Új privát üzeneted érkezett!

2005.05.25-ig jár a szabi. 2003-ból maradt 20 nap, 2004-re jár 26 nap, 2005-re pedig 27/365*115=9 nap. Összesen 20+26+9=55. Ha a gyerek utáni pótszabadságot Te veszed igénybe, akkor adj hozzá még 2*2-t és 2/365*115=1-et, így 55+5=60 napod van.
De amint ezt elkezded kivenni, úgy megint keletkezik egy csomó, mert akkor 2005-re nem csak 115/365-nyi időarányos jár.


Sziasztok!

Szakbarbár
Néhány kérdés
1. Azt mondják szülés után az apukáknak jár egy hét szabi (apák hete). Ez igaz? Törvényi hivatkozást írnál, mert a Kft., ahol férjem dolgozik biztos nem tud a dologról...

2. 2005. februárban fogok várhatólag szülni. Közalkalmazott vagyok, mi fog engem 2005-be megilletni? Eddig kaptam éves bérletet, ruhapénzt, kajajegyet,és tisztasági csomagot (vagy mi fene: budi papír, szappan, kézápoló).

Segítségét köszönöm szépen! Kép

Ja és még valami azt mondtják munkatörvénykönyv 107. § d) pontja: "Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettség alól a
kötelező orvosi vizsgálat (ide értve a terhességgel összefüggő vizsgálatot
is) teljes időtartamára." Ez azt jelenti, hogy nem kell ledolgozni? Ja és a terhestorna is még ebbe belefér?
Nikcsi
 
 


Kedves Szakbarbár!

Nagyon szépen köszönöm a részletes leírástKép

Legyen további szép napod!

Ági

KépKép
KépKép
 

 
 

Apaszabadság:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről
138/A. § (1) Gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a születést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. A munkaidő-kedvezmény tartamára távolléti díj jár.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt kedvezmény abban az esetben is megilleti az apát, ha gyermeke halva születik, vagy meghal.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazása során apa alatt a szülői felügyeleti jogot gyakorló vér szerinti vagy örökbe fogadó apát kell érteni.
(4) A munkaidő-kedvezmény tartamára járó távolléti díj kifizetése - az állami költségvetés terhére - kormányrendelet alapján történik.

Június és november 30-ig lehet a cég székhelye szerint illetékes MÁK-hoz benyújtani a nyomtatványt, amin vissza lehet igényelni az apaszabadságot járulékostul. A születési anyakönyvi kivonatra rá szokták írni, hogy igénybe lett véve a munkaidő kedvezmény. Ennek a másolatát és egy nyilatkozatot (hogy gyakorolja a szülői felügyelei jogát) kell a cégnek megőrizni. Kicsit macerás, de végülis egy fillérjébe sem kerül.

Pluszjuttatások: közalkalmazotti, köztisztviselői kérdésekben nem vagyok otthon, valahogy mindig idegenkedtem a közszférától. De azt tudom, hogy ezeket a juttatásokat általában kollektív szerződés szabályozza és ott van benne, hogy jár-e akkor, ha az év egy részében távol vagy.

Terhestorna - munkaidőkedvezmény: Szerintem nem jár rá, a jogszabály egyértelműen orvosi vizsgálatot ír, a terhestorna pedig nem az.


Kedves Szakbarbár!

Tanácsodat kérem, mert látom, hogy nagyon jól eligazodsz a GYED, GYES, stb. terén.
Nekem 2 évvel ezelőtt volt folyamatos munkaviszonyom (11 hónap), ezután 8 hónapig semmilyen biztosítási jogviszonyom nem volt, majd nappali tagozatos hallgató lettem (1 éve).
Most hallottam róla hogy ilyen esetben ha min. 1 hónap munkaviszonyt létesÍtek, akkor kapnék GYED-et (várhatóan 2005 Áprilisban fogok szülni).
Ez tényleg elég lenne ? Ilyenkor hogy állapítják meg a GYED összegét ?
Köszönettel: Anna
 
 


Magóca,

Van ami nem ilyen egyszerű, van, ami ennél sokkal egyszerűbb, de célszerűbb lenne ezt privátban megbeszélni. Majd írok neked.


Kedves Szakbarbár!

Az Indexen már beszéltünk és itt is visszaolvastam sok hasonló helyzetben lévő anyukának adott válaszodat. Mgis maradtak bennem kérdőjelek, vagy inkább visszaigazolásra lenne szükségem, hogy jól értettelek.

Alaphelyzetben ketteske 2002 december 17-én született és jelenleg közel maximális GYEDen vagyok vele. Hármaska a kiírás szerint 2004. december 11-én fog megszületni. Korábbi tanácsodnak megfelelően a folyamatos ketteske GYED, hármaska TGYÁS, majd hármaska utáni GYEDre hajtok, a "0 ledolgozott nap-> szerződés szerinti bérnek megfelelő, max. minimálbér 2X-nek megfelelő GYED" konstrukcióban.

kérdések:
- mennyi lesz a TGYÁS, ha szerződéses bérem bruttó 180.000,- Ft/hó? ez is a minimálbér kétszeres alapján számítódik?

- érdemes-e megemelni a szerződéses bért pl. az ezévi átlagos céges bérfejlesztés mértékével? Vissza kell-e mennem ehhez akár egy napra is dolgozni vagy elég, ha kapok róla értesítést? Veszélyezteti-e a konstrukciót, ha visszamegyek pl. szabadságra pár napra az emelt bérért vagy így fel tudom tornázni a TGYÁS összegét?

- jól gondolom, hogy nem jár egyszerre GYES a második és GYED a harmadik után, csak egyféle ellátást vehetek igénybe a különféle jogosltságok közül, ugye?

Kicsit talán OFF a másik kérdés:
Harmadik gyermek jogán élvezett TGYÁS, illetve GYED ideje alatt, adhatom-e bölcsibe, jár-e akár 4 órás bölcsi/majd ovi a ketteskének? Tudom, hogy alaphelyzetben csak a GYES mellett lehet max 4 órára beadni ha csak egy gyerek lenne.

Előre is köszönöm.

Piros

Kép

Kép

Kép
 
 


Nem hiszem, hogy nem érted, hogy mit jelent a maximum a minimálbér kétszerese kifejezés, szerintem csak nem szeretnéd érteni, illetve másképp (kedvezőbben) szeretnéd érteni, de úgy nem lehet.
180 bérezett nap hiányában teljesen mindegy, hogy a minimálbér kétszeresénél mennyivel több a szerződés szerinti vagy a néhány napi jövedelmed, nem fogsz többet kapni a minimálbér kétszeresénél.

Azt a gyereket nem lehet beadni, akivel gyedet kapsz, mert az ő otthoni gondozására tekintettel kapod a gyedet. A másik mehet bölcsibe, ha a bölcsi is úgy akarja.

A választást az ellátások között, hogy egyszerre csak egyet kaphatsz, jól gondolod, így van.


Köszönöm.

