Új privát üzeneted érkezett!

A fenti levél 1-2 hete jelent meg a Hix Mókában, onnan ollózta valaki. Persze, hogy "kamuszagú", hiszen vicc...


vicc...
nagyon gyenge
Névtelen
 


Szerintem nem olyan gyenge vicc Kép
Névtelen
 

 
 

sziasztok !
én egy házban lakom anyossal,azt hiszem tudnék mesélni.
De csak azt szeretném mondani magamon vettem észre tök mindegy mit csinál én csak a rosszat látom benne.Persze mostmár nézem a dolgok jo oldalát és rájöttem én se leszek jobb hisz valaki lessz majd a menyem és akor én is anyos leszek.(n)

sziasztok fini
Névtelen
 


Szerintem nem kell, hogy az anyós a szükséges rosszat jelentse, legalábbis én megpróblok majd úgy viselkedni. Hisz rengeteg jó példa is áll az ismeretségemben, akik tényleg a gyermekeik boldogságát nézik, nem pedig azt, hogy mással ne lehessen boldog az õ gyereke.
Például amikor bejelentettük, hogy újra unókájuk lesz megkérdezte, hogy nem akartuk elvetetni, és mikor mondtam,hogy nem közölte, hogy még nyugodtam elvetethetem.
Ekkor voltam 8 hetes terhes, és azt is mondta, hogy látta hogy terhes vagyok, mert annyi rengeteget híztam.Igaz, hogy a hányinger miatt fogytam 1-2 kilót.Csak nem merte megkérdezni, mert én olyan érzékény vagyok. Mivel kb. 2 éve amikor 1 hónapja egyfolytában avval jött, hogy én tényleg nem vagyok terhes, mert olyan kövér vagyok, és minden egyes alkalommal elmondtam, hogy nem vagyok terhes, akkor mondtam neki, hogy ennyi erõvel én is mondhatnám ezt neki, mivel õ nálam is jobb erõben van. Amúgy mióta megszületett a 2.gyermekem 63-65 kg között vagyok (155 cm) lehet hogy lehetnék kevesebb is, de szerintem ezeket nem puszta jóindulatból mondja.
Egy pár hónapja meg férjemet behívta, és megadta egy régi barátnõje telefonszámát neki. Mondta, hogy felhívta a lány elkérni a telefonszámát, és õ hogy nehogy a házasságunkban gond legyen emiatt elmondta neki, hogy már van felesége és két gyerek, mire a lány mondta, hogy akkor fel sem hívja, erre anyósóm elkérte az õ telefonszámát, és a hátam mögött megadta a férjemnek. Mondjuk szerintem anyósóm nem a házasságunk védelme érdekében mondta el, hogy nõs a fia, hanem azért, mert a lány megkérdezte, hogy mi van vele. Különben ha a lányt úgy nem is érdekli, ha nõs akkor anyósóm nem kérte volna el a telefonszámot, és nem mondja a férjemnek, hogy elõttem nem akarta neki odaadni.
Álom
Álom
 


ÁLOM!

EZ A NÕ EGY SZEMÉTLÁDA!!!

nem irigyellek...
az én anyósom is egy nagy birka, de megoldottuk úgy a helyzetet, hogy 3 hónapja le se sz***juk a férjemmel, az õ egyszem fiával együtt...

majd rádöbben, ha ott lesz egyszál magában betegen, öregen, stb.

mindenki a saját sorsának a kovácsa.

Sheila
Sheila
 


Sheila!

