Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Én azokat nem értem,akik kijelentik,hogy nekik nem kell gyerek...KépKépKép
Honnan tudja,ha nem is próbálta?Egyszerűen nem fér a fejembe.De talán jobb is,ha ilyennek nem lesz gyereke.Nem tudom.

T-Márti

Én ismerek olyan családot,ahol éppen most 8 hónapos a 6. gyermek és mindenfélét csinálnak,hatalmas lakóbusszal mennek nyaralni,van jet-sky-jük(vagy mi a zsözs) és úszómedence(nem felvágósak).Persze mindezt megtehetik,mert jólműködő antikvitás-boltjuk van.Szeretnek dolgozni,imdáják a gyerekeiket és tökéletesen bele tudják illeszteni eddigi életükbe az összesetKépKép
De van olyan is,akit Te írtálKépKép


Anyapoc

anyapoc
 
 


Asszem megint igaza van Zsunyának! Kártékony a fejlett ipari társadalom. Habár, szemetelés terén nincsenek nagyon elmaradva az arab országok sem, legalábbis a saját tapasztalatom ez volt. Ha majd működik a szkennerem, felteszek nektek egy képet, amelyet Egyiptomban készítettem, magáért beszél. Figyelmeztessetek, hogy térjek vissza rá!
Jó, mondjuk azt, hogy amelyik társadalom hanyatlik, kártékony, azért nem kár. Ám mi van, ha javulásra képes? Végülis rajtunk, rajtunk is múlik, nem? Tudom, nagyon nehéz az árral szemben úszni, de ha az ember tudja, hogy fontos, az talán erőt adhat. Azért én a magam részéről úgy vagyok ezzel, hogy ne az én családom kezdje a "kihalást". Kép
Zsuzsa, tényleg hiányzik sok családból a természetesség, de azt is látni kell, hogy manapság sokkal nagyobbak az elvárások a gyerekneveléssel kapcsolatban, mint korábban voltak. Sokkal, hatványozottan sokkal több a teendő a gyerekek körül, és el is hiszem, hogy a többség kedve elmegy ettől, ha egyáltalán valaha megjött. Vegyük csak a higiéniás elvárásokat, mennyivel nagyobbak most, mint korábban: a tiszta ruha naponta, a drága fogkefe, amit váltani kell(ene) negyedévente, a kezelt fogak, beleértve a fogszabályozást, az azzal járó költségeket és rendszeres utánajárást, az egészséges életmódot az azzal járó összes kiadással és rendszeres ellenőrzéssel-ellenőriztetéssel, stb. stb. Nem beszélve a jó iskoláztatásról, a beszéd- és járáshibák kezeltetéséről, a különoktatás elvárásától, meg még ki tudja. Hányszor látod te is itt a topikokban, hogy az első rezzenésre pszichológushoz küldik a más gyerekét a lányok! Szóval a lelki egészséggel is fokozottabban törődni kell, mint valaha. Ezenkívül én is megkaptam itt már párszor, hogy minek annak sok gyerek, aki nem tudja őket megfelelően ellátni, értsd, előfordulnak nevelési problémák, testi lemaradások, ilyenek. Úgy érzem, sokkal nagyobb a lelki teher - és persze az anyagi is, de ezt könnyebb egy szintig elviselni -, mint néhány évtizeddel ezelőtt, amikor utoljára jellemzőek voltak a nagy családok. És akkor még nem beszéltem arról, hogy most minden teher az anyára, no meg némileg az apára hárul, míg korábban, a többnemzedékes családok idején sokkal jobban megoszlottak a terhek.
Szóval ezért - is - nem olyan vonzó dolog manapság anyának lenni.
De azért klassz ám! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


OFF Zsunya, te vagy az én emberem! Már mindenki hülyének néz, amikor a szomszédok kukájából kiszedegetem a PET palackokat, és elviszem a szelektívbe, meg minden baromságot külön gyűjtök. Olyan jó, hogy nem vagyok egyedül ezzel! Klár
klara
 
 

 
 

De kár, hogy én ebből eddig kimaradtam! Kép
Most olvasok szorgalamasan. Kép

OFF
Zsunya,
az a baj, hogy otthon, BPen, nagyon nehéz szelektíven hulladékgyűjteni.
Itt szuperül megoldották, igaz nem tegnap kezdték, de a sarkon az üvegeknek a szemét, meg a fémnek, a műanyagot időnként elvisszük a szeméttelepre, csak kicsit macerás a Petit Danonet mosogatni. Kép
ON

Azt észrevettétek már, hogy ált. a pasik hangoztatják az anyagi biztonság meglétét elemi feltételként egy esetleges következő baba előtt? (Már ha tervezi az ember.)

És a szinglik sajna korunk egyik főművei. Ez a hülye hajtás, meg egymást előzgetés, meg mindenáron többet akarok... Aztán persze, hogy nincs idő semmire. Aztán persze magad előtt is meg kell magyaráznod, ha már nincs, akkor miért, aztán annyit magyarázod, hogy a végén elhiszed és kész. Máris tökéletes egyedülálló nő vagy. Tökéletesen lapos hassal és hetyke cicikkel. Kép

na asszem most abbafejezem, mert már nem forog a fogaskerék, és az ujjaim sem a régiek.
solya
 
 


Lehet, hogy érdemes lenne megint elővenni a zöld topikot??? Kép
kíváncsi
 
 


Kíváncsi! POnt erről beszélekKépolyan naygok az elvárások (bár szerintem ezek egy része felesleges - nem az általad felsoroltakra gondolok), olyan parancsszerűen fogalmaznak egyes könyvek, hoyg a kismamák kedve elmegy az egésztől.
(pl. rengeteg dolgot kötelező feladatként írnak szinte elő: pl. a pohárból itatást. Sose csináltam ebből gondot, igaz cumisüvegen nőttek fel, nem okozozz szopási zavart. viszont 3 éves korára ugyanúgy ivott pohárból, mint a barátnőm lánya, aki órákat töltött a gyerek kiskanállal való itatásával, mert nem kellett neki a pohár)
A naygcsalád előnye is igaz! A menyeidnek jó dolguk lesz, mindig lesz egy sógor, nagybácsi, unokatesó akire rá tudják bízni majd az unokáidat!Kép
Bár a legnagyobb probléma az lehet, hoyg nem tanulta meg sok-sok ember a saját igényeiről való lemondás örömét, és egy gyerek után már alig várja, hoyg visszakapja a régi életét.