Akkor tehát hacsak legalább 180 napnyit nem tudok dolgozni két gyermek között, akkor max. a minimálbér kétszerese után lehet TGYÁSt és GYEDet kapni bármenyit is kerestél a gyerekek előtt,nem ösztönöz a rendszer a munkába való visszatérésre, nem érdemes trükközni. Viszont ilyenkor is előbb TGYÁSt majd utána GYEDet kell igényelni, nem egyből GYEDet, ugye?

Bocs, ha értetlen vagyok, csak biztos akarok lenni a dolgomban.

Nem akarok mohónak tűnni, valóban így sem rossz a képlet (rendes ez az állam bácsi a befizetett járulékainkból/adónkból), de maximálisan ki szeretném használni amit csak lehet, mert ebből generálok fogyasztást (és fogyasztási adó bevételt a népgazdaságnak) :-).

Nagyon jó, hogy ilyen segítőkész szakértőkkel is találkozunk itt a neten. Nincs könnyű dolga egyébként a mezei állampolgárnak.

Viszont nemrég egyéni nyugdíjmegállapodás ügyben a felújított Fiumei úton jártam és nagyon tisztességes környezet fogadott és ami még főbb, elkötelezett, önálló, az ügyfél érdekében némi hatáskörén túli nyomozásra is hajlandó ügyintézővel találkoztam. Igaz a kolleganője még lehívni sem volt hajlandó a másikat, akit név szerint kerestem előzetes telefonegyeztetésünk alapján, mondván ő nem ismeri (a házi telefonkönyvet meg nem tudja elolvasni). De nem is volt baj, mert így legalább tudtam, hogy nem álmodom a jó dolgokat, hanem valóban fejlődés az amit tapasztalok éppen.

Piros

Kép

Kép

Kép
 
 


Az, hogy mikor mit kell igényelni, két dologtól függ: mire vagy jogosult és mivel jársz jobban. Dec. 17-ig ketteskével gyedre vagy jogosult, nov. 13-tól már hármaskával tgyásra is. A kettő között időszakban tehát választhatsz, a ketteske utáni közel maximális gyed valószínűleg több egy kicsivel, mint a minimálbér kétszereséből számított tgyás, akkor ezt célszerű választani. Dec. 17 után nem akarhatsz rögtön gyedet, mert nem leszel gyedre jogosult majd csak hármaska 169 napos korától. Addig tgyás van.

Nem hiszem, hogy túl sok fogyasztási adó fizetésével hozzájárulnál a költségvetés kiadásaihoz, mert fogyasztási adó nevű adónem már nem létezik, de amikor létezett, akkor is csak autók után kellett megfizetni, ha jól tudom. (Ehelyett van most a regisztrációs adó.)
Áfával, iparűzési adóval, társasági adóval, bérek utáni közterhekkel, stb. járulsz hozzá közvetve azokon keresztül, akiknél vásárolsz, közvetlenül csak egy minimális SZJA-t fizetsz, de lehet hogy ezt elviszi a családi kedvezmény és a 8,5% nyugdíjjárulékkal, ami meg lehet, hogy csak 0,5%, ha magánnyugdíjpénztár tag vagy. Úgyhogy ha csak a gazdasági oldalát néznénk, akkor nem vagy valami nagy biznisz az államnak.
Viszont az, hogy apa pénzét költöd, az egy nagyon dícséretes dolog erről az oldalról nézve, mert ha szegény csak magára költene a többit meg befektetné, akkor kevesebbel gyarapodna a költségvetés.

Viccet félretéve, természetesen nem erről szól a gyermekvállalás, gyerekekre szükség van és támogatni is kell azokat, akik gyerekeket szülnek. Csak azért írtam le mindezt, hogy erősítsem a szerintem nagyon helyes meggyőződésedet, hogy igenis nagy dolog és jó dolog 2. vagy még további babával is 2 évig havi 70-et kapni úgy, hogy előtte elég volt akár csak fél évet dolgozni.


Jogos, egyetértünk.

Bocs, az ÁFA rövidítést bontottam fel helytelenül forgalmazási helyett fogyasztói adóra. Ugye elnézed?! :-)

Köszönöm a segítséged.

Piros

Kép

Kép

Kép
 
 


Szakbarbár

Nagyon szépen köszönöm! Kép Óriási kincsnek tartalak! Ismét köszi mindent! A közalkalmazottas dolognak máshol próbálok utána járni, de ezer köszönet! KépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKép

Nikcsi
 
 


Szia Szakbarbár!

Egy ismerősömnek szeretnék segíteni, de nem találom az erre vonatkozó jogszabályt (már ha van!). A kérdés az, hogy hol találjuk azt, hogy a GYED/GYES-ről visszatérő anyukának a fizetését fel kell emelni, illetve a munkába állás előtt kivett szabadságot már ezzel az emelt pénzzel kell számolni! Nekem így csinálták anno -neki nem!-, de nem tudom, hol tudnék utánanézni.

Köszi szépen:
Philissa

Philissa
Csenge Boglárka 2002.09.23.
Kép
és Hanga Bíborka 2005.05.05.
Kép
 


Mt. 84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (4) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított FIZETÉS NÉLKÜLI SZABADSÁG (139. §) MEGSZŰNÉSÉT KÖVETŐEN a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfelelően módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.

151. § (2) A munkavállaló részére távolléti díj jár:
e) a szabadság (131-132. §) időtartamára;

151/A. § (1) Ha a munkavállalónak távolléti díjat kell fizetni, részére A TÁVOLLÉT IDEJÉN (IDŐSZAKÁBAN) ÉRVÉNYES SZEMÉLYI ALAPBÉRE , rendszeres bérpótléka(i), valamint a (4) bekezdés szerinti - a munkaidő-beosztástól eltérő, illetve a munkaidőkereten felül elrendelt - rendkívüli munkavégzés miatti kiegészítő pótlék együttes összegének a távollét idejére számított időarányos átlaga jár.

A nagybetűsökből következik az, hogy a szabadságra már az új bér jár.


Hálás köszönetem!

Philissa

Philissa
Csenge Boglárka 2002.09.23.
Kép
és Hanga Bíborka 2005.05.05.
Kép
 


Kedves Szakbarbár!

Teljesen tanácstalanul fordulok hozzád. Kérlek segíts eldönteni, mit érdemes (ildomos) igényelnem jelen esetben:
fennálló munkaviszonyom nincs, nem is volt az elmúlt 4-5 évben (de előtte igen), mert két egyetemi képzésben veszek részt párhuzamosan. Az elsőt befejeztem, jún. 30-ával ott megszűnt a hallgatói jogviszonyom, a lányom aug. 03-án született, tehát még benne vagyunk a 42 napban. A másik szakon halasztani vagyok kénytelen. A Női Lapozó oldalán olvastam, és a férjem munkahlyén is azt mondták, hogy nappali tagozatos diákként is igényelhető Gyed, igaz ez? Ha igen, mennyi a rám vonatkozó összege, miből számítják? Mit érdemes igényelnem? Kell-e valamilyen különleges igazolást beszereznem az igényléshez?

Előre is köszönöm válaszod!
Coo
coo
 
 


Önmagában a hallgatói jogviszonyból nem lesz tgyás és gyed, mert az nem biztosítás, csak az előzetes biztosításba számít bele.