Teljesen igazad van, az ember nem teheti tönkre saját magát azzal, hogy mindent eltûr a szüleitõl még akkor is, ha már régen helyre kellett volna õket tenni. Egyes "emberek" nem gondolnak a jövõre, arra, hogy tényleg lesznek még betegek, öregek, és akkor szükségük lehet a gyerekeikre, ne adj Isten, a menyükre is. Úgyhogy talán nem kellene teljesen elvadítani õket maguktól. Az én anyósomék állandóan azzal zsarolják a férjemet, hogy majd nem fog örökölni utánuk. (Most 50, illetve 47 évesek. Elvileg nem mostanában aktuális ez a téma). A férjem legutóbb meg megmondta az anyjának, hogy hová tegye az örökségét...Erre nagyon megsértõdött, de azóta legalább nem cseszteti telefonon. Amikor felhívta õket az államvizsgája után, tudjátok mi volt a reakciójuk? "Hisszük, ha látjuk!" Semmi "ügyes vagy fiam, gratulálok, sok sikert az élethez..." Csak a diplomaosztó dátuma érdekelte volna õket, mert persze villogni volna eszük. Juszt sem hívta meg õket a párom, pukkadjanak bele!
Ja, és amikor rém udvarias modorban közöltem velük, hogy ide ne merészeljék dugni a képüket a lakásomba, akkor még ennek a r...-nak volt képe a férjemen keresztül, utólag megfenyegetni, hogy jobb lesz, ha ÉN normálisan viselkedek velük! Hogy nem sül le a p...-járól a bõr?!
Na, jól kidühöngtem magam, most megyek tanulni az államvizsgámra.
Mindenkinek további kitartást!

Sziasztok!

Zsu
Névtelen
 


Nekem néha olyan érzésem van mintha gyógyszert kevernének a kajánkban. A vizeletem gyógyszerszagú olyankor nagyon fáradt vagyok alig tudok megmozdulni, semmihez nincs kedvem fáj a vesém a pulzusom 100-110 körül van nagyon izzadok, feledékeny vagyok és a házaséletünk is tönkreteszi. Próbáltam kideríteni, hogy hogy lehetne megtudni, hogy tényleg rak -e valaki gyógyszert a kajánkban. Az egyik helyen azt mondták, hogy vizelet vizsgálat nem mutatja ezt ki. A másik helyen meg azt hogy a vizeletvizsgálat ezt kimutatná. De tulajdonképpen nem tudom melyik lehet az igaz. A bilirubin szint magasabb szokott néha lenni ahogy átnéztem a saját, és gyerekeim vér-vizelet vizsgálati papírjait. De azt mondták, hogy az nem jelent semmet. Persze azt nem mertem mondani a dokinak, hogy én arra gondolok, hogy valaki gyógyszert kever a kajámba, mert félek hogy hülyének néznek. De nagyon idegesít a dolog félek attól is hogy a gyerekeimnek baja lehet emiatt. Tud valaki segíteni, vagy van jó ötlete.
Névtelen
 


Probalj a kajabol kicsempeszni egy adagot,es azt vizsgaltasd be.
nevtelen
 


Mégis, ki fõz?
Hol esztek?
Az ANTSZ bevizsgálja.
Bár apósomnak pont ilyen fóbiája van, állandóan azt hiszi, megmérgezik.Már orvosnál is volt, persze semmi ilyen baj nincs. Anyósom meg egy olyan ártatlan lény, mint egy plüss medve. Eszébe sem jutna ilyesmi. Bár oka lenne rá szerintem.
Névtelen
 


Nem állandóan, hanem bizonyos kaják elfogyasztása után gyógyszerszagú. Úgy tapasztaltam, hogy amik hosszabb ideje megvannak a fagyasztóban, vagy kamrában, az elfogyasztása után jelentkeznek ezek a tünetek, és én nem tudom elképzelni, mi mástól lenne gyógyszerszagú, ha semmi gyógyszert sem vitamint nem szedtem akkor. Különben ez a bevizsgálás, hogy megy bárki vihet az ANTSZ-hez bevizsgálásra.
Névtelen
 


Névtelen!

