#baba#anya

Késon alszik el a 3 éves

Kérdés:
3.5 éves gyermekem este 9.30 és 10.30 között alszik el, függetlenül attól, hogy mesélek-e neki vagy sem, mellette fekszem fél órát a sötétben, csak forgolódik. mit lehet tenni? hol rontottam el? vigyem sportolni? de hova?

Válasz:
A 3.5 éves gyermek esti elalvása valóban késõinek tûnik, ennek oka többféle is lehet. Elõször is érdemes átgondolnia a napi ritmusukat: reggeli kelés, napközbeni alvás. Fõleg ez utóbbi a fontos, mert ha délután nagyon hosszan - 2-3 - órát alszik a gyermek, akkor az esti elalvási idõ kitolódik, megnyúlik. Nem írta, hogy gyermeke jár-e óvodába, ott hogy érzi magát, szeret-e járni, mikor, mennyit alszik? 
Fontos, hogy a gyermek napközbeni teendõi elég mozgást és szabad levegõn való tartózkodást tartalmazzanak, még télen is a délutáni 1,5-2 órás séta, futkározás nélkülözhetetlen  jó alváshoz. A sportot nem javasolnám, inkább a játékos gyermektornát, ilyet általában a mûvelõdési házak szervezésében találhat. Mielõtt megpróbálná átszervezni a napjukat, figyelje meg mennyire fáradt a gyermeke délutánra, mutatkoznak-e rajta a fáradtság jelei? Vannak ugyanis kisebb alvásigényû gyerekek, akik nem igényelnek hosszabb alvásidõt, megelégednek a 9-10 órával is, míg másoknak 11-12 órára van szükségük. Ennek megítélése a gyermek viselkedésén át lehetséges: nyûgös-e, ingerült-e, nehezen kezelhetõ-e késõ délutánra, estére? Ha nem, akkor a kisebb alvásigényû gyerekek közé tartozik.
Az elalvási idõ ugyanúgy, mint a felébredés szoktatás/szokás kérdése, megtanulható, gondoljon csak arra, amikor dolgozni jár valaki, egy idõ után "magától" felébred, szinte nem is kell az ébresztõóra. A gyerekeknél is így van. Az átállásnak azonban fokozatosnak kell lennie és a jelentkezõ nehézségeket türelmesen kell viselnie. Legelõször a reggeli ébredést kell korábbra hozni, ezzel együtt a déli ébredés is korábbra tevõdik, a délután megnyúlik és több idõ marad a játékra, sétára, így jobban elfáradhat a gyermek. 
Az esti lefekvésnek, alvásnak legyen szertartása, amitõl ne térjenek el. Ez kezdõdhet a fürdetéssel, legyen közös játék, majd mese és végül az ágyba bújás. Ez az idõ legyen csak a gyereké, csak rá figyeljenek. Jobb, ha a gyermeket arra próbálja rávenni, hogy egyedül aludjon el, ehhez azonban a lakásban nyugalomnak kell lennie (fizikai és lelki értelemben is). Legyen félhomály, vagyis a tárgyak körvonalai legyenek kivehetõk, és ha szól a gyermek, menjen oda hozzá. Elképzelhetõ, hogy eleinte azt kéri üljön mellette, akkor tegye meg, de ne legyen aktív, vagyis ne feküdjön mellé, ne simogassa a hátát. 
Ha a gyermek elegendõ élményhez jut, a napja kiegyensúlyozott, biztonságban érzi magát, akkor a kezdeti tiltakozások után korábban alszik majd el. 
Befejezésül még annyit, hogy a gyerekek nagyon ragaszkodnak a megszokott dolgaikhoz, szokásaikhoz, így az esti alvási ceremóniához is. Ha elhatározta magát, hogy milyen ceremóniát követ, akkor ahhoz következetesen ragaszkodjék.

Izsó Ildikó

2002.02.24

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?