Amokor a környezetvédelemről van szó, mindig furdal a lelkiismeret, mert lusta vagyok többet tenniKép
Zsuzsa
Zsuzsa
gyuzsu
 
 


Sziasztok!

Nemrég láttam egy filmet,valami sorozatot.A nőnek három gyereke volt.Egyik megkérdezte tőle:Anya soha nem bántad meg,hogy három gyereked van?Most nézz végig magatokon,gyönyörűek,okosak vagytok,imádlak benneteket.Kit nem kellett volna megszülnöm?
Eredetileg én csak két babát terveztem.A párom már régóta fontolgatta,hogy mi lenne,ha mégegyet vállalnánk.Meggyőzött.Nem is tudom mit csináltam amikor még nem voltak gyerekeim?Olyan mintha mindig is lettek volna.
linato
 
 


Zsuzsa,
a saját igényekről való lemondás öröme Kép
kíváncsi
 
 


Lányok!
Nálunk van szelektív szemétgyűjtés, bár kis falu vagyunk. 4 külön konténer a PET palackoknak, műanyagnak, üvegnek és papírnak. Lelkesen szelektálok is. Bár ma már kevesebb lelkesedéssel, mert egy nap tanúja voltam a konténerek ürítésének: jött egy nagy teherautó (cégjelzés, külön a konténerekhez való emelő) és minden konténer tartalmát a puttonyába zúdította!
Hogy is van ez? Én válogatok, ők meg összekeverik????? Ki ismeri ennek a további menetét? Leborítja az autó a szemetet, aztán nekiállnak újra manuálisan kiválogatni? Vagy nem válogatják? Ez ugye nem igaz?
Nyugtassatok meg!

Anyapoc! Én egy kicsit haragszom erre a "honnan tudja, ha nem is próbálta" mondatra. (Nem rád, a mondatra! Szimpi vagy különben, vagyis a hozzászólásaid!)
Tudod, ez nem olyan, hogy kipróbálom, és ha kiderül, hogy nem tetszik, nem csinálom. Mint a síelést például. Ha valaki kipróbálja (kedve, indítttatása ellenére), hogy milyen ha van gyereke, és kiderül, hogy húha, ezt én nem ilyennek gondoltam, rájön, hogy ezt nem neki találták ki, akkor mi van? Tényleg jobb, ha az ilyen inkább nem is szül.
És ugyanez vonatkozik a több gyerek kérdésére is. Visszacsinálni ezt már nem lehet.
Persze, a többség rádöbben, hogy mégiscsak jó dolog az egy-két-több gyerek, és menet közben megjön az étvágy. De ha valaki eleve kényszeredetten áll neki, és utána jönnek sorra a problémák, már létre is jött a táptalaja egy jó kis depinek, vagy egy rossz anya-gyerek kapcsolatnak.

Úgy gondolom, hogy aki anyagi okokkal magyarázza, hogy neki csak ennyi meg ennyi gyerek kell (vagy nem kell egy sem), az igazából nem ezért nem akarja, hanem önmaga miatt. Mert nem vágyik rá igazán. Akkor meg minek erőltetni? Ez mindenkinek a belügye! (Tudom-tudom népességszaporulat, de hát nem minden nő demográfus, vagy szociológus! Vagy ha az is, nem ez alapján tervezi a családot.)
Márti
T-Márti
 


Sziasztok!