Coo, nem látom a mailcímedet, küldj egyet Te nekem, hogy segíteni tudjak.


Szia Szakbarbár!

A mailcímem: coo2@freemail.hu.

Coo
coo
 
 


Szia Szakbarbár!

Én is szeretném a szaktudásodat kihasználni és néhány kérdést feltenni.

2001.04.01.-jén léptem álltam munkába egy kft-nél hivatalosan bruttó 85e forintért.
Veszélyeztetett terhes lettem 2002.04.13-tól táppénzen voltam, kisfiam 2002.08.30-án született. Jelenleg utána kapom a gyed-et (bruttó 60e Ft).

Gyed alatt szültem, 2004.07.26-án született meg a kislányom.

1. Milyen összegű tgyás-ra, gyed-re számíthatok a fentiek ismeretében?
2. Valóban lehet választani, hogy az első gyerek után járó gyed-et vagy a második után járó tgyás-t veszi-e igénybe az anyuka?
3. Ha jól tudom, az utóbbi évben hoztak egy olyan törvényt, mely a felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmottak bérét minimalizálta. Nekem főiskolai végzettségem van, ez alapján a hivatalos bérem minimum 100e ft lehet. Ez valóban így van? És az én esetemben esetleg van valami jelentősége?
4. Ha majd a kislányom 3 éves lesz, és visszamegyek dolgozni, mennyi 'plusz' szabadság jár majd nekem?

Előre is köszönöm a válaszodat,
wax
wax
 
 


Mivel az irányadó időszakban egyetlen bérezett napod sincs, ilyenkor a szerződés szerinti jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. Ugye amióta utoljára dolgoztál, legalább papíron kicsivel 106.000 fölé emelkedett a béred, amit egyébként is kötelező emelni - feltéve, hogy a többieknek van addig béremelés, amíg Te babázol? Mert ha sikerülne a munkáltatónak ennyit beírni a foglalkoztatói igazolásra, akkor most kaphatnál bruttó 75.000-et is.

A diplomás minimálbér csak a közszférában érvényes, a versenyszférában nincs különbség 8 általánost végzett és 3 diplomás dolgozó minimálbére között.

A választás úgy van, ahogy mondod, csak be kell jelenteni írásban, hogy mikortól mit kérsz. Neked még akkor is érdemes tgyásra váltani, de ezt mostmár legkorábban szept. 1-től tudod megtenni, ha a munkáltató nem segítőkész és csak 85.000-et ír be, mert akkor a bruttó tgyás ugyanannyi lesz, mint a bruttó gyed, viszont ugyanabból a bruttóból nem vonnak 8,5% nyugdíjjárulékot a tgyásból, úgyhogy nettóban egy ötössel több lenne a tgyásod.
De én mindenképpen futnék egy kört a munkáltatónál, hogy nem lehetne-e egy kicsit emelni a papírra beírandó béren.

A szabadságaidat nem tudom kiszámolni, mert ahhoz kevés infót adtál, pontosabban nem írtál hozzá semmit. Azt kellene tudnom hozzá, hogy hány éves vagy, mennyi maradt 2002-ben, Te veszed-e igénybe a gyerekek utáni pótszabadságot és van-e valami plusz nap az Mt. általános szabályaihoz képest.


Kedves Szakbarbár!

Már egy ideje olvasom a válaszaidat és most szeretnék kérdezni.
Első perctől (szó szerint) itthon vagyok táppénzen és mivel ez már júniusban volt (szülés várható időpontja 2005 március) szerény számításaim szerint 175 biztosított napon van 2004-ben (a 180 helyett). Ez még nem is gond hisz decemberig van bővem időm visszamenni erre a pár napra, sőt van még bőven szabadságom is. Azt szertném meg tudni, hogy kb mennyi a különbség a max. gyed nettója és a minimálbér kétszerese alapján számított gyed nettója - kedvezmények nélkül - között , mert most már tejlesen elbizonytalanodtam.

Előre is köszönöm válaszodat!

Mano
 


Kedves Szakbarbár!

Köszönöm a gyors válaszodat.
Még pár dolgot visszakérdeznék.

Tudomásom szerint papíron nem emelték a többiek bérét, amióta eljöttem terhesállományba (2002.ápr.). Tehát, ha nem sikerül kicsikarnom fizetésemelést, más indokkal nem kötelesek ők emelni (pl. infláció követése vagy mittudomén)?

Ha mégis segítőkészek, és beírják, hogy megemelik a bruttó béremet, az Általad írt 106e-t kellene megcéloznom?
Ebből nekik van valami anyagi vonzatuk, úgy értem ha növelik papíron a béremet, kell nekik azután valamit fizetniük az államnak vagy ilyesmi, vagy ez csak egy munkaszerződésmódosítás szimplán?
Vagy munkaszerződésmódosítás nem is kell, csak a tgyás igénylő papírra kell beírniuk és aláírniuk a magasabb összeget?

A szabadság kiszámításához az adataim: 1978-ban születtem, 2 gyerek van ugyebár, utánuk a pótszabadságot a férjem veszi fel, plusz napom ugyan volt (mármint nem vettem ki 2002-ben az összeset), míg dolgoztam, de azt nem lehet a cégünknél se továbbvinni, se kifizettetni. Kép

Köszönöm előre is a válaszod,
wax
wax
 
 


Manó,

A gyednél kb. nettó 5.000 Ft a különbség, de a tgyásnál sokkal több is lehet, mert annak nincs felső határa. Pl. egy 200.000-es fizetésnél 43.000 a különbség, ha 5 napod hiányzik a 180-hoz. Ha mondasz egy számot (bér), akkor én mondok rá egy másikat (különbség), de 120.000 fölött akármennyivel több, mindenképpen megéri azt az 5 napot kivenni, ami ráadásul csak 3, ha egy hétvége is benne van.

Wax,

Az egyetlen kötelező ok a kismama fizetésemelésére, ha a többiekét is emelték, más ok nincs.

Elméletileg nincs rizikója annak, ha beír egy 110-et, de joggal félhetnek attól, hogy utána 110-ről akarsz majd indítani, ha visszamész, akárcsak a szabadságodat megváltatni is. Az az igazság, hogy ezzel egy kicsikét zsarolható lesz a cég, úgyhogy csak nagyon felhőtlen viszont esetén élnek vele. Béremelni egyébként lehet csak egy értesítéssel is, nem muszáj hozzá munkaszerződés módosítás, de a foglalkoztatói igazoláshoz semmit nem kell mellékelni, csak be kell írni az összeget.

