Sikertelen meddõségi kezelések után

A. Bagshawe és A. Taylor cikkének ismertetése (BMJ 2003;327:1098-1100 (8 November))
2003 11 11

A cikk számba veszik azokat a lehetõségeket, amelyek sikertelen meddõségi kezelések után a pár elõtt állnak, illetve azt, hogy milyen támogató segítségre van szükségük ezekben a helyzetekben.

Bevezetés
Ha a meddõségi kezelés eredménytelen, a szóba jöhetõ lehetõségek elsõ pillantásra nem túl vonzóak a párok számára.  Ez a szituáció sok pár számára hasonló a gyászhoz és nagy érzelmi megrázkódtatást jelent. Az alábbi lehetõségek bármelyikének elfogadása lelkiierõt és kitartást igényel, plusz szakember segítségét.

Pete, sperma és embrió adományozás
Tanácsadás
A tanácsadásnak segítenie kell a párokat, hogy  felszínre hozzák saját meddõségükkel kapcsolatos érzelmeiket, mielõtt átgondolnák a nem genetikai szülõség lehetséges társadalmi és érzelmi következményeit. Az adományozás problémákat okozhat a recipienseknek. A férfiak és nõk gyakran különbözõképpen viszonyulnak a donorhoz és a donációhoz.
A donáció elfogadását befolyásolja az érintettek attitûdje, meggyõzõdése, helyzete; a donor lehet anonim vagy a pár számára ismert. A tanácsadásnak fel kell tárnia az érintettek adományozással kapcsolatos gondolkodásmódját, elõítéleteit, hogy milyen következménye lehet a nyitottságnak és a titkolózásnak: azaz, annak, hogy mikor, mennyit, mit mondanak el a gyermeknek és a tágabb családnak a gyerek genetikai hátterérõl.

A donorok  kiválasztása és szûrése
A ivarsejt donoroknak részletes személyes, családi, orvosi és genetikai anamnézist kell adniuk, szûrik õket a szexuálisan átvihetõ fertõzések kórokozóira, beleértve a HIV, Hepatitis B és C vírust, egyéb kórokozókra, mint pl. cytomegalovírus,  Számukra is javasolt a tanácsadás az adományozás elõtt. A donorokat felkérik, hogy írjanak magukról nem azonosító információkat, ami aztán elérhetõvé tehetõ az adományozottak számára.

Az adományzott sperma vizsgálata
A  spermát megvizsgálják, és ha az teszt eredmények  rendben vannak, a spermát fagyasztják. 6 hónap után újabb HIV tesztet végeznek. Ha minden eredmény negatív, a minta klinikai felhasználása engedélyezhetõ. A pete adományozás általában friss petesejtet jelent, mivel a petesejt nehezebben fagyasztható, mint a sperma.  Így az adományozottnak tisztában kell lennie azzal a csekély veszéllyel, hogy a donor esetleg olyan HIV fertõzött, aki még nem szeropozitív.

Törvényes következmények
A donor, az adományozott és a születendõ gyermek státuszát még a kezelés elõtt tisztázni kell. Az ezt rendezõ 1990-es jogszabály, (Human Fertilisation and Embryology Act) értelmében  a nõ, aki világra hozza a gyermeket, a törvény szerinti anya, a férje vagy a párja a törvény szerinti apa, hacsak nem tanúsítja, hogy nem egyezett bele a kezelésbe, függetlenül attól, hogy az ivarsejtek  vagy az embrió saját vagy donortól származó.

A jelenlegi törvény szerint a donor anonimitása védett, de a gyermeknek joga van 18 éves korában (vagy 16 évesen, ha házasodni kíván) hatósághoz fordulni, hogy megtudja, donáció eredményeképpen született-e és leendõ partnerével nincsenek-e vérségi kapcsolatban. Ha azonban a törvény felülvizsgálata során a jövõben a donor személyazonossága megismerhetõvé válik, az adományozottaknak meg kellene fontolnia, hogyan viszonyulnak gyermeküknek ehhez az információhoz való jogához.

Adoptálás
A legtöbb örökbefogadási egyezmény támogatja a nyílt örökbefogadást, azaz a szülõket õszinteségre buzdítja a gyermekkel és folyamatos kapcsolattartásra a vér szerinti családdal. Az adoptáló szülõt általában egy konkrét gyermekhez keresik, és biztosítani kell, hogy  a gyermek és leendõ szülei összeilljenek.