Be lehet vinni mintát az ÁNTSZ-nek! Hívd fel õket, sajnos a számot nem tudom, de telefonkönyvben benne van, és mondd el konkrétan, hogy mi a problémád! Segíteni fognak. Vizeletmintát is vihetsz, és kaját is, nem kell sok belõle. Az nem kivitelezhetõ, hogy nem eszel a fõztjükbõl? A gyógyszerszag lehet az ennivaló valamely összetevõje is, esetleg elkezdenek romlani az ételek a nem megfelelõ tárolás miatt, és azért vagy rosszul. Nincs hasmenésed, hányingered? A leírt tüneteid lehetnek idegesség/félelem miatt is. Ha tényleg mérgeznek valamivel, akkor a májfunkció/vesefunkció romolhat elsõsorban, ez azt jelenti, hogy az ALAT, ASAT, GGT értékeid megnõhetnek (a méreg okozta májsejtpusztulás miatt), illetve kreatininszint is kóros lehet, fehérjevizelés, esetleg hasfájás jelentkezik.
Mindenesetre én elmondanám az orvosnak! Márcsak a gyerekeim miatt is.
Gabri
 


Megkérdeztem az ÁNTSZ-t telefonon, azt mondták, hogy õk csak akkor foglalkoznak vele, ha pl.munkahelyi ártalom esetén meg van a gyanús anyag amit ki kell vizsgálni. Egyébként meg csak komolyabb mérgezések esetén vizsgálják ki, mert annyi anyag lehet, hogy nem tudják megállapítani. Mivel szerintem nem megmérgezni akar minket csak épp megkeseríteni az életem, ezért ez nem számít. (Különben a sógornõmék házassága ami egy óriási szerelem volt, és anyósom nagyon ellenezte, végül úgy szöktek el otthonról. Mikor sógornõm kibékült az anyjával az folyamatosan olyan kajákat fõzõtt nekik amiket szeretnek, és hordta ki hozzájuk. Sogórnõmék egyre fáradékonyabbak lettek, veszekedtek, és a házaséletet már egyáltalán nem kívánta. Na persze ez magától is alakulhat így, csak olyan furcsa volt az egész.)
Különben hozzánk is egyfolytában hozott kaját, és amikor azokból ettem akkor éreztem gyógyszerszagúnak a vizeletem, Közöltem vele, hogy én fõzõk ne hozzon kajákat, akkor meg sütiket hozott egyfolytában, és azt bár én nem ettem, de a gyerekek sokszor ettek belõle, mert rögtön el kezdte kínálgatni õket. Mikor mondtam, hogy semmit ne hozzom utána meg olyankor éreztem ezt amikor elmentünk itthonról nyaralni, lagziba, vagy úgy hogy egész nap nem voltunk itthon, hogy ami otthon volt kajánk, szörp, befõtt, fagyasztóban ami volt azóktól lett gyógyszerszagú.
Különben a dokinak mondtam, hogy szeretném kivizsgáltatni, hogy mitõl lehet gyógyszerszagú, de nem igazán foglalkozott vele mivel a vérképem szerint, véleménye szerint majd kicsattanok az egészségtõl. Próbáltam egy kórházban utána érdeklõdni, azt mondták hogy ezt nem tudják így megállapítani. Ahogy végig nézem saját, és gyermekeim eredményeit,az alábbi értékek szoktak kissé magasabbak lenni. SGOT:34-35, Se bilirubin:18,6-33,1, Se vas:27,1-34,8
direkt bilirubin:14,6 A vizeletben meg volt amikor 20-30 fvs, vagy CA-oxalátok, vagy Ca-carbonát szemcsék,vagy az aszkorbinsav volt pozítiv +. De én ezekhez nem igazán értek, hogy ez pontosan mit is jelent.
Névtelen
 


Sziasztok!

Régen írtam nektek, de újfennt itt vagyok. Akkor tökre happy voltam, hogy anyós fronton minden ok, de ma kiakadtam megenKép

Közlte velem telefonon, hogy elbasztam a gyerekem nevelését, ne is álmodjak, hogy még egy gyerekünk lesz (errõl tuti igyekszik a páromat sutyiban lebeszélni), mert úgyis a hárshegyen kötök ki (itt nem tette hozzá titkolt vágyát, hogy akkor legalább hozzá kerül a fiam).
Mert csak és kizárólag én szúrtam el, nem a kisfia, hoszen én vagyok vele reggeltõl estig. Na ja....

