#baba#anya

Álmodnak-e a kisbabák?

Kérdés:
Álmodnak-e a kisbabák? Konkrétan van egy 4 hónapos kislányunk és éjjel fel szokott ébredni, ilyenkor néha sír, néha mosolyog. Ilyenkor úgy érzem, mintha álmodna valamit, de ez csak megérzés, hiszen nem tudom képesek-e már ilyen korban álmodni és ha igen, akkor mibõl táplálkoznak ezen álmok. Saját élményekbõl, õsi szimbólumokból? Láthatnak-e álmukban, vagy elképzelhetnek-e olyan dolgokat, amit az életben még nem láttak, például egy sziklafalat, vagy "zuhanásos" álmaik lehetnek-e. Vannak-e erre vonatkozó leírások, vagy esetleges szakirodalmat tudnának-e ajánlani ebben a témában?

Válasz:
Nagyon jogos kérdés, hogy vajon a csecsemõk rendelkeznek-e azokkal a képességekkel, lehetõségekkel, amivel a felnõttek vagy a nagyobb gyerekek, hiszen sok jelét látjuk annak, hogy számos képességgel már születéskor is rendelkeznek a kisbabák. 
Sajnos azonban arra a konkrét kérdésre, hogy álmodnak-e a csecsemõk, semmi biztosat nem tud mondani a tudomány. Annyi bizonyos, hogy már a magzatnak is van olyan agytevékenysége, agyhulláma, mint ami a felnõttkori álom idején regisztrálható. Azt azonban nem tudjuk, a mai eszközökkel nem is vizsgálható, hogy ezen agytevékenység alatt történik-e képi emlékezés, vagy valamiféle képalkotás. Annyi bizonyos, illetve kísérletileg is igazolt, hogy a magzati korszak utolsó hónapjában tud tanulni a baba, és persze erre emlékezni is tud. A kísérletben egy egyszerû gyermekverset mondtak el napjában 2-3-szor az anyák hangosan a 8.
hónapos magzatnak, és egészen a szülésig ismételgették a versmondást. A születés után néhány nappal az újszülött erre a versikére, illetve az anya hangjára gyorsabban kezdte szopni a regisztrációs karon lévõ cumit, ami annak a jele, hogy  meg tudja különböztetni ezt a verset és az anya hangját más verstõl és más ember hangjától. 
Visszatérve az álomra: vannak olyan pszichológusok, akik elképzelhetõnek tartják a csecsemõkori álmodást, amelynek során az addigi élményeit, emlékeit (pl. születés, magzati
élmények, érzések) álmodja újra. Más szerzõk szerint az álomra emlékeztetõ agytevékenység alatt a belsõ, optimális agyi ingerlés fontos szakasza képzelhetõ el (és védekezés a sok és túlzottan erõs külsõ ingertõl), megint mások az éretlenebb agyi struktúrák domináns mûködésével magyarázzák az álomszerû agyi hullámok csecsemõkori túlsúlyát, sõt az ilyenkor gyakran megfigyelhetõ mosolyt is.
Biztos magyarázatot tehát nem tudok adni a kérdésére, csak különbözõ elképzeléseket tudom felsorolni. Az elõbb elmondottak, illetve leírtak angol és amerikai fejlõdéslélektani szakkönyvekbõl származnak. Úgy tudom, hogy magyarul nem jelent még meg külön ilyen témájú írás, de a magyarul is olvasható, és mostanában megjelent fejlõdéslélektani könyvekben szerepel egy sor ismeretanyag a csecsemõkorról.

Dr. Kõrössy Judit

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?