Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Bolus adstringens

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

Összes címke »

Kérdések-válaszok

A Crohn betegség azonos-e az autoimmun betegséggel és ha igen, akkor az immunrendszer hatásár ...

A Crohn betegség azonos-e az autoimmun betegséggel és ha igen, akkor az immunrendszer hatására az autoimmun testek kimutathatok-e valahogy a vérből, vagy máshonnan. Egyáltalán gyógyítható-e ez a betegség és hogyan?

Válasz

A Crohn betegség, a gyomor-bél rendszer sajátos "gyulladásos" megbetegedése, végső soron autoimmun kórképként értelmezhető. (Az autoimmun betegség tehát gyűjtőfogalom.) Vannak olyan antitestek, amelyek a Crohn betegségre jellemzőek, és amelyek szérumból kimutathatók, a betegség kórismézésében használatosak.
Sokszínű kórkép, azonban megvannak a belekre illetve az egyéb szervek érintettségére utaló jellegzetes eltérések.
A betegség kórismézéséhez a klinikai- és labor vizsgálatokon túl szövettani vizsgálatot veszünk igénybe.
A beleken kívül érintheti a mozgásszerveket, szemet, és általában az egész szervezetet érintő kihatásai is vannak: láz, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, laza, nyálkás székletek, stb.
A betegség gyógyítható, illetve tartósan tünetmentessé tehető, ez azonban természetesen függ annak súlyosságától, kiterjedésétől. Kezelésben különböző hatású gyógyszereket, esetleges szövődményeknél sebészi módszereket is alkalmaznak. Emellett igen fontos a beteg megfelelő diétája, életvezetése, sokszor pszichológiai támogatása.
A kezelésben, gondozásban leginkább a gyermek gastro-enterológusok tudnak segíteni.
Dr. Péter György




14 éves nagylányunknak legnagyobb elkeseredésünkre kihullott hajának mintegy 80%-a. Hossz ...

14 éves nagylányunknak legnagyobb elkeseredésünkre kihullott hajának mintegy 80%-a. Hosszas töprengés után, végig gondolva az elmúlt 3 hónap esetleges változásait (semmi nem változott, sem étkezés, sem szokás) rájöttem, hogy a kislány fejbőre megfázott. Ez január-februárban történt, majd erős korpásodás, viszketés és kisebesedés és végül hajhullás. Mit tegyek!? Mi a legjobb gyógymód?

Válasz

A foltos, vagy diffúz hajhullásnak bizony számos oka lehet. Lehet örökletes (főleg a foltos forma), előfordulása 100.000/17. Valószínűleg ez egy autóimmun betegség következménye. Előfordulhat mechanikai hatás (dörzsölés, húzás, esetleg szándékos tépés) következtében. Okozhatja láz, hormonális hatások, gyógyszerek, stressz. Létrehozhatják gyulladásos folyamatok a fejbőrön, amelyek következtében a hajhagymák elpusztulnak. Ez lehet vírusok, baktériumok, gombák okozta folyamat, és legalább egy tucat bőrgyógyászati betegség következményeként is létrejöhet  az ilyen eredetű hajhullás, ill. kopaszodás. Az ok tisztázása érdekében feltétlenül keressenek fel bőrgyógyász szakorvost, aki a haj, fejbőr vizsgálatát, valamint a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat elvégezteti. A lehetséges oki kezelést minél előbb érdemes elkezdeni.
Dr. Gömöri Ágnes



X
EZT MÁR OLVASTAD?