Otthonszülésem története – Nagyfiú
Anna első kisfiát kórházban, második kisfiát otthon hozta a világra. Hogy miért döntött másodjára az otthonszülés mellett, hogy milyen különbségeket látott az első és a második terhessége során a terhesgondozásban, hogy milyen kérdések merültek fel benne menet közben? Ezekről és még sok mindenről mesél nekünk több felvonásban.
Nehéz dolog meghatározni, hol is kezdődik egy szüléstörténet. Nekünk csak a harmadik gyerekünk született otthon, viszont az első kettő története nélkül nem érthető, miért volt számunkra akkora jelentősége egy-egy dolognak, ezért inkább maradok a történések sorrendjénél.
Első terhességem (mert akkor még így neveztem, mint az orvosok általában) tulajdonképp problémamentes volt. Nem éreztem terhesnek. Élveztem az állapotot, semmilyen korábbi tevékenységem nem kellett abbahagynom miatta. A rosszuléteknél azért adódtak vicces és kínos szituációk is, a savam a 6. hónaptól folyton az egekben volt és a 7. hónaptól vizesedett lábam a kánikula miatt, de ezek az apró kellemetlenségek tényleg nem zavartak.
Havonta jártam UH-ra a nőgyógyászomhoz, elvégeztettem minden kötelező vizsgálatot és ezen felül a kombinált tesztet. Nem akartam túl sokat tájékozódni, megbíztam a dokiban, amit ő mondott, azt csináltam - pl. lemondtam a sushiról és még a tükörtojást is megsütöttem mindkét oldalán. Néhány UH vizsgálatot kifejezetten feleslegesnek éreztem, de ezzel akkor nem foglalkoztam.
A 36. heti UH-t 36 hét 3 naposan csináltuk. Aznap még dolgoztam, semmi nem utalt arra, hogy a gyerek meg akarna születni. Eléggé meglepett, hogy este 7-kor a vizsgálaton a doki megállapította, hogy szép érett a méhszájam, 1 ujjnyira nyitva van és könnyen tágítható. Ettől aztán beparáztunk a férjemmel, hogy máris szülünk, de a doki megnyugtatott, hogy van, aki ezzel még hetekig mászkál. Azért mondta, hogy messzire már ne utazzak.
A hazaúton fura érzéseim voltak. Ijesztőnek tűnt, hogy mindjárt szülők leszünk. 8 körül, amikor hazaértünk, egy rózsaszín foltot vettem észre a tisztasági betéten. Rögtön hívtam a dokit, hogy vérzek, de megnyugtatott, hogy ez a vizsgálattól is lehet, pihenjek le. A férjem betett valami filmet, próbáltam nézni, de sehogy sem volt kényelmes a TV előtt ülni. Fél 10-kor felkeltem, hogy kimegyek WC-re, tettem két lépést és kizúdult a magzatvíz.
Ennek már fele sem tréfa, hívtam a dokit, hogy mégis szülünk, indulunk a Kórházba. Mindenáron le akartam zuhanyozni, de a férjem csak annyit engedett, hogy átöltözzek, mert messze lakunk. Jól is tette, mert beindultak a fájások és így is fél óráig tartott, míg száraz ruhát vettem.
A kocsiban elkezdtem mérni, egyperces fájásaim voltak másfél perces szünetekkel. 22:50-kor értünk a kórházba, de már nem tudtam kiszállni az autóból, kiadtam a vacsorát. A férjem bement, elmondta mi a helyzet, így egyből a szülőszobába vittek. Feltettek a CTG-re és leborotváltak. Hiába könyörögtem, hogy hadd menjek WC-re, nem engedtek, amíg a 20 perc le nem telt, utána meg közölték, hogy most már sehova nem megyek, mert eltűnt a méhszáj.
Gyorsan lefektettek az „anatómiailag helyes” szülőpozícióba. Itt elvesztettem az iránytást. Mondták, hogy nyomjak, ha annyira kell kakilni. Próbáltam is, közben mondtam egy nagy aaaaaaa-t, de erre leállítottak. Így csak a fejem robban szét, maradjak csöndben, lélegezzek így meg így és LEFELÉ nyomjak. De az merre van?
Végül a férjem megtámasztotta a fejem hátulról, hogy érezzem, és nyomtam, ahogy tudtam. Hallottam a gátmetszést, de nem érdekelt. Egyszer csak a doki azt mondta, hogy leesett a szívhang, ez így nem jó, a baba szorult helyzetben van, nyomjak akkor is, ha nincs fájás. Rátenyerelt a hasamra és végül ő nyomta ki belőlem. 23:27-kor született meg.
Örültem, hogy túl vagyok rajta, de nem hallottam a sírást és nagyon megijedtem. Még egy percig csönd volt. Ezt az időt senkinek nem kívánom, hiába mondták, hogy jól van, nem hittem. Aztán végre felsírt, nagy kő esett le a szívemről.
