Bár a babákat nem különösebben zavarja, kezelni kell, ha felbukkan. A szájpenész egy olyan fertõzés, melyet a candida albicans gombafaj okoz és megtámadhatja a bõrt, a nyálkahártyát és a bélrendszert is. Mivel kialakulásához nem kell sok, elég egy legyengült, alulmûködõ immunrendszer, kialakulása nemcsak a kisbabákra jellemzõ, elõfordulhat idõseknél és felnõtteknél is. A kicsik leggyakrabban a szülés alatt fertõzõdnek meg vele, vagy késõbb a rosszul sterilizált cumisüveg, cumi közvetítésével. Többek között ezért is érdemes a kórházban jelezni, hogy a gyereknek ne adjanak kiegészítést.
Ha a baba szájüregének belsejében, a nyelven, netán a garaton vastag szürkésfehér lepedéket látunk, mutassuk meg az orvosnak. Eleinte csak kisebb foltokban telepszik meg a gomba, ám ha nem kezdjük meg a fertõzés kezelését, hamar egybefüggõ felületet alkotnak majd. Az anyatejes táplálás után a szájban látható tejes lepedéktõl igazán egyszerû megkülönböztetni: míg az anyatej okozta lepedéket könnyedén letörölhetjük, addig a szájpenész roppant ragaszkodó a maga módján. Csak erõteljes dörzsöléssel lehet levakarni telephelyérõl, ami alatt a nyálkahártya rövid ideig még érzékeny, pirosas maradhat. Súlyosabb esetben kevés vérzés is elõfordulhat.
Komolyabb helyzetre utal, ha a baba étvágytalan, nyûgös is a lepedék jelenléte mellett. Ilyenkor ugyanis már általában azzal a helyzettel állunk szemben, mikor a gomba átterjedt az emésztõrendszerre is. Ha a pocakba kerül, fájdalmat, emésztési problémákat is okozhat. Általában két hét kell ahhoz, hogy a szájból végigterjedjen a fertõzés az emésztõrendszeren, ezt a baba popsiján megjelenõ piros pöttyök is megerõsíthetik.
A kezelést nem elég tehát a szájüregre korlátozni, lehetõleg vegyük kezelésbe a baba alsó felét is, és az utolsó pöttyök eltûnése után még egy-két hétig folytassuk a gomba irtását. A gyógyszeres kezelések mellett persze bevethetjük a természetes módszereket is: ahogy minden gomba, úgy a szájpenész is utálja a friss levegõt és a fényt, érdemes hát a csemetét minél többször pucér fenékkel levegõztetni.
Végül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a baba szájából bizony átterjedhet a mama mellére is. Ennek tünetei a szürkésfehéres lerakódás a mellbimbón, a pirosodás, esetleges berepedezés, és bizony nem kis fájdalom a szoptatás során. Hiába küzdünk a gomba eltüntetésével, ha csak a babát kezeljük, bizony szükség van a mama mellének kezelésére is. Ahogy az összes olyan tárgy rendszeres sterilizálására is, amit a baba a szájába szokott venni.
Tippek:
- Ujjunkra tekerjünk egy gézdarabot, és azzal töröljük át erõteljes mozdulatokkal a gyanús területeket. Ha eltûnik a lerakódás, akkor csak maradék tejjel álltunk szemben, ha azonban makacsabbak a foltok, kezdõdhet a kezelés.
- A szájüreg kezelésére is a legjobb a steril géz, ugyanúgy az ujjunkra tekerve. Ezt mártsuk bele a vény nélkül kapható borax-glicerines gombaölõ oldatba, majd erõteljes mozdulatokkal dörzsöljük le a telepeket.
- Mivel a kezelést naponta hat alkalommal ismételni kell, érdemes a szoptatásokkal összekötni. Ha bírjuk idegileg, hogy a kicsi üvölt, kevesebb erõfeszítéssel kitörölhetjük a száját, mint szoptatás után, mikor már szendereg.
- A gombák szeretik a nedvességet is, hiszen ez szükséges a szaporodásukhoz. A fertõzés idejére felejtsük el a nedves törlõkendõket, mindig tiszta vízzel és szappannal mossuk le a kicsi fenekét, majd töröljük szárazra. A pelenkát is cseréljük gyakrabban.
- A mama ez alkalommal ne anyatejjel kezelje a mellét, inkább tartsa szárazon. Kerülje a melltartóbetétet is, és ha teheti, napoztassa, levegõztesse az érintett mellet. A mellszívót is sterilizáljuk alaposan.
Óvodai beszoktatásCsúfolódó gyerekekLázas a gyerekSportos kismamákHiszti a boltbanAz ideális talpalávalóIrigykedõ kétévesekÖsztönlényekJön a fogaHull a pelyhesHa fáj a hasaÜnnepi készülõdésGyerekbiztos otthonNeveld önállóságra!Nem megmondtam?Csúnya beszédTámad a gombaSzínes kavalkád