Olyan nincs, hogy a 2002-es szabadságot nem lehet sem kivenni, ez nem helyi szokás kérdése, hanem törvény szabályozza.
A közhiedelemmel ellentétben a szabadságot nem kivesszük, hanem a munkáltatónak kötelessége kiadni, úgyhogy ha nem teszi, akkor 3 éven belül, ami a munkajogban az általános elévülés, lehet rajta követelni. Ha azért nem tudta kiadni, mert akadályoztatva voltál keresőképtelenség, szülési szabadság, gyermek gondozása miatt, akkor az akadályoztatás megszűnésétől számított 30 napon belül kell elkezdeni kiadni.
Én 2 kétgyermekes, lassan visszajövő anyuka szabadságát nyomoztam hivatalból (munkahelyen) mostanában, 98-ig meg 99-ig vissza kellett menni és megnézni, hogy akkor mennyit vettek ki, mert az akkori maradéktól indult az egész történet. Olyanok jöttek ki, hogy hetven- meg nyolcvanvalahány nap. A kettő kb. 3 órámba telt, abszolút logikátlan a dolog (legalábbis ami a szülési szabadságra meg a gyed első évére járó szabadságot illeti, a szülés évében ki nem vett napokkal nem vitatkozom), de muszáj megcsinálni, mert a törvény szerint jár neki.

Neked 2002-re a teljes éves 20 nap járt, ebből vond le, amit voltál, 2003-ra is egész évre 21, 2004-re 12, 2005-ben 21, 2006-ban 1.

Mailben tudok neked olyan megoldást javasolni, amiben nem kell bért emelni, mégis a 106.000 után kapsz és még túl sok együttműködés sem kell a munkáltatótól. A címem: szak.barbar@freemail.hu


Kedves Szakbarbár!

A férjemmel van egy BT-nk amiben én mint kültag veszek részt. Jelenleg GYED-en vagyok 11 hónapos kisfiammal. A BT-nek van egy kis vegyeskereskedése. Dolgozhatok a BT-ben eladóként anélkül, hogy a GYED-ről le kellene mondanom? Azt hallottam, hogy bárki annyit dolgozhat ingyen a saját cégében amennyit csak akar. Ez igaz?
Válaszodat előre is köszönöm.
Éva
 


Szia Szakbarbár!

Köszönöm a segítséged.
A példa egyértelmű volt, mindenképpen kiveszem még azt az 5 napot.

Mano
 


Ingyen lehet dolgozni, mert a jogszabály csak ezt mondja:

Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha
a)


Kedves Szakbarbár,

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Megnéztem a Társasági szerződésünket és abban azt írja, hogy "A tsg tevékenységében a kültag is részt vehet személyes közreműködéssel. A tagokat személyes közreműködésükért díjazás illeti meg." Ez most akkor mit jelent?
Köszi
 


Ez azt jelenti, hogy az ügyvéd, aki készítette, nem állt a helyzet magaslatán, mert amit beleírt a személyes közreműködésről, az a feltételes mód miatt nesze semmi, fogd meg jól.
Én egy ilyennel nem állnék neki gyed mellett, díjazás nélkül, járulékfizetés nélkül személyesen résztvenni a cég munkájában.
Nem tudom, mekkora az esélye annak, hogy az APEH megtalál titeket a következő 5 évben, de ha megtalál, akkor gyed vissza, mert a díjazás ki van kötve a tsz-ben, járulékfizetés meg adóbírságostul, mert a személyes közreműködés lehetséges is volt és meg is valósult.


Ebben az esetben feltétlenül díjazást kell kapnom a bt-től az elvégzett munkáért és fizetnem kell a minimálbér utáni járulékot? Kinek kell a járulékot fizetni és ez mennyi minimálbér esetén? Vagy érdemesebb módosítani a tsz-t?Köszi
 


A legtisztább módosítani, úgy, hogy konkrétan benne van, hogy Te nem működsz közre személyesen. Én ingyen kiverném az ügyvédből, költségtérítésestül, illetékestül együtt, mert erre most nem lenne szükség, ha annó normálisan megcsinálja.
APEH Egészségbiztosítási Alap, Nyugdíjbiztosítási Alap, EHO Beszedési számlára kell fizetni összesen, de számlánkénti kerekítés nélkül (bocs, lusta vagyok)havi 25.445 Ft a minimálbér utáni járulék.


Hát, nagyon nem tudom mi legyen. Persze ez már az én gondom. Nagyon köszönöm neked, hogy ilyen gyorsan segítettél és ilyen fontos dolgokban pontos tájékoztatást adtál.
Mégegyszer nagyon köszönöm, Éva
 


Kedves Szakbarbár!
Az én kérdésem a következő lenne: a kisfiam 26 hónapos, tehát még nem járt le a GYES ideje, de én már szeretnék visszamenni dolgozni. A kérdésem: munkábaállás előtt ki szeretném venni a felgyűlt szabimat. Ez idő alatt elbocsájthatnak? Ha igen, akkor a maradék időre még visszamehetek GYES-re? Van olyan jogszabályban meghatározott időtartam, ami alatt a GYES után nem küldhetnek el? A válaszodat előre is köszönöm!
Üdv.: Jubi

Kép
Kép
Kép
 
 


1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről
90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság (138. § (5) bekezdés),
(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama
b) a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap
elteltével kezdődhet el.

Vagyis ahogy visszamész (a szabadság is annak számít), még 30 napig nem mondhatnak fel.

Gyesre nyugodtan visszamehetsz addig, amíg még jogosult vagy rá.


Nem szeretem ezt a babanetet, mert a minisztériumi szakemberek időnként hülyeségeket írogatnak, semmi konkrétat nem képesek leírni és a szerkesztők még csak nem is reagálnak.
Úgyhogy nem szeretném a látogatottságot növelni azzal, hogy itt válaszolok, csak azért regisztráltam, mert egyszer valami olyat láttam leírva, amit mindenképpen helyre akartam tenni.

A továbbiakban csak itt vagyok elérhető:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9036766

Az index szülői munkaközösség topikjában úgyis sokkal jobb és több fórum van, gyertek ide.


Köszönöm a gyors választ!
Már csak egy kérdés, ami lehet, hogy kicsit furcsán hangzik: azt olvastam az egyik válaszodban, hogy ha visszamegyek, akkor kötelesek felemelni a fizetésemet arra a szintre, amin az azonos munkakörűek vannak, és a szabit már e szerint kell kapjam. Ezt jól értettem? És most jön a fura kérdés: le is csökkenthetik a fizumat arra a szintre, amin az azonos munkakörűek vannak?

Jubi

Kép
Kép
Kép
 
 


Kedves Szakbarbár!

Megpróbálom röviden leírni helyzetemet. Kislányom 2002.9.12.-én született. Az addigi bejelentett bérem 110.000Ft volt. Ez alapján számolták a TGYÁS-t és a GYED-et is. Ez most pár napon belül lejár. Kisfiam várható születési dátuma 2004.11.10., így az utána járó TGYÁS-t 2004.10.14.-től vehetem majd igénybe.
A kérdésem a következő:
-elképzelhető-e az, hogy kevesebb TGYÁS-t kapok a kisfiam után abban az esetben, ha a fennmaradó időszakra (2004.09.12-2004.10.14, számításom szerint 23 munkanap, ha ez lényeges)betegszabadságot veszek ki, mintha csak a GYES-t igényelném?
- az eddigi válaszokat olvasva, ugye jól látom, hogy, ha esetleg betegszabadságra megyek, akkor azt már az időközben megemelt fizetésemmel kell számolni.
Válaszodat előre is köszönöm.
CzimbalmosKat
 
 


Juborka,
A magyar nyelvben a bérfejlesztés kifejezés szerintem csak úgy értelmezhető, hogy felfelé, pozitív irányaba, úgyhogy szerintem csökkenteni nem lehet. Egyébként nagyon kíváncsi lennék, hogy a többiekét hogyan csökkenthették, mert nem ismerek erre jogszerű megoldást.