Elnézést, Márti, hogy topikindítónak néztelek. Így jár az, aki emlékezetből ír és nem néz mindennek utána.
De örömmel látom, hogy megélénkült megint a beszélgetés. Egyetértek abban veletek, hogy divat kérdése is a "nem szülés" (bár majd meglátjuk, aki huszonévesen nem akar, ugyanezt mondja-e tíz év múlva is; ismerek én gyerekre vágyó 25-30-as férfiakat!). És valóban nagyobb teher van az anyán, általában nincs nagycsalád (távoli nagyszülők vagy még doloznak is) és nagyobbak az elvárások - amiket azért nem kellene mind annyira komolyan venni. Vannak olyan, nagyon jómódú ismerőseim (saját családi ház, 70 ezres magánóvoda stb.), akik azért álltak meg egynél, illetve kettőnél, mert a párkapcsolatukra és/vagy a gyerekükre érzésük szerint sokkal kevesebb idejük jutna, ha több gyerek lenne, és ők maximalisták.
A gyerekezésbe pedig tényleg bele lehet jönni, én legalábbis ezt tettem. Kép Még régen írtam, én nem voltam oda a gyerekekért, sőt nem érdekelt a párkeresés, házasság sem, remekül elvoltam egyedül (nem konditerem meg fitness stb.: olvasás, séták, tanulás). Aztán került párom is, és mivel ő akart gyereket, azt mondtam, jó, de legyen három, mert a gyereknek jobb, ha van testvér, a szülőnek meg nem háromszoros macera. Aztán mikor a nehezen összehozott első kezdett értelmesebb lenni, már találtam örömet is a babázásban. A második kezdettől szülőbarát konstrukció, eltekintve az éjszakai szoptatásoktól, és már azon vesszük észre magunkat, hogy fontolgatjuk, esetleg elférne-e egy negyedik. Pedig a második is csak nyolc hónapos és ki tudja, sikerül-e még egy-kettő. KépÉs nem nagyon tudunk a 66 nms lakásból nagyobba költözni. Különösen, ha én itthon maradok velük jó ideig. De most azt gondoljuk, a mi luxusunk az lesz, hogy mi neveljük a saját gyerekeinket és nem bébiszitterre, bölcsire bízzuk őket - ha már megengedhetjük magunknak, hogy ne rohanjak munkát keresni.
Ami a nevelést illeti, de még mennyire, hogy fontos! Én is bánom, hogy nincs a lakótelepen szelektív hulladékgyűjtés, ahova akár egy-két naponta elsétálhatnánk - a panellakásunkban mégsem fogom hetekig tárolni a szelektált hulladékot, hogy majd egyszer meg tudjuk szervezni, hogy leadjuk (olyan messze van, hogy kocsi kell hozzá, vagy átszállások a BKV-n). Remélem, hamarosan lesznek ilyen konténerek - és garázda elemek nem tönik tele mindenféle oda nem való dologgal. A papírt tudjuk külön gyűjteni és meg is tesszük.
A másik dolog viszont a családi életre nevelés. Sokan szapulják a férfiakat, hogy ímmel-ámmal vesznek részt a háztartásban; de mit is hallok a kismamáktól? Hogy reménykedjem abban, lesz lányom, mert az majd segít. Érdekes, nekem mindkét öcsém alkalmas volt mindenféle házimunka elvégzésére (apukámmal ellentében Kép - nem is csoda, hogy nem vonzott szegény agyonhajszol anyukám családi élete). És az én fiaim is azok lesznek (bár azért reménykedünk, hogy lesz lányunk is). Az apjuk, akit kiszolgált anyukája, szintén hajlandó sok mindent megcsinálni, és elfogadja, hogy ez meg a gyereknevelés is kemény munka (de az övé is az, hiszen rajta áll vagy bukik a havi nagyobbik bevétel!).
Mert azért csak-csak pénzbe kerülnek a gyerekek. Még nem tartunk ott, de a hírek szerint az iskoláztatásnál kezdődnek az igazán húsba vágó számlák. Persze lehet - sőt szerintem kell is - ahhoz szoktatni a gyereket, hogy nem a márka a lényeg és nem kell mindig venni nekik valamit a boltban, de az biztos, hogy a gyerekek nőnek, esznek, el is használják a ruháikat, el is vesztenek dolgokat, lesznek ilyen-olyan befizetnivalók, csak-csak ad az ember nekik saját pénzt, hogy szokják a vele való bánást (pl. a beosztást!). Tehát legalábbis számítani kell erre és az esetleges lemondásra, hogy ne érjen hideg zuhanyként.

Utólag elnézve nem valami koherens ez az iromány, de már késő van újra megfogalmazni. Remélem, azért használható.

Mónika
adgj
 
 


Mónika,
egy perccel a törlés előtt sikerült elkapnom a beszélyedet Kép.
Nem tudom, de mostanában a lányok kissé lanyhán reagálnak a felkínált témákra. Kép Hol vagytok, gondolatébresztők? KépKépKép
Sokféle ember van, olyan is - szerencsére sok -, mint te, akik eleinte nemet, aztán mégis igent mondanak a sok gyerekre. De mihez kezdesz azokkal, akik - úgyszintén sokan itt - azt állítják, hogy ők aztán bizonyisten nem akarnak egynél több gyereket? Végülis én ma már azt mondom, ezt régebben le is írtam, hogy ugyan egyetérteni nem tudok velük, de el kell fogadni a döntésüket, és hosszú távon úgyis a természet bölcsessége dönt - ha életképes marad így is a közösség, nekik volt igazuk, ha nem, ennél többet nem tehettünk.
A magam részéről értékes embereknek tartom azokat is, akik nem vállalják a (sok) gyerekneveléssel járó terheket, mindössze annyit mondok, hogy az élet fontos kérdései közül ezt rosszul válaszolták meg.
Ott érzek egy kis ellentmondást, hogy anyukád meg tudta tanítani az öcséiddel is a háztartási teendőekt, míg hervasztóan fáradt is volt, ahogy írtad.
Ötfiús anyukaként azt mondom, igaza van annak a kismamának, aki lányért drukkol neked: bár vért izzadva meg lehet a fiúkat is sok mindere tanítani, de ami velük kínszenvedés, az a lányoknak általában a "fajtájukból" adódóan jön. Egy lány, amíg kicsike, mondjuk egy-két éves, azt lesi el az anyutól, hogyan söpör össze, hogyan vasal, hogyan "játszik" az edényekkel, míg a fiúk ebben a korban veszettül figyelik a kukásautót, a vonatot, és így tovább. Nem könnyú dolog a fiúkat úgy rávezetni a háztartás "gyönyöreire", hogy semmi alapjuk nincs! Hidd el, ezek kódolt dolgok! Pláne, ha apuka sem különösebben vonzódik a házi teendőkhöz. Kép Úgyhogy én megértem anyukádat, hozzátéve, hogy szeritnem e téren az öcséid sem nyújtják mindazt, amit pl. te.
Hogy mást ne mondjak: a fiúkat jottányit sem érdekli, ha koszos a padló. Ha kell, hetekig eléldegélnek szutykos szőnyeg és mocskos kő mellett. Egy lány egy idő után megálljt parancsol ennek. Tuti. Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Zsuzsa,
én nem találtam meg a saját igényeimről való lemondás örömét. Persze van, amiről automatikusan leszoktam és nem is bánom, de van, ami nagyon hiányzik. Igaz ezek mind már korábban elkoptak az életemből. Mégis nagy családot szeretnék. Az én gyerekeim nem szülőbarát konstrukciók, sőt, vki beépített idegörlő funkciót is, és valahogy mégis úgy érzem, nekem kell még 1-2 ördögfióka. Pedig sokszor kiborít, hogy nem tudok elmenni ide-oda. Igaz, míg otthon voltunk, megoldottuk, csak itt nehézkes a dolog.
Találtam viszont más örömöt, amit csak bennük találhatsz meg!

