap korház. Beszéltünk a sebész főorvos asszonnyal is aki később műtöt
t, csak megismételte hogy sürgös az operáció, még azon a héten műteni akart amikor kiderült az egész probléma. Hihetetlenül toleráns volt, meg
értette hogy nekem nagyon fontos, hogy szoptatni tudjam továbbra is a babamat, viszont azt is elmondta hogy a szoptatás önmagában is erősíti a
görcs hajlamot, így szigorú diéta mellett is görcsölni fogok valószinüleg műtét nélkül.
Szóval megműtöttek amikor 4 hónapos volt a kislányom, végül két napot kellett korházban tölteni, hétfőn reggel mentem be, előtte éjszaka nem volt szabad enni, inni; délben műtöttek és kedd délután engedtek haza este már szopatathattam, úgy válogatták össze az altatáshoz használt gyógyszereket, hogy 24 óra alatt kiürüljenek. Ma lesz két hete hogy műtöttek diétázni kell, de szerencsére a kislányom továbbra is szopik rendületlenül, a két korházi napot lefejt tejjel vészeltük át, az túlzás hogy könnyen, mert szinte alig evett valamit, félálomban a férjemtől fogadott el valamennyi tejet, de azóta semmi gond a szoptatással. 6 hétig szigorú diéta utánna is vigyázni kell bizonyos ételekkel, a szóval a maradék 100 évről még nincs sok tapasztalatom. :-) A műtét után én 2-3 napig voltam igazán vacakul utánna gyorsan javultam. Ami gondot jelentett hogy emelni 5 kg-ig lehett 10 napig, Luca lányom pedig már majdnem 7 kg volt, így bizony kellett egy állandó segítség aki emelgette a gyerköcöt és a kezembe adta szoptatáskor.
Ja és sajnos tényleg sürgös volt a műtét egy epekő már beékelődött és elzárta az epe vezetéket csak napok kérdése lett volna a besárgulás, szóval nem csak ijesztgettek. :-( Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Szóval érdemes orvossal megnézetni akinek hasonló problémái vannak, mert komoly baj is lehet belőle :-(. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy egy nagy kővel sokáig el lehet húzni diétával a műtétet.

Evi
evi
 
 


Evi! Kép KÖszi, hogy írtál - nálam uez van: sok-sok kisebb-nagyobb kő KépKépKép

A műtétet hogy csinálták? Laparaszkóppal? Gondolom, nem a hasadat vágták fel, ha a második nap hazaengedtek! Ezek mekkora hegek? Az én lányom is majdnem hét kg, plusz van egy kétévesem, aki 12, és persze, őt is sűrűn kell még emelgetni!

A diéta, amit javasoltak neked, micsoda? És milyen jövőképet festettek neked: hogy élhetsz a műtét után?

És hol csinálták a műtétet?

Gyors gyógyulást! Kép

Márti
 
 

 
 

Sziasztok!

En is csatlakoznek hozzatok. Nekem igaz eddig meg epekovet nem talaltak, de az epeholyagom a szeptember elejei UH szerint tele van epehomokkal, ami epegorcsoket okoz. A homok hol kiurul, hol visszatelitodik. Az okat egyenlore meg nem tudjak. Probaljuk kiszurni a "karos" elelmiszereket.

Evi!
En is gyors gyogyulast kivanok neked!

Andysj
 
 


Sziasztok!

Márti, Andysj köszi a jó kívánságokat.

Márti próbálok röviden válaszolni a kérdéseidre.
A laparoszkópiás technikával műtöttek, négy kis 1-2cm vágás van a hasamon, kb 10 cm-re egymástól így tényleg nem vágtak nagyokat, ezek a sebek igazából nem fájtak, volt amelyiket nem is éreztem csak a ragtapaszból gondoltam hogy van ott valami. :-) Ami fájt a kivezető cső, amit másnap reggel vettek ki, ezen nézék hogy ürül-e az epe, amíg bent volt nagyon kellemetlen volt a levegővétel, és nekem utánna is ez a régió fájt a legjobban, bár a seb itt a legkisebb :-). Engem Orosházán műtöttek, aminek két oka volt, egyrészt a férjem családja "orvos dinasztia" és ők ebben a hölgyben biztak meg, másrészt Gyulán és Szegeden laknak a szülők, így nekünk kényelmesebb volt mint Pest.
A diétát próbálom összefoglalni, nekem elmondták hogy milyen sorrenben lehet majd bevezetni a kimélő ételeket ezt most nem írom mert ez a műtét miatt speciális, a kóházban elmondják, ha valakit érdekel persze szivesen leírom :-).
Ez a korházi diéta amit krónikus epeút- és epehólyag-gyulladás, epekő betegség és krónikus hasnyálmirigy gyulladás esetén ajánlanak.
Fontos a többszöri kis étkezés, így egyenletes az epe ürítés megakadályozható az epepangás, kőképződés. (nekem napi 5 étkezést mondtak)
A *-osok egyéni érzékenységtől függően ehetők
LEHET enni:
Zsiradék: növényi olaj, margarin
Húsfélék: sovány lezsírozott sertés, marha, csirke, hal, máj; főzve, párolva, teflonban alufóliában, grillben, roston sűtve. Párizsi, virsli, gépsonka, baromfi felvágottak.
Tej és tejtermék: sovány sajtok, kefír, túró a tej*, kakaó*, tejeskávé*.
Zöldség félék: burgonyas, spenót, sárgarépa, tök, zölldborsó zöldbaba paszírozva, kefíres habarással, fejessaláta*, cékla*, petrezselyem gyökér*, sóska*, spárga*, zeller*
Gyümölcsök: alma, öszbarack, sárgabarck, megy, citrom, befőttnek, levesenk, kómpótnak, nyersen nem ajánlott.
Kenyérfélék, tészták, édességek:
Másnapos kenyér péksütemény, búzacsíra, felfújtak, rizsfelfújt, máglyarakás, túrógombóc, barnakenyér*, rozskenyér*,búzakorpa*, pudingok*
Fűszerek:babérlevél, köménymag, szegfűszeg, fahéj, vanilia, citromhéj, tárkony szurokfű, kakukkfű, majoranna, kakaó, kókuszreszelék egyéni tűrőképességtől függően.
Italok: gyümölcslevek,teék, cirtomlé, grapefriutlé, narancslé. Galubersós vizek: Míra, Hunyadi
TILOS enni: zsíros húsok, belsőségek, bő zsíradékban sütött dolgok, füstölt húsok és készítmények. Vaj, tejszín, tejföl, zsíros és füstölt sajtok. Tojás különböző formában. Lágytojást lehet esetleg. Pufasztó zöldségfélék, gomba, uborka, zöldpaprika, kukorica, szárazbaba, lencs stb. Eper, málna, ribizli, ananász, egres, szőlő, körte, szilva, dinnye, ringló, mák, dió, mandula, mogyoró. Friss kelttészták, vajas, vajkrémes sütik. Torma, mustár, bors, erős-, csipős paprika, curry, chili, szerecsendió, vöröshagyma, fokhagyma, snidling.
Nagy bánatomra a csoki tilos :-(.

Azt olvastam valahol hogy kb 6 hónap alatt az epevezeték kitágul és átveszi az epe szerepét, innentől könnyebb az élet. :-) Márti nállunk anyósomat és anyukámat is műtötték szülés után a még a régi nagyvágásos módszerrel, mindent esznek semmi problémájuk nincsen azóta, és egy-egy gyerköcöt is szültek utánna (engem és a férjemet :-)), így a további élet kilátások nem annyira borúsak :-). Elvileg előfordulhat, hogy újra elkezdenek epekövek képződni, ez egyéni érzékenyégtől is függ.