Cimbi,
Az indexen nagyon szívesen válaszolok a kérdésedre.


Kedves Szakbarbár!
Már nagyon régóta keresek egy hasonló témájú topikot és végre rá/rád találtam. Olvasgattam az előző hozzászólásokat de sajna nem találom a kérdésemre a választ...
Jelenleg GYED-en vagyok 10 hónapos kisfiammal. Fizetésem elég magas volt így a maximum GYED-et azaz a 83.000 Ft-ot kapom. Szeretnénk még egy babát, amivel kapcsolatban az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Mi az a legkésőbbi dátum, amikor meg kellene születni a második babának ahhoz, hogy ugyanezt a magas összegű TGYÁS-t és GYED-et kapjam? Hallottam már azt, hogy elég, ha már állapotos vagyok mire a második babával GYES-re megyek, de hallottam már azt is, hogy mindenképp meg kell születnie a babának a GYES előtt. Sajnos már annyi variációt mondtak nekem erről a témában, hogy már nem tudom kinek van igaza. És ha GYES alatt jön a baba akkor mi után kapom a TGYÁS-t stb...?

Előre is köszönöm a választ Janna

Kép
Kép
 
 


Janna
Szakbarbár már nem ír ide, de megtalálod őt itt:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9036766

Egyébként én úgy tudom, hogy a gyerek 2 éves koráig meg kell születnie a második babának, hogy továbbra is a max. Gyed-et kapd, különben max. a minimálbér 2x-ének a 70%-a jár. A TGYÁS szerintem ugyanúgy jár a fizetés után, csak a GYED-nél van ez a másfajta számítás. De ha rosszul tudom, majd a többiek kijavítanak Kép

Andi
 
 


Köszi akkor oda megyek...
Janna

Kép
Kép
 
 


Kedves Szakbarbár!
A Gyedre járó szabadsággal kapcsolatban szeretnék érdeklődni!
2003. 02.27-én született a gyermekem. Még a szülés előtt kivettem a 2003. évre járó szabadságot, ami 30 nap volt. Utána táppénzen voltam, majd a szülést követően szülési szabadságon. 2003. 08.15-étől vagyok Gyeden.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi szabadság jár akkor, ha 2005. január 1-én megyek vissza dolgozni, illetve ha 2005. február 28-án? Válaszát mihamarabb várom!
Előre is köszönet a tájékoztatásért!
Való
 
 


Kedves Szakbarbár!

Egy bp-i cégnél dolgoztam terhességem alatt,a szülés előtti napig. Munkáltatómmal megegyezve (szóban) itthonról folytathatom a munkámat. A fizetésem rettentően kevés volt pályakezdőként, így ez tünt a legjobb megoldásnak. Három hete szültem és a férjem ment el GYES-re mivel neki nem is volt bejelentett munkája és én semmit sem igénybe véve maradtam főállásban a cégemnél és itthonról dolgozom. Igen ám de nem igazán számoltam azzal, hogy sírós, nyügös lesz a babánk és az irodában kevesebbnek tűnt a munka is. Nem igazán tudom ellátni a munkámat illetve a baba és a szoptatás rovására. (Már alig van tejem)Az a lényeg, hogy nem igazán szeretném így csinálni tovább. A gyerekemmel szeretnék lenni és nem igazán tudom, hogy van e rá lehetőség, hogy lemondjuk a férjem GYES-ét és esetleg én menjek GYED-re. Elég jó a kapcsolatom a cég könyvelőjével és még azon töröm a fejem,hogy kivitelezhető e, hogy bejelent engem több fizetéssel még csinálom a munkát 180 napig és az alapján a fizetés alapján férjem GYES-ének lemondása után én megyek GYED-re. 180 napig meg én kifizetem cégemnek a többlet kiadásokat a magasabb fizi után. Járható út??

Előre is köszönöm a választ.

Üdvözlet
 
 


Jucy,

Csak véletlenül kattintottam ide, mert már nem járok ide. Ne is itt folytassuk a levelezést, hanem írd meg ide: szak.barbar@freemail.hu, hogy mennyi volt az a nagyon kevés fizetés, összegtől függ, hogy többféle variáció közül mit lehetne kezdeni Veled.


Sziasztok!

Ide fordulnék kérdésemmel, hátha itt valaki tudja a választ. Január háromtól kezdek doldozni az új munkahelyemen, ahol be leszek jelentve. Eddig vállalkozóként dolgoztam, és minimálbér után fizettem a TBt.

Nade Karácsony előtt egy nappal megtudtam, hogy terhes vagyok. Nagyon szeretném úgy intézni, hogy kapjam ezután a magasabb fizetés után a támogatásokat. Mit csináljak az új munkahelyemen? Megmondjam, ne mondjam? És mikor? Három hónapig próbaidőn vagyok, az is beleszámit a 180 napba? Ha a három hónap próbaidő után mondom meg nekik hogy terhes vagyok, akkor ki lehet engem rúgni? Azt hallottam, terhes nőt nem szabad kirúgni.

Előre is köszönöm a segitséget!
rókica

Zsuzsanna 2005 szeptember 7.
Szilvia Vivien 2007 február 28.

Tejmentes blog
Életkör
 
 


Kedves Szakbarbár!

Egy összetett dologban szeretném a tanácsodat kérni.
Másfél éves kislányommal itthon vagyok GYED-en. Úgy tervezem, hogy beíratom bölcsödébe februárban, és márciusban visszamegyek dolgozni,megkapom a szabadságomat ami jár, ez kb. 60 nap, áprilisban jár le a GYED-em.
Úgy tervezzük a férjemmel, hogy a következő babával a szabadság alatt szeretnék teherbe esni.
A kérdésem, pedig az lenne, hogy miután visszamegyek dolgozni, engem
visszaküldhetnek -e GYES-re ha teherbe esek, vagy kezdhetem elölről a szülési
szabadsággal, illetve utána a GYED-del, úgy mintha lejárt volna a három évem
itthon a gyermekemmel?
A következő kérdésem pedig, hogy ha a gyermekem bölcsődés, én rendőr-járőrként 12
órás váltásos rendszerben dolgozom, ami annyit jelent, hogy egyik nap 12 órát
nappal, a másik nap 12 órát éjjel dolgozom, utána 48 óra szabad. Ilyen formában
dolgoztathatnak-e? Valamint éjszakai szolgálatba helyezhetnek-e?


Válaszát előre is köszönöm!


Alida
 
 


Alida!
Én nem értek ezekhez a dolgokhoz, csak épp benne vagyok. Ha visszamész dolgozni a 31. napon felmondhatnak neked és ez a szabadság alatt történhet. Miért nem mész vissza terhesen, ha dolgozni amúgy sem akarsz, mert a szabi alatt szeretnél teherbe esni. Ha nem jön össze akkor lőttek a tervednek. Szerintem előről kezdődik a 3 év. Idemásolok egy cikket a munka törvénykönyvéből.