Ja, az ok, amiért elbasztam:
Elöljáróban: a gyermek 1 éves, 11 kg 85 cm, a korához képest értelmileg és fizikailag fejlettebb mint a kortársai (nem én vagyok elfogult, orvosi és szomszédi, idegeni véleményKép

Tegnap találkoztunk velük egy bevásárlóközpontban, és a kölök be akart menni egy üzletbe, mi meg mentünk volna , és hát hisztizett.
Tehát, egy egy éves semmi körülmények között nem hisztizik, rendesen, kultúráltan viselkedik. Tehát, elrontottam, mert 1.) mindent megengedek, és akaratos, 2.) rám hasonlít vérmérsékletben (ami igaz is, mert az apja (vajon miért?) elül egész nap szó nélkül a sarokban)
A másik, hogy tényleg egy energiabomba, egész nap délután 1-2 órát alszik, és kukorékol 11-ig. (próbáltunk minden módszert, az 1,2,3,4, perc múlva visszamegyünk, stb-t). Hibás vagyok, amiért szigorúan nem teszem le 8-kor és hagyom üvölteni.... próbáltuk, nála nem jön beKép
Egyszer vigyáztak rá, 8-ra hazaértünk, a gyerek alszik. Kérdeztük, hoghogy? Erre: leraktuk, és elaludt magától.
Gyanús volt, mert soha nem sikerült nekünk. Erre most a telefonos leszúráskor elszólta magát, hogy hát nekünk is üvöltött sokáig, de elfáradt a sírásban, és elaludt......
Tök jó, hogy egy nap alatt próbálja az én "hibáimat" kijavítani...Ja, etetéskor régebben a kóc "kicsit" játszott, hadonászott, maszatolt, de legalább evett (rossz evõ volt). Hát, egyikük két kézzel lefogta a kezét, úgy etették......nem is evett.....Kép
Ja, és nyáron el akarják vinni nyaralni...ezt elfelejthetik nyugodtanKép

Puszi: hrrrr

egy mérges Rántottcsirkésanyuka
Rántottcsirk&eacut
 


Helló Mindenki!

Ismét kiakadtam Anyósomra, de szerintem nem utoljára. Pár napja kaptunk Tõle két képeslapot, egyiket Ákos, a 11 hónapos kisfiam. Azt sem tudja, hogy hívják az unokáját, nem tûnt fel, hogy az apja vezetéknevét kapta, (ami sajnos az Övék is). Ezen a lapon születésnapjára azt kívánja az unokájának, hogy legyen olyan szemét velünk - a szüleivel -felnõtt korában, amilyen a párom õvelük. A párom szemétsége velük szemben abban áll, hogy megnõsült, gyereke lett, és nem a büdös munkakerülõ szüleit tartja el. Múltkor már megint kiakaszotta szegény páromat, erre õ elküldte a búsba végre valahára. Erre anyóspajtás hagy a párom mobilján egy mocskos üzenetet, amiben megfenyegeti õt azzal, hogy feljelenti becsületsértésért(!) és zaklatásért. Hozzáteszem, õ több, mint egy évig zaklatott minket telefonon, amíg meg nem változtattuk a számot, és le nem titkosíttattuk. Volt olyan, hogy felveszem a telefont, és csak annyit mondott bele - megismerve a hangom - hogy dögöljek meg, és ilyen meg ilyen k..., és r... vagyok.
Ez többször is elõfordult. Amióta hivogatni nem tud, azóta leveleket irogat, hasonló mocskos stílusban. De ez lesz a veszte. Ezeket ugyanis eltettem, és mivel a legtöbb bõven kimeríti a becsületsértés fogalmát, ha sokat ugrál, akkor õ lesz feljelentve.
Na, ehhez mit szóltok?