Na ez megint nem lett rövid :-). Az elírásokért és a hibákért előre is bocs, mentség hogy addig hajrázok míg alszik a csajszim :-).

Márti, a te helyzeted ha lehet még nehezebb a két gyerkőccel, de lehet hogy, nagymamákkal esetleg meg tudjátok oldani. Nállunk az igazán ciki az éjszaka volt, mert Luca, mint egy kis vekker háromóránkét felkelt kajálni, amit előtte nem csinált, de gondolom a tejecske is diétásabb lett, így gyakrabban szopizott, ilyenkor átnyargaltam anyához, felébresztettem, ő a kezembe adta aztán elvette a gyerköcöt.

Remélem tudtam segíteni.

Sziasztok: Évi
evi
 
 


Sziasztok!

Évi mielöbbi gyógyulást!
Marti sajnos, hogy itt talakozunk Kép
Az én történetem: kb. 3 éve derült ki, hogy epeköveim vannak, más probléma miatt csinált hasi ultrahangon. teljesen panaszmentes voltam sokaig a tilto listan levo dolgokat is siman ehettem. Kesobb egy bizonyos vanilia aromatol lett epegorcsom de miutan rajottem, hogy az okozza a bajt kiszagoltam. Aztan nem teljesen tervezetten terhes lettem. A terhesseg alatt sem volt semmi bajom, de kb egy honapja lassan mar semmit nem ehetek amiben valamilyen formaban van zsiradek. Sokszor ejjel is arra ébredtem hogy gorcsolok. Ma voltam az Istvan korhazban a mutetet megbeszelni hetfon megyek a mutet elotti vizsgalatokra es akkor dol el hogy a jovo heten mikor mutenek.
A kilatasok: mindenfelekepp laparoszkopiaval kezdik a mutetet, de vannak olyan esetek kb. 20% amikor ez nem jarható ut akkor nagyot vagnak. Ha laparoszkopiaval mutenek kb. 4 nap ha nem akkor 1 het. Az altatast ugy csinaljak, hogy minnel elobb megkaphassa Bori a lefejt tejet. Fagyi tejunk nem sok van es nem is issza meg, igy valoszinu tapi lesz, mar megkostoltattam Borival es ivott belole. Meg gyumlcsot almat es barackot joizuen eszik vegso esetben azt az 1 tejmentes napot talan azon is kihuzza. Nagyobb gond, hogy segitsegem nem tudom, hogyan lesz.
Nagyon felek!
Ari
ari
 
 


Sziasztok!
Én csak egy hipohonder vagyok, de kezdek megijedni. Kép Anyukám is "epés", bár sosem műtötték. Mostanában azonban azonosíthatatlan fájdalmaim vannak. Sűrű hasfájások (nőgyógyászati panaszok kiázrva) és ami érdekes, szinte állandó hányinger. A kávé szagától is rosszul vagyok és úgy tűnik, az édesítőszertől is. Nem étkezünk zsírosan, szinte csak zöldségen és joghurton élek. Na jó, azért kenyeret is eszem és majdnem kizárólag szárnyasokat.
Viszont ami most megmozgatta a fantáziámat az a terhesség alatti görcseitek. Az első terhességem alatt majdnem végig a jobb bordáim alatt fájt, azt hittem a gyerek nyom vmit, Mátéval pedig volt egy nagyon húzós, több, mint egy napig tartó beazonosítatlan görcsrohamom, ugyanis az orvosom szabin volt én pedig nem akartam máshoz menni. Természetesen,mire megnéztek már nem görcsöltem, és mivel nem volt a terhességre semmilyen hatása, nem is mondták, hogy járjak utána. Ill. ráfogták arra, hogy a lányom éppen szalmonellás volt, bár én nem. És a lényeg. Ez hol görcsöl? És szerintetek menjek el dokihoz? Vagy várjak, mert a hasfájás és a hányinger tuti nem erre utal. Annyira tanácstalan vagyok!
Sziasztok:
Solya
 
 


Solya!

A jobb bordak alatt faj, de amikor eloszor volt epegorcsom akkor azt hittem a gyomrom. A fajdalom kisugarozhat a hatba a lapocka ala.
Hanyinger hanyas nem minden epegorcsnel van.
Nem ijeszteskent mondom, de nekem az elso kajak koze tartozott, most a "semmit nem ehetek" idoszakaban a joghurt.
Haziorvostol kerjel beutalot hasi ultrahangra, es minden kiderul.

Udv Ari
ari
 
 


Sziasztok!

Ari!
Drukkok mennek a mutethez! Nem csoda, hogy felsz, en is felnek!

Solya!
Nekem peldaul nem a jobb bordak alatt kezdodtek a fajdalmaim. Kép Inkabb kozeputt a bordak alatt.

Nalam egyenlore csak gyogyszeres kezelest alkalmaznak. Mivel koveim nincsenek, inkabb csak ugynevezett homok van az epemben. Megprobaljak gyogyszeresen kihajtani.

Mindenkinek Jobbulast kivanok!
Andysj
 
 


Sziasztok, én is epés vagyok de nem műtetem még magam. Viszont szedek egy raphakol nevű term. gyógyszert. Bioboltokban lehet kapni. Feketeretek kivonat szuper jó. Minden nap vagy amikor nehezebb kaják vannak, egy picurka kanállal vízben oldott állapotban beveszek és már minden rendben is.
Azóta hogy ezt szedem nem volt görcsöm. nkem a vesémre sugároz egyébként, ha kicsit elkezd szúrni már rohanok a raphakolért.

Anyukám már 10 éve szedi lassan semmi baja sincs Kép
Kati
 


Ari,
ha úgy érzem, halvány vesegörcsöm van, az lehet epe? ma egész nap ez volt. Azt hittem megőrülök.

Andysj,
mintha a gyomorszájad fájna? Mert olyan is van ám! Kép

Solya
 
 


Sziasztok!

Solya, vegul is lehet epe is. Igy nehez megmondani. Ha kozben a gyomorszajadnal is faj akkor inkabb epe. Vese gorcsot pisilos tunetek szoktak kiserni. Menjel el orvoshoz egyik gorccsel se jo jatszani.

Kati, szerencsed van, hogy nem gorcsolsz a csodaszeredtol, de mielott babat vallalsz jobb ha megszabadulsz a koveidtol. A terhesseg es a szoptatas alatt megvaltozo hormonhaztartas miatt gyogyszer nelkul is csendes kovek is kivetelert fajdalmasan kiabalhatnak.

Andysj, koszi, hogy a vilag masik felerol ismeretlenul drukkolsz nekem.

Szerdan megyek korhazba csutortokon mutenek. Sajnos nem sikerult elinteznem, hogy ne kelljen a mutet elott egy nappal befekudnom. Kép Delelott mig en vizsgalatokon voltam apa jol elvolt a lannyal.

Ari
ari
 
 


SZiasztok!

Ari! Kép Jaj, te szegény!!! Bori akkor addig tápit kap meg lefejt tejet? hogy fogsz tudni fejni? Az István kházat milyen szempontok szerint választottad? Ismered a dokit? Az nekem jó közel lenne! Bár én szeretném kihúzni a műtétet legalább Vilka 1 éves koráig, ha tudom .... diétázom már vagy 5 hete, remélem, segít!

Solya! szerintem is inkább nézesd meg, legfeljebb kiderül, hogy vaklárma volt Kép

Írnék még, de Vilka itt szenved az ölemben, úgyhgy inkább megyek...

Márti
 
 


Sziasztok!

