Mikor kövér a csecsemõ?

2007 05 02
A szülõk egyik része egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy a gyermeke talán egy kicsit nagyobb, mint az átlag, pedig az egyik példa szerint a gyermekek két hónapos korukban éppen kétszer annyit nyomtak, mint a születési testsúlyuk.

A szülõk számára egyetlen egy dolog volt nagyon fontos: a gyermekek egészsége. Pedig a szülõknek volna okuk aggodalomra, hiszen általános tendencia, és szinte a világ minden országára jellemzõ, hogy a gyermekek és a fiatalok körében növekszik a túlsúlyosak aránya. Sokat beszélünk ma az elhízásról, de biztosan van néhány olyan túlbuzgó szülõ, aki a gyermeke egészsége, szépsége, és testsúlya miatt aggodalmaskodik, megoldásként pedig korlátozza a fejlõdés szempontjából létfontosságú élelmiszereket - állítják a szakemberek.

A kövérkés csecsemõ hosszú ideig a gyarapodás és az egészség szimbóluma volt, de vajon mikor elhízott egy pici gyermek? Az orvosok azt mondják, hogy általában a pufók gyermek egészségesnek tekinthetõ. Az elhízás legfõbb tényezõi a rossz összetételû étrend, és a mozgásszegény életmód, azonban ezeket az okokat a csecsemõk esetében nem sorolhatjuk fel. Az orvosok azt mondják, hogy nem kell feleslegesen kétségbe esni, de azért oda kell figyelni az árulkodó jelekre:

- 3 éves kor elõtt, a kisgyermekek jövõjét sokkal inkább a szülõk esetleges túlsúlyából lehet elõre jelezni, és kevésbé a születési súlyból vagy a csecsemõ növekedési ütemébõl. Ha a szülõk túlsúlyosak, akkor sokkal nagyobb a kockázati tényezõ, hogy a gyermeknek is súlyproblémái lesznek majd felnõttkorában. Az öröklött géneket is okolhatjuk a súlyproblémák kialakulása miatt, de a legtöbb esetben az életmód miatt alakulnak ki a problémák. A gyermekek növekedését és tanulását a közvetlen környezete határozza meg, tehát ha a szülõk túlsúlyosak azt a táplálkozási, életmódbeli mintát fogja követni.

- a rendkívül gyors növekedés 4 éves kor elõtt lezajlik, ebben az idõszakban a testsúly gyorsabban növekszik, mint a magasság, ez is az egyik lehetséges figyelmeztetõ jel lehet. A szülõknek figyelniük kell arra, hogy a testsúly ne okozzon problémát a gyermek fejlõdésében, például ne hátráltassa a járást. Minden esetben konzultáljunk a gyermekorvossal, ha megváltoztatjuk a gyermek étrendjét. Számos tanulmány igazolta már, hogy a szoptatás rendkívül elõnyökkel jár a csecsemõ fejlõdése szempontjából, az anyatejbõl megfelelõ tápanyagokhoz, megfelelõ összetételben jut hozzá az újszülött, ezáltal kisebb lesz annak a kockázata, hogy gyermekkorában elhízottá válik. Minél hosszabb ideig kap anyatejet a csecsemõ, annál kisebb lesz a kockázat. A szakemberek azt javasolják, hogy legalább egy évig kapjon anyatejet a csecsemõ. A szülõknek a korai gyermekkor idején ki kell alakítaniuk azokat az egészséges napi rutinokat, amelyek késõbb az egész család egészségét meghatározhatják.

Néhány példa ezek közül: - az egészségtelen ételeket lehetõleg tartsuk távol a háztartástól, sajnos ma már nem meglepõ, állítja egy szakember, hogy az egy éves gyermekek tele vannak tömve agyon cukrozott finom pékáruval, magas cukortartalmú üdítõitallal, sült krumplival és más gyorséttermi étellel. Ha a szülõk is ilyen ételeket fogyasztanak, akkor a gyerekek ezt a mintát látják, ezt az étrendet sajátítják el, ezen ne is csodálkozzunk. A szülõk mindig is nagyobb hatással vannak a gyermekeikre, mint egy oktató könyv.

- korlátozni kell a televízió elõtt eltöltött idõt. A szakemberek véleménye szerint 2 éves kor alatt egyáltalán nem kell televíziót nézni, de nehéz bármilyen életkorban eltiltani a gyerekeket a tévétõl, ha a szülõk is sokat tévéznek.
 
Forrás: Stop.hu http://www.stop.hu/articles/article.php?id=128844
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?