Puszi

Zsu
Zsu
 


Zsu!

Nagy az Isten állatkertje!

Hát azért az én helyzetem akkor nem is olyan vészesKép

Rántottcsirkés
Rántottcsirk&eacut
 


Nem az a baj, hogy nagy az Isten allatkertje, hanem hogy alacsony a kerites. Kép
Névtelen
 


Ja ja!!! Kép
LadányiKata (ladán
 


"RCSA"!

Az egyéveseknek tényleg soha eszükbe nem jutna maguktól arra menni, ahol érdekes, szines dolgokat látnak, hallanak. Sõt, gumikesztyût húznak, ha megtetszik nekik egy lehullott falevél, neadjisten eldobott üdítõsdoboz az utcán, nehogy piszkos legyen a kezük, ha véletlenül megérintenék. De miért is nyúlnának hozzá, mikor a "drága" nagyinál tisztára súrolt játékok állnak szigorú sorban a polcon... levenni ugyean nem szabad õket, de nem is akarják, látszik az messzirõl is, milyen szép. A játszótéren letérdelni a homokba vagy a fûbe a szép tiszta ruhába? Ugyan, hiszen most lett kimosva! Látod, a te anyósod és az enyém is pontosan tudják, milyen egy 1 éves gyerek... Kép

Ha az 1 éves gyereknek véletlenül nem sikerül elsõre felhúzni a zippzárt a kabátján, vagy elmászik cipõkötés közben, akkor persze a kedves nagyi hanyatt lökheti a földön és rákiabálhat, hogy miért nem tud nyugton maradni, az nevelés. Ezt a mi anyósaink nagyon értik. Kép

Egy egyéves gyereknek -anyósomat idézve szó szerint- "rengeteg folyadékot kell innia", lehetõleg méregerõs fekete tea formájában, délután 5 és 6 között (akkor van nála néha, jaj, csak ne lennénk rászorulva kéthetente egyszer!). Uzsonnára a legmegfelelõbb étel a töltöttkáposzta, a húsleves, jó esetben "csak" cukrászdai krémes sütemény.

Örüljünk együtt az anyósainknak! Legyen nekik külön dicsõség, hogy a saját fiuk az, aki igyekszik, hogy minél kevesebb idõt legyenek a gyermekkel felügyelet nélkül. Mert õk tudják, hogy nekik is milyen drága, szeretõ, megbocsátó édesanyjuk volt!

Puszi,

Kép
:
 


Szia Rántottcsirkésanyuka!(megtaláltalak!)

A kedves anyósodnak üzenem: Mindenki saját magának rontja el a gyerekét! Neki is volt esélye a gyermeknevelésre, most adja meg neked is!
A párod, ha nam áll ki melléd, "ültesd le a sarokba", ahogy anyuka nevelte. Ezek szerint ennél többre úgysem képes.

Az én anyósom sem egy leányálom, nekünk is vannak problémáink. Most már többnyire csak wc-higiéniai.
Nagyon tetszett Pankamama 09. 05. írása. Rengeteg igazság van benne.
Elsõ fiammal voltam 4 hónapos terhes, amikor a mostani lakásunkba költöztünk. Boldogok voltunk, de anyósom úgy döntött, hogy válljunk el. Elosztott mindent: lakást, értékeket, tárgyakat, mindent. Felvilágosítottam, hogy mivel a lakás az enyém (örökség+anyuék pénze), így ne akarja a fiának a felét. Közölte, hogy házasság után minden közös. A mi esetünkben tévedett, mert õ nem tudta, hogy a fiával vagyoni szerzõdést kötöttünk. Mérges lett, azt mondta, hogy de minden mást visz a fia. Tv, hûtõ, videó, stb. Hoppá, a videót karácsonyra kaptam a fiától! Nem baj, mert szerinte egy válásnál az ajándékokat is visszaszokás adni. Mondtam, jó, de készüljön fel, hogy a fia vihet mindent, de anyaszült mesztelenûl megy haza, mert nincs egy ruhája sem, amit ne anyám, vagy én vettünk volna.
Amikor a párom megtudta ezt a beszélgetést, nagyon le...ta az anyját. Azóta eme témában csöndben van a "kedves mama". Mellesleg a párom nõvére szintén õ miatta vált el.
Természetes, hogy sokáig én is csak a rosszat láttam benne, de rájöttam, hogy õ pont ezt akarja és ezt akarja ellenem fordítani. Hát nem adom meg neki ezt a lehetõséget.
Az elsõ fiam születésénél õ is jött az elavult, idióta, megrögzött dolgaival. Sokszor nagyon kiakasztott.
De örülök, hogy a férjem megbízott bennem és mellettem áll a mai napig.

