A jövõ nõje alacsonyabb és testesebb

2009 10 22

Az emberiség evolúciója még nem ért véget - erre a Yale Egyetem új kutatása szolgáltatta az eddigi legerõsebb bizonyítékot. Megállapították, hogy a fejlõdés eredményeképpen a nõk a jövõben a mostaninál alacsonyabbak, nagyobb testsúlyúak és egészségesebbek lesznek - és tovább tart majd a reprodukciós idõszakuk is.

Sokan hiszik, hogy mióta a gyógyászat képes megmenteni azokat, akik korábban már gyermekkorukban meghaltak volna, véget ért a természetes kiválasztódás kora az embereknél. Ez azonban totális tévedés - állítja Stephen Stearns professzor, az amerikai Yale Egyetem evolúcióbiológusa. Bár a gyermeknemzésre, illetve szülésre alkalmas életkor elérése nem "ügy", a többi evolúciós nyomás - így a szexuális szelekció és a reprodukciós képességek - teljes erõvel hatnak továbbra is.

Ha a kutató által felfedezett trend folytatódik még tíz generáción keresztül, akkor 2409-ben az átlagos nõ két centivel alacsonyabb és egy kilóval nehezebb lesz a ma élõknél, elsõ gyermekét a mostaninál öt hónappal fiatalabb korban szüli majd és tíz hónappal késõbb jut a változó korba.

Stearns professzor következtetéseit azután vonta le, hogy átvizsgálta a Massachusetts állambeli Framingham város 14 ezer lakosának egészségügyi adatait, felölelve három generációt – adta hírül az InfoRádió. Azt találta, hogy az alacsonyabb és testesebb nõk több gyermeket szültek, mint a magasabb és könnyebb testsúlyúak, és népesebb volt az alacsony vérnyomású és koleszterinszintû nõk családja. Ugyanez igaz azokra, akik elsõ gyermeküket korán szülték vagy késõbb értek a változó korba.

Ami még fontosabb evolúciós szempontból: ezeket a jellegzetességeket továbbadták a lányaiknak, akik szintén nagyobb valószínûséggel szültek sok gyermeket - számolt be vizsgálata eredményérõl a Proceedings of the National Academy of Sciences címû szakfolyóiratban.


 

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?