Márti, apukám ismeri a dokit (o is orvos). En is szerettem volna kihuzni addig amig Bori szopizik, de sajnos a legkemenyebb dieta mellett is gorcsoltem. Valamennyi fagyi tejunk van, ha nem lesz eleg akkor tapi Kép. Nem tudom hogyan fogok tudni fejni, de majd eros leszek es biztos sikerulni fog!! A mutet napjan lefejt tejet nem kaphatja meg Bori, akkor nehezebb lesz mert nincs akkora motivacio.
Vilka milyen nagy mar! Armin szemei meg mindig gyonyoruek!

Ari
ari
 
 


Ari,
énis szurkolok! De utána jobb lesz! Kép

Köszi a segítséget!

Márti,
azzal kezdtem, hogy hipohonder vagyok! Kép (Egyébként csendben megjegyzem, hogy a múltkori vaklárma az arcommal nem volt vaklárma. Azóta sem jött teljesen rendbe az arcom. Kép De nem mentem el dokihoz. Mert utálok orvoshoz járni. Azért kérdezgetek itt, hátha megtudok vmi okosat és akkor nem kell dokihoz menni! Kép
Solya
 
 


Sziasztok!

Solya!
Igen nekem legeloszor a gyomorszajam korul kezdodott. Eloszor azt hittek hogy a szivemmel van gond, majd pedig a gyomromat neztek es vegul a hasi ultrahang utan mondtak az epebajom. En a helyedben inkabb elmennek orvoshoz. Sajnos nem jatek, en is utalok orvoshoz jarni. De jobb felni mint nem felni. Mindig mondja a ferjem. Nem kell rogton a mutetre gondolni. Lehet hogy valami gyogyszer vagy term. gyogyszer mint Katinal segithet.

Ari!
Kép Szegeny. Sajnalom, hogy nem sikerult elintezned, hogy ne kelljen egy nappal korabban befekudnod. Fo a biztonsag, tudom nehez lesz, de remeljuk hamar tulleszel rajta es utana minden jobb lesz. Tovabbi drukkok mennek!!!!!!
Gondolkodj inkabb ugy, hogy a tejcsit ki kell fejned, hogy kiuruljenek beloled a gyogyszerek, es ezaltal hamarosan a kislanyod ujra kapja a finom tejcsit es mennyire orulni fog neki. Talan ez egy motivacio es segithet a mutet utani fejeshez. Hogy jobban menjen.

Egyenlore ugy nez ki, hogy valamennyit hasznal a gyogyszer amit kaptam. Bar van meg neha fajdalmam, de sokkal kisebb es nem gorcsolok. Egyedul a gyogyszer mellekhatasa okoz gondot. Kép Sajnos az egyetlen mellekhatasa a fejfajas. Ami a gyogyszerszedes kezdetekor jelentkezik es igeret szerint folymatosan megszunik majd. Remelem igy lesz.

Marti!
Nagyon ugyes vagy a dietaddal. Le a kalappal.

Andysj
 
 


Bár nekem még nem volt epegörcsöm, de a férjemnek igen, és az egyik legjobb barátnőmnek ki is vették az epehólyagját, mert olyan fájdalmai voltak.
És csak azokat a véleményeket tudom megosztani veletek, amiket akkor mondtak nekik az orvosok és az orvos ismerősök.
Ami pl. a férjemet illeti: az epegörcs melegvizes borogatás után elmúlt, és több éve nincs is ilyen. Azt mondta a doki, hogy az emberek nagy részének vannak epekövei, csak éppen nem venni észre őket, mert nem kerülnek bele az epevezetékbe, avagy az epevezeték közelébe. Úgy, hogy részünkről ezzel nem is törődünk.

A barátnőmnek sajnos pechje volt, neki odakerült, iszonyú görcsei voltak, ki is vették az epehólyagját, azóta nincs is semmi baja.

Viszont!
Neki azt tanácsolták - és megfogadta - hogy ne nagyon diétázzon az epeműtét után, egyen azt ami jól esik, mert semmi szükség arra, hogy hozzászokjon egy diétához. Az epehólyag végül is csak egy tartály, anélkül vígan eléldegél az ember. A gyomrotok mindig meg fogja mondani, hogy mi az amit szivesen ennétek.
Szóval nem kell kétségbeesni...
Szabóné Olga Marietta
 


Sziasztok!

Nekem is tegnap derült ki, hogy sok kis apró epekő van az epehólyagomban és emelett egy még szopó 16 hónapos babám. Nekem azt mondta a doki, hogy amikor vége van a szoptatásnak, akkor műttessem meg, mert még egy terhességet nem szabad így vállalni. Nektek egyébként mondta valaki, hogy ételtől kialakulhat e a kő, vagy a már általatok leírt hajlam, terhesség, szoptatás stb. válthatja ki?

Solya,
Nekem kizárólag a gyomrom fájt eddig amikor görcsöltem és az sem egy görcsszerű érzés volt, hanem mintha egy gombóc lett volna a gyomromban olyan volt. Volt hogy 1 óra alatt elmúlt, de volt hogy, majdnem reggelig szenvedtem vele. Ja és semmilyen összefüggést nem találtam a között, hogy éppen mit vacsoráztam vagy mikor. Én még szerencsére mindent tudok enni, és napközben sem fájt soha. Szerintem is menj el egy hasi UH-ra, engem is oda küldtek el legelőször és egyből ki is derült. Ha meg nincs semmi akkor megnyugodhatsz. Nem akarok senkit se rémisztgetni, de sajnos az én közvetlen környezetemben is tudok egy szomorú esetet, ahol addig halogatta a 37 éves családfő az epekőműtétet, amikor már késő volt.

Andysj,
Neked hogyan állapították meg, hogy homokod van és nem köved? Szerinted a sok kis apró követ és a homokot nem lehet összekeverni? Azért kérdezem, mert nekem nagyon sok kis gombostűfejnyi nagyságú van és esetleg elmenjek e egy másik dokihoz is, hátha "csak" homok és akkor még lehetne gyógyszerrel kezelni.

Natandi
 
 


Sziasztok!

Meg volt a mutet. Kicsit komplikatra sikeredett Kép.