Gyorsan lekaptam a pólóm, hogy mellre lehessen tenni, de egyből vitték az intenzívre és rám szóltak, hogy ne meztelenkedjek. Úgy éreztem, béna vagyok, mert még kitolni sem tudok és emiatt majdnem megöltem a fiam. Nagyon meg akartam szülni a méhlepényt. Szóltam is a dokinak, aki hagyta, hogy nyomjak egyet, majd közölte, hogy inkább bízzam rá, és azt is kinyomta belőlem.
A férjem elment az intenzívre megnézni a gyereket én meg azon marcangoltam magam, hogy még ennyire sem vagyok képes. Utána a doki nekiállt összevarrni. Egy örökkévalóságnak tűnt. Nagyon ügyesen csinálta, szinte semmit sem éreztem, csak borzasztó magányt és ürességet. Mire végzett, a férjem visszajött.
Annyit mondtak neki, hogy a baba jól van.
Egy óra után kiengedték az intenzívről, mert semmi baja, csak elfáradt, de egy darabig még nem láthatjuk. Így kettesben töltöttük a megfigyelési időszakot, senki nem nézett felénk, de igazán örülni nem tudtunk.
Már a gyermekágyas osztályon feküdtem, amikor újra fájásaim lettek, mintha megint szülnék. Megijedtem, hívtam egy nővért, aki semmit nem mondott, csak adott egy Algopyrint. Ezután tudtam végre elaludni, de igazán csak reggel 10-kor nyugodtam meg, amikor végre odaadták a kisfiam. A neonatológuss szerint sem volt semmi baja. Ugyan 3 és fél héttel korábban jött, de a fejlettsége megfelelt egy 40 hetes magzaténak, biztos csak a terminus volt elszámolva. A 6/9-es Apgar értékről azért hallgattak, csak a kiskönyvbe írták be, amit már csak otthon vettem észre.
A kórházi gyermekágy nem volt fenékig tejfel, de ezt már jól viseltem. Fizkailag teljesen rendben voltam, remekül tudtam mozogni, senki se mondta volna meg, hogy pár napja gátmetszésem volt.
Sajnos csak a 3. nap kaptam hatékony szoptatási segítséget, de akkorra a baba már kórosan besárgult. Emiatt majdnem egy hetet töltöttünk a kórházban, de ezt akkor nem fogtam fel olyan nagy tragédiának. Egyetlen dolog maradt bennem nagyon erősen: a következő szülésre gyakorolnom kell a kitolást.
Otthon már a babával is minden rendben volt. Belejöttünk a szoptatásba és szépen fejlődött. Boldogok voltunk. Furcsa módon minden szűrővizsgálaton nagyon feszegették, hogy biztosan nem volt-e gond a szülésnél. Ilyenkor mindig szörnyű bűntudatot éreztem. Meg voltam róla győződve, hogy én rontottam el.
Anna
Anna, 2013. szeptember 30.
Babanet hozzászólások(29 hozzászólás)
1920-ban ezer élveszülésre jutott 193 gyermek aki egy éves kora előtt meghalt. 2008-ban 6 gyermek halt meg egy éves kora előtt ezer szülésenként.. .Ez akkor 98%-os csökkenés?
Ilyenkor felmerül a kérdés bennem h valóban ennyire rossz a helyzet? Genetikailag torzul a modern asszony, lassan képtelenek leszünk biztosnágosan élve világra hozni gyermekeinket?
Mi történik ami miatt a "sürgősségi" életmentő császárok száma évről évre drasztikusan nő??
Kíváncsian várom ennek a történetnek a folytatását.
Én a két szörnyű kórházi szülésem után boldogan vágnék bele egy otthonszülésbe! Ha GEréb Ágnes vállalna egy újabb pert a nyakába, várom jelentkezését sok szeretettel! Ugyanis a törvény számomra tiltja a szülésem helyének szabad megválasztását.
kivancsian varom a torteneted folytatasat, en is otthon szultem a masodikat es sosem bantam meg! Hozzateszem, nekem a korhazi szulesem sem volt rossz elmeny, embere valogatja ott is, mint az elet minden teruleten. Nalunk a helyszin mellett szolo donto erv vegulis az volt, hogy segitsegunk nem leven nem volt kire biznunk a nagyot, amig en bemennek a korhazba szulni, idegenekre hagyni meg nem akartuk. Az otthonszules biztonsagossagarol engem egyebkent az gyozott meg, hogy korabban volt szerencsem vegigelni egy baratnom otthonszuleset, ahol a baba bizony eleg elettelennek tuno allapotban jott a vilagra, es mindossze arra volt szuksege, hogy ket tapasztalt, megfelelo tudasu profi szuleszno pontosan azt tegye, amit kell, szakszeruen ujjaelesztettek es 5 perc mulva az anyukaja mar a karjaiban is tarthatta. Mind a mai napig csodalatot erzek, ha eszembe jut, milyen hidegveru magabiztossaggal cselekedtek. Azokban a sorsdonto elso percekben a korhazban sem tehettek volna a babaert tobbet.
A teljesseg kedveert annyit meg hozzafuznek, mindez nem MO-on zajlott, es en sem itthon szultem otthon...
