#baba#anya

Autizmus gyanú

Kérdés:
A  kisfiam 21 hónapos, és  még  nem beszél...(viszont  még  szopik, nappal  3-4-szer, éjszaka  pedig  2-3-szor.Rendesen  eszik  egyéb  ételeket  velünk  együtt, tehát ez a szopás  inkább lelki  jellegû)
Néha használja a baba, jaj,  szavakat, és  iá-t  mond, ha  teát  kér. Nagyon aggódunk amiatt is, hogy sokszor  nem reagál, amikor szólunk  neki, és az egyszerû  kéréseket sem  teljesíti. (pl: hozd ide, mutasd  meg, stb.) A hallásával  nincs  gond, mert a repülõt és a zenét  rögtön  meghallja. 
A játékokba elég  jól  be lehet vonni, sokszor  játszik  az 5 éves  öccsével.
A  feleségem  nagyon aggódik, mert a baráti körünkben van egy autista  kisfiú, és most  arra  gondol, hogy a fiúnk  is  az. Kérem, adjon  tanácsot, hogy  hol  tudnánk megvizsgáltatni a  kisfiamat, és legyen szíves leírni  a saját véleményét!

Válasz:
Egy 15-20 hónapos kisgyermek szókincse általában 10-15 szóból áll. Nagyon nagyok azonban az egyéni különbségek, egyik kicsi ekkorra már sok  szót ismer, esetleg egyszerû, néhány tagos mondatokat mond, míg az is elõfordul, hogy egy ilyen idõs gyermek csak kevés értelmes szót használ, vagy szinte egyet sem.  Közismert az, hogy ez utóbbi kisfiúknál gyakoribb. Ezek a gyermekek azonban két éves kor körül általában igen gyorsan megtanulnak beszélni. Úgy érzem, hogy ebbõl a szempontból tekintve a helyzetet, nem kell még  aggódniuk. Tanácsos lenne azonban gégész szakorvosnak megmutatni kisfiúkat, aki az esetleges hallásvizsgálatot is  elvégezteti. Ha egy kisgyermek a zenét, repülõt meghallja, az azt bizonyítja, hogy hall, de nem biztos, hogy hallása tökéletes, ha gyakran tapasztalják, hogy a beszédhangokra nem mindig figyel, reagál. Az autizmusról. Ezeknél a gyermekeknél kóros és lassú fejlõdésû a beszéd, a gyermek képtelen párbeszédet folyatatni, kommunikálni szóban, együtt érezni, együtt játszani, barátkozni. Kórosan ragaszkodik tárgyakhoz, megszokott környezetéhez, napirendjéhez. Ha ezektõl megvonják, kizökkentik, dührohamokkal reagálhat. Az ilyen gyermek, magába zárkózik, képes órákat magában lenni.  Külsõ ingerekre kórosan, szélsõségesen reagál. Pl. fájdalomra alig, de zajra hevesen. Ezek a gyermekek, ha egyáltalán hajlandók beszélni, gyakran ismétlik az elõttük mondottakat, a szavaik nehezen érthetõek, rosszul, vagy nem ragoznak, a hanghordozásuk színtelen, néha versmondásra emlékeztet. Reméljük, hogy a testvérével gyakran és szívesen játszó kisfiúknál autizmusról szó sincs, de aggodalmuk eloszlatása céljából keressék fel a területi nevelési tanácsadót (címét a védõnõtõl tudhatják meg). Ott szakember fogja megvizsgálni és amennyiben ez felmerül (késõi beszédfejlõdés a továbbiakban, autista jelek) a megfelelõ intézetbe irányítják Önöket további szakvizsgálat céljából. Budapesten mûködik az Országos Beszédvizsgáló és Rehabilitációs bizottság, valamint már több helyen is  vizsgálnak  autizmusra gyanús gyermekeket.

Dr. Gömöri Ágnes

2002.01.10

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?