De kezdem az elejen. A mellkas felvetelemen a rontgenorvos talalt az egyik
arteriamon egy elvaltozast ujabb felvetel majd CT kovetkezett. Meg elkerte a
regi tudoszuro felveteleket, vegul kiderult nincs komoly bajom valoszinu
gyartasi hiba csak eddig senki nem vette eszre Kép Kép. Hetfon bementem a
korhazba idonkent jott egy dokibacsi meghallgatott kerdezgetett. Eleinte azt
hittem ez normalis de mind csak a gyari hbamra volt kivancsi. A belgyogyasz
dokineni akihez el kellett a mutet elott meg mennem azt mondta ilyet o meg a
25 ev belgyogyaszkodasa alatt nem latott. Kedden megmutottek orommel
konstataltam 4 ragtapaszt a pocakomon az egyikbol kilogo csovel amin e gy
gumikesztyube csordogalt valami trutyi. A kesztyut kedden 3 x csereltek nagy
hummogesek kozepette, szerdan lecsereltek egy nagy zacsira, ekkor mar
egyertelmu volt, hogy a trutyi ami folyik a csobol az epe. Megint jottek
ismeretlen orvok kerdezgettek a zacsimat nezegettek a pocakomat tapogattak.
A delutani viziten ujabb lehetseges vizsgalatot emlegettek nem ertettem
belole semmit csak annyit, hogy at visznek a Laszlo korhazba es ott fogjak
megcsinalni, de meg varnak... Csutortokre egy kicsit kevesebb lett a csurgas
mar csak 4 deci volt 24 ora alatt. Csutortokon csak fejegettem sirdogaltam,
probaltam kerdezoskodni de senki nem mondott semmit. Kaptam delben egy kis
levest amitol hanytam mjint a lakodalmas kutya. Pentek reggel kiderult irany
a Laszlo ahol megtukrozik a nyombel azt a szakaszat ahol az epe beleomlik.
Ott kiderult, amikor kontrasztanyagot fecskendeztek az epevezetekbe, hogy az
egyik kapocs mellett csordogal az epe, ezert a beomlonyillast egy kicsit
kitagitjak egy elektromos szikevel. Fajdalmat nem ereztem csak a cso volt
szornyu. A doki bacsi a amikor sokadszor kerdeztem, hogy szerinte mi lesz
velem kinyogte, hogy ebbol akar ujabb mutet is lehet. Addig is eleg depis
voltam de ott teljesen kesz lettem... Ez egy orakor volt az Istvanban
dokibacsik hosszas tanacskozas utan varakozo allaspontra helyezkedtek kaptam
infuziot egy csomo gyogyszert. Szombaton mar ihattam teat, az infuzio helye
a karomban begyulladt. Hiaba mondtam a noverkenek, hogy ne kosson ujjabbat
mert azokat a gyogyszereket amiket infizioban addig kaptem mar be is
vehetnem es az infuzio miatt nem tudok fejni, negyedik bokesre sikerult neki
bekotnie kozben elkuldtem, hogy az ugyeletes orvossal akarok beszelni, mire
o azt mindta, hogy a doki szerint is kell az infuzio. Majd amikor apukam
felhivta telefonon az orvost kiderult, hogy nem is beszelt vele es
leallitotta az infuziot. Nem sok hinyzott a mellgyuszihoz Kép Pedig alig volt
tejem egesznap nem tudtam egy kajalasnyit kifejni amit persze a sok
gyogyszer miatt a csapba ontottem). Aztan kiderult a noverkerol hogy
venlany. Vasarnap delben kezdett elallni az epecsurgas. Hetfo reggeli
viziten a foorvos azt mondta szerdan mindenkeppen haza mehetek. Es ovatlanul
azt is mondta, akar csovestol is. Delre sikerult elintezni, hogy meg aznap
hazajohessek. Itthon szopiztunk gyorsan. 3 nap alatt teljesen visszaallt a
normal szopirend. A korhazban szinte semmit nem aludtam, elso ejjel otthon akkorat
aludtam, hogy nem ebredtem fel arra, hogy parom cicire tette Borit. A nagy alvas es talan amiatt , hogy megnyugodtam, hogy Bori elfogadja ujra a cicit keddre elallt teljesen a csurgas Gyorsan visszamentunk a korhazba es delelott ki is vettek a csovet es a varrataimat. Ekkor mondta a dokibacsi, hogy nagyon gyulladt voly az epeholyagom es ilyenkor ezerbol 2 esetben elofordul, ez a galiba ami nalam volt. Mindent
lehet ennem amit merek. Teljesen jol vagyok es a komplikaciok ellene azt
mondom jo, hogy belevagtam a mutetbe es sajnalom, hogy 8 hetet annyit szenvedtem, mert nem elobb mentem.


Ari
ari
 
 


Ari, nagyon-nagyon ügyes csaj vagy. És őszintén örülök, hogy a Lánykád újra rendesen tud szopizni.

Bocs, de ez off lesz: Szokott éjjel enni? Azt hogy oldották meg? Január 8-án megyek vasat kiszedetni, és bár elvileg csak egy nap, épp eléggé izgulok, mert a fiam egyelőre még nem iszik üvegből, és éjszaka gyakran szopik.

sofka
 
 


Sofka!

Az elso ket nap volt huzos, de felalomban ha nagyon ehes volt megitta uvegbol a tapit is. Bori sem ivott uvegbol eddig most a NUC szelepes cumija valt be. Meg sokat ment a hajszarito.
Bori is eszik ejjel illetve ha en elalszom akkor "pioca uzemmodba" is szoktunk aludni 1-2 orat.
De neked biztos nem kell benn maradnod ejszakara. Fajdalomcsillapitasra talaltak mar valami gyogyszert az algopyrinen kivul? Nekem most akartak adni ha nem eleg az algopyrin cataflamot (kis dozisban mehet szopi alatt) arra is alergias vagy?
Ari
ari
 
 


Ari,
atjottem elolvasni a sztoridat. Huhh. Meg a hideg is kirazott, nagyon at tudtam erezni a helyzetedet. Kép
Annak nagyon orulok, hogy vegul minden jora fordult es mar jol vagy! KépKépKépKép
Szia,
Gombóc
 
 


ari!

sokat gondoltam rád a műtét idején, meg később is, mikor olvastam, hogy vmi komplikáció lépett fel! nagyon örülök, hogy jól vagy és bori is jól viselte a kényszerű távollétet! igazán ügyesek vagytok, hogy folytatjátok a szopit, mintha mi sem történt volna!!!
és akkor most teljesen jól vagy? minden tüneted megszűnt? mik voltak amúgy a tüneteid? és ezek szerint laparaszkóppal csinálták, igaz? jól tudsz mozogni a sebektől, nem fájdalmas? szabad emelgetnedÍ? stb, stb...

én még mindig diétázom, nem szántam még rá magam a műtétre...

bocs a csak kisbetűkért, de vilka az ölemben alszik, úgyhogy csak fél kezemet tudom használni

búék minden topiklátogatónak!

márti
 
 


Szia Ari!

Algopyrinen kívül eddig még minden mehetett. (Egy kis gond, hogy ha nagyon ideges vagyok, csalánosodom, de nem a gyógyszertől. Na ezt nehéz orvosoknak elmagyarázni.)

Képzeld, most hogy halasztottunk, újra kell vívnom a csatát. Már próbálkoztak azzal, hogy feküdjek be előző nap. A vérvétel miatt!!! (Még jó, hogy rákérdeztem, így simán bemegyek). És már megint szeretné ha az éjszakát bent tölteném. De ha nem lesz vész, asszem jövök még csövestől is. Legfeljebb másnap kirándulunk.

Mielőtt mély parazásba kezdenék, mindig Rád gondolok. Különös, a műtéted napján is folyton a fejemben jártál. Lényeg, hogy már jobban vagy.
És olyan sokat segítesz!
De jó lesz, ha én is múltidőben írhatok majd!

sofka
 
 


Sziasztok!

Natandi!
Bocsi, hogy csak most valaszolok, de elegge osszejottek a dolgok mostansag es el is utaztunk.
Nekem ultrahanggal allapitottak meg hogy homokom van es nem kovem. De hogy mi a kulonbseg az pici kovek es a homok kozott azt nem tudom sajna.

Ari!
Orulok, hogy mar jobban vagy. Kép Nem semmi ami veled tortent. Kép De nagyon ugyesen kitartottal, gratula! Es az is nagyon jo, hogy a lanyod ilyen zokkenomentesen visszaallt a szopira.

Sofka!
Drukkok mennek neked is! Remeljuk, te is hamarosan mult idoben irsz es minden jol megy majd minden komplikacio mentesen!

Nalam egyenlore valtozatlan a helyzet, most epp uj dokit keresek, az enyem leginkabb kiserleti alanynak kepzel, kethetente vervetelre kuld, mindig mast nezet meg. Kép Igy meg a jovo heten keresek egy masik dokit es remelem hamarosan en is mar csak mult idoben irhatok majd az epebajomrol.

Marti!
Nagyon ugyes es kitarto vagy a dietaddal. Le a kalappal.
Hogy erzed magad? Mennyire hasznal a dieta?

