Reggeli rosszullét

Babanet-Est TV Magazin
Szilágyi Diána
2009 03 31

Egy kisember megfoganását nemcsak a menzesz kimaradása jelzi. Amikor a lányom kibérelte a méhemet, elõször is azt vettem észre, hogy fáradékonyabb vagyok, majd kiélesedett a szaglásom, vadászebként éreztem minden kellemes és kevésbé kellemes illatot. Utóbbiak erõteljes undort, akár hányingert is kiváltottak, de szerencsésnek tarthatom magam, engem ugyanis nem gyötört meg a kismamák rémálma, a reggeli rosszullét.


A reggeli rosszullétek – elnevezésükkel ellentétben- nemcsak a reggeli órákban okozhatnak kellemetlen perceket, hanem a nap bármely szakában. Így várandós nõk egy része az elsõ trimeszterben bizony kénytelen naponta többször is szembesülni a ténnyel, hogy más állapotban vannak. Az orvosok szerint ezt a kellemetlen tünetet a megemelkedett HCG-hormon szint okozza, és mire eljön a második trimeszter, addigra a tünetek is enyhülnek, vagy el is tûnnek.


Megfigyelhetõ, hogy bizonyos ételek-italok, illatok kifejezetten undort keltenek a várandós mamában. Érdekes módon, általában pont azok a dolgok váltanak ki émelygést, amelyek nagy valószínûséggel ártanának a gombostûfejnyi magzatnak is. Gyakori például a kávé, cigarettafüst, nagyon zsíros, nagyon fûszeres ételek miatti rosszullét. Az is meglepõ, hogy ezek a tünetek pont akkortájt múlnak el, mikor a babának már minden fontosabb szerve kialakul. Ezért felfoghatjuk akár úgy is, hogy a rosszullétek csak a babát védik, azért szenvedünk tõlük, hogy gyermekünk egészségesen szülessen majd.
Veszélyt is jelenthet, ha valaki túl gyakran szenved hányástól, hiszen a kiszáradás nemcsak a mamára jelent közvetlen veszélyt, de a babára is. Ilyenkor érdemes az orvoshoz fordulni, aki B6-vitamin és egyéb gyógyszerek segítségével enyhíthet a kismama kínjain.


A nem ennyire súlyos helyzeteket is megpróbálhatjuk otthon, néhány házi praktikával enyhíteni. Reggel, még az ágyban fekve, ropogtassunk el néhány (gyömbéres) kekszet vagy egy pirítóst. Ez megemeli a vércukorszintet, ami gátolhatja a hányingert. Ne együnk egyszerre túl nagy adagokat, inkább gyakran, de csak pár falatot. Ez azért is jó, mert nem terheljük meg vele a gyomrunkat, és mert a vércukorszintünk sem kezd durva ingadozásokba.
Pihenjünk, amennyit csak lehet, és az éjszakai alvásra is jusson legalább 8-9 óra. Így a megváltozott helyzethez könnyebben hozzászokik a szervezetünk. Tartózkodjunk minél többet a friss levegõn és szellõztessük gyakran a lakást.

Tippek:  
  • A homeopátiás szerek között is találunk olyanokat, amelyek kifejezetten a terhességi hányinger ellen hatásosak.
  • Kerüljük az erõs illatokat, ha kell, váltsunk illatmentes dezodorra, és egy idõre mondjunk le a kedvenc parfümünkrõl is.
  • Ha a mentolos fogkrém miatt kezdene forogni a gyomrunk, keressünk egy másik változatot a boltokban.
  • Van, akinek még a fogkefe érintése is azonnali hányingert okoz, de ezért a száj higiéniáját ne hanyagoljuk el, hiszen a gyermekvárás hónapjai alatt amúgy is számtalan veszély leselkedik ínyünkre és fogainkra. Inkább próbáljunk meg kíméletesen, lassan fogat mosni.
  • A reggeli rosszullétek sajnos nemcsak a reggeli órákban okozhatnak kellemetlen perceket, hanem a nap bármely szakában.

 

 

Óvodai beszoktatás
Csúfolódó gyerekek
Lázas a gyerek
Sportos kismamák
Hiszti a boltban
Az ideális talpalávaló
Irigykedõ kétévesek
Ösztönlények
Jön a foga
Hull a pelyhes
Ha fáj a hasa
Ünnepi készülõdés
Gyerekbiztos otthon
Neveld önállóságra!
Nem megmondtam?
Csúnya beszéd
Támad a gomba
Színes kavalkád
Szájpenész
Védekezz a hideg ellen!
Házi kedvencek
Koszmó-gondok
Mi a baj az egykékkel?
Ver a gyerekem!
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?