Manapság ezek körülmények sokkal jobbak, szóval a nagy százalékú csökkenés egészen biztosan nem tükröz vegytiszta adatokat.
http://www.babanet.hu/szules/otthonszules/otthonszulesem-tortenete-a-masodik-baba-es-a-dula/
lenne tippem... de tényleg csak tipp :-)
tárgyaljuk ;)
"én meg azon marcangoltam magam, hogy még ennyire sem vagyok képes"
Na, ez az a MARHASÁG, amit első körben minden kismamának meg kellene értenie, hogy a szülés, az NEM VERSENY. Nem "kell" megfelelni semmilyen elvárásnak, szabályrendszernek, koreográfiának. Ki kéne verni végre a fejekből, hogy valamilyen "stílus" szerint "illene, kellene, jó (wtf???) volna" "végigcsinálni" a szülést...
Bakker, hát nem édes tökmindegy, hogy hogyan jön elő az a gyerek? Sose értettem pl. a császár miatti rinyálást, hogy "nem tudtam" megszülni, meg egyéb marhaságok... Kinek akarunk bizonyítani, és MIT akarunk bizonyítani? Csak a bajt csináljuk magunknak... Növesztettük őt 9 hónapig, és remélhetőleg utána hosszú évekig fogunk gondoskodni róla, szeretni, nevelni; az a lényeg. Nem az az egypár óra, ott a szülőágyon/szülőszéken/szülőbárhol. Ott az orvos/bába/bárki, az ő dolga, hogy elakadás, rátekeredett köldökzsinór stb., bármi egyéb esetén ne hagyja szenvedni a kismamát (mint az én anyukámat, 12 órán keresztül, étlen-szomjan, ereje végén...), hanem tegyen valamit, hatékonyan. Hát nem ez a lényeg?
Attól fordul(sztem) ebbe az irányba, ha az otthoszülést ellenzők körében a vezető ok a műtéti háttér hiánya(ami egyébként tévedés, mert a háttérkórháznak azonnal jelenteni kell h otthonszülés kezdődik és nekik kutya kötelességük készenlétben lenni emiatt.)
"én meg azon marcangoltam magam, hogy még ennyire sem vagyok képes"
Na, ez az a MARHASÁG, amit első körben minden kismamának meg kellene értenie, hogy a szülés, az NEM VERSENY. Nem "kell" megfelelni semmilyen elvárásnak, szabályrendszernek, koreográfiának. Ki kéne verni végre a fejekből, hogy valamilyen "stílus" szerint "illene, kellene, jó (wtf???) volna" "végigcsinálni" a szülést...
Bakker, hát nem édes tökmindegy, hogy hogyan jön elő az a gyerek? Sose értettem pl. a császár miatti rinyálást, hogy "nem tudtam" megszülni, meg egyéb marhaságok... Kinek akarunk bizonyítani, és MIT akarunk bizonyítani? Csak a bajt csináljuk magunknak... Növesztettük őt 9 hónapig, és remélhetőleg utána hosszú évekig fogunk gondoskodni róla, szeretni, nevelni; az a lényeg. Nem az az egypár óra, ott a szülőágyon/szülőszéken/szülőbárhol. Ott az orvos/bába/bárki, az ő dolga, hogy elakadás, rátekeredett köldökzsinór stb., bármi egyéb esetén ne hagyja szenvedni a kismamát (mint az én anyukámat, 12 órán keresztül, étlen-szomjan, ereje végén...), hanem tegyen valamit, hatékonyan. Hát nem ez a lényeg?
Szóval, nem, nem mindegy, hogyan szülünk. Ha jól szülsz, ha nem trauma, ha nem egy csakmegtörténtvelem élmény, hanem olyan dolog, amire szívesen visszaemlékszel 5 nap, hét, hónap, év vagy évtized múlva, az hidd el, számít. Nemcsak az anyának, de a babának is.
A Nagyfiú születése után még én sem akartam otthon szülni, csak háborítatlanul.
A magzati szívhang hallgatásának a CTG-n kívül más módja is van, ezeknél nem kell a szülő nőt az ágyhoz kötni.
Szívhangesés élettani helyzetben is előfordul. A rendelkezésre álló információkból még szülészorvos sem mondhatná ki, hogy a CTG mentette meg a baba életét.
A statisztikákról pedig annyit, hogy a születésházaknak és az engedélyezett otthonszülésnek jobbak a mutatói, mint a kórházi szüléseknek. Pont azért, mert csak alacsony kockázatú eseteket vállalnak.
Ha a törvény tiltja az otthonszülést számodra, akkor is szülhetsz háborítatlanul. Szerencsére már itthon is vannak olyan kórházak, amik ezt támogatják.
Örülök, hogy megosztottad a ti történeteteket. Minket is praktikus okok vittek erre az útra és én sem bántam meg egy percig sem. Igazi életre szóló élmény volt a szülés, nagyon jó érzésekkel gondolok vissza rá.
Az újszülött-újraélesztésre egyébként a magyar bábák is ki vannak képezve.