Boldog Uj Evet Mindenkinek!
Andysj
 
 


Sziasztok!
Koszi a szopis gratulakat igazabol attol feltem a legjobban, hogy nem fog kelleni Borinak a cici 7 nap kihagyas utan.

Marti, tulajdonkeppen a vegen mar mindentol gorcsoltem sokssor ejszaka is arra ebredtem, hogy gorcsolok. Emelgetni kb. 10 napig nem lehet en nem is birtam a korhazi koplalastol (7 nap alatt 3 tanyer leves) meg a nem alvastol nagyon le voltam gyengulve. A sebek a 3. napon mar nem is fajtak a cso melleti pedig amint kivettek a csovet. Doktor bacsi azt mondta mindent lehet enni, eddig semmi bajom nem volt pedig ma rakott krumplit ettem.

Sofka, a csalanosodasod nehezen fer a dokik fejebe, nekem 2 evig volt hoemelkedesem aminek az okat nem sikerult kideriteni pedig egy csomo kivizsgalason voltam kivettek a mandulamat... Aztan amikor uj munkahelyre mentem dolgozni (a regit utaltam) par nap alatt elmult a hoemelkedesem senki nem hitte el, de szerintem az allando stressztol volt.

Andysj, en ugy tudom a majfunkcios ertekek valtozhatnak amikor a kovek kepzodnek azert a sok vervetel.

Ari
ari
 
 


Sziasztok!

Andysj,
Én is úgy tudom, hogy a májfunkciót nézik a vérvételkor, mert nekem is először akkor kezdtek gyanakodni arra, hogy kövem van, amikor egy rutin vérvétel során nem volt jó a májfunkciós eredményem.

Ma derült ki, hogy gyomor tükrözést is kell csinálni mielőtt megműtenek a kövekkel. Csináltak már valakinek ilyet? Mennyire szörnyű? Valami jó praktikát tudtok?
Ari neked is csináltak műtét előtt?

Natandi
 
 


Sziasztok!
Natandi, nekem a mutet utan volt nem teljesen gyomortukrozesem, hanem tovabb nezegettek a nyombelnek azt a szakaszat ahol az epevezetek csatlakozik. Oda kontrasztanyagot fecskendezve tobbet latnak mint az UH-n. Nekem meg kitagitottak egy elektromos szikevel a beomlonyilast is. Nem volt kellemes lenyelni a csovet, de en ezzel a tagitassal usztam meg az ujabb mutetet. A gepesz agyammal elgondolkozva ha neked is ezt csinaljak a jobb aramlasi feltetelek miatt a pici koveid akar ki is urulhetnek maguktol is. Nehogy beleeld magad ebbe, de lehetseges. Kerdezz ra! A vizsgalatot es a beavatkozast ugy hivjak ERCP cholangio-pancreatographia endoscopia. A Szent Laszlo korhazban csinaltak.

Udv Ari
ari
 
 


Sziasztok!

Ari!Natandi!
A vervetelt a dokim anno minden mas okbol csinaltatta nem az epem miatt. Szerinte gyomorsavtultengesem van es az okoz problemat.

Sikerult uj dokit talalnom. Kép Kép Nem tudom melyik a helyen valo. Ugyanis kedden delutan megint begorcsoltem, de oly annyira, hogy alig tudtam megmozdulni es tobbszor kijott belolem az is amit meg sem ettem. Igy delutan irany az ugyelet. Ahol megint csinaltak vervetelt es kaptam fajdalomcsillapitot azzal, hogy ha nem hasznal azonnal menjek vissza. Ha nem akkor szerdan reggel irany az ultrahang es utana a doki. Szerencsere hasznalt a gyogyszer. De reggel az UH-s doki elszomoritott. Tele van az epem kovekkel. Annyira, hogy eselyem sincs a lezeres szetzuzasra. Igy marad a mutet. Ha nem lazasodok be vagy nem kezd fajni akkor csutortok reggel beszelunk a sebesszel, megbeszeljuk a mielobbi mutetet. Ha meg is el kezd fajni, akkor azonnal mennem kell. Kép Sajna elkerulhetetlen a mutet. Igy most reggelig csak vizen elek es utana meglatjuk mi lesz.

Gyomortukrozes? Kép Juj, remelem nekem ez kimarad. Nem irigyellek benneteket.

Megyek is kisse letargias vagyok,
udv.,
Andysj
 
 


Sziasztok!
Andysj,
Sajnálom, hogy nem hatott a gyógyszeres kezelés. Vagy nagyon gyorsan termelődtek benned kövek, vagy lehet, hogy már a homok diagnosztikájánál is sok apró kő volt, csak nem látták tökéletesen. Nekem is két nap különbséggel azt mondták más-más ultrahangon, hogy az egyik szerint sok apró gombostűfejnyi kövem van, a másik szerint meg 4-5 8mm nagyságú. De a végeredmén ugyanaz, műtét. Téged hol ultrahangoztak legultoljára? Tudsz valamit a lézeres zúzásról, hogy mikor lehet csinálni, meg azt is lyukakon keresztül csinálják, mint a műtétet vagy máshogy?
Holnap megyek gyomortükrözésre, majd beszámolok milyen volt. Nekem 3 orvos is azt mondta, akikkel beszéltem a műtétről, hogy egyik sem csinál epeműtétet anélkül, hogy ne csinálnának gyomortükrözést, mert ki kell zárniuk, hogy nincs e pl. gyomorsavtúltengésem, mert akkor azt is kezelni kell még időben, nehogy fekély legyen.

Natandi
 
 


Sziasztok!

Natandi!
Nekem mar a gyomorsavamat neztek, igy nem kell azt mar szerencsere. Igaz akkor sem tukroztek.
Nekem atlagban 6 mm-esek a kovek de vannak nagyobbak is. Nalunk letezik a szetzuzas, de nekem nem ajanlotta az orvos, mondvan ahhoz tul sok a ko.
En kulfoldon elek es az egyik itteni korhazban csinaltak az utolso ultrahangot szerdan. En nagyon elegedett vagyok veluk. Az elozo orvosom harom honapig ugy kezelt mint akinek sok sava van, ami kiderult hogy nincs is sok. Hiaba mutogattam neki a szeptemberi magyarorszagi papirjaim. Semmibe vette. Az uj dokim szerda reggel ota tobbet tett. Ot kedden este az ugyeletes orvos ajanlotta. Csutortokon kellett mennem egy belgyogyasz specialistahoz, hogy o is felmerje a helyzetet es hogy meg tudom-e uszni a mutetet, de o is a mutet mellett szavazott. Most varom, hogy felhivjon a sebesz, mert mar a dokim beszelt vele, el kell mennem hozza es megbeszeljuk a mutet menetet. Igy is ugy nez ki 4-8 hetet varnom kell kiveve ha megint jon egy roham vagy belazasodok vagy besargul a szemem feherje vagy hidegrazas jon ram. Akkor azonnal megmutenek. Biztos van korhaz ami korabban elvallalna, de veluk nagyon meg vagyok elegedve es ok a legjobbak a kornyeken, igy inkabb betartom a dietat es varok.
A mutet nekem is olyan lesz mint Ari-nak. Laparoszkopiaval, azaz harom pici lyukat vagnak, egy ejjelt kell bentmaradni es utana mar johetek is haza. Na persze ha nem lesz semmi komplikacio.
Tehat mi most varakozo allasponton vagyunk. Es pechemre a ferjemnek vasarnap este el kell utaznia es csak szerdan jon vissza. Remelem nem lesz gond es kitartok a dietaval es megvarom.