Az örökbefogadás elõkészítése
A gyermek elhelyezését hónapokkal megelõzik az interjúk, amelyeknek fel kell tárnia a pár motivációit és attitûdjét a saját meddõségéhez, az adoptálásra várva pedig alaposan megvizsgálják a pár stabilitását, adoptálás iránti elkötelezettségét. Ez a folyamat lassú lehet,  és a segítõ/tanácsadónak  - aki nem vesz részt az átvizsgálásban - támogatást kell nyújtania, õszintén fel kell tárnia a lehetõségeket, és olyan körülményeket teremteni, amelyben a pár képes feltárnia a gondolatait és  érzéseit.

Adoptálás a tengerentúlról
Az adoptálásnak ez a fajtája bonyolult és drága lehet,  bár néhány országnak megállapodása van az Egyesült Királysággal. Azonban politikai és törvényi sajátosságok, eltérõ attitûdök megnehezíthetik az adoptálás folyamatát. Az adoptáláshoz szükség van  a belügyminisztérium jóváhagyására.
Dajkaterhesség
A dajkaterhesség során egy asszony (a dajkaanya) kihordja a terhességet egy másik asszony számára, akivel még a fogamzás elõtt megegyeznek abban, hogy szülés után átadja neki a gyermeket. A megbízó az, aki a gyermeket a szülés után fel kívánja nevelni

Törvényi következmények
Az Egyesült Királyságban a dajkaterhességi megállapodás törvényesen nem érvényesíthetõ. A dajkaanya úgy tekinthetõ, mint aki ivarsejt adományozás nyomán lett terhes. Tehát a születendõ gyermeknek õ a törvény szerinti anyja. A megbízó párnak bírói úton kell elérnie, hogy a gyermek vagy gyermekek törvényszerinti szüleivé váljanak. Ebbõl eredõen  nehéz érvényesíteni egy ilyen megállapodást, ha a dajkaanya megváltoztatta a véleményét vagy úgy érzi, hogy képtelen átadni a gyereket a megbízóknak.

A donoroknak nincsenek sem szülõi jogaik, sem felelõsségük a megszületett gyermekek irányában és a felhasználás pillanatáig visszavonhatják beleegyezésüket az ivarsejtek vagy embrió adományozásáról.

Tanácsadás dajkaterhesség esetén
A tanácsadás ebben az esetben hosszadalmas és minden részletre kiterjedõ. Minden érintettnek meg kell értenie, milyen következmények lehetségesek és valamennyiüknek elkötelezettnek kell lenniük a megegyezés irányában. A legfontosabb, hogy védeni kell a meglévõ és jövõbeli gyerekeket, csakúgy, mint az érintett felnõtteket egy rossz megállapodás okozta lehetséges érzelmi megrázkódtatástól és bonyodalmaktól.

Magyarországon a dajkaanya csak a pár egyik tagjának közeli hozzátartozója lehet.

Elfogadni a gyermektelen életet

Egyesek számára a kezelések befejezése megkönnyebbülést jelent, másoknak súlyos traumát.
A gyermektelen életmód elfogadásához idõ kell, és elõtte pszichésen és emocionálisan rendbe kell jönnie a párnak. A gyermektelen életet választani egészen más, mintha valaki belekényszerül ebbe az életmódba . Azok, aki szembesülnek ezzel a lehetõséggel, gyakran felteszik a kérdést, hogyan képesek ezt mások elfogadni, de erre nincs egyszerû válasz.

A meddõség és az azt követõ kezelések  rombolhatják az ember önbizalmát. Pozitív gyermekkori tapasztalatok azonban segíthetnek megbirkózni a gyermektelenséggel.

A partner, a barátok, a család támogatása nagyon fontos. Kulturális, vallási, társadalmi tényezõk segíthetik vagy akadályozhatják a gyermektelenség elfogadását. Könnyebb azoknak, akiknek a családja és tágabb társadalmi környezet elfogadja a gyermektelen életmódot, mint azoknak, akik kultúrája nagyon fontosságot tulajdonít a gyermeknek a családi életben.

Tanácsadás
Egy személynél, aki próbálja elfogadni a gyermektelen életet, különbözõ problémák jelentkezhetnek: gyengélkedés, kisebb nõgyógyászati problémák, depresszió, étvágytalanság, álmatlanság, kapcsolati konfliktusok. Ha felismerik, hogy mi az alapja  tüneteinek és megfelelõ segítséget kínálnak fel számára, ez segíthet, hogy kezdje elfogadni a helyzetet.  A depresszió érzése, a reménytelenség általános. A tanácsadó segíthet felismerni, hogy létezik jövõ gyermek nélkül is.


 
Forrás: http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/327/7423/1098 http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/327/7423/1098
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?