Szerintem, ha a párunk szeret és elfogad Minket, akkor az anyósaink fujhatnak a hátsónkba!
Puszi mindenkinek
TÁgi
 
 


Sziasztok, két utolsó hozzászóló!!!!!!Kép

Nagyon örülök, hogy megtaláltatokKép

Na igen, hát senki sem tökéletes. De amit írtál Ági, elgondolkodtatott. Ha azt akarja, utáljam, akkor a fiát is ellenem fordíthatja, hogy -látod, utál engem.
Azt hiszem, megpróbálok akkor is kedves lenni, ha hátbaszúr, majd megunja. Ez az eljárás még anno éves koromban bevállt, amikor felköltöztünk pestre, és egy nagyon szemét osztályba kerültem. Állandóan bántottak, bebüdösparasztoztak (amiért vidéken éltem), kotont tettek a tolltartómba (szinte azt se tudtam, mi az) hazáig kísértek, és rugdosták a hátizsákomat, stb stb. Én meg csuda kedves, segítõkész voltam velük. Hát, mit ne mondjak, elõször azt hitték, nincs ki a négy kerekem, aztán lelkiismeretfurijuk lett, majd megszerettek.
Ha éveseknél bevállt, talán felett is be fogKép
Csak az a baj, hogy veletek ellentétben a párom isteníti a süleit, és mindenben hallgat rájukKép Ha én mondok valamit, egybõl nemet mond. (egy példa: egyek még túróstésztát-kérdi. Egyél-válaszolom. - Áh, inkább nem eszem)
Ha a szülei mondanak bármit (persze ez nem túróstészta-szintû, mert szerencsére ezért még nem hívja fel az anyját)egybõl az a jó....Szóval, egy szavukba kerülne, és mi elvállnánk. Nálunk is volt osztogatás, de az illeték miatt mi úgy irattuk a tulajdoni lapra, hogy 80% enyém, 20% a páromé. (ami teljesen jogos, hoszen nekem volt egy 5.000.000-s garzonom, a párom hozott kb 1.000.000 a maradék 200.000-at adták a szülei.. Na de meg is kaptam, hogy csak úgy viszek 80%-ot, ha kifizetem az apósnak a felujítás munkadíját, meg az alapanyagot....Kép nem baj, hogy én is itt güriztem 3 hónapot.Kép

Na, elég is lesz, mert elkalandoztam.......

Szóval, nagyon gondolkozom, hogy nyitnom kéne egy topicot a férjemmel kapcsolatban, mert minden átmegy egyik fülén ki a másikon be (fordítva, mindegyKép ) mert látom, kettõ hasonló is van, de minkét topic kihalófélben van....én meg nem tudom megbeszélni vele a problémáimat, és kezdek kiakadni.Kép de ez már nem is ide valóKép

Puszi: Rántottcsirkés
Rántottcsirk&eacut
 


Az a topik "hal ki", ahová nem írnak. Írj bele és "élni fog!" Kép
Névtelen
 


Rántottcsirkésanyuka és a Többiek!

Ne feledjétek, Mi többet vagyunk a párunkkal, mint az anyósunk!!!
Nem hiába választott párnak minket (elvileg egy életre) és nem az anyukáját.