Andysj
 
 


Sziasztok!

Végül is nem mentem el a gyomortükrözésre ma reggel részben félelemből, részben családi és ismerősök nyomására. Úgy döntöttem, hogy ha majd az operáló orvos kéri a műtét előtti kivizsgálás részeként, hogy csináltassak egyet, akkor megcsináltatom, de azon kívül semmi szükség erre a rendkívül kellemetlen vizsgálatra.

Andysj,
Nem tudod véletlenül, hogy a zúzást is laporoszkópiával csinálják, vagy valami más módszerrel?
Nálatok (milyen országban éltek egyébként) is kiveszik az egész epehólyagot az epeműtét során, vagy csak a köveket?
Én még úgy gondoltam, hogy meglátogatok egy természetgyógyászt is a műtét előtt, hátha tud valamit kezdeni vele, mivel nekem még nem annyira sürgető. Abból a szempontból csak egy kicsit, hogy hamarosan szeretnénk még egy babát és előtte mindenképpen el kellene a köveket valamilyen módon tüntetni.

Andi
 
 


Sziasztok!

Natandi!
Mi most ideiglenesen az USA-ban elunk.
En sem mentem volna el a gyomortukrozesre. Kép Nem vagyok ilyenben vallalkozo szellemu.

Pontosan a mutetrolb sokat nem tudom, azt mondtak, hogy eltavolitjak az epeholyagot. Azaz ki veszik az egeszet. De meg nem hivott a sebesz, hogy a pontos reszleteket megbeszeljuk.

A szetzuzast kivulrol csinaljak, nem vagnak. Szerintem kerdezz ra. Ha nincs tul sok koved biztos megcsinaljak ugy.

Epegorcsokre tudom hogy van termeszetgyogyaszos szer, de hogy kore? Azt nem tudom. Talan erdemes utananezni.

Kellemes hetveget mindenkinek!
Andysj
 
 


Sziasztok Lányok!

Igaz, hogy nem az epém volt, hanem a bokám, de köszi a drukkokat, túl vagyok a műtéten. Fél kettőkor altattak el, háromkor kezembe kaptam a csavarokat, és hétkor már itthon szoptattam. (Egy adag tejet öntöttem ki du. A gyerekorvos azt mondta, hogy elég, és hogy legfeljebb aluszékonyabb lesz a gyerek. Nem lett!!) És egy fájdalomcsillapító injekcióval és homeós arnica bogyóval megúsztam a dolgot-. Már csövem sincs, és egy hét múlva ilyenkor éppen a cérnáimat szedik majd ki.

Csak gondoltam elmesélem, ha már bepofátlankodtam közétek aggódni.-

Boldog sofka, aki túlvan
 
 


Sziasztok!

sofka!
Gratula a mutetedhez. Kép

Nalam mar meg van a kituzott idopont, jan. 30.-a. Laparoszkopias lesz, es ha minden komplikaciotol mentes, akkor meg aznap hazajohetek.
Most miota tudom, hogy mikor lesz a mutet, azota ugy nez ki semmi bajom sincsen. Kép

Andysj
 
 


Sziasztok!

Ezzel én is így vagyok, hogy amióta elmentem dokihoz és kiderültek a köveim, azóta semmi bajom sincs! Ez kb egy hónapja volt és múlt hét végén kiderült, hogy megint terhes vagyok, nem terveztük a két gyerkőcöt ilyen közel, de ha már így alakult, akkor így kell lennie. Úgyhogy a műtétem tolódik a második gyerkőc utánra és addig is diétáznom kell, nehogy begörcsöljek. Mondjuk én eddig sem ettem talán a tojáson kívül semmi olyat, amit most sem lehetne, szerintem nekem még az idegesség is közre játszhatott abban az időben.
Tényleg tud valaki epegörcs megelőző gyógymódot, vagy ha már van, akkor valamilyen gyógyszert, amit be lehet ilyenkor venni?

Köszi Natandi
 
 


Sziasztok!

natandi!
Gratula a masodik babohoz!!!!!Kép
Nekem ajanlottak epegorcsre a feketeretket es feketeretek kivonatokat. Termeszetgyogyaszati boltokban lehet kapni. De ha elmesz egy ilyen termeszet gyogyaszboltba, biztos tudnak ajanlani valamit.
En eddig epegorcsre Colagol-t szedtem. Nekem hasznalt, de azt nem tudom, hogy lehet-e terhesseg alatt szedni. Erdemes orvost megkerdezni rola.
En most kaptam egy dietahoz hozzasegito utmutatot. A dieta neve: Zsir-kontrollos dieta, leirja, hogy epeko eseten miket szabad enni. Ha
erdekel szivesen elkuldom neked e-mailben.

Meg egy kerdes, akik epekovel kuzdenek mindenkinel van gond a gyomorsavaval is vagy ez nem altalanos?

Andysj
 
 


andysj!

nem írnád be a topikba a zsírkontrolldiétát? épp erről szól a topik! nagyon drukkolok 30-hoz és várom, hogy miket írsz majd róla! az én gyomorsavammal sajnos van gond és szerintem érthető is, hogy összefüggenek, hiszen mindkettő emésztássel kapcsolatos gond - könnyen lehet az egyik ok, a másik okozat, vagy mindkettő uannak a dolognak az oka!

natandi! nagyon gratulálok a második babához! én a második babámmal a huszadik héten görcsöltem be, így végigdiétáztam a terhességet! többször nem görcsöltem, de esetleges görcs vagy fájdalom esetére spasmi tropfen nevű gyógynövénykészítményt hordtam magamnál és néha be is vettem. ezt egy belgyógyász orvos ajánlotta. a diétát máig is tartom, sőt, most már 3 hónapja sokkal szigorúbban, mert görcsöm azóta sem volt ugyan, de az emésztésem kataszrofálisan működik - működött, gyakorlatilag összeomlott.

bocs, hogy mostanában így hanyagoltam a topikomat, de nagyon kevés módom van írni. de olvasni mindig olvasok!!!

márti
 
 


Sziasztok!

marti!
Szivesen beirom ide is a dietatKép A helyet nem akartam foglalni.

Tehat:
A cel, hogy ne fogyasszon az ember zsirbol tobbet mint 50mg/nap.

A dieta nincs etkezesekre lebontva, inkabb mindenbol meg van az egy nap eheto mennyiseg.

Kenyer es Gabonafelek:
(napi 6-11 adag lehet)
(Egy adag az kb. egy szelet kenyer - ez a szeletelt kenyer meretere vonatkozik, vagy egy fel bagel, vagy 1 tortilla vagy 110 gr. fott rizs vagy teszta)

Amelyek ehetoek:
-kenyerek (de nem tartalmazhat tojast, sajtot, kulonfele magvakat)
- gabonapehely, zabpehely (de csak az ami 1 gr. zsirt tartalmaz vagy zsirmentes)
- tortillas (de csak a kukorica vagy a zsirmentes liszt)
- rizs, arpa, es tojassargaja nelkul keszult tesztak
- vaj nelkuli, sima pattogatott kukorica, kis perecek lehetoleg sotlan

Gyumolcsok, zoldsegek:
(5-8 adag/nap)
(Egy adag megfelel: egy kozepes meretu gyumolcsnek v. 100 gr. fott zoldsegnek v. 150 ml. gyumolcslenek v. 200 gr. nyers zoldsegnek)

- barmilyen gyumolcs (friss, fagyasztott, befottekkel vigyazni kell, azok nem ajanlottak)
- zoldseglevek es gyumolcslevek ( ha nem frissen csavart, ne tartalmazzon triglyceride-ket)
- zoldsegek (foleg burgonyafelek, kerulendoek a puffaszto zoldsegek)
(nekem ajanlottak a sult sutotokot es edes burgonyat. A burgonyat lehet egeszben sutoben sutni, vagy fove enni. Lehet kapni edes burgonyat is, az is nagyon jo)

Tej es terjtemekek:
(2-3 adag/nap)
(1 adag megfelel: 200-250 ml tej vagy ivojoghurt v. 40 gr. sajt v. 100 gr. turo)

- zsirnelkul tej
- zsir mentes joghurt
- sajt ami kevesebb mint 3gr. zsirt tartalmaz 30 grammonket (pl. ket evokanal parmezan sajt vagy felig zsiros ricotta)
- zsir mentes vagy csokkentett zsirtartalmu turo

Feherje tartalmu etelek es magvak:
(2-3 adag/nap)
(1 adag megfelel: 55-85 gr. sovagy hus vagy hal v. 120 gr. bab vagy tofu v. 1 tojas v. max. 50 gr magvak)

Maximum eheto mennyiseg ezekbol osszesen 170 gr./nap

A husokrol minden bort es zsirt le kell szedni!!!