KarrierJogok és lehetőségekW. Ungváry RenátaKismama magazin2002.10.30A gyermekek után járó juttatások és a későbbi munkába állás szempontjából korántsem mindegy, milyen fizetéssel, milyen feltételek mellett dolgozik a kismama.
Öt év „gyerekszünet" után szeretnék visszamenni korábbi munkahelyemre. Bevett gyakorlat, hogy akit ki akarnak tenni, annak elfogadhatatlan új munkakört ajánlanak, hogy a dolgozó kénytelen legyen felmondani, így megtakarítják a végkielégítést. Nekem olyan állást ajánlottak, ahol a korábbinál kevesebb fizetésért, határozott időre alkalmaznának, ráadásul nem a végzettségemnek megfelelően. Köteles vagyok elfogadni ezeket a felettébb kedvezőtlen feltételeket? Milyen egyéb lehetőségeim vannak? Felmondani nem merek, mert nagy összegű vállalati kölcsönt kaptunk, amit ilyen esetben egy összegben kellene visszafizetnem.Jelige: Piroska és a farkasKismama:Manapság sajnos korántsem egyedi eset, hogy a munkáltató a kismama tájékozatlanságával visszaélve olyan megoldást kínál, amely kifejezetten hátrányos munkavállalója számára. Éppen ezért ajánlatos már jóval a tervezett gyerekvállalás előtt utánanézni, pontosan mire is kell figyelnie annak, aki nem csupán a munka frontján, hanem családjában is szeretné kibontakoztatni képességeit. A gyermekvállalás ugyanis nem jár együtt munkajogi szempontból hátrányos helyzettel. A munkavállalók érdekeit ugyanis védi a törvény, sőt a kismamák, szülési szabadságon, gyesen, gyeden levők felmondási védelmet is élveznek! Ahhoz azonban, hogy jogainkat érvényesíteni tudjuk, ismernünk kell a helyzetünkkel összefüggő jogszabályokat.A legfontosabb tényező maga a munkaszerződés! Ez ugyanis a Munka Törvénykönyve szerint csupán közös megegyezéssel módosítható. A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei a munkabér, a munkakör és a munkavégzés helye. A munkaszerződésben emellett megállapodhatnak a felek a munkaviszony időtartamában (határozott vagy határozatlan idejű), a juttatásokban, a felmondási időben és meg egy sor más kérdésben. Ebből következik, hogy senki sem köteles egyetérteni a munkaszerződés bármely pontjának módosításával. A munkáltató ezek után dönthet úgy, hogy közös megegyezés híján felmond munkavállalójának – persze nem a felmondási védelem alá eső időszakban. A rendkívüli felmondás indokait ugyan nem sorolja fel részletesen a törvény (hiszen ezek meglehetősen sokfélék lehetnek), de kimondja, hogy csak a másik fél munkaviszonnyal kapcsolatos lényeges, szándékos vagy súlyos gondatlansággal összefüggő kötelezettségszegése vagy olyan magatartása lehet felmondási ok, mely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. A munkáltatónak rendkívüli felmondás esetén is indokolnia kell döntését. Az indoknak konkrétnak és valósnak kell lennie, és összefüggésben kell állnia a munkaviszonnyal.Az már jóval fogasabb kérdés, és mindenki csak helyzete és tervei gondos mérlegelése után tudja eldönteni, hogy számára mi a legkedvezőbb megoldás. A Munka Törvénykönyve értelmében a munkáltató köteles fizetés nélküli szabadságot biztosítani a kismamának a gyermek harmadik életévének betöltéséig. Ez annyit jelent, hogy a gyes, gyed időtartama munkajogi szempontból fizetés nélküli szabadságnak felel meg, tehát a munkaszerződés tartalmát nem érinti. Amikor végül visszamegy dolgozni a kismama, fizetése semmiképpen sem lehet kevesebb, mint azelőtt volt, mert a bérfejlesztések távolléte ellenére őt is megilletik. Elképzelhető, hogy akkor jár legjobban, ha a gyed teljes időtartamát igénybe veszi, s csak azután megy vissza dolgozni. A vállalati kölcsönszerződés részletesen tartalmazza, hogy milyen esetben kell egy összegben visszafizetni a tartozást. Nem mindegy ugyanis, hogy a munkaviszony kinek a kezdeményezésére szűnik meg. A visszafizetés kötelezettségével nagy valószínűséggel csak akkor kell számolni, ha a munkavállaló mond fel, vagy közös megegyezéssel szűnik meg az állása. Előfordul, hogy a kismama azért kerül kedvezőtlen helyzetbe, mert munkáltatója megszűnik, ilyenkor ugyanis a munkaviszony is automatikusan befejeződik. Fontos tudni, hogy a gyes, gyed évei ugyan szolgálati időnek minősülnek, tehát a nyugdíj kiszámításánál majd figyelembe veszik, de ilyen esetben nem számítanak munkaviszonyban töltött időnek. Ennek például akkor van jelentősége, ha a kismama a munkáltató megszűnése miatt munkanélküli járadékban szeretne részesülni, vagy gyedet venne igénybe. Szaktanácsadó: Molnárné Dr. Nagy Ágnes, a Foglalkoztatási Hivatal jogi irodavezetője


Rendkívüli munkára (munkaidő-beosztástól eltérő, a munkaidőkereten felüli, illetve a készenlét alatt elrendelt munkavégzés) és éjszakai munkára nem vehető igénybe a nő a terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig.
- Túlmunkára, készenlétre még abban az esetben sem lehet igénybe venni, ha erre baleset, elemi csapás vagy súlyos kár megelőzése, illetőleg elhárítása érdekében lenne szükség.
- Nőt nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára hátrányos következményekkel járhat. Azokat a munkaköröket, amelyekben nő nem, vagy csak meghatározott munkafeltételek biztosítása esetén, illetve előzetes orvosi vizsgálat alapján foglalkoztatható, jogszabály (33/1998. [VI. 24.] NM rendelet 8. számú melléklete) határozza meg.

Munkaszerződés módosítása
A munkáltató a munkaszerződést csak közös megegyezéssel módosíthatja. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ami azt jelenti, hogy csak írásban módosítható érvényesen a munkaszerződés.
A munkáltatónak bizonyos esetekben kötelező módosítania a munkaszerződést. Ilyen eset, amikor a munkavállaló személyi alapbérét a gyerek ápolása, gondozása céljából igénybe vett, fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltatónál azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított bérfejlesztésnek megfelelően módosítani kell.
A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény bemutatása alapján – az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy a meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. A más munkakörbe való áthelyezéshez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.