TÁgi
 
 


RCSA!

Eldöntötted, hogy meik topikot választod?
Hol olvashatom a fejleményeket?

TÁgi
 
 


Még nem.....asszem nyitok majd egy újat, ha megint nagyon kiakadok Apára. Egyenlõre viselkedik. De szólok ott, ahol még találkozni szoktunk, ha megvan a topic.

Puszi: aranyos vagy, hogy érdeklõdszKép


RCSA
Rántottcsirk&eacut
 


Kedves : !

Honnan ismerlek????

RCSA
Rántottcsirk&eacut
 


Szerintem nem ismerjük egymást.
:-
 


Ja, jó. Mert elõször megállt bennem az ütõ, hogy nem e gyúnyból az Anyósom írta.

RCSA
Rántottcsirk&eacut
 


erwre
Névtelen
 


erf
Névtelen
 


fsdf
Névtelen
 


www
Névtelen
 


[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/[/url]
Névtelen
 


[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/clipart/maxxlink.gif" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/clipart/maxxlink.gif[/url]
moneymaxx
 


[url=http://www.babanet.hu/images/csaladm_banner2.gif" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/images/csaladm_banner2.gif[/url]
moneymaxx
 


[url=http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/icons/tree_g.gif" TARGET="_top]http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/icons/tree_g.gif[/url]
moneymaxx
 


[url=http://index.hu/kultur/media/karika/" TARGET="_top]http://index.hu/kultur/media/karika/[/url]
Névtelen
 


[url=http://index.hu/gazdasag/magyar/tozsde1114/" TARGET="_top]http://index.hu/gazdasag/magyar/tozsde1114/[/url]
Névtelen
 


[url=http://www.patikamagazin.hu/" TARGET="_top]http://www.patikamagazin.hu/[/url]
egeszseg
 


[url=http://www.patikamagazin.hu/index.php?&oldal=305" TARGET="_top]http://www.patikamagazin.hu/index.php?&oldal=305[/url]
idosek
 


A nagyszülõk szerepei
2002. július 24. [17:27]

A nagyszülõ és unokája közötti kapcsolat mindkét fél számára
nagyon sokat tud adni, amely egyedülállóan önzetlen és
kölcsönös örömet hordoz.

Az unokák és nagyszülõk közötti viszonyt sok tényezõ befolyásolja:
nagyszülõk életkora, egészségi állapota és elfoglaltságának mértéke, a
generációk lakhelye közötti távolság, az unokák száma, illetve a szülõk
és nagyszülõk közötti kapcsolat szorossága. Ha objektív akadályok
miatt ritkán, többnyire csak ünnepnapokon találkoznak az unokák
nagymamájukkal, nagypapájukkal, a nagyszülõk akkor is a gyermek
gondolkodásának központi szereplõi, késõbbi társas viselkedésének
fontos meghatározói. A szülõk és nagyszülõk közötti viszony mintát ad
az apróság számára elsõsorban saját szüleivel szembeni
viselkedésében.
nagyszulo
 


A nagyszülõi szerephez, az érett
személyiséghez a gyakori konfliktusoknál
jobban illik a szelíd békítés szándéka, a
családi egység képviselete. Lényeges,
hogy a nagyszülõ ne valljon a szülõkétõl
gyökeresen eltérõ nevelési elveket, és az
esetleges neveléssel kapcsolatos vitáik ne
a gyermek elõtt történjenek. Ha a két
generáció az alapelvekben megegyezik –
és ebben az esetben elsõsorban a
nagyszülõnek kell alkalmazkodnia – a
nagymamák és nagypapák jelenthetnek
egyfajta finom ellensúlyt a szülõvel
szemben.
nagyszulo
 


Ez többnyire némi engedékenységben nyilvánul meg (hiszen a
nagyszülõ-unoka viszonyt általában kevésbé terhelik a mindennapos
apró harcok), ami addig nem káros, amíg nincs benne a szülõ háta
mögötti cinkos összekacsintás, és nem kérdõjelezõdnek meg a
gyermek életének szülõk szabta alapszabályai.
nagyszulo
 


