A gyerekek általában ösztönösen vonzódnak a kisállatokhoz, és ma már az is köztudott, hogy a családi kedvencek mennyire jótékonyan hatnak a gyerekek fejlõdésére. A házi kedvenc nemcsak remek társ és játszópajtás lehet, de a vele való együttélés felelõsségre és gondoskodásra is tanítja csemeténket. Persze, nem mindegy, mikor és milyen állattal lepjük meg gyermekünket.
A gyerekek általában csak úgy tíz éves koruk körül válnak elég éretté arra, hogy felfogják, mit jelent egy állatot ellátni. Addig csak akkor kerüljön állat a családba, ha a szülõ elfogadja, neki is tetemes részt kell vállalnia az állat gondozásából. Persze, az az ideális, ha ilyenkor is csak a segéd szerepét tölti be az apa vagy az anya, és nem vállalja át teljes mértékben a felelõsséget. Azaz inkább tisztítsuk ki az állat almát a gyerekkel együtt, ne pedig helyette.
Bár a legújabb kutatások szerint a szõrös kisállat tartásával a gyerek ellenállóbbá válik az asztma és az allergia iránt, ha valakinek már kialakult szõrallergiája van a családban, nem érdemes kutyával, macskával próbálkoznunk. Ilyenkor inkább teknõst vagy halakkal teli akváriumot szerezzünk be.
A hüllõk mellett szól, hogy bár nem igazán kötõdnek gazdájukhoz, ellátásuk meglehetõsen egyszerû. Ugyanakkor harapásuk nem túl kellemes, és gyakori köztük a szalmonellás fertõzés, amit az ember is elkaphat.
A kereskedésekben széles választékban kaphatók díszmadarak. Sok fajtájuk kifejezetten képes a kötõdésre, etetésük is viszonylag könnyen megoldható, hiszen a madártápok mellett a konyhában megtalálható élelmiszerekkel teljessé tehetõ táplálkozásuk. Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy a madarak egy része bizony évtizedekig is elélhet, a kalitkát pedig naponta takarítani kell, és mindig friss tápról, vízrõl kell gondoskodni az állatnak.
A halak beszerzése és fenntartása meglehetõsen költségkímélõ, etetésük sem túl bonyolult. Ám az akvárium tisztítása szinte biztosan a szülõre hárul majd, és sajnos, a halakkal nem lehet túl sokszínû kapcsolatot létesíteni.
A hörcsög, egér kis helyen is elfér, rendszeres tisztítással szaga sincs. Szórakoztató állatok, bár hihetetlen fortélyokkal képesek szökéseket végrehajtani. Szeretnek mindent megrágni, olykor harapnak is, ráadásul nem túl hosszú életûek.
Kutyát, macskát csak akkor válasszunk, ha jut majd elegendõ idõ az állatra. Számolni kell azzal, hogy ezek az állatok 10-15 évig is elélnek. A kutyatartás adja talán a legintenzívebb élményt gyermekünknek, de mivel õ valóban társas lény, számítani kell rá, hogy rengeteg törõdést, figyelmet igényel. A macskák ennél jóval függetlenebb lények, de pont ezért nem is valók pici gyerek mellé, hiszen a kicsi szeretgetését a macska nem biztos, hogy alázattal fogja tûrni.
Tartsunk és tartassunk be bizonyos higiénés szabályokat: pl., az állatnak legyen saját alvóhelye, a velük való foglalkozás után mindig kezet kell mosni!
Ha fertõzõ beteg van a családban, tartsa magát távol az állattól. Ha a gazdi betegedett meg, átmenetileg vegyük át a feladatait.
Ha netán az állat megharapja a gyereket, magyarázzuk el neki, hogy nem kell rá haragudni, önvédelembõl vagy figyelmeztetésként tett így a kiskedvenc.
Az állattartó családokban felnövõ gyerekek könnyebben kötnek barátságokat, toleránsabbak társaikkal és kevésbé agresszívak.
Óvodai beszoktatásCsúfolódó gyerekekLázas a gyerekSportos kismamákHiszti a boltbanAz ideális talpalávalóIrigykedõ kétévesekÖsztönlényekJön a fogaHull a pelyhesHa fáj a hasaÜnnepi készülõdésGyerekbiztos otthonNeveld önállóságra!Nem megmondtam?Csúnya beszédTámad a gombaSzínes kavalkádSzájpenészVédekezz a hideg ellen!