Az orrszívó dicsérete2008 09 19 |
Itt az õsz, a sárguló falevelek, a barnán csillogó gesztenyék, a lomha esõk és a tunnyogó orrok korszaka. Mert a hûvös, nedves idõben egyre gyakrabban tûnik fel az óvodában, bölcsödében egy-egy folyós nózijú gyerek, akinek – pontosabban szüleinek – hála, a fertõzés megállíthatatlan tombolásba kezd. És tombol egészen tavaszig. Szerencsétlenebb esetben ráadásul nemcsak a közösségbe járó gyerek lesz beteg, hanem haza is hurcolja a kórokozókat, majd jó szívvel átadja anyának-apának, és a tesónak is.
A következmények pedig már mindenki elõtt ismertek: fájó torok és fej, csillapíthatatlan köhögés és tüsszögés, eldugult orr, esetenként láz. A tüneteket mindenképp kezelni kell: a torok, köhögés remekül reagál a mézre is, a lázat csillapítjuk, amivel tudjuk. Az eldugult orr azonban sok esetben gondot okoz, már csak azért is, mert a kisgyerekek sokáig képtelenek normálisan kifújni. Ha pedig nem ürül ki rendesen az ott pangó váladék, annak egyéb szövõdményei is lehetnek: mandulagyulladás, középfülgyulladás, még rosszabb esetben pedig arcüreggyulladás.
Ilyenkor, hacsak nem vagyunk olyan erõs gyomrú anyák, akik saját szájjal oldják meg a helyzetet, vesszük elõ az akár már újszülött babáknál is használható orrszívókat, amelyekbõl többfélét is kapni a piacon. A sima kis kézit, ami szülõi pumpálással hivatott eltávolítani az apró orrlyukakból az oda nem való tölteléket. Az elektromos változatot, melynél egy kis motor helyettesíti a kézi erõt. Vagy a porszívóra csatlakoztathatót, amely ipari méretekben képes kicuppantani mindent.
A kézi orrszívóval egy baj van csak, szinte semmit nem szed le, egyszerûen túl gyenge ahhoz, hogy egy üvöltõ, tekergõ gyerek orrából bármit leszippantson. Az elektromos változatoknál is általában a szívóerõ számít gyenge pontnak, arról nem beszélve, hogy a kereskedõk milyen árat kérnek egy ilyen darabért. Gyakorló anyaként azt gondolom, a legjobb választás a porszívó-orrszívó.
Bár sokan ez utóbbitól idegenkednek, megnyugtathatunk mindenkit: nem szívja ki a gyerek agyát és egyáltalán nem fájdalmas vele az orrszívás folyamata. Aki nem hiszi, járjon utána, és próbálja ki saját magán. Bevallom, totális bedugulás esetén, mikor már kiürült az orrspray, az orrcsepp, elfogyott négy-öt csomag százas zsepi, végsõ elkeseredésemben magamnál is alkalmazom, és bizony, a hatása felér egy kisebb megváltással.
De bármilyen hatékony szerszám is ez, természetesen vannak hátulütõi. Mégpedig az, hogy hangos. Igaz, hogy nem magától, hanem a porszívótól, de ez egy ded agyán nem pörög ilyen formában végig, õ egyszerûen csak utálja. És ha már utálja, tiltakozik is ellene. Kézzel-lábbal, meg mindennel, ami csak rendelkezésére áll. Anya ugyan tudja, hogy a procedúra mindenképp a gyerek javát szolgálja, de ez a gyereket általában cseppet sem érdekli. Így pedig az orrszívás maga horrorisztikus élmény lehet mindkét félnek.
Megpróbáltam én is mindenféle praktikát, amelyek ideig-óráig mûködtek, de végül úgy döntöttem, a mi esetünkben egyetlen alternatíva jöhet számításba. Minél gyorsabban túlesni a dolgon. A folyamat nálunk egész pontosan három részre bontható:
Persze, lehet, hogy nem a mi módszerünk a legjobb. Ezért lássuk, a Babanet látogatói milyen praktikákat rejtenek házi fegyvertárukban hasonló esetekre.
„Úgy gondolom a pindurkák megérzik, hogy sajnáljuk õket, ami azt jelenti számukra, hogy az orr-porszívózás "nem jó dolog". Pedig az bizony, jó dolog! (era)”
„Tavaly itt a Babaneten adott valaki egy nagyon hasznos ötletet: az orrszívóra ragasztott papírból kivágott elefántfüleket, és mondván, hogy jön az elefánt, az ormányával kitisztítja az orrod, kiszívta vele a gyerkõc orrát. Én is kipróbáltam, és nagyon bejött! A lurkóm tavaly két éves volt, mindig együtt hívtuk az elefántot, tisztítsa ki az orrát. (Zsóka)”
„Egyébként nálunk is az hozta el a megoldást, hogy egyszerûen õ szívja le magának. Odaadom neki beüzemelve, õ az orrához tartja egy pillanatra, belefújja és kész is.(Janka)”
„Egy kissé macerás, de ajánlom, hogy a szíváshoz tekerjétek be a gyereket egy törülközõbe (a kezét leszorítani), így bár kényelmetlenebb neki, de sokkal gyorsabban végeztek.(ppont)”
„Sóoldat: (fiziológiás) mi most itthon, házilag csináltunk, bár párom azt találta a neten, hogy a fiziológiás sóoldat 0.9%-os, így 1 dl vízhez 0.9 g só kell. Ez valahogy messze nem olyan tömény, mint fentebb van a kiskanalas.... Orrpucolás elõtt ezzel lazítom fel.(Pildi)”
„Vettem orrszívót. Közben máshonnan kaptam egy ötletet, hátha másnak is jól jön: éjszaka, hogy ne zörögjön a porszívó, õ szívja meg a csõ végét. Kipróbáltam, tényleg mûködik. (szilvamag)
És még egy tipp: hogy a porszívó se menjen tönkre, a szívócsövön nyissátok ki a kis ablakot, így nem fog leégni a porszívó motorja. Hangtompításként rá lehet dobni egy plédet a gépre, de ebben az esetben nem érdemes sokáig húzni az orrszívást.
Mindenkinek szép és betegségmentes õszt kívánunk!
Szilágyi Diána
Kapcsolódó fórumok:
|