Elõfordul, különösen, ha a három nemzedék egy háztartásban vagy
egészen közel lakik egymáshoz és a szülõk nagyon elfoglaltak, hogy a
nagyszülõ veszi át a szülõk kissé szigorúbb szerepét. Kivételes
élethelyzetekben, esetleg válságban lévõ családoknál adódhat úgy, hogy
a nagyszülõk nevelik az unokákat, ilyenkor teljes egészében átveszik a
szülõi szerepet.
nagyszulo
 


A nagyszülõk a mesélés mesterei. Még ha könyvbõl olvassák is a
történetet, jóságos mosolyuk, ízes szóformálásuk, derûs hangjuk
különös varázzsal, sajátos többlettel látja el a megszokott szereplõk
kalandjait. A legtöbb nagymami és nagypapi fejbõl is sok szép
népmesét tud, és mivel õk a láthatatlan családi legendárium õrzõi,
gyakran elõkerülnek a megtörtént régi családi esetek is. Sok gyermek
ezeket szereti a legjobban, már némelyiket kívülrõl tudja, de még mindig
követeli az “amikor te kicsi voltál és vándorcirkusz jött a faluba...”, az
“amikor apu kicsi volt és zöld cseresznyét evett...”, illetve, ha már
nagyobbacska az “amikor én kicsi voltam, és sehol nem találtatok...”
kezdetû történeteket. Az ismétlõdés biztonságot nyújt a gyermeknek,
több generáció életének megismerésével pedig egyfajta folytonosságot
élhet meg, érezheti, hogy helye van a nagy, ismeretlen világban.
nagyszulo
 


Ünnepekre készülõdve nagyszülõként nem érdemes ajándékozási
neurózisba esnünk, kerüljük az erõn felüli drága ajándékokat. Az unoka
gyakran jobban örül egy hasznos apróságnak, különösen, ha személyes
színezete van. Egy kisfiú egy méregdrága távirányítós autóval néhány
napig játszik, majd ráun, a nagypapa monogrammal ellátott kisbicskája
viszont egész életében féltve õrzött kincse lesz. Ha vidéken laknak a
nagyszülõk, és egészségük, erejük is lehetõvé teszi a kisunokák
nyaraltatását, ezek a felhõtlen vakációk beépülnek a gyermekek
alapélményei közé – és néhány évtizeddel késõbb a családi
legendatárba is.
nagyszulo
 


Ha valamelyik nagyszülõ vagy dédszülõ már nem lehet köztünk, de a
gyermek ismerte õt, személye és halála ne legyen tabu a gyermek elõtt.
A felnõttek fájdalmát mindenképpen érzi a gyermek, és ha nem szabad
beszélni a “kalapos nagyanyóról”, nem tudja mire vélni a helyzetet.
Félelem, sötét gondolatok, esetleg bûntudat gyötörheti az unokát.
Hallgatás helyett fényképek és történetek segítségével elevenítsük meg
õt.
nagyszulo
 


[url=http://www.patikamagazin.hu/_images/kepek/nagy/61157.jpg" TARGET="_top]http://www.patikamagazin.hu/_images/kepek/nagy/61157.jpg[/url]
nagyszulo
 


[url=http://www.patikamagazin.hu/modules.php?name=News&file=categories&op=cikkek&catid=12&caid2=40&tema=3" TARGET="_top]http://www.patikamagazin.hu/modules.php?name=News&file=categories&op=cikkek&catid=12&caid2=40&tema=3[/url]
nagyszulo
 


[url=http://www.patikamagazin.hu/index.php?oldal=3" TARGET="_top]http://www.patikamagazin.hu/index.php?oldal=3[/url]
nagyszulo
 

Vissza: Házasság, család

Jegyzetfüzet:

 

cron