- daralt husok eseten csak olyat aminek max. 7%-os a zsirtartalma (legjobb a pulyka)
- csirke hus, pulyka hus, gyongy tyuk
- huskonzerv eseten 97-100% zsirmenteset csak
- aki birja a babfeleket, nem okoz gondott ott is csak fove minden fele zsir hozzaadasaval, ha lehet inkabb kerulendo
- tofu (de nem olajban kisutott formaban)
- tojasfeherje

Zsirfelek:
napi adag: a leheto legkevesebb. Minnel jobban le tudjuk csokkenteni annal jobb. Akinel suru jelentkeznek a fajdalmak ajanlott a 0% zsirtartalmu dieta.
maximum beviheto mennyiseg 3-5 adag/nap:

Egy adag megfelel:
- 1 teaskanal margarin vagy majonez vagy fozesnel olaj
- 1 evokanal dieatas margarin, csokkentett zsirtartalmu majonez, csokkentett zsirtartalmu slaltaontetek, vagy csokkentett zsirtartalmu kremsajtok (de ha a sajtot valasszuk akkor a sajtfelesegnel felsorolt mennyiseg mar nem johet szoba. Itt vagy-vagy a valasztas)
- 10 szem olivabogyo
1 evokanal csonthejasok (2 cashew dio v. 6 mandula v. 18 pisztacia v. 2 dio) vagy kisebb magvak
- 2 evokanal kavetejszin v. tejfol (itt is inkabb csak a csokkentett zsirtartalmu ajanlott, ha nem lehet elkerulni)

Edessegek:
triglyceride tartalmuak kerulendoek
mennyiseg a minimalisra csokkentese a legcelszerubb
ami fogyaszthato, de a leheto legkisebb mennyisegben:
- cukor
- mez
- jam
- zsirmentes jegkrem
- zsirmentes puding
- gyumolcs zsele
- sorbet
- tejszin, tejmentes natur gyumolcsfagylalt

Levesek:
Mindenfele leves, ami 2 gr. vagy annal kevesebb zsirt tartalmaz adagonkent.

Italok:
semmilyen szeszes ital nem ajanlott
ajanlott:
- gyenge jeges tea
- gyenge gyumolcs tea
- asvanyviz
- szurt gyumolcslevek

Osszeallitottak egy napi pelda menut:
Reggeli:
narancsle
gabonapehely zsirmentes tejjel
egy szelet piritos nagyon keves margarinnal
tea

ebed:
zsirmentes zoldsegleves keves sos keksszel
pulyka szendvics ( 50 gr. pulyka husi, teljes orlesu gabona kenyer, keves mustar vagy zsirmentes majonez, egy szelet salata)
par szelet repa
1 gyumolcs (pl. kozepes meretu alma)
1 pohar zsirmentes tej

vacsora:
zold salata zsirmentes salataontettel
110 gr. parolt hal
fuszerezett barna rizs
parolt brokkoli
egy zsemle vagy kifli (keves vajjal)
1 alma

(mivel amerikaban a fo etkezes a vacsora ezert szerintem a vacsora es az ebed megfordithato)

Fozesi javaslatok:
- a husokat inkabb grillezuk, paroljuk. Keruljuk a zsirral valo fozesuket, sutesuket
- izesebbe tehetjuk a husokat ha a kovetkezokben pacoljuk: keves sotartalmu soja v. teriyaki szoszban, feher borban vagy juicekben
- levesek eseten, ha nem all rendelkezesre zsirmentes, ajanlott a levest elozo este hutobe tenni, masnap melegites elott a zsirt a tetejerol teljesen leszedni
- lehetoleg hetente tartsuk 2-3 napot sajt es husmentesnek
- keruljunk minden olyan etelt is ami kokusz- vagy palmaolajat tartalmaz
- Vigyazzunk a zsirmentes termekekkel ha ugyelnunk kell a sulyunkra, ugyanis a zsirmentes nem mindig kaloria csokkentett vagy kaloria szegeny. Sot elofordul sokszor, hogy a zsirmentes alapanyagokban, etelekben ugyanannyi a kaloria mint a nem zsirmentesben.


Remelem sikerult erthetoen leforditanom. Ha barmi kerdesetek van ezzel kapcsolatban akkor szivesen valaszolok.

Andysj
 
 


Sziasztok!

Andysj, köszi a diétát, hasznos dolgok vannak benne. Hál istennek én amúgy sem szeretem a zsíros ételeket, úgyhogy nem lesz olyan nehéz betartani. Akinek epeköve van nem feltétlenül van gondja a gyomorsavával (pl. az unokatesómnak is 30 körül vették ki, csináltak neki gyomortükrözést, mert neki gyomorfájás panaszként jelentkezett az epegörcs, mint nekem (nem a szokásos jobb bordaív alatt) de neki nem találtak semmi gondot a gyomorsavával. Azért ha nálatok van olyan módszer (más mint a gyomortükrözés), amivel meg lehet nézni, hogy van e gond gyomorsavaddal, akkor szerintem nézesd meg, mert a hajlam biztos nagyobb az epeköveseknél, mivel ez is az emésztőrendszer része és ha már valahol gond van benne, akkor máshol is lehet.

Márti,

A spasmi tropfen készítményt ezek szerint lehet terheseknek is szedniük? Te tudod, hogy mitől görcsölhettél be a 20. hét körül? És a nap melyik szakában, mert nekem amikor volt, azok kizárólag közvetlenül lefekvés előtt, vagy éjszaka jöttek. És még egy kérdés, az mit jelent (ha nem vagyok indiszkrét), hogy katasztrófálisan működik az emésztésed? Ez is a kövek miatt van, vagy más ok miatt?

Köszi Natandi
 
 


Márti, még elfelejtettem megkérdezni, hogy amior begörcsöltél a 20. héten, akkor mit érdemes csinálni? Vettél be valamit, vagy elmentél rögtön dokihoz?

Köszi Natandi
 
 


Natandi!

