A kislány, akinek garantáltan nem lesz mellrákja

2009 01 26

Nagy-Britanniában megszületett az elsõ olyan kisbaba, aki gondosan kiválasztott, megtermékenyített petesejtbõl fejlõdött ki. Az eljárás eredményeként garantált, hogy a kicsi nem hordozza magában az emlõ- és méhnyakrák génjét. Az anya és a kislánya jól van, jelentette be a Londoni University College (UCL) egyetem kórháza.

A 27 éves anya azért ellenõriztette a petesejtjét, mert férje családjában több nõnek is volt végzetes emlõrákja. Így ugyanazt a módszert alkalmazták nála, amellyel a lombikbébi-programokban a megtermékenyített petesejtek közül a méhbe való beültetés elõtt, kiszûrik bizonyos genetikai betegségeket, például a cisztás fibrózist hordozó embriókat.

Az UCL egyetem orvosai szerint a kislányt garantáltan nem fenyegeti az emlõ- vagy méhnyakrák, mert szervezetében nincs meg a BRCA 1 gén. Akiben ez megtalálható, azt 50-80 százalékos valószínûséggel betegíti meg a kór – írja a Független Hírügynökség.

Ezt a viszonylag még ritka eljárás az Egyesült Államokban és Belgiumban már használják. Nagy-Britanniában csak 2006 óta alkalmazható. A magzatvédõ szervezetek azonban tiltakoznak az efféle vizsgálatok ellen, mondván: ez már az elsõ lépés abba az irányba, hogy késõbb majd "mesterséges gyermekeket" szüljenek csak a nõk.


 

 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?