Munkaviszony megszűnése és megszüntetése
A Munka Törvénykönyve értelmében a munkaviszony megszűnhet a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével és a határozott időre szóló szerződés lejártával. Ezekben az esetekben külön intézkedés nélkül is megszűnik a munkavállaló munkaviszonya, hiába van szülési szabadságon, vagy vesz igénybe gyermekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságot.
Ez a terhességi gyermekágyi segély, a gyes vagy gyed folyósítását nem érinti. Ezek az időtartamok azonban nem minősülnek munkaviszonyban töltött időnek.
A munkaviszony megszüntetésének egyik módja a rendes felmondás. Rendes felmondással a határozatlan idejű munkaviszonyt lehet megszüntetni. A munkáltatónak indokolnia kell a felmondását. Az indokolásnak okszerűnek és valósnak kell lennie. A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
A törvény meghatároz olyan felmondási védelmet megalapozó körülményeket, amikor a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt. Ilyen többek között a terhesség, a szülést követő három hónap, a szülési szabadság és a gyerek gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság időtartama. A felmondási védelem kizárólag az események időtartama alatt áll fenn, azaz nem kezdődhet addig el, amíg a védelmi időszak alatt áll a munkavállaló. A munkáltató természetesen már a védelmi időszak alatt is közölheti a felmondási szándékát, de a felmondási idő nem kezdődhet el.

Rendes szabadság
A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg. A rendes szabadság alap- és pótszabadságból áll. Az alapszabadság kizárólag a munkavállaló életkorától függ, mértéke 25 éves kor alatt 20 munkanap, a munkavállaló 25. életévének betöltésekor 21 napra emelkedik. Az emelkedés mértéke 31 éves korig háromévenként, azt követően 45 éves korig kétévenként 1 munkanap.
A pótszabadságok közül az egyik legismertebb a gyermekek után járó pótszabadság. Ez a pótszabadság a szülők döntése alapján a gyermek nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót, vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt illeti meg. A szülők döntése alapján lehetséges, hogy bár az anya háztartásbeli, szülési szabadságon vagy gyesen van, mégis az apa veszi igénybe a gyermekek után járó pótszabadságot. A munkáltatónak nincs lehetősége a szülők döntését felülbírálni. A gyermekek után járó pótszabadság csak 16 éven aluli gyermekek után jár.
Mértéke egy gyermek után kettő, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után hét munkanap évente.
A munkaviszony szünetelésének időtartamára főszabályként nem jár szabadság, de ez alól a szabály alól a törvény kivételeket is megfogalmaz. Ilyen időszak többek között a szülési szabadság tartama és a 14 éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első éve. E szabályból következik, hogy a gyed, illetőleg gyes után visszatérő munkavállaló szabadságának kiszámításánál figyelembe kell venni a szülés évében ki nem adott szabadságot, a szülési szabadság tartamára és a gyes, illetve gyed első évére járó szabadságot. Ennek a szabadságnak a pénzbeli megváltására csak akkor kerülhet sor, ha a munkavállaló munkaviszonya megszűnik.

Egyéb munkaidő-kedvezmények
1. Szoptatási munkaidő-kedvezmény
A női munkavállalónak a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, a hatodiktól a kilencedik hónap végéig naponta egy óra munkaidő-kedvezmény jár (ikrek esetén az ikrek számával szorzandó). Erre az időszakra a munkavállalónak távolléti díj jár.
2. Szülési szabadság
A terhes, illetve a szülő nőt 24 hét szülési szabadság illeti meg, amelyet úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen. A szülési szabadság megszűnik:
- a 24 hét lejártával,
- a gyermek halva születése esetén a szüléstől számított 6 hét elteltével,
- ha a gyermek élve született, de még a szülési szabadság lejártát megelőzően meghal, a haláltól számított 15. napon,
- ha a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
Az utóbbi két esetben sem lehet azonban a szülési szabadság időtartamát a szülést követő 6 hétnél előbb megszakítani. Ha a gyermeket koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét a gyermeknek az intézetből való elbocsátása után is igénybe lehet venni, de csak a szülést követő egy éven belül.
A szülési szabadság időtartamára a szülő nőnek terhességi-gyermekágyi segély jár.
3. Fizetés nélküli szabadság
A Munka Törvénykönyve tételesen felsorolja azokat az eseteket, amikor a munkáltató köteles biztosítani a fizetés nélküli szabadságot a munkavállalónak. Ilyenek a következők:
- a gyermek harmadik életévének betöltéséig a gyermek gondozása céljából,
- a gyermek 14. életéve betöltéséig, ha a munkavállaló a gyermek gondozása céljából gyermekgondozási segélyben részesül,
- a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás idejére, amíg a gyermek el nem éri a 12. életévét.
Más esetekben is lehetőség van arra, hogy a munkavállaló fizetés nélküli szabadságot kérjen. Ilyenkor a munkáltató dönti el, hogy engedélyezi-e a fizetés nélküli szabadságot, és ha igen, mennyi időre.

A gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban részesülők munkavállalása
A gyermekgondozási segélyben részesülő személy kereső tevékenységet
- a gyermek másfél éves koráig nem folytathat,
- a gyermek másfél éves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.
A gyermeknevelési támogatásban (népszerű nevén: főállású anyaság) részesülő személy kereső tevékenységet napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik.

Munkaerő-piaci képzés támogatása
A gyesről, gyedről a munka világába visszatérőket nem szívesen alkalmazzák a munkáltatók, mert arra hivatkoznak, hogy kevés a munkatapasztalatuk, korábbi tudásuk elavult, illetőleg a kisgyerekek miatt arra lehet számítani, hogy a betegségek miatt gyakrabban fognak a munkahelytől távol maradni. Ez a réteg a munkaerőpiacon hátrányos helyzetbe kerül. A megyei (fővárosi) munkaügyi központok a probléma megoldása érdekében munkaerő-piaci képzéseket és munkaerő-piaci programokat indítanak. Javasolom, hogy keressék meg a lakóhelyük szerinti munkaügyi központ kirendeltségét, ahol tájékoztatást tudnak nyújtani az ősszel induló képzési lehetőségekről.
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 14. § (1) bekezdése alapján támogatható annak a képzése, aki gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, illetőleg terhességi gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban vagy ápolási díjban részesül, ha
- a képzés időtartama hetente nem haladja meg a 20 órát,
- a gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozási díjban részesülő személy képzése a gyermek másfél éves korának betöltését követően kezdődik, és
- a gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban részesülő személy nem folytat kereső tevékenységet.
A munkaügyi központ képzési támogatásként a fent megjelölt személyeknek a képzéssel kapcsolatos költségeit térítheti meg.

Összeállította: Molnárné dr. Nagy Ágnes, a Foglalkoztatási Hivatal jogi irodavezetője. Levélben a Foglalkoztatási Hivatalnak címezve tehetnek fel munkajogi kérdéseket az érdeklődők. Cím: 1089 Budapest, Kálvária tér 7. A személyes ügyfélfogadás helye az ESZCSM épületében van (V. ker., Akadémia u. 3.). Telefon: 475-5860, 475-5861

Tandíjkedvezmény kismamáknak
Az 51/2002. (II. 26.) – az egyetemi és főiskolai hallgatók által fizetendő díjakról és térítésekről, valamint a részükre nyújtható egyes támogatásokról szóló – kormányrendelet 22. paragrafusa rögzíti a kismamák költségtérítési díj fizetése alóli mentesülésének szabályait.
A rendelet így szól: „22. § (1) Az állami felsőoktatási intézményekben költségtérítéses képzésben részt vevő, az adott félév első napján terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekgondozási díjban részesülő hallgató, aki alapképzésben, kiegészítő alapképzésben, szakirányú továbbképzésben vagy akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben vesz részt, költségtérítés fizetésére nem kötelezhető.
(2) Az intézmény az (1) bekezdésben meghatározott hallgatók képzésének költségvetési támogatását az adott tanév első félévére október 20-áig, második félévére március 20-áig elkészített tételes jelentés alapján az Oktatási Minisztériumtól legkésőbb a jelentéstől számított két hónapon belül megkapja. A felsőoktatási intézmény az érintett hallgatók adatszolgáltatási kötelezettségeit Szabályzatában köteles rögzíteni."

