A borivó asszonyok hamarabb teherbe esnek

2003 11 04
Egy majdnem 30000 asszonyt érintõ vizsgálat szerint tervezett fogamzás esetén a bort fogyasztó asszonyok hamarabb estek teherbe, mint a sört vagy egyéb alkoholt fogyasztók.
“ A borfogyasztók szignifikánsan rövidebb idõt vártak a terhességre, mint a nem borfogyasztók”, állítja egy  a dán szülõnõk adatain alapuló tanulmány (in Human Reproduction (2003;18:1967-71),)
A vizsgálat célja az volt, hogy a (tervezett) fogamzásig eltelt idõ és a különbözõ alkoholfajták fogyasztása közötti kapcsolatot vizsgálja. Bár több tanulmány vizsgálta az alkoholfogyasztást és a nõi fogamzóképességet – szexuálisan aktív pároknál fogamzásgátlás nélkül a megtermékenyülésig eltelt idõt -, de nem a különbözõ alkoholfajták szerint.
A vizsgálatban résztvevõket megkérdezték, hogy mennyit és mit (bor, sör, egyéb) isznak és mennyi idõre volt szükség a megtermékenyülésig.
Az asszonyok fele 2 hónapon belül terhes lett, és 15%-nak több, mint 12 hónap volt ehhez szükséges. Általában “próbálkozás” alatt az asszonyok több bort ittak, mint sört és nagyon kis mennyiségben más szeszes italt. Csaknem 80%-uk mérsékelt borfogyasztó volt – fél és 7 pohár bor hetente -  de csak az asszonyok fele fogyasztott ugyanennyi alkoholt sörivással.
A résztvevõket  egymást kizáró csoportba osztották – bor, sör, egyéb, vegyes és absztinensek – és a bort preferálóknál volt a legrövidebb a várakozási idõ,  írják a Mette Juhl (Danish Epidemiology Science Centre, Koppenhága) vezette kutatók. A kutatók azt találták, hogy akik csak sört vagy csak egyéb alkoholt ittak, hosszabb ideig vártak a terhességre, mint a vegyes fogyasztók. Hozzátették, hogy akik semmit sem ittak, hosszabb ideig vártak a terhességre, mint a valamilyen alkoholt fogyasztók. Azoknak kellett a legkevesebbet várakozni, akik mindhárom fajta alkoholt fogyasztottak.
Az nem világos, hogy a bornak miért lehet fogamzóképességet javító hatása. Egyéb tanulmányok azt sugallják, hogy a mérsékelt borfogyasztás pl. csökkenti a tüdõrák,  az emésztõszervi rák,  a stroke kockázatát.
A szerzõk figyelmeztetnek, hogy a bornak ez a megfigyelt hatása adódhat abból is, hogy a borfogyasztók különbözhetnek a többiektõl: ha pl. ha kevesebb sterilitást okozó fertõzésen esnek át,  rövidebb lehet a terhesség bekövetkeztéig szükséges idõ.

 
Forrás: http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/327/7413/468-c http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/327/7413/468-c
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?