2001.05.20 13:39
Szerző: Anonymous
Kedves Szilvi és persze mindenki :-)
((A legelső megjegyzésem csak egy kis kitérő és remélem, hogy nem szerzek vele annyira rossz pontot, hogy ne olvassátok tovább a levelemet :-) Szóval lehet, hogy nem gonoszkodni akart az a bizonyos "névtelen", csak ügyetlenül nyúlt a jobbítási szándékához. A lényeg valóban nem a helyesíráson van: mondom ezt, aki szintén magyar tanár is vagyok :-)
Na de a lényeg. Szilvi! Teljesen megértem a helyzetedet: nekünk is három csemeténk van 6 és fél, 3 és fél és 2 lesz gyerkőcök. A két nagy fiú és mostanában nekem is pont hasonló problémáim vannak, ma a buszmegállóban is erről beszélgettünk a férjemmel.
Azt hiszem Ildi (?) írta, hogy ez a nagyok közti veszekedés tulajdonképpen természetes dolog, és a renitens viselkedés módok nagy részének az az oka, hogy a gyermek nem érzi magát elég szeretettnek. Teljesen jogos érzés a gyermek részéről. De az anya (esetleg apa) részéről is jogos, hogy úgy érzi, kiteszi a lelkét a gyerekekért, igyekszik egyformán szeretni őket, igyekszik nagyon jó anya lenni, és mégis: kudarc-hegyek.
Szerintem fő, hogy nem szabad elcsüggedni. Nálam a legnagyobb fiam érintett hiperaktivitásban (épp csak egy kicsit, de az is elég problémát okoz néha a környezetében, így a családban is) viszont értelmileg nagyon fejlett, jó logikájú, és nagyon sok mindent megtanult iskola előtt - szinte - magától. Szociális viselkedése viszont igen gyakran nem üti meg a 3 és fél éves kistestvéréét. Ebből gyakran vannak komplikációk. Ráadásul a nagyobbik fiam nagyon nagy versenyszellemmel rendelkezik, ami hol jó, hol nem. A kisebbik fiam pedig gyakran elndületes erőszakkal válaszol tehetetlenségében. Tovább nem részletezem a helyzetet, de köztük sokszor dúl a háború. (Azt is tudják viszont, ha nálam "kiborul a bili", mert sajnos nálam is elő szokott fordulni, és csak mondom nekik, hogy miért vagyok velük elégedetlen és hogy hogyan szeretném én őket látni //rossz terápia, de néha ez van//, tehát azt is tudják, hogy olyankor minden háborúságot félretesznek és látványosan ölelgetik egymást, és nézik, hogy enyhülök-e már irányukba? Én meg persze enyhülök. Ők meg egy ideig - megízlelvén a békés hangulatot is - nagyon aranyosak egymással. De ez csak kitérő volt.)
És néha előfordul az ilyesmi az én "hőbölgésem" nélkül is. Biztosan nálatok is. Tudni kell rácsodálkozni ezekre a pillanatokra, és nem szabad ezekről megfeledkezni (bagoly mondja verébnek, hogy... :-)
Az is jogos, amit valaki más írt (elnézést, de nincs most időm visszakeresni, első olvasás után meg nehezen jegyeztem meg: új vagyok a babaneten); hogy a gyereknek rossz hallani, hogy az anya állandóan elégedetlen vele. Nem mondom, olykor én is bele-belecsúszok az elégedetlenség-szindrómába. De szerencsém van, mert egyszercsak megszólal a vészkiscsengő: és olyankor arra gondolok, hogy mi fontosabb nekem? Az, hogy a gyerekem egy szinte tökéletes ember legyen, vita meg egyéb nélkül, vagy az, hogy boldog ember legyen és megtanulhja kezelni a problémáit (merthogy nyilvánvalóan vannak problémái és a veszekedés ennek - szerintem - csak külső jele.)Lehet, hogy neked is segít valami kikerülni a gödörből... talán már meg is találtad a kis kapaszkodót, csak még nem gyakoroltad be a mozdulatot. Vagy még csak most fogsz rátalálni a megoldásra; hogyan lépjél ki a "rosszul viselkedő gyerek-elégedetlen szülő-rosszabbul viselkedő gyerek-elégedetlenebb szülő" kavarcos köréből.
Nyilván az elméletek, tanácsok sokkal könnyebben adhatók, mint kivitelezhetők, de nagyon fontos, amit szintén már valaki írt: a gyereknek a te anyai szeretetedre van szüksége. Az összes többi jó tulajdonságod jó, ha van, de a szereteted a legfontosabb, amit adhatsz. (Nyilván nem a majomszeretet, de a helyesen értelmezett szeretet, az amire minden embernek szüksége van.) Én - sajnos - egy nagyon "tudományos" anyuka vagyok, nagyon "törekvő" anyuka, de be kell vallanom, hogy akkor vagyok igazán anyuka, amikor az élet sok hordaléka mögött meglátom a gyermekemet, mindegyiket, és azt tudom nyújtani neki, amire a kicsi gyerekszívének szükésge van: elfogadást, vidámságot, érdeklődést, szeretetet. Bár mindig ilyen anyuka lehetnék!
Kettő dolog juott az eszembe (gyorsan leírom, mielőtt "kirúgtok" a társalgóból, hogy túl hosszú vagyok, csak most van időm írni :-)
1) Van egy könyv, amiből én nagyon sokat tanultam ("tudományos" anyuka ide vagy oda, de így van :-) a szerzője Ross Campbell és van három könyve is, ami a gyerekekről szól (szerintem elég egyet is megvenni belőle, bár én nem bántam meg a három végigolvasását sem)és ha jól emlékszem a Harmat kiadónál jelent meg (most éppen kölcsönadtam, nem tudom megnézni). Azért ajánlom, mert ebből tudtam meg, hogy milyen fortélyai vannak annak, hogy a gyermekem észrevegye azt, hogy szeretem. Ez így talán banálisan hangzik, de mégis nagyon sok olyan dolgot megtudtam belőle, amire azelőtt nem gondoltam.
2) A másik dolog pedig: azt vettem észre, hogy így tanév vége felé ovi, (nálunk még nem, de biztos az iskola is ilyen)már kicsit sok a gyerekeknek; lefáradnak, jön a jó idő, stb. Egyébként is hamarabb "begurulnak". A nyár elkezdtével viszont kezdenek helyrejönni: felveszünk egy nem rohanó tempót, az idő csak néha szól bele az életünkbe, akkor sem drasztikusan, jobban van idő együtt lenni (tehát semmi különöset nem csinálni, de mégis együtt lenni). Hatalmas lehetőségeket rejt magában a nyár ebből a szempontból. Talán jobban megterhel minket anyukákat, jobban úszik a háztartás is, meg minden egyéb kötelesség, de szerintem sokkal boldogabbak vagyunk, mert tényleg a gyermekeink nagyjából helyrerázódnak, megtalálják helyüket a családban és ez mindennél fontosabb. Talán az ovi és iskolakezdés is jobban fog menni. De mégis: a legfontosabb az együtt örömben, szeretetben eltöltött idő.
Sok sikert kívánok Szilvi, neked is magamnak is, meg mindegyikünknek :-)
Brenda