Amikor én begörcsöltem, a mentőket hívtuk ki Kép, mert én nem tudtam, hogy mim fáj (előtte nem tudtam róla, hogy gond lenne az epémmel), csak úgy éreztem, hogy meghalok rögtön Kép Éreztem, hogy ez nem szülési fájdalom, de legalább annyira fájt. Egyébként napközben jelentkezett, egy ünnepi családi ebéd első falatának hatására - húsleves volt. A mentősök nospa + vmi más (algopyrin?) injekciót adtak és mondták, ha nem javulok, akkor még éjjel bevisznek, ha jobb, akkor menjek magam másnap kivizsgálásra. Úgyhogy másnap (fájt még eléggé, de nem görcsölt) elmentem nőgyógyászhoz a babát ellenőrizni, hogy minden OK-e, ő adott beutalót gastroenteorológiára, az hasi UH-ra... Aztán azzal ijesztgettek, hogy ettől megindulhat a szülés Kép, úgyhogy én nem mertem nem diétázni a terhesség hátralévő 20 hetében. Viszont nemigen adtak semmilyen egyéb tanácsot, így elmentem egy belgyógyász-természetgyógyászhoz, ő ajánlotta a spasmi tropfent. Most is hozzá járok, ő írta elő a mostani diétámat is meg a most szedett szereimet is (szintén gyógyhatású készítmények), mert nem akarom megműttetni, magam, amíg a kislányom csak anyatejen él (most 8 hónapos, szerintem még egy fél évet legalább ki kéne húznom műtét nélkül) A katasztrofális emésztés azt jelenti, hogy hihetetlenül rosszul emésztek meg bármit, ami rostosabb, mint egy száraz fehér zsemle vagy főtt krumpli vagy főtt rizs Kép. Iszonyú mennyiségű gáz termelődik bennem ettől, így folyamatosan puffadok, böfögök KépKépKép, ez is a rossz epeműködés következménye. SAjnos a doki, akihez járok a szoptatásról nem tud szinte semmit, úgyhogy időről időre nekem kell "korrigálni" a felírt szereket, ha látom, hogy nem nagyon ajánlott... de még így is megbízhatóbbnak találom, mint a kizárólag hagyományos orvoslással gyógyítókat.

Márti
 
 


Köszi a gyors választ, sokat segítettél. Remélem én is kihúzom a műtétet a következő baba szopijának végéig, habár ahogy elnézem a lányomat ő 17 hónapos és még mindíg vígan szopizik. Most akarom őt elválasztani valahogy.

Ha nem gond még lenne 3 kérdésem. Az egyik, hogy neked sok apró, vagy nagy/obb köveid vannak? A másik, hogy te hol görcsöltél, a gyomrodnál, vagy a szokásos jobb bordaív alatt. És a harmadik, hogy neked mit mondtak diéta gyanánt, mit ehetsz és mit nem?

Köszi Natandi
 
 


Sziasztok!

marti!
Kép Nalam is igy kezdodott az elso epegorcs. En is az hittem majd meghalok. Kép Nekem is nospa es algopyrin injekcio kevereket adott a mentoorvos.
Nem csodallom hogy utana azonnal nekialltal a dietanak. Nagyon ugyes vagy, hogy ilyen hosszan tudod csinalni.

natandi!
Drukkok mennek, hogy minden gond nelkul sikeruljon vegigvinned a szopis idoszakot a masodik babaddal is.
Igaz nem tolem kerdezted, de pl. nekem sosem a jobb bordaiv alatt kezdodik, mindig kozepen, a hol a bordak osszeernek.

En most penteken megyek egy elo-operacios felulvizsgalatra.

Andysj
 
 


Andysj! Drukk a kivizsgáláshoz! Kép

Natandi! Nekem is inkább középen, a gyomromnál görcsölt, de erősen kisugárzott a hátamba is! sajnos az UHszerint megszámlálhatatlanul sok kisebb-nagyobb kövem van, épp akkorák, hogy még beférnének az epevezető bejáratába és épp el tudják tömíteni, de továbbhaladni benne (kiürülni) nem KépKépKép

A terhesség alatt nem mondtak semmi diétát, hanem én vettem két könyvet az epebetegségről - ha lesz időm, beírom a címet/szerzőt és abból néztem ki kajákat (de a görcs után 2-3 hétig csak főtt krumplit és párolt almát mertem enni) A mostani diétához is csak nagyon kevés "alapot" kaptam: egy krumplidiéta-leírást (ha megtalállom és lesz időm, bemásolom azt is). Azóta is ezt tartom, kisebb bővítésekkel és néhol megszorításokkal is, mert sok mindent én személy szerint nem bírok belőle - gondolom, a rossz emésztés miatt. A diéta lényege, hogy sok krumplit kell enni, lehet zdséget, gyümölcsöt, amit bírsz (de ezt nem részletezi), cukrot semmit, húst sem, zsírt sem - vagyis étkezésenként meg kell ennni egy bizonyos adagot (kb 1dkg-nyit), mert ez nyitja meg az epét (bocs, ha nem szakszerű az elmondás), ill utána kell bevenni egy kis epehajtót - jó is, hogy eszembe jutott! Szóval, nem csak a spasmi tropfent ajánlotta adoki (ezt görcs esetére), hanem állandóra étkezések után egy Gallexier nevű epeműködést segítő gyógynövénykészítményt plusz teát is. És nagyon fontos napi min 2,5-3 liter folyadékot (gyógytea vagy ásványvíz!) meginni!

remélem, segített!

Ari! Ha még olvasol minket! Hogy vagy a műtét óta?

Márti
 
 


Kedves Márti!

nem tudom oda sem átküldeni a levelet. egyik címre semKép
Átrágtam magamat a topikon. nagyon sok dolog van, mondatok, de képtelen voltam normálisan ö.szedni a lánynak!! megkérhetnélek arra, hogy ha van egy kis időd, akkor leírod a történetedet röviden neki? Amiből erőt meríthetne, hogy lehet, szoptatni a diéta mellett is, és lehet élni diétázva is. egy kicsit részleteznéd diétát, vagy a könyv címét?
megadom Anmnamária címét,
gabri.annamaria@freemail.hu
ha esetleg úgy gondolod, írhatsz neki közvetlenül, de rajtam keresztül is. neki csak levelezési elérhetősége van a neten, nem tudja olvasni a topikot és semmit, én böngészgetek neki ezt-azt. azokról a gyógyhatású készítményekről is írnál neki? vagy nekem, megveszem neki, tudod, ők elég szegények, azt hiszem nem fogja tudni megvenni sajnos.

hirtelen ennyi jutott eszembe, szeretném megköszönni előre is a segítségedet!

szia: andi
 
 


Matte!

Írtam a te címedre!

Márti
 
 


Sziasztok!

Andysj, szurkolok a felülvizsgálathoz, majd írd meg, hogy mi volt. Ott is altatásban csinálják a műtétet?

Márti, köszi a leírást, elmegyek a gyógyszertárba és beszerzem ezeket a készítményeket, meg epehajtó teát.

Natandi
 
 


Natandi!

Gyógyszertárban nem hiszem, hogy lennének, inkább bioboltban, gyógynövényboltban - azok közül sem mindben. Budapesti vagy? Ha igen, akkor a Hős utcai bio-nagykerben (nem ez a pontos neve, de ha érdekel, leírom, hogy jutsz oda) érdemes megpróbálni!

És szerintem azért mielőtt nekiállsz szedni, konzultálj dokival is - ezek nekem biztosan jók voltak és használnak - de azért nem biztos, hogy mindenkinek egyaránt jók, hiszena te diagnózisodat nem ismerem! (bár, arra fel kell kézülni, hogy a csak hagyományos belgyógyászok nem is ismerik ezeket - de azért meghallgatni talán érdemes őket - legfeljebb nem halgatsz rájuk)

Márti
 
 


Marti, koszi teljesen jol vagyok! Kép Mar mindent ehetek, ami a kiloimnak nem tesz jot, de a fozeleket teljesen elutesito lanyomnak es a tejtermelesnek igen.

Andysj, drukk a kivizsgalashoz!

Ari
ari
 
 

Vissza: Mi, nõk!

Jegyzetfüzet: