2001.08.09 21:41
Szerző: Anonymous
[url=http://www.babybell.hu/SID0X83171517ba807892d19f033863e7f315/cikk.cmt?cikk_id=80" TARGET="_top]http://www.babybell.hu/SID0X83171517ba807892d19f033863e7f315/cikk.cmt?cikk_id=80[/url]
Ha dühöng az édes...
A 18 hónapos- 3 éves kor közötti életkor a kisgyerek látványos jeleneteinek idoszaka. Hogyan kezelje, irányítsa ezeket a konfliktusokat?
A frusztráció vagy a nemtetszés, illetve minden ami ellentétes a gyerek pillanatnyi vágyával, remek alkalmat szolgálhat arra, hogy a gyerek dühkitörést kapjon! A játékbolt kirakatában látott tuzoltóautót, társasjátékot, a szomszéd kisfiú futball labdáját stb. mindet akarja, de azonnal! Nem viseli el, ha rászólnak, nem turi, ha enni, mosakodnia, öltözködnie vagy lefeküdni kell. Bármilyen fiatal is, o szeretne az élete kérdéseiben dönteni. De még kicsinek és tehetetlennek érzi magát önnel szemben. Hát akkor mit tud csinálni? Vagy engedelmeskedni, hogy örömet szerezhessen, vagy elviselhetetlenné lesz, és megpróbálja akaratát kikényszeríteni. Minden esetben próbálja megérteni, megnyugtatni és keresztülvinni akaratát, de anélkül, hogy dühbe gurulna!
Kerülje a látványos és hangos kitöréseket!
- Haragja sose legyen nagyobb és hangosabb mint a gyereké, különben nagyon megijeszti! Jobb, ha elszigeteli a gyereket: vagy hagyja ott, és tegyen úgy, mintha semmit nem halott volna, vagy vigye be a szobájába: "akkor jöhetsz ki, ha megnyugodtál!". Elobb utóbb az idegi feszültsége elmúlik. Emlékezzék arra, hogy viselkedése és magatartása mindig példaértéku a gyerek számára!
- Soha ne engedjen neki (ez lenne a legrosszabb dolog, amit csinálhatna), és ne tudja ezzel a viselkedéssel elérni a célját! Ha rájön arra és tudatosodik benne az, hogy a viselkedési krízisei "kifizetodoek", akkor egyre gyakoribbá fognak válni!
Amikor lenyugodtak a kedélyek:
- Ha úgy érzi, hogy a gyerek kiadta haragja nagy részét, segítsen neki megnyugodni! Vegye a karjaiba és szorítsa magához erosen, mégis gyengéden! Egyszóval kössenek békét! A gyereknek feltétlenül tudnia kell, hogy a haragja nem csorbította iránta érzett szeretetét!
- Ha mérgében heves mozdulatai voltak és kárt okozott magában vagy összetört valamit, akkor segítsen neki a javításban! Bocsánatot is kérhet testvérétol, vagy összeszedheti a kirakós vagy a földhöz vágott csésze darabjait! Eközben lesz elég ideje arra, hogy elmagyarázza neki: teljes mértékben joga van dühösnek lenni és ezt kifejezni, de arra viszont nincs, hogy fájdalmat okozzon vagy romboljon!
Próbálja meg a részekre törni "krízis" idotartamát!
- Amikor érzi egy várható roham kitörését, próbálja meg elterelni a figyelmét! Maradjon nyugodt, javasoljon a gyereknek egy kis süteményt vagy édességet, vagy nézze a tévét. A lényeg az, hogy vonja el a figyelmét, illetve terelje másra.
- Éreztesse vele, hogy megérti vágyát, még mielott visszautasítaná kérését: "Igazad van, az a csokoládé nagyon finom, majd holnap, ha vásárolni megyünk, veszünk belole."
- Néha egy korlátolt "igen" tárgyaláshoz vezethet el, és megtörhet egy dühkitörési folyamatot: "rendben van, még játszhatsz 5 percet, de nem többet!"
Általában ha el akarja kerülni azt, hogy a gyerek a legkisebb frusztrációra is ne mérgesen és ordítva reagáljon, akkor szép lassan korlátokat kell rákényszeríteni: világossá kell váljon a számára az, hogy otthon nem o irányit, nem o hozza a döntéseket! De a felnotteknek is jó példaként kell szolgálni: minden körülmények között tudniuk kell kontrollálni az érzelmeiket, és megorizni a nyugalmukat!