Kíváncsi,
szerintem ha van kislány is, akkor a fiúk is hamarabb rávehetők a házimunkára. A fiam sepreget, mert Sára is. Kép

Az egygyerkes létet én sem értem. Igazából nem tudom, miért gondolják az emberek azt, hogy csak akkor tudnak maximálisan megfelelni egy gyereknek, ha mindent megvesznek nekik. egyáltalán, minek kell mindent megvenni? Azokat, akik pusztán anyagi okokból, vagy kényelmi okokból vállalnak csak egykét, sajnálom. Hozzáteszem, szerintem sokkal több bajuk lesz majd azzal az eggyel. Nehezen szocializálódik, egyre többet akar, nehezebb lesz elfogadni a párját, az elválást - elengedést rosszabb lesz megélni, stb. És ha megnézitek, ahol kevesebb van, ott mindig jut többnek is. Kép
Anyu mondta mindig, ahol négynek jut, jut egy ötödiknek is.
Solya
solya
 
 


SZiaztok!
AZt hiszem vissza kell vonjam, én sem érzem a lemondás örömét, főleg amikor a férjem ül a tv előtt, vagy olvas-olvas-olvas, és kiordíta szobából, hogy "kakis a gyerek, tedd tisztába", miközben én takarítok.Kép
Amúgy az egy gyerekes létet én sem értem, nézem néha az ilyen családokat az utcán, és látom szegény gyereken, hogx olyan idegenül mozog a szülők között, olyan egyedül van. Arra gondolok, hogy a gyerekeim alig kaptak új ruhát, mert az öcsém 3 és az én 2 gyerekem felváltva hordja őket, de milyen jól elrohangálnak benne a homokban, és nem kelll kétségbeesni, ha az enyémek a legkoszosabbakKép (Volt már aki azt mondta, hogy ő rá nem adna használt ruhát a gyerekére - de nem is engedte sarazniKép)

Solya! nAgyon nehéz lehet, hogy nem tudsz elmenni sehova, mert az tényleg nagyon kikapcsolja az embert! Nem lehet megoldani?
Sok örömet az ördögfiókákhoz! (talán egyszer elromlik az idegőrlő funkcióKép)
Zsuzsa
gyuzsu
 
 


Kiváncsi: lehet, hogy nekem defektes fiam van, de 2 évesen porszívózik, sepreget, asztalt mos le szivaccsal... Kép

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


cory,
mintagyerek! Néha küldd el sepregetni hozzám is, hátha rákapnak a fiaim! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Zsuzsa!
Nem is tudom. Az az 1 gyerekes család, ahol a gyerek olyan idegennek tűnt a szülők között... Hát szerintem ott két gyerek is annak tűnne. Vagyis legfeljebb egymást boldogítanák, de a szülők őket nem annyira. Persze ez is valami, de az ilyen szülők miért szüljenek több gyereket, ha az egyetlenkéjük is tőlük távol állónak látszik. Milyen lehet ott a szülő-gyerek viszony?

Kívülállóként nem tudhatod, hogy kinek miért van "csak" egy gyereke. Lehet, hogy nem akar többet (ez a magánügye-bár ezen vitatkozunk itt ebben a topikbanKép), de lehet, hogy nem is lehet neki több. És akkor bármennyire is idétlenül néz ki az egyke a szülők között, ez van.

Az én gyerekem is örökölt ruhákban jár, mi nagyon keveset veszünk neki, jobbára csak cipőt. Nem szégyellem én sem a mástól levetett ruhát. Még magamon sem. És a játék sem áll hegyekben itthon. Egyiket sem engedhetjük meg magunknak igazán. Még egy gyerek mellett sem. De nem ezért maradunk egy gyereknél.
Szóval nem hiszem, hogy bárki ruhakérdés miatt döntene az egy gyerek mellett. Ismerek 2 gyerekest is, aki nem engedte a gyerekeit sarazni, és csak saját göncökben jártak a lurkók!

Szóval egy újabb kérdés:
MAGÁNÜGY-E, HOGY KI HÁNY GYEREKET VÁLLAL?
Márti
T-Márti
 


Az is. Meg közügy is. Már csak azt kellene eldönteni, hogy a közügyek sorolandók előbbre, vagy a magánügyek. Azaz: az egyed érdeke kontra a közösség érdeke. Vigyázzunk, lassan átmegyünk filozófiálásba! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Magánügy!De egyedül nem megy.Legalább ketten kellenek hozzá!Kép
linato
 
 


Nekem is egy van. Most kicsit rosszul érzem emiatt magam, olvasva Zsuzsát. Nem látom magunkat kivülről. Igy nem tudom megitélni, hogy mennyire bolyong idegenül közöttünk a Peti...
Remélem nem.

Én szeretnék még egy gyereket. De nem most, hanem amikor a Peti iskolába megy. Tudom, tudom együttjáték stb. Mégis igy érzem helyesnek. De ezt is csak akkor, ha nagyobb lakásba tudunk költözni. Szerintem 43 m2 sokat nehezit az életen ha négyen lakják (+1macska), ráadásul a félszoba gyakorlatilag ablaktalan, ahogy a konyha is...

Szóval ha lehet ne itélkezzünk már ilyen vadul. Lécci lécci. Mert még a végén magamra veszem elszégyellem magam vélt vagy valós dolgokon és nem jövök többet.

(bár könnyen lehet, hogy ez kutyát sem hatná meg, macskát meg nem kérdezzük. Kép)

Tsók
Zsunya

zsunya
 
 


jAj LÁnyok! És főleg Márti meg Zsunya! Ne haragudjatok, már megint előbb járt a szám , mint az eszem! Valójában itt egy nagyon konkrét élményemre gondoltam vissza, és abból általánosítottam. MI is sokat vajúdtunk a második gyerek lehetőségén, és akkor a férjemmel együtt láttunk egy ilyen családot, és nekünk ez egy érv volt. mOst valahogy ez villant belém, de meggondolatlanul fogalmaztam, ne haragudjatok, kérlekkérlekkérlek! (amúgy ez egy tizenéves gyerek volt)
ZYunya! GYere, nehogy elhagyj!
ZSuzsa, aki szégyelli magát
gyuzsu
 
 


Linato!
Oké, persze én is így gondoltam. Mármint, hogy családi magánügy - belügy.

Kíváncsi!
Szép-szép, hogy közügy is, merthogy fogyunk. (Ezen a földrészen.) De. Én úgy érzem, ez inkább magánügy, vagyis családi belügy, mint közügy. Mert ugye a gyerekedet nem a köz fogja felnevelni. Nem toporzékolhatsz, ha nem bírod idegekkel, ha te "nem ezt a lovat akartad", nem kérheted meg a "közt" hogy ugyan, vigyázzon már a csemetére, míg te kimész a klotyóra végre valahára.
Közügy a természetvédelem is. De ez inkább közügy, mint magánügy. Attól senkinek nem sérül a magánszférája, a családi léte, hogy nem szemetel, ne adj Isten szelektíve gyűjti a hulladékot. Ez bármikor kipróbálható, gyakorolható és - sajnos - abbahagyható. Éppen ezért büntethető is! Megbüntethetnek, mert szemetelsz az utcán, vagy a gyárad szennyezi a környezetet.
De nem büntethetnek meg, mert nincs kellő számú (mondjuk a népességnövekedéshez szükséges 3) gyereked. Mert ez magánügy. Ami kihat a társadalomra.
De hát kihat az is, hogy milyen szakmát választasz. Mégsem kötelezhetnek arra, hogy legyél már rendőr, mert marha kevés van belőle!
Nem, mert a magánügyed. A te döntésed.

Talán, ha a körülmények úgy alakulnának, hogy anyagi okok miatt senkinek nem kellene egy gyereknél megállnia, akkor lehetne már formálni a nagy társadalmi tudatot a több gyerek irányába. Hogy ne legyünk már annyira önzőek, legyen "divat" a sok gyerek.
Persze ekkor is lennének egykések, de biztosan jóval kevesebb.
És igen, előbb-utóbb átcsúsztunk(tam) filozofálásba, mert szerintem ez egy ilyen kérdés.

Zsuzsa!
Teljesen megértelek! Értem az érzelmeidet az egykések láttán, mert hiszem, hogy te ilyenkor a saját családodra asszociálsz. És persze, hogy neked két gyerekkel természetes az élet! És tök jó, hogy te ilyen vagy! Csípem azokat a csajokat, akik húznak maguk után (tolnak maguk előtt) egy csomó gyereket, és látszik rajtuk, hogy élvezik. És a gyerekeken is látszik, hogy törődnek velük. (Itt nem a tiszta ruhára gondolok, hanem a lelkükre!)
Csak azért írtam azt, amit írtam, mert tényleg egy kicsit "első zsigerből" jövőnek éreztem a sztoridat, és mint egy gyerekes már láttam, hogyan lehet ezt félreértelmezni.
Úgy gondolom, ismerlek már innen (meg más topikokból) annyira, hogy nem feltételezem rólad, hogy lenéznél valakit azért mert egy gyereke van.Kép
De legalább ezt is megbeszéltük.Kép

Márti - aki szeret néha elfilozofálgatniKép
T-Márti
 


Végre feltettem a profilomba egy képet!
Hurrá!
Márti
T-Márti
 


Márti, irtó szép a kislányod! Kép Most egy kicsit irigykednék csendben, ha szabadna nekem...Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


off: tudom, hogy ezer helyről megtudhatnám, de itt és most olyan kézenfekvőnek tűnik a kérdés: hogy a bánatban kell képet fölrakni????
rjuli
 
 


Juli!
Nem nehéz, mert még én is meg tudtam csinálni - egyedül!
Először is kell, hogy bent legyen a kép a gépedben. Beszkenneled, vagy vagy betöltöd a digit gépről. Nálunk egy barátunk fényképezett az ő gépével és egy CD-n ideadta nekünk. És én egy Fényképek mappában gyűjtöm a képeket a Dokumentumoknál.
Ha ez van, akkor bemész a profilodba, és van ott egy olyan rész, hogy képet lehet betölteni. Van ott egy "tallózás" gomb mellette. Arra kell akttintani aztán addig böngészgetni a megjelenő ablakban, míg rá nem találsz a képedre. (Én megkeresem a Fényképek mappámat, és abból válogatok.)
Hasznos dolog előtte valami megkülönböztető névre átnevezni a kiszemelt képet, mert a kép látványa nélkül, a csak számokból álló nevekkel nem sokra megy az ember.
Amikor megvan a keresett kép, akkor kijelölöd és a "megnyitásra" kattintasz. És már ott is a kép. Vagyis a kis csíkban még nem látod a képet, csak a helyének a leírását, de a profilban meg fog jelenni! Remélem!

Kíváncsi! Köszi!KépKépKép
Márti
T-Márti
 


Márti! KÖszi, hogy megértesz, és megbocsátottál!Kép
én is "irigykedek", mint Kíváncsi, csuda szép a kislányod!
Zsuzsa
gyuzsu
 
 


ZSunya! Te is megbocsátasz? Egész este és éjjel furdalt a lelkiismeret!
ZsuzsaKép
gyuzsu
 
 


Nene már! Én nem haragszom. Kép Csak nem tudtam, hogy te is érzed, hogy ez nem volt jó. Ez csak egy fórum. Ahol nem jönnek át a gesztusok, mimika amitől érzi az ember, hogy mi is van. Ha meg nagyon érintve érzem magam felhivlak telefonon és megbeszéljük. Vagy egy süti mellett? Kép

Szóval aludjál szépen éjjel. Nem kell ilyesmin darálni.
(én meg mostanában kevesebbet irok, mert tele vagyunk programmal, azért nem reagáltam mindjárt)

Zsunya

zsunya
 
 


Közügy is. Persze. Gondoljatok Kínára. Kép

Ugye én nem írtam semmi bántót?! KépKép

Márti,
tündéri ez a kiscsaj! Kép

Juli,
már régen gondolkodtam, vajon miért nincs fent kép a lányokól. Kép
A kép nagyságára is ügyelj. Ha túl nagy, vagy nem megfelelő a formátum, akkor sem engedi feltölteni a képet. Ezek szerint albumotok is ezért nincs?

Zsunya,
lehet, hogy a Te helyedben én sem vállalnék még második gyerkőt, de nem hiszem, hogy FiadPéter csak úgy bolyongana közöttetek. Kép Ja, én is úgy tervezem, hogy a köv. akkor jöhet, ha majd Sára suliba megy. Erre anyum, igen helyesen rávilágított, hogy nehogy, mert Sára fogja megsínyleni, hogy megint nem lesz rá elég időm. Mármint a sulikezdéskor. Úgyhogy úgy kell intéznem, hogy még előtte legyen köv. baba. Nálatok is szempont lehet ez, mert a fiad addigi egykeségét veszítené el egy igen nehéz korban. Bocs, hogy belepofi, csak elgondolkodtam.

Zsuzsa,
az a család, amit láttatok, lehet, hogy épp összeveszé után volt?! Egy tizenéves belharcai gondolom elég jól látszanak. Mindenesetre szerencsétek volt! Kép

Sőt, tudjátok mit mondok? Ha nem sikerült volna Máté olyan hamar, mint ahogy, lehet, hogy most én is egy gyerekes lennék. Kép Mert racionálisan átgondolt és tervezett második gyerek. Volt kb. 2 ciklusnyi esélye a megfoganásra. Ha akkor nem sikerült volna, akkor csak jövőre kezdtük volna el (ha elkezdjük egyáltalán) a tesóprojektet. Kép
És ennek lelki okai is vannak. Még egy tényező, amire nem emlékszem. Nehéz szülés után, sokan nem vállanak még egy babát, ill. csak nagyon hosszú idő után. Pedig belül szeretnének, csak a félsz nem engedi.

És ha közügy? Addig nem lehet a gyerekvállalás közügy, amíg a köz nem kezeli ügyként. Amíg az államnak - látszólag - nem érdeke, hogy legalább 2 gyerek szülessen? Csak mézesmadzagok vannak, konkrét segítség nagyon kevés. Amíg a családi pótlék semmire nem elég, amíg nincs családi adózás, amíg az anya kieső keresete esetleg a létminimum alá szorítja a család jövedelmét, addig ne akarják, hogy bárki is közügyként kezelje a saját magánügyét. A hulladékot sem gyűjtjük szelektíven (tisztelet a kivételnek), mert NEKÜNK KÖZVETLENÜL NEM BEFOLYÁSOLJA AZ ÉLETÜNKET. Majd akkor megdöbbenünk, amikor kiderül: nincs elég pénz a nyugdíjainkra. Nincs, aki eltartson bennünket öreg korunkra. És miért? Mert nem született annyi gyermek, hogy ne öregedjen a társadalom.
És gondoljatok bele, kis hazánkban mi a kereskedő szellem? Minél többet, minél hamarabb kihúzni a másik zsebéből, ki tudja, mi lesz holnap alapon. Addig, amíg ez működik, addig sosem lesznek helyükön az árak. A bérekről most nem nyitnék vitát. Kép

Na ennyit a propagandáról! Kép De tényleg.
Solya
solya
 
 


Nem akarnék nagyon belegabalyodni a filozofálásba, de Márti azon mondatáról, hogy "De nem büntethetnek meg, mert nincs kellő számú (mondjuk a népességnövekedéshez szükséges 3) gyereked", Kína jut eszembe. Igenis, megbüntethetnek, na jó, nem nálunk, és nem most. Úgy látszik, Amott közügy, nálunk magánügy?
Az egykékről meg újra csak annyit, hogy én az vagyok, és nagyon SZOMORÚ gyerekkorom volt emiatt! Unokatesóm sem volt, és oviba, suliba sem a szomszédba jártam, ezért otthon mindig csak egyedül játszottam. Leginkább csak rajzoltam. Élesen emlékszem az unalmas időkre, amikor anyut nyúztam: Mit rajzoljak? Hát én ezt semmiképp nem akartam a fiamnak, inkább vállaltam a horror első szülés után is még egyet. De nem csak az unatkozás volt a gond, hanem a beteges féltés, szüleim rámcsimpaszkodása, amiből egyetemistaként sikerült csak kimenekülnöm. Én értem, amit Gyuzsu írt, és átérzem. Nem bántás ez az egygyerekesek felé, de igenis, lehet sajnálni az egykéket. Ettől függetlenül biztos lehet jól is csinálni, joban, mint nálunk volt, csak sokkal nehezebb, mint több csemetével. Szerintem legalábbis.
És Márti, nehogy megbántódj, tudom, milyen érzékeny vagy! Klára
klara
 
 


Solya, soha nem jókor jön a testvér! Ha a korkülönbség kicsi: Nincs ideje szegény nagyobbnak csak anyával lenni. Ha kicsit nagyobb: retardáció (én is kisbaba). Ha még nagyobb, verbálisan is megsemmisíti az anyját. Na jó, a nyolcéves nagylányom nagyon örült az öcsikének. EZt a korkülönbséget viszont a pszichológia már nem tekinti valódi tesvérkapcsolatnak. (Ha közben nincs gyerek. Nálunk van, csak győzzem zsebre tenni.)
Attól még valamikor jó lesz nekik, csak erősen hinni kell benne. Meg nem is folyamatosan nehéz. Mikor tegnap a kicsi kishíján repült a Középső felé a takarón, ahol együtt fetrengtek, olyan szépnek tűnt a testvérkapcsolat.
Az úszótáborban meg a nagylányomat dicsérték, hogy hogy gondoskodik a húgáról. Persze idegen környezetben. Azért néha itthon is.
Valószínűleg a kulcs a tökéletes (anya, család, stb.) helyett az elég jó elfogadása. És akkor azért megy a szekér, ha néha döcög is.
sofka
sofka
 
 


Sofka,
és mindig jókor jön! Kép
solya
 
 


No, amint azt előre sejtettem, nekem spec. nem sikerült felrakni képet. Van egy csomó a gépünkben, mert ezt intézi a férjem. DE: túl nagyok, és kicsinyíteni nem tudok, szóval ennyi.
Azért köszi.
rjuli
 
 


ZSunya! Köszi! Éjszakázás okát leírtam a bosszantós topikban, olvasd el, - volt időm furdalniKép Amúgy remek sütit sütöttem, amikor megint jöttök, megismétlem(ebből addigra nem maradKép)

Egyébként nálunk a férjem részéről némi lustaság is benne volt a másodikban: mondván , majd eljátszanak együtt.Kép Egyébként néha valóban jól eljátszanak. - De, hogy két nem alvó gyereket kifogni, ilyen is csak velem történhet megKép
Zsuzsa, aki megnyugodott, de kissé kába, pedig 3 kávét ivott
gyuzsu
 
 


hurrá!!! A fotóalbumban sikerült felrakni Rjuli néven.
rjuli
 
 


Jónapot
Azért sulikezdéskor lenne a második kb 3-4 hónapos, mert a Petivel olyan könnyű és egyszerű volt. Most is az. Attől hajlamos vagyok azt hinni, hogy a második is nyugis kiegyensúlyozott önálóságra hajlamos manócska lesz. Pedig tudom, hogy nem valószinű. De ha magunkra gondolok, a fejemben az ilyen nagyobbacska korkülömbség van. Vagy minimum 4 év. De ez nagyon minimum.
A 4 évről mi a véleményetek? Sofka nálatok ilyesmi van a lányok között nem?

Szerintem Kina rossz példa. Mert ott azért büntetnek ha több van, mint kettő, nem? Vagy az Japán?

Zsunya

zsunya
 
 


Juli,
küldd el mailben, (ha eljön). Lekicsinyítem. Kép

Zsunya,
Kína max. 1 gyerek. És ha lány volt, sokan kitették...

A hugom és köztem 4 év van. Még éppen jó. De a pároméknál 6. Az már sok.
solya
 
 


Juli,
nagyon szép kislányok! Kép

De küldtem már el a programot is másnak. Ha kell. De szabadon letölthető verziók is vannak a neten. Ha jól tudom. Kép Ha nem, akkor lopni kell. Kép
solya
 
 


Klára!
Igazad van Kínával kapcsolatban, de nem hiszem, hogy ott működne az emberi jogok magasiskolája! Te mit szólnál ahhoz, ha ott élnél? Lelkesen betartanád a egyketörvényt?
Az, hogy ott büntetik, nem azt jelenti, hogy helyesen teszik. Kb. ugyanaz a hiba náluk, mint nálunk: ők nem a megelőzéssel foglalkoznak, nálunk meg nem a körülmények megteremtésén dolgoznak.
Büntetni könnyebb, mint fogamzásgátlókat, gumikat, műtéteket támogatni.
Nálunk meg könnyebb a hazafias kötelességre mutogatni, mint megemelni a gyest, vagy bevezetni a családi adót. Kép

Amúgy meg megértelek, hogy te utáltál egykének lenni és erős motivációt érzel egy nagyobb családra. Tedd is azt, mert a lelked ezt kívánja!Kép

Ismerek boldog (nem elkényezetett) egykéket is!
Ezzel senkit nem akarok lebeszélni a több gyerekről, csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy az egykeség nem egyenlő a boldogtalan gyerekkorral.

A Zsuzsa által látott egyke kamaszgyerek meg lehet, hogy a "kamaszsága" miatt mozgott olyan idegenül a szülei között. Én is így mozogtam, éreztem magam anno kis- és nagykamaszként, pedig nekem van öcsém.

Szóval én még mindig amellett vagyok, hogy mindenkinek legyen joga eldönteni, hogy hány gyereket szeretne! És ide értem azt is, ha valaki 6-ot szeretne, az megtehesse!
És ha 1-et, akkor legyen boldog eggyel, és ne bántsák őt, ne sajnálják a gyerekét! Gondolom, a két gyerekeseknek sem esne jól, ha állandóan harmadikért piszkálgatnák őket. A 3 gyerekeseknek meg ha 4-ért. És így tovább. Senkinek sem esne jól, ha az általa kívánatos létszámnál többet akarna a köz ráerőltetni.
OFF:
Nem bántódtam meg!Kép Úgy vettem a hozzászólásodat, hogy megmagyaráztad, miért szertenél TE több gyereket! Világos! Gondolom, te nem állnál le győzködni egy egykést, hogy hajtson rá még egyre!Kép
De igazad van, érzékeny vagyok. De csak akkor bántódom meg, ha úgy érzem, engem céloznak a mondatok. Zsuzsára sem sértődtem meg, mert gondoltam, csak félreérthetően írt, ezért írtam vissza, hogy tisztázzuk.
Bizotsan olvastad a vitánkat Dzsilivel, azért írtad, hogy érzékeny vagyok! Igen, ott valszeg egy félreértésen elcsúszott atéma, aztán már személyeskedésbe ment át.ON

Márti
T-Márti
 


Hali!

Kína? Kínában 1 milliárdan élnek... és még amennyi nálunk, európában, amerikában (külön kínai negyed). Szaporodnak azok mint a nyuszikák, nem kell félteni őket.
Egyébként kínában még mindig diktatúra van v. mi a lószösz.Kép Megmondom őszintén semmi pénzért nem élnék ott és soha nem lennék kínai, vagy ha már muszály (lenne) akkor biztos én is disszidálnék mint ahogyan sokan meg is tették.
Egy diktátor meg nagyon sokmindent megenged magának, akár egy népesség szabályozási törvényt is behozhat. VAgy kiírthat egy egész népcsoportot is mint hitler... Kétlem hogy jó ötlet...

Én is egyke vagyok, de szegény anyukámék nem tehetnek róla. Rám is 7 évet vártak, a többi tesóm meg elment a 3. hónap környékén. Boldog elkényeztetett gyerek vagyokKép Persze ma már kényeztetésnek nyoma sincs, most rajtam a sor... én kényeztetek, de kérdés, hogy jó-e az?Kép
ellenben nagyon sokáig faggattam anyukámat, hogy mikor lesz tesóm, mikor lesz tesóm.... Merthogy a környéken mindenkinek volt tesója. Egyébként én baromira élveztem egyedül lenni. Feltaláltam magam. Most is hiányzik néha egy kis magány, de nem pár óra. Legszivesebben elmennék egyedül 1 hónapra valahova, elég egy szoba aztán sziaKép De ezt már nem lennék képes megtenni... gondolom értitek miért.Kép

sasha

Kép
sasha
 
 


Juli,
érdemes volt vesződni a felrakással! Irtó szép kis csajok! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Sasha fiam, ejnye, no! Kép
M U S Z A J !!!!!
L.L
 


Köszi a bókokat!

Solya! Ha átküldenéd a programot, hálás lennék, mert akkor máskor is tudnék kicsinyíteni.
Előre is köszi.
rjuli
 
 


Sziasztok,
nagyon érdekes a vita az egy-több gyerekről.
Ha megengeditek, megosztanám ezzel kapcs. azt az egy kis gondolatomat, ami talán szót érdemel:
Több haverom nem akar másodikat, mégpedig "mert ennek akarunk megadni mindent". (Ismerős, ugye?Kép)
Namármost a "mindentmegadás" nev-pszich hatásait figyelmen kívül hagyva ilyenkor csak kifejtem nekik, hogy a "minden" közül a leges-legfontosabb a tesó. Biciklit, autót, lakást vehet a nagyi, nagybácsi, nyerhetünk, örökölhetünk, akármi, de a tesót azt csak és kizárólag a szüleitől kaphat. És ha télleg a legtöbbet akarja adni, akkor ez a minimum.Kép
Mondjuk én elfogult 2 húggal rendelkező vagyok, és amíg nem volt saját családom, húgaim voltak mindig a szívem csücskei. Ma sem tudok nemet mondani nekik, bármit is kérnek. Szóval a tesó, az egy nagyon klassz dolog!!Kép
Emiatt lesz nekünk is minima még 1, de ha lehet, kettő is akárKéphogy a lehető legjobb legyen - nekik!Kép
Bocsi a közbekotyogásért, jó a topic, benézek máskor is.Kép
üdv
Elli
ellimami
 
 


Ellimami,
szívemből szóltál! Kép
Kíváncsi
kíváncsi
 
 


Nagylányom osztályában kincseket kellett gyűjteni a nyáron. Mi mindenféle okokból idén kihagytuk Amerikát, Indiát, sőt a Balatonoig sem jutottunk el. Viszont nagyot mosolygott a szívem, mikor a gyermek legnagyobb kincsként az öccse fényképét vitte magával. (És nem is hagyta ott, mert az ember nem kölcsönzi az igazi kincset még kiállításra sem.)

sofka
sofka
 
 


Sofka,Kép!
kíváncsi
 
 


Sofka!
Meghatott amit irtal! Ez fejezi ki legigazabban mit jelent a testver!
Moni

moni
 
 


off
Sofka, nagyon alul vagy mostanában reprezentálva! Pedig szerettem olvasni a megjegyzéseidet! Kép
on
kíváncsi
 
 


off:
Kíváncsi, sofka fia a földre kéredzkedett. Ráadásul tíz kilósan is megpróbál kizárólag anyatejen éldegélni. Éjszaka kétóránként. Hát ezért. De majd igyekszem.
(Imádom, ha hiányolnak, olyan fontosnak érzem magam. Kép )
sofka
sofka
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: