Kampányba kezdtek a zöldek

Káros vegyszerek a mindennapi termékekben

2009 05 20

Cumisüveg, gyerekruha, körömlakk - a Greenpeace és a Levegõ Munkacsoport szerint ezekben a termékekben is lehetnek egészségre káros anyagok. A két szervezet azért indított kampányt, hogy az emberek kérdezzék meg a cégeket, használnak-e veszélyes anyagot termékeikben.

Kampányt indított a Greenpeace és a Levegõ Munkacsoport annak feltárására, hogy a hétköznapi termékekben milyen káros vegyi anyagok találhatóak. Az akcióban a civilek négy nagyvárosba, így Szegedre, Gyõrbe, Pécsre és Budapestre látogatnak el, hogy tájékoztassák a lakosságot a veszélyekrõl, illetve arról, hogy mit tehetnek az egészségük védelmében.

Simon Gergely, Levegõ Munkacsoport vegyész szakértõje elmondta: azt kérik a vásárlóktól, hogy - élve jogaikkal - kérdezzenek rá a cégeknél, tartalmaznak-e termékeik káros anyagokat. A cégek 45 napon belül mindig kötelesek válaszolni arra, hogy van-e a REACH szerinti legveszélyesebb anyagokból a termékeikben. A két szervezet közös kiadványában egy mintalevél is található ehhez. A beérkezõ információkat egy internetes blogon gyûjtik össze.

Simon Gergely arról is beszélt, hogy jelenleg tizenhat vegyület van az unió REACH veszélyes anyag listáján. A listán számos olyan anyag található, amely károsak lehetnek, de nincsenek betiltva, tehát a vállalkozások használhatják õket. Leginkább lágyítónak használt ftalátokat tartalmaz a felsorolás, amelyek megtalálhatóak a haj- és körömlakkokban, pvc termékekben és gyerekruhákban is. A lista még említ krómozott égésgátlókat, amelyek mûszaki cikkekben lehetnek jelen. Mindkét vegyületcsoport idegrendszeri károsodást okozhat.

A tavalyi kanadai tiltás után idén az USA-ból is kivonták a gyakran fejlõdési rendellenességet okozó növelõ biszfenol A (BpA) tartalmú cumisüvegeket. A Cincinnati Egyetem kutatása szerint forró folyadékoktól 55-ször gyorsabban kijut a cumisüveg anyagából a BpA, ami már káros lehet a csecsemõk fejlõdésére.

Csecsemõk vérében a felnõtt átlagnál 10-szer magasabb BpA koncentrációt mértek. Az elmúlt években több mint 130 vizsgálat bizonyította, hogy a hormonhatáson túl a BpA növelheti a rák kockázatát, sõt hozzájárulhat az elhízáshoz is. Az amerikai tiltás után Nyugat-Európában a legtöbb cég kivonta a BpA-s cumisüvegeket a forgalomból, ám Magyarországon sajnos a mai napi a legtöbb cumisüveg alapanyaga a polikarbonát, melyben megtalálható a BpA. A Levegõ Munkacsoport ezért kéri az összes magyar európai parlamenti képviselõtõl és képviselõjelölttõl, illetve a kormányzattól: támogassa, hogy az EU is korlátozza a BpA-s cumisüvegeket.

A zöld szervezetek azt hiányolják, hogy a cégeknek nem kell feltüntetni a veszélyes anyagnak számító kemikáliákat a címkén. A civilek emiatt felszólítják a társaságokat, hogy tegyék ezt meg, hogy ennek tudatában dönthessenek az emberek vásárláskor.


 

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?