Milyen képzési formákra vonatkozik a tandíjmentesség?
válasz: A rendelet valamennyi képzési formában (alapképzés, kiegészítő alapképzés, szakirányú továbbképzés, posztgraduális képzés, AIFSZ-képzés – azaz az akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzés) részt vevő nappali, esti, levelező tagozatos hallgatóra vonatkozik.
A nyelvtanfolyamra és a középfokú szakképzésre viszont nem vonatkozik. A rendelet hatálya életkortól függetlenül az állami felsőoktatási intézmények magyar állampolgárságú hallgatóira terjed ki.

Meddig tart a tandíjmentesség? Mi történik, ha év közben lejár a gyes?
válasz: A hallgatónak beiratkozáskor nyilatkoznia kell – a felsőoktatási intézmény szabályzata alapján –, hogy az adott félév első napján részesül-e a rendeletben leírt támogatások valamelyikében (terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekgondozási díjban). A mentesség egy félévre vonatkozik, a következő félévi beiratkozáskor újra nyilatkoznia kell.

Milyen egyéb tanulmányi támogatást kaphatnak a családos hallgatók?
válasz: Az esetleges támogatási, költségtérítés-csökkentési, -mentességi lehetőségekről az oktatási intézmény ad felvilágosítást saját hatáskörben, az intézményi szabályzatban rögzítetteknek megfelelően, például a tanulmányi eredménytől függően adható kedvezmény.

Összeállította: Az Oktatási Minisztérium sajtóosztálya. Ügyfélszolgálatuk telefonszáma: 473-7774, 473-7433, 473-7670. Címe: 1055 Budapest, V. Szalay u. 10-14.
• Karrier - Jogok és lehetőségek

Kép

KépKép
 


Szia Szakbarbár!
A kérdésem a következő:
Várhatóan 2005.07.27-én fogok szülni. 8 éve bejelentett munkaviszonyom van. Szeretném a THGY-s és a GYED összegét kiszámolni, ebben kérném a segítséged.
- ha 2005-ben szülök, akkor a THGY-s alapja a 2004-es év bruttó bére lesz?
- a GYED-et 2006-ban fogom kapni, ilyenkor a 2005-ös évben megszerzett jövedelem (előreláthatólag 2005.06-ig munkaviszonyban leszek) a kiszámítás alapja, vagy hozzá számolják a 2005-ben folyósított THGYS összegét is?

Remélem nem kusza a megfogalmazás! Várom válaszod!
Köszönettel: Beus
 


Hahó,
rossz hírem van: most olvastam az Indexen, ahol Szakbarbár normál esetben működni szokott, hogy bizonytalan időre minden internetes tevékenységét beszüntette, magyarán sem ott, sem itt nem lehet tőle tanácsot kérni mostanában Kép

Rókica,
elvileg a terhes nő védelmet élvez a terhesség megállapításának napjától fogva. Na most ha jól emlékszem, van ezzek vmi kavar, hogy a terhességet igazán a betöltött harmadik hónaptól tekintik annak, de lehet, hogy nem ebben az összefüggésben. Ami viszont a próbaidőt illeti, ebben nem vagyok biztos. Van rá esély, hogy ha próbaidő alatt jelented be a dolgot, akkor vmi más indokkal kiraknak. Ugyanakkor te nem vagy köteles még a próbaidő alatt tudni, hogy terhes vagy, ugye...bejelenteni meg végképp nem. Én a helyedben csak a próbaidő lejárta után szólnék, lehet, hogy mindenki színi fogja a fogát, de ez ebben az esetben mellékes Kép Akkor már biztosan védelmet élvezel, mert terhes nőt tényleg nem rakhatnak ki. Viszont - most jut eszembe: a határozott idejű szerződésnél (a próbaidő ilyen, ha jól rémlik), ha az lejár, akkor senki nem köteles azért meghosszabbítani, mert babát vársz. Szóval én semmiképpen nem szólnék a próbaidő alatt...

Beuska,
az tuti, hogy a THGYS alapja a 2004-es év bruttő jövedelme, ill. a napi átlagkereset kiszámításába beleszámít a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság első napját megelőző napig élvezett jövedelem is. Azaz - éppen most olvastam a törvényben, meg is lepődtem rajta - ha 2005. 07. 27-én szülsz, akkor a TGYÁS alapja a 2004.01.01 -től 2005.07.26-ig tartó időszak alapján számított napi átlagkereset lesz. A GYED összegét viszont már végképp nem tudom.

Na de most jövök én a kérdésemmel, hátha vki tud segíteni, aki esetleg hasonló cipőben jár.

pillanatnyilag gyesen vagyok az éppen két évet betöltött kislányommal, és június 1-re várjuk a kistesót. 2004.12.29-ig gyeden voltam, ez ugye lejárt. Közben van egy szünetelő közalkalmazotti munkaviszonyom, amiben 2002. szeptember elejéig dolgoztam, aztán 2002.12.29-ig táppénzen (ugye aznap született meg a lányom). Azóta először tgyást kaptam, aztán gyedet, és most gyest. Mivel egyetemen tanítanék, azaz erre a pár hónapra a félév közepéig nem lenne érdemes visszamennem dolgozni, meg teljesen fitt sem vagyok azért (vannak mindenféle gondjaim a terhességemmel), több mint vsz. hogy maradok itthon. A védőnő azt ajánlotta, menjek el táppénzre erre a rövid időszakra. Ezen elgondolkodtam, hogy érdemes lenne-e. Ugyanis mivel az elmúlt időszakot gyeden, tgyáson töltöttem, nem tudom, hogy minek alapján számolják a táppénzt ilyenkor, azaz mennyi lehetne. Aztán meg azt sem tudom, hogy a szülés utáni tgyásomba, gyedembe (még korábban azt írta Szakbarbár nekem egy kérdésemre, hogy ezekre jogosult leszek), ezek kiszámításába beleszól-e, hogy táppénzen is voltam közben. Persze azt sem tudom, hogy ha majd tgyást, gyedet kapok az új babára, azt akkor minek alapján számolják (SzB azt írta, a szerződött jövedelmem alapján, de maximum a minimálbér kétszerese alapján - csak közben beleolvastam a törvénybe, és jól összezavartam magamat).
Na mind1, remélem, idetlál egy jótét lélek, aki segíteni tud.

Üdv nektek,
Kriszi
 
 


Szia Kriszi!

Köszönöm a választ!

Beus
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: